Korkularla yüzleşmek: Meydan okumaya hazırlan

Kaan Karadeniz

28 yaşındayım. Yüksek lisans öğrenimini "Bilgi ve Belge Yönetimi" bölümünde sürdürmekteyim. Psikolog veya terapist değil, araştırmacıyım. Başarının çaba ile doğru orantılı olduğuna inanlardanım.

6 Cevaplar

 1. rozerin çevik dedi ki:

  Hocam ben insanlarla konuşamıyorum heyecanlanıyorum ve saçmalamaya başlıyorum bazen gereksiz ve saçma konuşuyorum ani tepkilerim oluyor. Anlayacağınız nerde nasıl konuşacağımı bilmiyorum bunu nasıl yenebilirim

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba,

   Buna bir rahatsızlık veya eksiklik diyebilme yetisine sahip değilim. Bir uzmanın değerlendirme yapması çok daha doğru olur. Bu konuda elbette söyleyebileceğim birkaç şey var. Eğer blogu takip etmeyi sürdürürseniz ileride belki daha detaylı açıklamaların yer aldığı bir yazı sunabilirim. Şimdilik aşağıdakileri göz önünde bulundurmanızı öneririm.

   Bu problemi yaşamanızın iki farklı yönü olabilir. İlki sosyal yetersizlik, ikincisi ise doğru şeyi söyleme arzusu olabilir. Hangisini yaşadığınız bu sorunun çözümü için son derece önemlidir. Sosyal yetersizlik ise bambaşka adımları düşünmeniz gerekir. Doğru şeyi söyleme arzusu ise yaklaşımınız biraz daha yumuşak olabilecektir.

   Bir şey söylemeniz gerektiğinde mükemmel olmak zorunda olmadığınızı bilmelisiniz. Bir şey söyleyecekken çok fazla düşünmenize de gerek yoktur. Biraz merakın peşinden gitmeniz gerek, doğru şeyi söylemenize gerek yok doğru şeyi yapmanız gerek. Burada doğru şey konuşacağınız kişilerle ilgilidir. Yani onlarla konuşurken hazırlıklı olmalısınız. Bir başka ifadeyle zihninizde konuşabileceğiniz bir şeylerin olması gerek.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

 2. Melike dedi ki:

  Merhaba hocam herkesin kendine gore korkulari vardir kimi bocekten korkar kimi ucaktan kimi hastaliktan kimj olumden..Benimde hayatim boyunca cesitli korkularim oldu endiselerim. Ama bunlarin ustune nasil gitmeliyim somut bir ornekle aciklayabilir misin acaba? Mesala ben gondoldan korkuyorum diyelim. Ustune gidip gondola binersem bu durum korku olamktan cikar mi yani ?? veya bi rahatsizlik duydugum zaman ya bende de olursa veya ailemde de olursa korkusu olusuyor onun ustune gidip o hastaligi iyice mi arastirmam gerekir yani?? yani tam olarak ne yapmam gerekir hocam

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba Melike Hanım,

   Gondola binmek konusunu şöyle bir kenara ayırıyorum çünkü onun değişkenleri çok çok farklıdır. Varsayalım yeni bir iş projesine başlamanız gerekiyor ama her şeyi elinize yüzünüze bulaştırmaktan korkuyorsunuz. Bu durumda size engel olan beceriksizliğiniz değil çoktan kabul ettiğiniz çekincelerdir. Burada anlatmak istediğim ise ancak ve ancak bu işe ilk adımı atıp tüm korku ve endişelerle birlikte hareket ettiğiniz sürece bir şeyler başaracak olmanızdır.

   Örneğin projenin sunum aşamasında müthiş bir heyecana sahip olacağınızı düşünüyor olabilirsiniz. Kendinizi sunumu yaparken hayal etmeniz durumunda o an hissedebileceğiniz korkuları içten içe yaşamaya başlarsınız. Çok daha hafif olur çünkü bu bir hayaldir ama hayali devam ettirmelisiniz. Hayali devam ettirip sonuna kadar neler olabileceğini görmeyi denemelisiniz. Daha sonra hissettiğiniz duygular neler ise onları kabullenmeniz gerekir. Evet, çıkıp başkalarının önünde konuşmak için yeteri kadar deneyim sahibi olamayabilirsiniz ama gel gelelim bunu denemediğiniz sürece de deneyim sahibi olamazsınız. Yaşadığınız heyecan veya endişe normaldir, olması gereken duygulardır. Bu şekilde düşünerek kendinize bu işi başarabilmek için gerekli teşviki sağlayabilirsiniz.

Yorum yapıp katkı sağla...