Utangaçlık nasıl aşılır?

U

Utangaçlık nasıl aşılır? Utangaçlık birçok insanın kabusu gibidir. İnsanlar utangaçlığı bir tür negatif durum olarak yorumlama yoluna giderler ama utangaçlık gerçekte kötü bir şey değildir. Utangaç olmanın yanlış olduğunu düşünen kim varsa utangaç olamadığı için böyle düşünüyordur. Bazen insanlar utangaç olduğun için seni suçlayabilirler ama aldırış etmemelisin.

Bugün sana utangaç olduğun için kendini iyi hissetmediğini düşünerek yardımcı olmaya çalışacağım. Utangaç insanlar bir şeyler söylemeden önce fazlasıyla düşünerek hareket ederler. Güvenilmeyen insanlarla yakınlaşmak utangaç insanlar için mümkün değildir. Utangaç insanlar genelde sakin olduklarından onlarla sosyalleşmek çok daha kolaydır. Utangaçlık göründüğü kadar kötü değilmiş öyle değil mi?

Utangaçlık nasıl yenilir?

Utangaçlık konusunda sana yardımcı olacağımı söyledim. Birçok insanın aksine sana farklı bir yaklaşımı önereceğim. Utangaç olduğunu kabul ederek utangaçlığı yenmeye çalışman tanışmış olduğun tüm yöntemlerden daha işe yarar olabilir. Bunun için aşağıda önermiş olduğum yöntemleri deneyebilir, utangaçlıktan kurtulmak yerine hayatına onu kabullenerek devam etmeyi deneyebilirsin.

Utangaçlığın Olumlu Yönlerini Fark Etmek

Utangaç olmakla barışık bir hayat geçirmek istiyorsan öncelikle utangaçlığın olumlu yönlerini fark etmek zorundasın. Geçmişi düşünmeli, bir liste oluşturmalı ve bu listeyi akılda tutarak bir günlük yazmaya çalışabilirsin. Günlük yazmanın faydaları arasında kendinle barışık olmayı sağlamak gibi güçlü bir etken yer almaktadır.

 • Geçmişini düşünürken utangaç olduğun her anı aklına getirebilirsin. Hoşlandığın kızdan veya erkekten uzak durmak, hayal ettiğin işi kazanacakken firma patronuyla görüşememek ve buna benzer birçok durumla karşı karşıya kalmış olabilirsin. Bunların hepsi doğal olarak ortaya çıkarlar ve işin özü bunların hepsinin olumsuz sonuçlar olmasıdır. Fakat utangaç birisiysen utangaçlığın getirmiş olduğu belirli faydaları görmezden gelmeden hareket etmeye çalışman gerekir.
 • Utangaç olduğun zaman oluşan durumlara karşı olumlu ve olumsuz her şeyi liste haline getirmelisin. Utangaç olmak diğer insanları daha yakından dinlemeni sağlayabilir. Utangaçlık elde edilen bilgiye daha hassas yaklaşmana yardımcı olabilir. Utangaç olmak iç sesinle çok sık konuşmanı sağlayabilir. Diğerlerinden daha az konuştuğun için söylenenleri daha iyi anlayabilecek çok iyi bir dinleyici olabilirsin. Bunların hepsi iyi bir analizci olmanı sağlar ve hepsi utangaçlığın pozitif yönlerindendir.
 • Günlük yazmalısın. Belki sana çok eski bir alışkanlık gibi gelebilir ama günlük yazmak utangaç insanlara yardımcı olabilmektedir. Günlük yazarak daha sonra yazdıklarını okuyabileceğin için utangaçlığın faydalarını daha kolay fark etmeyi başarabilirsin. Özellikle utangaçlığın hayatını kapladığını düşünüyorsan günlük yazmak sana fazlasıyla yardımcı olacaktır. Günlük yazarken utangaçlıktan ötürü karşına çıkan zorluklara değinmeyi ihmal etmemelisin.

gunluk tutmanin faydalari nelerdir

Utangaçlığın Olumlu Yönlerini Araştırmak

Utangaç olmanın ne gibi olumlu yönlerinin bulunduğunu bilmiyorsan onları araştırmaya çalışabilirsin. Utangaçlık konusunda yapılmış son araştırmaları, yazılmış son yazıları veya daha farklı önerileri takip etmeye çalışabilirsin. Bunlar seni memnun ederse ve daha fazlasını yapmak istersen utangaçlık üzerine araştırma yapan bir üniversiteyle görüşüp araştırma grubunda yer almayı dahi düşünebilirsin.

