Kendini geliştirmek için 37 pratik yöntem

K

Kendini geliştirmek mi istiyorsun? Daha iyi biri olmak istiyorsan ortak noktamız var demektir. Öyleyse bazı sırları seninle paylaşabilirim.

Kendini geliştirmek istiyorsan öncelikle ne yapman gerektiğini bilmelisin. İnsan sürekli kendisini nasıl geliştirebileceğini düşünür durur. Kendini geliştirmek için birçok farklı yöntemi dener. Ben seninle işe yarar yöntemleri paylaşacağım. Bu yöntemleri ve uygulamaları takip ederek hayat boyunca kendini geliştirebilen biri olabilirsin.

1. Her gün kitap okumalısın

Kitaplarla aran nasıl bilmiyorum. Onları seven insanlardan biri olabilirsin. Eğer öyleyse çok şanslısın demektir. Kitaplar bilgi depolarıdır. Bir kitaptan faydalanmanın sayısız yolu vardır. Kitapların doğası insana inanılmaz bir gelişim olanağı sunar. Senin okuduğun bir kitabı senden sonra yakın bir arkadaşın okumuş olsa bile seninle aynı deneyimlere sahip olmayacaktır.

Bilgi her ne kadar evrensel gibi gözükse bile bilgiyi işleme son derece öznel bir durumdur. Alışkanlıklar insanın başarıya giden yoldaki en önemli dostudur. Alışkanlıkların iyiyse güçlü bir insan olursun. Bu nedenle alışkanlıklar konusunda titiz olmalısın. Örneğin, günlük tutmak bir alışkanlıktır. Bu alışkanlığın faydaları için günlük nasıl yazılır isimli yazıma bakabilirsin.

Diğer taraftan sürekli televizyon izlemek, bilgisayar başında uzun süre eğlence odaklı vakit geçirmek, geç yatıp geç kalkmak gibi durumlar birer alışkanlıktır. Bunlar sağlığın ve gelişimin için faydalı olmaktan ziyade zararlıdırlar. Her biriyle aranda bir miktar mesafe olması gerekir.

2. Yeni bir dil öğrenmelisin

Türkiye’de doğmuş birisi olarak tanışacağın ilk dil büyük olasılıkla Türkçe olacaktır. Ancak kendini bu dille sınırlı tutmamalısın. Mutlaka donanımına ikincil bir dil katmalısın. Çoğumuz için bu ortaokul ve liseden itibaren öğrenmeye başladığımız İngilizce dilidir. Bazımız İngilizce öğrenme konusunda başarılı oluruz. Bazılarımız ise bir türlü öğrenemeyiz.

Çabalarını yersiz görmemelisin. Yeni bir dil öğrenmek için inatçı olmalısın. Çünkü yeni bir dil sürekli kendini geliştirmeni ve kendine destek olmanı sağlar. Yeni kültürlere açılmış olursun. En önemlisi yeni bilgilerle tanışma olasılığını artırırsın. Önerim bir an önce İngilizce öğrenmeye çalışmalısın. Aklında farklı bir dil varsa o hedef için de çaba gösterebilirsin.

3. Yeni bir hobi kazanmalısın

Kendini geliştirmek istiyorsan her zaman favori olan hobilerinin dışına çıkma cesaretini göstermelisin. Öğrenebileceğin yeni şeyler olup olmadığını gözden geçirmelisin. Elbette kalkıp sırf hobi olsun diye at biniciliği yap diyemem. Neye yatkın durumdaysan onunla ilgilenmelisin. Örneğin, futboldan hoşlanıyorsan basketbola bir şans vermeyi düşünebilirsin.

Yeni hobinin illa eğlence odaklı olmak zorunda değildir. Leziz yemekler yapabilmek için mutfağa girip Anadolu mutfağının meşhur yöresel yemeklerini yapmaya çalışabilirsin. Belki daha teknolojik ilerleyerek web tasarımı öğrenebilirsin. Bir blog açabilir ve içini hoşlandığın konudaki yazılarla doldurmayı başarabilirsin.

4. Yeni kurslara katılmalısın

Bu aslında bir fırsat adımıdır. Yeni kurslara gitmek demek yeni şeyler öğrenebilmek anlamına gelir. Aynı zamanda yeni insanlarla tanışma fırsatı elde edebilirsin. Bilgi ve becerilerini geliştirirken aynı zamanda sosyal becerilerini geliştirmek istemez misin? O halde başvurman gereken yer kurslardır.

Kursların uzun vadeli, yorucu ve sıkı takip gerektiren bir şeyler olmasına gerek yoktur. Çeşitli atölyelere katılabilirsin. Bu atölyelerden kazandığın izlenimlerle yoluna devam etmeye çalışabilirsin. Örneğin, Android uygulama geliştirme kursuna ve çalışma gruplarına katılabilirsin.

5. Korkularının üstesinden gelmelisin

Hepimizin bazı korkuları vardır. Belirsizlikte korkarız, toplum önünde konuşmaktan korkarız, risk almaktan korkarız. Bunların hepsine veya sadece birine sahip olabiliriz. Bunlar bizi bulunduğumuz konumda tutarlar ve ileriye doğru adım atmamıza engel olurlar. Önce sahip olduğun korkuları tanımlamalı ardından gelişim için fırsatları ortaya çıkarmalısın. Bir şeyden korkuyorsan o alanda bilgi eksiliğine sahip olabilirsin.

Her başarının ardında çok ciddi çalışma vardır. Çalışıp çaba göstermediğin müddetçe başarı elde etsen bile pek bir değeri olmayacaktır. Sürekli rahatlık bölgende kalırsan ve ileriye doğru adım atmayı göze alamazsan kendini geliştirmenin bir yolunu bulamazsın.

Rahatlık alanın hayatında zamanının büyük bir kısmını harcadığın alandır. Diğer insanların buraya çok fazla müdahale etmesini istemezsin. Yine diğer insanların müdahalelerini kısıtlayarak farklı şeyler yapmayı deneyebilirsin. Yeni şeylerle uğraşmak gelişimin için oldukça değerlidir.

6. Yeteneklerini geliştirmeye çalışmalısın

Bireysel olarak bir insan çok farklı yeteneklere sahip olabilir ama burada önemli olan sahip olunan yeteneklerin işlevsellik durumudur. Her konuda bilgi sahibi olduğun zaman çok daha iyi bir insan olacağını düşünüyor olabilirsin. Ancak bu çok sağlıklı bir düşünce değildir.

Yetenek çantanda 20-30 tane kabiliyet olabilir ama aralarından bir tanesini bile en iyi şekilde gerçekleştirecek kadar becerikli değilsen gelişim açısından bir anlamı olmayacaktır. Miktarları değil niteliği düşünerek hareket edip yeteneklerini geliştirmeyi düşünmelisin. Örneğin, ben bir blog yazarıyım ve sürekli olarak araştırma ve yazma becerilerimi geliştirmek durumundayım. Sen neleri tercih edersin?

7. Erken kalkma alışkanlığı edinmelisin

Kendini geliştirmek istiyorsan aynı zamanda üretkenliğini geliştirmen gerekir. Birçok başarılı iş adamı ve iş kadını sabah erken kalkma alışkanlığına sahiptir. Bu sayede günlerinden ekstra verim almayı hedeflerler. Sabah 06:00 gibi uyanmaya çalışmalısın. Bu senin gün boyunca aktif kalmanı sağlayacaktır. Başlangıçta alışmak için biraz zorlanırsın ama alışkanlığı edindikten sonra işin fazlasıyla kolay olacaktır.

Erken kalkmış olman hemen kalkıp ağır işlerle uğraşman gerektiği anlamına gelmez. Tam tersine güne hafif eforla başlamak iyi bir fikirdir. Bir fincan sabah kahvesi yaptıktan sonra kahvaltını hazırlayabilir ve mutlu bir kahvaltıya başlangıç yapabilirsin. Sonrasında birkaç sayfa kitap okuyarak işe gitmek için yola çıkabilirsin. Bu rutin sabahı en iyi şekilde geçirip gün boyu enerji dolu kalmana yardımcı olacaktır.

8. Erken yatma alışkanlığı edinmelisin

Erken kalkmak istiyorsan ne yapman gerekir? Elbette erken yatman gerekir. Gece 01:00’de yatıp sabah 06:00’da kalkmak kadar yorucu başka bir eylem yoktur. Her zaman doğru miktarda uyumalı ve doğru şekilde uyumalısın. Bazen sağda solda, televizyonda veya sosyal medyada uyku saatleriyle ilgili bir şeyler duymuş olabilirsin.

Uzmanlar bu konuda net değiller ama ben gayet net olacağım. Bir günün gerçekten iyi geçmesini istiyorsan en az 8 saat uyuman gerekir. Sabah 06:00’da kalkacaksan saat 22:00’de uyumalısın. Uyumadan önce dilediğini yapabilirsin. Sosyal medyada gezinebilir, birkaç sayfa kitap okuyabilir veya arkadaşlarınla telefonda konuşabilirsin. Burada önemli olan erken yatma konusunda süreklilik ortaya koymandır.

9. Egzersiz yapmalısın

Erken kalkmayı alışkanlık edindiysen her şeyi bununla sınırlı bırakmamalısın. Aynı zamanda egzersiz konusunu bir alışkanlık haline getirmelisin. Ağır egzersizler yapmana gerek yoktur. Örneğin, haftanın üç günü 30 dakikalık hızlı yürüyüşler gerçekleştirebilirsin. Bunu yapma imkanın yoksa evde kendine ait bir ortamda ekipmansız antrenman yapabilirsin.

Egzersiz konusunda kişisel tercihler her zaman değişiklik gösterecektir. Benim için yürüme ve koşma önemlidir. Senin için yüzme iyi bir egzersiz biçimi olabilir. Neye imkanın varsa onu yapmaya çalışmalısın. Önemli olan hareketli kalman, fiziksel olarak iyi durumda olman ve sağlıklı bir hayata sahip olduğunu hissederek yaşamaktır.

10. Geleceğe not bırakmalısın

Kendini geliştirmek istiyorsan bunu mutlaka yapmalısın. Bundan beş yıl sonra kendini nerede görüyorsun? Aynı mı olacaksın? Bir şeyler değişecek mi? Neler değişecek? Kişiliğinde değişimler olacak mı? En önemlisi kendini geliştirmiş olacak mısın? Bunu bilebilmek için gelecekteki kendine bir not yazmalısın. Bazısı buna geleceğe mektup adını verir.

Burada temel amaç kendin için bir motivasyon kaynağı oluşturmaktır. Örneğin, mektuba “İngilizce konuşamıyorum ama bir yıl sonra konuşabilen birisi olacağım.” diye bir cümle bırakabilirsin. Bu cümle senin için sihirli bir motivasyon kaynağı olacaktır. Notu bir zarf içerisine koyup onu zamanı geldiğince açmak üzere bir yere saklamalısın. Artık mektubu açma niteliğine sahip olduğun zaman onu açabileceksin.

11. Rahatlık bölgenden çıkmalısın

Kendini geliştirmek istiyorsan çaba göstermen gerekir. Yoğun çaba gösterdiğin zaman bunun meyvesini toplayacağından emin olabilirsin. Ancak rahatlık bölgende kalmaya devam edersen bu hiçbir şey yapmadığın anlamına gelecektir. Bu nedenle bir fırsatını bulup rahatlık bölgenden çıkman gerekir. Bu kendini geliştirmek için kendine yapabileceğin en güzel iyiliklerden biridir.

Peki, rahatlık bölgesi nedir? Sürekli aynı yerlerde mi takılıyorsun? Sürekli diğer insanların sana ait alana yanaşmasına izin vermiyor musun? İşte bu rutin senin rahatlık alanın durumundadır. Bu bariyerleri ortadan kaldırmalı ve farklı bir şeyler yapmalısın. Kendini yeni deneyimlere, yeni becerilere ve yeni etkileşimlere açık hale getirerek yeni şeyler öğrenmeye başlayabilirsin.

12. Rekabete girmelisin

Rekabeti küçümsemeni asla önermem. Çünkü bu kendine yapabileceğin büyük kötülüklerden biri olacaktır. Rekabet her zaman daha fazlasını yapabilmek için seni ikna edebilecek özel bir durumdur. Kendini geliştirmek için hedefini belirlemiş durumdaysan o hedef için kendine bir rakip bulmalısın. Bir rakip yoksa onu yaratmalısın.

Peki, nasıl olacak bu iş? Yakın bir arkadaşınla yemeğine iddiaya girebilirsin mesela. Örneğin, “Bir yıl sonra Almanca öğrenmiş birisi olacağım göreceksin. Var mısın iddiaya?” diye bir arkadaşınla iddiaya tutuşabilirsin. Arkadaşın senin gelişmeni isteyen biriyse bunu seve seve kabul edecektir. Sonunda yemek ısmarlamak olsa bile gerçek arkadaşlar bunun lafını dahi etmeyecektir.

13. Kör noktaları bulmalısın

Bunun zor bir adım olduğunu söylemeliyim. Kör nokta görme şansımızın olmadığı alanları ifade eder. Bu, özelliklerin, değerlerin, davranışların, özel durumların, alışkanlıkların, hislerin ve düşüncelerin gibi farklı şeylerden oluşur. Kendin hakkında bilmediğin veya göremediğin şeyleri öğrenmen gerekir. Böylece kendini geliştirmek için çok daha etkili adımlar atabilirsin. Çünkü önünde hedefin belli olmuş olur.

Örneğin, kibirli insanları pek sevmediğini düşünelim. Neden? Bu soruyu ilk duyduğunda ilk vereceğin cevap “beni rahatsız ediyorlar” veya “çok zorlayıcı insanlar” diye bir tanımlama yapabilirsin. Ancak bunlar buz dağının görünen yüzüdür. Senin bulman gereken ise kibirli insanların seni etkilemesinin arkasındaki derin sebeplerdir.

14. Destek almalısın

Kendini geliştirmek istiyorsan geri bildirim almak son derece önemlidir. Örneğin, ne kadar çaba gösterirsen göster kör noktalarını öğrenme konusunda yetersiz kalabilirsin. Bu noktada seni tanıyan insanlardan destek almayı düşünmelisin. Çünkü insanın kendini başkalarının gözünden görme ihtimali çok düşüktür. Sana dışarıdan bir göz lazımdır. Bunu en yakınındaki insanlarda bulabilirsin.

Arkadaşlarından alacağın destek çok önemlidir. Çünkü sen kendini farklı konumda görürken onlar seni farklı bir konumda görebilirler. Davranışlarını ve düşüncelerini daha objektif bir biçimde yorumlama şansına sahiptirler. Bu imkandan yararlanmalı ve kendini geliştirebilmek için eleştirileri kabul etmelisin.

15. Eleştirilere açık olmalısın

Rekabetçi olmadığın zaman gelişimin yavaş olur. Bir rekabet ortamı oluşturmalı ve bu ortamda varlık gösterebilmek için tüm çabanı ortaya koymalısın. Kilo vermeye çalışabilirsin, günlük yirmi farklı hareket yapabilirsin, aylık harcadığın miktarı kısmanın yollarını arayabilirsin. Rekabet edebilmek için belirlediğin hedef ne olursa olsun ona bağlı kalmaya çalışmalısın.

Kendini geliştirmek istiyorsan en önemli yardımcıların sana gelen eleştiriler olacaktır. Eleştiriler saptamakta zorlandığın eksik yanlarını ortaya çıkarırlar. Bununla birlikte keşfetmekte zorlandığın kör noktaları eleştiriler yardımıyla açığa çıkarabilirsin. Her insan eleştirilmekten çok hoşlanmaz. Ailenden, arkadaşlarından veya iş arkadaşlarından gelen eleştirilere karşı açık olmalısın.

16. İrade gücünü yükseltmelisin

Belirlemiş olduğun bir yolda giderken istediğin faydaları göremezsen artık vazgeçmen gerektiğini bilmelisin. Örneğin, 5 yıl boyunca aynı şeyi yapıyorsan ama bir türlü sonuç alamıyorsan artık farklı bir yol çizmeye çalışmalısın. Yeni bir yol seçmeli ve o tarafa gitmelisin. Bunu yapabilmek için irade gücüne ihtiyacın olacaktır.

Süreci başlatabilmek için ilk ihtiyaç duyduğun şey irade gücüdür. Geçen yıl yaptığın aynı şeyleri tekrar yapmana gerek olmadığını bilmelisin. Hatalarını fark edip onları temizlemelisin. Geçmişe değil geleceğe yatırım yapmalısın. Böylece ortaya koyduğun çabayla ilgili farklılıkları görmeye başlayabilirsin.

17. Hatalarını kabul etmelisin

Bazen hatalarımızı kabul etmekte zorlanırız. Bu durumda işimize yarayacak çok önemli iki kelime vardır. “Özür dilerim.” diyebilme cesaretini göstermelisin. İstersen bunu Fransızca bir kelime olan “Pardon” ile yapabilirsin. Seçim sana kalmış. Basit bir özür dahi çıkmış olduğun yeni yolda sana destek olacak ilk motivasyon kaynağıdır.

Hatalarını kabul etmelisin. Hatta hatalarını kendine itiraf etmelisin. Onlar hakkında herkese tek tek hesap vermek zorunda değilsin. Sadece oturup kendinle konuşmalısın. Yok yere canını sıkmana gerek olmadığını bilmelisin. Her ne yaparsan yap kendine yaparsın ama gelişim beklentin varsa hatalarını kabul etmen çok önemli bir ayrıntıdır.

18. Yapılacaklar listesi kullanmalısın

Yapılacaklar listesi kullanmak üretkenlik için çok önemlidir. Bu listeler sayesinde odaklanma problemini dahi ortadan kaldırabilirsin. Vaktinin bir kısmını yapılacaklar listesi oluşturmaya ayırmalı ve bunu yaparken aşırı seçici davranmalısın. Örneğin, bugün bir blog yazı yazmak istiyordum ve bunu yapılacaklar listesine eklemiştim. Şimdi bunu yapmak üzereyim.

Yapılacaklar listesinin nasıl oluşturulduğu önemli değildir. Bazı insanlar klasik kağıt ve kaleme sadık kalmaya çalışırlar. Bazı insanlar ise teknolojinin getirdiklerini kullanırlar ve bilgisayarlarında bir not uygulaması kullanırlar. Bazı insanlar ise bunun için geliştirilmiş mobil uygulamaları kullanırlar. Örneğin, yapılacaklar listesi uygulamaları kısmında işe yarar bazı uygulamalara değinmiştim. Gönül rahatlığıyla bunları kullanabilirsin.

19. Zayıf yanlarını keşfetmelisin

Herkesin bir kusuru vardır. Bir başka ifadeyle hiç kimse mükemmel değildir. Önemli olan bu kusurların farkında olmak, onları anlamak ve onları ortadan kaldırmaya çalışmaktır. Bunu yaparak kendini geliştirmek için epey etkili adımlar atabilirsin. Kusurların nelerdir? Bu kusurları kapatmak için neler yapabilirsin? Bu sorulara çeşitli cevaplar bulmalısın.

Kusurların her ne ise onları saptarken dürüst olmalısın. Kusurlar ve onları ortadan kaldırma konusunda sabırdan sonra en çok ihtiyacın olacak nitelik dürüstlüktür. Dürüst olmazsan kusurlarını göremezsin, kusurlarını göremezsen kendini geliştirme konusunda ileri doğru adım atamazsın. Bunun bilincinde olmak çok önemlidir.

20. Hedeflerini gözden geçirmelisin

Bundan sonraki adımda harekete geçmeni önereceğim ama şimdi hedeflerine göz atma vakti. Bir hedef için yola çıktığın zaman aklında sadece o olur. Bu hedef büyük bir hedef ise ve parçalanmamış vaziyette önünde duruyorsa büyük bir hata yaparsın. O hedefi parçalara ayırıp öyle hareket etmelisin. Çünkü küçük hedefleri yerine getirmek her zaman büyük hedefleri yerine getirmekten daha kolaydır.

Süreci hemen şimdi başlatmaya çalışmalısın. Yüksek hedefler belirlemelisin. Bu yüksek hedefleri parçalara ayırmalısın. Yapabileceğin nitelikte her parça yeterli olacaktır. Yapabileceğinin ötesinde hiçbir şey ile ilgilenmeni tavsiye etmem. Önemli olan küçük parçaları yutarak büyük hedefe doğru ilerleyebilmektir.

21. Harekete geçmelisin

Kendini geliştirmenin en kolay yolu hiç kuşkusuz harekete geçmektir. Öğrendiğin onlarca bilgiyi hiçbir yerde kullanmazsan bir anlamı olmayacaktır. Dolayısıyla edindiğin her bilgiyi kullanmanın yollarını bulmalısın. Mümkünse hiçbir yerde kullanamayacak olduğun bir bilginin peşinden gitmemelisin. Bu çabana ve emeğine yazık etmen anlamına gelir.

Peki, harekete nasıl geçebilirsin? Yukarıda söylemiş olduğum yapılacaklar listesinden yardım alabilirsin. Öncelikle yapman gereken hedef oluşturmaktır. Bir şeyi hedefin haline getirdikten sonra onu birkaç eşit parçaya bölerek küçük hedefler oluşturmalısın. Küçük hedefleri yapılacaklar listesine kaydederek onları adım adım yerine getirmelisin. Böylece başlangıçta büyük gözüken hedefini yerine getirmiş olursun.

22. Kötü alışkanlıklarına veda etmelisin

Yapmaktan çok hoşlandığın ve kendine bir türlü hakim olamadığın bir şey var mı? Örneğin, güne mutlaka kahve içerek başlaman gerektiğini düşünüyor olabilirsin. Her akşam işten çıktıktan sonra koşuya gitmen gerekebilir. Belki daha ince ve farklı alışkanlıklara sahip olabilirsin. Bu alışkanlıkların nasıl oluştuğunu anlamaya çalışmalısın. En önemlisi bu alışkanlığın hayatına etkisini sorgulamalısın.

Alışkanlıklar söz konusu olduğunda çoğu insan alışkanlıklarını kontrol etmek ister. Sigarayı bırakmak, sağlıklı bir beslenmeye sahip olmak veya erken yatmak gibi alışkanlıkları kontrol etmek ise her zaman zordur. Kötü alışkanlıklar, bilinçaltında gelişen ve gerçekleşen davranışlar oldukları için fazlasıyla sinsidirler. Bu alışkanlıklar başarılarımız ve başarısızlıklarımız üzerinde önemli etkiye sahiptirler. Dolayısıyla onlardan kurtulmalısın.

23. Yeni alışkanlıklara sahip olmalısın

Kötü alışkanlıkları bir bir hayatından çıkardıktan sonra onların yerlerine bir şeyler dahil etmen gerekir. Bunu bir futbol maçındaki oyuncu değişikliği gibi düşünebilirsin. Bir alışkanlık oyunun dışına çıkarken bir alışkanlık oyunun içine girmelidir. Aksi taktirde hayatında bir boşluk varmış gibi hissedersin. Bu boşluk zamanını ve çabalarını olumsuz etkileyecektir.

Peki, hangi alışkanlıklara sahip olman gerekir? Bu soru yaşantına göre değişir. Sahip olduğun zamana ve imkanlara göre bir şeyler düşünmelisin. Daha önce bahsettiğim gibi kitap okumak, erken kalkmak ve egzersiz yapmak gününün bir parçası haline gelmelidirler. Bunun dışında araştırmayı alışkanlık haline getirebilirsin. Böylece her gün yeni bilgiler edinmeye devam edebilirsin.

24. Olumsuz insanlardan uzak durmalısın

Bunu çoğu zaman başarmamız pek mümkün olmaz. Ancak başarmak zorunda olduğumuzu bilmeliyiz. Olumsuz insanlarla arana mutlaka mesafe koymalısın. Çünkü onlar enerjini yok edebilecek güce sahiptirler. Güçlerini kullanmalarına izin vermemelisin. Onlarla geçirdiğin vakti azaltmalı ve kendine daha fazla vakit ayırmalısın.

Tanıdıkların, iş arkadaşların ve normal arkadaşlarından oluşan bir grup insanı düşünmen gerekebilir. Bu insanların arasında mutlaka güvenine zarar veren, güvenine ihanet eden ve olumsuzluk yayan insanlar vardır. Bir insan olarak bunlardan tamamen uzak durmamız mümkün değildir. Çünkü sosyalleşmeye ihtiyaç duyarız. Tamamen olmasa bile bu tür insanlarla arana mesafe koymaya çalışmalısın.

25. Zor insanlarla başa çıkmayı öğrenmelisin

Bazı koşullarda belirli insanlardan kurtulman söz konusu olmayabilir. Örneğin, çalıştığın yerde şefin durumunda olan birinden kurtuluş şansın yoktur. Ondan uzak duramazsın çünkü bunu yaparsan işinden olma olasılığın vardır. Bu tür durumlar için acil eylem planının olması gerekir. Bir başka ifadeyle zor insanlarla başa çıkmayı öğrenmen gerekir.

Zor insanlar her yerde karşına çıkabilirler. Onlardan biri olmadığını umut ediyorum. Çoğu insan sorunların çatışma olmadan çözülmesini arzulasa bile bu her zaman olan bir şey değildir. Hayatımızda diğer insanların olumsuzluklarıyla yüzleşmek zorunda kalacağımız anlar vardır. İşte bu anlarda onların tuzağına düşmeden hareket etmemiz gerekir.

26. Arkadaş çevrenden öğrenmelisin

Her insanın öyle veya böyle bir becerisi vardır. Bunları fark etmek ve bu konuda yardım isteyebilmek senin elindedir. Arkadaş çevrene göz atabilirsin. Onlardan öğrenecek çok şeyin olduğuna emin olabilirsin. Mesela şu an en iyi arkadaşını düşünebilirsin. Ondan öğrenebileceğin bir yeteneği var mı? İşte bunu fırsat bilmelisin.

Yapman gereken oldukça basittir. Onun sahip olduğu özelliğe sahip olmak için çaba göstermelisin. Elbette her zaman ne tür zorluklarla karşılaşacağını bilemeyebilirsin. Ancak bir yeteneği alıp geliştirmek o kadar zor bir şey değildir. Arkadaşınla konuşup ondan destek alabilirsin. Sana yardımcı olmaktan memnuniyet duyacaktır.

27. Sosyal medyada daha az zaman geçirmelisin

Bu konuda insanları ikna etmek zor olsa bile şansımı denemek istiyorum. Birçoğumuz artık günün belirli bir kısmını sosyal medyada gezinerek geçiniriz. Arkadaşlarımızın fotoğrafları, hikayeleri, gönderileri yani paylaşımları arasında mekik dokuruz. Bu her ne kadar boş vakti değerlendirme açısından güzel gözükse bile zaman kaybı açısından oldukça sakıncalı bir durumdur.

Sosyal medyada ve anlık mesajlaşma uygulamalarında geçirdiğin vakti mutlaka azaltman gerekir. İletişim için kullandığın kanallar açık kalabilir. İhtiyacın olduğunda uygulamaları açıp birilerine bir şeyler yazabilirsin. Ancak gerek duymadığın halde bildirimleri açık tutarsan tüm dikkatinin kısa süre içerisinde dağılmasına neden olursun. Bu nedenle kendini geliştirmekte zorluk yaşayabilirsin.

28. Strateji oyunu oynamalısın

Bu kısım isteğe bağlı olsa bile mutlaka yapmanı öneririm. Bunun için geçerli bir sebebim var elbette. Strateji oyunları, strateji geliştirme ve beyin gücünü kullanma konusunda sana yardımcı olacak oyunlardır. Oyunun ne olacağına sen karar verebilirsin. Örneğin, klasik bir oyun olarak satrancı tercih edebilirsin. Daha teknolojik olsun istiyorsan bilgisayar oyunlarına veya mobil oyunlara göz atabilirsin.

Neyi oynamak istediğin tamamen sana kalmış durumdadır. Fakat burada ufak bir sınır çizgisi vardır. Strateji oyunları oynamak için kendine ayırdığın sürenin belli olması gerekir. Saatlerce kendini oyuna kaptırıp gitmemelisin. Örneğin, bir saat boyunca strateji oyunu oynamayı yapılacaklar listene dahil edebilirsin.

29. Televizyon izlemeyi azaltmaya çalışmalısın

Bazı insanlar kendini geliştirmek isterken aynı zamanda eğlencelerinden ödün vermek istemezler. Maalesef bu tür bir durum geçerli değildir. Eğlenceden kısıp zamanını tamamen gelişime yatırmanı önermiyorum. Fakat bazı gereksiz şeyleri azaltmanı öneriyorum. Örneğin, televizyon karşısında geçirdiğin süreyi azaltmayı düşünebilirsin.

Biliyorum, akşam eve geldiğinde yorgunluğunu giderecek bir dizi veya film izlemek hoşuna gidiyor olabilir. Benim de gıpta ettiğim, çok beğendiğim ve takip ettiğim oyuncular var. Ancak her şeyi kararında bırakmak zorundasın. Bütün akşamını diziye ayırmak yerine ailenle vakit geçirmeye ayırırsan bu senin için çok daha faydalı bir adım olacaktır.

30. Öncüleri takip etmelisin

Birçok insan bunu istemeyerek bile olsa yapar. Sen henüz yapmadıysan en kısa sürede bu adımı atmalısın. Kendini geliştirmek istediğin alanda öncü olan kişileri takip etmeye başlamalısın. Onlardan öğrenecek çok şeyin olduğunu unutmamalısın. Üstelik artık Twitter gibi bir yer varken onların herkese açık bir biçimde paylaştığı bilgilerden yararlanabilirsin.

Kendi alanında öncü olan kişiler doğru davranışlar, doğru nitelikler ve becerilerle bulundukları konumu hak eden kişilerdir. Bu konuda çok örnek verebilirim ama yönlendirme yapmak istemiyorum. Bu kişilerin kimler olduğunu kendi alanına göre benden daha iyi biliyor olmalısın. Onlardan öğrenecek çok şey olduğunu unutmamalısın.

31. Geçmişi geride bırakmalısın

Evet, bunu yapmalısın. Bırak gitsin demelisin. Geçmişin yüküyle yaşamak gelecekte hiçbir işe yaramayan bir şeydir. Sadece kendini sınırlamış olursun. Sadece geçmişteki mutsuz açmış çiçeğin hala açmaya devam etmesini sağlarsın. Bu nedenle geçmişle arana bir çizgi çekmen gerekir.

Biliyorum, geçmişi geride bırakman çok kolay değil. Fakat daha iyi bir insan ve kendini geliştirmiş bir insan olmak istiyorsan bunu yapmak zorundasın. Geçmişteki hataların için kendini affetmeyi denemelisin. Sen sadece yoluna bakmalısın. Buna kalp kırıklıkları, hayal kırıklıkları ve ciddi kayıplar dahildir. Onlarla yaşarsan hiçbir şekilde hareket edemezsin.

32. Nezaketi öğrenmelisin

Birçok insan maalesef bu konuda yetersiz kalır. Elbette bir kişiye çok nazik davranmanı önerecek değilim. Ancak etrafındaki insanlara nezaket göstermeyi öğrenmen gerekir. Bu nezaket karşısında şefkat, sabır ve sevgi gibi çok değerli şeyler kazanabilirsin. İyi bir insan olmak sadece yeteneklerini geliştirmekle ilgili değildir. Bir insan olarak duygularını da geliştirmen gerekir.

Etrafındaki insanlara nezaket gösterdiğin zaman aldığın karşılığa dikkat etmelisin. Ama her şeyi bununla sınırlı tutmamalısın. Aynı zamanda başkalarına nazik davrandığında kendini nasıl hissettiğine odaklanmalısın. Büyük bir olasılıkla kendini daha iyi hissedeceksin. Bu iyilik gelişim açısından doğru yol olduğunun işaretidir.

33. Ara vermeyi ihmal etmemelisin

Kendini geliştirmek çok yorucu bir iştir. Birçok noktayı aynı anda düşünmen ve planlaman gerekebilir. Kişisel gelişimin için zaman zaman ara vermeyi ihmal etmemelisin. Bu aralar gücünü toplamana ve bugüne kadar kat ettiğin yolu görmene yardımcı olacaktır. Her nasıl yakıtı olmayan bir araba çalışmıyorsa sen de enerjin olmadığı zaman hareket etmeyi başaramazsın.

Bu nedenle zaman yönetimi çok önemli bir kavramdır. Bir yandan zamanını yönetirken diğer yandan günlük veya haftalık planlar oluşturmalısın. Bu planlar içerisinde mutlaka kendine zaman ayırma diye bir bölüm olmalıdır. İşte bu bölümleri dinlenmek, enerji toplamak ve tekrar yola çıkmaya hazırlanmak için kullanmalısın.

34. Disiplinli olmalısın

Kendini geliştirmek istiyorsan mutlaka disiplinli olman gerekir. Disiplinli olmayı başarırsan kısa sürede kendin için ihtiyaç duyduğun her şeyi oluşturma başarısını gösterirsin. Bir yerde disiplin varsa o yerde bozulmalar çok az olacak ve üretkenlik doğal olarak artış gösterecektir. Bunun için yaptığın her ne ise ona sıkı sıkı sarılmalısın.

Ne yapıyorsan onu içtenlikle yapmalısın. Çalışırken yoğun bir biçimde kararlı olmalısın. Güçlü olmalı ve daha akıllıca hareket etmelisin. Dayanıklı olma konusunda kendini geliştirmeye çalışmalısın. Attığın her ama her adımda daha diri, daha güçlü ve daha dayanıklı olmak için çaba göstermelisin. Bir şeyi kalpten yaparsan sonunda sonuç alma olasılığın çok daha yüksek olur.

35. Gelişime bağlı kalmalısın

Bu şu an yazdığım 35. öneri. Belki daha fazlasını bile yazabilirim. Ama artık yeterli görüyorum. Son olarak ise gelişimine bağlı kalmanı öneriyorum. Çoğu insan hemen bir gecede mükemmel bir değişim ve gelişim arzu eder. Ancak kendini geliştirmek ve kendini değiştirmek böyle bir şey değildir. Zaman, ilerleme ve taahhüt gereklidir.

Kendini geliştirmek uzun vadeli bir iş olduğundan en başından itibaren bu yolculuk için kendini hazır hale getirmelisin. Kısa mesafeli bir yolculuğa çıkarken yanına ihtiyaç duyduğun çok az şeyi alırsın. Ancak uzun mesafeli bir yolculuk olduğunda daha fazlasını yaparsın. İşte kendini geliştirmek için çıkacağın bu yolu uzun mesafe yolculuğu olarak görmeli ve buna sıkı bir şekilde hazırlanmalısın.

36. Öğrenmeyi asla bırakmamalısın

Kendini geliştirmek konusunda bilmen gereken bir diğer önemli durum ise öğrenmenin geçici bir heves olmamasıdır. En azından bunu geçici bir heves olmaktan çıkarmalısın. Her gün yeni şeyler öğrenmelisin. Bir müzik dinleyerek, bir kitap okuyarak, bir köşe yazısı okuyarak veya bir video izleyerek. Her nasıl yaparsan yapmalı ama her gün yeni bir şeyler öğrenmeye çalışmalısın.

Zaman içerisinde belirli konular hakkında daha fazla bilgili olabileceksin. Hatta edindiğin bilgiler yeterli gelmeyecek ve daha fazlasını öğrenmeye çalışacaksın. İçinde böyle bir arzu belirdiği zaman mutlu olmalısın. Çünkü artık sen kendini geliştiren bir insansın. Bu arzu ve bu şevkle yoluna devam etmelisin.

37. 21 pratik uygulamayla ilk denemeleri yapmalısın

Yukarıda yer alan pratik yöntemlerin birer çözüm olduğunu düşünmüyorsan çok daha kapsamlı ve kararlı adımlar atmayı düşünebilirsin. Şimdiye kadar anlattığım hemen hemen her şey teoride güzel şeylerdir. Ancak bana “balık tutmayı öğretme balık ver” diyenlerden biriysen seni uygulamalı adımlarla kendini geliştirmeye davet ediyorum.

Aşağıda bahsetmiş olduğum kendini geliştirme yollarından bazıları yaşam stilinle uyumlu bazıları ise yaşam stiline uyumsuz olabilir. Bu nedenle seçici davranmalı ve sana fayda sağlayabilecek olanları seçmelisin. Unutmadan, bu yolların her birisini günde sadece 10 dakika ayırman gerektiğini unutmamalısın. Umarım başarılı olursun.

1. Maksimum 10 dakikalık egzersiz

Samimi olmak gerekirse spor yapmaya saatlerini harcamak gerçekten yorucudur. Hem fiziksel hem zihinsel açıdan seni yoran bu egzersiz türünden vazgeçip daha kolay uygulanabilir bir şeyler seçmeyi düşünebilirsin. Böylece fiziksel olarak kendini geliştirmeye başlayabilirsin.

Elbette yapacağın egzersizi bir plana uygun hale getirmen gerekir. Bunun için cep telefonunda kullanabileceğin 7 Dakika Egzersiz uygulamasından faydalanabilirsin. Bu uygulamada yer alan kısa süreli egzersizleri düzenli olarak yaparak sağlıklı bir vücuda sahip olabilirsin.

2. Maksimum 10 dakikalık yürüyüş

Basit bir soru sormak istiyorum:: her gün aynı odada vakit geçirmekten sıkılmadın mı?? Cevabını ikimiz de biliyoruz. Tek yapman gereken yeşilliğin olduğu bir yer bulup orada kısa süreliğine yürüş yapmak ve doğanın tadını çıkarmaktır.

Doğanın içerisinde yer alırken vaktin çabuk geçtiğinin farkında bile olmazsın. Belki 10 dakika diye başladığın yürüyüşe 30 dakika sonra son verebilirsin. Vücudunun ve zihninin rahatlamaya ihtiyacı vardır ve 10 dakikayı ona çok görmemelisin.

3. Maksimum 3 dakikalık esneme hareketleri

Her gün bir masanın başında oturarak çalışan biriysen vücudunun hareket etme olanağının çok düşük olduğunu bilmelisin. Bu durumda onu rahatlatabilecek ufak detayları düşünmen gerekir. İşte bu 2-3 dakikalık ufak detaylar esneme hareketleridir.

Arada bir oturduğun sandalyeden kalkıp esneme hareketleri yaparak vücut kaslarını rahatlatmaya çalışmalısın. Böylece vücudunun sana daha iyi tepki vermesini sağlayabilirsin. Vücudundan aldığın tepki ne kadar kaliteli olursa konsantrasyon ve verimlilik açısından daha az sorun yaşarsın.

4. 1 saniyelik gülümseme

Gülümsemenin çok farklı faydaları vardır ama en önemlisi güvenini ve mutluluk düzeyini artırmasıdır. Sadece bir saniyelik gülümsemeni kaydederek dahi başarılı bir iş yapmış olursun. Günde 1 kez gülümserken selfie çekmeli ve o an neler hissettiğini yazmalısın.

Selfie çektikten sonra onu kendine saklamalısın ve başkasıyla paylaşmayı düşünmemelisin. Bu sayede ihtiyaç duyduğun memnuniyeti kendi kendine bulmayı başarabilirsin. Kendini mutlu hissettiğinde ve kendine güvendiğinde gelişim açısından çok daha kararlı adımlar atacağından şüphe duymamalısın.

5. Rahatsız edici 3 duygusal düşmanla mücadele

Gün içerisinde seni en çok rahatsız edecek olan 3 önemli duygu vardır. Bunlardan ilki endişe, ikincisi kaygı ve üçüncüsü ise depresyondur. Her birisiyle mücadele konusunda yeterli bilgiye sahip olursan gün içerisinde kendini çok daha memnun hissedebilirsin.

Zihninin memnun olması gelişim açısından doğru ekipmanlara sahip olman anlamına gelir. Bu nedenle endişe, kaygı ve depresyonla mücadele etmenin yollarını keşfetmeye önem vermelisin. Endişelerin ile mücadele etmek istiyorsan endişe ve kaygılardan kurtulma konulu yazımı okuyabilirsin.

6. 10 dakikalık şekerleme

Öğleye doğru bastıran uykuna çözüm bulamazsan kendini geliştirme konusunda türlü türlü yollar denesen bile başarılı olamazsın. Bunun sebebi zihinsel olarak gelişime açık olmamaktır. Öğleye doğru yorgunluk çöküyorsa kahve içmeyi bir kenara bırakıp sadece 10 dakikalığına şekerleme yapmalısın.

