Kendini tanımak için 12 kusursuz yöntem

K

Kendini tanımak, güçlü ve zayıf yönlerini, korkularını ve hayallerini anlamak demektir. Kendini tanırsan hayattaki amacını öğrenmiş olursun.

İnsanın kendini tanıması, kendini bulması ve daha sonra kendini bulması anlamına gelir. Kendini tanımayı başladığın zaman, hayatın boyunca atıp atabileceğin en ihtişamlı adımlardan birini atmış olursun. Kendi kendine yetmeye başlayabilirsin. Kendi işlerini daha kolay halledebilirsin. İnsanın kendini tanıması zordur ama bu yolda ortaya koyacağın çaba kesinlikle kayda değerdir.

1. Kendini tanımak neden önemlidir?

Kendini tanımak istiyorsan öncelikle kendini tanımanın neden önemli olduğunu bilmelisin. Bu konuda sayısız bilgi birikiminden yararlanmak mümkündür. Birçoğunun ortak paydaları vardır. Bu paydalar doğrultusunda aslında kendini tanıyarak neler kazanacağını öğrenmiş olursun. Mutluluk en önemli fayda durumundadır ama her şey onunla sınırlı değildir.

 • Mutluluk: Kim olduğunu ifade edebilirsen daha mutlu olursun. Arzularını, hayallerini ve hedeflerini ifade ederek onları gerçekleşme olasılığını artırmış olursun.
 • İç çatışma: Kendini tanımayarak aslında iç dünyan ile dış dünyan arasında bir köprü oluşturmuş olursun. Dış dünyadaki hareketlerin iç dünyandaki hislerin ve değerlerin ile uygun olduğunda daha az iç çatışma yaşarsın.
 • Karar verme: Kendini tanıdığın zaman hayatındaki en ufak kararlarda bile daha doğru adımlar atabilirsin. Daha iyi seçimler demek hayatının daha iyi olması anlamına gelir. Hayatın çeşitli sorunlarını çözmek için zamanı geldiğinde kullanabileceğin bir dizi kurallara sahip olursun.
 • İrade: Kendini tanıdığın zaman kötü alışkanlıklara karşı direnme ve iyi alışkanlıkları geliştirme konusunda iradeni kullanmayı başarabilirsin. İrade gücünü hangi değerlerin ve hedeflerin harekete geçirdiğini bilmek her anlamda sana katkı sağlayacaktır.
 • Direnç: Kendini tanıyarak değerlerine ve tercihlerine bağlı kalarak bir şeylere “hayır” veya “evet” deme başarısını gösterebilirsin. Bu senin sosyal baskıya karşı direnç göstermen anlamına gelecektir.
 • Tahammül: Kendini tanıdığın zaman bir şeylerle mücadelen dahil olmak üzere pek çok şey hakkında bilgi sahibi olursun. Bu diğer insanları anlama konusunda yeni bir tahammül anlayışı geliştirmeni sağlayacaktır.
 • Dayanma Gücü: Gerçekte kim olduğunu öğrenirsen bir şeylere karşı dayanma gücünü geliştirmiş olursun. Böylece yaşamın daha zengin ve daha heyecanlı hale gelecektir.

Kendini tanımak demek aslında iç ve dış dünyan arasındaki bağların çok daha sıkı olmasını sağlamak demektir. Meg Selig‘in bahsettiği gibi kendini tanımak mutluluk ve kariyer başarısı için kritik öneme sahip bir durumdur. Kendini tanımanın neden önemli olduğunu anladığına göre artık kendini tanımaya başlayabilirsin.

2. Bilinçlenmeye çalışmalısın

Bilinçlenme aşaması kendini daha iyi tanıman için atman gereken ilk adımdır. Bu adım gayet basit ve anlaşılırdır. Yapman gereken kendine yol göstermektir. Kendini daha iyi tanımak istiyorsan atabileceğin daha farklı adımlar olabilir ama en iyisi bilinçlenme aşamasıyla başlamaktır.

Bugüne kadar yerine getirdiğin tüm hedeflerini aklına getirin ve bu hedefleri bir yere not etmelisin. Ardından belirlemiş olduğun hedefleri not etmelisin. Hedeflerini tam olarak ortaya koyduktan sonra hayatında yaşanmış olan son olayları düşünmeye başlamalısın. Bu olaylardan seni en çok etkileyen ve davranışlarını şekillendiren olaylar neler ise bunları da not etmelisin. Örneğin benim için şu şekilde bir senaryo vardır:

 • Blog sahibi olmak gerçekleştirdiğim bir hedeftir.
 • Kitaplar, okuma, tarih ve kişisel gelişim üzerine kaliteli bir blog sahibi olmak gerçekleştirmek istediğim bir hedeftir.
 • Popüler bir oyun sitesinin alınan yanlış kararlar ile uçuruma yuvarlanması yakın geçmişte yaşadığım ve blog yazarlığı üzerine takip ettiğim stratejileri değiştiren bir olaydır.

Not etmen gerekenleri bir kenara yazdıysan şimdi en başından itibaren okumaya başlamalısın. Okurken mutlaka bir şeylerin farkına varacaksın. Evet, hedeflerin ve elde ettiklerin dahil olmak üzere hayatta yaşanan her şey geleceğini, düşüncelerini ve davranışlarını etkilemektedir. Not ettiğin her şey aslında senin bugününü oluşturan etkenlerdir.

Bilinçlenme aşaması sorunları ve durumları netleştirme aşamasıdır. Yaşadığın olaylar senin bir daha o yönde bir atılım yapmana engel olup kendinden tam verim almana engel olabilir. Kendimden bir örnek vermem gerekirse, yeni bir oyun sitesi kurup yola devam etmek bu blog adresini güncel tutmaktan daha basit olsa bile aynı sonuçla karşılaşmaktan çekindiğim için bunu gerçekleştirmeyi düşünmüyorum.

Geçmişini netleştirmek için biraz vaktin olacaktır. Bu netleştirme gayretin sonuç verecek ve ufak bir şey olarak gözüken ama gerçekte seni etkileyen olayları tespit etmeni sağlayacaktır. Olumsuz olaylar konusunda ise onların sonuçlarına değil onlardan ne öğrendiğine odaklanman gerekir. Herkes geçmişinde olumsuz bir takım olaylar yaşamıştır. Bunlara tamamen takılı kalmak sana pek yardımcı olmayacaktır.

3. Diğerlerinin düşüncesinden uzaklaşmalısın

Bilinçlenme aşamasının ikinci evresinde ise diğer insanların düşüncelerinden uzaklaşmalısın. İnsanların büyük bir kısmı benzer yapıda hayata sahiptir. Okulu bitirmek, iş bulmak, evlenmek, çocuk sahibi olmak, torun sahibi olmak şeklinde devam eden bu yapı her bir kimse tarafından her bireye tavsiye edilir. Sonucunda ise toplumun/çevrenin istediği şekilde bir birey olabilirsin fakat kendin olamayabilirsin.

