Kitap özeti nasıl yazılır?

Kaan Karadeniz

28 yaşındayım. Yüksek lisans öğrenimini "Bilgi ve Belge Yönetimi" bölümünde sürdürmekteyim. Psikolog veya terapist değil, araştırmacıyım. Başarının çaba ile doğru orantılı olduğuna inanlardanım.

10 Cevaplar

 1. D dedi ki:

  Makalede ki hitap olan “sen” benim fikrime göre okuyan açısında çok yorucu bir dil. En ufak duygusal yada tanışsal bağım olmayan biri direkt kişisel alanıma girip bana direktifler veriyor. Siz ifadesi olsa bence çok daha iyi olur ve gerçekçi olur, çünkü bu birine e-mail atıp kişisel cevap aldığımız bir ortam değil. Benim fikrim bu yönde.

  Bunun dışında çok kaliteli bir yazı olmuş.

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba,

   Öncelikle bu eleştiri için çok teşekkür ederim. Hitap dili konusunda yaklaşımınızı anlıyorum. Birkaç yıl öncesine kadar -siz kipiyle yazardım ama pek çok kişiden gelen eleştiri “kullandığın dil çok akademik, bu dil okuyucuyu iter ve blog için hayırlı olmaz” şeklinde olunca bu değişim yoluna gittim. Eski yazılarımda hala -siz kipi vardır çünkü onları güncelleme fırsatım çok olmadı. Ancak okuyucunun seveceği samimi bir dil kullanabilmek için mevcut kiple yazmaya devam etmem gerek. Sizi çok iyi anlıyorum ama bu konuda maalesef elimden pek bir şey gelmemekte.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

   • D dedi ki:

    Bahsettiğiniz gibi genel eleştiriler ve öneriler bu yönde ise, hem blogunuzun yararına hem de sizin yararınıza böyle devam etmesini anlarım ve desteklerim, eleştiriye verdiğiniz bu güzel yorum için de teşekkür ederim.

    • Kaan Karadeniz dedi ki:

     Tekrardan merhaba,

     Rica ederim. Eleştiriler benim gelişim kaynağım. Onlar olmadan ilerleme şansım yok. Her zaman eleştirilere açığım, her türlü eleştiriyi yayınlamaya gayret ediyorum. Tabi bazen küfür kıyamet bir şeyler yazarak eleştiri yaptığını zannedenler olmuyor değil. Onları yayınlamadan es geçiyorum.

     Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

 2. Buse dedi ki:

  Ben bisey sormak istiyorum kitap ozetini yazarken cumleye nasil baslamak dogru olur yani hangi cumleyle baslamak dogru olur

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba,

   Özetini çıkarmak istediğiniz hikayenin başlangıcı nasılsa o şekilde olmalıdır elbette. Çok fazla detaya yer vermeden hikayenin çerçevesini tamamlamanız gerek.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

 3. kübra dedi ki:

  Yazınızı okudum inşallah çıkartırım özetimi

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba Kübra,

   Umarım istediğin gibi bir özet çıkartmayı başarabilirsin. Takıldığın bir yer olursa tekrar bana ulaşabilirsin. Yazı fikri için ayrıca teşekkür ederim.

 4. Saadet delier dedi ki:

  Merhaba Kaan bey bu sayandaki yazdıklarını okudum benimde bir sorum olacak daha öncede kendimden bahsetmiştim ben belli bir yaştan sonra kitap okumaya ve yazmaya başladım tabi bu alışkanlık bende tutkuya dönüştü bu bende okumaktan ziyade dinlemekle başladı daha sonra ben torun sevgisiyle torunuma yazdığım bir dörtlükle başladım ve daha sonra kitap okuyarak kendi çapımda dört yıldır daha çok şiirsel yazılar yazmaya başladım beni mutlu ettiğini düşünerek her gün yazmak beni dahada motife ediyor geçmişten bugüne gelen hayata dair her şey tabi arada dinlediklerimden bu zamana dayalı tecrübelerden kısacası hayat mektebi diyelim demek istediğim şimdiye kadar dört yıl içinde yazdıklarımın bazılarını feste arkadaşlarımla paylaşıyorum acaba doğrumu yanlışımı düşüncelerinizi almak isterim her şey geç oltada severek yaptığım için beni mutlu ediyor iyi bayramlar

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba Saadet Hanım,

   Neden yanlış olsun? Elbette bunları paylaşmak sizi mutlu ediyorsa paylaşmalısınız. Şimdilerde çok iyi olmasan bile önceden şiir konusunda kalemim çok iyiydi ama tabi düz yazı ile daha fazla uğraşmaya başladıkça bir anlamda yitip gitti. Yazdığınız her şiiri paylaşmayı düşünebilirsiniz. Mutlu oluyorsanız bunda hiçbir sakınca görmüyorum ben.

Yorum yapıp katkı sağla...