Okuma alışkanlığı nasıl geliştirilir?

Okuma alışkanlıklarının güçsüz olduğunu düşünenlere okuma alışkanlığı nasıl geliştirilir konusunda yardımcı olabilecek basit ipuçları. Birçok insan daha fazla kitap okumak ister. Ellerinde bulundurdukları kitaplar çok az olsa bile okuma isteklerini bir türlü dindiremezler. Birçok insan için ise durum tam tersidir. Elde çok kitap vardır ancak okuma faaliyeti düzenli bir şekilde gerçekleştirilemez.

Okuma faaliyetini küçümsüyor olabilirsiniz. Bu nedenle kitap okumamayı tercih eden bazı insanlarla karşılaştım. Bu kişilerin ortaya koydukları tavır genellikle teknoloji ile bağdaştırılır. Sunulan onca yenilik varken ben neden kitap okumak ile uğraşayım diyerek sıyrılmaya çalışan birçok insan vardır. Kendi çevrenize bir bakın, bu tür insanlarla karşılaşabilirsiniz. Onlara söyleyebileceğiniz pek fazla şey yoktur. Okumanın eğlenceli ve aydınlatıcı bir faaliyet olduğunu söylemek yetersizdir. Okumanın insanı bilgili ve başarılı yaptığını söylemek de yetersiz kalır. Onları yakalamayı başaramazsınız, onların peşinden ancak anlayacakları dilde konuşarak gidebilirsiniz. Ancak, umuyorum siz bu kişilerden değilsinizdir.

Okuma alışkanlığı nasıl geliştirilir?

Daha önce okuma alışkanlığının nasıl kazanılacağına yönelik bir yazı hazırlamıştım. Bu sefer hedefimde okuma alışkanlığı kazanmak isteyenler değil, okuma alışkanlığına sahip olup onu bir adım ileriye doğru geliştirmek isteyenler var. Birkaç basit ipucundan yararlanarak bunu yapmak mümkün dersem, sanırım ilginizi çekebilmiş olurum. Evet, birkaç basit ipucundan yararlanarak okuma alışkanlığınızı güçlendirebilir ve daha bilgili, daha donanımlı ve daha keyifli bir insan olmayı başarabilirsiniz.

1. Yanınızda Daima Kitap Olmalı: Devir ne devri diye soracak olsam birçok farklı cevap alacağımdan eminim. Bu soruyu gereksiz bulmuyorum ancak artık birçoğumuz cevabını biliyoruz. Devir bilgiye erişim konusunda hız devri. Biz bu hıza ayak uydurmak konusunda sıkıntı yaşamayacak kadar akıllı olmak durumundayız.

Yıllar boyu kitap ve e-kitap kıyaslanır durur ve aradan bir birinci çıkartılmaya çalışılır. Birincinin kim olduğunun bir önemi yok. Önemli olan her ikisinin de bizlere kazandırdıklarıdır. Okuma alışkanlığı açısından e-kitaplar bize bir fırsat sunarlar. Yanımızda daima bir kitap taşıma şansını elde ederiz. Böylece daima yanımızda okuyacak bir şeyler olur ve hız kesmeksizin bilgi depolamayı sürdürebiliriz.

Okuma alışkanlığı nasıl kazanılır?

2. Hedefler Belirleyin: Hedef belirlemek erişilebilir olan her şeyi çok daha kolay erişilebilir hale dönüştürür. Bu nedenle gerçekçi davranarak kendinize bir hedef koymalısınız. Okuma konusunda hedefiniz ayda iki kitap okuma olabilir. Bunun ne önemi var diye düşünmeyin. Bu önemlidir çünkü insanlar bir şeyi başardıkları zaman memnun olurlar. Hedefiniz ayda iki kitap ise ve siz bu hedefi yerine getirebiliyorsanız okuma alışkanlığı sizi çok daha mutlu edecektir.

Her başarının sonunda bir ödül olması gerekir öyle değil mi? Burada da bir ödüle ihtiyacınız var. Hedefi yerine getirdiğiniz zaman kendinizi ödüllendirerek yola devam etmelisiniz. Bu ödül yeni bir kitap olabileceği gibi sizi oldukça memnun edecek farklı şeyler de olabilir.