Çevrenizdeki insanların sana ne söylediği değil senin kendini nasıl hissettiğin önemlidir. Okulu bitirdikten sonra iş bulmuş olabilirsin ama bu senin hemen evlenmen gerektiği anlamına gelmez. Bunu yapmadığın sürece çevrendeki insanların üzerindeki baskısı artış gösterebilir. Onlara göre “istenmeyen”, “başarısız” ve “aykırı” bir birey olabilirsin. Önemli olan kendini nasıl hissettiğindir.

Başkalarının düşüncesine saygı duyman gayet doğaldır. Fakat onların istediği gibi hareket etmek zorunda değilsin. Çevrendeki insanların sana söylediklerine geçerli nedenlerle karşı çıkabiliyorsan onlardan farklı hareket edebilecek bir bireysin demektir. Bu sana daha fazla şey öğrenme olanağı ve hedeflerini yakalama fırsatı sunar.

Kendine güvenmeye ve inanmaya başlamalısın. Başkalarının söylediklerine göre hareket ediyorsan sorun bellidir. Senin kendine saygın yok demektir. Önce bu sorunu ortadan kaldırmalısın. Kendine ve kendi hislerine inanman gerekir. Bir şeylerin bir gecede değişmesini beklememelisin. Sabırlı olmalı ve sonuç alacağın günü beklemelisin.

4. Hayatında beyaz bir sayfa açmalısın

Bilinçlenme aşamasında son adıma geçmeden önce kendine en büyük iyiliği yapmalısın ve hayatında beyaz bir sayfa açmalısın. Bu beyaz sayfanın kolayca karalanmasına izin vermemelisin. Kötü alışkanlıklarından vazgeçmelisin. Sigara, alkol, aşırı yemek yeme gibi alışkanlıkların varsa bunları bırakmalısın. Alışkanlıklar insanın yaşayış şeklini belirler. Bu nedenle daha faydalı alışkanlıklar edinmeye çalışmalısın.

Bazı bireyler için alışkanlıkları düzenlemek, kötü alışkanlıklardan kurtulup iyi alışkanlıklar edinmek zorlayıcı olabilir. Bunun için profesyonel destek almayı düşünebilirsin. Unutmayın, her şey kendini tanıyabilmek ve gerçek potansiyelini ortaya çıkarabilmek içindir.

Bilinçlenme aşamasının son adımında ise artık kendine çeki düzen vermelisin. Yapman gereken güne erken başlayıp günü doğru vakitte bitirmek, bahanelere sığınmadan gün içerisinde yapman gerekenleri yapmaktır. Hayatını bir düzene oturttuğun zaman hedeflerini gerçekleştirme, kendini tanıyıp geliştirme konusunda daha fazla şansa sahip olabilirsin.

5. Kendine değer katmaya çalışmalısın

Bilinçlenme aşamasından başarılı bir biçimde geçmiş durumdaysan artık kendini tanımaya çok yakın olabilirsin. Hatta kendini tanımayı başarmış bile olabilirsin. Fakat kendini tanıdıktan sonra her şeyin bittiğini düşünmemelisin. Yeni hedefin kazanma aşamasına geçiştir. Kendine değer katmaya başlamalısın.

 • Kazanma aşamasının ilk adımı gün içerisinde belirli süreyle tek başına kalmak ve düşünmektir. Yürüyüşe çıkıp hem spor yapıp hem de kendine düşünme alanı oluşturabilirsin. Yapman gereken bellidir. Her zaman duyduğun seslerden, gürültülerden ve etkilerden uzak durmalısın. Uzak durduğun bu süre zarfında ise planlarınızı yapmalısın.
 • Her insanın yalnız kalmaya ihtiyacı vardır. İçine kapanık bir insansan bu sana oldukça doğal gelecektir. Çünkü gün içerisinde belirli bir zamanı zaten kendinle geçirirsin. Bunu tümüyle yalnızlık olarak nitelendirmek doğru olmayacaktır. Belirli bir süre tek başınıza kalman düşünme ve yaratıcılığını konuşturmak için iyi bir fırsattır. Kalabalığın ve seslerin içerisinde odaklanman o kadar kolay olmayacaktır.
 • Bir şeyin güzel olduğunu düşünüyorsan ve sana olumlu katkıları olacaksa, başkaları ne düşünürse düşünsün bu şeyi gerçekleştirmelisin. Karşına çıkacak bu durum en fazla keyif aldığınız şey olacak ve hayatını büyük ölçüde etkileyerek sende itici bir etken olarak görev alacaktır. Örneğin yazı yazmaktan hoşlanıyorsan tüm vaktini buna ayırıp bu konuda kendini geliştirmeye çalışabilirsin.

Hayatını artık yazmaktan ve yazarak kendini mutlu edip başkalarına değer kazandırmakla devam edecektir. Burada yazı yazma örneğini verdim ama seni memnun eden etkinlikler çok daha farklı şeyler olabilir. Seni memnun edecek ve hayatına olumlu katkı sunacak herhangi bir şeyi tutkuyla gerçekleştirmeye çalışabilirsin. Seçeceğin bu etkinliğin/faaliyetin hayatına etki edeceğini unutmamalısın.

6. Destek olacak birilerini bulmalısın

Kazanma aşamasında işini en çok kolaylaştıracak şey sana destek olabilecek birilerini bulabilmektir. Bu profesyonel bir yardım (psikolog, yaşam koçu veya akıl hocası vb.) olabileceği gibi seni yakından tanıyan bir kişi (iyi bir dost vb.) olabilir. Sürekli olarak danışabileceğin ve hatalar yaptığında sana destek olup doğruyu gösterebilecek kişiler kendini tanıdıktan sonra sana fazlasıyla katkı sağlayacaklardır.

 • Destek unsuru kişisel gelişimin en önemli katkı araçlarından birisidir. Pek çok insan, takip ettiğin yolun ne olduğunu bilemeyecek durumda olsa bile akıl hocası veya danışman olarak nitelendirdiğiniz kişiler sana bu konuda yeteri kadar destek olabilecektir.
 • Gerçek anlamda bir kazanan olmak istiyorsan seni mutlu edecek bir iş sahibi olmalısın. Bir işte çalışıyorsan ama yeteri kadar mutlu veya memnun değilsen o işi bırakmayı düşünebilirsin. Elbette hayat planını bu tür kararlara uygun şekilde ayarlamalısın. Bir işi bırakıp mutlu olacağın başka bir işe geçiş yapmak aradığın fırsat olabilir ama bunu ekonomik durumunu zora sokarak gerçekleştirmekten kaçınmalısın.
 • Kendine zaman ayırın. Neleri yapmayı sevdiğini ve neleri sevmediğini ortaya koymalısın. Aklına gelen fikirleri daima not etmelisin. Kendine ayırdığın süre dışında seni en çok memnun edecek işin ne olduğuna karar vermeli ve kariyerini bu yöne doğru yönlendirmeyi denemelisin.
 • Gerçekten kendini memnun ve mutlu edecek bir işte çalışmak istiyorsan ekonomik koşulları göz önünde bulundurmak durumundasın. Kariyer tercihinize en uygun iş daha fazla çalışmanızı ve daha az kazanmanı sağlayabilir veya daha fazla çalışıp aynı zamanda daha fazla kazanman anlamına gelebilir. Bu tür durumlara hazırlıklı olmalısın.