 • Utangaçlık konusunda yapılmış olan son araştırmaları takip etmeye çalışabilirsin. İnternet ortamında benim gibi bir araştırmacı ve blog yazarı olmasa bile bir psikolog olarak çeşitli tavsiyelerde bulunmak isteyen insanları dinleyebilirsin. Bu insanlar mesleklerinin getirmiş olduğu avantajlar sayesinde sana belki benden çok daha iyi öneriler sunabilirler.
 • Yapılan araştırmalar ve sana sunulan bilgiler hoşuna gittiyse, daha fazlasını yapmak istiyorsan ilk işin utangaçlık üzerine araştırma yürüten bir üniversite veya farklı bir kuruluş ile iletişime geçip gönüllü olarak araştırma grubunda yer almak istediğini söyleyebilirsin. Bu vakit gerektiren bir iş olduğu için belki buna zamanın yetmeyebilir ama fırsatın varsa değerlendirmeyi düşünebilirsin.

Kendini Sevmeye Çalışmak

Utangaçlıkla yaşamaya alışmak istiyorsan yapacağın ilk iş kendini sevmeye çalışmak olmalıdır. Kendini sevmeye çalışmak için kendini daha yakından tanımayı düşünebilirsin. Fakat kendini sevmek istiyorsan fiziksel olarak istediğin seviyede olman destekleyici iyi bir unsur olacaktır. “İnsan kendisini nasıl sever?” isimli yazıma göz atarak bu konuda daha detaylı bilgi edinebilirsin.

İnsan kendini nasıl sever?

 • Kendinle ilgilenmelisin. İster ayna karşısında istersen tek başına kaldığında mutlaka kendini incelemelisin. Gördüğün kişi sensin, sen eşsizsin ve hayatında çok iyi başarılara imza atmış birisin. Hayata gülümseyerek motivasyon konusunda kendini desteklemelisin. Kişiliğin veya dış görünüşle ilgili kendine ne kadar yüklenirsen bir o kadar fazla zarar görmüş olursun. Her nasıl biriysen kendini öyle kabul etmeli ve kendini sevmelisin. Hayatta başardığın iyi şeyleri düşünmeye çalışmalısın.
 • Kendinle barışık olmalısın. Kendinle barışık olduğun zaman başkasının seni destekler hissettiğin duyguları yeniden yaşayabilirsin. Kendisiyle barışık olmayı başaran insanların stres seviyeleri çok daha düşük olur ve aynı zamanda çok nadir öz güven problemi yaşarlar. Kendinle barışık olman durumunda utangaçlığı bir sorun olarak görmek yerine onu bir fırsat olarak görmeye başlayabilirsin.
 • Hareket etmelisin. Gün içerisinde bol bol hareket etmelisin. Fiziksel olarak kendini ne kadar iyi hissedersen ruhsal anlamda da o kadar iyi olursun. Hata yaptığın bir günü hatırlamak sana çok fazla şey kazandırmaz ama o gün yaşadığın olumsuzlukları düşünebilirsin. Baş ağrısının geçmemesi, moralinin bozuk olması veya hayatının yıkılmaya başladığını hissetmek gibi çeşitli ruh hallerinde olabilirsin. Yorulmuş olabilirsin, utangaçlık seni fazlasıyla yormuş olabilir ama pes etmek yerine utangaçlıkla dost olarak hayatını daha iyi bir noktaya taşımaya çalışmalısın.

Utangaç Arkadaşlar Edinmek

Utangaç insanların yeni arkadaşlar edinmesi çok kolay bir durum değildir. Bu kişiler muhakkak kendileri gibi utangaç olan kişilerle konuşmaya çalışmalıdırlar. Utangaçlıktan ötürü kendini ifade etme konusunda çok büyük sıkıntılar yaşayan insanlar ise bu problemi ortadan kaldırmak için insanlarla daha fazla iletişim kurmaya özen göstermelidirler.

