Kişisel Gelişim

Kapsamlı kişilik testi: Kişilik tipini öğrenme fırsatı

Bugün yeni keşfetmiş olduğum bir kişilik testini sizlerle paylaşacağım. Bu kişilik testi hakkında sayısız olumlu yorum bulunmaktadır. Bu yorumlar arasında söz konusu kişilik testinin en kapsamlı ve en doğru kişilik testi olduğunu ifade eden düşünceler bulunmaktadır. Ben ise kişisel fikrimi yazının sonunda dile getireceğim.

16Personalities adını taşıyan kişilik testini gerçekleştirmek tamamen ücretsizdir. Test Türkçe dil desteğine sahip olduğundan kolay adımlarla yaklaşık 10-20 dakika içerisinde testi tamamlamayı başarabilirsin. Testi tamamladıktan sonra sahip olduğun kişilik türü ve ona uygun açıklamalar karşına çıkmaktadır. Sonrasında ise seninle aynı kişiliğe sahip ünlü isimlerden örnek yer almaktadır.

Kapsamlı Kişilik Testi – Sonuç: INJF-T

Öncelikle kendi testimin sonuçlarından söz edeceğim. Sorulara dürüst cevaplar vermeniz durumunda kişiliğinizi kolaylıkla öğrenebileceğinizi unutmamalısınız. Ben elimden geldiğince dürüst olmaya çalışarak testi gerçekleştirdim ve sonuç olarak NJFL kişilik türüne sahip olduğumu ifade eden bir sonuçla karşılaştım. Daha açık ifade etmek gerekirse kişilik türüm “diplomat kişilik tipinde savunucu” özelliklere sahip.

 • %69 İçe Dönük – Beni tanıyan herkes aynısını söyler hatta birçok yakınım bana kaplumbağa benzetmesini yapar. Kendi kabuğuna çekilmek benimle özdeşlemiş yegane deyimlerden birisidir.
 • %64 Sezgisel – Enerji başlığı altında yer alan bu oranlama ise yine benimle uyumluydu. Ben gerçekçi bir insan değilim, gerçekçi bir insan olsaydım sanırım karşıma çıkan sayısız fırsatı değerlendirme yoluna giderdim. Ben testin belirttiği gibi sezgisel bir insanım. Aksini edebilmem pek mümkün değil.
 • %75 Prensip Merkezli – Hiç şaşırmadım gerçekten. Mantık merkezli değil prensip merkezli birisi olmak beni hiç şaşırtmadı. Sırf prensiplerim nedeniyle sevilmediğim anlar oldu, küfürler yediğim anlar, aptal olduğum dahi oldu. Vazgeçtim mi? Elbette hayır, gerçek benim ise neyse ben o gerçeğe sadık kalmaya inat etmiş birisiyim.
 • %90 Planlayıcı – Bu sonuç beni biraz ürküttü açıkçası. Taktiksel yaklaşım açısından araştırmacı değil planlayıcı olmak beklediğim bir sonuç olsa bile yoğunluğun bu kadar olmasını beklemiyordum. Evet, benim için planlı hareket etmek, merak edip yola çıkmaktan her zaman daha güvenlidir.
 • %63 Temkinli – Farklı bir şey beklenemezdi zaten. Büyük laflar edip onların peşinden giden değil daima temkinli hareket eden birisi olmuşumdur. İddialı olmak belki motivasyon açısından önemli olabilir. Bu kısım bir benim için büyük bir dezavantaj olabilir.

Gerçekleştirdiğim testin sonuçları bu şekilde. Dikkatimi çeken en önemli nokta her başlıkta neredeyse keskin eğilimlere sahip olmam oldu. Yani herhangi bir değerlendirme başlığında ucundan kurtardığım yaklaşımlar söz konusu değil. Tekrar belirtmem gerekirse testin sonuçları beni şaşırtmadı. Hatta açıklamasında yazanların beni anlattığını söyleyebilirim. Sessiz, gizemli, idealist…

Kişilik Testine Göre Benzediğim Ünlüler

Bu kısım gerçekten ilgi çekici. Bazı kurgusal karakterler ise zaten bir hayali karakter olsam olmak istediğim karakterleri içermektedir. Ben buradaki ünlü isimlerin bazılarını çok detaylı tanımıyorum. Sadece isimlerini duyduğumu ve uzaktan yakından karakteristik özellikleriyle ilgili bilgim olmadığını belirtmeliyim. Bu nedenle içlerinden en çok ilgimi çekeni ele alacağım…

“Savunucu” nitelikli kişilik testinden yola çıkarak kişilik olarak benzediğim ünlüler arasında birbirinden farklı isimler yer almaktadır. Fakat bu listede en çok üç hayali karakterin ilgimi çektiğini belirtmeliyim. Yüzüklerin Efendisi romanlarından Aragorn, Taht Oyunları romanlarından Jon Snow ve Üç Silahşörler romanından Aramis bu kurgusal karakterlerdir.