Bilinçlenme aşamasının ardından kazanma aşamasına geçiş yaptıktan sonra artık yavaş yavaş kendini daha yakından tanımış, hayatını anlamış ve kariyer hedeflerini detaylı bir biçimde belirlemiş olmalısın. Bir sonraki aşama bakış açını değiştirip gelişimine ve ilerlemene engel olacak etkenlerden kurtulmayı kapsar.

7. Bakış açısını değiştirmelisin

Bakış açını değiştirmek sandığın kadar kolay olmayabilir. Gerçekten uzun süre kendinle dahi mücadele etmen gerekebilir. Fakat verdiğin mücadele seni sonucunda doğru noktaya ulaştıracaktır. Hayatında yer alan her insanı sevmek ve onunla mutlaka yakın ilişki kurmak zorunda değilsin. Bunun farkında olup gerekli adımları atmalı ve sana hiçbir değer katmayan insanlarla arana mesafe koymayı başarmalısın.

 • Bir insan alışkanlıklarını değiştirmeye başladığında karşıdaki kişiler bu durumdan pek hoşnut olmayabilirler. Kıskançlık ve çekince gibi hisler devreye girer. Kendini geliştirmiş olman ilişkilerinde değişimler yaşaman anlamına gelecektir. Karşındaki kişi bunun farkında olacağından ve sana yetişmekte zorlanabileceğinden dolayı çekincelere sahip olabilir.
 • Bu tür durumları anlayışla karşılaman gerekir. Karşındaki insanlara bir fırsat tanıyarak bir süre sana ayak uydurmalarını sağlamalısın. Sana ayak uydurmayı başaramıyorlarsa araya mesafe koymalı ve artık bu insanlarla yakın ilişki kurmamaya çalışmalısın. Her ne kadar üzücü olsa bile senin için en doğru karar bu olacaktır.
 • Bakış açını değiştirmek sadece ilişkilerini gözden geçirmekle alakalı değildir. Aynı zamanda mevcut ve yeni unsurlara olan bakış açınızı değiştirmelisin. Olumsuz düşünmekten mutlaka uzak durmalısın. Olumsuzluk en büyük düşmanlarından birisidir. Bunun temelinde iki farklı neden bulunmaktadır. Olumsuz düşündüğün zaman seni mutlu edecek birçok şeyi kendinden uzaklaştırmış olabilirsin.

Düzenli olarak veya periyodik olarak bir şekilde yeni şeyler denemeye çalışmalısın. Bu yeni şeylere karşı göstereceğin reaksiyonu takip etmelisin. Yeni şeyleri denerken kendi güvenli alanının dışına çıkarsın ve bu sayede potansiyelini, neleri yapabileceğini veya yapamayacağını daha net bir biçimde öğrenmiş olursun. Kendini tanımak istiyorsan gelişim konusunda gereken özeni göstermelisin.

8. Kendini sorgulamalısın

Bakış açını değiştirmek için en etkili adım kendini sorgulamaktır. Kendini sorgulamalısın, zor ama etkileyici sorular sormaya çalışmalısın. Sorulara vereceğin cevapları bir kenara not etmelisin. Aynı soruyla tekrar karşılaştığında yeni cevaplar üretmek veya aynı cevabı yeniden vermek durumunda kalmaktan kurtulabilirsin.

 • Ekonomik sıkıntıların olmasa veya ekonomik olarak çok iyi durumda olsan ne yapmak isterdin? Bu soru aslında ne yapmak ve ne olmak istediğini sana gösterir. Dünyayı gezmek, yazmaya devam etmek veya ne yapmak istiyorsan onu yapmaya devam etmek gibi cevaplar verebilirsin. Bu durumda ruhun yapmak istediğin faaliyetle özdeşleşmiş demektir.
 • Geriye doğru baktığında nelerden pişmanlık duyardın? Pişmanlık duyacağın şeyler maddi veya manevi olarak nasıl ayırt edilebilir? Ağırlıklı olarak maddi olaylardan ötürü mü pişmanlık duyuyorsun yoksa manevi olaylardan mı? Hayattan beklentilerini ortaya çıkarabilecek bu soruyu cevaplamakta oldukça zorluk çekebilirsin.
 • Kendini tanımlamak için hangi sıfatları kullanırdın? Maceracı, atılgan, girişimci, dürüst gibi olumlu sıfatların yanına hangi olumsuz sıfatları iliştirmeyi düşünürdün? Eğer bu soruya cevap verirken tamamen olumlu sıfatlar kullanma yoluna gidersen “olmak istediğin kişiyi” ortaya koymuş olursun. Her insanın olumlu ve olumsuz yanları olacaktır. Soruyu cevaplarken olumsuz yanlarını gizlemeye çalışmamalısın. Çünkü bu kendini kandırmaktan başka bir işe yaramayacaktır.

Bakış açısını değiştirme aşamasının son kısmına geldik. Artık bahanelere yer vermeden kendini tam anlamıyla tanımış olmalısın. Yukarıdaki sorular sabit sorular olmaya devam edeceklerdir. Ne zaman kendine bu soruları sorsan benzer veya birbirine yakın cevaplar sunarsın. Kim olduğunu sorgulamayı ise hayatın boyunca gerçekleştirerek doğru yolda ilerlediğin konusunda emin olmalısın.

9. Harekete geçmelisin

Artık kendinizi tanıyorsun. Bu sana yola çıkma konusunda yeterli bir neden sunmaktadır. Yola çıkıp yapmak istediklerini yapmaya başlamalısın. Gezmek istiyorsan gezmeli, çalışmak istiyorsan çalışmalı, kendini değiştirmek istiyorsan değişimi gerçekleştirmelisiniz. Sonuç olarak neyi yapmak istiyorsanız size katkı sağladığı müddetçe onu yapmalısınız.

 • Yola çıktığında karşına gelecek bazı basit bahaneler olacaktır. “Zamanım yok”, “param yok”, “ailem izin vermiyor” şeklinde sıralanıp gidecek bu bahanelerin hepsi birer engeldir. Zamanın yoksa kendine zaman oluşturmalısınız. Paran yoksa para kazanmaya başlamalısın. Ailen izin vermiyorsa bir şekilde onları mutlu ve memnun edeceğini dile getirip izin almaya çalışmalısın. Engelleri aşmak için çaba göstermelisin.
 • Bahanelere sığınmak oldukça kolaydır. Bahanelerden uzak durmaya çalışmalısın ve onları aşmak için mücadele etmelisin. Bahaneleri ortadan kaldırdıktan sonra yola çıkabilirsin. Fakat yola çıktığında her yolun açık olduğunu düşünmemelisin. Mutlaka çıkmaz sokaklarla veya seni aynı yere yeniden getirecek yollarla karşılaşacaksın. Bunun için hazırlıklı olmalısın.
 • Kendini tanıma yolculuğu basit değildir. Zorluklarla karşılaşmanız normaldir. Her zorluk sana yeni bir tecrübe kazandırır. Her kazandığın tecrübe ise yeni fırsatları beraberinde getirebilir. Gerçek potansiyelini ortaya koyduğun zaman insanlar sana daha fazla saygı gösterecektir. Seni daha fazla takdir edeceklerdir.