Bu kısa süreli şekerleme etrafında olan biteni daha net görme, daha uyanık olma ve en önemlisi daha isabetli hareket etme konusunda sana yardımcı olur. Bu kısa süreli uykuyu küçümsersen gününün çok daha kötü geçeceğinden emin olabilirsin. Kendini geliştirmek için mutlaka sağlığını önemsemelisin.

7. Pozitif biriyle 10 dakika takılma

Etrafında ne kadar pozitif insan varsa kendi ruh halin bir o kadar iyi olur. Bu nedenle pozitif insanlarla arkadaşlık etmek çok daha doğrudur. Sana sürekli pozitif mesajlar veren, ruh halinin dengesiz hale bürünmesine engel olan ve motivasyonunu yükselten insanlarla vakit geçirmelisin.

Çalıştığın yerde veya ev ortamında bu şekilde insanlar varsa onlarla 10 dakikalığına sohbet etmen yeterlidir. Örneğin, kısa süreli yürüyüşe çıkmak istediğinde bu pozitif insana yürüyüş teklifini yapabilirsin. Bu tür bir insanla geçireceğin 10 dakika takılmak ruhunu besleyecektir.

8. Minimum 10 dakika desteğe başvurma

Hayat gerçekten zorlayıcıdır. İnsanlar bunu kabul etmeyi pek istemezler ama koşullar düşünüldüğünde bunun ne denli doğru olduğu ortaya çıkar. Para konusunda sıkıntın varsa, arkadaşların destekleyici değilse ve çalıştığın iş ruhunu sömürüyorsa nefes dahi alamazsın.

Bunların herhangi birisi kendi gelişimine engel değilmiş gibi görünebilir. Ancak her birisi ileriye doğru adım atmanı engelleyen etkenlerdir. Kendini zor durumda hissediyorsan ve bulunduğun durumundan çıkmayı başaramıyorsan bir terapiste danışarak destek almayı düşünmelisin.

9. 10 dakikada kendini tanıma

Bilgi gelişimin en önemli destekçisidir. Kendin hakkında ne kadar fazla bilgiye sahip olursan senin için bir o kadar iyidir. Bu nedenle mutlaka kişiliğin konusunda bilgi sahibi olmalı ve kendini tanımaya çalışmalısın.

Bu konuda ilk önerim insan kendini nasıl tanır isimli yazıma göz atman olacaktır. İkincil olarak ise 16 Personalities adresindeki kapsamlı kişilik testini gerçekleştirmeni tavsiye ederim. Tüm bunlar sayesinde kendini çok daha yakından tanıma fırsatı elde edebilirsin.

10. 10 dakikalığına gün doğumunu seyretme

Bazen hayatın en önemli anlarını yaşamak gerekir. Hayatında sürekli önemli gelişmelerin yaşanmasını beklememelisin. Bunun yerine anı oluşturmaya çalışmalı ve o anın tadını çıkarmak için elinden geleni yapmayı denemelisin.

Sadece 10 dakikalığına sabah erkenden uyanıp gün doğumunu seyretmek buna verilebilecek en ideal örneklerden biridir. Belki bunu sürekli yapamazsın ama gün doğumunu rahat rahat görebileceğin bir yerde kahvaltı yapmaya çalışabilirsin. Doğanın güzelliklerinden yararlanarak ruhuna değer katmalısın.

11. 10 dakika müzik dinleme

Endişe konusunda ciddi sıkıntıların varsa ve endişenin gelişimini engellediğini düşünüyorsan müzik dinleme alışkanlığına sahip olmalısın. Müzik dinleyerek yaşadığın endişenin bir kısmını üzerinden atabilirsin. Böylece gelişimine daha fazla önem verebilirsin.

Müzik dinlerken doğru müzik tercihlerini yapmayı ihmal etmemelisin. Ruh halini karamsarlığa sürükleyecek müzikler değil daha eğlenceli ve hareketli müzikler dinlemeyi tercih etmelisin. Sadece 1-2 şarkı yani 10 dakika müzik dinleyerek gelişimine destek olabilirsin.

12. 10 dakikalık gülme seansı

Gülmenin çok önemli olduğundan daha önce söz etmiştim. Bunu yinelemek istemiyorum ama kendini güldürmek için neler yapabileceğinden söz etmek istiyorum. Yakınımızdaki pek çok insanın telefonuna bakarken kahkahalar attığı anları hatırlıyor musun?

Bu kahkahaların sebebi muhtemelen izlenilen komik bir video veya okunan bir karikatürdür. Hangisini tercih edersen et kendine vakit ayırarak bir gülme seansı gerçekleştirmelisin. Böylece stresini azaltabilir ve zihninin daha potansiyelli bir biçimde çalışmasına yardımcı olabilirsin.

13. 10 dakikada kontrol

Kendini geliştirmek istiyorsan bunu kontrolsüz bir biçimde yapamazsın. Kendini geliştirmenin yolları konusunda ne kadar bilgili olursan ol kontrollü uygulama yoluna gitmezsen hiçbir verim alamazsın. Her zaman kendine “Ne yapıyorum?” ve “Doğru yolda mıyım?” sorularını sorma fırsatına sahip olmalısın.

Bu sorulara vereceğin cevapları not etmelisin. Doğru yolda yer aldığına inanıyorsan yaptığın şeyi yüksek sesle dile getirmelisin. Doğru yolda olduğuna inanmıyorsan “Bunu değiştirmeliyim!” diye haykırarak farklı bir yöne doğru gitme cesaretini göstermelisin.

14. 5 dakikada duygusal zeka testi

Zeki olman durumunda hayatında yaşadığın problemlerin önemli bir kısmının üstesinden gelebilirsin. Ancak, bazen saf zeka bazı problemleri aşmak için pek yeterli değildir. Çünkü duygusal zekanı kullanman gerekebilir.

Duygusal insanlarla ilişkilerin ve iletişim becerilerin gibi çok farklı alanları derinden etkilemeyi başarabilir. Bunun için duygusal zekanın ne durumda olduğunu öğrenmeli ve onu geliştirmeye çalışmalısın. A Real Me adresindeki EQ testini çözerek duygusal zeka seviyeni öğrenmelisin.

15. 5 dakikada memnuniyet pratiği

Üzerine kara bulutlar çökmüş olsa dahi memnuniyet duyabileceğin bir şeylere sahipsindir. Doğu felsefesinin en iyi yanı bu tür öğretilerle dolu olmasıdır. Şimdi benzer yaklaşımı modern zamana uyarlayarak hayatından memnuniyet duymaya çalışmalısın.

Sadece 5 dakikanı ayırarak her gün hayatında yaşanan memnun edici durumları not etmelisin. Not ettiğin bu durumlar ruh halinin daha iyi olmasını sağlayacak ve sana gelişim açısından fırsat tanıyacaktır. Not alırken maddeleri üç ile sınırlı tutmalı ve aşırıya kaçmaktan kaçınmalısın.

16. 10 dakika mola

Modern hayatın en büyük getirisi insanı sürekli olarak meşguliyete yönlendirmedir. Modern hayatın sistemine giriş yaptığın zaman kendine çok fazla hareket alanı bulamazsın. Kendini bu tür bir kıskaçta hissettiğin zaman 10 dakika mola vermeli ve hiçbir şey yapmamalısın.

10 dakikalık mola sırasında genel işlerinden ve düşüncelerinden uzak durmalısın. Belki bu kısa süre içerisinde birkaç küçük oyun oynayabilirsin. Böylece zihninin şarj olmasını sağlayabilir ve geri döndüğünde daha verimli çalışarak öğrenmeye devam edebilirsin.

17. 10 dakika okuma

Her zaman söylediğim gibi okuma alışkanlığı kendini geliştirmen için son derece etkili bir yöntemdir. Belki hayatın koşuşturmasından buna vakit bulamayabilirsin. Kendini geliştirme yolları kapsamında ayıracağın 10 dakikalık sürede birkaç sayfa okumayı denemelisin.

Belki hızlı okuma konusunda kendini geliştirerek 10 dakikaya daha fazlasını sığdırmayı başarabilirsin. Seçim tamamen sana aittir. Sadece 10 dakikalığına bir şeyler okuyarak hayatına çok anlamlı katkılar yapabileceğini aklından çıkarmamalısın.

18. Yeni dil öğrenmeye 10 dakika ayırma

İkinci bir dile sahip olan insanın kendini geliştirme olasılığı tek dil bilen insandan çok daha fazladır. Bir dili profesyonel düzeyde öğrenmek ile gündelik düzeyde öğrenmek arasında çok büyük fark vardır. Gündelik düzey öğrenimi için günlük 10 dakikanı ayırman oldukça yeterlidir.

Yeni bir dil öğrenmek istiyorsan bunu eğlenceli bir biçimde gerçekleştirmelisin. Duolingo gibi uygulamalardan yararlanarak bunu kolayca yapabilirsin. Sadece 10 dakikada çeşitli testler çözerek yeni bir dil öğrenme adına kendini geliştirebilirsin.

19. Eğitim kurslarına 10 dakika ayırma

Hayatın boyunca sürekli öğrenmeye devam edebilirsin. Bunun için erişimi ücretsiz olan eğitim programlarını keşfetmen gerekir. Belki bir nebze olsun YouTube videolarından yardım almayı düşünebilirsin ama planlı olan içeriklerden yararlanmak çok daha doğrudur.

Kendi kendine öğrenmek ve bilgilerini geliştirmek istiyorsan yararlanabileceğin pek çok farklı platform vardır. ODTÜ tarafından sunulan Bilgeİş eğitimlerini, ücretsiz ve ücretli Udemy kurslarını ve yabancı dilin olması durumunda Academic Earth adresinden faydalanmayı deneyebilirsin.

20. 10 dakika telefon bildirimlerini kapama

Her insan gün içerisinde türlü türlü dikkat dağıtıcılarla karşı karşıya kalır. Bunlardan en etkilisi ve en sürekli olan ise telefon sesidir. Bildirim sesi, çağrı sesi veya mesaj sesi, ne olursa olsun bunları duyduğumuz zaman dikkatimiz kısa süreliğine bile olsa dağılmış olur. Telefonu açıp açmaman veya cevap yazıp yazmaman önemli değildir.

Bir işle meşgul olduğun zaman telefonu yanından uzaklaştırmayı denemelisin. Mümkünse onu sessize alıp farklı bir odaya koymayı düşünebilirsin. Bu sana dikkat toplama konusunda fazlasıyla yardımcı olacaktır. Telefonu yanından uzaklaştırmak için ilk olarak on dakikalık egzersizlerle başlamalısın.

Umarım bu yazı kendini geliştirmek konusunda sana yardımcı olmuştur. Eklemek veya sormak istediğin bir şeyler varsa hemen yorum yapabilirsin. Yazımı beğendiysen ve faydalı buluyorsan onu arkadaşlarınla paylaşıp bana destek olabilirsin.

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

554 Yorum

Yorum yapıp katkı sağla...

 • Elinize ve emeğinize sağlık çok değerli buldum paylaşımlarınızı, ve altını çizerek not aldım, teşekkür ederim

 • Merhaba Kaan Bey,

  Öncelikle derli toplu, faydalı makaleniz için tebrik ederim. 3 yıldan fazla zaman olmuş ve hala etkileşim alıyorsunuz. Bu da başarısını gösterir..

  Kişisel gelişimle ilgili çok kitap ve makale okuduğum için, benim açımdan; önerileriniz amerikayı yeniden keşfetmek değil elbette.. Bunu derken sakın yanlış anlaşılmasın, makalenizi küçümsemiyor aksine değer veriyorum. Bir çok uzmanın söylediği, üzerine kitaplar yazdığı konuları derleyip, toparlayıp bir makale de insanlara sunmuşsunuz.

  Ben de sürekli kişisel gelişimle ilgili planlar yapan; ancak bu planlarının bir kısmını hiç gerçekleştirmeyen, bir kısmını başlayıp bırakan, az bir kısmını hayatına adapte edebilen biriyim… (her gün değilse de kitap okumak, spor yapmak v.b. gibi)

  Verdiğiniz cevaplar ve üslubunuza binaen, bir arkadaş gibi sormak istiyorum:

  İnsanın kendini geliştirmesi için yapması gerekenler bunlar tamam… Peki ama, bu maddeleri düzenli olarak yapabilmenin, o disiplini sağlamanın yolları nedir? Rutine alışmış ruhumuzu canlandırıp, bir mücadeleye sokmanın yolu nedir?

  • Merhaba,

   Öncelikle değerli düşünceleriniz için teşekkür ederim. Durumunuzu çok iyi anlıyorum. Birçok insan bu konuda sorun yaşıyor. Bunun sebebi ise tamamen beklentiler ve yaklaşımlarla alakalı. Bir şeylerin çok çabuk hayatımızda yer edinmesini beklemek çok doğru bir davranış değil. Birçok kez bu örneği vermişimdir. Bir ekmek parçasını bütün olarak ağza atıp yemeye çalışmak çok kolay değildir. Onu ufak parçalara ayırıp tüketmek çok daha doğrudur.

   Kişisel gelişim önerilerinde her ne yapmak istiyorsanız benzer yaklaşımla hareket etmelisiniz. Örneğin, kendinize bir egzersiz evresi oluşturmak istiyorsanız ilk 1-2 hafta 1 saat gibi uzun süreli çalışmalar yapmamalısınız. Çünkü bu sizi yorar ve bunaltır. Daha çok 15 dakikalık ufak egzersiz periyotlarıyla ilk 1-2 haftayı geçirmeye çalışmalısınız. Zaman içerisinde gerek kaslarınız, gerek vücudunuz ve gerek ise beyniniz bu rutine alışmış olacaktır. Dolayısıyla vücudunuz el verdiği müddetçe bir sonraki aşamaya kendi kendinize geçmek isteyeceksiniz. İşte bu tür durumda egzersiz periyotlarını 30 dakikaya çıkartmalı ve 1-2 hafta bu rutinde devam etmelisiniz.

   Bu şekilde aşamalı ama küçük hedeflerle ilerlerseniz çok daha iyi sonuç alabilirsiniz. En azından ne kendinizi çok fazla yormuş olursunuz ne de yaptığınız şeylerden bunalırsınız. Egzersiz yapmak sadece bir örnekti. Hayatınıza neyi yerleştirmek istiyorsanız benzer yaklaşımı kullanabilirsiniz. Sorun yaşamaya devam ederseniz bana tekrardan ulaşabilirsiniz. Elimden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışırım. 🙂

 • KENDİMİ UZUN ZAMANDIR BİR BOŞLUKTA HİSSEDİYORDUM KENDİMİ GEÇEK MANADA GELİŞTİRMEM GEREKTİĞİNİ BİLİYYORUM VE DEĞİŞTİRMEM GEREKEN COK KONU VAR HAYATIMDA .YAZINIZI ÇOK BEĞENDİM UMARIM KENSİMİ GELİŞTİRMEM ADINA MİLADIM BU YAZINIZ OLUR . ÇOK TEŞEKKUR EDERİM .

  • Merhaba,

   Umarım dediğiniz gibi olur ve hayal ettiğiniz gibi birisi olursunuz. Yazım size katkı sağlarsa ne mutlu bana. Keyifli, mutlu ve huzurlu bir hayat diliyorum. 🙂

 • Merhabalar bu değerli düşüncelerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim. Bu bnm almış olduğum ikinci destek oluyor artık bu önerileri gercekleştirmek içi çabalıyorum bu bile rahatlatıyor tekrar teşekkür ederim. Hayatınızda başarılar dilerim😊

  • Merhaba,

   Asıl ben değerli yorumunuz için teşekkür ederim. Bu yorumlar sayesinde her gün daha fazlasını yapmak için çaba gösterebiliyorum. Keyifli, huzurlu ve mutlu bir hayat dilerim. 🙂

 • Merhaba öncelikle emeginize sağlık . Birçok yazınızı okudum ve çoğu tavsiyelerinizi hayatımda uygulamaya çalışıyorum. Tesadüf eseri kafamın çok karışık olduğu bir dönemde yazılarınızla karşılaştım . Yazılarınızı okumak hayatımla ilgili bazı şeyleri planlayıp kendime daha cok güvenmemi ve inanmamı sağladı. Tamda okumaya ve öğrenmeye ihtiyaç duyduğum konularda bilgi vermişsiniz. Çok teşekkürü…

  • Merhaba,

   Değerli görüşleriniz için çok teşekkür ediyorum. Size yardımcı olabildiysem bundan mutluluk duyarım. Umarım her şey gönlünüzce olur. Keyifli, huzurlu ve mutlu bir hayat dilerim. 🙂

 • Müzik kısmına kesinlikle katılıyorum bir insan üzgün olduğu zaman kendisini daha da üzecek şeyler neden dinler ki. Bu onun daha iyi hissetmesine neden olmayacak üstüne daha da üzecektir. Benim müzik tarzım EDM (hardstyle) bu müzik tarzı kesinlikle beni karamsarlığa sürmüyor aksine beni daha da enerjik kılıyor. SİZİ DAHA DA ÜZECEK MÜZİKLERİ DİNLEMEYİ BIRAKIN!

  • Merhaba,

   Çok teşekkürler yorumunuz için. Elektronik dans müziği benim de dinlediğim tarzlar arasındadır. Çok fazla arabeske kaçan şeyler dinlemem. Dinlediğim zaman sözlerle müzik arasındaki uyum beni çekmiş olur. Maalesef insanlar müziği ruh halini değiştirmek için pek kullanmıyorlar. Daha çok müziğin ruh hallerine eşlik etmelerini sağlıyorlar. Bu durumda karamsar olan karamsar müzik dinleyerek çok daha karamsar hale bürünebiliyor.

 • Merhaba ben kübra acaba size birşey danışabilir mum?
  Efendim ben üniversite sınavına hazirlanan bir adayım bölümüm dil ve İngilizce öğretmenliği için istiyorum fakat çabam bu yoldaki gayretim ne yazık ki çok düşük ve bunun için heves yok denilecek kadar az maalesef istek çok var başarma isteği oldukça yoğun fakat bir ilerleme kaydedemiyorum nne yapacağımı ve bu konu da kimden yardım isteyeceğimi bilmiyorum herşeye gelince uykum yok derse tam gelince esneme bi uyku basıyor ki anlatamm yani adeta kendimi yatakta bulmama yol açiyo sizden bu konuda yardım istiyorum.👍

 • Merhabalar. Yazınıza denk geldim. Çok güzel yazmışsınız. Yorumlara bakıyorum da herkesin bi problemi var, samimice cevaplarınızdan dolayı benim içimden de bir şeyler yazmak geldi buraya. Benim problemim de insan ilişkileri, sosyal fobi. Tabii bunu bir kaç sene öncesine nazaran birazcık atlattım ama hala var. Bu benim için bi problem değil, sadece çevremdekiler sürekli bana söylüyorlar bunu, “sosyal ol kendini soyutlama diye. Değer verdiğim eski öğretmenim dahi söyledi sosyal olmamın iyi olacağını ama ben bu durumdan memnunum. Yani insanlarla vakit geçirmektense, ne bileyim kendi başıma olmaktan daha mutlu oluyorum. Hobilerim daha çok bireysel odaklı zaten. Kitap okumak, bilim ve teknoloji yazıları okumak-yazmak, tek başıma video oyunu oynamak gibi vs. Dediğim gibi, bu durumdan memnunum. Çevremde kaliteli sohbet yapabileceğim kimse yok, hatta daha çok enerjimi emen, huzurumu bozan, yaptıkları şakalarla moralimi bozan insanlar. Kötü insan olduklarından değil gayet iyiler ama yine de okuldaki arkadaşlarımla takılırken mutsuz oluyorum, zamanım boşa geçiyormuş gibi hissediyorum. Yaptığımız muhabbet de beni çekmiyor, kendini tekrar eden espriler, karşı cinse yapılan bel altı laflar gibi monologlar silsilesi… Ya onlar gibi olmam gerekiyor, başka biriymiş gibi davranmak, bunu yapınca da aralarında sırıtıyorum. Onların sürekli yaptığı espriyi ben yapınca hemen deli damgası yiyorum. Mecburen uzaklaşmak istiyorum ama öğretmenlerim sürekli karışıyorlar bana kendini soyutlama onlarla takıl diye. “Toplum içine çıktığında sudan çıkmış balık gibi olursun.” diyorlar. Bu konuda haklıymışlar. Bayağı sıkıntısını çekiyorum topluma çıkmanın, konuşmaya dahi korkuyorum. Ne önerirsiniz? Nasıl geliştirebilirim kendimi bu konuda? Kendi istediğim gibi mi yaşamalıyım yoksa o ortamlara girip iyi bi oyuncu mu olmalıyım?

  • Merhaba,

   Aradığınız sorulara cevabın bir kısmı aşağıdaki yazımda var. Bir kontrol etmeni öneririm. En azından ne durumda olduğunu görmüş olursun. Ancak burada problem okul ve arkadaşlardan ziyade senin biraz çekingen davranman. Okulundaki arkadaşlarınla vakit geçirmek hoşuna gitmiyorsa farklı arkadaşlar edinmeyi düşünebilirsin. Mesela oyun oynadığını yazmışsın, oradan arkadaşlar edinebilirsin. Bilim ve teknolojiyi takip ediyormuşsun, çeşitli forumlara üye olup oralarda vakit geçirebilirsin.

   Tabi bu dediklerim gerçek arkadaşlığın yerini tutmayacak şeyler biraz. Tek yapman gereken kendine yeni arkadaşlıklar edinmek. Senin mevcut arkadaşlıkların artık alışkanlığına dönüşmüş durumda. Takılmak için takılıyorsun bir nevi. Bu döngüyü bozabilmek için yeni arkadaşlar edinmelisin.

   https://www.grisayfalar.com/sosyal-anksiyete/

   • Kaan Bey, o yazıyı kontrol ettim, cevabınız için teşekkür ederim. Şöyle söyleyeyim, bir araya gelmekten mutlu olduğum, “dostlarım” elbette var, bir araya gelmekten mutlu olduğum ama onların sayısı çok az ve bunun nedense çok sık olması taraftarı değilim. Zaten şehir dışında olmaları ya da işleri dolayısıyla sık görüşemiyoruz ama buluşuyoruz elbette. Sizinde dediğiniz gibi, forumlarda ya da sosyal medyada yukarıda belirttiğim hobiler, ortak noktalar vasıtasıyla konuştuğum kişiler oldu, ama o ayrı tabii günlük hayat ayrı. Yeni arkadaşlıklar edinmek iyidir ama gerçekten tanışmak istediğim kimse yok. Dediğiniz gibi takılmak için takılıyorum ve her gün görmek zorunda olduğum insanlar sadece. İnsanlar sanki benim okumak, dinlemek istediğim şeylere engel oluyorlar gibi hissediyorum. Listemde bir sürü albüm ve kitap var. Onları bitirmem lazım ve insanlara vakit ayırmak istemiyorum. Tuhaftır belki ama böyle. Belki de verimli sohbet yapabileceğim insanlar vardır ama çok az denk geliyorum. Yeni arkadaşlıklar nasıl olur artık bilmiyorum hayırlısı. Sağolun rahatsız ettim sizi ama.kusura bakmayın…

    • Merhaba,

     Rahatsızlık diye bir şey söz konusu değil. Elimden geldiğince cevap vermeye çalışıyorum. Bu yaptığınız kendinizi biraz içe kapatmak olur. Sosyal kalmaya özen göstermelisiniz. Ancak dediğim gibi bunu bir zorunluluk olarak görmeye başlarsanız hiçbir keyif alamazsınız. Sosyalliği hayatınızı bir parçası haline getirirseniz ondan daha büyük keyif alabilirsiniz. Böylece onu bir şeyleri yapmak isterken önünüze çıkan engel olarak görmezsiniz. Kitap okumak ve buna benzer hobiler faydalı şeyler. Ama bir denge kurmak zorundasınız. En azından geleceğiniz ve hayatınızın daha kaliteli olması için buna ihtiyacınız var.

 • Hocam ben kendimi geliştirmek istiyorum 17 yaşında biriyim bunun için ilk nereden başlayacağımı bilmiyorum ve nasıl bir adım sürmem gerektigini bilmiyorum

  • Merhaba Murat,

   Öncelikle yorumun için teşekkürler. Soruna gelince elbette ne konuda kendini geliştirmen gerektiğine karar vererek başlaman gerek. Bu kararı verdikten sonra yapman gerekenlere odaklanmalısın. Her alanda kendini geliştiremezsin. Önce kendi becerilerinin farkında olmalı ve genel anlamda yapmak isteyip yapamadıklarını sorgulamaya çalışmalısın.

   Sağlıcakla kal, hayat boyu başarılar dilerim. Dilediğin zaman yorum, e-posta, Facebook veya Twitter yoluyla iletişim kurarak bana ulaşabilirsin.

   E-posta: [email protected]
   Facebook: http://www.facebook.com/Grisayfalar
   Twitter: https://twitter.com/grisayfalarcom

 • Bilgi paylasildikca daha kiymetli oluyor hic suphesiz…emeginize ilginize ve yureginize saglik hocam….ben cocugumun saglik sorunlari nedeniyle calisma hayatini birakmak zorunda kalan bir anneyim…sukur suan o kotu gunler geride kaldi ve ben eski halimi cok ozluyorum ve tekrar oyle ozguveni tam girisimci kendini gelistiren bir birey olmak istiyorum..evle surekli cocukla ilgilenmek insanda sanirim atalete sebebiyet oluyor…
  Kendimi gelistirme adina merak ettigim bir alanda uzaktan egitime basladim cok da iyi geldi bana…ama daha neler yapabilirim..daha cok ogrenmek ve kendimi gelistirmek istiyorum..kisacasi ARTIK URETMEK ISTIYORUM..

  • Merhaba Funda Hanım,

   Kademe anlayışına sahip bir insanım. Yani 1’den 3’e geçişe değil, 1-2-3 diye ilerleyişe her zaman bağlı kalırım. Kendiniz için önemli bir adım atıp uzaktan eğitime başlamışsınız. Bu çok anlamlı bir adım ve bunu farklı noktalarla desteklemelisiniz. Hangi alanda eğitim almaya başladınız? Bu alanda iyi olan blogları takip edebilir veya bu alanda yazılmış olan kitapları okumaya çalışabilirsiniz. Bu sayede kendinizi eğitim sunduğu formasyonun çok daha ötesinde geliştirmeyi başarabilirsiniz. Hem bu adımlar size daha farklı gelişim kapılarını gösterecektir.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

 • Hocam ben birkaç psikolaga gittim ve kişilik bozuklugum varmış. Kendimi geliştirmem gerekiyor. Ben tembellikten, istek ve ihtiyaclarimin karşılanmadığını düşünüyorum ve kismen sebep olarak görüyorum. Elimden geldiğince açıklarımi kapatmaya çalışıyorum ama olmuyo. Çalışmayi pek bilmiyorum cahil birisiyim psikolojik sorunlardan egitemedim kendimi kafam çok dolu tembellik, usengeclik, can sıkıntısı çekiyorum.

  • Merhaba Ümmü Gülsüm,

   Öncelikle, “hocam” sözü benim için bir fazlalık. Ben sadece bir araştırmacıyım.

   Kişilik bozukluğu yaşıyorsan doktorunun sana uygun bir takım çözümler sunmuş olması gerek. Onları takip edip bir sonuç elde edip edemediğini benimle paylaşır mısın?? Ayrıca, gelişmek ve daha iyi bir hayata sahip olmak istiyorsan ilk olarak sahip olduğun zihin karmaşıklığını ortadan kaldırmamız gerek. Senden ricam kapatmak istediğin en önemli eksikliği tespit etmen şeklinde olacaktır. Eksiklerini bir öncelik sırasına koymalı ve adım adım ilerlemeye çalışmalısın. Hepsini aynı anda düzeltmeye çalışırsan hiçbirisini düzeltmeyi başaramazsın.

   Sağlıcakla kal, hayat boyu başarılar dilerim.

  • Merhaba Büşra,

   Hiçbir şey için geç kalmış sayılmazsın. Sadece biraz sakin olup problemini daha detaylı bir biçimde anlatmayı denemelisin. Bu şekilde sana yardımcı olmaya çalışabilirim ama problemini bilmezsem yardımcı olamam.

   Sağlıcakla kal, hayat boyu başarılar dilerim.

 • Merhaba!!! 19 Yaşındayım.Üniversite’yi kazandım ama hem Üniversitem hemde bölümüm için baya kuşkuluyum. İleride mesleğimi yapamazsam diye korkuyorum.Yolun başındayken kararsız kaldığım için sınava girdim(Çok iyi alamadım hem üniversite hemde sınava çalışmak zor geldi),Okulumu dondurmayı düşündüm.(yeniden sınava hazırlanmak için.) En büyük korkularımdan vasıfsız biri olmak. Beni engelleyen hayatımda o kadar çok şey var ki… Sosyal Fobiye benzer bir rahatsızlığım var. Toplum önüne çıkmaya zorlanıyorum.İş de çalışamıyorum. Sosyal etkinliklere girmeye utanıyorum, devamlı kaçıyorum, kendime göre bahaneler üretiyorum. Kendimi ifade edemiyorum ve bunlar benim hayatımda büyük zorluklara yol açıyor. Hayat dan vazgeçmek istiyorum bazen.Bazende birçok şey için istekli oluyorum .Psikiyatriye gittim ama her şeyin bende bittiğinin farkındayım. Birçok şeyi aşmam gerek…Bir yandan bu zorlukları yaşarken bir yandan da kendimi nasıl geliştirebilirim bilmiyorum.

  • Merhaba Reina,

   Öncelikle bu kadar karmaşıklığa pek gerek yok. Yaşadığın problem sosyalleşme ile ilgili ve bunu aşabilmek için yine sosyalleşmeye yani toplumun arasına dalmaya ihtiyacın var. Kendini pek çok şeyden soyutlayarak bir yere varamazsın. Üstelik bu seni korumaz, aksine zayıflatır. Bu nedenle bir fırsatını bulup yavaş yavaş sosyalleşmeye başlaman gerek. Biliyorum söylemesi kolay ama uygulaması zordur hepimiz için. Sosyalleşme çok geniş bir kavram, bu konuda yardımcı olmaya çalışabilirim ama öncelikle uzmanın sana neler dediğini öğrenmem gerek.

   Cevabını bekliyor olacağım, sağlıcakla kal. Hayat boyu başarılar dilerim.

   • İlk önce bana geri dönüş yaptığınız için teşekkür ederim. Genel olarak bana dedikleri sizin dediklerinize benziyor.İnsanlarla iletişim kurmamı ve onların benim hakkımda ne düşündüklerini önemsemem gerektiğini. Evet söylemesi kolay gibi ama benim için o kadar zor ki. İster istemez bütün gözlerin benim üzerimde olduğumu hissediyorum ve kasılıyorum, tedirgin oluyorum.Dikkat çekmeyi seven biri değilim. Konuştuğumda birinin bana bakması beni rahatsız eder.Örneğin sunum yapmak gibi… Nasıl yardım edebilirsiniz bilmiyorum ama yinede size teşekkür ederim.Sayfanız bana çok yardımcı oldu. Elimden geldiğince söylediklerinizi uygulamaya çalışacağım.

    • Merhaba Reina,

     Biraz insanların önünde konuşma yapmaya ihtiyacınız var. Bu kolay bir değil çünkü işin içinde utangaçlık, çekingenlik, yetiştirilip durumu gibi çok farklı etkenler mevcut. Bunların her birisinin tek tek tespit edilmesi profesyonellere bağlı bir şey. Yani bunları ben istesem bile tespit edemem. Ancak bir şeyleri değiştirme konusunda şansımızın olduğuna inanıyorum. Şöyle yapabiliriz, en azından deneyebilirsin:

     – İnsanlarla konuşmak veya başkalarının önünde konuşmanın sana korkutucu geldiğini düşünüyorum. Aslında bundan korkuyorsun, korktuğun için yanlış bir şey söyleyip söylemediğini düşünüyorsun. İlk olarak buradaki korku durumunu değiştirmek gerek, mesela korkmak yerine heyecan duymayı deneyebilirsin. Bunu daha önce hiç denedin mi?
     – Konuşurken başkalarını düşünmemelisin. Başkalarını düşünürsen hayatını onlara adamış olursun ama bu hayat sana aittir. Bu nedenle olumlu düşünmeye çalışmalı, konuşurken doğru veya yanlış olarak düşüncelerini aktardığını aklına getirmelisin.
     – Doktorun önerisine saygı duyuyorum ama başlangıcı başka insanların önüne çıkarak yapmamalısın. İlk olarak yakın arkadaşlarınla başlamalısın, yakın arkadaşlarına bir sunum yapmayı deneyebilirsin. Belki ilkinde yine tedirginlik duyarsın ama ikincide veya üçüncüde bu tedirginliği üzerinden atabilirsin.

     Bu konuda söylenebilecek çok şey var ama senin durumunu bilmem gerek. Üstelik konuşurken hal ve tavırlarının gözlemlenmesi gerek. Bunları beni aşan şeyler. Son gittiğin uzmana değil başka birine gitmende fayda var diye düşünüyorum.

     Umarım yardımcı olabilmişimdir. Sağlıcakla kal, hayat boyu başarılar dilerim.

 • Merhaba
  Yazınız o kadar başarılı burada o kadar çok yorum var ve birçok insanın hayatına dokunmuşsunuz. Başarınıza hayran kaldım. Ben okuduğumda ise heyecanlandım başarabilirsin sende yapabilirsin beyaz bir sayfa açmalıyım dedim. Ama bu benim için birkaç saniyelik hevesle kalıyor. Bu kadar insana cevap vermenizden cesaret alarak buraya içimi döküyorum çünkü profesyonel bir yardım almak istediğimde karşı taraftan duyduğum tek şey sen buna dert mi diyorsun oldu. Ben yaklaşık 6 yıldır ailemin ciddi sağlık problemleriyle mücadele ettim. Her yıl 1 – 2 ay ağır hastalıklarla hastanede mücadele etti hem annem hem babam. Ablam ağır bir boşanma döneminden geçti. Çok değer verdiğim arkadaşlarımdan çok büyük darbeler aldım. Canım kadar sevdiğim dedemi kanserden kaybettim. Anlayacağınız bu 6 yıl hiç kolay geçmedi ve hala devam ediyor. Eskiden çok enerjiktim çok sosyaldim. Gezerdim gülerdim arkadaşlarımla verimli vakitler geçirirdim. Şuan elimde kalan hiçbir şeyden zevk almayan mutsuz bir kız. Üniversitede herkes arkadaşlarıyla ders sonrası eğlenir sohbet eder bense eve kaçıyorum. İnsanlar tarafından sürekli dışlanıyor gibi hissediyorum. Kendime olan güvenimi kaybettim. Arkadaşlarımla konuşacak hiçbir şey bulamıyorum. Yan yana geldiğimizde sadece susuyorum onları dinliyorum. İleride çok başarılı olmak istiyorum. Mesleğim gereği çok gezmeli insanlarla çok iletişim kurmalıyım. Bunu yapmak istiyorum ama her işe elini uzattığında korkan bir kız var aynaya baktığımda. Eski mutlu konuşkan sosyal halime nasıl dönebilirim ? Hatta ondan daha iyisine nasıl kavuşabilirim ? Tünelden geçiyorum sanki ucunda ışık var görüyorum, koşuyorum sanıyorum ama sanki koşu bandındayım. Sadece koşuyorum ilerleyemiyorum.

  • Merhaba Hilal,

   Yaşadıkların kolay şeyler değil. Profesyonel destek almalısın demiyorum, almak zorundasın. Hayatında ihtiyacın olan tek şey senin dertlerini dinleyecek ve seni doğruya doğru yönlendirecek birisinin varlığı. Terapistler bu konuda sana fazlasıyla yardımcı olurlar. Geçmiş ile olan bağını anlıyorum. Benzer süreçlerden geçtim ve toparlamam çok zor oldu. Hatta şöyle söyleyebilirim, şu an sahip olduğum psikolojik rahatsızlığın varlığından haberdar oldum.

   Şansım vardı çünkü çok değer verdiğim bir arkadaşım psikoloji okuyordu. Ondan destek aldım, durumu anlattım ve bana en yakın zamanda doktora gitmemi söyledi. Ben sadece kendimde olan durumlardan yola çıkarak “hastalığım bu olabilir mi acaba?” diye düşünüyordum ama etrafımda kimseye anlatamıyordum. Önce psikiyatr ardından psikologa giderek her şeyi netleştirdim. Artık ailem hasta olduğumu kabul ediyor. Şu an ekonomik bazı sebeplerden ötürü terapilere devam edemiyorum ama Allah razı olsun ilk gittiğim doktor bana bazı şeyleri nasıl kontrol altında tutabileceğimi söyledi.

   Anlayacağın, mutlaka bir uzmandan destek almalısın. Bir diğer tavsiyem ise ilaç kullanmayı tercih etmemendir. İlaç hızlı ama geçici çözüm, terapi ise yavaş ama kalıcı çözümdür. Çok ekstra durumlarda ikisini karma yapmak gerekebilir ama sorunlarının ne olduğunu bilmediğim için bir şey demem söz konusu değil.

   Sağlıcakla kal, hayat boyu başarılar dilerim. Ne zaman istersen tekrar yazabilir veya e-posta yoluyla iletişim kısmından bana ulaşabilirsin.

 • Merhabalar şuan gerçekten üzgünüm durumdayken karşıma çıktınız hala yapabileceğim birşey bir çözüm vardır diye düşünürken yazınızla karşılaştım üç senedir sınava hazırlanıyorum ama üç senedir barajı geçemiyorum gören arkadaşlarım ögretmelerim hep şaşırlar nasıl yapamazsın diye ama olmuyor gerçekten okul hayatım boyunca başarılı bir ögrenci iken çok üzdü bu durumlar beni çok yıprandım ama yılmadım geçen sene yani ikinci senemde işletme iki yıllık bölümü tercih ettim herkesten uzaklaşmak için bilhassa üçüncü sene sınava girmeme ailem dışında herkes karşı çıktı yapamıyorsun niye hala deniyorsun diye ama ben biliyorum bir gün istediğim yerde olucağımı pes etmek asla istemiyorum ama insan başarısızlıkla karşılaştıkça düşüyorum toparlamaya çalışıyorum kendimi olucak diyorum ama gerçekten kendimi geliştirmek için herşeye varım ama nerden başlıycağımı bilmiyorum bu konu hakkında Bilgi verirseniz çok sevinirim herşeyi yapmaya hazırım hayatımla ilgili kendimi geliştirmek adına …

  • Merhaba,

   Başlaman gereken nokta o “yapamazsın” diyen insanları etrafından uzaklaştırmak olmalı. Ne kadar çabalarsan çabala ne kadar iyi olursan ol, gerekli motivasyona sahip olamazsan maalesef istediğin sonucu elde edemezsin. Etrafındaki bu insanlar senin için motivasyon kırıcı nitelikteler. Bu nedenle onlarla arana mesafe koymalısın.

   İkincisi ve en önemlisi artık belirli bir plana ayak uydurman gerek. Bu hayatını düzene sokmak için bir plan olmalı. Sen dün bu yorumu attıktan sonra ben yazıyı güncelledim. Yeni bilgiler ve yeni kendini geliştirme yolları ekledim. Bunlara dikkat ederek hayatını güzelleştirebilir ve daha verimli bir şekilde ders çalışarak başarıya ulaşabilirsin.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

 • Mrb. Kaan Bey….
  Eksiklerimi farkettigimde ilk sizin gelişimle alakali yazılarınızı okudum. Edebiyat ogrencisiyim ve formasyon alyorum. Çocukluğumla alakali korkularm vardı. Kaybetme korkusu… Küçükken annemin öleceginden beni bırakıp gideceginden korkardim ve bu korkum sevgili oldgnda arkadaşlarıma karşı hep devam etti hala da etkisinden kurtulamadm. Çoğu şey bunun gibi. Hep birseyleri kendm yapmaya korktum ve artık bende bir eğitimci olacağım bunlardan nasil kurtulabilirim. Teşekkür ederim şimdiden.

  • Merhaba,

   Terzi kendi söküğünü dikemezmiş gibi bir durum olacak bu. Kaybetme korkusuna sahip birisiyim ve bu nedenle bir takım rahatsızlıklara sahibim. Nasıl bir öneri yapsam bilemiyorum. Çünkü kendim bile neler yapmam gerektiğini bilmeme rağmen onları uygulamakta bazen zorlanıyorum. Kaybetme korkusu gerçekten çok güçlü bir duygudur ve yönetilmesi çok kolay değildir. Ben psikologa gitmenizi öneririm. Bununla tek başınıza başa çıkabileceğinizi düşünmüyorum. En azından benim önerilerimle bunu yapabileceğinizi düşünmüyorum.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

 • Merhaba kaan abi ben çok üşengeçim bu yüzden gün içersinde planladığım şeyleri yapamıyorum yapacağım diyorum ama her seferinde erteliyorum bana ne önerirsiniz?

