Korkularla yüzleşmek: Meydan okumaya hazırlan

Kaan Karadeniz

28 yaşındayım. Yüksek lisans öğrenimini "Bilgi ve Belge Yönetimi" bölümünde sürdürmekteyim. Psikolog veya terapist değil, araştırmacıyım. Başarının çaba ile doğru orantılı olduğuna inanlardanım.

4 Cevaplar

 1. Melike dedi ki:

  Merhaba hocam herkesin kendine gore korkulari vardir kimi bocekten korkar kimi ucaktan kimi hastaliktan kimj olumden..Benimde hayatim boyunca cesitli korkularim oldu endiselerim. Ama bunlarin ustune nasil gitmeliyim somut bir ornekle aciklayabilir misin acaba? Mesala ben gondoldan korkuyorum diyelim. Ustune gidip gondola binersem bu durum korku olamktan cikar mi yani ?? veya bi rahatsizlik duydugum zaman ya bende de olursa veya ailemde de olursa korkusu olusuyor onun ustune gidip o hastaligi iyice mi arastirmam gerekir yani?? yani tam olarak ne yapmam gerekir hocam

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba Melike Hanım,

   Gondola binmek konusunu şöyle bir kenara ayırıyorum çünkü onun değişkenleri çok çok farklıdır. Varsayalım yeni bir iş projesine başlamanız gerekiyor ama her şeyi elinize yüzünüze bulaştırmaktan korkuyorsunuz. Bu durumda size engel olan beceriksizliğiniz değil çoktan kabul ettiğiniz çekincelerdir. Burada anlatmak istediğim ise ancak ve ancak bu işe ilk adımı atıp tüm korku ve endişelerle birlikte hareket ettiğiniz sürece bir şeyler başaracak olmanızdır.

   Örneğin projenin sunum aşamasında müthiş bir heyecana sahip olacağınızı düşünüyor olabilirsiniz. Kendinizi sunumu yaparken hayal etmeniz durumunda o an hissedebileceğiniz korkuları içten içe yaşamaya başlarsınız. Çok daha hafif olur çünkü bu bir hayaldir ama hayali devam ettirmelisiniz. Hayali devam ettirip sonuna kadar neler olabileceğini görmeyi denemelisiniz. Daha sonra hissettiğiniz duygular neler ise onları kabullenmeniz gerekir. Evet, çıkıp başkalarının önünde konuşmak için yeteri kadar deneyim sahibi olamayabilirsiniz ama gel gelelim bunu denemediğiniz sürece de deneyim sahibi olamazsınız. Yaşadığınız heyecan veya endişe normaldir, olması gereken duygulardır. Bu şekilde düşünerek kendinize bu işi başarabilmek için gerekli teşviki sağlayabilirsiniz.

Yorum yapıp katkı sağla...