Yolculuk esnasında tek başına olduğunu asla düşünmemelisin. Tek başına olduğun zamanlar olacaktır ama bu dünyada yaşıyorsan neden yaşadığının bilincinde olmalısın. Kendini tanımaya çalışırken veya kendini tanıdıktan sonra mutlaka etrafındaki insanlara bir değer katmalısın. Topluma faydalı bir birey olmaya çalışmalı, başarılarını bencillik yapıp kendine saklamamalı ve yakın çevrendeki kişilerle paylaşmalısın.

10. Kendini tanımak için uygulamalı 5 adım

Kendini tanımak, en sevdiğin rengi veya okuldaki en sevdiğin dersi sevmekten daha fazlasını bilmek anlamına gelir. Kendini tanımak, kendini yüzeysel olmaktan daha çok derinlemesine anlama sürecidir. Bu keşfedilmeyi bekleyen tahmin edilemez bir yoldur. Farnoosh Brock‘un dediği gibi kendini tanımaya başladığın zaman kendi derin şüphelerin ve güvensizliklerin ile yüzleşmiş olursun.

Kendini tanımak veya kendini bilmek demek yaşamdaki değerlerine, inançlarına, kişiliğine, önceliklerine, ruh hallerine, alışkanlıklarına, muhteşem bedenine ve ilişkilerine saygı duyman anlamına gelir. Kendini tanımak, güçlü ve zayıf yönlerini, tutkularını, korkularını, arzularını ve hayallerini anlamak demektir. Kısacası kendini tanımak, hayatın içerisinde varlık gösteren “seni” bulmak ve bilmektir.

1. Kişiliğini tanımalısın

Kendini tanımak için kişiliğini tanımak en önemli ilk adımdır. Genel olarak başka insanların görüşlerinden oluşan bir küme ile kendini tanırsın. Ayrıca kişiliğinin gerçekte nasıl olduğu konusunda en geniş bilgiye sahip olan kişi yine sensin. Buradaki fikir kişiliğini içten içe tanımak, ne olduğunu ve neleri sevdiğini bilmekten öteye geçen bir şey değildir.

Hayatın sayısız durumuna karşı göstermiş olduğun bir tepki vardır. Kendine sorabileceğin “Bunu neden yaptım?” sorusuna verebileceğin cevap çok önemlidir. İsminin arkasında yer alan kişi kimdir? Karakteristik özelliklerin nelerdir? Arkadaşlarının arasında aslında sen kimsin? Dış dünyaya karşı hangi kişiyi yansıtıyorsun? Ödüller mi seni daha mutlu ediyor yoksa büyük zorluklarla yüzleşmek mi? Bunların hepsine cevap bulmalısın.

2. Temel değerlerini tanımalısın

Temel değerler hayattaki varlığın gibidir. Temel değerler kalbine yakın olan ve sevdiğin prensipleri içeren detaylardır. Şimdi eline bir kağıt kalem alıp birkaç şey not etmeni istiyorum. Senin için bu hayatta “temel değer” olarak nitelendirilen sekiz farklı şeyi alt alta sıralamanı rica ediyorum. Muhtemelen liste uzayıp gider ama bizim için en önemli olan sekiz tanesidir.

İşinde, evinde veya hayatın her alanında asla ödün veremeyeceğin değerler nelerdir? Bunlar senin temel değerlerini oluştururlar. Dürüstlük, bütünlük veya güvenlik olabilir mi? Başkalarına adanmışlık, bilgelik veya öğrenme olabilir mi? Mükemmellik mi sadakat mi? Sorumluluk mu hırs mı? Yenilikçilik mi yoksa gelişim mi? Tüm bunlar temel değerlerini oluşturan yapı taşlarıdır.

3. Bedenini tanımalısın

Gençlik aslında başıboşluk gibidir. Çünkü öğrenmemiz gereken hiçbir şeyi öğrenmeyiz ve öylece yolumuza devam ederiz. Gençlik yıllarında aslında vücudunla ilgili pek çok şeyi tanıdığını düşünürsün. Fakat gerçek böyle değildir. Vücudun hakkında ne kadar çok şey bilirsen senin için bir o kadar iyi olur. Çünkü öğrendiğin her yeni şey karşısında şaşırabilir veya sevinebilirsin.

Vücudunu, nefesini, yeteneklerini, denge durumunu ve esneklik sınırlarını olabildiğince iyi tanımalısın. “Vücudum bunu yapmaya müsait değil.” dediğin anlar oldu mu? Peki, hiç denemeden “Ben, bu vücutla bunu kesin yapamam.” dediğin bir şey oldu mu? Tüm olasılıkları ortadan kaldırmadan önce vücudunu tekrar gözden geçirmeli ve kendi vücudunu tanımaya vakit ayırmalısın.

4. Hayallerini tanımalısın

Geleceğe doğru yolculuğun tamamen hayallerin ve umutların üzerinden olur. Yaşamaktan gurur duyacağın hayatı inşa etmek için hayallerine ihtiyacın vardır. Hayaller gerçekten önemlidir. Hayallerinin peşinden giden biri olmalısın. Onlara inanmamak gibi bir hata yapmamalısın. Elbette öncelikle hayallerini tanıman gerekir. Onların detaylarını ve özelliklerini tanımlamaya çalışmalısın.

Yazar olmak istiyorsan birkaç soruya cevap bulmaya çalışmalısın. Hangi konuda yazmak istiyorsun? Ne düzeyde bir yazar olmak istiyorsun? Hayatının ne kadarlık kısmı yazarlığın bir parçası olacak? Hayallerinle ilgili en ince ayrıntıya kadar her şeyi öğrenene kadar soruları devam etmelisin. Hayallerini günlük uğraşlarının bir parçası haline getirmelisin. En önemlisi onları ciddiye almalısın.

5. Sevdiklerini ve sevmediklerini tanımalısın

Neyi seviyorsun veya neyi sevmiyorsun? Bu basit ve bir o kadar masum bir sorudur. Bu soruya cevap verebilmek kim olduğunu anlamak için önemlidir. Pek çok insan popüler olanı sevip, havalı olmayanı sevmediği için hayatın önemli bir kısmını kaçırır. Bunu yapmamalısın. Hoşlandığın ve hoşlanmadığın şeyleri tanımlamak için kendine zaman ayırmalısın.

Kendi sevdiklerini ve özellikle sevmediklerini tanımlamak tamamen içgüdüsel bir durumdur. Örneğin, akrabaların ile vakit geçirmek istemiyor olabilirsin. Ancak alternatiflere göz atmalısın. Seni sinirlendiren şeyleri yapmaya devam edip sana neşe getiren şeyleri ihmal edersen kim olduğunu önemsemeden hareket etmiş olursun. Bu şekilde mutluluğa ulaşamazsın.

11. Kendini tanımanı sağlayacak 20 soru

Yukarıdaki adımlar işine yaradıysa biraz daha uygulamalı ilerlemeye çalışalım. Aşağıda cevaplaman gereken bir dizi soru vardır. Bu soruların her birisi sana kendini tanıtacak sorulardır. Onları cevaplarken dürüst olmalısın. Her soruyu ve cevabı bir yere not etmelisin. Bu sorular iç dünyanla olan bağını güçlendireceklerdir. Farnoosh Brook‘un bir araya getirdiği bu soruları dikkatlice incelemelisin.