  • Merhaba,

   Üşengeçlik veya tembellik aslında bambaşka bir yazının konusu. Bugüne kadar buna pek değinmemiştim ama yakın zamanda değinsem iyi olacak sanırım. Tembelliği ortadan kaldırmanın pek çok farklı yöntemi var ama işin sende bittiğini bilmelisin. Bir başka ifadeyle yeteri kadar sorumlu davranmazsan bu sorunu aşman pek mümkün değil.

   Öncelikle aşağıdaki sorularıma cevap vermeni istiyorum. En azından tembel olup olmadığını kesinleştirmiş olalım…

   – İşe/okula gitmek için uyandığında ne yaparsın?
   – Spor ile aran nasıl? Hangi sporları yapmayı seversin?
   – Odanı çok dağınık gördüğünde ne yaparsın?
   – Sabahtan akşama kadar boş olan bir gününde tam olarak neler yapmak istersin?
   – Boş vaktin olduğunu düşünürsek birisi sana bir yere bir şey götürmeni istediğinde ne cevap verirsin?
   – En sevdiğin hayvanlar nelerdir?
   – Senin için sağlıklı olan şeyler nelerdir?
   – Kilo aldığını düşündün zaman ne yaparsın?
   – En sevdiğin içecek nedir?
   – Gitmekten en çok keyif aldığın yer neresidir?

   Bu sorulara tek tek cevap verebilirsen çok iyi olur. Böylece tembel olup olmadığını daha net anlamış olur, ona göre öneriler sunabilirim.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

 • Merhaba kaan bey bu sene üniversite sınavına mezun olarak girdim. Emeğimin karşılığını hiçbir türde alamadım puanım düşük gelecek. Ailem okumamı istemiyor tek babam okutacağım diyor. Evde de bi işe yara eve para getir vs. diyorlar bende üniversite sonucunu bekliyorum ona göre plan yapacağım ama ne planı yapacağımı bilmiyorum. Yeni eve taşındık borçlara girdik üstüne benim üniversite okumam zor olucak okuyamazsamda askere giderim büyük ihtimal ama askerden sonrada üniversiteye hazırlanacağımı sanmıyorum çünkü bir daha ki seneye bırakmak istemiyorum. Hayata bir yerden başlamak istiyorum genel kültürüm yok bilgim yok insanlarla bir tartışmaya girerken susuyorum hep aklıma bir şey gelmiyor. Mesela bir şey sorduklarına cevap veremiyorum ama onun açıklamasını kendim ne olduğunu biliyorum. Bilimi öğrenmeyi istiyorum ama nereden başlayacağımı bilmiyorum kitapları severim ama okumaya hiç vaktim olmadı aslında oldu ama ben okumadım neden bilmiyorum. Çok fazla uzattım sanırım bana öneriniz nedir ne yapmam gerek sınav sonucunu beklemektende sıkıldım okuyacağım bölümde uçak teknolojisi hayalim astronot olmak dgsyle pilotaja tamamlayacağım nasip olursa okursam tabi. Ne yapmam gerek yardımcı olur musunuz..

  • Merhaba,

   Öncelikle umarım istediğin türden bir sonuç almayı başarırsınız. Elinizde hazır işiniz yoksa mecbur okumak zorundasınız. Ailenizde bunun aksini iddia eden insanlara pek kulak asmamalısınız. Bunun sebebi hayallerinizin olması ve bunları yerine getirmek için gerekli çabayı gösterebilecek durumda olmanızdır. Üniversite sınavını ilk yıl kazanamayan insanlardan birisiyim, ikincisini kazandığımda iyi bir bölümde olduğumu düşünüp yoluma devam ettim. Sonuç olarak mesleğimi yapamayıp farklı alternatiflere yöneldim.

   Ancak hiçbir zaman “keşke üniversite okumasaydım” demedim. Orası benim hayatıma önemli bir katkıydı. Kendimi geliştirme fırsatı buldum, önceden sahip olduğum düşünceleri pekiştirme fırsatı elde ettim. Okumak, bilgi sahibi olmak, üniversiteye gitmek… Bunlar çok farklı hayat deneyimleri ve bundan yoksun olursanız pek çok şeyi kaybetmiş oluyorsunuz.

   Her ne olursa olsun üniversiteye gidin ve üniversite eğitiminizi tamamlayın. Ama sırf üniversite okumak için 2 yıllık bir bölüm yazmamalısınız, özel bir üniversiteye gitmemelisiniz. Kendi emeğiniz ile bir devlet üniversitesini kazanıp eğitiminizi sürdürmelisiniz. Diğer meseleye gelince, genel kültür seviyenizin gelişmesi için kitap okumak tek başına yeterli değildir. Aynı zamanda araştırmalısınız, araştırdığınız bilginin doğruluğunu saptamak için tekrar araştırmalısınız. Bunlar olmadan maalesef genel kültürünüzü geliştiremezsiniz.

   Elbette size başlangıç için kitap okumanızı önereceğim. Dünya klasiklerinden veya Türk edebiyatı klasiklerinden başlayabilirsiniz. Zamanla ilgi alanınızı netleştirmiş olursunuz ve buna uygun şekilde kitaplar seçmeye başlarsınız.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

 • Merhaba 17 yaşındayı.Sizden öğrenmek istediğim şey kendimi her konuda nasıl geliştirebilirim açıkçası neredeyse her konuhakkında bilgi sahibi olmak istiyorum, bunun için kitaplar araştırdım fakat birde sizin kitap önerilerinizi almak istiyorum.Bana yardımcı olursanız çok sevinirim.Teşekkür ederim

  • Merhaba,

   Ben böyle bir şeyin mümkün olacağına inanmayan bir bakış açısına sahibim. Her konuda kendinizi geliştiremezsiniz. Gelişmek istediğiniz bir veya birkaç konu belirlemeli, onlara odaklanmalı ve bu yönde çaba göstermelisiniz.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

 • Mrb kaan bey ,ben bunalimdayim cok bos bi hayat yasadigimi dusunuyorum hic bir amac yok hic bir hedef hicbir gayret yok aslinda istiyorum sadece istiyorum dusluyorum kalkipta bunlari basarmak icin birsey yapmiyorum hep ayni dumduz icimden gelmiyo sunu yqpim diyorum bir kac saat sonra vazgeciyorum hefesim kalmiyo ne yapmaliyim nasil savasmaliyim kendimle bi akil verin lutfen

  • Merhaba,

   Bunalımda olduğunuza nasıl karar verdiniz acaba? Onu benimle paylaşabilir misiniz? Dürüst bir biçimde aşağıdaki sorulara cevap verirseniz ruh halinizi çok daha net bir biçimde anlamış olur ve buna göre yardımcı olmaya çalışırım.

   – Uykuya dalmanız ne kadar sürüyor?
   – Gece uykunuzdan uyanıyor musunuz? Uyanıyorsanız kaç kez uyanıyorsunuz ve bu uyanıklık ne kadar sürüyor?
   – Kalkmanız gereken saatten kaç dakika uyanıyorsunuz? Uyanıp tekrar uyuyor musunuz?
   – Günde kaç saat uyuyorsunuz?
   – Kendinizi üzgün hissediyor musunuz? Bunun etkisinin ne kadar olduğunu düşünüyorsunuz?
   – Beslenme alışkanlığınız nasıl? Düzenli mi düzensiz mi?
   – Son zamanlarda kilo aldınız mı veya kilo verdiniz mi? Ne kadar kilo aldınız veya verdiniz?
   – Konsantrasyon konusunda problem yaşıyor musunuz? Yaşıyorsanız nasıl olduğunu paylaşır mısınız?
   – Kendinizi değerli veya değersiz görüyor musunuz?
   – İçinizden hiç yaşamınızı sonlandırmak geliyor mu?
   – Genel ilgi alanlarınızda değişimler söz konusu mu?
   – Kendinizi enerjik hissediyor musunuz?
   – Kendinizi huzursuz hissediyor musunuz?
   – Eskisinden daha yavaş hareket ettiğinizi düşünüyor musunuz?

   Bu sorulara cevap verirseniz size yardımcı olmaya çalışabilirim.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

 • Merhaba 😊
  18 yaşındayım inşallah üniversiteye gideceğim bu yıl.
  Ama yaz tatilimi kendime birşeyler katarak geçirmek istiyorm doğrusu.
  kitap okuyordum ama bu aralar sıkılmaya başladım ve elim kitaplığa gitmiyor bugünlerde havalar da sıcak böyle kendimi uyuşuk hissediyorum sürekli.yoğun bi ders çalışma temposundan çıktım bu nedenle kendimi geliştirmek isterken de eğlenmek istiyorum açıkcası ya da sıkılmamak dediğim gibi yazınızı okudum ama böyle daha eğlenceli bi yöntemi yok mu bunun??
  Yattığım yerden kendimi gwliştirmek değil kastım(olamaz da zaten😢) eğlenerek kendini geliştirmek.
  Bi kaç fikir sunarsanız sevinirim

  • Merhaba,

   Tam olarak hangi alanda kendinizi geliştirmek istediğinizi yazarsanız yardımcı olmaya çalışırım. Elbette gelişim için tek yöntem kitap okumak değil. Bu yöntem kalıcı bir biçimde bilgi birikimi oluşturmanızı sağlar. Kendinizi geliştirmek istediğiniz alana göre çok daha farklı çözümler bulabilirsiniz.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

 • İyi günler Kaan bey. Ben 18 yaşındayım ve kendimi geliştirmek daha bilgili bir insan olmak istiyorum. Ve bu her anlamda. Ancak nerden başlarım neleri araştırırım pek bilemedim kafam karıştı. Özetle entelektüel biri olmak istiyorum. Bunlar hakkında yardımcı olabilir misiniz?
  Yetenekler konusunda çoğu konuya ilgim var ama sanırım şimdiye kadar hiçbir konuda aşırı bir başarım olmadı. Ama enerjiler konusuyla sanırım en çok ilgileniyorum yani ruhsal enerjiler. Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz ?
  Güzel yazınız için teşekkürler.

  • Merhaba,

   Başlangıç yapacağınız nokta çok belli. İlgi duyduğunuz alanda en iyi kitapları okumaya çalışmalısınız. Bu konuda yardıma ihtiyacınız varsa yardımcı olabilirim. Yorumuma cevap vermeniz yeterli olacaktır.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

   • Cevap için teşekkürler Kaan Bey. Kitap okumayı çok seviyorum sürekli okuyorum da dediğiniz üzere fazlaca etkisi oluyor gelişim için. Bugün diksiyon dersi olarak video izlemeye başladım umarım yakın zamanda toplum içinde etkileyici ve kendine has bir şahsiyet haline gelirim. Sağlıcakla kalın, güzel sitenizde başarılar…

    • Merhaba,

     İyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim. Umarım videolar işinize yarar ve başarılı olursanız. Bir sıkıntı yaşarsanız çekinmeden yeniden bana ulaşabilirsiniz.

     Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

 • Merhabalar öncelikle iyi günler diliyorum bende liseden yeni mezun oldum ve sağlık meslek lisesinden mezunum bu sene maalesef sınava hazırlanamadım hem kendi karasızlıklarım yüzünden hemde canım babamın vefatından dolayı bu sene hazırlanıcam ama bana nasıl çalışmam gerektiği konusunda yardımcı olur musunuz açıkçası beynimde çok tembelleşti dört senedir okul derslerinede pek çalıştığım söylenemez nasıl başlayacağımı bilmiyorum bundandır ki sağlık alanında ilerlemek istemiyorum daha resmî bir iş kadını olmak isterdim hangi bölümleri seçmeliyim ve hangi alandan hazırlanmalıyım fikirlerimi rahatça anlatabildiğim yardım alabildiğim kimse yok çevremde lütfen yardımcı olur musunuz
  Tekrardan sağlıklı günler dilerim şimdiden teşekkürler

  • Merhaba,

   Öncelikle babanız için Allah’tan rahmet dilerim. Mesleki seçim için sizi çok daha detaylı bir biçimde dinlemem gerekli. Size öneride bulunacak olan kişinin sizi daha yakından tanıması gerek. Bu yüzden öneri yapmaktan olabildiğince kaçınacağım. Ders çalışma yöntemi olarak ilk işiniz eksik yanlarınızı bulmak olmalı. Evet, ara vermiş olabilirsiniz ancak aklınızda kalanlar ve kalmayanlar birbirinden farklı şeylerdir. Siz aklınızda kalanları tekrar ederek pekiştirmeli, aklınızda kalmayanları ise öğrenmelisiniz.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

 • Öncelikle merhaba,yazınız benim için çok faydalı oldu bunun için teşekkür ederim.Fakat benim için çoğu zaman bir problem olan ve yazınızda da bulundurduğunuz bir konu var:yeteneklerimizi keşfetmek.Açıkcası yeteneğimin ne olduğunu ya da yeteneğim var mı hatta yeteneklerimi nasıl keşfedebilirim bilmiyorum.Eğer bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim,şimdiden teşekkür ederim.

  • Merhaba,

   Öncelikle değerli yorumunuz için teşekkür ederim. Yetenekleri keşfetmek bambaşka bir konu yani bu konuda bir şeyler yazmam gerektiğinin bilincindeyim. Şimdilik aşağıdaki yazımdan yararlanmanızı öneririm. Bu yazı zayıf yanlarınızı, güçlü yanlarınızı ve yeteneklerinizi keşfetmenize yardımcı olabilecek niteliktedir.

   https://www.grisayfalar.com/insan-kendini-nasil-tanir/

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

 • Bende liseden gecen sene mezun oldum ve bu sene istemedigim bi bolume gitmek zorunda kaldim aile baskisi yuzunden ve bu sene sinava girdim yine bekledigim gibi gecmedi cok calismama ragmen kendimi hic bir ise yaramayan biri gibi hissediyorum tek hayalim polis olmak ama dusuncelerden istediklerime odaklanamiyorum sanki 31 temmuzda sinav sonuclari aciklaninca hayatim biticekmis gibi geliyo insanlarin 2 yildir kazanamiyor demesi beni oldurecek sanki ve kuzenlerim ailemden bireyler şaka da olsa surekli benim ile dalga geciyor ve artik gercekten cok mutsuz bir insan oldum ne yapacagimi bilmiyorum girdigim 2 üni. sinav ve bir askeri okul sınavinin basarisizlikla sonuclanmasi beni nefes aldirmaya bile usendiriyor

  • Merhaba,

   İlk denemede başarılı olmak ile sonraki denemelerde başarılı olmak arasındaki farkı çok büyütmemelisin. Birçok başarılı insan, örneğin Steve Jobs birkaç denemeden sonra istediklerini yapmaya başlamıştır. Bilim dünyası denemekten asla usanmamış insanlarla doludur. Eğer onlar “olmuyor, yapamıyorum” deselerdi belki bugün sahip olduğumuz icatların veya çözümlerin hiçbirisine sahip olamayabilirdik. Kendine haksızlık ediyorsun, bir hayalin varsa onun peşinden gitmeli sürekli denemelisin. Ancak her seferinde aynı adımlarla aynı çözümleri deniyorsan bu senin hatan olur. Hiçbir sonuç elde edemezsin.

   Aileler maalesef ama maalesef büyük problemler. Bunu ben de yaşadım, ben de senin gibi asker olmak istiyordum. Askeri lisenin kapısından döndürdüler. Üniversiteyi ilk yıl kazanamadım, ikinci yıl ortalama puan aldım ve sırf İstanbul’da kalabilmem için ilgi alanıma yakın bir bölüm yazdım. 4 yıl okudum ve iyi bir ortalama ile mezun oldum. 2012, 2014 ve 2016 yıllarında sınavlara girip memur olmaya çalıştım ama gerek kadro yetersizliği, gerek puan yetersizliğinden ötürü benden bir cacık olmadı.

   Madem öyle, açıköğretim üzerinden bir şey okuyup rota değiştireyim dedim. Çok sevdiğim tarih bölümüne kayıt yaptırdım, 3 yıl boyunca kayıt aktif kaldı ama ben 2. sınıftayken bıraktım. Mezun olduktan sonra ilk yıl tarih bölümünde yüksek lisansa girmeyi düşündüm, almadılar. İkinci yıl kendi mezun olduğum bölümde yüksek lisansa girdim, kabul ettiler ve şu an tez öğrencisiyim. Ama hala kendi işimi yapamıyorum, devlet ve özel dahil olmak üzere herkes kapısını kapalı tutuyor. Üstelik yine ailemin “çok uzak” demesi sebebiyle Erzurum Atatürk Üniversitesi’nde akademisyenlik fırsatını teptim. Belki de hayat “ben sana fırsatı sundum ama sen kabul etmedin” dercesine beni sıkıştırıyor olabilir. Emin değilim.

   Şimdi ben sana soruyorum. Ben ne yapayım? Mutsuz olmayı tercih edersem hayatı yaşamamın bir yolu yok. Arkadaşlarım, aile bireylerim bazen şaka olsun diye “senden adam olacağı yok” derler mesela, “adam olmak isteyen kim?” diye cevap veririm. Bunun bir sonu yok anlayacağın, insanlara göre hareket edemezsin. İnsanların doğrularına göre de hareket etmek zorunda değilsin. Kendi doğrularına göre hareket edip hayalinin peşinden gitmelisin.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

   • Merhaba bana verdiğiniz onerileri dikkatle okudum ve sizinde istediginiz bazı seyler olmamıs bunu anladım okudugum kadarı ile ve simdi ben de size sunu soruyorum siz suan yasadiginiz hayattan memlunmusunuz iyi olmamıs iyiki kazanamadım diyormusunuz hala istediginiz seylerin pesinden gidiyormusunuz??Simdiden tesekkurler

    • Merhaba,

     Olmak istediğim yerde değilim ama bunun için çabalamaya devam ediyorum. Kolaylıkları ve zorluklarıyla hayatımdan memnunum. Daha iyisi olabilirdi ama daha kötüsü de olabilirdi. Bu şekilde düşünmeye başlarsam sonu gelmez. Bu durumda her adımımı gözden geçirmem, her şeyden pişmanlık duymam, her şeyde kendi kendimi yiyerek bitirmem gerekir. Bu doğru yol bir yol değil.

     Diğer sorunuza gelince “evet kazanamadığım iyi oldu” dediğim noktalar epey fazla. Bunun sebebi hayatı istediğim gibi şekillendirme gayesi içerisinde olmamam. Belirsizliklerden hoşlanmam, her şeyin aydınlık olması için çabalarım. Bazen bunu gereğinden fazla yaparım ama iyi veya kötü net bir şey olmuş olur. Hayallerimin hiçbirisi maddi konularla ilgili olmadığı için evet şu an hayallerimin peşinden gitmeye devam ediyorum.

     E-posta: [email protected]
     Facebook: http://www.facebook.com/Grisayfalar
     Twitter: https://twitter.com/grisayfalarcom

 • Merhabalar,,ben liseden bu sene mezun oldum,aklmda gelecegmle ilgili çok sey var sïradan bir hayat geçrmek istemiyorum ve bunun icnde cok fazla çalşmam gerektiğini biliyorum..bir suru hayalim var onları yapmak içn cabaliyorum uğraşyorum ama sanki hiçbir sey yolunda gitmiyor.ne yapmam gerektiginide biliyorum bunu arkafaslarimada soyluyorum onlarda ise yarıyor ama bnde uyuşukluk var hep bi erteleme var..hep Yarın yaparımlar var..bndan kurtulmak istiyorum..bazen dusunuyorum neden boyleyim diye tek bi cvb geliyo aklma demekki hayallrimi sadce hayallerim olsun diye urettim.demek ki onları gercekten düsndugum kadar yapmak istemiyorum,,ama sonra bu cvbı düşündügum icn kendime kzyorum..hayr sen başaracaksn diyorum…bilmiyorum derdimi anlatabildim mi bana yardım edebilecek misiniz veya nasl yardm edebilirsiniz?

  • Merhaba,

   Elbette var ama örnek aldığım insanların büyük bir kısmı vefat etmiş durumdalar. Kamuoyunda bilinen çok az kişi vardır. Hepsi ilgi duyduğum alanlara göre değişiklik gösterir. Bana belirli bir alan söylersen daha rahat cevap verebilirim.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

   • Belirli bir alan olarak değilde en temel örnek aldığınız insanı sorabilirim genel anlamda örnek aldığınız yada en çok örnek aldığınız insan ya da insanlar

    • Merhaba,

     Ben hayatım boyunca rahmetli dedemi örnek alarak yaşadım. O benim için rol model oldu ve hala daha olmaya devam etmektedir. Daha önce söylediğim gibi herkes tarafından bilinmiş insanlar arasından rol model olarak kabul etmiş olduğum birisi mevcut değil. Sadece takip ettiklerim, düşüncelerini merak ettiğim birkaç kişi var.

     Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

 • Şu soruların cevabı ile ilgili yazılarınız var mı ya da olacak mı; nasıl daha iyi öğrenebilirim? nasıl daha çok öğrenebilirim? okul hayatında hep başarısızdım ve odaklanma sorunum büyük hiç kitap okuyamıyorum okumak istediğimde ne okuyacağımı bilemiyorum kendimi geliştirmek istiyorum fakat nasıl yaparım nereden başlamam gerekiyor bilemiyorum…teşekkürler yazılar da mükemmel. 22 yaşındayım bu arada evdeyim hep genel olarak yalnızım açık lise bitirdim.

  • Merhaba,

   Ne okumak istediğin kendini geliştirmek istediğin alana göre değişiklik gösterebilir. Bunun için ne konuda bilgi edinmek istediğini belirlemen gerek. Eğer bir okuma alışkanlığın yoksa ilk olarak bunu geliştirmeye çalışmalısın. Bunun için aşağıdaki yazımdan faydalanabilirsin. Öğrenme konusu ise bambaşka bir şey yani biraz vakit ayırıp araştırma yapmamı gerektiren bir durum. Şu an ne dersem hata yapmış olurum.

   https://www.grisayfalar.com/okuma-aliskanligi-nasil-gelistirilir/

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

 • Merhaba, abi dikkat dağınıklığı çok yaşıyorum. Uzman olmadığını zaten söyledin ama sanırım intenetteki kalıplaşmış bilgiler dışında bir büyüğümden tavsiye niteliğinde bir şeyler dinlemek sorunlarımı çözmemde daha yardımcı bana.

  • Merhaba,

   Hatırlıyorum bunu. Notlarım arasında da var. Şu an inanılmaz bir yoğunluk yaşadığım için pek bakamıyorum. Bana bununla ilgili bir e-posta atabilir misin?? En azından her zaman gözümün önünde olur. [email protected] adresine e-posta gönderebilirsin.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

 • Merhabalar Kaan Bey
  Sıkıntı yaşadığım bi konuyu sizinle paylaşmak istedim.Ben istanbulda ikamet etmekteyim ve sanırım yön duygum hiç gelişmemis defalarca gittiğim adresi bile bi sonraki sefer gittiğimde malesef bulamıyorum.Ne kadar çaba sarfetsemde Kendi kendime bi köşe bi market bi iz belirlesemde malesef aklımda kalmıyor.
  Çok can sıkıcı bi durum haline glemeye başladı.Sürekli bi ikilem içinde kalıyorum

  Normal yaşamda da özgüvensiz çekingen bir yapıya sahibim.Herhangi konu hakkında genel olarak olumsuz düşünürüm bir işe kalktığımda başarmayacağımı düşünerek hareket ederim.Bu durum çok canımı sıkmaya başladı aşağılık sendromuna doğru gitmekte durum malesef

  Bu konu hakkında bana yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum.Herhangi bir öneriniz varmı kişisel gelişim kitapları fayda getirir mi veya sizin önerebileceğiniz bir kitap var mı?
  Yardımcı olabilecek herhangi birşey ne yapabilirim bu konuda acaba.

  Teşekkür eder,Saygılar sunarım.

  • Merhaba,

   Bu hatırlayamama durumu sadece yön ile mi ilgili? Önce bu konuyu netleştirmek gerek. Yoksa hayatın geri kalanında benzer bir probleme sahip misiniz? Bununla ilgili ilk defa bir şikayet gördüğüm için bir şey diyemiyorum. Biraz araştırma yaptıktan sonra belki bir şeyler yayınlayabilirim. Bu yazdıklarınızı bana e-posta gönderebilir misiniz? Mesajınızı [email protected] adresine e-posta atarsanız ben de bu konuyu unutmamış olurum.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

 • Merhaba Kaan bey ben kendimi geliştiremedim hic kitap okuyamıyorum sürekli birşeyler yapamıyorum napmak gerek

  • Merhaba,

   Problem sadece kitap okumayla mı sınırlı yoksa yapmaya çalıştığınız diğer işlerde de mevcut mu? Öncelikle bunu bir netleştirmeniz gerek. Eğer yaptığınız her işte bir kararsızlık veya dikkat bozukluğu varsa sorununuz belli demektir. Sizde maalesef dikkat eksikliği var. Eğer sadece kitap okuma alışkanlığıyla ilgili bu tür bir problem yaşıyorsanız bu durumda sizin dikkatinizi dağıtan veya sizi kitap okumaktan uzaklaştıran etkenlerin neler olduğunu bulmalısınız. Böylece çözüme doğru yol alabilirsiniz.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

 • Merhaba Kaan abi ben liseden çocuk gelişimi mezunuyum bölümümü çok seviyorum üniversiteye gitmek istemiyorum ama kendimi geliştirerek bir yerlere gelebileceğime inanıyorum bu yıl işaret dili diksiyon etkili iletişim beden dili alanlarında kurslara gidip sertifika aldım şuan da butik pasta kursuna gidiyorum Ramazan’dan sonra kreşlere CV bırakıp çalışmayı düşünüyorum kendimi daha fazla geliştirmek kanıtlamak istiyorum kurs dışında zamanlarım çok boş geçiyor bana yardımcı olur musunuz neler yapabilirim boş vakit geçirdiğim için psikolojimi de etkiliyor 3 aydın antidepresan kullanmaya başladım

  • Merhaba,

   İlaçları bir uzmanın tavsiyesi üzerine mi kullanıyorsunuz yoksa kendi başınıza mı bu karara vardınız? İkincisi ise bundan vazgeçmenizi öneririm. Gelişim isteğinize gelince şu an çalışmak istediğiniz sektörde tam olarak nasıl bir süreç olduğunu bilmiyorum ancak üniversite mezunu olmadan iş bulunabiliyorsa doğru yolda ilerliyor olabilirsiniz.

   Boş geçirdiğiniz dönemleri ise faydalı alışkanlıklarla doldurmalısınız. Spor yapmalısınız, kitap okumalısınız ama özellikle kendi yapmak istediğiniz meslek konusunda size katkı sağlayacak olan kitapları okumaya çalışmalısınız. Bilgi haznenizi geliştirmeyi başaramazsanız mesleğinizde pek başarılı olamazsınız.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

 • İyi günler Kaan abi ben 15 yaşında bir gencim. Amacım ilerde [AYDIN, HERŞEYİN FARKINDA, BİLGİLİ, KÜLTÜRLÜ bir Yazılım ve Bilgisayar Mühendisi olmak istiyorum. 9.Sınıf beni gerçekten çok zorladı. Yazın ders olarak eksiklerimi kapatmanın yanında kendimi geliştirmek istiyorum.

  10 tane ingilizce kitap aldım seviyeli. Çeviri kitabı aldım. 121 videoluk bir ingilizce konu anlatım içeriği indirdim. TV+ sayesinde bu yaz ingilzce film veya dizi de izleyebileceğim.

  Bunun yanında kitap ta okumak istiyorum. Bu yaz asla ama asla boş kalmak istemiyorum. Asıl sıkıntım şu. Kitap okuma alışkanlığım olmadığı için kendimi geliştirecek hangi tür kitapları okumalıyım. Edebiyat mı ?
  Tarih mi ? Bilgilendirici beyin fırtınası kitapları mı ? Bana bu konuda yardımcı olur musunuz ?

  Ayrıca bu yaz python programa dilini az çok biliyordum onu da ilerleteceğim.

  Bana tavsiyeleriniz nelerdir. Dünyaya herkez gibi boş geldim ama boş gitmek istemiyorum bana başlangıçta bir fikir verir misiniz?

  Teşekkür ederim Şimdiden

  • Merhaba,

   Okuma alışkanlığınız yoksa ve bunu geliştirmek istiyorsanız ilk olarak klasiklere bakmalısınız. Dünya klasikleri ve Türk klasiklerinden bir harman yaparak okuma alışkanlığını geliştirmeyi başarabilirsiniz. En başında kendinize çok fazla yüklenmemeye çalışmalısınız. Eğer kendinize çok fazla yüklenirseniz bu alışkanlığı geliştirmek yerine onu kaybedersiniz. Dediğim gibi klasiklerden başlarsanız çok daha rahat edersiniz.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

  • Merhaba,

   Okuduğunuz kitaplara örnek verebilir misiniz? Kitapların neler olduğunu öğrenebilirsem daha doğru yorum yapabilirim.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

 • Kaan bey 16 yasindayim ismim onur ben fiziksel olarak kendimi gelistirmek istiyorum fitness salonuna gitmek istiyorume tabi bunun icinde para lazim fakat maddi durumumuz hic iyi degil ne yapmaliyim bana yardimci olur musunuz?

  • Merhaba,

   Sizi anlıyorum. Bu durumda alternatifler üretebilirsiniz. İki farklı alternatif mevcut. Parka gitmek veya evde spor yapmak. Her ikisi için de çok iyi eğitim programları mevcut. YouTube’ta arama yaparak videoları izlemenizi öneririm. Bir ara maddi sıkıntılar nedeniyle benim de kullanmış olduğum programlar vardı ama şu hangisiydi hatırlamıyorum. Ekstra bir alternatif ise mobil uygulamalar. Güvenilir ve işe yarayan egzersiz uygulamalarından birini indirip plan program dahilinde kendi başınıza spor yapabilirsiniz. Tabi bu yapabilmek için en önemli niteliğin kararlılık ve bağlılık olduğunu unutmamalısınız.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

  • Onur bende 15 yaşındayım ve bu ay fitness e yazıldım. Bak emin ol gitmemek daha güzel. Açık park havasında ya da bahçede o miss gibi oksijeni içine çekerken bir yandan da kuş cıvıltılarını duymak yerine neden kulağı rahatsız edecek düzeyde kötü şarkılar çalan ve herkesin terli olduğu bir mekanda çalışmak istiyorsun. AMACIN havalı olmakmı YOKSA sağlıklı olmak mı?
   Fiziksel gelişim zorlu ve meşakkatli bir iştir. Kilon azsa diyetisyene gidip sporuna devam edebilirsin. Sabrın yoksa spor hocasına [ herhangi bir spor salonuna git ve protein tozu hakkında alabileceğin tüm bilgileri al dışarda spor yaptığını söyle onlar seni bilgilendireceklerdir ve bu ücresiz emin ol ] protein tozuna başla. Biraz pahalı ama ben sana protein tozunu kesinlikle önermiyorum. Metin ol zamanla gelişirsin

 • merhaba 23 yasindayim diye basladim ne yazacagimi bilemedim kaan ben bayadir kendimi gelistrmek istiyorum ve bunu dusundukten sonra devamini getirmiyorum ve bunun bana zarar verdigini goruyorum kitap okumak istesem istegim yok baslamak istiyorum ama ilk bas kendimi cok guzel bir sekilde ifade edmenin cabalarini ariyorum etrafimdaki insanlara karsi kendimi yeterince duzgunce dile getremedigim icin belkide bu arayisim layloylom yasamayi birakmanin zamani geldigini dusundugum icin size yazmak istedim onceleri okul hayatimi belki fazla onemsemedim ama sanki suan birseylere adim atmam gerekmis gibi bir dusuncedeyim

  • Merhaba,

   Öncelikle kendinizi iyi ifade etme konusunda aşağıdaki yazımı okumanızı öneririm. Diğer meseleye gelirsek, içinde bir şeyleri yapmaya karşı isteksizlik olsa dahi başlangıcı yapmalısınız. Başlangıç önemlidir. Hani bazı insanlar “adım atman yeterli” derler ya onun gibi bir şeydir. Belki durumdan çok hoşnut olmasanız dahi başlangıç adımını atarak devamını getirme isteğine sahip olabilirsiniz. Bunu nasıl yapacağınızı ben çözemem, kendin çözmelisin çünkü kendini benden daha iyi tanıyorsunuz.

   https://www.grisayfalar.com/kendimi-nasil-daha-iyi-ifade-edebilirim/

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

 • Merhaba ben Arifhan ben kişisel yaşamımda istemsiz olarak kendimi kanıtlama çabasındayım kendimi bulamıyorum kendim olamıyorum çok fazla konusuyorum bazen söylenenler karşısında çaresiz kalıyorum ne yapmalıyım bileniyorum.
  Yanıtlarsanız çok minnettar olurum.

  • Merhaba,

   Kendini bulma çabası çok farklı bir durumdur yani bunun için biraz fazla çaba göstermeniz gerekir. Öncelikle etrafınızda olan biten her şeyi kabul etmelisiniz. Etrafınızda yer alan her şeyi yargılamak yerine öncelikle bu şekilde yola çıkmalısınız. Üstelik mükemmellikten olabildiğince uzak durmalısınız. Her şeyi mükemmel yapmaya çalışırsanız bir şekilde hata yaparsınız ve istediğiniz sonucu elde edemezsiniz. Son olarak sizin için ayna görevi görebilecek bir kişinin hayatınızda yer alması gerekir. Bu kişi sizin kim olduğunuzu yansıtacak ve bir anlamda kendinizi bulmanızı sağlayacaktır.

   Bu ufak adımlarla başlayabilirsiniz ama çözüm olmazsa bu durumda bir terapiste gitmenizi öneririm. Onlar sizi daha yakından tanıyarak çok daha yerinde öneriler sunacaklardır.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

 • İyi günler çok sinirli bir yapım var.
  Kendimi başarısız görüyorum her konuda ne olursa olsun çabuk pes ediyorum çok çalışsam bile sınavlardan çok düşük alıyorum diğerleri kopya çekip yüksek alıyor ve bu beni çok üzüyor eve geldiğimde annem sınavın nasıl geçti diyor kötü diyorum hemen söylenmeye başlıyor. Ben bir meddahım ve insanları güldürmek çok hoşuma gidiyor ama sevdiğim insanları bunu ilerletmek istiyorum ama nerden başlıycağımı bilemiyorum. Bir de seneye üniversite sınavı var ve ben napıcağımı bilmiyorum

  • Merhaba,

   İlerlemek istediğiniz alanla ilgili bilgim yok denecek kadar az olduğu için bu konuda size öneri sunabilmem maalesef mümkündür. Kendinizi başarısız görmeniz durumuna gelince bundan vazgeçmeniz gerek. Çabuk pes eden bir yapınızın olması kararlılık seviyenizin düşük olduğu anlamına gelmektedir. Öncelikle söz konusu kararsızlık problemini çözmeye çalışmalısınız. Sınav notlarınızın düşük olması da bununla bağlantılı bir durum. Eğer yeteri kadar ders çalışmazsanız sınavdan yüksek not alamazsınız.

   Anlayacağınız ilk olarak çözmeniz gereken problem kararlılık olmalı. Bunu nasıl yapacağınız tamamen sizin yaşantınız, kişiliğiniz, hayata bakış açınıza göre değişir. Hayatın büyük bir kısmında kararsız yaşamaya alışırsanız yapmak istediğiniz hiçbir şeyi yapamazsınız ve yerinizde sayarsınız.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

 • merhabalar ben 21 yaşındayım açık lise son sınıf bitti bu sene üniversite sınavına hazırlanıyorum fakat çok iyi hazırlandığım söylenemez.. bazı gelişen olaylardan dolayı ders çalışamadım uzun bir süre ve bu neden den dolayı iyi bir sonuca ulaşacığımı düşünmüyorum.. hırslıyım ve bazen işler yolunda gitmeyince ne yapacağımı bilmiyorum.. okul durumuna takmış durumdayımm sanki okumazsam değersiz hissediyorum bir halta yaramayacağımı hissediyorum ve çoğu zamanım evde geçiyor daha önce resme gidiyordum resim yapıyordum sınava hazırlandığımdan dolayı gitmiyorum kendimi iyi hissetmiyorum herşeyden sıkılmış hissediyorum.. bir öneriniz varsa söylerseniz sevirim farklı birşeyler yapıp kendime birşeyler katmak istiyorum öneriniz ne olur şimdiden teşekkür ederim kolay gelsin…

  • Merhaba,

   Bunun için bir şey söyleyebilmem için daha detaylı bilgiye ihtiyacım var ancak bu sınav takvimine yetişememek sizde biraz stres oluşturmuş. Önce ondan kurtulmanız gerek. Ondan kurtulamadığınız müddetçe maalesef hiçbir şeyden memnuniyet duyamazsınız. Resim yapmak gibi faaliyetler sizi bu stresten biraz uzaklaştırabilir ama siz maalesef yanlış bir karar alarak bunu devre dışı bırakmışsınız.

   Şimdilik yapmanız gereken elinizden geldiği kadar sınava hazırlanmaya devam etmek. Başarısız olursanız bir sonraki seneye daha erkenden çalışmaya başlamalısınız. Hayatınızdaki öncelik bu olduğuna göre planınızı buna göre yapmanız daha doğru olacaktır. Fakat her ne olursa olsun önceliğiniz bu olsa bile çeşitli olumlu alışkanlıklara vakit ayırmalısınız. Yoksa bunalırsınız, bunaldıkça stres yaparsınız ve daha sonra belirlediğiniz hedeften koparsınız.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

 • MERHABA BEN KENDIM NE KADAR CALISKAN OLSAM DA DIGERLERININ RAHATLIKLA YAPTIKLARINI BEN MESALA DERS KONUSUNDA HER KESDEN COX OKUYORUM ANCAQ YINE DE ONLARDAN AYNIYIM ZAYIFIM 20 YASINDAYIM UNIVERSITE SON SINIFTAYIM LISANSA HAZIRLANIYORUM ,COX YORULUYORUM HAYAT SANKI BANA COX AGIR GELIYOR KENDIMI NE KADAR DEYISMEYE CALISAMDA BASARAMIYORUM

  • Merhaba,

   Ders çalışmak için dahi doğru yöntem önemlidir. Başkalarına ait çalışma yöntemlerini deneseniz dahi onlar kadar verim alamazsınız. Önemli olan doğru yöntemle yeteri kadar çalışabilmektir. Siz sanırım doğru çalışma yöntemini kullanmıyorsunuz. Bunun etkisi olabilir. Hayatın ağır gelmesi ise basit bir depresyon belirtisi. O virajı dönmeden önce mutlaka dikkatli olmalısınız. Sınav hazırlık evrelerinde bunlar olabilecek şeylerdir. Hayatınızı değiştirmek yerine önceliği hayatınızı toparlamaya vermelisiniz.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

 • Merhaba ben 19 yaşındayım üniversite okuyorum. Kendimi diksiyon konusunda geliştirmek istiyorum çünkü konuşurken saçmalarım korkarım 2 kelimeyi bir araya getiremem insanlar benim ne konuştuğumu anlamaz bu konu bana büyük derecede dert oluyor , diksiyon dediysem böyle ciddi konuşmak falan değil, rahat olmak aklımdakini güzel bir şekilde anlatmak kendimi dinletmek istiyorum ve nereden başlayacağımı bilmiyorum. Yardım ederseniz sevinirim 🙂

 • Hayatta kendimi çok yalnız hissediyorum hemde çok bunu kendimi geliştirmeme kitap okumamaya bagliyorum.Çünk konusurken çok kaba konuşuyorum kibar degilim ve sinirliyim kendimi değiştirip yeni yol haritası çizmek istiyorum neler önerirsiniz hocam*

  • Merhaba,

   Hocam kelimesi fazla maalesef. Bunu hak ettiğimi düşünmüyorum. Sorununuza gelince bir yerden başlamanız gerek ama başlangıç noktasını en ortadan seçmemelisiniz. Adım adım gitmelisiniz. Kendinizi neden yalnız hissediyorsunuz mesela? Duygusal olarak mı yalnızsınız? Hayattaki ruh ikinizi bulma konusunda mı problem yaşıyorsunuz? Hiç arkadaşınız yok mu? Sosyalleşme konusunda mı problem yaşıyorsunuz? Bunların hepsi değişken şeyler ve hepsinin çözümü birbirinden farklıdır.