 • Utangaç olan arkadaşlarınla vakit geçirmeli veya kendine utangaç arkadaşlar edinmelisin. Birçok insan tek başına kaldığında daha fazla problemle karşılaşabilmektedir. Bu nedenle başka insanlarla vakit geçirmek çok daha doğru bir adım olabilir. Kendin gibi utangaç arkadaşlar bulursan onlarla daha kolay anlaşmayı başarabilir ve aynı zamanda utangaçlığını gün yüzüne çıkarmadan çok daha sakin bir biçimde arkadaşlarınla takılmayı başarabilirsin.
 • Dışarı çıkıldığı zaman utangaç insanlar yalnız kalma tercihlerine aldırış etmedikleri için kolayca kendilerini belli ederler. Birileriyle arkadaşlık etmek istiyorsan onları kolayca bulabilirsin. Onlara yaklaşmayı deneyebilir ve onlarla iletişim kurarak utangaçlığını aşmayı deneyebilirsin. Bazen utangaçlık dahi sana yeni arkadaşlıklar edinme fırsatı sunabilecektir.
 • Daha fazla iletişim kurmayı denemek çok daha doğru olacaktır. Utangaç bir insanın iletişim kurma konusunda diğer insanlardan biraz daha beceriksiz olduğunu söylemek mümkündür. Bazı insanlar ise sadece yüz yüze iletişimlerde utangaç olduklarından farklı iletişim tekniklerinde kendilerini daha rahat hissedebilirler. Eğer böyle çok daha rahat olacağına inanıyorsan yüz yüze görüşmenin yanında aynı zamanda yazışarak veya telefonla konuşarak iletişim kurmayı deneyebilirsin.

Profesyonel Destek Almak

Utangaçlığı yenmek veya onu aşmak konusunda hiçbir şey işine yaramadıysa profesyonel destek almalısın. Bazen tek başına bir çözüm bulabilmek pek mümkün olmayabilir. Bu konuda yüzlerce araştırma okusan dahi bir yönlendirici olmadan utangaçlıktan kurtulmayı başarmak çok zor olabilir. Bu nedenle profesyonel destek almayı düşünebilirsin.

 • Her ne kadar utangaçlık problemini tek başına ortadan kaldırabilecek bilgi birikimine sahip olsan bile bazı durumlarda kendini kabullenmek çok zorlayıcı olabilmektedir. Genellikle geçmişte yaşanan bazı olayları bugün daha farklı bir biçimde ele almak insan için çok zordur. Utangaçlığı kabul etmeyi başaramıyorsan bunu bir danışman eşliğinde denemeye karar verebilirsin.
 • Danışmandan alacağın yardım doğrultusunda utangaçlığın ortaya çıkardığı problemleri aşmayı başarabilirsin. Utangaç olduğunu kabul etmemek seni depresyona ve strese doğru sürükler. Bunların her ikisi de kendine zarar vermene ve aynı zamanda başkalarını huzursuz etmene neden olur. Bu ciddi problemlerle karşılaşmak istemiyorsan en kısa sürede mutlaka profesyonel destek almalısın.

Utangaçlık seni nasıl frenler?

Bu kadar yazdın ama utangaçlığın nasıl bir şey olduğunu bana anlatmadın diye düşünebilirsin. Ben utangaç birisiyim ve ön planda olmaktan hiç hoşlanmam. Genellikle topluluktan ayrı hareket etmek gibi bir huyum vardır. Arka planda kalmayı ve olanları takip etmeye çalışırım. Sessiz bir insan olmakla beraber gideceğim yerde hiç tanımadığım bir insanın olması beni huzursuz eder.

Diğer taraftan bazen bu utangaçlıktan sıyrılıp kendimi aştığım zamanlar olmaktadır. Doğal davranmak için öncelikle kendimi güvende hissetmem gerekir. Fakat benim için en büyük sıkıntı başkalarının beni tuhaf biri olarak tanımlamalarıdır. İnsanların benden daha fazla şey beklemeleri durumunda genelde onlar kadar iyi olamadığımı düşündüğüm olur. Onlar kadar iyi, onlar kadar komik ve onlar kadar zeki olamamak gibi düşüncelere takılıp kalabilirim. Bu kendime yönelttiğim en acımasız eleştiriler arasında yer alır.

Utangaçlık nasıl aşılır sorusuna artık bir cevap bulabildiğini umut ediyorum. Utangaçlık konusunda daha farklı önerilerle karşılaşabilirsin. Benim önerim onu kabul edip yola devam etmek şeklinde olacaktır. Belki bunun çok iyi bir fikir olduğunu düşünmüyor olabilirsin ama utangaçlığı kabul edip yoluna devam edebilmeyi denemek gerçekten iyi bir fikir olabilir.

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

2 Yorum

Yorum yapıp katkı sağla...

 • Sonra bakarım diye düşünüp telefonumun ana ekranına sabitleyip tekrar merak içinde açıp okuduğum bir blog tebrikler