 1. Yorgun olsan bile yapmaktan keyif aldığın şey nedir?
 2. Bir ilişki seni mutsuz ediyorsa ayrılmayı düşünür müsün?
 3. Kötü bir işten veya ilişkiden ayrılmak istediğinde ne tür korkularla karşılaşıyorsun?
 4. Hayatında en çok gurur duyduğun şey nedir?
 5. Geride ne tür bir miras bırakmak istersin?
 6. Tek bir dileğin gerçekleşmesi mümkün olsa bu ne olurdu?
 7. Ölümlü olma konusunda ne düşünüyorsun?
 8. En önemli temel değerin nedir?
 9. İnsanların seni nasıl birisi olarak görmelerini istersin?
 10. Karar verme becerin konusunda kendine ne kadar güveniyorsun?
 11. Hayatındaki en önemli kişi kimdir?
 12. Rol model olarak gördüğün kişi kimdir?
 13. Ne olursa olsun senin için doğru olan şey nedir?
 14. Zor kararlar alırken takip ettiğin ahlaki pusula nedir?
 15. Ders aldığın en büyük başarısızlığın nedir?
 16. Minnettarlığın hayatındaki rolü nedir?
 17. Ailen hakkında ne düşünüyorsun?
 18. Parayla ilişkin nasıl?
 19. Yaşlanmak konusunda ne düşünüyorsun?
 20. Eğitimin hayatın hakkında nasıl bir rol oynadığını düşünüyorsun?

12. Kendini tanımak için 7 uygulamalı soru

İş mi değiştiriyorsun? İlişkine son vermek üzere misin? Yoksa sadece yaşam biçimini bulmakta zorluk mu çekiyorsun? Bunların hepsi seni ufak çaplı krizlerle meşgul edecektir. Her zaman başkalarının senden istediklerini ve beklediklerini karşılamaya çalışmış olabilirsin. Bu durumda gerçek senle tanışmak çok zordur. Kendini tanımak istiyorsan bu yedi önemli soruya cevap vererek aslında ne olduğunu anlayabilirsin.

Lucy Vinestock‘un söylediği gibi kendine biraz vakit ayırmalısın. Düşüncelerini gözden geçirmeli ve davranışlarını kontrol etmelisin. Gerçek anlamda kim olduğunu öğrenmek istiyorsan aslında tek ihtiyacın olan şey budur. Yukarıdaki 20 soru aslında bu sorular için ufak bir adım olacaktır. Buradaki 7 soru sayesinde kendin hakkında her şeyi daha detaylı ve derin bir biçimde öğrenmiş olacaksın.

Soru 1: Neyi seviyorsun?

Kim olduğunu bilmek kendini neyin iyi hissettirdiğini bilmekle alakalıdır. Her birimiz farklı şeylerden zevk alırız. Bu nedenle neyi sevdiğini denemek ve bulmak çok önemlidir. “Bunu sevdim” diyebilmek, kimliğimizin oldukça büyük bir bölümünü oluşturur. Bu yüzden seni iyi hissettiren şeyin ne olduğunu bulmak için kendine biraz zaman ayırmalısın.

Farklı yemekleri tatmak, egzersiz yapmak, okumak, çalışmak veya seyahat etmek. Her neyden hoşlanıyorsan veya her neyi seviyorsan onu bulmalısın. Zevk aldığın şeylerin zihinsel ama en önemlisi yazılı bir listesini oluşturmalısın. Çünkü bunlar seni bir insan olarak şekillendiren önemli detaylardır. Boş zamanlarında ne yapmaktan veya kiminle vakit geçirmekten hoşlandığını düşünerek ilk adımı kolayca atabilirsin.

Soru 2: Neyi sevmiyorsun?

Neyi sevmediğini bilmek kendin hakkında daha fazla bilgi edinmek için gerçekten çok önemlidir. Diğer insanlara uyum sağlamak için gerçekten hiç keyif almadığınız bir şeyleri yapmak zorunda kalabilirsin. Kendini bir kalıba sokmaya çalışmamalısın. Bu başlı başına mutsuzluk için atılmış talihsiz bir adım olacaktır. Sırf başkaları için bir şeyler yapmaya çalışan birinin kendini tanımış olabileceğini düşünüyor musun?

Kendini sevmeyeceğini bildiğin durumlara sokmak yerine bir şeylerden hoşlanmadığında konuşmayı öğrenmelisin. Bu, kişiliğinin büyük bir bölümünü oluşturan bir şeydir. Dolayısıyla sevmeyeceğini bildiğin belirli olaylara hayır demekten geri durmamalısın. Bunun için artık istekli olmalısın. Bir şeylere “hayır” diyebilmek hayatın için önemli bir adım olacaktır.

Soru 3: Senin için önemli olan nedir?

Hepimiz ailelerimiz, arkadaşlarımız ve okullarımız tarafından bize aşılanan bir dizi inanç ve değerle büyürüz. Büyüdükçe, varsayılan olarak bu değerlere bağlı kalmak işin kolayına kaçmak demektir. Çünkü onlara inanıp inanmadığımızı gerçekten düşünmeyiz. Kendini tanımak, inandığını düşündüğün her şeyi kabul etmek anlamına gelmez. Birçoğumuz çocuklukta anlamlı olan ama artık anlamlı olmayan bir dizi değere sahibiz.

Senin için gerçekte neyin önemli olduğunu düşünmeli ve algılanan değerleri hala bir yetişkin olarak hayatına etki edip etmediğini kontrol etmelisin. Çocukken, evlenmek ve çocuk sahibi olmak istediğini düşünmüş olabilirsin. Ancak bu artık bir yetişkin olarak senin üzerinde beliren bir baskı haline gelebilir. Hayattan hala istediğin buysa devam etmelisin. Eğer değilse değerlerini şu an kim olduğuna göre gözden geçirmelisin.

Soru 4: Neyde iyisin?

Bu, senin bir kişi olarak kim olduğunu anlaman için büyük bir adımdır. Bu yüzden neyde iyi olup olmadığını anlamak için kendine biraz vakit ayırmalısın. Kendini başarılı hissetmek herkes için farklı şeyler ifade eder. Bu nedenle cevabın işinle veya sahip olduğun servetle ilgili olduğunu düşünmemelisin. Neyi iyi yaptığını bulmaya çalışırken insanların sana iltifat ettikleri konuları düşünmelisin.

İlk başta iyi olduğun şeyleri düşünmenin zor olduğunu sanabilirsin. Ancak sabırlı olursan kesinlikle başlangıçta düşündüğünden daha uzun bir liste ile karşı karşıya kalacaksın. Bazı insanlar için işlerinde iyi olmak listenin başında yer alacaktır. Diğerleri için şefkatli olmak veya merhametli olmak kabul edilebilir bir seçenektir. Oturup hayatını, yaptıklarını ve kişisel özelliklerini değerlendirmek için kendine vakit ayırmalısın.

Soru 5: Başkalarında neyi takdir edersin?