   Konuşma konusunda kibarlık durumu aslında çevrenizle alakalıdır. Çevrenizde size bu konuda yol gösterebilecek örnekler olmadıysa kibar konuşmak pek kolay değildir. Bu problemi aşmak için güzel konuşma konusunda çeşitli kaynaklardan yararlanabilirsiniz. Bu tarz kitaplar okuyarak hem kendi probleminizin nerede olduğunu anlayabilir hem de kendinizi geliştirmeyi başarabilirsiniz..

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

 • Merhaba ben 25 yaşında nişanlı bir bayanım aralıkta nasip olursa düğünüm olacak nişanlım gayet sosyal konuşkan ve gezmeyi seven biri ben ise nişanlımın aksine suskun ve içine kapanık biriyim ve öyleki onunla oturduğumuzda konuşacak birşey bir konu bulamıyorum oda bundan baya bi muzdarip onun ne demek istediğini gayet iyi anlayabiliyorum fakat geçmişte yaşadığım bazı şeylerden dolayı bunun bana engel olduğunu ve onu kalbimle sevmediğim kanaatinde ben bu konu hakkında sizden düşüncelerinizi almak isterim kendimi ona nasıl açabilirim onunla oturduğumuzda nasıl diyaloğa girebilirim gittiğimiz mekanlarda kendimi nasıl rahat hissedebilirim onu seviyorum ama onunla konuşmaya utanıyorum onunla gelecek hakkında nasıl bir sohbet başlatabilirim umarım açıklayıcı olmuşumdur şimdiden teşekkür ederim

  • Merhaba,

   Öncelikle mutlu ve mesut bir evlilik dilerim. Probleminize gelince cevabı zaten yazmışsınız. Ekstra bir şey yapmanıza aslında gerek yok. Geçmişte yaşanmış ve bir şekilde içinizde gizli tuttuğunuz olay veya olaylarla yüzleşmeniz gerek. Size engel oldukları doğru ve ileride de engel olmaya devam edeceklerdir. Bu nedenle yaşadıklarınızdan korkmayı bir kenara bırakmanız gerek. Size onları yok sayın diyemem ve hazırlıksız bir biçimde onların üstüne gidin demem de çok doğru olmaz.

   Genel olarak geçmişte yaşanmış olayların boyutu insanın hayatındaki yerini belli eder. Ufak bir şey yaşamış olsaydınız belki bu kadar problem olmazdı ama sizin bakış açınızla büyük bir şey yaşamış olmalısınız. Bunu çözmek istiyorsanız bana kalırsa bir terapiste gitmelisiniz. Kontrolsüz bir biçimde bunu gerçekleştirmeye çalışmak size faydadan çok zarar sağlayabilecektir.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

 • Ben sürekli hayatın her yerinde başarılı olmak istiyorum daha 16 yaşındaki olmama rağmen birçok yasitima göre daha fazla olgunun ve bircok kez başarmak için cabaliyorum başarıyorum da sonunda ancak bagzi zamanlar oluyor aynanın karşısına geçip ben kimim biz kimiz dediğim ve cewap bulamadığım birçok hayalim var ne olursa olsun bunları gerçekleştireceğim hayatımda gereksiz bircok şeyi sildim ailemden arkadaşlarımdan ve sevdiklerimden vazgeçmem gerektiğini biliyorum hayallerim için ama bir yardıma ihtiyacım var düştüğünde yeniden kalkmam için veya düşmemek için lütfen bana gmailden cewabini atabilirmsnz buna çok ihtiyacım var …

  • Merhaba,

   E-posta ile cevap istiyorsanız lütfen e-posta gönderin. İletişim kısmından bana nasıl ulaşabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Söylediklerinize gelince böyle bir hayale sahip olmanızı asla önermem. Hayatın her alanında başarılı olmak mümkün değildir. Bunun için sahip olduğumuz ömür maalesef çok kısa. Mükemmeliyetçi olmak yerine fırsatçı yaşamanızı öneririm. Böylece başarıyı yakalamak için karşınıza çıkan her fırsatı değerlendirmeyi başarabilirsiniz.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılarım dilerim.

 • Merhaba. Kendimi nasıl geliştirebilirim diye arama yaparken karşıma siz çıktınız.Yazdıklarınız gerçekten çok güzel doğru bilgiler öncelikle bize yararlı bilgiler sunduğunuz için çok teşekkür ederim. Ben derya 30 yaşında 2 üniversite bitirip kendi işimi yaparken şuanda istifa ettim ve çok alakasız bir iş olan çağrı merkezinde pazartesi yeni işe başlayacağım. Şu anki işten ayrılmamın sebebi de uğradığım haksızlık durumunda kendi görevimi yaparken sürgün edilmem 🙂 devamlı oradan oraya farklı bölümlerde çalıştırdılar.Mutsuz olduğum yerde daha fazla çalışmak istemedim. En sonunda dayanamayıp istifa ettim ve iyi mi yaptım kötümü yaptım bilmiyorum bunu ailemden gizli yaptım 🙂 yaşamak istediğim hayat bu değil kendimi geliştirip daha iyi olmak istiyorum ama hangi konuda bilmiyorum. Kitap okumayı çok seviyorum ama düzenli kitap okuyamıyorum. Başladığım kitabı max. 1 hafta içinde bitiriyorum.Sonra aylarca kitap okumuyorum biraz psikolojik sanki benim ki:) spora başladım faka 2 ay sonra spor salonu bizi dolandırıp kaçtı.Hevesim yarım kaldı.Tekrar bir spor salonuna yazılmak istemiyorum ama spor yapmam gerekiyor. Maddi açıdan da zorlaştı artık.Tekrar okul mu okusam başka kursa mı gitsem meslek mi değiştirsem vs. bilemedim artık. Yani öyle işte kafa karışıklığı ve yorgunluk..

  • Merhaba,

   Bu kadar kafa karışıklığı varken yolunuzu bulmanız çok kolay olmayabilir. Yeni işinizde bol şans dilerim, umarım başarılı olursunuz. Eski iş ise maalesef iş dünyasının karanlık yüzlerinden birisi. Çok geçmiş olsun. Gelişim konusunda ne istediğini bilmeniz önemli. Neden gelişmek istediğiniz asıl önemli olan. Eğer gelişmek için bir neden belirlerseniz bu kadar kafa karışıklığı yaşamazsınız.

   Spor salonu için bir şey diyemem. Ben de denedim kısa süre önce ve bir ay sonra üyeliğimi yakınıma devrettim. Vakit ayırmak bir tarafa salonun yoğun olması dahi beni rahatsız etti. Açık alanda spor yapmayı deneyebilirsiniz. Tam olarak hangi şehirde yaşadığınızı bilmiyorum tabi ama hemen hemen her belediyenin bu yönde sunduğu imkanlar var. Bunlardan faydalanmayı düşünebilirsiniz. Ancak benim tavsiyem önce işin yoğunluğuna kendinizi alıştırmanız yönünde olacaktır. Ondan sonra size kalan vakitleri hesaplayarak bunları faydalı alışkanlıklara ayırmayı başarabilirsiniz.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

   • İstanbul çok teşekkür ederim.Bilgili olmak ,mesleğim içinde iyi olmak kötü birşey degildir diye düşündüm

    • Merhaba,

     Elbette bu kötü bir şey değil ama zaman planlamasını iyi yapmazsanız bu sizi olumsuz etkiler. Bu nedenle önce zaman planınızı yapmalı, ne kadar zaman kalacağını belirlemeli ve ona göre hareket etmelisiniz. Planlı olursanız kendinizi daha iyi hissedersiniz ve bu hayatınızın her alanına yansır. İstanbul’da yaşıyorsanız etrafınızda pek çok park olacaktır. Bunlardan birisine gidip spor yapabilirsiniz. En azından yürüyüş, koşu gibi faaliyetleri gerçekleştirebilirsiniz.

     Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

 • Merhaba ben 32 yaşındayım bilgi ve birikimim fazla yeterli olmadığını düşünüyorum her hangi bir işle oğraşmıyorum bir mesleğim yok bu benim öz güvenim çok etkiliyor konuşmalarımda bile ş
  çekinerek konuşuyorum madi durumumda bir sıkıntı yok acaba bir şeylerlemi oğraşmam lazım yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler.

  • Merhaba,

   Bir işle uğraşmamak, mesleğinizin olmaması bunlar tamamen hayatınıza bağlı olarak olumlu veya olumsuz görülebilecek şeylerdir. Hayatınızı bilmediğim için net yorum yapmam doğru değil. Çekinerek konuşmak, kendinize olan güvenin az olması gibi konular ise sosyal kaygı merkezli problemlerdir. Bunları aşabilmek için sosyalleşmeye çalışmalısınız. Gün içerisinde yaptıklarınız sosyal kaygınızı giderecek düzeyde olmadığı için böyle bir sorun yaşıyor olabilirsiniz. Bir diğer olasılık ise hayatta herhangi bir uğraşınızın olmaması buna yol açıyor olabilir.

   Şimdiden kendinize yeni hedefler belirleyerek bir şeyler yapmaya çalışmalısınız. Hedeflerin büyük olmasına gerek yoktur. Size bir şeyin peşinden koşma hissi uyandırmaları yeterlidir. Ancak genel olarak büyük bir hedef belirlemeniz ve o hedefe ulaşmak için küçük hedefler oluşturmanız çok daha doğru olacaktır. Ne tür hedefler belirleyeceğiniz ise tamamen hayatınıza göre değişecektir. Bu konuda daha zorlanmanız durumunda en kısa sürede bir terapiste danışmanızı öneririm.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

 • Merhaba ben Ahmetcan, Ben her işi yapmak istiyoum gibi geliyor bana sanki. Yani 3D max ile ugrasıyorum hiçbir bilgim olmamasına rağmen ne bileyim 3d den çizdiğim veya çizeceğim şeyleri önceden elimle çizmek istiyorum ama yanı zamandan çalıştığım işimde çok başarılı olmak istiyorum, ne bileyim spora gitmek ya da metronun bi kenarında bende kitap okumak evde kahvemi yudumlarken kitap okumak istiyorum, Elimde laptop çantası ile giderken araya sıkıştırılmış bi kitap taşımak istiyorum mesela, hareketlı bı hayat istiyorum koşuşturmacalı bi hayat. Tabi bu ne kadar iyi olur ne kadar bi sürede sıkılırım bilmiyorum. Çok kitap okumak istiyorum bütün işlerimin hepsinde kendımce başarılı olmak istiyorum ama 3d programına yoğunlaşırsam kendi işimden uzak oluyorum dolayılı ile bu benım negatif olmamı sağlıyor. Ya bana birisi akıl versin vallahi bak biraz yontun beni.. cevabınızı da mail olarak bekliyorum..

  • Merhaba,

   Bu söylediğinizi gerçekleştirmek pek mümkün değil. Gün içerisinde kendimize kalan zamanı belirlemek kısmen bizim elimizde. Öncelikle yapmanız şart olan şeyleri yapmalısınız. Ardından kendi istediklerinizi yapmaya vakit ayırabilirsiniz. Bunun sizi kesin mutlu edeceğini söyleyemem ama bir denge oluşturursanız çok fazla şey yapmak isteme gibi bir düşünceye sahip olmazsınız. Çok fazla şey yapmanın sizi mutlu etmesini değil iyi şeyler yapmanın sizi mutlu etmesini sağlamalısınız. Aksi taktirde ilerleyen zamanlarda hayatınızı çıkmaza sokar ve hiçbir şeyden keyif alamaz hale gelirsiniz.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

 • Merhaba, tıpkı burada ki herkes gibi hayatın monotonluğundan sıkılmış bir vaziyette belki benimle aynı bıkkınlığı yaşayan vardır diye sosyal medya da gezerken yazınıza rastladım. Öncelikle Bilgi ve Belge Yönetimi 3.Sınıf öğrencisiyim. Genel olarak rastlanılan problemler bende de mevcut. Okul ev arası mekik dokuyorum. Aktivitelerim kitap okumak ve futbol oynamak. İçimde bir açlık var öğrenmeye karşı. Ama sanki heyecanımı kaybetmiş gibiyim. İnsanlar ve hayat o kadar boş geliyor ki şuan amaçsızlık kargaşası içerisinde ne yapacağımı bilmeden yaşayıp gidiyorum. Her üniversite öğrencisi (potansiyel işsiz adayı) gibi bende içimde gelecek kaygısı taşımaktayım. Kendimi geliştirmek istiyorum ama sanki bu dünyaya ikinci kez gelmişim gibi yaşama havesimi yitirmiş vaziyetteyim. Hayattan zevk almak istiyorum ama maddi imkansızlıklar içerisinde bunu nasıl yapabileceğim konusunda hiç bir fikrim yok…

  • Merhaba,

   Hangi üniversitede okuduğunu öğrenebilir miyim??? Benim mezun olduğum bölümden mezun olmuşsun ama ben okurken bu kadar yoğun bıkkınlık hissetmiyordum. Hayatında nelerin tam olarak baskın olduğunu bilmek gerekir. Sana tavsiyem şimdiden hayatın için bir bir B planı oluşturmaktan yana olacaktır. Bu B planına vakit ayırırsan imkansızlıkları bir kenara bırakmayı başarabilirsin. Ben bölümden mezun olduğum zaman işsiz kalacağımı düşünmüyordum. 4 yıl boyunca işsiz kaldım. Hep kendi işimi yapmak için çabaladım ama yine başarılı olamadım. Şu an farklı bir işim var, işimi seviyorum çünkü ilgi alanımla ilgili bir uğraşa sahibim.

   Benzer rotayı izlemeni öneririm. İlgi alanın neyse, hangi konularda beceriye sahipsen bu konuda bir şeyler yapmaya çalışmalısın. Karamsar olmanı istemem ama her şeye hazırlıklı olmanı öneririm.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

 • Merhaba ! Ben bir lise öğrencisiyim . Üniversite sınavıma 2 yılım var . Bu yaz tatili biraz da olsa kendimi geliştirip ,hayatımın üzerinde durmak istiyorum . Düzenli olarak kitap okuyan biriyim . Bu yaz tatilinde İngilizce kursuna ve piyano kursuna gitmek istiyorum . Sizin de bana bir öneriniz olursa çok sevinirim .

  • Merhaba,

   Spora yapmaya başlayın. Fiziksel olarak ne kadar iyi olursanız zihinsel olarak da bir o kadar iyi olursanız. Özellikle sınav dönemine yaklaştıkça hiçbir şey yapmasanız bile kendinizi yorgun hissetmeye başlayacaksınız. Buna önlem olması adına erkenden spora başlayıp düzenli olarak egzersiz yapmaya çalışmalısınız.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

 • Merhaba,
  Özel bir şirkette Koçing’ lik hizmeti alıyorum. İlk seansım sonrasında kendim de gelişmem gereken konularla ilgili bir soru somam gerekti “Çalışma hayatımdaki insanlarla, işimle becerilerim doğrultusunda nasıl daha verimli ve başarılı olabilirim ? ” sorusunu Google da yazıp ilgili yazıları okurken kendimi sizin sayfanızda buldum.Ne güzel bir giriş ve bilgilendirme yazısı yazmışsınız.Ardından da size sorulan sorulara kibarca ve bir uzman görüşüne yakın cevaplar vermişsiniz.Fikirlerinize katılmamak ve uygulamayı ret etmemek elde değil.Yazmayı ve güzel düşüncelerinizi paylaşmaya lütfen devam edin.Geleceğimiz gençlerinin sizler gibi pozitif ve yapıcı insanların yazılarına ihtiyacı var.Ayrıca bu çalışmalarınızı daha profesyonelce değerlendirmeniz de şahsınız içinde ayrıca faydalı olacağı kanaatindeyim…

  İyi çalışmalar,kalın sağlıcakla.
  Saygılarımla,

  • Merhaba,

   Bu şekilde beni bulmuş olmanız beni gerçekten çok memnun etti. Değerli düşünceleriniz her zaman daha fazlasını yapabilmek için benim motivasyon kaynağım. Profesyonel bir şeyler yapmaya çalıştım ama zaman konusunda bazı sıkıntılarım olduğundan pek ilerletmedim. İleride tekrar deneyebilirim. Kesin olan tek şey ömrüm el verdiği sürece buralardan yazmaya devam edeceğim.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

 • Merhabalar.

  Uluslararası ilişkiler bölümünü okuyorum, henüz ikinci sınıftayım. Bölümümle alakalı bir merakım var fakat yeterli bilgiye ve birikime sahip değilim. Kendimi geliştirmek istiyorum ama bunu nasıl yapacağım hakkında hiçbir fikrim yok. Çevremdeki birkaç insana gerçekten imreniyorum. Kendimi geliştirmeyi yalnızca bölümümle alakalı değil genel olarak da istiyorum. Takip ettiğim birkaç köşe yazarı olsun istiyorum, takip ettiğim bir dergi veya araştırdığım ilginç bir konu olsun istiyorum. Ama bunları yapamıyorum sebebini bilmiyorum. Herkesin bildiğinden daha fazla ve aynı konuda bildiklerinin çok daha derinini bilmek istiyorum fakat bunu nereden nasıl bulacağımı bilmiyorum sanki hiçbir kaynak yeterince bilgiye sahip değilmiş gibi hissediyorum. Ayrıca dil öğrenmek istiyorum, faal bir insan olmak, kendini fazlasıyla geliştirmiş ve parmakla gösterilen bir birikime sahip olmak istiyorum. Ama bunu nasıl yapacağım hakkında hiçbir fikrim yok. Nereden nasıl başlamalıyım, nasıl kendimi geliştirebilirim? Yardımcı olursanız çok sevinirim…

  • Merhaba,

   Karşınıza çıkan ilk noktadan başlamalısınız. Bir çok şey yapmak isteyebilirsiniz ancak harekete geçmezseniz hepsi sözde kalır. Bunu yapmak istiyorum, şunu yapmak istiyorum, şunu gerçekleştirmek istiyorum. Bunlar güzel şeyler. En azından minimum bile olsa motivasyona sahipsiniz demektir. Ancak ilk fırsatta bir noktadan başlamanız gerekmekte diyebilirim. Köşe yazarı takip etmek istiyorum demek yerine birini okumalısınız. Yazdıkları hoşunuza gittiyse yarın gelip tekrar okuma eğilimine sahip olursunuz. Yazdıkları hoşunuza gitmezse başka birini okumaya çalışırsınız.

   Dil öğrenmek bambaşka bir şey. İngilizce öğrenmek isteyenler için hazırlamış olduğum ufak bir yol gösterici yazı var. Ona bakabilir ve kendinize bir yol çizebilirsiniz.

   https://www.grisayfalar.com/ingilizce-nasil-ogrenilir/

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

 • Mrb
  Ben 21 yasindayim ackogretimden liswyi bitirmeye calisiyorum malesef maddi imkansizliklar yuzunden normal okuyamadim cok istedim resim cizmeyi kitap okumayi cok seviyodum ve hala seviyorum suan evliyim ve 3 yasina girecek bi oglum var hayata erken basladim😑suanda yasimin insani degilim gibi hissediyorum bazen yorgun yipranmis hissediyorum arada ilham geliyo tabi sunu yapicam soyle biri olcam ugrasiyorum ama en fazla 12 saat suruyo ders calismak icin kitap aciyorum iki calisiyorum ama kitap okurken aklim baska yerlerde odaklanamiyorum ornegin matematikle ilgili bi soru cozuyorum ikinciye gelince soru bi tik farkli olsada yapamayinca pes ediyorum yakinda lise biticek .ama ben hala hangi meslegi yapicagimi ne okuycami bile bilmiyorum bol zamanim var aslinda
  Ama degerlendiremiyorum kendime yonlendiremiyorum bi is yaparken pat diye aklima bisey geliyo internetden onu arastirmaya kalkiyorum bir dunya zmn kaybi o an islerde kaliyo tabi bazen kendimi bile iyi tanimadihimi dusunuyorum cok siradan yasiyorum aslinda .bunu istemiyorum ama kendimide gelistiremiyorum hep boyle bi agirlik var nedense aslinda boyle biri .olmak istemiyorum ama sabahlari erken kalkmayi herseyi tıkir tikir yapmayi ama bi istahsizlik cokuyo napmaliyim kendimi nasil yonetmeliyim bir yol godterin bana lutfen. .

    • Peki kendimize uygun meslegi nasil seceriz brn henuz karar veremiyorum ic bir meslekte net degilim dusunuyorum bu meslegi tasiyabilirmiyim devam etrirebilirmiyim bana gercekten uygunmu bu yasa geldim insanlar ilkokulda istedigi meslegi seciyolar ben lise biticek hala ne yapmam konusunda kararsizim guvensizlikmi yoksa adini bilmedigim baska biseymi ben artik biseylerden baslamk istiyorum parmakla gosterilen meslegini cok guzel gururlq tasiyan bi kadin olmak istiyorum lutfen beni bu cikmazdan cikaracak yolu gosterin..

     • Merhaba,

      Meslek seçimleriyle ilgili birkaç araştırma yapmıştım ama henüz tamamlayamadım. Bu konuda çok detaylı bir yazı yazacağım. Şimdilik bir şey söylemeyeyim çünkü yarım bilgi vermek istemem. Tek önerim meslek seçme konusunda acele etmemeniz şeklinde olacaktır. Bu konuda çeşitli kriterler var ve dediğim gibi bunları yakında paylaşacağım.

      Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

     • Merhaba,

      Rica ederim. Yardımcı olabilmek benim en büyük hedeflerimden birisi.

      Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

    • Merhaba,

     Rica ederim. Yardımcı olabildiysem bundan memnuniyet duyarım. Dilediğiniz zaman bana tekrar ulaşıp sorularınızı iletebilirsiniz.

     Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

 • Merhaba ben 18 yaşındayım ve hayatım o kadar sıkıcı ki ayni zamanda bir ilişkimde var ama alışkanlık üzerine kurulu ayrıca ben kendimi ona yeterli bulmuyorum bilgi açısından sohbet açısından ve bu konu da kendimi geliştirmem gerekiyor ama ne yapicam bilmiyorum o siradanlik yerine heyecana dönüşün istiyorum içinde bulunduğum dünyayı sıradan değil farklı olsun istiyorum ve kendimi yetersiz buluyorum ne yapmaliyim

  • Merhaba,

   Bu aslında epey uzun bir konu. Kendinizi yetersiz hissettiğiniz zaman standart olarak birbirinden farklı şekilde cevap vermeye çalışırsınız. Yetersizliği es geçebilirsiniz, durumunuzu değiştirmeye çalışırsınız, performansını değiştirmeye çalışırsınız veya beklentilerinizi değiştirmeye çalışırsınız. Siz burada durumunuzu ve performansınızı değiştirmeye çalışıyorsunuz ancak doğru olan hepsini bir arada gerçekleştirebilmektir.

   Bu pek kolay değil. Yetersiz olduğunuzu es geçerek her zaman başınızı dik tutmayı denemeli ve konu ne olursa olsun yeterli olduğunuzu düşünmeye çalışmalısınız. Sürekli aynı konumda ve aynı durumda kalmamayı denemelisiniz. Cesaretli olup zorlayıcı durumlara karşı mücadele etmek için çaba göstermelisiniz. Karşınıza gelen pek çok durumu kabullenerek beklentileriniz farklı olmasını sağlamalısınız.

   Bunları yaptığınız sürece bilgi deponuzu geliştirmek için yeni yeni fırsatlar elde edebilirsiniz. Burada bilginizi geliştirmek istediğiniz alanı herhangi bir kişi değil siz belirlemelisiniz. Karşıdaki kişiyle ortak bir paydada buluşmak istiyorsanız onunla fikir alışverişinde bulunmayı denemek zorundasınız.

   Ben kişisel olarak size bu önerileri sunabilirim ancak ilişki boyutuna geçildiğinde durum beni aşar. İlişkiler konusunda çok fazla bilgim ve tecrübem olmadığı için bir öneride bulunamam maalesef.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

 • Merhaba,
  Ben 21 yaşında meslek yüksek okulu laboratuvar teknolojisi mezunuyum. Bu bölüme başlamadan önce aklımda dgs sınavı ile hemşireliğe geçiş düşüncesi vardı. Gel gelelim ki sorunlarda burda başlıyor zaten. Bu sene mezun oldum. Hedefim sağlık sektöründe iş hayatımı devam ettirmek. Fakat özel sağlık kuruluşları laboratuvar teknikerinden çok tıbbi laboratuvar teknikeri çalıştırmak istiyorlar. Hemşireliğe geçiştede artı 4 sene daha okumam gerekiyor. Ama bir 4 sene daha okumayı düşünmüyorum onun yerine kendimi geliştirip bir yerde çalışmak istiyorum. Laboratuvar üzerine internetten sertifika programları var. Oralara başvurup katılsam kendimi geliştirmemde fayda sağlar mı emin olamadım internet üzerinden olduğu için. İngilizcemi geliştirmek istiyorum Amerikan dil kursuna katılarak. Ek olarak açıköğretimden ikinci üniversite olarak Halkla ilişkiler okumak istiyorum. Ekmek parasının nereden geliceği belli olmaz diye. Sizin bana ek olarak yardımcı olabileceğiniz yada anlattıklarımdan doğru bulduğunuz bir şey var mı?

  • Merhaba,

   Eğitiminizi lisans derecesine tamamlayın. Özellikle şu an iş bulmakta zorlanıyorsanız bunu yapmak zorundasınız. Hemşirelik bana çok yabancı bir meslek dalı olduğundan tam olarak net şeyler söylemem mümkün değil. Ancak çevremde yer alan büyüklerimden duyduğum kadarıyla zaten öğrenimleri sırasında hastaneler hemşirelik bölümlerinden asistan alıyorlarmış. Eğitiminizi lisansa tamamlarken aynı zamanda çalışabilirsiniz. Hastanede yapacaklarınız belki mezun olunca orada kalmanızı dahi garanti edebilir.

   İnternet üzerinden sertifikalar kapıyı açan kilit değil kilidi bulmanızı sağlayacak yönlendirici unsurlardır. Onlara çok fazla bel bağlamanız doğru olmaz. Diğer taraftan İngilizce kursu için mutlaka gidin öğrenin derim. İngilizce herkese lazım bir dil. Hatta yavaş yavaş ona ek bir dil daha lazım olmaya başladı. Uzun lafın kısası, eğitim kararınıza katılmıyorum ama kurs kararınızı olumlu buluyorum. Siz bana rağmen, bu alanda olan birilerine danışmaya çalışmanızı tavsiye ederim.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

 • Merhaba ben acikogretim cografya ogrencisiyim insAllah formasyonla ogretmenlik dusunuyorum onun disinda ingilizce kursuna gidiyorum su anda upper seviyesindeyim ama hep eksik hissediyorum kendimi daha kendimi gelistirmek icin neler yapmaliyim diye dusunuyorum (kitap okuma vs.haric) ama simdiye kadar istedigim gibi bir mesguliyet bulamadim siz ne onerirsiniz ? Simdiden tesekkurler

  • Merhaba,

   Bu sizin hayat standartlarınıza göre değişebilecek bir şey. Kitap okumayı es geçmişsiniz, onu öneremeyeceğim. O zaman bol bol yabancı dizi ve film izleyerek öğrenmeye çalıştığınız dili geliştirmeye çalışmalısınız. Coğrafya alanında başarılı olmak istiyorsanız, daha doğrusu kaliteli bir eğitimci olmak istiyorsanız dünya genelinde bu alandaki yenilikleri takip edebilmek için çeşitli siteler bulmaya çalışabilir veya sosyal medyadan bu alanda kanaat önderlerini takip ederek onların paylaşımlarını takip edebilirsiniz.

   Bunun dışındaki tüm öneriler kendi hayatınıza ve sahip olduğunuz değerlere göre değişiklik gösterecektir.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

 • Merhaba ben 9.sınıfım. Çok zorlu bir süreç atlattım. STRES, TEOG vs. Destek de aldım. Çok şükür mutluyum, pozitifim. Bir işler başarmak ruhumda var. Birçok sosyal dayanışma projelerinde yer aldım. Dersler, notlar başarım iyi 🙂 Ancak sıradanlıktan çok sıkıldım. Herkes okuyor avukat mimar öğretmen son yıl saça bir eğitim sisteminin sınavına girip kendilerini bir yerlere atıyorlar. Oysa kimse hayallerini düşünmüyor. Okula gidip gelmek dışında bir şeyler daha yapmak istiyorum. YOUTUBE ile ilgileniyorum bir kanalım var. İnstagramda 20K bir sayfam var. Birilerinin hayatına dokunabilmek için 🙂 Ancak böyle başarılı iken çalışmayı seviyorken ileride hiçbir şey olmak istemiyorum. Meslek açısından. Çok tuhaf aslnda. Yani ne öğretmen doktor cerrah ne de hakim vs. Yani bana göre meslek yok…

  • Merhaba,

   Her ne kadar bu dediğimi pek çok kişi onaylamayacak olsa bile yolunuza devam edin derim. Yıllarca memur olabilmek veya en azından bir devlet işinde çalışmak istedim. Garantici olmak bunu gerektiriyordu ama şu an memurluğa en uzak kişiyim. Çok daha önceleri asker olmak istiyorum mesela. Liseye başlamadan önce bile kafamdaki meslek subay olmaktı ama hayat beni öyle bir noktaya getirdi ki bunu düşünemez oldum.

   Benzer durum ileride sizin için dahi geçerli olabilir. Şimdiden öğretmen olmak istiyorum diye kendinizi şartlandırmayın. Bunun yerine insanlara yardımcı olmak istiyorum veya insanlara daha fazla yardımcı olabilecek bir meslekte olmayı hayal ediyorum demeye çalışın. İleride daha az hayal kırıklığı yaşarsınız. Artık günümüz gençliği bu tür kalıplara girmekten çok hoşlanmıyorlar. Sizin için de aynısı geçerli. Biraz zamana bırakın, hayallerinizi biraz daha esnek kurmaya çalışın. Gerisini hayat size sunacaktır.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

 • merhaba bende çok şiddetli başarıszlık korkusu var bunu nasıl yenerim?her konuda elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışmıyorum sınavları önemsemeden yapıyorumki çalıştım ama yapamadım hissindense zaten çalışmamıştım kafamı vermemiştim ondan yapamadım 20 kilo verdim herkes çok güzel oldun dedi ama beni KORKU sardı ya geri alırsam diye ve aldım ama garip bir huzurlu hissediyorum sürekli ya kilomu korumayı BAŞARAMAZSAM hissindense bu daha iyi gibi ilk poğaça yapışımda bilerek unu fazla attım elimden geleni yaptım tam tarifide yaptım ama yinede başaramadım hissindense zaten tam tarife uygun yapmamıştım ondan olmadı sizi yazarak yormak istemem ama gördüğünü gibi 4 senedir bunla uğraşıyorum çok yorgunum bana tavsiye verin nolur(pskyatri pskolog dışında kendim yeneceğim şekilde lütfen 🙁

 • Hayatım çok sıkıcı insanlardan kendimi uzaklastiriyorum sanki herkes herşeyi çok biliyor da ben hicbirseye bilmiyormuşum gibi hissediyorum. Konuşmak yerine karşımdaki kedi hep dinliyorum. Yorum bile yapmak gelmiyor icimden. Yorum yapmak için yapmak istemiyorum. Yorum yapmayinca da kendimin bilgili olduğunu düşünmüyorum ve bu ruh halime çok yansıyor. Çok gergin sınırlı ve herşeyi takıntı haline getiriyorum. Önceden böyle bir insan degildim. Ne yapmam gerek. Kendime güvenim kalmadi sanki 🙄

  • Merhaba,

   İnsan genellikle hayatının üç farklı etkenden ötürü sıkıcı olduğunu düşünür. Kariyer -iş hayatı-, ilişkiler -arkadaşlıklar ve diğerleri- ve ev hali bu üç önemli etkendir. Sizin anlattıklarınız ilişkiler açısından sıkıntı yaşadığınızı göstermekte. Ancak işin daha farklı boyutlarının olabileceğini hesaba katmak durumundayız.

   Hayatın sıkıcılığından kurtulmak istiyorsanız her gün yaptıklarınızdan daha farklı bir şeyler yapmaya çalışmalısınız. Konuşurken sıkıldığınız veya cevap vermek istemediğiniz birileri varsa enerjinizi çalmalarına izin vermemeli, basit bir biçimde onlardan uzaklaşmaya çalışmalısınız. Zihniniz çok yorulmuşsa artık hiçbir şeyi kabul edemez noktaya geleceği için dinlenmek için kendinize vakit ayırmanız gerekmektedir.

   Bu üç basit adımla başlayarak hayatınızı farklılaştırmaya çalışmalısınız. Size arkadaşlıklarınızı bozun falan demiyorum, sadece her seferinde konuşmaktan sıkıldığınız bir arkadaşınız varsa onunla aranıza mesafe koymayı denemenizi istiyorum. Birisine tolerans tanırsanız o kişiye hayatınızdaki enerjiyi tüketme fırsatı vermiş olursunuz.

   Kendinize olan güven konusunda aşağıdaki yazılarımı okumanızı öneririm:

   https://www.grisayfalar.com/ozguven-nasil-kazanilir-gelistirilir/

   https://www.grisayfalar.com/insan-kendine-guvenini-nasil-kazanir/

 • iyi akşamlar.
  Ben 21 yaşındayım ve şuan yaşadığım bilmiyorum depresyon aşaması mı ama genelde oluyo bana böyle.
  üniversite öğrencisiyim ikinci öğretimim sabah 4-5 gibi uyuyup ders saatime anca hazırlanıp okula gidiyorum geldiğimde de film izliyorum, dizi izliyorum, müzik dinlyorum, kitap okuyorum böyle geçiyo günlerim monoton. O kadar sıkıldım ki anlatamam okulu bırakmayı düşündüm, çalışıp para kazanayım diye o zaman en azından böyle dört duvar arasında geçmez günlerim.
  Bana yardımcı olun lütfen hayatımdan sıkılıyorum bunalıyorum.
  gezeyim diyorum o da maddiyat yönünden nereye kadar ?
  işte böyle cevabınızı bekliyorum mail adresimi yazacağım cevap yazarsanız çok memnun kalırım tekrardan iyi akşamlar.

  • Merhaba,

   Dürüst olmak gerekirse okul yılları hep böyledir. Bu yaşadığınıza tam olarak depresyon denemez. Belki belirtilerini taşıyor olabilirsiniz ancak sahip olduğunuz koşullar bunu farklı kılabilecektir.

   Monoton geçen günlerinizde renk katmak istiyorsanız birazcık kendinizi zorlamanız gerekmektedir. İlk olarak sizi heyecanlandırabilecek yeni hedefler belirlemelisiniz. Ders notlarını yükseltmek, daha başarılı olmak gibi yeni hedefler için çaba göstermelisiniz. Yeni şeyler denemelisiniz çünkü okul ve ev sizin için rahat bölgedir. Epey maddiyat dışarı çıkıp eğlenmek için büyük bir külfettir ama bir parka gidip oturmak, arkadaşlarla sohbet etmek bu kadar büyük bir külfet gerektirmez.

   Gerçekten monotonluğu üzerinizden atmak istiyorsanız iki farklı önerim daha olacak. Mutlaka rekabetçi olmalısınız ve gelişiminizi takip etmelisiniz. Derslerinizde rekabetçi olmalısınız, oyun oynayarak rekabet ortamına geçiş yapmalısınız. Belki oyun oynamaya sıcak bakmıyor olabilirsiniz ama rekabetçi oyunlar sizin gelişim göstermenizi gerekli kılacağından buna bir şans verebilirsiniz.

   Son olarak, rutin olanı bozmaya çalışmalısınız. Okula gidip gelmeyi hep aynı yoldan gerçekleştiriyor olabilirsiniz. Otobüsten bir durak önce inip eve yürümeye çalışabilirsiniz. Hatta mümkün mertebe trafik olan noktalardan uzak durmalısınız. Çünkü trafik demek stres demektir. Kendi yaşantınıza uygun olanı en iyi siz bilirsiniz. Bu verdiğim örneklerden uyarlama bir şeyler yaparak kendinize yardımcı olabilirsiniz.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

 • Öncelikle merhaba ben normal bir anadolu lisesinde okuyan 10.sınıf öğrencisiyim. Son günlerde kafama en çok taktığım şeylerden biri hayatımızı ne kadar boş yaşadığımız. Mesela düşünecek olursak en iyi ihtimalle 64 yaşında öleceğim desem önümde yaklaşık olarak 17,155 günüm var zaten bu günümün 3/1 ini uyuyarak 3/1 okulda geriye kalan 3/1 in 4/1 ini ihtiyaç karşılayarak geçiriyoruz. Ben açıkçası kendi adıma düşünecek olursam hayatımın 5/1 ini boş yaşayarak geçirdim. Genel olarak günümüzün en çok görülen hastalıklarından biri olan sosyal medya kullanım oranım çok fazla ve kullanım oranımı iyice düşürmeyi planlamaktayım. Ayrıca gelecekte olmak istediği meslek olan pskiyatristliği kazanmak içinde önceki yıllardan itibaren kalan eksikliklerimi tamamlamam gerektiği kanaatine vardım. fakat kendime hala şu soruları soruyorum neden hayatımızı 1 dksını bile boş geçiriyoruz? Bu yüzden kendimi geliştirmek istiyorum ve ne kadar çabalarsam çabalıyım genede bu etkinliği bulmak ve bu etkinlik için zaman ayırmak çok zor. Ayrıca günümüz teknoloji çağından dolayı yapacağımız etkinliklerin kendi hayatımızla sınırlı kalacağını düşünmekteyim. Benim amacım insanlara fayda verebilecek işler yapmamdır. Fakat hala beynimle çatışma içindeyim

 • merhaba yaklaşık 3-4 senedir takıntılarım var 22 yaşındayım ve yaklaşık 8-9 senedir muhasebe işinde çalışıyorum muhasebe işi olduğu için hesap vs işleri oluyor ve yanlış yapmamam gerektiğini düşünerek sürekli kontrol ediyorum bu kontrollar daha sonra takıntı haline geldi ve sürekli kafamda birşeyler kuruyorum mesela biri bugün yanıma uğrayacağını bildiriyor o gelene kadar hiç bir şekilde iş yapamıyorum birinin geleceğini düşünerek işime odaklanamıyorum yanlış yaparım diye korkuyorum yapsam dahi sonradan hepsini tekrardan kontrol ediyorum ve bu benim beynimi çok yormaya başladı sürekli düşünmek evde de aynı sorunlar oluyor kendimi rahat bırakamıyorum ve herşeye odaklanarak yapmak herşeyi dinlemek ve hiç kaçırmamak istiyorum en basit örneği film izlerken vs onu bile yapamıyorum eğer biri gelicekse odaklanamıyorum ya da öle zannediyorum 🙁 psikoloğa gittim ve işe yaramadı 5 -6 seans gittim sonradan bıraktım

  • Merhaba,

   Psikolog size tam olarak ne dedi? Ne tür bir tanı konuldu bu rahatsızlığınız ile ilgili? Bunları paylaşabilir misiniz? Bu bilgiler olmadan size yardımcı olabilmem mümkün değil maalesef.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

 • Merhaba ben 16 yaşındayım 11.sınıfım ve bir süredir bataklıkta gibi hissediyorum kendimi hiç bişey için çabalayasım gelmiyor çünkü sonunda başaramayacağımı biliyorum. Bu yüzden boşa kürek çekmek istemiyorum ama neden böyle düşünüyorum bilmiyorum. Artık ayağa kalkmak istiyorum. Hayatım çok karışık belirsiz ve düzensiz ben hayatımı düzene sokmak artık toparlanmak istiyorum. Bir yandan da yapamayacağım duygusu beni içine alıyor çünkü her şey için çok geç gibi geliyor. Yeni hobiye başlasam diyelim futbol bir geleceği olmayacağı için olumlu bakamıyorum ama çok istiyorum. Zamanım azalıyor ve ben artık bir şeyleri düzene sokmak istiyorum. Düzenli olamamamın sebebi ise onu da başaramayacğım en sonunda yine bırakacağımı salacağımı düşünüyorum

  • Merhaba,

   Bu konuda söylenebilecek en doğru şey “zihinsel olarak hazır değilseniz bir şeyi başarmanız mümkün değildir.” şeklinde olacaktır. Neden böyle düşündüğünüzü merak ediyorsanız açıklamaya çalışayım: korkuyorsunuz, endişe duyuyorsunuz, kendinizi güvende hissetmiyorsunuz ve beceriksiz olduğunuzu düşünüyorsunuz. Tüm bunlar bir araya gelince ister istemez hayatta hiçbir şeyi yapamayacağınızı, neye el atsanız onda başarısız olacağınızı hissediyorsunuz.

