Instagram bağımlılığı: kullanmayı tadında bırakmak

Instagram hesabımı kapatmak istiyorum ama yapamam. Çok tedirgin oluyorum bu durumdan ama yapamam… Birilerini takip etmezsem kendimi cahil hissediyorum, yapamam… Bir dakika ya! Neden bir şeyler yapması gereken benim onu anlamadım? Benim Instagram hesabım yok!

Bu yazının konusu Facebook’tan sonra bana baygınlık vermeye başlayan Instagram meselesi. Senin başka işin gücün yok mu gününü Instagram’da geçiriyorsun diye nicesine söyledim ama takan kim. Büyük eksiklik, sana diyorum liseli! Ders dinlemek/çalışmak yerine aklın bugün Merve’nin yaptığı yeni makyajda, en olmadı Aslı’nın aldığı yeni kıyafetlerinde!

Instagram Bağımlılığı: Tadında Bırakma

Ben bu insanları anlamıyorum. Sosyal medyanın sunduğu veri bombardımanının altında yaşam mücadelesi vermek yerine veri yağmurunun altında ıslanmayı tercih eden ama bu verilerden hiçbirisini uzun vadeli kullanamayan insanların yaşam stili benim hoşuma gitmiyor. Vakit kaybediyorsun, ömründen vakit çalışıyorsun ve sahip olduğun niteliği yitiriyorsun. Bir süreliğine dahi olsa Instagram’a bakmamayı düşünemez misin?

Senin yerine ben cevap vereyim mi? Cevabın ne olduğunu biliyorsun ama söylemekten çekiniyorsun. Bırakamazsın, bırakmak gibi bir gayen asla olmayacak çünkü. Fotoğraf yükleyip arkadaşların formaliteden bile olsa onu beğendiklerinde gururun okşanıyor ama arkadaşın o resmi bir beklentiyle beğeniyor. Kendisi resim yüklediğinde sen de onun resmini beğen diye… Birkaç kez beğenme bak neler oluyor neler…

İlayda ile Sude arkadaşlar. Birbirlerini Instagram’dan takip ediyorlar. Hangisi fotoğraf yüklerse yüklesin hemen birbirlerine beğeni atıyorlar. Bir gün İlayda, Sude’nin bir fotoğrafına beğeni atmayı unutuyor. Sude beğeni gelmesini bekliyor ama beğeni gelmiyor. Aradan zaman geçiyor Sude tekrar bakıyor, beğenilerin arasında İlayda yazmıyor. Sude çaresiz, Sude’nin gözleri dolu, sinirden elindeki telefonu kıracak vaziyette.

Birkaç gün sonra bir buluşma ayarlanıyor ama İlayda ortalarda yok. Buluşmayı ayarlayan Sude intikam alacak, İlayda’yı çağırmıyor buluşmaya. Bengü orada, Asude orada, Cemile orada, Duygu orada ama İlayda yok… Kızların sohbeti koyulaşıyor anlattıkça anlatıyorlar ve her nasılsa konu orada olmayan İlayda’ya geliyor. Sude yapıyor yapacağını: “Onu takip etmeyin bence ya o Instagram paylaşımlarınızı beğenmez.”

Bir beğeni uğruna üstünüz bu kadar kolay çizilebilir. Çiziğin en büyüğünü yiyebilirsiniz ve en önemlisi bu çiziği hiç ummadığınız bir arkadaşınız atabilir. Instagram, Facebook veya Twitter fark etmez. Sen arkadaşına beğeni atmazsan “niyesi” hemen akıllara gelir ve senaryolar üstüne senaryolar yazılarak intikam için fırsat kollanır. Anlamadıysan daha kısa tutayım, sosyal medya arkadaşlık ilişkilerini güçlendirmek yerine onları köreltir!

Instagram’ı Bırakırsan Olacaklar

Kabuslar peşi sıra gelir. Hayallerin yıkılır. Cahil kalırsın. Sevilmeyen kişi olursun. Geri kafalı bile olabilirsin. Varoş olduğunu duyabilirsin. Herkesin elinde bir telefon varken ve otobüste veya yolda yürürken Instagram’ı kurcalamakla meşgulken senin bunu yapmıyor oluşun varoş olduğunun en büyük göstergesidir. Seni varoş seni!