Evet, burada konumuz kendini tanımak. Ancak bazen sınırların dışına çıkmak iyi bir fikirdir. Diğer insanları görüş biçimin kendini nasıl gördüğün üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir. Özellikle sosyal medyanın bu kadar popüler olduğu bir dünyada sürekli olarak kendimizi başkalarıyla karşılaştırma yoluna gideriz. Başkalarının hayatlarına bakarak kendimizi güvensiz hissederiz.

Neden hak ettiğin terfiyi bir başkasının aldığını sorgularsın. Neden birini severken bir başkasını seçtiğini düşünürsün. Neden herkes kadar çabuk kilo verip vermediğini merak ediyor olabilirsin. Kendini tanımanın bir kısmı sağlıksız beklentilerden ve baskılardan kurtulmayı gerektirir. Başkalarının istediği kişi olmayı denemekten vazgeçmelisin. Daha çok şu anda kim olduğunla ilgilenmelisin.

Soru 6: Seni harekete geçiren şey nedir?

Hareket etme şeklimiz birçok şeye bağlıdır. Seni belirli şekillerde harekete geçiren şeyin ne olduğunu düşünmelisin. Bu finansal şartlarla ilgili bir şey mi? Merhametle ilgili bir şey mi? En iyi olabilmekle ilgili mi? Hayatında yaptığın şeylerin arkasındaki itici güç ne olursa olsun değer vermeyi ve onun üzerine düşünmeyi öğrenmelisin. Seni neyin ileriye doğru ittirdiğini öğrenmek zorundasın.

Günlük rutinini ve seni bunun içine iten şeyleri düşünmelisin. Her gün erken mi uyanıyorsun yoksa son dakikaya kadar alarmı erteliyor musun? Baskı altında iyi çalışıyor musun yoksa titiz bir planlamacı mısın? Kolayca bir şeylerden memnuniyet duyar mısın yoksa iyi iş çıkardığını anlamak için daha fazlası mı gerekir? Ne tür bir insan olduğunu görebilmek için hayatın tüm yönlerini düşünmelisin.

Soru 7: Yaptığın şeyi niçin yapıyorsun?

Şu an kim olduğumuz aslında genç yaşlardaki kişiliğimizle derinden etkilenen bir durumdur. Çocukluğun ve gençlik yıllarındaki deneyimlerin dünyayı şu anda nasıl gördüğünü ve onun içinde nasıl davrandığını büyük ölçüde etkileyen bir faktördür. Ailen ve arkadaşların ile ilişkilerin, yetişkin olarak kim olduğunda büyük bir rol oynar. Bu olumlu bir şey olabilir ama kimi zaman olumsuz sonuçları bulunan bir şeydir.

Mevcut davranışlarını ve bunların geçmiş olaylara nasıl atfedilebileceğini bir düşünmelisin. Bu sayede kendini tanıman için bulmacanın parçalarını bir araya getirirken daha rahat hareket edebilirsin. Davranışlarını neden yaptığını araştırmak bazen moral bozucu olsa bile karşılaşacağın sorularla yüzleşmeyi göze alman gerekir. Geçmişte bilinçaltına gizlemiş olduğun şeyleri açığa çıkararak kendin hakkında daha fazla bilgi edinebilirsin.

Umarım bu yazı kendini tanımak konusunda sana yardımcı olmuştur. Eklemek veya sormak istediğin bir şeyler varsa hemen yorum yapabilirsin. Yazımı beğendiysen ve faydalı buluyorsan onu arkadaşlarınla paylaşıp bana destek olabilirsin.

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

108 Yorum

Yorum yapıp katkı sağla...

 • Kendini tanımak nedir mesela ben güneşin batışını izlemekten zevk alıyorum huzur mutluluk hissediyorum ve her zaman işimi bırakıp izliyorum kendimimi kandırıyorum çünkü bunu herkes sever yoksa zevk alıyorum diyemi kendimimi tanıyorum hayattan mutluluk bekliyorum huzur eğlence bilgelik ve araştırıyorum doğada zaman geçiriyorum bunları elde etmeye çalışıyorum beni üzen sıkan şeyler yargılanmak rahatsız edilmek negatif düşünceler cesaretli biri olmaya çalışıyorum bunu insanlar içinmi kendim için mi yapıyorum kendini tanımak birinin söylediği birşeyi kendi düşüncelerine filtrelemekmi kısacası kendimi tanıyormuyum tanınıyormuyum bunu nasıl anlarım içine kapanık biriyim bazen arkadaşlarım için istemediğim şeyler yapıyorum ve bunda iyi bir şey arıyorum beni mutlu edecek birşey ne istersem onu yapıyorum utangaç biriyim ama özgür olmak için bunu yenmem lazım kendimi tanıyormuyum ben? Teşekkür ederim

  • Merhaba,

   Bu soruya aslında kendiniz cevap vermelisiniz. Çünkü bu soruya cevap verebilmek benim elimde olan bir şey değil. Yardımcı olmak adına aşağıdaki soruları paylaşıyorum. Bu soruları cevaplayabiliyorsanız kendinizi tanıyorsunuz demektir. Verdiğini cevaplarda elbette dürüst olmanız gerekir. Soruların çok rahatlatıcı olduğunu söyleyemem ama gerçekte kim olduğunuzu ortaya çıkaracak sorulardır.

   1. Bir ilişki veya iş sizi mutsuz ediyorsa kalmayı mı ayrılmayı mı seçersiniz?
   2. En çok gurur duyduğunuz ikinci şey nedir?
   3. Bir ölümlü olma konusunda kendinizi rahat hissediyor musunuz?
   4. Kendiniz için karar verme becerinize ne kadar güveniyorsunuz?
   5. Zaman geçirmekten hoşlanmadığınız kişi kimdir?
   6. En büyük dersinize dönüştürdüğünüz başarısızlığınız veya hatanız nedir?
   7. Aileniz hakkında ne düşünüyorsunuz?
   8. Parayla ilişkiniz nasıl?
   9. Başkalarının sizi nasıl algılamasını istersiniz?
   10. Size göre hayatın anlamı nedir?

   Tüm bu sorular sizi iç dünyanız ile baş başa bırakacak sorulardır. Daha bir sürü soru sorabilirim. Önemli olan bu soruları cevaplarken kendinize karşı dürüst olmanızdır. Bunu başardığınız zaman kendinizi en iyi şekilde tanımış olacaksınız.

 • Gerçekten Beni çok mutlu ettiniz bayıldım bu sayfaya Allah işinizi gücünüzü rast getirsin çok teşekkür ederim saatlerce okudum

  • Merhaba,

   Asıl değerli yorumunuz ile katkı sağladığınız için ben teşekkür ederim. Yazım (yazılarım) işinize yaradıysa bundan mutluluk duyarım. Huzurlu ve sağlıklı bir hayat dilerim. 🙂

 • merhabalar :
  kaan bey öncelikle allah sizden allah razı olsun . ben 19 yaşındayım öğrenciyim , geçmişimde EPİLEPSİ hastalığına yakalandım tam 17 buçuk yıldır ömrüm hep hastanelerde geçti , hastalığım sebebiyle de bugünlere kadar robot gibi bir hayat yaşadım maalesef , şimdi allaha bin şükürler olsun sağlığım da düzeldi , kendime de geldim ,artık herşeyin farkındayım, bugünlere kadar ne bir hedefim vardı , ne bir hayalim vardı , nede geçmişe dönük büyük bir başarım vardı , şuan üniversite sınavlarıma hazırlanıyorum , allahın izniyle bugünlerimide başarılı bir şekilde atlatacam . sizlerin yardımıyla kendimi tanımayı öğrendim , kendime güvenimi öğrendim , kendimi geliştirmeyi öğrendim , hedeflerim oldu , hayallerim oldu , geleceğe dair güzel planlarım oldu , inanın bana siz olmasaydınız belkide bugünkü ben olamazdım , iyiki allah karşıma sizleri çıkardı , herşey için çok teşekkür ederim. kendinize iyi bakın . bana ve herkese çok büyük yardımlarınız var , tekrardan teşekkürler.

  • Merhaba,

   Öncelikle geçmiş olsun. Umarım gelecekte bugünden daha iyi bir noktada olursunuz. Yapmak istediğim tek şey bilgi paylaşmak ve insanlara yardımcı olabilmek. Bunu başardıysam ne mutlu bana. Değerli yorumunuz için çok teşekkür ediyorum. Tekrardan, sağlıklı ve huzurlu bir hayat diliyorum. 🙂

 • Merhaba kaan bey,
  Öncelikle yazınızını başarılı buldum yol gösterici ve değer katıcı nitelikte. Benim sorunlarıma cevap veriyor aslında ama uygulama esnasında problemler yaşıyorum mesele bunları okuyorum fakat iş yaşantımda veya sosyal hayatımda aksiyon alamıyorum sanki hiç yol kat edemiyormuşum gibi geliyor. Zorlu süreçlerden geçiyorum ve aktif bir iş hayatım var yolun başındayım hedeflediğim işimi kazandım ama ilerleme kat edip etmediğimin farkında değilim hep eksikmiş gibi hissediyorum kendimi öğrenmeyi öğrenmek istiyorum kendime olan özgüvenim eksik ve bu çalıştığım alanla karekterim açısından çok bağlantısız bunu değiştirmek istiyorum düşüncelerimi değiştirmek yeni fikirler üretmek istiyorum ama bu tempoda nasıl yapabilirim bilmiyorum iş hayatımda yaptığım birkaç hata beni sürekli olumsuz düşünmeye etkiliyor ve psikolojik açıdan sürekli olumsuz etkileniyorum belki de fikir üretmekte bu yüzden zorlanıyorum ya yeniden hata yaparsam ? Yazımı belki okursunuz belki okumazsınız ama kendimi ilk defa bu şekilde ifade ediyorum bunu dile getirebilmek bile benim için büyük başarı eğer benim için yapabilcek birşeyiniz varsa cevabınızı okumak için sabırsızlanıyorum.

  • Merhaba,

   Öncelikle iş hayatınızda başarılar dilerim. Umut ediyorum hak ettiğiniz yerlere ulaşmayı başarabilirsiniz. Söyledikleriniz yeni yeni bir şeyler yapmak isteyen insanların karşılaşacağı şeyler. Panik yapmamalısınız. Henüz yürümüyor ama emekliyorsunuz ve ara sıra ayağa kalkıp adım atmaya çalışıyorsunuz. Elbette düşeceksiniz yani hata yapacaksınız. Önemli olan aynı hatayı bir kez daha tekrarlamamak yani ondan ders çıkarmaktır. Biraz kendinize güvensiz birisiniz. Bu yazdıklarınızdan kolayca anlaşılıyor. Bunu aşmak için uygulama aşamasında inatçı olmanız gerekir. Çünkü uygulamaya çalıştığınız hemen hemen her şey bir gecede sonuç verecek şeyler değiller. Siz hele bir uygulamaya başlayın, zamanı geldiğinde her şey meyvesini verecektir.

   Ayrıca aşağıdaki yazılarıma bir göz atmanızı öneririm. Mutlaka işinize yararlar:

   https://www.grisayfalar.com/ozguven-kazanmak/
   https://www.grisayfalar.com/kariyer-basarisi-becerileri/

   Keyifli, başarılı ve mutlu bir hayat dilerim. 🙂

 • hocam ben tuhaf bir kişiliğim değişmek istiyorum ama çırpındıkça batıyorum.karamsar agresif biriyim ne olsa mutlu olamıyorum yazınız çok güzel gerçekten.yardımcı olursanız sevinirim.

  • Merhaba,

   Davranışlarından ve düşüncelerinden biraz bahsedebilir misin? En azından nasıl düşündüğünü anlamama yardımcı olacaktır. Nelerle mutlu olmaya çalışıyorsunuz? Bunları değiştirmeye çalıştınız mı? Bu sorularıma cevap verebilirsen elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

   Keyifli ve mutlu bir hayat dilerim.

   • kendimi değiştirmek için çok çabaladım ama hep aynı yerde kaldım.sevdiklerimle vakit geçirmekten onlarla konuşmaktan mutlu oluyorum film izlemek de mutlu eder beni.

    • Merhaba,

     Eskisi kadar sevdiklerinle vakit geçiremiyor musun? Ne gibi bir problem seni karamsar olmaya itiyor? Bir şeylerden kaygı duyduğun için bu durumda olman gerekir. Karamsar olman birçok şeyi etkiler. Hayata bakış açını, keyif aldığın şeylerden keyif almamaya başlamanı ve dahası. Karamsarlığı ortadan kaldırmak için belirli adımlar atabilirsin. Bunların her birisini kendi hayatın doğrultusunda düşünüp öyle harekete geçmelisin.

     1. Hayatında yer alan olumsuzlukları yerinden oynatıp yerine daha olumlu şeyler getirmelisin.
     2. Olumsuz olan durum karşısında olumsuza değil mümkün olduğunca olumsuzluğun olumlu tarafına bakmalısın.
     3. Bol bol egzersiz yapmalısın. Bunu düzenli bir şekilde yaparsan ruh halini olumlu yönde değiştirebilirsin.
     4. Küçük bir tümseği bir dağ haline getirmekten olabildiğince kaçınmalısın.
     5. Ufak şeylerden mutlu olabilmeyi öğrenmelisin. Örneğin, temiz bir su içebildiğin için şükretmelisin.
     6. Kendin gibi karamsar olan birinin hayatına olumlu olma algısını yerleştirmek için çaba göstermelisin.

     Her şeyin bir anda olup bitmesini beklememelisin. Bunlar zamanla başarabilecek olduğun şeylerdir. Sabretmeli ve kendine zaman tanımalısın. Karamsar olmaktan ziyade olumlu düşünmeyi öğrendikten sonra gerisi çorap söküğü gibi gelecektir.

 • Kendimi taniyordum fakat başa döndügümü anladım ve yazılarınızı okudum,tekrar adim atmiş oldum.Elinize emeğinize saglik cok teşekkurler

  • Merhaba,

   Çok teşekkür ederim. Değerli yorumunuz ile katkı sağladınız. Amacım zaten insanları harekete geçirmek. Bunu başardığımı görmek mutluluk verici. Keyifli ve huzurlu bir hayat dilerim.