   Bu problem ortadan kaldırılabilir mi? Elbette kaldırılabilir. Korkuyorsanız, korunun sizi durduramayacağını bilmelisiniz. Hayatta milyonlarca farklı durumla karşı karşıya kalabilirsiniz. Korku sizin için bir pusula olmalıdır. Onu takip ederseniz yapamayacağım dediğiniz şeyi yapmayı başarabilirsiniz. Endişe duyuyorsanız yolunuzdan ayrılmamanız gerektiğini bilmeniz gerekmektedir. Siz hiç kolay olabilen bir şey gördünüz mü? Her şey zordur sadece bazılarının belirli konuları yerine getirme hususunda avantajları vardır.

   Sonucun kötü olacağını düşünüyorsanız yine yanılıyorsunuz çünkü bu hayatta her şey hatalı olabilir. Benim yapmaya çalışıp başarısız olacağım bir şeyde siz başarılı olabilirsiniz veya tam tersi söz konusu olabilir. Tek yapmanız gereken denemektir. Hiçbir şey bilmediğiniz için bir şey yapamayacağınızı düşünüyorsanız yine yanlış düşünüyorsunuz. Bu hayatta her şeyi öğrenmek istediğiniz sürece öğrenebilirsiniz. Belki çok erken, belki çok geç ama illaki öğrenirsiniz.

   Bu söylediklerim bir günde hayatınızı değiştirmeyecektir ama bunları düşünmelisiniz. Mutlaka sizi doğru şekilde yönlendireceklerdir. Endişe etmeyin, korkmayın ve başarısız olacağınızı düşünmeyin. Sadece deneyin ve sonuçlara göre hareket edin.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

 • meraba ben ece 16 yasındayım kendimi geliştirmeye calışıyorum durup dururken kendimi daha nasıl geliştirebilirim diye düşündüm kendimi sizin sayfanızda buldum benim sorunum şu 11.sınıftayım yabancı dil okuyorum ve 5.sınıftan beri ingilizce özel ders alıyorum 10. sınıfa kadar notlarım cok iyiydi ingilizcem 85in altında gelmezdi ve sınıfımda cok hırslı biriydim hocalarımda bunun varkındaydı bu sene yeni bi okulla gectim 11i başka bir okulda okuyorum ve okullum eskisinden daha iyi ama notlarım ders almama ve çalışmama ragrmen potansiyelimin altında konular zorlaştı tabi ama emek gosteriyorum karsılıgını alamıyorum sınava gırdıgımde herseyi unutmus gibi oluyorum karıştırabiliyorum ingilizcede aynı matematik gibi karıştıralabilniyor neler yapmalıyım sizce.

  • Merhaba,

   Bu sorunun en doğru ve yetkin cevabı öğretmenlerinde. Onlara danışmayı düşünmelisin. Yeni okuluna geçişinde belki hala adaptasyon sorunu yaşıyor olabilirsin. Birçok etken olabilir bunun içerisinde. Doğru olanı sana eğitim veren kişiler söyleyebilirler. Benim yapabileceğim bir yok bu konuda maalesef.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

 • Öncelikle merhaba ,
  Beynim sanki hiç bir şey almıyor yanımda konuşulan söylenen hiç bir şeyi sanki idrak edemiyorum , kulaklarımda öyle çok baskı var ki sanki kulaklarımın içinde tonlarca ağırlık var dış dünyaya olan algımı kapatıyor. Sanki hiç bir şey yapamayacak öğrenemeyecek gibi hissediyorum kendimi boş asalak bir insan gibi hissediyorum. Kendimi o kadar çok geliştirmek istiyorum ki her konuda her şey hakkında bilgim olsun istiyorum her şeye yetişmek istiyorum ama bunların 1 tanesini bile yapacak güç bulamıyorum kendimde hep yarın diyorum hep yarın ama o yarın olduğunda yine yarın diyorum. Kendi başıma bir yerlere gelemeyecek gibi hissediyorum birisinin elimden tutup al sana ekmek al sana su demesini bekliyorum sanki ama bundan da nefret ediyorum. Çok şey yapmak istiyorum ben ama oturduğum yerden kahrolası bedenimi ve uyuyan beynimi harekete geçiremiyorum sadece istiyorum sonuç yok. Bir şeyle az bir ilgilendiğimde %1 oranına geldiğimde mutlu oluyor ve onu nasıl oluyorsa bırakıyorum devam ettirmiyorum bu istemsizce oluyor zannedersem sonucunda başarılı olamayacağım için ve inanırmısınız bilmiyorum ama ben 6 yaşında çarşıda esnaflar arasında büyümüş ve bu yaşına kadar ticaret içinde olmuş her türlü insanla muhabbet kurup yoluna bakmış bir bireyim buna rağmen kendimde gerekli güveni bulamıyorum kendime güvenemiyorum. Çok kez psikoloğa gitmeyi düşündüm ama dedim ki yarım saatte ne anlatabilirim o da ne anlayabilir ? Kendime bir çıkar yol bir sonuç bulamadım.

  • Merhaba,

   Bir uzman teşhisi koyabilecek yetkinliğe sahip değilim ama anlattıklarınız depresyonda olduğunuzu gösteriyor. En kısa sürede bir psikologa veya terapiste gitmelisiniz. 30 dakika diyerek geçmeyin, faydasını göreceksiniz. Sizi çok iyi anlıyorum bu konuda. Ben de zamanında 10 dakikalık seans diye psikologa gitmekten vazgeçtim. Sonra özel kliniklere gitmek istedim ama ekonomik olarak bunu karşılayabilecek durumda olmadığımdan hiçbir şey yapamadım. Hala yapamıyorum ama 3 ay boyunca gittiğim 10 dakikalık seanslardan elde ettiğim bilgilerle kendi rahatsızlığımı en azından durağan bir şekilde yönetebilme becerisine sahip oldum.

   Anlattıklarınıza göre erteleme alışkanlığına da sahipsiniz. Aşağıdaki yazılarımı okuyarak bu konuda ek bilgi edinebilirsiniz. Sonra psikologa veya terapiste gidip gitmeme kararını kendiniz verebilirsiniz.

   https://www.grisayfalar.com/erteleme-hastaligindan-nasil-kurtulabilirim/

   https://www.grisayfalar.com/erteleme-dusunuldugu-kadar-zararli-olmayabilir-mi/

  • Merhaba bende oyleyim biseyler yapmak istiyorum kendimi gelistrmek istiyorum tam biseylere basliyorum sonra pes ediyorum 😕

   • Merhaba,

    Sizin durumunuz biraz farklı olabilir. Yaşantınızdaki etkenlerin neler olduğunu bilmek gerekmektedir. Belki çok daha farklı nedenlerden ötürü bu tür bir probleme sahip olabilirsiniz. Genel olarak “pes etmek” yerine çaba göstermeyi tercih etmeniz çok daha doğru olacaktır. Bir gün yorulur, iki gün yorulur ama üçüncü gün pes etmeden yolunuza devam etmeyi başarabilirsiniz.

    Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

 • Merhaba, ben 27 yaşında bir kadınım. İyi bir üniversite ve bölümden mezun olduğum halde özgüven problemim yüzünden iş bulamadım ve bir süre sonra iyice içime kapandım. Dört yıl boyunca doğru düzgün hiçbir şey yapamadan yıllarım geçti. Şimdi her şeye yeniden başlamak istiyorum ama görüşmeye çağırsalar bile bu kadar yıl ne yaptın diyecekler. Yıllarım bunalımla bomboş geçti. Alanım bilişim. Nasıl bir yol izleyeceğimi bilmiyorum. Çaresizce nasıl kendimi geliştirebilirim diye bir şeyler ararken sizin sitenizi buldum. Belki bana da cevap verip bir çözüm sunarsınız. İyi çalışmalar.

  • Merhaba,

   Öncelikle şu an ne durumda olduğunuzu bilmeniz gerek. Geçmişte yaşadığınız kendinize güven problemi devam ediyor mu? Daha farklı problemlere sahip misiniz? Eğer sahipseniz elbette ilk olarak bunu çözmelisiniz. Bunun için aşağıdaki yazımdan faydalanabilirsiniz. İkincil olarak bilişim alanı çok geniş bir alan ve kendinize bu alanda fikir alabileceğiniz kanaat önderleri bulmalısınız. Bilişimde hangi alanla ilgileniyorsanız o alanda söz geçen, başkalarına yardımcı olan kişilere ulaşıp onlardan gelişim konusunda tavsiye istemelisiniz.

 • ben 37 yaşındayım maddi sıkıntıdan dolayı orta okulu zor bitirdim ve şuanda bir firmada yöneticilik yapıyorum insanlara karşı konuşma konusunda kendimi iyi hissetmiyorum bu konuda yardımcı olursanız sevinirim

  • Merhaba,

   İletişim konusunda problem yaşadığınız noktalardan söz ederseniz size yardımcı olmaya çalışabilirim.

   Sağlıcakla kalın, hayatınızda başarılar dilerim.

 • Merhaba, öncelikle rastlantı sonucu yazılarınızı okudum ve fikrinizi merak ettim. Ben hayatımda hep insanlarla konuşmayı, sorunlarını çözmeyi seven biri oldum. Bu yüzden aslında psikolog olmak istedim fakat başarı düzeyim yeterli olmadı. Şu anda sosyal bilgiler öğretmenliği okuyorum. Bölümümü çok seviyorum fakat hala içimde psikolog gibi yaşam koçu gibi bir mesleğim daha olsun istiyorum ama bunu tekrar üniversite okuyarak yapmak istemiyorum. Acaba başka bir şekilde bunu gerçekleştirebilir miyim ?

  • Merhaba,

   Bu konuda çok yetkin değilim. Çeşitli eğitimler alarak bunu başarabilirsiniz ama gitmeniz gereken yol birazcık uzun olabilecektir. Örgün eğitim elbette her zaman geçerli görülen bir deneyim durumu olacaktır. Dışarıdan çeşitli eğitim kursları ve seminerleri aracılığıyla kendinizi bir noktaya kadar getirebilirsiniz. Sonrası sizin insanlara yaklaşımınız, problemleri çözme beceriniz ve terapilerde gösterdiğiniz başarılara bağlı olacaktır.

   Sağlıcakla kalın, hayatınızda başarılar dilerim.

   • Şu an mesela sizin eğitiminiz nedir ? Ben de bu şekilde yazılar yazıp insanlara yardımcı olabilir miyim ?

    • Merhaba,

     Şu an yüksek lisans öğrencisiyim. Bu tür yazılar yazarak elbette insanlara yardımcı olmaya çalışabilirsiniz. Bu benim kendi alanım değil ama yazarken rahatladığım ve insanlara yardımcı olmaktan mutluluk duyduğum için araştırmalar yapıp yazılar hazırlıyorum. Sürekli okumalar yapıp öğrenmen gereken yeni şeyler öğreniyorum. Tıpkı benim gibi yaparak insanlara yardımcı olabilirsiniz.

     Sağlıcakla kalın, hayatınızda başarılar dilerim.

 • Merhaba,
  2. Sınıf Mimarlık öğrenciyim. Kendimi üniversite hayatında olsun, normal sosyal hayatım da olsun geliştirmek istiyorum. Çok kitap okumayı seven bir insan değilim. İlk kitap okumadan başlamak istiyorum. Çünkü kendimi çok ifade edemediğimi düşünüyorum niye diye sorarsanız ben de öz güven eksikliği var. Ve bölümüm gereği proje sunumlarım oluyor. Hocalara anlatamıyorum, heyecanlarınıyorum ve kendime güvenemiyorum yapacağıma dair. İlk olarak bu konuda kendimi geliştirmek ve bu öz güven eksikliğimi yenmek istiyorum. Bana göre bu da kitap okumaktan geliyor. Ama sevmiyorum okumayı. Başına geçtiğimde çok çabuk sıkılıyorum. Bunu nasıl aşabilirim? Yardımcı olursanız çok memnun olurum. Bir de bunun dışında ne yaparım da kendimi daha iyi geliştirebilirim? Daha başarılı olabilirim?

 • Merhaba ben çok da iyi olmayan bir üniversitede sosyal hizmet 3. Sınıf öğrencisiyim. Bu bölüme gelmeme neden olanların başında ailem ve iş imkanı geliyordu. Klasik bir söz olarak “ataması kolay” diye bir şekilde geldim. Okula ilk başladığım zaman bölüm hakkında çok bir bilgim yoktu insanlara yardım edeceğiz diyorduk genel olarak. Bu da güzel bir şeydi. Ancak ben bu yardımı yapabilecek miydim o meçhul. Ben çok sosyal olmayan insanlarla ilişkileri çok da etkin olmayan bir kişiyim. Küçüklüğümden bu yana hep bilgisayarla ilgili şeylere ilgi duydum. Bu alanda gerçekten de yeteneğimin olduğunu düşünüyorum. Ama 3. Sınıf olmuşum okulu bırakıp yazılım ya da bilgisayar mühendisliğine gitmek de çok akıl kârı değil. Bu bölümde çok yetenekli değilim lakin kendimi geliştirmek için araştırmalar yaparken burada buldum kendimi. Okul biettikten sonra hem bu alanda yüksek lisans gibi bir şey yapmak istiyorum hem de bir yandan ilginin olduğu bölümü de okumak istiyorum . yukarıda da sizin bir cümleniz kafama takıldı. Sadece bir alana yönelin demişsiniz. Şimdi ben her ikisine de yoğunlaşsam iyi bir tercih olmayacak sanırım. Sosyal hizmete yoğunlaşsam mühendislik içimde ukte kalacak. Mühendisliğe yoğunlaşsam bu bölüme verdiğim emeklerime ve yıllarıma yazık olacak. Şimdi sizce ben hangisine yoğunlaşmalıyım ve neler yapmalıyım ?

  • Merhaba,

   Okulunuzu bitirmelisiniz ve ilgi duyduğunuz alanı bir hobi olarak devam ettirmelisiniz. Hobi olarak devam ettireceğiniz alan ileride size ek gelir kapısı olabilecektir. Bu durumda geminizin dümenini bu alana daha rahat kaydırabilirsiniz. Şu an gelecek kaygısıyla boğuşacak olduğunuzdan ikisini bir arada götürmeniz pek mümkün olmayacaktır. Okulu bırakmak isteseniz aileniz bir şekilde başınızı ağrıtacaktır. Bu nedenle bilgisayara olan ilginizi bir hobi şeklinde devam ettirmelisiniz. Önceliğiniz her zaman okulunuz olmalı ve ilk fırsatta atanmayı denemelisiniz. Elinizde fırsat varsa bunu kullanmalısınız. Eğer bu fırsata sahip değilseniz bu durumda kendi bildiğiniz alana yönelik kendinizi burada parlatmayı düşünebilirsiniz.

   Sağlıcakla kalın, hayatınızda başarılar dilerim.

 • İyi günler bende üniversite 3. sınıfım. Edebiyat bölümü okuyorum ve kendimi geliştirmek istiyorum dediğiniz gibi kitap okumayı çok seviyorum ve insanın ufkunu açtığını düşünüyorum kendini geliştirmenin en güzel yanı bence kesinlikle kitap okumak lakin bu dönemim yoğun geçecek çünkü bu dönem bizim fakülte de formasyon kalkıyor dedikleri için bende formasyona başvurdum ve çıktı ama hiçte sevinemiyor insan çünkü emek çeksen de gelecek kaygısı sıkıntıya götürebiliyor seneye mezun olacağım acaba iş imkanı nasıl olur diye sürekli düşünmeye başladım özelde çalışmak istesen ille de tecrübe istiyorlar peki biz bu tecrübeyi nasıl edineceğiz neden şans vermezler ki insana birçok okuyan olduğu için belkide biri gider biri gelir kafasında iş verenler kısacası işimde en iyi olmak için neler yapmayalım?

  • Merhaba,

   İşinizle ilgili öneride bulunabilecek birisi değilim maalesef. Bölümünüzde neler oluyor, mezun olanlar neler yapıyor, sizin bölümünüzden mezun olup çok iyi yerlere gelen kimler var gibi bilgilere sahip değilim. Mezun olduktan sonra elbette bir süreliğine iş stresiniz olacaktır. Burada doğru işin sizi seçmesini beklemek yanlış olacaktır. Doğru işi seçip sizin bir çaba göstermeniz gerekir. Şu an hedefinizde bir konum veya iş varsa buna yönelik bir şeyler yapmalısınız. Örneğin öğretmen olmak istiyorsanız bu konuda işinizi kolaylaştıracak neler olabilir bunları öğrenmelisiniz. Ancak dediğim gibi ben mesleğinize çok hakim birisi değilim. Dolayısıyla size bu konuda doğru önerileri sunmayı başarabileceğimi düşünmüyorum.

   Sağlıcakla kalın, hayatınızda başarılar dilerim.

 • Merhaba 19 yaşındayım.Saü İnsan Kaynakları Yönetimi bölümünde öğrenciyim Size asıl sormak istediğim soru universite zamanlarında( bu bölüm veya baska bir alan icin de gecerlidir belki bu) kendimi nasıl yetistirebilirim gelistirebilirim vaktimi nasil ne yaparak degerlendirmeliyim ? Çünkü çok fazla bos vaktim var ve fazla internetle sosyal medyayla uğraşıyorum bu alışkanlığımı nasıl degistirebilirim Şimdiden yazacağınız cevap için teşekkür ederim.

  • Merhaba,

   Önceliğiniz elbette kitap okuma alışkanlığı geliştirmek olmalıdır. Kendi alanınızla ilgili olan iyi kitaplar bularak hem boş vaktinizi değerlendirip hem de gelişiminizi sürdürebilirsiniz. Her zaman kurgusal olmayan kitap okumak zorunda değilsiniz zaman zaman kurgusal kitap okumayı dahi düşünebilirsiniz. Bunun dışında spor olmasa bile gün içerisinde fiziksel egzersizlere önem vererek fiziksel sağlığınızı korumalısınız. Son olarak sosyal medya kullanımını azaltmalısınız. Her şey kararında olmalıdır. Çok fazla kullanıyorsanız emin olun tüm davranışlarınız değişecektir. Açıkça söylemek gerekirse sosyal medyayla çok uğraşmanız durumunda geleceğinizin de çok parlak olacağını düşünmüyorum.

   Sağlıcakla kalın, hayatınızda başarılar dilerim.

 • Merhaba Kaan Bey. 25 yaşında 4 yıllık maliye mezunu bir bayanım. benim bir çok sorunum var. Kendimi ne kadar geliştirmek istesem de nereden başlayacağını bilemeyenlerdenim. Ne kadar değiştirmek için çabalasam da sonuça gidemeden son bulan girişimlerim oldu. Şuan evde gün boyu oturmakla vaktimi boşa harcıyorum.kendimi geliştirmek ,karşımdaki insanlara kendimi daha iyi ifade etmek,diksiyonumu düzeltmek istiyorum.bunları nasıl yapacağım inanın bilmiyorum. nereye nasıl iş başvurusu yapacağımı hiç bilmiyorum. anlayacağınız karşınızda başkalarıyla iletişim kuramayan, birileriyle konuştuğunda heyecandan mıdır utangaçlıktan mıdır bilmiyorum ama kekeleyen kızaran iki cümleyi bir araya getiremeyen biri var. bana önereceğiniz her şeyi uygulamaya çalışacağım. şimdiden çok teşekkür ederim

  • Merhaba,

   Öncelikle “bayan” değil “kadın” demenizi tercih ederim. Problemlerinize gelince, bu kadar yoğun sorunlarla boğuşmak fazlasıyla yorucudur. Kafanızın içerisinde onlarca tilki dolanıyor dahi olabilir. Benim önerim terapiste gitmeniz yönünde olacaktır ama uzun zamandır çalışmıyorsanız bu sizi ekonomik olarak zorlayabilecek bir durum olduğundan çok ısrarcı olmayı düşünmüyorum.

   Aslına bakarsanız aklınıza gelen her şeyin en önemli kaynağı “sürekli evde oturmak” olarak tabir edilen durum. Birkaç ay öncesine kadar ben de sizin gibiydim. 4 yıl boyunca işsiz, güçsüz gezip durdum. Gittiğim iş başvurularından elim boş döndüm. Her birisi psikolojik olarak insanı yıpratır, hiçbir şey yapmak istemezsiniz. Yapmanız gerektiğini bilseniz dahi es geçersiniz. Bunların hepsini çok iyi anlıyorum. Çünkü benzer süreçten geçtim ve ister inanın ister inanmayın 70 kg. olan bir insandım ve şu an 90 kg. falanım.

   Bu malum süreç sizi hem zihinsel hem de fiziksel olarak etkiler. Kaçınılmaz bir durumdur yani bir şekilde bu süreci yaşamanız gerekir. Eğer korkup kaçarsanız ileride çok daha kötü sonuçlarla karşılaşırsınız. Size tavsiyem belirlemiş olduğunuz problemlerin üzerine düşmek olacaktır. “İletişim probleminiz” varsa bu konuda neler yapabileceğinize bakmalısınız. “Diksiyon probleminiz” varsa buna daha fazla önem vererek o problemi ortadan kaldırmalısınız. Aşağıdaki yazılarımdan faydalanarak kendinize bir yol haritası çizebilirsiniz. Hayatınızda başarılar dilerim.

   https://www.grisayfalar.com/neye-ihtiyacim-oldugunu-ve-ne-istedigimi-nasil-anlarim/

   https://www.grisayfalar.com/utangaclik-nasil-asilir/

   https://www.grisayfalar.com/kendimi-nasil-daha-iyi-ifade-edebilirim/

   https://www.grisayfalar.com/diksiyon-nasil-gelistirilir/

 • Öncelikle yaklaşık yarım saat önce Google’a kendini geliştirme yazıp search etmemle buralara geldim ve sadece 2 yazınızı okudum şimdilik. Okurken içimden teşekkür etmek geldi, yüreğinizin güzelliğini farkettim. İnsanlara yardım ettiğiniz bu yoldaki iyiliğinizin karşılığını umarım en güzel şekilde bulursunuz.

  Yazınızı okumakla birlikte bir çok yoruma ve cevaplarınıza da göz attım, bir yorum da ben bırakayım dedim. Ben şuan 12.sınıf öğrencisiyim bildiğiniz üzere üniversite sınavı ve stresi. Yapım gereği bir çok arkadaşıma göre rahat, relax bir insanım. Ama tabiki 0 stres değil. Aslında kendimi bildiğimden beri olan; bir şeyler yapmam gerektiğini bilip yapmama alışkanlığım, sürekli bir erteleme sorunum, son ana bırakmam. Sınava yaklaşık 5 ay kaldı fakat ben doğru düzgün oturup planlı bir şekilde çalışmadım. Planlı düzenli olup çalışmak, kitap okumak, bilgili olmak hoşuma giden şeyler, özendiğim şeyler aslında; sizi okurken özendiğim gibi. Bir sürü kitabı bilmek, bir çok yazarı bilmek, kültürlü olmak, çalışkan olmak özendiğim şeylerdir ve istesem yapabileceğimi bildiğim şeyler. Sanırım sorun da burda başlıyor. İstemiyorum. Tembelim. Yükün altına girmekten çekiniyorum belki de. Belki de kendime güvenmiyorum, emin değilim. Ve bir de telefona olan bağımlılığımın beynimi uyuşturduğunu düşündüğümü söylemeden es geçmek istemiyorum-bununla ilgili yazılar okumuştum, telefon küçümsenmeyecek kadar etkili korkunç bi varlık-. Her neyse zaman geçiyor ve ben şimdiden geç olduğunu düşünmeye başlıyor, pişman oluyor gibiyim. 11 gün sonra 18 oluyorum ve belki de bu yaşım benim değişimim olacak fakat bu yaşama sevincini, hayata tutunmayı, istekli olmayı nasıl, nerede bulacağım? Düşüncelerinizi merakla bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.

  • Merhaba,

   Şimdiden doğum gününüzü kutlamış olayım, nice mutlu ve huzurlu yaşlar dilerim. Probleminizi aslında kendiniz tanımlamış durumdasınız. Erteleme problemine sahipsiniz, her ne kadar çok fazla şey yapmak isteseniz bile “yarın başlarım” diyerek pek çok şeyi ileri bir tarihe attığınızı düşünüyorum. Bu problemi ortadan kaldırmanız mümkündür ama sınav stresinin içerisinde bunu yapıp yapamayacağınız konusunda tereddütlerim var. Bugün başlasanız bile yaklaşık 6 ay gibi bir sürede her şeyi rayına oturtmayı başarabilirsiniz yani sınav döneminden sonraya kalmış olur.

   Telefon konusuna gelince, benzer düşüncelere sahibiz. Telefondan değil ama sosyal medyadan kurtulman gerekir. Çok fazla vaktini alır. Hatta şu kadarını söyleyebilirim, ders çalışmaya başlasanız bile çok büyük engel oluşturacaktır. Bir şekilde o sorunu da ortadan kaldırmanız gerekmektedir. Şimdilik size erteleme konusunda yardımcı olabilecek bir yazımı ve İnternet kullanımı konusunda bir yazımı öneriyorum. Sizin için iyi bir başlangıç olacaktır. Hayatınızda başarılar dilerim.

   https://www.grisayfalar.com/erteleme-hastaligindan-nasil-kurtulabilirim/

   https://www.grisayfalar.com/internet-bagimliligindan-nasil-kurtulunur/

   • Doğum günü dileğiniz için teşekkür ederim, 18 yaşımı kutlayan ilk kişi olmak size nasipmiş.. 🙂
    Önerileriniz ve ilginiz için de çok teşekkür ederim, yazılarınızı okuyup sizi takipte kalacağım. Mutlu ve başarılı olmanız dileğiyle (sağlık ve iç huzur da önemli tabiki😇😁) Hoşçakalın..

 • Merhaba abi ben 14 yaşındayım ve meslek lisesinde okuyorum , benim annem ve babam ayrı olduğu için zamanında benimle çok ilgilenen olmadı bu yüzden de oyun oynamaya falan başlamıştım. Notlarım sürekli kötü geliyor ve devam ediyordu. Ne kadar ders çalışmak istesemde kitabı açtığım gibi bişey anlamıyorum ve kapatıyorum. Ve dikkatim çok dağılıyor. Yardım edermisiniz ne yapabilirim?

  • Merhaba,

   Bu konuda yapabileceğin farklı şeyler vardır. Hangisini takip etmek istediğini kendin belirlemelisin. Her zaman “bu anda” olman gerekir. Bu an demek, anı yaşaman gerektiğinin göstergesidir. Bunu gerçekleştirerek yaşadığın zamanın değerini bilebilirsin. Bunu neden öneriyorum? Bu değeri bilmediğin sürece etrafındaki dikkat dağıtıcı unsurlardan kurtulabilmek pek mümkün değildir.

   Senin yaşlarında dikkatini dağıtacak çok fazla unsur vardır. İşini kolaylaştırmak için ders çalışmaya niyetlendiğin zaman elektronik aletleri kapalı tutmalısın. Telefonun kapalı olmalıdır, bilgisayarın kapalı olmalıdır ve televizyonun kapalı olmalıdır. Bu alışkanlığa sahip olduktan sonra kendine bir çalışma prensibi geliştirmen gerekir. “Bugün 1 saat çalışacağım” diyerek yola çıkabilirsin. Bir hafta bu şekilde çalıştıktan sonra “bugün 1 hafta 10 dakika çalışacağım” demeye başlamalısın. Kendin için maksimum süreyi bulana kadar denemeye devam etmelisin.

   Oyun oynamak, film izlemek, müzik dinlemek falan bunlar normalde zararlı şeyler değillerdir. Tek yapman gereken bunlara doğru zamanda vakit ayırmaktır. Dersini çalıştıktan sonra bunları yapabilirsin. Hatta dilersen bunları bir ödül olarak kullanıp motivasyonunu yükseltebilirsin. Bu konuda daha fazla zorluk yaşamaya devam edersen veya edeceğini düşünüyorsan okuldaki rehberlik öğretmeninle konuşmanı öneririm. O sana bu konularda çok daha iyi yol gösterebilecektir. Hayatında başarılar dilerim.

 • Merhabalar Kolay gelsin Adım Samet Hedefim Hukuk okumaktı yaşadığım sağlık nedenlerinden ötürü olamadı şu an İktisat 1.sınıf öğrencisiyim çalıştığım derslerden pek haz alamıyorum ve çalışma saatlerim baya oluyor ama o dersi tam özüne kadar çalışmış gibi hissetmiyorum halen hukuk hayallerim var ve kendimi hep düşünceli bir biçimde buluyorum ve her zaman kendimi geliştirmek istiyorum kitap okumaktan başka ne önerirsiniz bu sorunlarıma nasıl cevap verirsiniz.

  • Merhaba,

   Önerim iktisat okumayı bırakıp hukuk okumaya başlamanız yönünde. Gerçekçi olmayacak biliyorum ama üniversite sınavına tekrar hazırlanmayı deneyebilirsiniz. Çünkü bu hedefiniz veya hayaliniz sizde epey yer edinmiş. Bu konuda yapabileceğiniz iki şey vardır. Birincisi hukuk hayalinizi tamamen aklınızdan silmek, ikincisi hukuk okumaya çalışmak. Ben sizi daha mutlu edeceğini düşündüğüm için ikincisi öneririm. Kitap okumak dışında kendinizi geliştirmek adına yapabilecekleriniz kendi hayatınız, kendi alışkanlıklarınız ve beklentilerinize göre değişiklik gösterir. Bunların neler olduğunu bilmediğim için doğru bir yorum yapamam maalesef.

 • Merhaba 20 yaşındayım, hukuk fakültesinde okuyorum ve gayet düzenli çalışıyorum. Fakat sayısal öğrencisi olduğum için kompozisyon yazma becerim çok fazla yoktu şimdi doğal olarak sınavlarda çok uzun cevaplar beklenildiği için kendimi ifade edemiyorum bu kadar çalışmaya rağmen. Sizce bu yönümü nasıl geliştirebilirim?

  • Merhaba,

   Elbette bol bol kitap okuyarak. Ne kadar fazla kitap okursanız anlatım gücünüzü bir o kadar fazla iyileştirebilirsiniz. Kompozisyon yazma becerisi ise tamamen pratikle ilgili bir durumdur. Boş zamanlarınızı bir şeyler yazmaya veya yazarak anlatmaya ayırırsanız kendinizi geliştirmeyi başarabilirsiniz. Bunun dışında neler yapılabilir pek emin değilim. Ancak sadece bu ikisini yapsanız dahi bir süre sonra kendinizi epey geliştirmiş olursunuz.

 • merhabaa abi ben bir şey sormak istiyorum.yaşım 14 9. sınıf öğrencisiyim türkiye çapında iyi sayılacak liselerden birindeyim fakat kaygı konusunda bazı problemlerim var tıp okumak istiyorum fakat sürekli kafamda yapamam edemem türünde kaygılar kulaklarımda çınlıyor .bu kaygılar bazeb bir anda hayatım güzel giderken eğlenirken sohbet ederken bir anda gelip belili bir ortamda beni sessizleştirebiliyor.en ufak şeye alınıyorum yada en ufak bir şeyde birini kırdığımı düşünüyorum.çevremdeki insanları gördükçe ben kitap okumaya daha doğrusu edebi eserleri okumaya bu sene başladım onlar geçen sene başladıklarını söylüyor benden kesin daha öndeler şeklinde düşünüyorum .Okuduğum okul ortamında yüksek derecede rekabet var arkadaşlık ilişkileri ders için denilecek sapar saçma bit boyutta.kendimi geliştirmek istiyorum inanın önüne psikolojik olarak sırtlanamadığım kaygılar ve bir kaç sene arkadaş çevremden bir kaç kişi trafik kazasında hayatını kaybetti ve aradan 5 ay geçmesine rağmen bunun etkisinden kurtulamadım.okulumun rehberlik öğretmeniyle yaptığım istişarede rehber öğretmenim bir psikoloğa başvurmamı sorunun büyüdüğünü söyledi bense bu düşüncelerden bazen sorun ne idi diye bile düşünebiliyorum.sorum şu ki sizce bu anlamda stres ve kaygılardan kurtulmak için ne yapmalıyım yada herhangi bir kurs tecih etmelimiyim.
  teşekkürler

  • Merhaba,

   En son söylemem gerekeni en başından söyleyeceğim. Rehber öğretmenini dinleyerek mutlaka bir psikologa danışmaya çalışmalısın. Belki senin göremediğin veya istemsiz bir biçimde gizlediğin yaşadığın bazı olaylar bu kaygıların ortaya çıkmasını tetikliyor olabilir. Bunu saptamak veya tespit edebilmek benim yapabileceğim bir iş değil. Bu yazdıklarından sadece bir kısmı konusunda sana yardımcı olabilirim. Ancak dilersen öncelikle kaygı ile ilgili yazmış olduğum aşağıdaki yazıya göz atabilirsin.

   https://www.grisayfalar.com/endise-ve-kaygilardan-nasil-kurtulabilirim/

   Arkadaşlarının yıllar önce kitap okumaya başlaması ama senin daha yeni başlıyor olman. Söz konusu durum büyük bir kayıp değildir. Önemli olan okuduklarını özümsemen ve normal yaşantında okuduklarından faydalanabilmektir. Bunu ne kadar iyi başarırsan hayatın senin için bir o kadar iyi olacaktır. Bunu neden söylüyorum??? 10 yıldır kitap okuyan ama daha okuduklarını pratiğe dönüştürememiş bir insan ile 1 yıldır kitap okuyan ama okuduklarını pratiğe dönüştürebilmiş bir insan arasında bariz farklılık vardır. Hayat okuduklarını pratiğe dönüştürebilen insana daha cömert davranır.

 • Merhabalar kolay gelsin
  18 yaşındayım üniversite öğrencisiyim resim öğretmenliği okumaktayım yani bi yeteneğim olmasına rağmen kendimi yeterli bulmuyorum öz güvenim çok düşük, hep daha iyisini istiyorum ama genelde başaramıyorum yani elimden geleni yapıyorum ama sonuç olumsuz oluyor ve sanırım modumu düşüren de bu bunu yenmem için ne yapmam gerekiyor önerilerinizi önemsiyorum

  • Merhaba,

   Her seferinde başarısız olmanızın temel sebebi hedef seçme konusunda hata yapmanız olabilir. Doğru hedefleri seçmek başarılı olmanın büyük bir bölümünü kapsamaktadır. Eğer yanlış hedef seçerseniz başarısız olmanız kaçınılmazdır. Öncelikle hedeflerinizi doğru seçip seçmediğiniz konusunda kendinizi gözden geçirmelisiniz. Kendinize olan güven konusunda aşağıdaki yazıyı okumanızı tavsiye ederim.

   https://www.grisayfalar.com/ozguven-nasil-kazanilir-gelistirilir/

 • Merhaba. Öncelikle bütün yorumlara karşılık verdiğiniz için ben de yazmak istedim.Ben 19 yaşındayım ve bu yıl mezuna kaldım tekrar Üniversite sınavına hazırlanıyorum ,ve hazırlanırken kendimi de geliştirmek istiyorum ve başaramıyorum.Okuduğum alan Resim aslında ilk olarak kendimi o alanda geliştirmek istedim ama başaramıyorum sanırım sürekli bir başarısızlık var üstümde ve kendimi 19 yaşında hissetmiyorum ailemde hissetmiyor beni küçük ve boş görüyolar sanki ne yaptıysam büyüyemiyorum gibi geliyorum.Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  • Merhaba,

   Başarısızlıklara tam olarak nasıl karar verdiniz? Neler yapmaya çalıştınız ve başarısız oldunuz??? Başarısızlıktaki payın tam olarak ne kadarı size aitti? Tüm bu sorulara cevap bulmalısınız. Resim konusunda kendinizi geliştirmek istiyorsanız bu alanda etkin olan insanların fikirlerini dinlemelisiniz. Resim benim epey uzak olduğum bir alan. Bu nedenle pek bir öneride bulunamayacağım.

 • MERHABA 20 YSINDAYIM MIMARLIK SON SINIF OGRENCISIYIM HAYATDAN COX YORUDUM ,KENDIMDEN ,HEM BASQALARIN ICIN CALISIYORUM KENDIE GUVENIM YOX HER ZAMAN KENDIM ICI HAQSIZLIGA SUSDUM ANCAQ BASQLARINA SUSAMIYORUM

 • Merhaba ben 20 yaşındayım kendimi geliştirmek istiyorum meslek lisesinde modelistlik okudum üniversite okumuyorum okumayıda düşünmüyorum bir ortama girdiğimde çok heycanlanıyorum ayrıca hep aynı kelimelerle konuşuyorum , akıcı konuşamıyorum, bir sıkıntımı anlatırken kendimi ifade edemiyorum sürekli evdeyim okumamayı ben istedim başarımla falan ilgisi yok derslerim orta düzeydeydi yani evde olduğum için süreki boş vaktim oluyor kendi için ne yapabilirim?

  • Merhaba,

   Bu yaşadığınız problemin sebebi iletişim konusunda yeteri kadar deneyim yaşamamış olmak olabilir. Bunun çözümü ise daha fazla iletişim kurmak ve deneyimi yükseltmektir. Bu çözüm olmazsa veya bunu yapamıyorsanız sosyal kaygı problemine sahip olabilirsiniz. Bu problem bir ortama girdiğiniz zaman huzursuz olmanızı sağlar ve hızlı bir biçimde bunu paniğe veya heyecana dönüştürür.

   Sosyal kaygı konusunda kesin tanı koymak haddime değil. Genel olarak yabancılarla konuşamamak, kalabalığa karşı konuşamamak, göz temasından kaçınmak, herkese açık alanda dinlememek, partilere gidememek, herkesin önünde yemek yiyememek gibi durumlar sosyal kaygı problemine sahip olduğunuzu gösterir. Bunun için belirli yazılı kaynaklardan yararlanabilir veya problemi ortadan kaldırabilmek için profesyonel bir destek alabilirsiniz.

   • Yazdığınız gibi kimle konuşursam konuşayım annem babam dahi kimseyle göz teması kurup konuşamıyorum istemsiz bir şekilde oluyor bu sonrasında hatırlıyorum göz teması kuramadığımı yazdıklarınızın çoğunu yaşıyorum verdiğiniz destek için teşekkür ederim

 • Öncelikle merabalar umarım cevaplarsınız ben 18 yaşında üniversite 1. Sınıf öğrencisiyim ve sınavlara girerken çok stres oluyorum ve bu beni olumsuz etkiliyor hatta bırakmayı bile düşündüm diyebilirim. Insanların ne düşündüklerine çok önem veriyorum yani hakkımda acaba bıraksam ne düşünürler gibi sürekli kendimi sorguluyorum aşırı derecede gelecek korkum var ansiyete olduğumu düşünüyorum arkadaşlarımın arasında çok neşeli ve eğlenceli biriyken yalnız kaldığımda bunalıma giriyorum ve sürekli birşeyler düşünüyorum kendimle ilgili çok karamsarım sizce bunun sebebi nedir ve ne yapmam gerekiyo teşekkür ederim şimdiden

 • Kpss hazirlaniyorum ve önumde 10 ayim var bu zamanda kendimi gelistirmek istiyorum sadece dersle degil sadece ders olunca sıkıliyorum ne yapmaliyim nasil kendimi gelistirmeliyim ve derslerimde zaman ayirmaliyim sadece ders olunca sklyorum lutfen görus bildirin

  • Merhaba,

   Hayatınızdaki öncelikleri bilmiyorum. Hayatınızda ne gibi eksiklikler var bilmiyorum. Hayattaki hedefleriniz neler bunları bilmiyorum. Bunları bilmeden kendinizi şu yönde geliştirmelisiniz diyemem. Önceliğiniz sınav ise yani bu sınavdan yüksek puan almak istiyorsanız kendinize yardımcı olacak alanlarda kendinizi geliştirmelisiniz. Örneğin okuduğunuzu algılama, özümseme ve hızlı okuma konusunda kendinizi geliştirebilirsiniz. Böylece sınavda işinizi kolaylaştıracak bir adım atmış olursunuz.