Bugüne kadar hiç Instagram hesabım olmadı. Birileri blog adresine takipçi kazanırsın diye baskı kurup açtırmaya çalışsa bile hep direndim. Burada belirgin bir nedenin olduğunu belirtmeliyim. Instagram size anlık durumlar üzerinden anlık mutluluklar sunar. Bir beğeni sizi mutlu eder, bir beğeni eksik olursa mutsuz olursunuz. Duygularınızın bu denli hızlı değişmesi hiç ama hiç iyi bir şey değildir.

Instagram hesabını kapatarak özgürlüğünü kazanabilirsin. Beğeni peşinde koşmak yerine bilgi peşinde koşmayı deneyebilirsin. Saatlerini Instagram haber kaynağına göz atmakla geçirmek yerine açıp iki satır gazete veya kitap okuyabilirsin. Bunlar senin için çok daha faydalı olacaktır çünkü anlık mutluluklar yerine uzun vadede sana katkı sağlayacak bilgilerle tanışmayı başarabilirsin.

Instagram Bağımlılığından Kurtulmak

Bu kadar eleştirdim, bu kadar laf söyledim ama sana hala Instagram bağımlılığını yenmek için çeşitli yöntemler sunmadım. Öncelikle dürüst olmak gerekirse sosyal medya bağımlılığını keşfetmek çok kolay değildir. Her gün düzenli olarak hesaplarını kontrol eden birisiyken bağımlı olduğunu söylemek doğru değildir. Boş vakitlerinin büyük bir kısmını anlık mutluluk için Instagram’da geçiren biriysen bağımlı olduğunu kabul etmelisin.

  • Bağımlı olduğunu kabul etmelisin. Instagram bağımlılığından kurtulmak istiyorsan atman gereken ilk adım budur. Daha iyi yaşam standartlarına sahip olmak ve boş vakitlerini daha iyi değerlendirebilmek için bu bağımlılıktan kurtulman gerektiğinin bilincinde olmalısın. Sana bir sır vereyim, eğer bunu başarırsan en zor adımlardan birisini başarıyla geçmiş olursun.
  • Sürekli olarak gelen yeni bildirimlere göz atmak istediğin zaman farklı şeyler düşünmeye çalış. Eğer bir kez bile olsa yeni ne varmış diye merak edip hesabına giriş yaparsan sürekli kontrol etmeye devam eder ve kendini kurtarılması zor bir döngünün içerisine sokarsın.
  • Yeni fotoğraf yüklemek ve takip ettiğin kişilerden gelen paylaşımları kontrol etmek için kendine bir zaman sınırı koymalısın. Instagram kullanmak sana keyif veriyorsa onu komple bırakabilmek mümkün olmayacaktır. Bu durumda yapman gereken kendine bir sınırlama koymaktır. Yeni fotoğraf yüklemek için 10 dakika, yapılan paylaşımları kontrol etmek için 15 dakika gibi bir süre belirleyerek Instagram kullanımına sınırlama getirebilirsin.
  • Instagram hesabına boş vakitlerde göz atmalısın. Bir işle uğraşıyorken eline telefonu alıp Instagram hesabına bakmamalısın. Bu verimliliğini önemli ölçüde düşürecektir ve sahip olduğun bağımlılığın çok daha güçlenmesine neden olacaktır. Kendine verebileceğin en büyük zarar bir işle meşgulken bir anda sosyal medya hesaplarını kontrol etmektir.
  • Instagram hesabın yol geçen hanı olmamalıdır. Gereksiz kişileri takip etmekten çıkmalısın, sadece arkadaşlarının yer aldığı bir takip listesi senin için yeterli olacaktır. Ne kadar fazla takip edilen kişi varsa hesabına geçirdiğin süre bir o kadar fazla olacaktır.

Bu adımları takip ederek yavaş yavaş Instagram bağımlılığından kendini kurtarabilirsin. Instagram kullanmak bir alışkanlıktır ve bu alışkanlığa veda ederken yerine yeni bir alışkanlık koymayı düşünmelisin. Bu alışkanlık yaşam standardını yükseltecek alışkanlıklardan birisi olmalıdır. Eğer bir alışkanlık edinmek istemiyorsan bu durumda yeni şeyler öğrenmeyi düşünebilirsin. Yeni bir dil, yeni bir bilgisayar programı ve yeni bir zanaat sahibi olmayı düşünebilirsin.

Kaan Karadeniz

28 yaşındayım. Yüksek lisans öğrenimini "Bilgi ve Belge Yönetimi" bölümünde sürdürmekteyim. Psikolog veya terapist değil, araştırmacıyım. Başarının çaba ile doğru orantılı olduğuna inanlardanım.

You may also like...

Yorum yapıp katkı sağla...