 • Aragorn – Yüzükler Efendisi romanlarını okumadım ama filmlerini izledim. Bu benim için gerçekten büyük bir eksiklik farkındayım ve bu eksikliği en kısa sürede kapatmalıyım. Orta Dünya’da yaşasaydım Elf olmak isterdim çünkü onların hep kadım varlıklar olduğunu düşünürüm. Hatta rol yapma oyunları oynarken Elf bir seçenek ise genelde ben hep Elf olmayı seçerim. Kişiliğim ise ölümlü bir insan olan Aragorn ile benzermiş ama ben Legolas olmak isterdim…
 • Jon Snow – Taht Oyunları veya popüler adıyla Game of Thrones romanlarını okumadım ama diziyi bir süre takip ettim. Okuma listemde bu kitapların yer aldığını söylemeliyim. Eğer Westeros’ta yaşasaydım herhalde yaşamak istemezdim. Çok karanlık arkadaşlar, o kadar karanlık bana göre değil. Bu dünyadan ise kişiliğim Jon Snow ile benzermiş, eh en azından bir Stark kanına sahip birisi olmak sevindirici…
 • Aramis – Üç Silahşörler romanlarını okuyup bitirmedim, sadece göz gezdirdim ama dizisini izledim. Aramis karakteri dizide genelde çapkın birisi olarak işlenmişti ama bu karakterin asıl özelliği arkadaş sadakatine inanması ve biraz kibirli olmasıdır. Athos, Porthos, Aramis ve D’artagnan dörtlüsünden seçme şansım olsa sanırım Athos ile Aramis arasında kararsız kalırdım. Bu seçimi kişilik testi benim yerime gerçekleştirmiş. Bana daha fazla söz düşmez…

INFJ – Diplomat/Savunucu – Tüm Yönleri

Bu kısım kısmen çeviriye girebilir çünkü henüz bu bilgilerin yer aldığı sayfalar dilimize tercüme edilmiş değil. Elimden geldiğince kendi cümlelerime sadık kalmaya çalışarak kendi kişilik tipimin güçlü ve zayıf yanlarını anlatmaya çalışacağım. Bakalım benim güçlü ve zayıf yanlarım nelermiş…

INFJ – Güçlü Yönleri

 • Yaratıcı – Sahip olduğum kişilik tipine göre önemsediğim her insanın yaşadığı problemlere en işe yarar çözümü bulmak için çaba gösteren birisiymişim. Bu nedenle genel olarak bu kişilik tipine sahip kişiler sık sık danışılan birisi olurmuş. Doğru olduğunu düşünüyorum ama abartmamak gerektiğini belirtmeliyim.
 • Anlayışlı – Sahip olduğum kişilik tipine göre yönlendirilmesi zor bir insanmışım. Bu kişilik tipine sahip olan kişiler manipülasyona kolay kolay yem olmazlarmış. Dahası şartlar ne olursa olsun en doğru kararı alabilmek için çaba gösterirlermiş.
 • Teşvik Edici – Sahip olduğum kişilik tipine göre oldukça güçlü bir yazı diline sahipmişim. Bahsetmekten gurur duyduğum herhangi bir konuda insanları teşvik edebilir ve onlara ilham kaynağı olabilirmişim. Bu benim için neredeyse doğuştan gelen bir yetenek gibiymiş.
 • Kararlı – Sahip olduğum kişilik tipine göre karmaşık problemleri çözme konusunda çok fazla sorun yaşamam söz konusu olmazmış. Yaratıcı, anlayışlı ve teşvik edici olduğum için gidilmesi gereken yoldan söz etmek yerine gidilmesi gereken yolda olurmuşum. Genelde dünyaya katkı sağlayan insanların bu tür eğilimleri olurmuş.
 • Kesin – Sahip olduğum kişilik tipine göre gemileri yakmam gerektiği zaman bir dakika bile düşünmeye gerek duymayan birisiymişim. Doğruluğuna inandığım şey uğruna enerjimi yitirmeden aralıksız bir biçimde yılmadan mücadele edebilirmişim.
 • Fedakar – Sahip olduğum kişilik tipine göre önemli olan kendimi geliştirmek değil çevremi geliştirmekmiş. Ne yapıyorsam kendim için değil dünya için yaparmışım. Kendimi geliştirmek yerine daha çok beni yola çıkaran fikre odaklanıp o fikri geliştirmeye çalışırken kendime katkı sağlamayı başaran birisiymişim.