 • Merhaba,
  öncelikle yazınız için teşekkür etmek istiyorum. Yorumlara cevap verdiğinizi görünce ben de sıkıntılarımı paylaşmak istedim. 22 yaşındayım ve öğretmenim. Normalde arkadaş ortamında fazlasıyla neşeli bir insanım ama ne zaman kendimle baş başa kalsam bunalımdan bunalıma giriyorum sürekli hayatı sorguluyorum ve mutsuz hissediyorum. Yeni girdiğim ortamlarda çok çekingenim hiç rahat edemiyorum bu yüzden yeni ortamlara girmekten de kaçınıyorum. Bir yanımın bu kadar sıcakkanlı ve neşeli olup diğer yanımın bu kadar umutsuz ve karamsar olması beni yoruyor. Kendimi tam anlamıyla sevip kabul edemediğim için etraftaki insanların benim hakkımda ne düşündüğünü çok önemsiyorum. Bu da kendime olan güvenimi ve hayatımı yaşayış şeklimi olumsuz etkiliyor. Gerçekten bu durumdan kurtulup önüme bakmak istiyorum. Bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

  • Merhaba,

   Bu durumda olmanız yetiştiriliş tarzınız ve geçmişte yaşadıklarınız arasında oluşan bir bağdan kaynaklı. İkisinin toplamı size bu sonucu sunmuş diyebilirim. Detayları bilmediğim için kesinlikle şu olay diyemem ama bu tür kafa karışıklığı yaşayan kişilerde genelde bu tür durumlara rastlanır. Bu durumdan kurtulmak için yapabileceğiniz birçok şey bulunmaktadır. Öncelikle kendinizi tanımakla başlamalısınız. Bunun için aşağıdaki yazımdan yararlanabilirsiniz.

   https://www.grisayfalar.com/insan-kendini-nasil-tanir/

   Daha sonra ise utangaçlıkla ilgili yazmış olduğum aşağıdaki yazıya göz atmalısınız. Bu yazı sahip olduğunuz çekingenliğin üstesinden gelmek için iyi bir başlangıç olacaktır.

   https://www.grisayfalar.com/utangaclik-nasil-asilir/

   Diğer bir konu ise insanların sizin hakkınızda düşündükleri. İnsanlar sizin hakkınızda kötü düşünürse kötü olur musunuz? İyi biriyseniz olmazsanız ama kötü biriyseniz zaten kötü birisinizdir. Kısacası insanların ne dedikleri önemli değildir. Önemli olan onların ne söylediğini sizin karşılama biçiminizdir. Anlattıklarınızdan anlaşılabileceği üzere siz insanlara göre konum alan birisiniz. Siz çok mutluyum deseniz dahi bir başkası mutsuz görünüyorsun dediği an mutsuz olabilecek yapınız var diyebilirim. Bu doğru bir davranış değil. İnsanı en iyi kendisi bilir ve sizin buna son vermeniz gerekmektedir. Aksi halde hiçbir zaman yüzünüz gülmez, hep başkalarından onay almaya çalışırsınız ve mutluluğunuzu başkalarının ellerine bırakmış olursunuz.

 • Merhaba. Bütün yorumları cevapladığınızı gördüm ve benim yorumumu cevaplamanızı umarak bu yazıyı yazıyorum. Cevaplasanızda cevaplamasanızda teşekür ederim. Ben 19 yasında 1inci sınıf bilgisayar mühendisliği öğrencisiyim. Bilimi, sanatı, arastırma yapmayı ve kişisel gelişimi çok seviyorum. Ama bazı şeyler için geç kaldığımı düşünüyorum 19 yasındayım ama kendimi geliştirmeye daha erken başlamam gerektiğini şimdi ise geç kaldığımı geliştirmeye baslasamda ne kadar yararlı olup olmayacagı hakkında olumsuz düşüncelerim oluyor. Bu yüzden tembellik ortaya cıkıyor ve hiç birşey yapamadan kalıyorum. Bilimde veya kendi alanımda iyi şeyler yapmak istiyorum ama kararsızlıklar ve olumsuz düşünceler yüzünden harekete geçemiyorum.

 • Merhaba ben en yakın arkadaşıma onun kalbini kıracak şekilde defalarca yalan söyledim. 1 kere güvenini sarstım. Değişmek ve bunu ona kanıtlamak istiyorum. Ne yapmalıyım.

   • Merhaba,

    Arkadaşınızın güvenini sarsmış durumdaysanız biraz zamanın geçmesini beklemeniz gerek. Daha sonra samimiyetle hatanızı kabul edip nasıl telafi edebileceğinizi bana değil ona sormalısınız. Onda olan cevabı maalesef ben veremem. Neler yaşadığınızı, ne tür yalanlar söylediğinizi ve aranızdaki ilişkinin seviyesini bilmediğim için ne desem boş olur.

 • merhaba
  25 yasında bir bayanım .Acıköğretim fakultesinde sosyal hizmet lisans bölümünü bitirdim. Suanda özel hastanede doktor asistanıyım .Size danışmak istediğim konu belirli bi ortama girdiğim zaman çok konuşamıyorum sıkılıyorum.Kendimi iyi ifade edemiyorum. Öz güven eksliğinden kaynaklandığını düşünüyorum bunun nasıl aşabileceğimi bilmiyorum. bunu yenmek istiyorum hayatımı yönelendirmemde kötü etkileri oldugunu biliyorum . Bunu nasıl yenebilirim?

 • Merhalar yazınız için teşekkür ederim. Öncelikle ben fatma üniversite 1. Sınıf öğrencisiyim ftr okuyorum. Kendimi yeterli bulmuyorum ve bu beni üzüyor kendimi boş hissediyorum. Sürekli bilgiye açım okumak araştırmak gezmek keşif etmek istiyorum ama biraz tembelim. Kendimi geliştirmek isyorum bunu nasıl atlatıcam nasıl yapacagım bilmiyorum.

  • Merhaba,

   Önce gün içerisinde yaptıklarınızın bir listesini oluşturmalı ve kendinize kalan zamanı belirlemelisiniz. Kalan bu boşlukta neler yapabileceğinizi ve neler yapmak istediğinize karar vermelisiniz. Daha sonra ise uygun boşlukları doldurmaya çalışmalısınız. Bu konuda size yardımcı olmamı istiyorsanız ilgi alanlarınızı, neler yapmak istediklerinizi ve kendinizi eksik gördüğünüz yanları benimle paylaşmalısınız.

 • Merhaba öncelikle yazınızı çok beğendiğimi belirtmek istiyorum.Ben 20 yaşındayım ve şuan sosyoloji 1.sınıf okuyorum dershaneye gitmeden ilk yılımda yoğun çabalarla üniversiteyi kazandıktan sonra bu sene büyük bi boşlukta hissettim kendimi çünkü geçen seneki yoğunluk bu sene yoktu bu ise bende kendimi varlığımı sorgulamama neden oldu ve farkettiğim şey benim hiç bir gayem uğraşım olmadığıydı.Kendime plan yapıyorum bu planda spor yapmak ,kitap okumak ,ders çalışmak gibi faydalı faaliyetleri ekliyorum ama uyamıyorum.Kitap okumayı çok severken artık okumadığımı farkettim mesela sonrasında ise hiç bir şeye ilgim olmadığını hiç bir şeyde kendimi geliştiremediğimi farkettim .Küçükken tekvandoya gitmek istemiştim veya baleye fakat bi türlü fırsatım olmadı şuanda aileme çok kızıyorum çünkü o zamanlar benim kendimi geliştirmemle daha çok ilgilenselerdi belki de böyle olmayacaktı diye düşünüyorum ister istemez .Bu içinde bulunduğum boşluk herşeyi daha çok sorgulattırıyor bana mesela eskiden takılmadığım şeylere daha çok takılıyor ve üzülüyorum sonra kendimi herkesten soyutlamak istiyorum veya dikkatleri üzerime çekmek istiyorum arkadaşlarımın beni daha fazla önemsemesini istiyorum çünkü ben onları çok önemsiyorum .Benim onlara verdiğim değerin karşılığını alamayınca üzülüyorum bazen acaba boş mu konuşuyorum diye düşünüyorum bu tarz düşüncelerden kurtulmak için kendimi farklı noktalarda geliştirmeliyim diye düşündüm ve ilk girdiğim bloga bunları yazıyorum .Siz bana bu bahsettiğim konularda ne önerirsiniz kendimi geliştirebileceğim kitaplar okumak ve kendimi geliştirebileceğim tarzda film izlemek gibi düşüncelerim var.Ayrıca insanlara bağımlı olmadan hareket etmek istiyorum özgün olmak istiyorum insanların her dediğini kabul edenim sürekli yararımada olsa bana etki etmesede insanlar bişey istediğinde yapıyorum ama sonrasında aynı karşılığı göremeyince üzülüyorum.Bu böyle devam eder benim sizden isteğim bu durumlarda bana ne yapmamı önerirsiniz.

  • Merhaba,

   Öncelikle eğitim hayatında başarılar dilerim. Düştüğün boşluğun sebebi geçen seneki yoğunluktan ziyade bu seneyi doğru biçimde dolduramamış olmandan kaynaklı. Şu an kendini dinlemekle meşgulsün. Ne kadar dinlersen derinden gelen sesler seni o kadar beslemeye elverişlidir. Basit bir eşitleme ile bunu anlayabilirsin. Aklına gelenleri olumlu ve olumsuz diye ayırsan mesela hangileri daha ağır basar??? Sanırım sorunun cevabı belli. Kendini sürekli olumsuz düşüncelerle beslediğinden bu boşluğu oluşturmuş durumdasın.

   Neler yapman gerektiğine gelince… Öncelikle planlarını gözden geçirmelisin. Planlarını yaparken adımları büyük değil küçük olacak şekilde atmalısın. Ayda 10 bilgilendirici film izleyeceğim demek yerine haftada 1 bilgilendirici film izleyeceğim demelisin. Aynı durum kitap okumak için de geçerlidir. Sayfa sayılarını azdan başlatarak yükseltmeye çalışmalısın. Böylece planlarına daha sadık kalmayı başarabilirsin.

   İnsan ilişkilerine gelince elbette hayır demeyi öğrenmelisin. Sürekli evet dediğin için insanların da sana evet demelerini bekliyorsun. Yaptıklarının ardından bir beklenti içerisine girersen her zaman kaybeden olursun. Beklentisiz hareket edersen hem aklın çok daha huzurlu olur hem de insanlarla ilişkilerinin yapısını değiştirmeyi başarabilirsin.

   Bu söylediklerimin hepsini aynı anda yapmaya çalışmamalısın. Birini rayına oturttuktan sonra diğerine geçmelisin. Umarım başarılı olursun ve hayatında daha mutlu bir birey haline gelebilirsin.

 • Selamun aleyküm diyerek başlamak istiyorum kelimelerime diğer yorumları okudum ve bana da belki 2-3 tavsiyede bulunabiliceğinizi düşündüm. Ben 15 yasında bir lise öğrencisiyim 5-6 senedir hentbol oynuyorum ve bir çok Türkiye dereceleri elde ettik bu dalda takımca şimdi fıtnessa başladım ve devam ettiriyorum 2 senedir de tiyatroda oynuyorum bunların 3ü aslında zor gelmiyor mu diye sorarsanız evet zor geliyor hatta arasıra derslerimi aksattığım oluyor ama tabiki en önemlisi derlser zaten bir tek Matematik ile tarihi seviyorum… Bir kız arkadaşım da var hatta bide onunla ilgileniyorum 😹 benim aslında istediğim şey herşeyin bir fazlasını yapmak ve biz insanlara yararlı olmayı çok istiyorum bunun için daha neler yapabilirim?

  • Merhaba,

   Beni yanlış anlamanı istemem ama bu gidişat seni tüketecektir. Her şeyle ilgilenmeye çalışmak gereksiz yere enerjini farklı noktalarda paylaşman anlamına gelecektir. Kesinlikle sana şunu bırak, bununla ilgilen falan diyemem. Büyük olasılıkla hepsini çok seviyorsun ve bu yüzden uğraşmak istiyorsun. Sana tavsiyem gelecekte kendini hangi noktada görmek istediğine iyi karar vermek. Sadece örnek olarak yazacağım bunları, seni yönlendirmek gibi bir amacım yok. Mesela, “iyi eğitimli bir sporcu olmak” veya “iyi eğitimli bir tiyatrocu olmak” arasından hangisi senin tercihin olurdu? Biraz daha örneklendireyim, “uzun soluklu bir ilişki sonrası evlenmiş, mutluluğuna mutluluk katmış iyi eğitimli bir hentbol oyuncusu olmak” veya “uzun soluklu bir ilişki sonrası evlenmiş, mutluluğuna mutluluk katmış iyi eğitimli bir tiyatrocu olmak” gibi de düşünebilirsin.

   Geleceğine yönelik bir karar verirken her zaman yapacaklarını ve yapamayacaklarını düşünmek zorundasın. Etrafındakilerin “o işte para yok boş geç” demelerine falan sakın aldırış etme. Para insanın en büyük kötülüğüdür ve bu kötülüğe kapıldığın zaman kendini içinden çıkılamaz bir girdapta bulabilirsin. Her şeyin fazlasını yapmak istemen senin için şu an iyi bir motivasyon ama bunu nerede ve nasıl yapman gerektiğine karar vermek zorundasın. Aynı anda üç farklı kulvarda her şeyin fazlasını yapabilmen mümkün değil ama tek bir kulvarda her şeyin fazlasını yapabilecek kadar güçlü olabilirsin.

 • Merhaba ben Amine ve 15 yaşında bir lise öğrenciyim yaşıtlarıma göre iyi bir kitap okuyucusuyum ve kendi çapımda yazılar yazıyorum. okul gazetesinde editörlük yapıyorum. spor ile uzun süre ilgilendim her sporu denedim diyebilirim ama bedenen çok fazla dayanıklı olmadığım için ve okulda ki derslerimle ikisini aynı anda götüremediğim için hep yarım bırakmak zorunda kaldım.
  tiyatro ile ilgileniyorum ama bulunduğum şehirden dolayı yapmam pek mümkün olmuyor.
  herhangi bir müzik aleti de çalamıyorum.
  sorun şu ki iki sene sonra üniversite sınavına gireceğim ve o zamana kadar derslerin dışında bir şeyler yapmak istiyorum. gerçekten kendimi verip kafamı yorabileceğim şeyler.
  birde kendimi geliştirmek istiyorum.
  sadece kitap okumakla geldiğim bir nokta var ama artık bu bana yeterli gelmiyor…
  yazdığınız yazı bana çok samimi ve yardımsever geldi. umarım bana yardımcı olabilirsiniz…

  • Merhaba,

   İlgi alanınızda yer alanları zaten sıralamışsınız. Bunlara vakit ayıramıyorsanız sizin için daha farklı neler önerebilirim bilmiyorum. Spor konusuna biraz daha ağırlık vermeyi düşünebilirsin. Bugün dayanıklı değilsin ama yarın dayanıklı olabilirsin. Spor faaliyetlerini yavaş tempoda başlatarak bunu başarabilirsin. Normalde herkes 1 saat koşu öneriyorsa sen 15 dakika ile başlarsın. Vücudun alışıp gelişmeye başladıkça dakikayı yukarıya doğru çıkartabilirsin. Fırsatın varsa bence spora ağırlık vermelisin.

 • Öncelikle Merhaba;
  Ben suan 22 yasindayim ve bu sene boşta kalmamak adına maliye bolumu okuyorum ve 2014 yilinda kayit yaptirdigim acik ogretim adalet bolumunu okuyorum.Aslinda hep pdr ogretmeni olmak istedim ama hayat bunlari sundu bana.Şımdi ben kaderim bana sunduklari cercevesinde kendimi gelistirmek istiyorum.Yanlız bir yerden hatta kitap okuyarak baslamam gerektigini biliyorum ama kararliligimi surduremiyorum.Soyle kendini guzel ifade eden kariyer sahibi insanlari gorunce cok ozeniyorum.Ve kendimi aileme karsi ispatlamak istiyorum.Cunku o kadar kostek oluyorlar ki kendimi toparlamakta zorlaniyorum.Ozellikle bu aralar iki uniyi birden yurutemeyecegimin kanaatindeler ve surekli olumsuz yorum aliyorum.Ne acidirki vizelerim cok kotu gecti dersde calismak istemiyorum.Onceden zevk alirdim simdi ise zorla calisiyorum.Galiba aileminbu olumsuzelestirilerine bende kendimi inandirmaya basladim.Motivasyonum dustu.Inanirmisiniz oyle zor donemler gecirerek bu kosullara geldim ki aslinda guclu biriyim ama bu aralar kendime yetemiyorum.Cok bosluyorum kendime taninan bu hakki en iyi sekilde degelendirmek istiyorum.Isin tuhaf yanida istemekle kaliyorum sadece.Bunlari yazmamin amacida yazinizi okudum ve yorularinizida inaniyorum ki bana yapacaginiz yorumuz beni motive ve nasil bir yol izlemem icin bir fikir verecek.Yorumunuz icin simdiden tessekkürlerimi sunarim.

  • Merhaba,

   Sizin yapacağınız en iyi şey “kulak tıkamak” olacaktır. Etrafındakilerin sürekli olarak olumsuz yorumlar yapması seni etkileyecektir ama bunun dozajını düşürebilmen mümkündür. Şu an baş koyduğun yolda ilerlemek seni mutlu ediyorsa ve sonucunda çok iyi bir noktaya geleceğine inanıyorsan sağdan soldan gelen eleştirileri görmezden gelmen gerektiğini de düşünmelisin.

   Aileler genelde böyledir. Her şeyi kendilerinin bildiğini düşünürler ve onun aksine giden herkese ama herkese evladı bile olsa acımasız eleştiriler yönetmekten kaçınmazlar. Onlar kontrollüdür ve senin yaptıkların onların gözünde aykırı davranmaktır. Sonuç çok olumlu olacak olsa bile bunu onlara göstermeden ikna edebilmen mümkün olmayacaktır.

   Vizelerin kötü geçmiş olabilir ama telafisi var. Finallere çok çalışarak bunu telafi edebilirsin. Bu durumu telafisi olmayan bir şey olarak görmen doğru değil. Üst üste gelen olumsuzlukların biraz olsun seni kırılgan yaptığını düşünüyorum. Bu nedenle en ufak rüzgarda dahi yapraklarını dökmeye hazır gibisin ama kendini böyle hissetmene gerek yok. Önündeki hedef finallerden iyi not almak olmalı ve eğer gittiğin yolun doğru yol olduğuna inanıyorsan etraftan gelen en ağır eleştiriye “kulak tıkamayı” başarmalısın.

 • Merhaba.. Ben Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetim bölümü 2. Sınıf öğrencisiyim. Aynı zamanda ikinci üniversite olarak açıköğretim önlisans ilahiyat okuyorum. Fakat mezun olduğumda tam olarak ne istediğime karar veremiyorum. En başta memur olurum diyordum ama şimdi yetinmiyorum özel sektörde daha kendimi geliştirebileceğim bir şeyler üretebileceğim meslek sahibi olmak istiyorum. Ekstra dil çalışıyorum, bol bol kitap okuyorum. Kendimi daha ne kadar geliştirebilirim neler yapabilirim neler öğrenebilirim bilmiyorum. Daha fazla neler yapmalıyım? Bunları düşünürken de gerçekten iyi bir şeyler yapmak istiyorum.

  • İlgi alanlarınızı bilmediğim için net bir şey söylemem pek mümkün değil. Eğer ilgi alanlarınızı gözden geçirebilirseniz hem mutlu olacağınız hem de kariyer yapabileceğiniz bir alan keşfedebilirsiniz.

 • Merhaba Kaan Karadeniz,
  Tüm yorumlara cevap verdiğin için ben de naçizane birkaç şey sormak istiyorum. Benim gözlemlediğim temel anlamda iki eksikliğim var ve bunu geliştirmek istiyorum. Yaşım 25 ve ben de yüksek lisans yapıyorum, ne kadar bu yaşa geldiysem de nereden dönsem kar mantığı güdüyorum o yüzden senin fikirlerini görmek isterim. Ben neredeyse hiç kitap okumuyorum ilk sorunum bu. Sebepleri için ise odaklanamıyorum uzun süreli okumaya, kısa sürede sıkılıyorum (çok heyecanlı bir kitap dahi olsa). Şöyle bir düşüncede geçiyor kafamdan şimdi benim istediğim ve örneğin senin seviyene gelebilmek için 100lerce kitap okumam gerekiyor ve bu çok uzun bir süreç ben bunu nasıl başaracağım düşüncesi hemen pes etmeme ve o davranışı hiç kavuşamama neden oluyor. Ama biliyorum ki kitap okusam belli sayıda kendimi nasıl geliştirmiş olurum. Bu konuda önerebileceğin kaynak var ise onu da okuyabilirim. Beynim çok fazla düşündüğü için hemen her şeyden soguyabiliyorum. Bu konuda gerçekten bana yardımcı olursan inan çok faydalı bir iş yapmış olursun. Teşekkürler.

  • Gerçekleştirmek istediğiniz güzel bir hedef ama buna yaklaşımınız maalesef yanlış. Siz hedefi büyük haliyle ele alıyorsunuz, onu küçültmeniz gerekmektedir. Şimdi, ilginizi çekecek bir kitap bulun veya klasik eserlerden birisini alın. Diyelim bu kitap 300 sayfa olsun. Her gün 10 sayfa okuyup kitabı kapatın. Bu planlama doğrultusunda kitabı 1 ayda rahat bir biçimde okursunuz ve sıkılmazsınız. Bir sonraki ay muhtemelen kendi kendinize bir karar alacak, söz gelimi 250 sayfalık bir kitabı 20 günde bitirmek için çaba göstereceksiniz. Bunun için günlük 12,5 sayfa falan kitap okumanız gerekecek. Bir sonraki ay belki günde 20 sayfa okuyabilecek hale geleceksiniz.

   Bunlar aşamalı adımlardır yani bir anda olmasını beklememelisiniz. Ben mesela siyasi kitaplardan veya sosyolojik kitaplardan çok hoşlanmam. Biraz ruhumu sıkarlar ama bitirmek istediğimde sayfa sayısını bitirmek istediğim güne bölerek her gün okumam gereken miktarı ortaya çıkarıp ona göre hareket ederim. Size de bunu tavsiye ederim. Faydasını mutlaka göreceksiniz.

 • merhabalar kendimi çok geliştirmek istiyorum elimden geldiğince kitap almaya okumaya çalışıyorum ve en büyük hayalim olan bir okulu bitirmek ama yapamıyorum destek çıkanım yok zamanında okusaydın su an evlisin ne gerek bar diyorlar yaşım 22 g kalmışsın diyorlar ve oğlumun ileriki hayatın da ona yardımcı olabilmek için istiyorum

  • Merhaba,

   Bana göre erken yaşta evlenmiş olduğunu söylemeliyim ama konumuz bu değil. Konumuz kendini geliştirmek ise öncelikle yapman gereken “kendini geliştirmek istediğin alanı veya alanları” belirlemektir. Bunları belirlemeyi başarırsan elimden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışırım.

 • Merhaba, küçüklugumde babasi tarafından ezilen bir babanin kizi olarak koyde büyüdüm aile ici kavgalar cok fazlaydi.Bu yüzden olduğunu düşünüyorum suan jala yüksek sesten nefret ediyorum tv bile olsa, ikili bi tartışmada hep altta kaliyorum hakli bile olsam, yeterince zekiyim ama konusma sanati dnen şey bende yok iki kelimeyi bir araya getiremiyorum kitap okuyabilmeyi kendimi gelistirebilmeyi cok istiyorum insanlar bana saygi duysun istiyorum nasil basaricam nolur yardim.

  • Merhaba,

   Hedefiniz öncelikle iletişim becerisi olmalıdır. İletişim becerilerinizi güçlendirici kitaplar okuyarak ilk adımı atabilirsiniz. Mesajınızı okurken bir acelecilik hissettiğimi söylemeliyim. Bunu kısmanız veya ortadan kaldırmanız gerekmekte. Aynı anda birçok işle meşgul olmak verimliliğinizi düşürür. İlk tavsiyem iletişim becerilerinizi geliştirmek üzerine olacaktır. Bunu hallettikten sonra diğer sorunlarınızı ve eksikliklerinizi daha kolay ortadan kaldırabilirsiniz.

  • Merhaba serap hanım paylaşımınızı okudum sizin için bir önerim var ve sizin istediğiniz her sey bunun içinde bulunuyor. Kendi adınıza yatırım yapın. Bunu nasıl yapacağınızı sizinle paylaşmak isterim.

   • Merhaba,

    E-posta adresinizi herkese açık bir biçimde paylaşmanıza maalesef izin veremem. Serap Hanım isterse kendisine e-posta adresinizi iletebilirim ve sizinle iletişime geçer. İlginize ve yardımcı olma niyetinize teşekkür ederim.

 • Merhaba
  lisans işletme mezunuyum 25 yasındayım ve 3 aydır sıgorta acentesinde tecrübe edinmek için iş ögreniyorum. sigorta sektöründe yeniyim ve işin acıkcası gec kalmış hissediyorum.ama ilerde iyi bi kariyer sahibi olmak istiyorum. kendimi geliştirme yetiştirmek adına banada tavsiye verirseniz mutlu olurum.

  • Merhaba,

   Sigortacılık alanında pek fazla bilgim yok maalesef. Size ne tür öneriler verebilirim bilmiyorum. Bence sigortacılık alanında çalışan veya çalışmış kişilerden öneriler almalısınız.

 • merhablar ben 24 yaşındayım önlisans mezunuyum saçma sapan bir bölüm okudum ailemin yanında olmam gerektiği için durumumuz o zamanlar olmadığı için aynı şehirde olmak için lisenin verdiği ünvdeki önlisans bölümü okudum eczane teknikerliği bu işi yapmak istemedim hiç bi zaman o yüzden laboratuvarlarda çalıştım farklı alanlarda deneyimler edindim fakat benim sıkıntım etrafımdaki insanların lisan mezunu kendi işlerini yapmalarını gördükçe duydukça kendimi yetersiz geliştirmemiş gelişi güzel yaşıyor gibi hissediyorum tekrar denesem bu sefer ailem çevremdekilerin ne gerek var bu yaştan sonra gir bir işe çalış demeleri bende kendimi geç kalmış hissediyor olmam kpssyemi hazırlansam lisans tamamlamamı yapsam diye düşünüyorum herşeyi yapmak istiyorum ama harekete geçmiyorum isteğim yok .sadece kendimi yiyorum karamsarlıklarımla, işsizimde en azından bi laboratuvarda çalışsam bana teselli olurdu kendimi yine iyi bi konumda olarak dışarıya göstermiş olurdum adı varya hani laborant olmak ve lisans tamamlamayıda senem tutmadığı için 2 ayla kaçırıyorum herşeyin üzerime geldiğini başarılı olmak için hiç bir şey yapamadığımdan kendimi çok kötü hissediyorum. sizce ne yapmalıyım ?

  • Merhaba,

   Tek net sorum olacak, lisans mezunu olup işsiz kaldığında düşüncelerin neler olacak? Bu soruyu biraz düşünmenizi öneririm. Sizin probleminiz lisans mezunu olmak, memur olmak veya bunun gibi şeyler değiller. Etrafınızda onlarca insan muhakkak vardır ama kendinizi onların seviyesinde görmediğiniz için bu ruh haline sahipsiniz. Ben şu an öğrenciyim mesela ama arkadaşlarımın çoğu iş güç sahibi oldular. Benim kendimi eksik hissetmem mi gerekli? Bu yanlış bir düşünce ve kendinizi bir şekilde bu düşünceden kurtarmanız gerekmekte. Lisans mezunu olduğunuzda tüm problemlerin çözüleceğine inanıyorsanız hedefiniz bu olmalı. Ancak problemlerinizin devam edeceğini düşünüyorsanız ilk hedefiniz düşünce yapınızı değiştirmek olmalıdır.

 • çok çekingenim karamsarım çalıştığım yerdede bu özelliğimden dolayı rahatsızsım be yapıyorsam değişemediğimi hisediyorum. hep olumsuzluk var aklımda fikrimde bunu nasıl yenebilirim. bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

  • Merhaba,

   Karamsarlık ve olumsuzluk birbiriyle örtüşmektedir. Hayatınızda ufak değişiklikler yapmanızı öneririm. Mesela gülmeye alışabilirsiniz, etrafınızda yer alan insanları gözlemleyip sürekli olumsuz olanlardan kurtulmaya yani aranıza mesafe koymaya çalışabilirsiniz. Olumsuz olarak düşündüğünüz her şeyi olumlu olarak düşünmeye çalışıp hareket etmeyi deneyebilirsiniz. Kendinizi sürekli çaresizlik içerisinde hissetmek yerine sorumluluk alıp hareket edebilme cesaretini göstermelisiniz. Bu hayatta kimsenin ama kimsenin mükemmel olamayacağını kabullenmelisiniz. Başkalarına yardımcı olmayı denemelisiniz. Tüm bunları dikkate alırsanız olumsuzluktan ve karamsarlıktan kurtulmak adına başlangıç adımlarını atmış olursunuz.

   Çekingenlik konusuna gelince, bu farklı bir durum. Başarı odaklı olmayı başarırsanız daha az çekingen olursunuz ve bunun yanında olumlu düşünmeniz gerekmektedir. Sürekli olumsuz olmanız durumunda çekingen davranmanız kaçınılmazdır. Başkalarını merak etmek iyi bir seçenek olabilir. Eğer insanlarla iletişiminize pek güvenmiyorsanız önceliği iletişiminizi güçlendirmeye ayırmalısınız. Kendi iç sessiniz ile geçirdiğiniz vakti kısaltmalı veya bu iç konuşmalarınızda daha pozitif olmalısınız. Bunları yapabilirseniz çekingenliği kendi başınıza yenebilirsiniz. Eğer yapamazsanız, bu durumda mutlaka profesyonel destek almalısınız.

 • Merhaba ben optisyenlik mezunuyum. Şuanda çalışmıyorum farklı alanlarda kendimi geliştirmek bi işe yaramak istiyorum ama nerden başlamalıyım ne yapmalıyım nerelere yönlenmeliyim hiç bi fikrim yok nerden destek alacağımı da bilmiyorum lütfen yardımcı olur musunuz ?

  • Merhaba,

   Ne yapmanız gerektiğine karar vermediğiniz sürece size nasıl yardımcı olabileceğimi bilmiyorum maalesef. Kendinizi tanıyan sizsiniz, hangi alanlarda ne tür eksiklikleriniz olduğunu belirlemeniz gerekmekte. Bunları belirledikten sonra bana ulaşırsanız size yardımcı olmaya çalışabilirim.

 • Iyi günler ben sınıf öğretmenliği okuyorum ve kendimi nasil gelistirecegimi bilmiyorum hem öğretmenlik alaninda kendimi gelistirmek hem de baska bir alanda da kendimi geliştirmek istiyorum ama bulunduğum şehirdeki kurslar ilgimi çekmiyor ne yapmam lazim

  • Merhaba, geleceğine yatırım yapmak senin için en doğru seçim olur. Başarılı bir öğretmen olmak istiyorsan bu önerilerimi dikkate almayı düşünebilir ve kendini bu konularda geliştirmeyi deneyebilirsin. Liste biraz uzun olabilir ama her şey senin ve yetiştireceğin geleceğin neslin iyiliği için…

   Başarılı bir öğretmen olmak istiyorsan hedeflerin net olmalı ve bir amaç duygusuna sahip olmalısın. İletişim becerilerini güçlendirmeye çalışmalısın, ne zaman konuşman gerektiğini ve ne zaman dinleyici olman gerektiğini bilmelisin. Davranışlarının ve tutumlarının olumlu olması gerekir. Biraz bile olsa mizahtan anlamalısın. Risk alma konusunda yönetim becerinin iyi olması gerekir.

   Bunlara ek olarak en önemlisi yapacağın işi sevmelisin. Sırf geleceği daha iyidir, maaşı daha iyidir, çalışma koşulları daha iyidir diye sınıf öğretmenliği okuyorsan yol yakınken geri dönmeni öneririm. Ben öğretmenliği seviyorum, hayalim buydu diyorsan yolun açık olsun. Yukarıda bahsettiklerim konusunda kendini geliştirerek hem kendine hem de yetiştireceğin öğrencilere faydalı bir birey olmayı başarabilirsin.

 • Mrb 4 yıllık üniversite bitirdim. Çok açık konuşacağım kafasını kuma gömmüş deve kuşu misali bana 4 yıl ogretilenler dışında kendimi geliştirmek birseyler öğrenmek adına hicbirsey yapmadım. Yada saçma sapan ugraslarhiçbir peşinde koştum.herhangi bir konuda hiçbir bilgim ve fikrim yok diyebilirim.Biri bir konu hakkında bir soru sorduğunda ya gecistiriyorum yada duymamazliga getiriyorum. Artık kendimden bikmış durumdayım. Kitap okumaya çalışıyorum olmuyor ya kopuyorum yada anlamıyorum insanların bu nasıl üniversite okumuş bakislarindan o kadar sıkıldım ki birinden bi yardım bi yol göstermelerini istiyorum sanki kafam o kadar dolu ki biri birsey anlatırken bile kopuyorum dinleyemiyorum dinlemiş gibi yapıyorum ve cikdirmak üzereyim

  • Merhaba,

   Öncelikle kendine olan güvenini yeniden kazanman gerek. Bu güvensizlik durumuyla bir adım ilerisini dahi görmen mümkün olmayabilir. Aşağıdaki bağlantıya göz atıp kendine olan güvenini geri kazanmak için neler yapabileceğini görebilirsin. Yine yardıma ihtiyacın olursa buralardayım. Kitap okuma konusunda yaşadığın sıkıntıları istersen ortadan kaldırabiliriz ama biraz olsun kendine güvenmeyi başarman gerek.

   https://www.grisayfalar.com/ozguven-nasil-kazanilir-gelistirilir/

 • Merhaba,
  Dış ticaret mezunuyum. Akraba firmasında muhasebe bölümü görevlisiyim. Kendimi geliştirip iş veren gibi kişiliğe sahip olup milletin bana saygı ve hoşgörü ile karşılamasını istiyorum yanlış anlamayın amacım ego tatmin etmek değil. Etrafımdaki insanlara yapılan davranışlardan hoşlanıp öyle bir kişiliğe sahip olmak.
  Dışarıdaki insanlara karşı çok mütevazi olup saygıda kusur etmeyen bir kişiliğe sahibim ama gel gelelim ki aynı şeyleri evde aileme karşı aynı sabırla karşılayamıyorum tabii ki tek taraflı kusur değil ama alttan almayı ve aileme uyum sağlamayı nasıl öğrenebilirim.
  Maddi imkanım çok iyi olmasa da her insan gibi sosyal aktivite yapıyorum ve bunun dozunu çok aşıyorum ((Örneğin her akşam en kötü yapacak bir şey olmasa da arkadaşlarımla çay içmeye gitmek)) devamlı hep bir yerlerdeyim fazlasıda keseye zarar ama biri çağırdığı zaman yok diyemiyorum.
  Kalkıp su içmeye bile erinen kişiliğe sahibim. 1. katta oturuyoruz 15 adımlık merdiveni tercih etmekten çok asansör kullanıyorum o derece ama bir yandan da bu konular hakkında kendi kendimi eleştiriyorum ama banamasın demiyor. Kendimi geliştirip çok yüksek yerlere gelmek, kendime çeki düzen vermek istiyorum ama hep istemekle kalıyor 1-2 gün sürüyor 3. gün yine eskiye devam bunlar hakkında yardımcı olabilir misiniz ne önerirsiniz?

  • Merhaba,

   Gidişattan daha çok sonuçlara odaklanan bir yapınız olduğundan ne yaparsan yap sonuç elde etmeyi başaramadığın sürece devamını getirmek sizin için zor olmaktadır. Saygı görülen bir kişi olmak kısmıyla ilgili bazı sorularım var. Etrafında yer alan insanların mı sana daha fazla saygı göstermesini istiyorsun? Yoksa iş yerinde çalışanların mı sana daha fazla saygı göstermesini istiyorsun? Bu ikisi arasında değer farkı vardır. Eğer bana net bir cevap verebilirsen elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışabilirim.

   • Her iki tarafında saygı göstermesini istiyorum. Yani ben nasıl herkese karşı saygıda kusur etmiyorsam onlarında bana aynı şekilde karşılık vermesini istiyorum.

    • Merhaba,

     Bu isteğinin yerine gelmesi belki ömrün boyunca dahi mümkün olmayabilir. Herkesin sana saygı göstermesi pek mümkün değil ama daha saygın birisi olmak istiyorsan aşağıdaki önerebilirim. Kesin işe yarayacaklarını söylemem doğru olmaz ama sana yardımcı olacaklardır.

     1. Öncelikle kendine saygı duymak zorundasın. Kendine saygı duymuyorsan başkasının sana saygı duymasını bekleyemezsin. Her şeyi doğru yapabilen bir insanla bugüne kadar hiç tanışmadım. Mutlaka her insanın iyi ve kötü yanları vardır. Kötü yanlarına düşman gözüyle bakmak yerine onların sana ve etrafına vereceği zararı minimum düzeye getirerek hareket etmeyi düşünmelisin. Bu sana bir başkası olmaya çalışmak yerine kendin olmayı öğretecek ve böylece kendine saygı duyan birisi haline gelebileceksin.

     2. Saygı duyulan birisi olmak istiyorsan etrafındaki insanlara hoş görünmelisin. Ancak, burada birçoğumuz yanlış yaparız. Hoş görünmek zorunda olmamız ile hoş görünmeyi istemek arasında çok büyük farklar vardır. İş ortamında mesela hoş görünmek zorunda olduğumuz için farklı hareket ederiz ama bunun yerine hoş görünmeyi kendimiz istersek kendimizi diğerlerinden ayırt etmeyi başarabiliriz. Bu sayede daha fazla saygı duyulan birisi olabiliriz.

     3. Saygı duyulan birisi olmanın bir diğer yolu ise başkalarına yardım etmektir. Ancak, bu yardım meselesi kolayca ihmal edilen bir husustur. Çünkü kendisine yardım edildiğini gören başkaları genelde bunu suistimal ederek sürekli bir şeyleri sana yaptırmaya çalışır. Hoş görüneyim derken aslında bir başkasının ayak işlerini yapan birisi haline gelebilirsin. Bu sana saygınlık kazandırmaz, aksine saygınlığını yitirip kaybetmene neden olur. Başkaları için bir şeyler yaparken seçici davranırsan bu sorunu yaşamazsın.

     4. Herkesi memnun etmeye çalışmamalısın. Herkesin seni memnun etmesini de beklememelisin. Herkesi memnun etmeye çalışmak veya bir kişinin memnun olmasını sağlamak için her şeyi yapmak demek sana saygınlık kazandırmaz. Tam tersi yapmak istediğini yapıp yapmak istemediğini yapmayan birisi olursan daha fazla saygınlık kazanabilirsin. Elbette tüm bunların yeri ve zamanı vardır.

     5. Kesinlikle hayır diyebilmeyi başarmalısın. Birisi senden bir şey istediği zaman ona hayır diyebilme cesaretini göstermelisin. Kibar bir biçimde, kimseyi incitmeden veya kırmadan hayır demeyi başardığın zaman saygınlığın kat kat artış gösterecektir.

     Bunları bir denemeni öneririm. Hangisini başarıyla yerine getirirsen saygınlığın artış gösterir. Ama günümüz iş dünyasında herkesin birbirinin üstüne basarak yükselmek istediği mecralarda bunları yapabilmek için gerçekten cesaretli ve kendi kendini yönetebilen bir birey olmak gerekir. Bunu başaracağına inanıyorsan hiç beklemeden saygınlık için ufak adımlar atmaya başlayabilirsin.

 • Merhaba. Yazdıklarınızı ve yorumlara olan yazılarınızı okudum bende sizden yardım almak istedim. Küçüklüğümden beri hep büyük bir insan güzel bir mesleğim olsun istemiştim. Şimdi ise 21 yaşında daha önce ismini bile duymadığım acil durum ve afet yönetimi bölümü önlisans mezunu biriyim. Diğer arkadaşlar gibi bende aile kurbanıyım. Akrabalarımın neredeyse tümü sağlık alanında görev yapıyorlar. Ablamı da aynı bana olduğu gibi sağlığa yönlendirmişlerdi. Hemşireliği asla istememesine rağmen gitti okudu. Daha sonra yapamayacağına karar vererek üniversiteyi bitirdiği anda sınavlara girerek akademisyenliğe yöneldi. Ancak ablamda olan hırs ve çalışma azmini kendimde göremiyorum. Bu mezun olduğum bölüme 2. senemde ve istemeyerek gittim. Bölümü okurken ablamın çalıştığı ortamıyaptığı işi ablama olan saygınlığı görerek bende ablam gibi akademisyenliğe yönelmek istedim. Demiştim ya çünkü büyük insan iyi bir meslek sahibi olmak istiyordum küçüklüğümden beri. Bu sene mezun oldum ve DGS sınavına girdim. Bu sınavda kendime çok güveniyordum matematiğime özellikle.. Ama tek ben değil çevremdeki herkes ailem erkek arkadaşım herkes bana çok güveniyordu. Ancak umduğum gibi olmadı kazanamadım. Şuan önümde 1 senenin boş DGS çalışarak geçirdiğimi ve çevremdeki insanların güvenini kırdığımı düşündüğümde çok bunalmış hissediyorum. Yaşıtlarımın çoğu seneye lisans mezun olarak çalışmaya başlayacak ve ben hala lisans olan bir üniversiteye girmeye çalışıyorum.. Psikolojik olarak çok kötü ve yıpranmış hissediyorum kendimi. Ve bu sene benim senem olmasını istiyorum artık. Başarılı kendini geliştirmiş bir Tuğba olarak çıkmak istiyorum çevremin karşısına. Sizin önerileriniz nedir bu durumda?

