Diksiyon nasıl geliştirilir?

D

Konuşurken çoğu kez geveleyen birisi misiniz? İnsanlar sizin söylediklerinizi anlamakta zorlanıyorlar mı? Bu sorulara verdiğiniz cevaplar evet ise etkili konuşma konusunda becerikli değilsiniz demektir. Yaptığınız iş veya ileride tercih edeceğiniz iş ağırlıklı olarak insanlarla iletişim kurmanızı gerektiriyorsa diksiyon ve hitabet konusunda kendinizi geliştirerek etkili konuşan bir birey olabilirsiniz.

İletişimin en önemli parçalarından birisi diksiyon yani söyleyiş biçimidir. Diksiyon konuşmaların etkili ve güzel olmasını sağlar. Konuşan kişinin diksiyonu düzgünse iletilmek istenen mesaj çok daha anlamlı bir biçimde iletilmiş olur. Konuşma yoluyla kendinizi ifade etmeniz gerektiğinde diksiyon, yapılacak konuşmanın bambaşka bir renge bürünmesini sağlayabilir.

Diksiyonun Önemi ve İletişime Etkisi

Diksiyon veya söyleyiş biçimi, düşüncelerinizi veya fikirlerinizi aktarırken yaptığınız kelime ve aktarım seçimidir. En iyi aktarımı bulmak ses tonunun iyi ayarlanmasıyla mümkün olabilir. Bununla birlikte, söyleyiş biçiminizin berraklığı, akıcılığı ve gücü hitap ettiğiniz kişiyi etkiliyorsa ilettiğiniz mesajların özümsenmesi daha kolay olacaktır. Diksiyon aynı zamanda iletişim esnasında sizin güvenilir bir kaynak olup olmadığınızı açığa çıkaran bir nitelik durumundadır.

Diksiyon özellikle konuşmalarının ikna edici olmasını isteyen kişilerin üzerinde durduğu bir olgudur. Anlatılmak istenenin en uygun bir biçimde karşı tarafa aktarılması söz konusudur. Diksiyonu düzgün olmayan bir bireyin söyledikleri kağıt üzerinde basit bile olsa oldukça zor anlaşılabilir. Bunun sonucu diksiyonu sıkıntılı olan kişiyle iletişimin reddedilmesine kadar gidebilir.

Diksiyon Geliştirme Çalışmaları

Diksiyonun önemi ve iletişimde etkisi onusunda artık bilgi sahibisiniz. Yanılmıyorsam artık bu konuda kendinizi geliştirmek istiyorsunuz. Bu işi profesyonelce ve hakkıyla yapan pek çok yer olsa bile bireysel olarak diksiyon geliştirme çalışmaları yapabilirsiniz. Bu çalışmaları yapabilmek için biraz vaktiniz olması gerekir. Sonunda güzel konuşma yapabilen birisi olmayı başaracağınız için bu fedakarlıkta bulunmalısınız. Diksiyon geliştirme çalışmaları tekerlemeleri söyleme, sesli kitap okuma, konuşurken ses tonunu ayarlama gibi basit adımlardan oluşur.

1. Tekerleme Söyleme

Tekerleme söylemek sesinizi netleştirmek için kullanabileceğiniz en doğal yöntemdir. Tekerlemelerle vakit geçirip onları takılmadan ustaca dile getirmeye başladığınız zaman konuşma konusunda kendinize olan güveninizi de yükseltmiş olursunuz. Tekerlemelerle alıştırma yapmaya başladığınızda ilk olarak ufak adımlarla ilerleyin ve yavaş yavaş hızlanın. Hızlanmaya başladıkça ağız kaslarınız alışmaya başlayacak ve hızlı söylemlerde dahi net konuşmanıza imkan tanıyacaktır.

2. Sesli Okuma

Sesli okumanın okumaya bir takım etkileri vardır. Bu etkileri bir kenara bırakıp bir süreliğine diksiyon çalışmaları yapmaya odaklanmalısınız. Düzenli olarak kitap okuyan birisiyseniz bu sizin için zor olmayacaktır. Kitaplarla arası iyi olmayanlar için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Okuduğunuz kitapları sesli olarak okuyarak kendi sesinize aşinalık kazanabilirsiniz. İnsanlarla iletişim kurarken genel olarak kendi sesimize odaklanmayı tercih etmeyiz. Dolayısıyla diksiyon ve hitabet açısından hata yaptığımızda hatamızı fark etmek bizim için çok kolay olmayabilir. Sesli olarak kitap okurken ise kendi sesimizi duyma fırsatını bularak hatalarımızı fark edebiliriz.

Sesli okumanın okumaya etkileri nelerdir?

3. Ses Tonunu Ayarlama

Konuşurken sahip olduğunuz ses tonu sesinizin netliği ve diksiyon açısından belirleyici bir unsurdur. Hatta sesinizin netliğini belirleyen en önemli etken durumundadır. Kaliteli iletişim önceliğiniz ise ses tonunuz karşınızdaki kişiyi memnun edecek düzeyde olmalıdır. İnsanları rahatsız edecek kadar yüksek bir ses tonuna sahipseniz etkili konuşma konusunda şansınız yok denecek kadar az demektir. Diksiyon çalışmaları ile bu problemi ortadan kaldırabilirsiniz.

Kendi başınıza yapabileceğiniz diksiyon geliştirme çalışmaları bu şekildedir. Bu basit adımları değerlendirerek ifade biçiminizi düzeltebilir ve geliştirebilirsiniz. Kariyer geliştirme gibi bir hedefiniz varsa iletişim anlamında sorun yaşayan bir birey olmamanız gerektiğini unutmamalısınız. Sadece bir kez olsun üzerinde durabileceğiniz diksiyon geliştirme çalışmaları sayesinde kendinize güvenerek daha kolay iletişim kurabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

2 Yorum

Yorum yapıp katkı sağla...