INFJ – Zayıf Yönleri

 • Hassas – Sahip olduğum kişilik tipine göre prensiplerimin eleştirilmesi ve prensiplerime karşı çıkılması en zayıf noktalarımdan birisiymişim. Bu tür eleştirilere tamamen kapalı birisiymişim. En önemlisi bu tür eleştirilere karşı en sert cevabı verme eğilimine sahipmişim.
 • Son Derece Özel – Sahip olduğum kişilik tipine göre yeni arkadaş edinmem epey zormuş. Özel hayatımı dışarıya tamamen kapatır ve bunun yerine insanlara başka bir görünüm sunmayı tercih edermişim. Bu nedenle yakınlaşılması kolay birisi değilmişim.
 • Mükemmeliyetçilik – Sahip olduğum kişilik tipine göre her zaman en iyisini arayan birisiymişim. Bu nedenle siyasete, ticaret ve romantik ilişkilerde başarısız olma olasılığım çok yüksekmiş. Bir çözüm bulduktan sonra her zaman daha iyi çözümü aramaya çıkarmışım.
 • Sebep Odaklı – Sahip olduğum kişilik tipine göre her zaman sebep odaklı olmam gerekirmiş. İdeal durumu yakalamak için takip ettiğim rotaya çıkacak en ufak engelin orada olması için bir sebebin yer alması gerekirmiş. Bu nedenden ötürü genellikle hayal kırıklıkları çok daha kolay yaşanırmış.
 • Kolayca Sönmek – Sahip kişilik tipine göre hayatta kolayca tükenip giden bir yapıya sahipmişim. Eğer hayatta bir dengeyi yakalayamazsam tükenmem kaçınılmazmış. Hassas ve son derece içe kapanık olduğum için ideal durum peşinden giderken enerjimin hızlıca tükenmesi söz konusu olabilirmiş.

Sıra Sende: Kişilik Testine Başla

16Personalities kişilik testi ile ilgili kendime ait bilgilerin birçoğunu sizinle paylaştım. Okurken “beni nasıl bu kadar iyi tanıyorlar” dediğimi itiraf etmeliyim. Bu kişilik testini Kelimeler Benim‘de yayınlanan bir yazıda keşfettim ve seninle paylaşmak istedim. Sadece birkaç dakikanı ayırarak bu testi gerçekleştirebilir ve kişilik tipini öğrenmeyi başarabilirsin. Sahip olduğun kişilik tipini yorum yaparak benimle paylaşman durumunda Türkçeye tercüme edilmemiş kısımda yazanlar konusunda sana özet bilgi verebilirim.

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

İlgili Makaleler

8 Yorum

 1. Ben kimim, sorusuna cevap arıyordum. Bir şekilde bu siteye kadar geldim. Başlığı görünce dedim, kesin MBTI! Öyle de çıktı! O test cidden çok başarılı. INTP-T’yim ben de ve -T konusunda doğru demişsin. Kesinlikle bir dezavantaj. Hep -A olmak istemişimdir, özgüvenim yerlerde ama naparsın işte…

 2. Merhaba Kaan bey yukarıdaki yorumları ben yazmadım okudum ve çok şaşırdım bundan sonra yorumda bulunmayacağım benim adıma yorum gelirse dikkate almayınız çünkü benim adımı kullanarak yazıyorlar mümkünse benim ismimi ve mail adresimi iptal edebilir misiniz şimdiden teşekkürler

  1. Merhaba,

   Evet bir önceki yorumu ve diğer yorumları yapanla aynı kişi gibi gözükmüyorsunuz. Benim elimde olan bir şey değil maalesef ama bundan sonra yorumları onaylarken biraz daha dikkatli olurum. Bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim.

 3. Kaan ne düşündüğünü bilmiyorum ama her zaman kendine güven düşüncelerinin arkasında dur umutsuzluğa kapılma iyimserlik erdemliktir moralini bozma

 4. Kaan oğlum merhabalar yukarıda yazılanları baştan sona okudum azim ve başarınıza hayranım sizi takibe kısa süre önce başlamış ol samda bilgi ve düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyen güçlü karakteriniz her zaman ön planda olduğunu yansıtıyorsunuz başarmak istemektir yolunuz açık olsun

  1. Teşekkür ederim Saadet Hanım. Şu sıralar hayatın bana karşı çok iyimser olduğunu sanmıyorum ama bugünler de geçer inşallah. Başarı yolunda hepimizin yolu açık olur umarım.

Yorum yapıp katkı sağla...

Başa dön tuşu
Kapalı