Korkularla yüzleşmek: Meydan okumaya hazırlan

K

Korkularla yüzleşmek… Başarı şansımızın düşük olduğunu düşündüğümüz anlardan birisidir. Duygularımızın arkasına gizlenmiş ve bizi bir şekilde kontrol eden korkularımız hayatımızı ele geçirmiş olabilir. Onlara ya şimdi meydan okuyacaksın ya da sonsuza dek onlarla yaşamak zorunda kalacaksın. Senin tercih ne olurdu?

Korkular zihnimizde yaşarlar. Zihnimizin içinde yaşayan ve hayatımızı esir alan bu duygular davranışlarımızdan düşüncelerimize kadar birçok noktada bizi etki altında bırakır. Korkularımız nedeniyle bir şeyleri ertelemeyi alışkanlık haline getirebiliriz. Korkularımız nedeniyle her zaman başkasını sorunlu bulabilir ve onlara saldırabiliriz. Korkularımız nedeniyle insanlarla iletişim kurmaktan uzak durabiliriz.

Korkularla Yüzleşmek ve Onlara Meydan Okumak

Korkular bizi bu denli etkilerler. Yeni bir şeyler öğrenmeyi, yeni amaçlar edinmeyi ve hatta yeni bir şeyler oluşturmayı asla düşünemeyiz. Dikkat edersen, düşünmeyiz demiyorum “düşünemeyiz” diyorum. Çünkü korkular bize engel olurlar ve hayatı anlamlı bir biçimde yaşamamıza izin vermezler.

Onlarla yüzleşmeyi cesaret edemeyiz. Onları kendimizden daha güçlü görürüz. Onlar olmadan düşünmeyi unuttuğumuz için asla doğru kararlar almayı başaramayız. Onları kabul etmek istemediğimiz için onları bu denli güçlü hale dönüştürürüz ama bunun farkında bile olmayız.

Bugün, bu yazıda korkularınla yüzleşmene yardımcı olmaya çalışacağım. Attığın adımlar fark edilemeyecek kadar küçük olacak ama karşılığında çok büyük kazanımlar elde edeceksin. Korkularına meydan okumaya hazır olduğun zaman yazının geri kalanını okumaya başlayabilirsin.

Korkularınla Yalnız Kal

Korkularına meydan okumadan önce onu anlamalı ve hissetmelisin. Yapman gerekenin ne olduğunu bilmiyor olabilirsin ama sadece 5 dakikanı ayırarak korkularınla yalnız kalmalısın. Korkuyu hissettiğin an duygularında ve vücudunda oluşan değişimi gözlemleyerek onu tanımalısın.

Seni nasıl etkilediğine dikkat etmeli ve kendini fazla kaptırmadan hissettiğin korkunun karşısında durmalısın. Bu konuda zaman sınırlaması yok ama 5 dakika ideal bir süredir. Eğer korkularınla daha fazla süreliğine yalnız kalacak cesarete sahipsen bunu gerçekleştirmelisin. Korkuların fazlasıyla yoğun bir biçimde kendini hissettirdiği an aklındaki ilk kaçış planını devreye sokabilirsin.

Korkuyu Sevgiyle Yaklaş

Korkuların kesinlikle acımasız ve merhamet yoksunu olmalı. Canını fazlasıyla acıtabilirler ve seni stres altında tutabilirler. Stresten kurtulmak için bir çözüm arayabilirsin. Bir an önce çektiğin acının veya stresin son bulmasını isteyeceğinden neredeyse eminim. Daha fazlasını yapabilir misin?

Mutluluk yüzünü gösterdiğinde “Evet, yapabilirsin!” cevabını alacağından şüphen dahi olmasın. Sevgiyle korkunun üstesinden gelebilirsin. Yarattığı stresi veya acıyı ortadan kaldırması için ondan merhamet dilenmek yerine ona sevgiyle yaklaşmayı denemelisin. Çünkü sevgi birçok olumsuz duygunun en güçlü ilaçlarından birisidir.

Korkunun Üstesinden Gel

Artık hazırsın, korkularını yenmek için onunla gerekli müzakereleri çoktan tamamladın. Önce onu tanıdın, sonra ona en dirayetli yardımcılardan biri olan sevgiyle yaklaştık. Korkunun üstesinden gelmenin tam zamanı olduğuna emin olabilirsin. İlk karşılaşmada seni fazlasıyla yormuştu öyle değil mi?

Aslında çok güçlü biri olduğunu bilmen lazım. Korkunun üstesinden gelmek vakit alıcı bir iş olduğu kadar yorucudur. Ama sen eskisinden çok daha güçlüsün, birçok şeyin üstesinden gelebilecek kapasitede olduğuna inanman lazım. İçindeki cevheri uyandırma vakti geldi hatta geçiyor bile. Sevgi, aşk, tutku, sadakat, güzellik ve iyilik hepsi zaten sahip olduğun değerlerdir. Bugüne kadar onları beslemeyi ve büyütmeyi unutmuş olabilirsin. Şimdi değişim zamanı ve sen bu değişimde doğru tarafta olmayı başarmalısın.

İnan bana korkularını yenebilirsin. Korkularını yenmeyi başardığın zaman hayatı yeniden keşfedebilirsin. İnsan güçlüdür ama gücünün farkında olmayan bir varlıktır. Bahsettiğim adımlarla kendine olan güvenini geri kazanabilir ve gücünün açığa çıkarabilirsin. Bu biraz zaman alabilir ama sonunda korkularınla yüzleşmeyi tercih ettiğin için onlardan kurtulacağın yöne doğru ilk adımı atmış olacaksın.

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

8 Yorum

Yorum yapıp katkı sağla...

 • Merhaba sizin fikir ve düşünce yapınız çok güzel gerçekten birşey sormak istiyorum mutlu değilken mutlu gözükmek zorunda kalıyor bazen insanlara açıklama yapmamak için ama bunu istemiyorsak saklamak istemiyoruz ama saklamasakta korkuyoruz ve başa çıkamıyoruz o zaman napıcaz yardımcı olursanız sevinirim.

  • Merhaba,

   Tam olarak ne demek istediğinizi anlamadım maalesef. Virgül kullanarak yazarsanız anlayabilir ve elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışabilirim.

 • Hocam ben insanlarla konuşamıyorum heyecanlanıyorum ve saçmalamaya başlıyorum bazen gereksiz ve saçma konuşuyorum ani tepkilerim oluyor. Anlayacağınız nerde nasıl konuşacağımı bilmiyorum bunu nasıl yenebilirim

  • Merhaba,

   Buna bir rahatsızlık veya eksiklik diyebilme yetisine sahip değilim. Bir uzmanın değerlendirme yapması çok daha doğru olur. Bu konuda elbette söyleyebileceğim birkaç şey var. Eğer blogu takip etmeyi sürdürürseniz ileride belki daha detaylı açıklamaların yer aldığı bir yazı sunabilirim. Şimdilik aşağıdakileri göz önünde bulundurmanızı öneririm.

   Bu problemi yaşamanızın iki farklı yönü olabilir. İlki sosyal yetersizlik, ikincisi ise doğru şeyi söyleme arzusu olabilir. Hangisini yaşadığınız bu sorunun çözümü için son derece önemlidir. Sosyal yetersizlik ise bambaşka adımları düşünmeniz gerekir. Doğru şeyi söyleme arzusu ise yaklaşımınız biraz daha yumuşak olabilecektir.

   Bir şey söylemeniz gerektiğinde mükemmel olmak zorunda olmadığınızı bilmelisiniz. Bir şey söyleyecekken çok fazla düşünmenize de gerek yoktur. Biraz merakın peşinden gitmeniz gerek, doğru şeyi söylemenize gerek yok doğru şeyi yapmanız gerek. Burada doğru şey konuşacağınız kişilerle ilgilidir. Yani onlarla konuşurken hazırlıklı olmalısınız. Bir başka ifadeyle zihninizde konuşabileceğiniz bir şeylerin olması gerek.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

 • Merhaba hocam herkesin kendine gore korkulari vardir kimi bocekten korkar kimi ucaktan kimi hastaliktan kimj olumden..Benimde hayatim boyunca cesitli korkularim oldu endiselerim. Ama bunlarin ustune nasil gitmeliyim somut bir ornekle aciklayabilir misin acaba? Mesala ben gondoldan korkuyorum diyelim. Ustune gidip gondola binersem bu durum korku olamktan cikar mi yani ?? veya bi rahatsizlik duydugum zaman ya bende de olursa veya ailemde de olursa korkusu olusuyor onun ustune gidip o hastaligi iyice mi arastirmam gerekir yani?? yani tam olarak ne yapmam gerekir hocam

  • Merhaba Melike Hanım,

   Gondola binmek konusunu şöyle bir kenara ayırıyorum çünkü onun değişkenleri çok çok farklıdır. Varsayalım yeni bir iş projesine başlamanız gerekiyor ama her şeyi elinize yüzünüze bulaştırmaktan korkuyorsunuz. Bu durumda size engel olan beceriksizliğiniz değil çoktan kabul ettiğiniz çekincelerdir. Burada anlatmak istediğim ise ancak ve ancak bu işe ilk adımı atıp tüm korku ve endişelerle birlikte hareket ettiğiniz sürece bir şeyler başaracak olmanızdır.

   Örneğin projenin sunum aşamasında müthiş bir heyecana sahip olacağınızı düşünüyor olabilirsiniz. Kendinizi sunumu yaparken hayal etmeniz durumunda o an hissedebileceğiniz korkuları içten içe yaşamaya başlarsınız. Çok daha hafif olur çünkü bu bir hayaldir ama hayali devam ettirmelisiniz. Hayali devam ettirip sonuna kadar neler olabileceğini görmeyi denemelisiniz. Daha sonra hissettiğiniz duygular neler ise onları kabullenmeniz gerekir. Evet, çıkıp başkalarının önünde konuşmak için yeteri kadar deneyim sahibi olamayabilirsiniz ama gel gelelim bunu denemediğiniz sürece de deneyim sahibi olamazsınız. Yaşadığınız heyecan veya endişe normaldir, olması gereken duygulardır. Bu şekilde düşünerek kendinize bu işi başarabilmek için gerekli teşviki sağlayabilirsiniz.