  • Merhaba,

   Öncelikle şu başarısız olmuş gibi düşünmekten vazgeçmelisin. Bu kendine yapabileceğin en büyük kötülüklerden birisi. Ben lisans öğrenimi gördüğüm okulumdan mezun olalı 4 yıldan fazla oldu. 4 yıldır dönemsel projeler hariç hiçbir yerde çalışmadım, çalışamadım. Okuduğum bölümü çok sevdim, elimden geldiğince her şeye ama her şeye koşturmaya çalıştım ama meslek sahibi olmak için yeterli olmadı maalesef. Her fırsatta tekrar şansımı deniyorum ama bir türlü olmuyor mesela. 1 puandan daha az bir puanla akademisyenliği kaçırdım. 1 puandan daha az bir puanla memurluğu kaçırdım. Onlarca projeye başladım bireysel olarak ve birçoğunu batırdım. Ama ben hiçbir zaman kendimi başarısız olarak görmedim.

   Ne zaman başarısız olurdun biliyor musun? Denememiş olsaydın başarısız olurdun. Ama sen deniyorsun, çabalıyorsun ve bir şeyler yapmaya çalışıyorsun. Etrafın ne dediğiyle fazla ilgilenme. Onların penceresi senin penceren kadar güneş görmüyor olabilir. Tekrar dene, tekrar DGS’ye çalış ama her zamankinden daha fazla çalış. Olmazsa üniversite sınavına tekrardan hazırlanmayı dene ve bu sefer istediğin bölüme gidip orada okumak için çaba göster. İmkanın varken her yolu denemelisin. Sen şuan 21 yaşında olabilirsin ama ileride bu yaşı özlemek istemiyorsan fırsatın varken atman gereken adımları atmalısın. Çevrendeki insanlara kulaklarını tıka ve gitmek istediğin hedefe daha kararlı adımlarla yolculuk etmeye çalışın.

   Bol şans ve başarılar dilerim. Hayatta her şey gönlünce olsun…

   • Öncelikle çok teşekkür ederim zamanınızı ayırıp, bana yardımcı olduğunuz yol gösterdiğiniz için. DGS’ye bir daha girip şansımı yeniden deneyeceğim. Size bir sorum daha olacaktı.. Sizce bu zor dönemde nasıl bir yol izlemeliyim? Zor dönemden kastım koca bir senem boş. Ve kendimi sırf ders çalışarak düşünemiyorum kendimi geliştirmekte istiyorum sizce bunun için ne yada neler yapmalıyım?

    • Anlama ve kavrama yeteneğinizi iyileştirebilmek için düzenli olarak kitap okuyabilirsiniz. Fiziksel olarak kendinizi daha sağlıklı hissedebilmek için spor yapabilirsiniz. Hangi yönde eksiklikleriniz varsa onları gidermeye çalışabilirsiniz. Sizin için çok daha iyi ve verimli olur. Eğer eksik yanlarınızı biliyorsanız paylaşabilirsiniz. Size yardımcı olabilmek için elimden geldiğince yol göstermeye çalışabilirim.

 • Merhaba,
  Meraklı bir inek olarak herşeyden bir parçada olsa öğreniyorum. Ama şu politik davranmayı ya da çıkar ilişkisi kurmayı bir türlü başaramıyorum. Kişisel gelişimde sanki bu çocuk oyuncağımıymış gibi anlatıyor. Nasıl yapabilirim?

  • Çıkar ilişkisi kurmayı neden istiyorsunuz tam olarak bunu anlayamadım? İnsanlar bu tür yaklaşımlardan genelde uzak durmak isterler ama siz tam tersini istiyorsunuz. Kişisel gelişimde bir şeyin kolay olduğunu söyleyenlere pek aldırış etmeyin çünkü bu alanda kolay diye bir şey yoktur. Birisine kolay gelen bir başkasına zor gelebilir veya tam tersi olabilir. Tam olarak ulaşmak istediğinizi söyleyebilirseniz size daha iyi yardımcı olabilirim.

 • Merhaba, üniversite ikinci sınıf öğrencisiyim . İçedönük birisiyim ve küçüklüğümden beri kendimi tanımak için sürekli düşünüyorum. Çünkü insanın kendini geliştirmesi için kendini tanıması ve yeteneklerini keşfetmesi gerektiğinin hep farkında oldum. Fakat sürekli hiç bir şeye yeteneğimin olmadığını hiç bir şeyde başarılı olamayacağımı düşündüm hep. Özetle her anlamda yetersiz olduğum düşüncesi zihnime saplanmış durumda. Bunu halletmek için çok çabaladım bir çok şey okudum.Bu düşünceden kurtulmak istiyorum hem de en kısa sürede. İşte sorunum da burda başlıyor. Özellikle bu konularda sabırsız birisiyim değişimi kısa sürede fark etmek istiyorum. Okuduklarımı uygulamaya geçirmeye karar veriyorum bunun için adım da atıyorum fakat istikrarsızlık beni sonuca götürmüyor. Biliyorum eğer bu düşünceden kurtulursam gerisi çorap söküğü gibi gelecek fakat en kısa sürede nasıl kurtulurum ve bu istikrarı nasıl yakalarım hiç bir fikrim yok.

  • Merhaba,

   Söylediklerinizi çok iyi anlıyorum. Her insan hemen bir şekilde sonuç almak ister ama bu maalesef mümkün değil. Öncelikli olarak bu konuda kendinize söz geçirmeniz gerekir. Hayatta her şeyi bir gecede halletmeniz mümkün değil. Kendinize zaman tanımalısınız, her şeyin daha iyi olması için acele etmemelisiniz. Gözümden kaçmadı değil ama sormak zorundayım. Gerçekten kendinizi işe yaramaz birisi olarak görüyor musunuz? Eğer böyle bir düşünceniz olduğuna inanıyorsanız ve bu düşünce her anlamda çok ağır basıyorsa çok geçmeden profesyonel destek almanızı öneririm.

 • öncelikle iyi günler. yazmak hiç aklımdan bile geçmezdi ama okudugum yorumlardan sonra gerçekten bunları yaşayan bir ben değilmişim diyerekten sebepsizce mutlu oldum hüzünlü bir şeye. bu durum insanı gerçekten sersemleştiriyor. üniversiteye bir sene geç başladım simdiyse ikinci sınıftayım. ve aklım basıma yeni geldi diyebilirim. benim en büyük arzum küçüklüğümden beri hep bir alanda yükselmekti. ve kendiminde daha çok yetenek konusunda hırslandırabiliyorum gerek spor olsun gerek resim. bunlara eğilimim küçüklükten beri var. fakat ailem bu alanlara yönelmemi istemeyince ve ben de o zaman nasılsa izin vermeyecekler diyerek istegimi tam olarak belli edememistim bile onlara. şimdi hayalim olmayan bir bölüm ve hayatı çok durağan olan bir şehirde ailemden uzakta okuyorum. yapabileceğim sınırlı faaliyetler var. yapacak bir şey bulamamaktan uyuduğum zamanları biliyorum. ve kaybettigim iki senem oldugunu düşünüyorum artık. daha önemli işlerle uğraşmak istiyorum fakat destekçi bulamadığım için yanımda da, kafamda bir plan oturtamıyorum. belki de bahanemdir bu destekci bulamamak ama önemli yerlere gelmek istiyorum önemli işlerle uğraşmak istiyorum yani hayatımın bos yere akıp geçmesini değil dolu insanlarla bir arada olmasını kendimi herkese ve en çok da kendime kanıtlamak istiyorum. ama yaptığın ne var desen hiçbir şey. nerden baslayacagımı bilmiyorum her gün kafama farklı bir plan yatıyor ona karar veriyorum ve ertesi gün bambaska. sürekli sevdigim kisilerden uzağım ailem sevgilim bunların olmayısı benim gücümü hep kırıyor. sürekli kafamı oyalıyor sıkıntılarıyla sorunumu tam olarak bulamıyorum ama hissettigim bir çemberin içinde bir başıma tıkalı kalmak gibi. yardımcı olabilirseniz iletişimde kalmak isterim

  • Merhaba,

   Hayatta yaptığınız yanlış tercihlerin getirisiyle boğuşmakta olduğunuzu düşünüyorum. Üniversitede istediğiniz bir bölüme gitmemek gibi. Bu konuda sizi sorumlu tutmam doğru olmayacak çünkü her zamanki gibi aileler “biz en iyisini biliriz” diyerek size baskı kurmuşlardır. Şimdi onlardan uzakta yaşıyorken kendinizi daha özgür hissediyorsunuz ama yine alacağınız kararların onların süzgecinden geçemeyeceğini düşünüyorsunuz. Bunu düşünmeseniz sanırım çoktan harekete geçmiş olurdunuz. Sizin için en büyük engel yapacaklarınızın ailenizin onayından geçecek olmasıdır. Bunu yanlış bir şey olarak ifade etmiyorum. Elbette bir genç birey için ailesinden alacağı onay çok önemlidir. Sadece onlarla konuşup yapmak istediklerinizi anlatmalısınız. Aksi taktirde zaman aleyhinize işlemeye devam edecektir. Hiçbir şey için geç kalmış değilsiniz. Böyle bir düşünceye sahipseniz bunu kafanızdan silmeniz çok daha doğru olacaktır.

    • Abi şimdi ben 9.sınıf bitti 10.’a geçtim.Ve bu sene bölüm seçeceğim.(eşit ağırlık/sayısal).Sayısalda fırsatın daha çok olduğunu gördüm ancak ben hukuk istiyorum.Ailem ortada kalırsın gel sayısal seç diyorlar. Arada kaldım.Ne yapacağımı bilmiyorum.

     • Merhaba,

      Şimdi beni iyi dinlemeni istiyorum. Gelecekte başına gelebilecekler hakkında olacak bu yazdıklarım. Ondan sonra dilediğin kararı verebilirsin ve vereceğin kararın en iyi karar olacağından emin olabilirsin.

      1. Hukuk okumayı seçersen kendi istediğini yapmış olacaksın. Sevdiğin bölümde okumak için çaba göstereceksin, sevdiğin işi yapmak için can atacaksın. Geriye dönüp baktığında daha iyi olacağım diyebileceksin. Hukuk okuyup işsiz kalırsan ailen en kısa zamanda karşına dikilip “biz söylemiştik” demek hatasında bulunacaktır. Bu bir hatadır çünkü geçmişi değiştiremezsin. Ailen sadece haklı olduklarını düşünerek hareket etme hatasına düşerse moral ve motivasyon açısından seni yerle bir edecekler. Senin elinde ise sevdiğin işi yapmak için aldığın karardan başka bir şey olmayacak. Mezun olduktan sonra kısa süre içerisinde çalışmaya başladığın zaman seninle birlikte ailen de mutlu olacak. Gerisini ise zaman gösterecek.

      2. Sayısal okuyup mühendis falan olman durumunda ailenin istediğini yapmış olacaksın. Mühendis olmak için çabalarken her zaman aklın vermiş olduğun bu kararda olacak. Hukuk okumayı isteyip birden bu yolu tercih ettiğin için pişmanlıklar duyacaksın. Bu kendini suçlama durumu belki hayatın boyunca devam edecek. İyi bir iş bulabilirsen ailen “bak en iyisini biz biliriz” diyerek hayatının en önemli kararında pay sahibi olduğunu göstermek isteyecek. İyi bir iş bulamazsan ailene karşı durmadan konuşmak için bir fırsat elde etmiş olacaksın ama bunu kabullenmeyeceksin.

      Sana tavsiyem bir rehberlik hizmeti almak olacak. Okulunda veya gidiyorsan dershanede rehberlik öğretmenin ile bir araya gelip kendi bilgi ve becerilerinin ölçülmesini sağlamalısın. Sayısala yatkın değilsen bunu belgelemiş olacaksın ve ailene bu teklifle bir daha gelmemeleri gerektiğini göstereceksin. Sayısala yatkın olduğun çıkarsa bir de mesleki kişilik testi yaptırıp hangi mesleklere uygun olduğunu öğrenmelisin. Sakın bunu kendi başına yapmaya çalışma, her şeyi profesyoneller eşliğinde halletmeye çalış. Bu dediklerimi yaparsan kendini daha iyi tanıyacaksın, daha doğru bölümü seçmiş olacaksın ve daha iyi bir gelecek için en önemli adımlardan birisini atmayı başaracaksın.

      Yolun açık olsun Fatih, umarım ileride hak ettiğin yerlere gelirsin.

     • Bu tür sorunun başında olman güzel.Böyle bi sorunun var olması kötü olsada.Konuya gelecek olursak hukuk bölümünde işsiz kalma gibi bi ihtimalin yüksek değil ailenin böyle düşünmesini anlayamadım.Daha da sayısal bölümlerinde yığılma oluyor.Toplumun en büyük sorunlarından birisi aslında mühendislik deyince akan sular duruyor tıpkı 4 senelik/2 senelik bölümlere bakış açıları gibi.Ben kendimden örnek vereyim.1 yıl lise bittikten sonra hazırlık dönemi geçirdim.Uludağ Üniversitesinde 4 yıllık gelişime açık bi bölüm kazandım.Sene başladıgında sadece ilk 2 hafta okula gittim bikaç derse girdim ve fikrim degişti bırakma kararı aldım.Ailem desteklemedi.Ama şu hayatta en mühim şey zamandır bunu unutma.Zamanı geri döndüremicegimi bildigim için onları dinlemedim okulu bıraktım evdekilerden habersiz.Başka bi ile bekar evine yerleştim çünkü şehirde beni çok sıkmıştı.O şehirde kaldıkça okul problemim aklıma gelirdi.Velhasıl kelam 1 yıl boyunca aileme yalan söylemek durumunda kalıp vicdan azabıyla birlikte tekrar sınava hazırlandım.Burada sorumlu kim diye bi düşünücek olursak cevabı pek zorlanmadan buluruz aslında ama bunu ilgili kişilere yani ailelere anlatamazsın.1 yılın sonunda aklımdaki bölümü kazandım aileme söyledim anlayışla karşıladılar.Hayat bazen zamanı ayarlamaktır yine.Vaktinde kabul etmediler şimdi kabul ettiler.Olan onca şeyden sonra.Sakın kafanda ki düşünceden bu sebeple vazgeçme.Emin ol istemicegin bi işi yapmak büyük zulüm.Ailenle gerekirse savaşa gir.Sen kazanırsan ikinizde kazanırsınız.Ama aklında ki düşünceyi gerçekleştirmeyi göze alıyosanda bunun planlamasını kendi başına iyi yapman gerekir yoksa hayat acımaz.Tersi bi durumda hukuk seçip ilerde ailenin öngördüğü durumlar doğar ailen haklı çıkarsa hayatında kitlenir.Bu yüzden iyi düşün.Benim tavsiyem aileninde rızasını alarak istedigin bölümü alanı seçmen.

 • merhaba. ben 21 yasındayım önlisans muhasebe bölümünden mezunum bilgisayarla aram iyi . kitaplarla mukemmel cok sevıyorum kıtap okumayı . kendıme özguvenımde var ama nereye elimi atsam kuruyor gibi inanın iş bile bulmata zorlanıyorum. kendımı nasıl geliştirebilim hiç bilmiyorum ve yeteneklerımı henuz geliştirmiş degilim .

  • Merhaba,

   Değerli yorumun için teşekkür ederim. Nereye elimi atsam kuruyor demişsin ya buna nasıl karar verdin? Ne tür girişimler sonrasında böyle olduğuna inandın ve teslim oldun merak ediyorum. Muhasebe bölümünden mezun olan ve bilgisayar ile aran iyi biriysen hiç kuşkusuz iş bulmakta zorlanmaman gerekir. İş arayışlarında karşına çıkan engeller neler oldu? Nelerin yetersiz olduğu söylendi veya sen çıkarımlarına göre nelerin yetersiz olduğunu öngördün? Bu soruları cevaplayarak yola çıkmayı deneyebilirsin. Sonrasında ise eksikliklerini tamamlamak için araştırmaya başlayabilir veya yeniden fikir edinmeyi deneyebilirsin.

 • Merhaba hocam bu sene üniversiteye başlayacağım bende sürekli ders çalıştığım için yeteneklerimi hiçbir zaman keşfedemedim.Kitaplar okumak ,genel kültürümü geliştirmek,girişken bir insan olmak istiyorum.Küçük bir ilçede yaşayınca evden okula gidiyordum sosyal bir kızdım bazen insanların beni umursamadığını düşünüyorum özgüven bilgili kültürlü bir insan olmak istiyorum kendimi hiçbir konuda bilgisi olmayan boş konuşan bir tip olarak görüyorum yardımcı olursanız sevinirim.

 • Merhaba Kaan bey, Ben 25 yaşındayım size danışmak istediğim şey aslında tam olarak kendi yapmış olduğum hal ve hareketleri anlamak olacak bu yüzden bazı konularda desteğinizi isteyeceğim. Sorunum şu ki bazen fazla inatcı ve kendi düşüncelerimi bastırmak konusunda ısrarcı olabiliyorum ama buna sebep olan şeyin insanların anlaşılamaz hareketlerine bağlı olduğunu düşünüyorum insanları anlamakta bazen o kadar çok güçlük çekiyorum ki buda her seferinde kendimi suçlamama sebep oluyor. Aslında en zor şeydir insanları çözümleyebilmek fakat ben bunun icin kendimi geliştirmek adına ne gerekirse yapmak istiyorum çünkü bu durum bana daha çok zarar veriyor eğer belki kendimi değiştirebilir ve kendime yenilikler katabilirsem insan iliskileri hakkında gerçekten nasıl davranmam gerektiğini nacizane çözebilirim. Benim önce kendi düşüncelerimi ciddi derece de değiştirip sonra etrafımda değer verdiğim insanları da topluma kazandırabilmeye ihtiyacım var.

  • Merhaba Tolgacan Bey,

   Burada karar verme süreciyle ilgili bilgi sahibi olmam gerekir. Bir konu hakkında konuşurken o konuyla ilgili düşüncelerinizi anında belirliyor ve bir daha o düşünceden geri adım atmıyor musunuz? Bir başka ifadeyle dediğim dedik birisi misiniz? Eğer böyleyse çözüm için çok daha basit olabilir. Karar verme sürecinde kendinizi oyalayın yani bir konuya anında cevap vermeme alışkanlığına sahip olun. Çok basit bir şey bile olsa tahmin edebileceğiniz gibi önceden karar verip onda ısrarcı olmak iletişimi baltalar. Kendinizi suçlamayın, bunu her insan yapabilir. Önemli olan sizin bundan kurtulmaya çalışmanızdır. Umarım başarırsınız, ben her zaman yardımcı olmaya hazırım.

 • Merhaba hocam üniversite ikinci sınifa geçtim. artık bir üniversiteli olarak zengin düşüncelere sahip biri gibi davranmak zorunda hissediyorum kendimi çevremdeki insanlarin benden bir şeyler beklediğini düşünüyorum sürekli kendimi geliştirmek istiyorum yardımcı olur musunuz.

  • Merhaba Leyla,

   Bu düşünceyi kafandan silmelisin. Böyle biri gibi davranmak zorunda değilsin sadece kendin olmalısın. Kendini geliştirmek için fazla fırsatın olacak. Okuduğun bölümün ihtiyaçları veya gereksinimleri doğrultusunda kendini geliştirme konusunda adımlar atabilirsin. Senden beklenenlerin ne olduğunu bildikten sonra bir yol çizebilirsin belki ama önce kendini tanımalısın. Eksikliklerini, iyi yanlarını ve güçlü yanlarını bilmelisin. İyi yanlarını daha güçlü hale getirmeli ve eksikliklerini kapatmaya çalışmalısın.

 • Abicim ben çok kararsızım yapmak istediğim ve yapamadığım bir çok şey var ama ginede şükrediyorum elim ayağım sağ bir sıkıntım yok eli ayağı tutmayan insanlarda var onların yerinde de olabilirdim diye düşünüyorum gelecekte güzel bir meslek sahibi olmak istiyorum ama ders konusuna gelince yokum çok sıkılıyorum mesela her gün aynı şeyi yapmaktan bıktım yeni bir şeyler yapmak istiyorum ama bir türlü başaramıyorum aslında başara bilirim başarmak istemiyorum bilgiler elde etmek istiyorum ama işime gelen bilgiyi alıp digerlerini çöp kutusuna atıyorum sanki çöpe attıgım seylerde geleceğim adına iyi olan şeyler bilmem çok şeylerde yoksunum ama bu yoksunlugumu değiştirebilmek için hiç bir şey yapmıyorum çok acizim mesela kendimi değiştirmek istiyorum ama nerden başlayacagımı bilmiyorum yazmaya kalksam saatlerce yazarım o kadar eksiğim var mesela yagmur run durumu bendede geçerli ama ne yapacagımı bilmiyorum..

  • Merhaba Mehmet,

   Anlıyorum seni. Her zaman belirttiğim gibi çok sık görülen bir problemle karşı karşıyasın. Bunu aşman mümkün ama bunu yapabilmen için kararlı olman gerekir. Elde ettiğin her ne ise bunun hayatın için değerini elbette kendin bilebilirsin. Neyi hayatında tutup tutmayacağına da bu şekilde karar verebilirsin. Fakat, sen eğer bir şey işe yaradığı halde onu gereksiz görme yolunu seçiyorsan zihninin aşırı dağınık olduğunu kabul etmen lazım. İlk önce zihnini özgürlüğe kavuşturmak zorundasın. Gün içerisinde neler yaptığını bilmiyorum ama mutlaka yaptıklarının bunda büyük bir etkisi olmalı. Biraz daha planlı hareket etmelisin, biraz daha hedefleri gerçekleştirmeye yönelik hareket etmelisin. Her zaman yarının planını yapıp ona bağlı kalmaya çalışmalısın. Unutma, plan kusursuz olsa bile ona bağlı kalmayı başaramadığın sürece kusursuzluğun hiçbir anlamı olmayacaktır.

 • Merhaba Kaan Abi,bende internette böyle aramalar yaparken seninle karşılaştım.Bende 18 yaşındayım ygs de barajı geçemedim bu sene tam odaklanamamıştım ve ne istediğimide tam olarak bilmiyorum sürekli okul değiştirm filan derken tam alışamamıştım şuan herkes tercih yapacakken ben tatilde vaktimi boş geçiriyorum ve bir şeyler yapmak istiyorum acaba kursamı yazılayım ve bir yandan üniye tekrardan hazırlanacagım ve edebiyat,psikoloji ve sosyal hizmet’in arasinda kaldim yazmayi kitap okumayi insanlari gozlemlemeyi cok seven biriyim ama sessiz sakin bir yapimda var biraz icine kapanigim ozguven kazanmak ve hedefimi belirlemek icin ne yapmaliyim?Biliyorum cok uzun oldu ama icimi doktum kusura bakmayin…

  • Merhaba Yağmur,

   Açık konuşmak gerekirse ben seni anlayamadım. Tercih yapacaksın ama kazanma ihtimalin yok mu? Tercih yapacağın bölümün ne olduğuna mı karar vermekte zorlanıyorsun? Yoksa sınava yeniden girmeyi mi düşünüyorsun? Ben hiçbir şey anlamadım, tekrar tekrar okudum ama yine aynı maalesef. Önce ne istediğine karar verirsen daha iyi olacak sanırım. Sonrasını bir şekilde çözülecektir.

   • Abi aslında hepsine yardım etmeni isterdim fikir olarak.
    Az ve öz olanı kendime özgüvenimde olmayınca ne yapmam gerektiğini bilememem.
    Sence bir kursamı yazılayım boş vakitlerimi değerlendirmek ve kendimi geliştirmek için?

    • Merhaba Yağmur,

     Ne istediğini bilmediğim sürece sana yardımcı olma potansiyelimi düşürmüş olurum. Sınava tekrardan hazırlanmayı düşünüyorsan eğer ve eksikliklerin varsa kursa gidebilirsin. Boş vakitlerini evde oturarak değerlendirmektense ekonomik olarak seni yormayacaksa bir kursa gidebilirsin. Kendini geliştirmek çok farklı bir şey, sen şu an alacağın eğitimi tamamlamak adına bir şeyler yapmak istiyorsun. Kişisel olarak kendini geliştirmek için ise önceliği kendini tanımaya vermelisin. Eksikliklerin neler, en iyi yaptığın şeyler neler, insanlar senden hangi konuda memnunlar veya memnun değiller gibi soruların cevaplarını bulmaya çalışmalısın.

 • Kaan hocam merhaba benim sorunum biraz da düzen sorunu ile alakalı.Yaşım 18 gittikçe düzensizleşen bir hayatım var.Artık huylarımdan bile tiksinmeye başladım kendimi bir düzene sokmak istesem buna en büyük engel uyku sorunu oluyor. Güneş doğduktan belli bir süre sonra uyuyup öğle vakti kalkmam ile o günkü düzenim bile allak bullak oluyor.Uykum geldiği gibi yatağa girsem aklımdaki kuruntular yüzünden olsa gerek uykum kaçıyor.Sanki uyku ile zamanımın boşa gideceğini düşünüp geceleri o yüzden mi uyuyamıyorum diye düşünmüyor değilim.Nasıl bir plan izlemeliyim sizce

  • Depresyon dünyasına hoş geldin Enes… Ama kafaya takma bunu başarabilirsin fakat uyku sorunundan başlamanı öneririm yoksa hayatın hiçbir şekilde bir düzene sahip olmaz. Bunu kendimden biliyorum. Sabahın 6’sında yatıp, akşamın 3’ünde kalkmak ne demek çok iyi bilirim. Baş ağrısı, uykusuzluk, halsizlik, taş taşımış gibi yorgunluk… Eğer vücudunu biyolojik dengeye uygun şekilde dinlendirmeyi başaramazsan her zaman yarı sarhoş gibi günlerin olacaktır. Önerim en başında uyku problemini düzeltmek, bunun için araştırmalar yapabilirsin. Ben maalesef bu konuda çok fazla araştırma yapmadığım için sana çok iyi şeyler sunamam. Mesela ben 24 saat uyumayıp ertesi gün akşam 10-11 gibi uyuyarak bir dönem uyku dengesini yakalamayı başardım. Sonra ne oldu? İş sıkıntısı falan derken yeniden depresyon ve yeniden dengesizlik elbet. Yani hassas bir konu uyku, mutlaka üzerine düşmeni tavsiye ederim. Daha sonradan gerisi gelecektir zaten. Hayatının bir planı olmaya başlayacaktır.

 • Merhabalar Kaan bey. Öncelikle bizlerin karanlık dünyalarına güneş olduğunuz için size çok teşekkür ederiz. Yazılarınız çok aydınlatıcı ve sürükleyici. Ben 18 yaşında bir bireyim. Kendimi sürekli birçok yönden geliştirmek istiyorum. Bilim, din, genel kültür ve bir çok dalda … Sürekli kendimi birçok yönden gelişmiş bir birey olarak hayal ediyorum. Öyle şeylerin hayali o kadar güzel ki sanki bizi ayakta tutan hayallerimizmiş gibi oluyor. Her gece kafamda birçok şeyin kurgulamasını yapıyorum daha iyi bir yere gelmek için daha fazla ders çalışmak ve daha bilgili olabilmek için kendimi geliştirmenin hayallerini kuruyorum. Şunu çok iyi biliyorum ki hayatın hayallerden ibaret olmadığını… Benim ise şikayetçi olduğum konu bu hayallerimi gerçekleştirebilmek için bir adım atamamam. Hayali güzel fakat gerçekte hiçbir şey yapamıyorum yada işime gelmediği için yapmıyorum diyelim. Kendimi sürekli oyalayacak bir şeyler buluyorum. Tam ders çalışıyorum mesela odamı temizleyesim geliyor yada aklım başka yerlere ve hayallere dalıp gidiyor. Yada kişisel gelişim kitaplarını okumaya başlıyorum 30. sayfadan sonra yarım bırakıyorum ama aslında çok merakım olan bir tür. Sadece o türde değil birçoğunda aynı şeyi yapıyorum. Kendimi tam geliştirmeye başlıyorum bakış açılarımı olaylara göre farklı bir açı kazanıyor fakat devamı gelmiyor yarım bırakıyorum ve kendimi sürekli avutacak bir şeyler buluyorum ne önerebilirsiniz acaba bana ? Teşekkürler ilgileriniz için. Bundan sonraki hayatınızda başarılar ve her şeyin gönlünüzce olmasını temenni ederim iyi ramazanlar

  • Merhaba Ali Nail,

   Değerli yorumun ve iyi dileklerin için teşekkür ederim. Seni çok iyi anlıyorum. O yaşta bu tür gelgitlerin olması çok normal ama bu gelgitler her şeye yayılmaya başlamışsa bir yerde mutlaka sıkıntı var demektir. Odaklanma problemi yaşadığın ortada yani bir kitabı açıp birkaç sayfasını okuduktan sonra bırakmak bunun en iyi göstergesidir. Bunun neden olduğunu açıklamak zorundasın. Mesela kitap okurken temizlik yapma isteği içinde uyandığında hissettiğin duygunun ne olduğunu tanımlamak ve daha sonra o duyguyu anlamak zorundasın.

   Bir işi yarım bırakmayı alışkanlık edinirsen ileride gerçekten çok büyük sıkıntı yaşarsın. Tavsiyem takvim oluşturmak ve bu takvime sadık kalmaktır. Örnek veriyorum, yarın yapacaklarını saat aralıklarıyla birlikte bir kağıda, telefonuna veya bilgisayarına not almalısın. Daha sonra o saatler arasında mutlaka o işi yapmaya çalışmalısın. Eğer ilk başlarda saatlere ve yapılacaklar listesine sadık kalırsan bu problemi ortadan kaldırabilirsin. Misal, saat 09:00-10:00 arasında ne kadar olursa olsun kitap okuyacağım diye not almışsan o saatlerde o eylemi yerine getirmelisin. 30 sayfa dahi olsa okumalısın, bu 30 sayfa yarın 50 sayfa olur veya kitap okuyarak kendini geliştirdiğini fark ettikten sonra 1 saati 2 saate dahi çıkartabilirsin.

   Burada seni ikna edecek en önemli unsur yaptıklarının bir getirisinin olmasıdır. Temizlik yaptığında ortalığın düzenli olduğunu görebilirsin ama kitap okuduğunda elde ettiğin bilginin seninle birlikte sürekli olacağından emin olamazsın. Bu nedenle kararlılık konusunda sıkıntı yaşarsın. Fakat daha 18 yaşında gencecik insansın, zaman her insan için olduğu gibi senin için de en önemli “para” vaya “değer” diyebilirim. Zamanı geri kazanamazsın, zamanı kaybedersen istersen dünyanın en iyi hayalini kur, fark etmez, ona ulaşmayı başaramazsın. Dolayısıyla zamanı verimli kullanmayı kafana yerleştirmeli ve bunun için ne gerekiyorsa yapmalısın.

   Hayat boyu mutluluklar ve başarılar dilerim. Her şey gönlünce olsun…

 • Merhabalar . Benim de sizden bir yardım isteğim olucak. Ben lise hayatı boyunca çok ders çalıştım , sosyalliği bir kenara bıraktım . Kendimi hiç geliştirmedim . Yeteneklerimi keşfetmedim . Neredeyse doğru düzgün kitap bile okumadım . Şimdi bir ortama girdiğim zaman ne kadar asosyal olduğumu ve ne kadar bilgisiz olduğumu fark ediyorum ve utanıyorum . Bu durum beni çok çekingen bir insan haline getirdi . Ve bir türlü bu çekingenligi üstümden atamıyorum . Böyle bir problemi nasıl aşabilirim

  • Merhaba,

   Seni çok iyi anlayabiliyorum. Tek taraflı gelişim yolunu takip ettiğin için şu an kendinde eksikliklerin bulunduğuna inanıyorsun. Öncelikle kendini tanımalısın ve kabiliyetlerini tespit etmelisin. Bunun için aşağıdaki bağlantıya göz atabilirsin. Sonra eksiklik olduğunu düşündüğün şeyler üzerine kafa yormaya başlayabilirsin. Her ne konuda kendini eksik görüyorsan o konuda araştırmalı ve okumalısın. Kendi ilgi alanına girmeyen konularda kendini geliştirmeye çalışman durumunda daha fazla zaman ve enerji kaybına uğrarsın. Bu neden önceliğin her zaman kendinden emin olduğun bir konuda gelişmeye çalışmaktır.

   https://www.grisayfalar.com/insan-kendini-nasil-tanir/

 • selam,hocam ben cekingen bir insanim,bir ortamda konuskan birileri olunca cok rahat bir sekilde kendimi ifade edebiliyorum,fakat bazen konusma ilerlerken soyledigim seylerin konusmayi kilitledigini goruyorum,sonra birisi cok basit ve rahat bir sekilde konusmayi devam ettiriyor,soyledigi seyleri bende biliyorum ama aklima birsey gelmiyor veya son soylenenler uzeriden yorum yapmaya devam ediyorum.bu tikanmayi nasil asarim bilmiyorum.

 • beni hayata dair olumlu şekilde etkileyecek ve düşünceleriyle etkileyebilecek birine ihtiyacım var. beni bu hayatta en mutlu eden şey öğrenmek ve hayata uyarlamak. yönetim bilişim sistemleri 4. sınıf öğrencisiyim. neredeyse her gün en az 5 saat kütüphanedeyim ve en mutlu olduğum kendimi en iyi hissettiğim yer orası. Sosyal biriyim aynı zamanda fakat çevremde kendime yakın buldugum bir arkadaşım yok kendimi yalnız hissediyorum. çok insan var çevremde fakat samimi buldugum hiçkimse yok. İnsanları tanıdıkca güvenim azalıyo bu beni çok etkiliyor. bi öneriniz varmı bununla ilgili?

  • Merhaba, sosyal birisi olup kendini yalnız hissetmen gerçekten ilginç ama anladığım kadarıyla etrafında aynı dili konuştuğun birileri yok. Bir kütüphaneci olarak kütüphanede geçirdiğin süreye müteşekkirim. Kendini mutlu ettiğin bir yer olması orayla bağını kopartmanı güçleştirir. Doğru insanlarla tanışmak zorundasın ve sadece yazdıklarına bakarak dahi hayatında doğru insanlar -arkadaşlık anlamında- olmadığını düşünüyorum. Biraz daha sabırlı olmanı öneririm, mezun olduktan sonra mesleğinin getirisi olarak yeni insanlarla tanışmaya daha yakın olacaksın. Belki onlar arasında seni anlayan birilerini bulmayı başarabilirsin.

   Ben kendim için dahi söylüyorum bunu. İnsanlara karşı çok seçici davranırım. Kendini yalnız hissetmeni anlıyorum ama aslında yalnız değilsin. Etrafında belki senin için değerli olan ama bir türlü yıldızının barışmadığı insanlar olabilir. Sana değer veren ama sana yaklaşmayı başaramamış insanlar da olabilir. Bunu sevgili anlamında söylediğimi düşünme. Sen şu an içine kapanık bir görüntü sunduğun için bir partide dahi yaklaşılmak istenen en son kişi olursun. Kendini yalnız hissetme, sadece kendine biraz daha zaman tanımaya çalış ve biraz daha sabret. Eminim kendini kötü hissettiğin bu günler muhakkak geride kalacaktır.

   • Güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim. Söylediklerinizi önemsiyorum. Burada insanlar sizden fikir alıyor sorular soruyor siz de elinizden geldiğince yardımcı oluyorsunuz bunu hobi olarak mı yapıyorsunuz yoksa mesleğinizin bir parçası mı ?

    • Merhaba Ayşe Hanım,

     Bu soru epey hoşuma gitti ve ben aslında bana ulaşan herkese cevabını veriyorum. Ben kütüphanecilik ve arşivcilik eğitimi almış birisiyim, bir psikolog veya psikiyatr değilim. Araştırmalarım, okuduklarım ve öğrendiklerim sayesinde bir noktaya kadar insanlara yardımcı olabiliyorum. Daha fazlasına gücüm yetmediğinde ise profesyonel destek almalarını öneriyorum. Aslında benim amacım, okuma alışkanlığını insanlara sevdirmek ve bu alışkanlık sayesinde birçok olumsuz duygu ve düşüncelerden arınmalarına yardımcı olmaktır.

 • slm kaan ben insanlarla sohbet edebiliyorum ama eşimle hiç sohbet edemiyorum aklıma birsey gelmşiyor ne yapmam gerek kitap okumam hiç bunu da sölümmmm

  • Aleyküm selam… Garip bir talep oldu doğrusu. Eşiniz ile konuşacak bir şey bulamamak demek onunla bir ortak noktam yok demenin farklı biçimidir. Bence iyi düşünün, mutlaka onun anlayacağı bir şeyler bulabilirsiniz. En olmadı ona sorun? Mesela, hadi bugün senin istediğin bir şey konuşalım diyerek söze girişin. Hem şaşırtın, hem istediğinizi elde etmiş olun. Eşinizi sizden iyi tanıyamam, dolayısıyla onun ilgili alanlarına ilgi duyup konuşacak bir şeyler bulabilecek olacak kişi sizsiniz. Bununla birlikte eşiniz kitap okumayı seviyorsa, siz de kitap okumayı düşünmelisiniz. Neden kitap okumaya karşı bu kadar ön yargılı düşünüyorsunuz?

 • hocam biz kendi yeteneklerimizi nasıl fark edebiliriz ben daha bir liseli olarak sizn tecrübenizden faydalanmak istiyorum

 • Insanlarin birilerini kontrol etme isteği gelistikce benimde insanlara karşı güven problemim gelişti. Suphelendigim kişiyi deniyorum ve yalan söylediği ortaya çıkıyor. Bu konuda yardım edebilir misiniz?

  • Merhaba, tam olarak benden nasıl bir yardım isteğiniz olduğunu anlamadım maalesef. İnsanlardan şüphe duymaktan kurtulmak mı istiyorsunuz? Yaşadığınız güven problemini aşmak mı istiyorsunuz? Yalan söyleyen insanlara karşı nasıl davranmanız gerektiğini mi bilmiyorsunuz? Biraz daha açıklayıcı olursanız çok iyi olur.

 • Selamlar kaan abi. Oncelikle bu makale icin tesekkur ederim ellerine saglik
  ben 18 yasinda bir lise ogrencisiyim
  Ben cok fazla icine kapanik biri degildim ama son 2 yildir bunun daha da fazlalastigini gordum artik karsi cinsle hic konusamiyorum bir kac kere konusmayi denedim ama aklima hic bir sey gelmiyor herseyi cok fazla dusunmeye basladim arkadaslarimla bile konusurken tikanmaya basliyorum konusamiyorum konusurken hic rahat olamiyorum rahat olamayincada hicbir sey soyleyemiyorum sanki mantiksiz birsey soyleyecekmisim gibi geliyor artik kendimden bile sıkılmaya basladim ve ilerde kendime bir zarar vermeye korkuyorum cok fazla sessizlestim yeter artik diyorum konusmak acilmak istiyorum biktim bu halimden beter oldum ailemle bile iletisim kurmakta zorlaniyorum aslinda bu ice kapanik olmanin sebebi ailem olabilir hicbir konuda bana guvenmiyorlar ve bunu acik acik yuzume soyluyorlar ustune beni herzaman kucumsuyor dusuruyorlar ve her ortamda sorun yasamaya basliyorum lutfenn yardim et bana. Simdiden tesekkurler

  • Merhaba Ahmet,

   İçine kapanık birisi olmak her zaman kötü bir şey değildir ama senin bu gidişatında sonunun kötü olacağı neredeyse garanti gibidir. İnsanlarla iletişim kurmaktan korkmamalısın, yanlış şeyler söylesen bile bunu denemelisin. Susmaya devam edersen belki ömrün boyunca bir daha konuşma fırsatını bulamayabilirsin. Bana kalırsa ailen sana yanlış bir biçimde davranıyor ve sen onlardan gelen güvensizlik durumunu kendine çok fazla yansıtıyorsun. Sonuç olarak kimseyle konuşamıyorsun çünkü hata yapmaktan korkuyorsun. Hata yaptığın zaman her şeyin daha kötü olacağını düşünüyorsun.