3. Liste Oluşturun: Daha önce yapılacaklar listesi diye bir şey duydunuz mu? Bu sihirli liste basit bir şeymiş gibi gözükür ancak faydaları çok fazladır. Gün içerisinde yapacaklarınızı bir liste haline getirerek onları unutmaktan kurtulabilir ve yaptıklarınızın üstüne çizikler attıkça kendinize oldukça güçlü bir itici kuvvet oluşturabilirsiniz.

Yapılacaklar listesinin adını okunacaklar listesi olarak değiştirin ve okumak istediğiniz kitapları yazın. Elinizdeki liste uzadıkça sonuna adım atmak için daha fazla çaba gösterirsiniz. Sonuç olarak okuma konusunda kendinize bir itici kuvvet kazandırmış olursunuz. Her hafta yeni çıkan veya en çok satılan kitapları gözden geçirerek listenizi büyütebilirsiniz.

4. Elektronik Çevreden Uzaklaşın: Kitap okurken yapılacak en büyük hata elektronik cihazların dibinde olmaktır. Bunun yanlış olduğunu düşünüyor olabilirsiniz ancak bunu doğrulamak için destekleyici örnekler sunabilirim.

Bu yazıyı nereden okuduğunuzu bilmiyorum ancak mobil üzerinden okuduğunuzu düşünelim. Dolayısıyla internet açık ve bu yazıyı bir çırpıda okumak istiyorsunuz. Bunu üzülerek söylüyorum ama bu yazıyı bir çırpıda okuyup anlatılanları anlamak sizin için çok zor. Facebook, Twitter, WhatsApp, Instagram ve diğer birçok uygulama telefonda veya tablette açıkken siz bir yazıyı okumak konusunda sıkıntı yaşarsınız. Gelen bildirimler aklınızı karıştırır, okuduğunuzu yanlış anlama ihtimaliniz oldukça yüksek olur. Dolayısıyla okuma verimliliğini dibe çekmiş olursunuz.

Örnekte bu yazı yerine elinizdeki kitabı koyun ve bir düşünün. Gerçekten telefon, bilgisayar ve hatta televizyon gibi aletler açıkken verimli bir şekilde kitap okuyabileceğinizi düşünüyor musunuz? Bu sorunun cevabı zaten belli ancak buna kendinizi inandırmalısınız. Kitap okuma zamanında dikkatinizi dağıtabilecek elektronik aletlerden uzak durmaya çalışmalısınız. Unutmayın, okuduğunuz kitaptan keyif almazsanız okuma alışkanlığınızı bir milim dahi geliştirmeyi başaramazsınız.

Kitap okuma verimliliği nasıl yükseltilir?

5. Kütüphanelere Gidin: En son ne zaman kütüphaneye gittiniz? Acımasız bir soru ancak cevabı aydınlatıcıdır. Okuma alışkanlığının olduğuna inanan bir birey kütüphaneleri sıkça ziyaret eder. Onlar için kütüphaneler rahatça nefes alabildikleri alanların başında gelir. Eğer siz okuma alışkanlığınızı geliştirmek için çabalıyorsanız kütüphaneleri sıkça ziyaret etmelisiniz.

Ziyaret sırasında kütüphanedeki bilgi kaynaklarından faydalanmak dışında yapabileceğiniz birçok şey vardır. Elinizdeki kitap listesini rahatlıkla güncelleme şansına sahip olursunuz. Kütüphaneciyle sohbet ederek kitaplar konusunda daha fazla şey öğrenebilirsiniz. Böylece okumaya hazırlandığınız kitapları daha iyi tanıma şansını elde edersiniz.

Kitapları sevmediğiniz sürece bilgili ve donanımlı bir birey olma olasılığınız inanın çok düşüktür. Bir şekilde önce okuma alışkanlığı kazanmaya çalışmalı ve daha sonra bu alışkanlığı geliştirmek için çaba göstermelisiniz. Umarım okuma alışkanlığınızı geliştirmek konusunda bu ipuçları size yardımcı olabilir.Kaan Karadeniz

26 yaşındayım. Yüksek lisans öğrenimini “Bilgi ve Belge Yönetimi” bölümünde sürdürmekteyim. İki farklı oyun sitesinde içerik yöneticiliği, bir sitede içerik danışmanlığı yapmaktayım. Başarının çaba ile doğru orantılı olduğuna inanırım.

4 Cevaplar

  1. saddsa dedi ki:

    ellerınıze saglık

  2. Ahmet dedi ki:

    yine çok verimli bir yazı olmuş Kaan emeğine sağlık iyi çalışmalar..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir