Korkularla yüzleşmek: Meydan okumaya hazırlan

Korkularla yüzleşmek… Başarı şansımızın düşük olduğunu düşündüğümüz anlardan birisidir. Duygularımızın arkasına gizlenmiş ve bizi bir şekilde kontrol eden korkularımız hayatımızı ele geçirmiş olabilir. Onlara ya şimdi meydan okuyacaksın ya da sonsuza dek onlarla yaşamak zorunda kalacaksın. Senin tercih ne olurdu?

Korkular zihnimizde yaşarlar. Zihnimizin içinde yaşayan ve hayatımızı esir alan bu duygular davranışlarımızdan düşüncelerimize kadar birçok noktada bizi etki altında bırakır. Korkularımız nedeniyle bir şeyleri ertelemeyi alışkanlık haline getirebiliriz. Korkularımız nedeniyle her zaman başkasını sorunlu bulabilir ve onlara saldırabiliriz. Korkularımız nedeniyle insanlarla iletişim kurmaktan uzak durabiliriz.

Korkularla Yüzleşmek ve Onlara Meydan Okumak

Korkular bizi bu denli etkilerler. Yeni bir şeyler öğrenmeyi, yeni amaçlar edinmeyi ve hatta yeni bir şeyler oluşturmayı asla düşünemeyiz. Dikkat edersen, düşünmeyiz demiyorum “düşünemeyiz” diyorum. Çünkü korkular bize engel olurlar ve hayatı anlamlı bir biçimde yaşamamıza izin vermezler.

Onlarla yüzleşmeyi cesaret edemeyiz. Onları kendimizden daha güçlü görürüz. Onlar olmadan düşünmeyi unuttuğumuz için asla doğru kararlar almayı başaramayız. Onları kabul etmek istemediğimiz için onları bu denli güçlü hale dönüştürürüz ama bunun farkında bile olmayız.

Bugün, bu yazıda korkularınla yüzleşmene yardımcı olmaya çalışacağım. Attığın adımlar fark edilemeyecek kadar küçük olacak ama karşılığında çok büyük kazanımlar elde edeceksin. Korkularına meydan okumaya hazır olduğun zaman yazının geri kalanını okumaya başlayabilirsin.

Korkularınla Yalnız Kal

Korkularına meydan okumadan önce onu anlamalı ve hissetmelisin. Yapman gerekenin ne olduğunu bilmiyor olabilirsin ama sadece 5 dakikanı ayırarak korkularınla yalnız kalmalısın. Korkuyu hissettiğin an duygularında ve vücudunda oluşan değişimi gözlemleyerek onu tanımalısın.

Seni nasıl etkilediğine dikkat etmeli ve kendini fazla kaptırmadan hissettiğin korkunun karşısında durmalısın. Bu konuda zaman sınırlaması yok ama 5 dakika ideal bir süredir. Eğer korkularınla daha fazla süreliğine yalnız kalacak cesarete sahipsen bunu gerçekleştirmelisin. Korkuların fazlasıyla yoğun bir biçimde kendini hissettirdiği an aklındaki ilk kaçış planını devreye sokabilirsin.

Korkuyu Sevgiyle Yaklaş

Korkuların kesinlikle acımasız ve merhamet yoksunu olmalı. Canını fazlasıyla acıtabilirler ve seni stres altında tutabilirler. Stresten kurtulmak için bir çözüm arayabilirsin. Bir an önce çektiğin acının veya stresin son bulmasını isteyeceğinden neredeyse eminim. Daha fazlasını yapabilir misin?

Mutluluk yüzünü gösterdiğinde “Evet, yapabilirsin!” cevabını alacağından şüphen dahi olmasın. Sevgiyle korkunun üstesinden gelebilirsin. Yarattığı stresi veya acıyı ortadan kaldırması için ondan merhamet dilenmek yerine ona sevgiyle yaklaşmayı denemelisin. Çünkü sevgi birçok olumsuz duygunun en güçlü ilaçlarından birisidir.

Korkunun Üstesinden Gel

Artık hazırsın, korkularını yenmek için onunla gerekli müzakereleri çoktan tamamladın. Önce onu tanıdın, sonra ona en dirayetli yardımcılardan biri olan sevgiyle yaklaştık. Korkunun üstesinden gelmenin tam zamanı olduğuna emin olabilirsin. İlk karşılaşmada seni fazlasıyla yormuştu öyle değil mi?

Aslında çok güçlü biri olduğunu bilmen lazım. Korkunun üstesinden gelmek vakit alıcı bir iş olduğu kadar yorucudur. Ama sen eskisinden çok daha güçlüsün, birçok şeyin üstesinden gelebilecek kapasitede olduğuna inanman lazım. İçindeki cevheri uyandırma vakti geldi hatta geçiyor bile. Sevgi, aşk, tutku, sadakat, güzellik ve iyilik hepsi zaten sahip olduğun değerlerdir. Bugüne kadar onları beslemeyi ve büyütmeyi unutmuş olabilirsin. Şimdi değişim zamanı ve sen bu değişimde doğru tarafta olmayı başarmalısın.

İnan bana korkularını yenebilirsin. Korkularını yenmeyi başardığın zaman hayatı yeniden keşfedebilirsin. İnsan güçlüdür ama gücünün farkında olmayan bir varlıktır. Bahsettiğim adımlarla kendine olan güvenini geri kazanabilir ve gücünün açığa çıkarabilirsin. Bu biraz zaman alabilir ama sonunda korkularınla yüzleşmeyi tercih ettiğin için onlardan kurtulacağın yöne doğru ilk adımı atmış olacaksın.

6 Comments

  1. Melike
      • Melike

Yorum yapıp katkı sağla...

Reklamlar engelli...

Bu blog yayın hayatını rahatsız edici konumlarda olmayan reklamlar sayesinde sürdürmektedir. Lütfen destek olmak adına bu blog için reklamlara izin vermeyi düşünün.

Refresh