   Sana önerim hata yapacağını bilsen dahi iletişimi kendinden esirgemeyi düşünmemelisin. Hata yapabilirsin, önemli olan yaptığın hatanın bilincinde olup bir sonraki denemede aynı hatayı yapmamaktır. Eğer sürekli aynı hataları ardı ardına tekrar ediyorsan sende ciddi problemler var demektir. Bunun için mutlaka profesyonel destek almalısın yani bir doktora görünmelisin. Ama şu kadarını söyleyebilirim, ailen bu tutumunu sürdürdüğü sürece senin sağlıklı bir ruh haline sahip olman mümkün değil. Tavsiye istiyorsan, okuluna odaklan, üniversiteyi kazan ve bulunduğun şehirden başka bir şehirde oku. Başkasına güvenmeye ihtiyacın yok, kendine güvenmen yeterli olacaktır.

 • Hocam şimdi ben başka bir tercih ortama girdiğimde veya başka yeni tanıştığım birisiyle konuştugumda hele heleki karşı cinsimse samimi olmak istesemde olamıyorum hafif çekiniyorum bunu nasıl yenebilirim teşekkürler

  • Bana kalırsa biraz öz güven problemine sahipsiniz ve fazlasıyla içe kapanık olabilirsiniz. Bunu yenebilmenin en etkili yolu çekincelerin yani korkuların üzerine gitmektir. Yapman gereken her ne kadar utangaçlıktan yüzünün kızaracağını hissetsen bile insanlarla samimi olmaya çalışmaktır.

 • 43 yaşındayım sevgili Kaan,
  İki yüksek okul bitirdim. İki yerel gazetede zaman zaman köşe yazdım. Yaşam bana hayran olunacak tek şeyin bilgi olduğunu öğretti. Okumayı severim ama düzenli bir okuyucu olamadım ne yazık ki. Anne olmak ve iki çocuğun sorumluluğunu tek başına üstlenmek ne yazık ki kolay bir savaş değildi benim için. Uzun bir dönem kendimi unutmuşluğumu fark ettim bir kaç yıl önce. Kırk yaşında yeniden doğmak çok güzel fakat edinilmiş bilgi ve tecrübeler ne yazık ki seçiciliğe zorluyor insanı. Ve o seçicilik beraberinde türlü zorluklar getiriyor insanın hayatına. Ne yapmalıyımı ararken buldum seni. Oldukça başarılı ve faydalı yazmışsın. Kalemine yüreğine sağlık.

  • Yorumun için teşekkür ederim. Yazdıklarımla insanlara yardımcı olabilmek en büyük hedeflerimden birisidir. Bunu yerine getirebildiğim sürece ben mutlu olmaya devam edeceğim. Siz de mutlu olmayı hatırlayacağınız bu tür ufak şeyler bulmayı deneyebilirsiniz. Tavsiye ederim.

 • Abi gönülden teşekkür ederim,biz gibi gençlere başarı yolunun rotasını gösterdiğiniz için..

 • Çok teşekkür ediyorum Kaan bey önerileriniz için. Sizin le sohbet etmek güzeldi bu şekilde olsada

 • Merhabalar,

  Öncelikle paylaşmış olduğunuz bilgilerden ötürü çok teşekkürler. Neredeyse yaşıt sayılırız(25) ancak hayatımdaki dönüm noktalarında kimi zaman yanlış kararlar verişim, kimi zaman da kararsızlığım nedeniyle hali hazırda tercümanlık 1.sınıf öğrencisiyim.(fazlasıyla geciktim) İngilizce ve Fransızca tercümanlık eğitimi almaktayım ve kararsızlığımın aksine dili sevmem konusunda hemfikirim. Sürekli olarak kendimi hem alanımda hem de insani olarak nasıl geliştirebilirim diye derin düşüncelere dalıp ayrıca araştırmalar yapıyorum. Ve yaptıkça eksiklerimi farkediyorum. Kimi zamanlar bunları gidermek konusunda kararlıyken kimi zamanlar ise sorumluluklarımdan ve hedeflerimden sapmaktayım. Ustelik hayata atılma konusundaki gecikmem beni demoralize etmekte. Sizden öneriler almak isterim. Fikir alışverişi yaparak hiçbirşey olmazsa en azından insan kazanabileceğimi düşünmekteyim. Nereden-nasıl başlamam gerek, yola koyulmak konusunda fikirleriniz nelerdir? Teşekkürler.

  • İşi pratiğe dökmeye ne dersin? Kendini bu alanda ilerletmek istiyorsan yani tercümanlık yapma konusunda kararın kesinse yapacağın en doğru iş ufaktan işi pratiğe dökmek olmalıdır. Bunun için bir blog açıp çeviriler paylaşabilirsin. Tabi kaynağa sadık kalmak koşuluyla bunları yapman lazım. Yapabilirim dersen serbest çalışarak çeviriler yapabilir ve bir öğrenci olarak eğitim masraflarının bir kısmını ortadan kaldırabilirsin. Böylece hem alanında kendini geliştirmiş olursun hem maddi kazanç elde etmeyi başarabilirsin. Fikrin ne onu bilmiyorum tabi ama bunları düşünmeni öneririm. Kendine güveniyorsan yola çıkmak senin için bir problem olmamalı.

   • Şuanda freelance olarak çeviri işleri almaktayım hatta bu yazıyı yazarken bilgisayarda iş açık diyebilirim. Kendime her zaman güvenmekteyim ancak bu güven gelecek kaygısı bakımından beni tatmin etmemekte. Hep daha iyisini yapmak biraz hedefim halinde fakat hedeflerde yer yer sapmalar yaşıyorum. Bunun dışında yeterince konsantre olabildiğimde iyi bir tercüman olma yolunda ilerleyeceğimi düşünmekteyim. Birde açıköğretimle 2.bir bölüme devam etsemmi diye düşünüyorum buna ne dersiniz? (Uluslararası ilişkiler)

    • Bana kalırsa şimdilik açıktan üniversiteyi işin içine katmayı düşünmemelisin. Zaten kafan yeteri kadar dağınık, her yere yetişme şansın olmayabilir. Basit bir soru daha sormak istiyorum. Tercümanlık konusunda geleceğini neden güvensiz hissediyorsun? Üstelik İngilizce ve Fransızca biliyor olduğun halde böyle düşünmen bana garip geldi. Seni etkileyen bir şeyler var sanırım.

 • Merhaba öncelikle henüz yaşım küçük,ama ufakta olsa yazma yeteneğimin olduğunu düşünüyorum.Kendimi edebi yönden geliştirmek ve kelime haznemi daha cok arttırmak istiyorum.Ne tür kitaplar okumalıyım yardımcı olabılırmisin lütfen.

  • Merhaba Melis,

   Bulunduğun yaş aralığını söyleyebilir misin lütfen? Önerilerimi buna uygun şekilde yapmaya özen göstermem senin için çok daha iyi olacaktır.

 • Merhabalar kaan bey ,
  Ben psikoloji , sosyoloji , biyoloji , tarih , siyaset bilimi , uluslararsı ilişkiler , astronomi , kuantum fiziği – zaman gibi alanlarla lgilenmek istiyorum ama nereden başlıyacağımı tam bilemiyorum bana yardımcı olurmusunuz bu alanlarla ilgili

 • Değilim aslında her ortama uyarım. Fakat bir yerde tıkanıyorum sanki. Buda evliliğim yolunda gitmeyisinden olsa gerek . Bu durumu düzelmezsem sonum ucurum

  • Bu arda dürüst olmak derken neyi kasdettiniz aslında bu kadar açık olmamalıydım herkes bu yorumları okuyor

   • Dürüst olmaktan kastım kendine soracağın sorulara kaçamak cevaplar vermek yerine doğru cevaplar vermektir. Dünya üzerinde binlerce Özlem adında insan var ve bunları yazanın kim olduğunu bulmak düşündüğünüz kadar kolay değil. Zaten sorunlarınızı açık bir biçimde paylaşmadınız. Sadece yaşamış olduğunuz sıkıntıdan bahsettiniz.

    • Takdir edersiniz ki herkesin okuduğu yoruma sorunlarımı açık bir şekilde yazamam özel hayat denen bir şey var üstü kapalı bir şekilde anlatmam gerek

     • Sakin olun lütfen. Bende aynı şeyden söz ediyorum zaten. Öyle yaptığınızı ifade ediyorum. Bana bir şey anlatmadınız gibi bir sitemde bulunmuyorum. Detayları bilmek gibi bir amacım yok. Sadece baskı altında olduğunuzu ve bu baskıdan kurtulmak için yaşadığınız olaylarla ilgili kendinize sorular sormanızı, bu sorulara ise dürüst bir biçimde cevap vermenizi söylüyorum. Yazdıklarımı yanlış yorumluyorsunuz maalesef.

     • Sanırım ikimizde yanlış anladık . Kusura bakmayın amacım bu değildi emin olun . Sanırım benim hayatım bu şekilde sürüm gidecek gibi . Anlık mutluluk larda yetişmem gerek sanırım

     • Böyle bir şeye gerek yok. Sadece etrafınızı saran kötü düşüncelerden ve olumsuz çıkarımlardan kurtulmanız lazım. Yakın arkadaşınız yok mu hiç?

     • Var ama bir yere kadar yeterli oluyorlar . Odan sebeb sizin gibi uzmanlardan bir şeyler öğrenmek istiyorum .

     • Aslında eskiye nazaran çok çok iyim iki kez intihar ettim . Şimdi eskisi kadar karamsar değilim boş vermeyi yapabiliyorum ama her nedense bir yerde tıkanıp kalıyorum. Çok genç yaşta annemi kaybettim onun Yokluğunu da beni oluruz etkiliyor . Eşimin duyarsız oluşu falan filan .neticede benim kendi mi mutlu edecek bir şeyler bulmam gerek .yoksa eski şeyleri tekrar etmekten korkuyorum

     • Tıkanıp kalmanızın sebebi yakınınızdaki insanlardan gerekli desteği alamamış olmanızdan kaynaklanıyor. Burada en büyük sorumluluk elbette eşinize ait ama onun bu konuda sorumluluk almaması sizi tekrar tekrar boşluğa itiyor. Her defasında aynı şeyi yaşamaktan korkmanız sizi içine çeken bir girdap görevi görüyor maalesef. Bu durumdan kurtulmayı başarmak istiyorsanız size mutluluk getirecek yeni şeyler aramaktan ziyade etrafınızda mutsuzluğu hatırlatan şeylerden uzaklaşmanız gerekir. Bunların neler olduğunu bilemem ama mutluluk her insana yakın olan bir durumdur. Başarabilirse her insan aradığı mutluluğu kendi içerisinde bulabilir. Bunu yapabileceğinize inanıyor musunuz?

     • Estağfurullah Özlem Hanım, ben bir uzman değilim sadece bir araştırmacıyım. Elimden geldiğince yardımcı olmaya özen gösteririm ama tam donanımlı birisi olamadığım için belirli bir yere kadar yardımcı olabilirim. Profesyoneller bu konuda çok daha geniş kapsamlı bilgilere sahiptirler.

  • Her ortama uyum sağlayabilmek ile karamsarlık arasında ciddi farklılıklar vardır. Bana kalırsa son dönemde yaşadığınız bazı şeyler sizin için epey ağır yük olmuş ve onların getirdiği baskıyla doğru düşünemiyorsunuz. Yaşadığınız tüm problemlerle yüzleşmek zorundasınız. Bunu yapmazsanız onlar yük olmaya devam edeceklerdir.

 • Psikoloğa gidiyorum ama yeterli olduğunu sanmıyorum. Sanki bir şeyler eksik beni neyin mutlu edip etmediğini bilmiyorum karışık duygular içindeyim ve bir çıkmaza doğru gidiyorum

  • Bana kalırsa sakinleşmeye çalışmanız çok daha iyi olacak. Sizi anlıyorum ama yazdıklarınızdan karamsar olduğunuz çıkarımını yapmaktayım. Her şeyden olumsuz sonuç çıkartmaya meyilli birisi misiniz?

 • Merhaba Kaan bey ben hayattan hiç bir tat almıyorum uzunca bir süredir psikolojik tedavisi gördüm tedaviye tekrar başlamam gerek ama inatla başlamiyorum mutsuz bir evliliğim var kendimi mutlu etmek istiyorum ama nasıl olacak bilmiyorum ne yapmaliyim

  • Merhaba Özlem,

   Tedaviye geri dönmeni öneririm. Bunu istemeyebilirsin ama belirli bir süre psikolojik tedavi görmüşsen seni en iyi anlayacak kişi bir profesyoneldir. Yok ben inat ettim gitmeyeceğim demeye devam edersen bazı soruların cevaplarını bulmaya çalışmalısın. Örneğin, hayattan tat alabilmek için neler yaptın bugüne kadar? Yaptıkların gerçekten hayatta olmasını istediğin şeyleri elde edebilme konusunda sana ne derecede yardımcı oluyordu? Bu soruları cevaplayarak yola çıkabilirsin ama ilk adımın elbette dürüst olmak olmalıdır.

 • Meraba kaan ben kendimi gelistirmek istiyorum ama nasil yapicam hic bi bilgim yok nerden nasil basliycam bi fikir verebilirmsn

  • Merhaba Esra,

   Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışabilirim ama öncelikle kendini hangi alanda geliştirmek istediğini belirlemelisin. Bir konu seçersen senin için çok daha kolay olacaktır.

 • Kaan yazin cok güzel ama bu yazida bir eksiklik var. Kendi nezlimde… Ben oyle ruh haline burundum ki… Bazen hic birsey yapasim gelmiyor. Sağlığım yerinde olmasina rağmen ölecek misim gibi ne gerek var kendimi gelistirmeye diyorum. 88 senelik ortalama yasamamin 4’te 1’ini doldurdum. Ufak bir hayalim var belki utopik. (Bisiklet veya otostop ile en az 3 senemi yollarda gecirmek ). Bunu gerceklestirmek icin ufak bir gelire ihtiyacim var. Sirf bu mantikla bilgisayar ile alakali bir bolum okuyorum. Internet çağında isimi her turlu yuruturum diye düşünüyorum. Bu biraz da freelance iş olacak. Mesela internet sitesi kurup onu isleticem. Bana 600 tl kazandirsa yeter. Ama goruyorum ki bu planima bile sagdik kalamiyorum calismiyorum. Zamani degerlendirip hep sohbet muhabbet ya da diger boş isler… Ben su dusunceden kurtulamiyorum. Ölüm gibi hir gercek varken neden hayati dolu dolu yasamak yerine bu tur islerde calismak (devlet veya ozel sektor. Sabah 9 aksam 18) icin gencligimi yok edeyim. Ama bunu dusunurkende zamanimi unutuyorum gercekten ne yapmaliyim sence. Bir yol lutfen…

  • Merhaba Tolga,

   Hayatta nelere inanıp nelere inanmadığını bilmiyorum ama ölüm gibi bir gerçeğin var olduğuna inanıyorsan zamanın akıp gittiği gerçeğine de uymak zorundasın. Kontrolü bir kez elinden kaçırdığın zaman tek bir çivi dahi çakmadan her şeyin bittiği gerçeğini görebilirsin. Ölüm gibi bir gerçek olsa bile bugün hayatı yaşamakla yükümlüsün. Ne yaparsan bugün yapacaksın, yarına bırakma şansın yok. Hayallerini anlıyorum, düşüncelerinin de farkındayım ama hayatta belirli bir hedefin varken onu yerine getirmen gerekiyorsa eğer bazı şeyleri yapmak zorundasın.

   Hedefin büyük bir iş adamı olmak ise gece gündüz çalışmalısın. Hedefin sabit bir işte çalışmadan hayatını idare edebilmek ise kısa sürede büyük kazançlar elde etmelisin. Basit bir matematik var bunun gerisinde aslında. 20 yaşından 30 yaşına kadar gece gündüz çalışırsan geriye kalan 58 yılında çalışmak zorunda kalmayabilirsin. Serbest çalışarak 600’den fazlasını kazanman mümkün çünkü ben serbest çalışarak 3-4 bin lira kazanan insanlar tanıyorum. Ölümü unutma Tolga, ansızın gelecek ve sen biraz daha işim vardı diyemeden seni alıp götürecek. Öyleyse bu fırsatı ona tanımaman gerekir. İstersen ahiret inancın olmasın, istersen ölümden sonra tekrardan başka bir canlı olarak dünyaya geleceğine inan, istersen uzayın derinliklerine gönderilmiş bir kapsül olduğuna inan hiç fark etmez.

   Zamana inan, onun geçip gittiğinin farkında ol ve kafandaki düşünceyi bir an önce silmeye çalış. Hayat sunduğu güzelliklerle yaşamaya değer. Bencil olma, kendinden önce başkalarını düşün. Sen öldükten sonra bile adının iyi bir biçimde anılmasını sağlarsan ebediyen yaşamayı dahi başarabilirsin. Örnek vermeme gerek yok sanırım…

 • Merhaba, ben bir çok konuda kendimi yetersiz buluyorum yaşım henüz 21 fakat bana yararlı olabilecek şeylerden kaçıp yararsız ve boş vakit olarak nitelendireceğimiz bir çok şey yapıyorum. İlk önce düşüncemi değiştirmek istiyorum fakat bunun için neler yapabileceğimi bilmiyorum.

  • Merhaba Cihat,

   “Yararsız ve boş vakit” olarak nitelendirmiş olduğun davranışlar ve faaliyetler nelerden oluşuyor? Bir değişim yoluna gitmen gerekebilir ve bunun için parçaları iyi tanımak gerektiğini düşünüyorum.

 • Çok güzel noktalara değinmissiniz teşekkür ederim öncelikle bu aralar kendim için hiç bi şey yapmadigimin düşüncesine varmış durumdayim is ve ev dışında kendi adıma doğru düzgün bi şeyle meşgul olmuyorm kitap okumayi bi o kadar severken onu bile yapamiyorum artık sizce ne tür şeylerle meşgul olmalıyim

  • Merhaba Kübra,

   Elbette sevdiğin şeyleri yapmaya çalışmalısın. Bunların ne olduğunu ise en iyi sen bilebilirsin. Sorun vakit ayırmak ise gün içerisinde yaptıklarının bir listesini çıkartmaya çalış ama dürüst davran. Yoksa listeyi oluşturmanın bir anlamı yok, mutlaka yazdıkların arasında sana vakit kaybettiren bir şeylerle karşılaşırsın. Bunları günlük yaşantından çıkartmalı ve yerlerine sevdiğin, vakit ayırmaktan hoşlandığın şeyleri ekleyebilirsin.

   Ben her zaman buralardayım, ne zaman istersen yorum atabilir ve fikir alabilirsin.

 • Merhaba yazı için çok teşekkür ederim . Gerçekten insan okuyunca daha yaşım 22 olmasına rağmen bu cabasızlığımın ve boşvermişliğimin ne kadarda yersiz olduğunu hatırlattı.

   • Evet ama ben bir öğrenciyim ve sınava çalışıyorum zamanım kısıtlı kısıtlı zaman içersin de kendimi nasıl geliştirebilirim sizce?

    • Merhaba Ayşe,

     Kısıtlı zamandan kastın tam olarak nedir? Gün içerisinde kendine ne kadar vakit kalmaktadır? Bunlar net bir biçimde belli değilse öncelikle bunları belirlemelisin. Gün içerisinde neler yaptığını gözden geçirmeli ve olabildiğince gereksiz şeylerden kurtulmalısın. Daha sonra bir plan dahilinde kendini geliştirmek istediğin alanı ortaya çıkartmalı ve bunun için çaba göstermelisin.

     • Mesela kitap okumaya bayılıyorum önüm de çok önemli bir sınav var ve ona yoğunlaşmam gerekiyor LYS sınavı sınava da az kaldı kısıtlıdan kastım bu

     • Merhaba Ayşe,

      Önünde önemli bir sınav varken önceliğin elbette o sınav olmalıdır. Sınav gelip geçtikten sonra kendine yeni bir gelişim rotası çizebilirsin ama şimdilik sınava odaklanmalısın. Umarım istediğin bölümü kazanmayı ve hayallerine ulaşmayı başarabilirsin.

 • Merhaba. Ben bu hazırlamış olduğunuz kişisel gelişim için faydalı şeylere birşey daha eklemek istiyorum.Eğer bir insan gelişimini önemsiyorsa ilk önce kafada bu işe başlamalı.insan inanmalı kendine herşeyden önce daha sonra günlük hayatta yaptığı olumsuzlukları bir yere not almalı.bu yaptığı olumsuzlukları nasıl tedavi ederim diye çözümler düşünmeli ve daha sonra bunları uygulamaya başlamalı.örnek:(sizin de bahsettiğiniz gibi uzun süre tv seyretmek veya uyku düzeni bozukluğu gibi sorunlara çözüm üretmek. ).Bundan başka insan Kendı kişisel gelişimıni olumlu yönde etkileyecek sosyal aktivitelere katılmalı.Daha once hic yapmadığı farklı uğraşlarda bulunmalı.ornek:su sporları,ebru sanatı,gitar,keman ,piyano öğrenimi, tiyatro,sinema vs.Ve yeni insanlarla tanışmak;yeni insanlarla tanışmaktan insan haz almalı.yeni tanışılan insanlarla yepyeni hayatlar oluşur. Şu anki arkadaşlar,akrabalar…ı bir kenara birakip yeni, farklı bakış açısına sahip insanların görüşünden faydalanmak gerekir. Unutmayın insan istediği şeyi er yada geç elbette yapar.sizde bu felsefi düşünceden hareketle kendinizi geliştirmeyi bir dert edinin.üzerine gidin kazanan siz olun!!

 • MerhabaYazıma başlamadan önce yazdıklarınızı okudum ve insan kendini geliştirmek için zaman ve yaşa ihtiyacı yoktur her insan kendini geliştirmek isterse her konuda demiyorum ama sevdiği bazı konuda başarı kapılarını açarak geliştirebilir yazılarınızı okudukça kendimden yola çıkarak düşüncelerinize hemfikir olarak katılıyorum ben bir anneyim yaş 59 içimdeki tutku okumaktı ama olmadı şartlar ve zaman elvermedi o zaman öyleydi ben okumanın ve öğrenmenin yaşı olmadığını kırk yaşımdan sonra kendimi geliştirmek için zihnimi açarak aklımı kullanarak kendimi değiştirmeye karar verdim ben ilkokul mezunuyum küçük yaşta evlendim iki çocuk sahibiyim çok şükür biri evli biri bekar dünya tatlısı bir erkek torunum var demem şu ki hayata atılmanın yaşı yoktur torunum dünyaya geldiği gün kendim için bir şeylerin değiştiğini gördüm ve ben torunum için bir dörtlük şiirle günlük yazmaya ve kitap okumaya başladım bu tutku üç buçuk senedir devam ediyor şu anda kendim adıma daha çok bir şeyler öğrenerek kendimi geliştirerek içimdeki tutkuyla kendimle barışık yaşarken azmin ve başarmanı yolu kendine güvenmektir ve ne olursa olsun sevdiğin işi yapmaktır sizi yazınızda dolayı kutlar bütün gençlerimiz için başarı kapıları açık iyi insanlarla karşılaşmaları ve istikrarlı öz güvenli hareket etmeleridir yolunuz açık bilgileriniz daim dileğimle

  • Merhaba Saadet Hanım,

   Bir büyüğün yazıma yapmış olduğu bu yorum gerçekten beni ziyadesiyle mutlu etti. Söylediklerinize katılıyorum ama bunları insanlara hemen kabul ettirebilmek mümkün değil. Harekete geçen her insanın başarma şansı vardır ama yerinde sayanın başarma şansı yoktur. Yaş 20, 40, 50, 60 fark etmez. Önemli olan ne istediğini bilmek ve bunun için yapılabilecekleri öğrenip yola çıkmaktır. Gerisi bir şekilde gelecektir. Torununuzla birlikte size mutlu bir gelecek dilerim, her şey gönlünüzce olsun.

 • Merhaba Kaan Bey,
  Bu yazınızı çok beğendim doğrusu akıcı ve insanı harekete geçiren bir yazı olmuş. Her neyse ben su anda okuyorum ve gerçekten bişeyler yapıp hayallerime ulaşmak istiyorum ama öyle zamanlar oluyor ki çok sıkılıyorum derslerden. Sadece derslerde değil herseyden. Şu anda da öyle bir durumun içindeyim. Kendimi ciddi anlamda geliştirmek istiyorum. Sürekli yeni bir şeyler öğrenmek istiyorum. Sizin de dediğiniz gibi bilgiye aç bir insanım doğrusu. Ama şöyle bir şey var ki bazen öyle anlarım oluyor ki herseyi bırakıp sadece keyfime göre yaşamak istiyorum. Biliyorum biraz saçma bir düşünce. Öyle sıkılıyorum ki bazen herseyden. Umarım beni anlamissinizdir. Bana yardım eder misiniz?

  • Merhaba Bıkmış,

   Aşırı yüklenmelerin sonucu genelde dediğiniz olur. Her şeyi yaparsınız ama karşılığında bir sonuç elde ettiğinizi fark etmezseniz mutlaka her şeyi bırakıp keyfime göre yaşayayım dersiniz. Burada basit bir ipucu var, kendinizi ödüllendirin. Çok çalışın, belirli seviyeye geldiğinizde bir kıyafet alın mesela, tiyatroya gidin, sinemaya gidin, manzarası iyi bir kafeteryada kahve için gibi gibi… Bunların hepsi birer ödüldür ve siz kendinizi ödüllendirerek motivasyonunuzu yüksek tutmayı başarırsınız.

   Örneğin, benim gün içerisinde bazen bir veya iki değil onlarca yazı okumam gerekebiliyor. Tabi bunları okuyup anlamam ve aynı zamanda harmanlayıp başkalarıyla paylaşmam gerekiyor. Bunu yapabilmek için kendime bir motivasyon kaynağı bulamazsam eğer çok yavaş hareket ediyorum. Sonunda on yazıyı okuyup bitince beni iyi bir ziyafetin beklediğini hayal edip harekete geçiyorum. Kendinizi ikna etmekte zorlanıyorsanız mutlaka sizi ileriye doğru hareket ettirecek bir nedene sahip olmalısınız ve söz konusu gelecek ise bu neden her zaman ortadadır. Umarım hayallerinize ulaşabilirsiniz.

   • Merhaba Kaan Bey ilk yorumdan buraya kadar geldim tüm yorumları okuyacağım sanırım 🙂 Sizi bugün bu yazınızla ve okurlarınıza cevaplarınızla tanıdım.
    27 yaşındayım Bilgisayar Öğretmenliği bölümünden mezunum ve üç senedir atama bekliyorum.üniversite ikinci sınıfta önemli bir sağlık sorunu geçirdim okulu dondurmam gerekirken pes etmedim mücadele ettim ve içinde bulunduğum zor şartlara rağmen bitirdim. okuldan sonra da sağlık sorunlarım devam etti troid ameliyatı oldum ve ses tellerim zarar gördü bu yüzden 6 -7 aylık süreçler halinde ses kısıklığı yaşadım ve bu beni çok etkiledi. 2015 te ses tellerimden birini kaybettim ve bir ses telimde felçli durumda . Kendimi ifade edebiliyorum ama sesim normal bir insanın sesi gibi değil soğuk su içip sesi kısılan biri gibiyim. Her yeni tanıştığım kişiden geçmiş olsun dileklerini alıyorum Ses olayı beni çok etkiliyor ve yapabileceklerime odaklanamıyorum. Her günüm bir öncekiyle aynı geçiyor. Zaman hızla ilerliyor. Ölüm denen bir şey var ve ben geride benden bir şeyler bırakmak istiyorum ama bir türlü zincirlerimi kırıp ilerleyemiyorum. Bahsettiğiniz motivasyon kaynağını ben neden kendimde yapamıyorum?

    • Merhaba,

     Öncelikle büyük geçmiş olsun. Umarım hayatınızın geri kalanında daha az problem yaşarsınız. Motivasyon kaynağınızı yitirmiş değilsiniz ama onu bulmakta biraz zorlanıyor olabilirsiniz. Hastalığınızın etki süresi göz önünde bulundurulduğunda ve üstüne yaşadıklarınızı kattığımız zaman büyük bir mücadeleden çıkmış olduğunuzu söylemek daha doğru olacaktır. Sizi anlıyorum, bir an önce hayatınızı bir düzene oturtup yolunuza devam etmek istiyorsunuz. Bana kalırsa biraz dinlenmek sizin için daha iyi olabilir. Bu dinlenme süresince birkaç ismin biyografi kitabını okumanızı öneririm. Bu biyografiler hayatın şartları ne kadar zor olursa olsun başarılı olmuş isimlere aittir. Sizi harekete geçirebilecek mesajlar bu kitapların içinde olabilir.

     Stephen Hawking tarafından yazılmış Benim Kısa Tarihim isimli otobiyografi, W. Bernard Carlson tarafından yazılmış Tesla: Elektrik Çağının Mucidi, Viktor E. Frankl tarafından yazılmış İnsanın Anlam Arayışı isimli otobiyografi size yardımcı olabilir. Bunların tamamını veya sadece bir tanesini bile okusanız yeterli. Size epey yardımcı olacaklardır. Yolunuz ve bahtınızın açık olması dileğiyle hayat boyu başarılar.

 • Merhabalar kaan bey
  Yorum yapmak istedim yada fikirlerinize ihtiyaç duydum diyelim yaklaşık olark 9 senedir sporla iç içeyim ve okuldan uzak kaldım son 4yıldır okula hiç gitmedim diyebilirim canımı sıkıyo açıkcası bu durum fakat spordaki yeteneğimide göz ardı etmek istemedim milli sporcuyum ve sürekli kamplardayım kendimi sürekli geliştirmek istiyorum kitap okumayı seviyorum hatta dün blog yazmaya karar verdim ama beni tatmin etmiyo bunlar farklı şeyler yapmak yeni bilgiler edinmek istiyorum ama nerden başlıycağıma yada ne yapacağıma karar veremiyorum

  • Merhaba Pınar Hanım,

   Öncelikle kariyerinizde başarılar dilerim. Yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla bir öğrenim görememek sizi fazlasıyla rahatsız ediyor. Bu dönemde muhtemelen buna fırsat bulabilecek değilsiniz. Bir milli sporcu olarak alanınızda kendinizi geliştirmek sizi memnun etmiyor mu? Örneğin bir blog oluşturarak kendi branşınız konusunda genç arkadaşlara bilgi verseniz, kendilerini geliştirmek için neler yapabileceklerini onlara gösterseniz bence iyi olabilir. Bir kişisel blog tadında aynı zamanda öğretici bir blog yönetebilirsiniz diye düşünüyorum. Bu sizi mutlu etmeyecek bir durumu mu? Sonuçta hem kendi alanınızda yeni bilgiler edinmiş olacaksınız hem bu bilgileri başkalarıyla paylaşacaksınız. Bence bir denemelisiniz.

   • Tekrardan merhabalar kaan bey
    Sunduğunuz fikirler aklıma yattı. Hatta hoşuma gitti denemekte fayda var teşekkür ederim o halde hoşçakalın benim yeni arkadaşlıklar edinmeye ve bir çok konuda farklı insanlardan farklı fikirler ve bilgi sahibi olmak üzre harekete geçmem gerekiyo 🙂
    (Daha sonra siz bilgilendirmeyi unutmayacam. )

 • Merhaba Kaan Bey. Ben Akdeniz Üniversitesinde hazırlık okuyorum. Insan kendini nasıl geliştirir adlı paragrafinizda kendime ait bir şeyler buldum. Ama tam olarak yolumu cizemedim. Ben kendimi her alanda geliştirmek istiyorum. Elimdeki imkanlarla neler yapabilecegimi bilmiyorum. Rica etsem bana yardımcı olabilir misiniz?

  • Merhaba Uykusuz,

   Bu istediğini yerine getirmek mümkün değil. Her alanda kendini geliştirmeyi başaramazsın. Önceliklerini belirlemeli ve ona göre hareket etmelisin. Daha çok neye ihtiyaç duyuyorsan o alanda kendini geliştirmeye özen göstermek durumundasın. Bir şeyleri netleştirmeyi başardıktan sonra tekrar bana ulaşabilirsin. Hayatta her şey gönlünce olsun.

 • Kaan bey tekrarda rahatsız edıyorum ama dun emaılını buldum mesaj yazdım ama sanırım görmedınız dönüşyaparmısınız?

 • KAAN BEY MERHABA SİZİNLEEMAIL UZERINDE ULAŞABILIRMIYIM YAZIŞMALARINIZI OKUDUM GERCEKTEN AYDINLATICI FERAHLATICI BANA YARDIMCI OLURMSN?

 • Merhaba kaan bey.
  Ben bir Sbl de okuyorum.Fakat hangi mesleği seçmem gerektiği hakkında kararsızım hukuk okuyup işsiz kalmaktan korkuyorum .her yer bakkal dükkanı gibi hukuk bürosu dolu. Psikoloji okusam diğer mail de anlattığım gibi küçük ve bir lise ortamında yaşayabilrcegim ergen olaylarında bile kendime çözüm yolu bulmakta ve kendime alternatif üretmek te zorlanıp bi de yetmiyor gibi en ufak şeyde moralimi bozan biriyim. Nasıl psikolog olacağım. Tıp okusam okul değiştirmem gerek sayısalcı yapabilecek miyim okula arkadaşlara alışma aslı da ben alışırım. Ama ne zaman okul değiştiriyim ve ya Sbl de kalsam mı kalıp ne okusam ya da 11 de değiştirip daha yüksek bir okulda daha iyi bir hukuk mu kazanmaya çalışsam aslında ben çok kitap okurum , yazmayı severim , gerekir se deli gibi çalışma azmim var ama bana bir yol lazım hangi yolda ilerlediğimi bilmezsem ben sıkıntılara katlanamam , zorlukları aşamam bu yüzden de mutlu olamam ben mutlu olmazsam hiç bir şey yapamam bana yolumu bulmada yardımcı olursanız beni yönlendirmekle kalmaz mutlu da edersiniz o zaman benim fikrim oluşmaya başlar ve ben mutlu olur.Her engelı aşarım ve siz de benim gibi bir.liseli ergeni geleçegin topluma faydalı bir genci olmamı sağlarsınız.
  Eğer çok konuşup sizi bunalttıysam kusura bakmayın. Fikirleriniz çok aydınlatıcı ve yol gösterici her şey için çok teşekkürler 😆😕😕😉😆😊😃😊☺

  • Merhaba,

   Bir önceki mesajımda yazmış olduklarım bu mesajın için de geçerli. Sana benim yol göstermem pek mümkün değil çünkü seni çok yakından tanımıyorum. Mutlaka rehberlik öğretmeni ile iletişim kurmalısın. Eğer o yoksa ailene bu konuyu açmalısın veya varsa yakın gördüğün aile bireyleriyle -akrabalarla- bu konuyu masaya yatırmaya çalışmalısın. Henüz yolun başındasın, bu dönemlerde kafanın bu kadar dağınık olması ve kararsız kalman çok doğal bir durum. Erkenden bir hedef belirleyip onun peşinden gitmek istemen de güzel bir şey. Bunlara hiçbir şekilde itirazım olamaz ama benden istediğin yardım neredeyse imkansızı başarmam anlamına gelir. İletişim kurman gereken doğru kişileri söylediğimi zannediyorum. Farklı konularda yardıma ihtiyacın olursa her zaman buralardayım ama şimdilik elimden maalesef bu kadar.

 • Merhaba kaan bey.
  Bu soruları burda sormam saçma oluyor mu bilmiyorum ama fikirleriniz gerçekten aydınlatıcı ve rahatlatıcı bu yüzden size danışmak istedim.
  Ben dediğim gibi bir Sbl de okuyorum ama hala bir meslek seçemiyorum. Sbl olduğu için hukuk olur veya psikoloji okurum diyorum ama hukuk okuyup işsiz kalmak istemiyorum.her yer bakkal dükkanı gibi hukuk bürosu dolu.psikoloji ise ben az öncede anlattığım gibi küçük bir olayda kendimi sıkan biriyim eğer psikoloji okursam en başta kendimin rahat kafalı biri olmam gerekmez mi? Okul değiştirip sayısaldan Tıp okudum desen sayısalı yapabilir miyim daha lise 1 de bile değilim hazırlığın bu yüzden hangi alanda iyiyim sayısal mi sözel mi bilemiyorum..Ama en önemlisi kaliteli insanların yanında iyi bir meslekle kaliteli ve elit bir hayat yaşamak istiyorum bu yüzden de çok kitap okuyup kendimi her alanda geliştirme ye çalışıyorum. Sbl ye gitmemin bir sebebi de ingilizce için bana meslek hayatımda nasıl bir yol çizmek gerektiği ve lise hayatımda nasıl davranmalı, nasıl kendimi geliştirmem hakkında bilgi verirseniz çok mutlu olurum.
  Eğer bu kadar uzun yazıp sizi sıktıysam kusura bakmayın.

  • Merhaba,

   Meslek seçimi konusunda seni yönlendirebilecek doğru kişi değilim. Okulunda rehberlik öğretmeni varsa ona danışman gerekir. Tüm yazdıklarını bir araya getirirsem karşıma dağınık bir insan portresi çıktığını ifade edebilirim. Bunun doğruluk payı nedir veya ne değildir emin değilim ama öncelikle elindeki seçenekleri azaltmaya çalışmalısın. Sayısal, sözel, dil, eşit ağırlık artık hangisinde aradığın meslekler varsa ona yoğunlaşmak zorundasın. Fakat öncelikle rehberlik öğretmenine bu konuyu açmalı ve onun ailenle görüşmesini sağlayarak kendine bir yol haritası çizmelisin. Sonra devamı bir şekilde gelecektir.

 • Merhaba kaan bey .
  Ben şuan da bir Sbl de hazırlık okuyorum.
  Kitap okuyorum , araştırma yapıyorum , arkadaşlarımla vakit geçirmeyi çok severim fakat ben kafa dengim bir insan bulamıyorum okula başladığım ilk zamanlar okul değiştirmeyi planladığım için arkadaşları pek önemsemedim hani zaten geçici şimdilik bir arkadaşın olsun gibi biriyle takıldım .ama ben aynı okulda kaldım ve o arkadaşım pek bana göre değil. Yeni bir grubum olsun istiyorum fakat herkes artık bütünleştin bir yere sonradan dahil olmakta pek olmuyor.aslında ortada pek büyük bir sorun yok sınıftaki herkesle çok iyi anlaşıyorum ama yanımdaki arkadaşımla eğlenmiyorum ve ya gülecek bir konu bulamıyorum onu kendimden uzaklaştırım diyorum başka biriyle takılıyım diyorum o başkasına gidebilir ve ben yalnız kalmaktan korkuyorum. Biraz da liseli olma ergen olma karar vermemi engelliyor kararsız kalıyorum. Ne yapmalıyım.

  • Merhaba,

   Birisiyle arkadaş olmak istediğinde karşılık bulamaman durumunda ilerleme kaydetmeyi başaramazsın. Buna ek olarak pazardan meyve alır gibi arkadaş seçmen pek mümkün değildir. Şu an kendine uzak gördüğün arkadaş gruplarına dahil olarak onlarla vakit geçirmeyi düşünmen gerekir. Belki içlerinden birisi veya birkaçıyla konuşabileceğin ortak konulara sahip olabilir ve onlarla daha fazla iletişim kurarak arkadaşlık seviyeni güçlendirme fırsatını elde edersin.

   Bu konuyu bir sorun olarak görmüyor olabilirsin ama yalnız kalmaktan ürküyorsan bu senin için büyük bir problem demektir. Sana yakınlaşmaya çalışan kişilerle konuşacak bir şeylerin yoksa zaten onlarla arkadaşlık etmenin bir anlamı yok demektir. Yalnız kalmaktan korkuyor olsan dahi insanların vakitlerini almamalısın. Sen bir şekilde yol veririm diye düşündüğün kişiyi önemsemiyor olabilirsin ama bir de karşıdaki kişinin penceresi