 • selmun aleyküm Kaan abi yazılarını okudum ve çok beğendim hayatıma çok katkıları oldu en çok
  üniversite sınavına hazırlanırken hatalarımı görüp kendimi düzeltmeme yardımcı oldu.Kaan abi ben senin yazılardan bazı yerleri kendi özel defterime not alıp sürekli okuyordum sınav zamanında beni motive ediyordu umarım yazılarından bazı yerleri not alıp okumam seni öfkelendirmemiştir dilersen yırtıp atabilirim.bu yazıları bizimle paylaşıp katkıda bulunduğun için teşekkürler sağlıcakla kalın ALLAHa emanet olun ( emin kurt /gaziantep)

  • Merhaba,

   İnan beni epey mutlu ettin. Çok teşekkür ederim iyi dileklerin için. Yazılarımdan notlar alman inan hiç problem değil. Dilediğin gibi kullanabilirsin yazılarımı (tabi başka bir yerde yayınlayacak olursan kaynak göstermen gerek) bu beni fazlasıyla mutlu eder. Umut ediyorum iyi bir puanla dilediğin bölümü kazanma fırsatını elde edersin. Sen de Allah’a emanet ol inşallah, yolun bahtın açık olsun. 🙂

 • Öncelikle merhaba. Ben yazınızı okudum ve çok ilgimi çektiğini söylemek isterim. Emeğinize sağlık. Aslında tam olarak nasıl anlatmam gerektiğini bilmiyorum. Sokağın başında kendi hayatımı dışarıdan izliyordum sanki. Pek mutlu değilim, hayatımı değiştirmem gerektiğinin farkındayım. 21 yaşındayım. Üniversitede 2. senem istemediğim bir bölümü okuyorum. Çünkü ne istediğimi bilmiyorum. Hedeflerim ne ,hayallerim ne bilmiyorum. Yani ne bileyim böyle olmaması gerektiğini düşünüyorum. Hayat mutsuzluk getirmemeliydi. Bir yerden başlamam lazımdı hissediyordum. Ama o adımı nasıl atacaktım. Kendine güveni olmayan biri olarak asla o adımı atacağımı düşünmüyorum. Kendimi nasıl tanıyabilirim? Nereden başlamalıyım? Ne yapmam lazım? Kendime olan güvensizliğimi nasıl aşabilirim? Sadece korktuğumu biliyorum.

  • Merhaba,

   Hemen hemen beni takip eden herkese söylediğim gibi kafanızdaki soruları azaltmalısınız. Bu kadar soruyla aynı anda boğuşmak pek mantıklı değil. Önceliğiniz kafanızdaki soruları bir kenara yazmak olmalı. Daha sonra onları önem sırasına göre sıralamalısınız. Yapacağınız sıralamaya göre soruları tek tek ele almalısınız. Şimdi sizin için asıl problem sanırım kendinize güvenmekle ilgili. Bu konuda aslında yapabileceğiniz pek çok şey var. Kendinizi umutsuz hissetmenize gerek yok.

   https://www.grisayfalar.com/insan-kendine-guvenini-nasil-kazanir/
   https://www.grisayfalar.com/ozguven-kazanmak/

   Yukarıdaki yazılarımı okuyarak ilk adımı atabilirsiniz. Kendinize olan güveninizi artırmanız gerek. Bunun için çaba göstermelisiniz. Daha sonra kendinizi tanımaya, eksikliklerinizi ve güçlü yanlarınızı bulmaya başlayabilirsiniz. Ben her zaman buralardayım. Dilediğiniz zaman bana tekrardan ulaşabilirsiniz.

 • Gerçekten çok güzel bir yazı olmuş yol haritası gibi bu yazıyı okuduktan sonra daha çok istekli olduğumu anladım faydalı bilgilerin için teşekkürler arkadaşım emin olabilirsin bu bilgi benim işime çok yaradı bana çok faydalı oldu

  • Merhaba,

   Yorumunuz için ben teşekkür ederim. İşinize yaramış olması beni sevindirdi. Umarım edindiğiniz bilgileri kullanarak kendinizi geliştirebilirsiniz.

 • Öncelikle mehrabalar ben 18 yaşındayım blogunuzu okudum biraz olsun umutlandım sizle birşey palyaşmak istedim ben nefes alırken bile almadığımı hissediyorum insanlarla anlaşamıyorum çünkü genellikle hep çıkar üstüne kurulu yaptıkları herşey. Aile tarafındanda çok şanssızım çok sinirliyim stresliyim aksiyim ve böyle olmamın tek sebebi onlar. Hayatı istediğim gibi yaşayamıyorum zamanın çabucak geçtiğini biliyorum istediğim şeyleri zamana sığdıramıyorum normal insanlar gibi yapmacık olamıyorum çoğu insanların hal ve davranışlarından nefret ediyorum kendimi boş bir kuyuya düşmüş gibi hissediyorum hep arayış içindeyim milyonlarca satır yazabilirim tek isteğim hayattaki yaptığım şeylerin karşılığını alabilmek huzurlu ve mutlu olmak banada ne yapmam gerektiği konusunda 3 5 satır yassanız bile mutlu olurum şimdiden teşekkür ederim.

  • Merhaba,

   Öncelikle yorum için teşekkürler. Biraz karmaşık bir yapınız var. Daha doğrusu anlatacak çok şeyiniz var ama bunları bir başkasına anlatmamış gibisiniz. Belki kendiniz istemiyorsunuz, belki anlatıyorsunuz ama insanlar sizi anlamıyor diyebilirim. Probleminize gelince, bugüne kadar hiç planlı hareket etmeyi düşündünüz mü? Şundan söz ediyorum, “bugün şunu, bunu, şunu, şunu yapacağım.” diyerek yola çıkıp o günü tüm saydıklarınızı yaparak tamamladınız mı? O günü diğer günlerle kıyaslarsanız his anlamında ne tür farklılıklara sahip olurdunuz?

   Sorularıma cevap bekliyor olacağım. Sağlıcakla kalın.

 • Gayet güzel bir yazı yazmışsınız. Benim buna çok ihtiyacım vardı. Teşekkür ederim.

 • Öncelikle çok güzel anlatmisn. kardesim bende cok degisik sacma sapan yerli yersiz olumsuz düşüncelere kapildim ne zmn nasil kapildigimi bilmiyorm cok farkli bir durum bana yardimci olabicegine ianndigim icn. Anlatacm umarim okuyup yanitlarsiniz bende sacma sapan olumsuz dusenclere. Var bazen bir cocogun dusenebilcegi en sacma sey bazen genc birnin dusenebilcegi en. Sacma sey bazende nir yetiskinin. Dusunebilcegi en sacma seyelri ben istemeden bu dusnceler bana gelemeye basladi bende bu dunscelre karsilik ona savaş actim onunla konusmaya basladim onun soyledigi sey hakinda olumlu dusunmeye calsitim sürkli surekli onunla bir savas icerisne girdim bu dunclereden dolayi topluma cikamaz oldum dost bildiklerimden en ufak yani darilmayack siradan sozlerinden bile olumsuz dsunceler cikartim ve herkeszfen uzaklastim annem babm hakinda dahi kotu dusnmeye basldim cunku bu olumsuz dunscelre beni kisligimi kotuleyen bzen sacmayaln dunsncelredi ben onunla ilgilindekce bu dunscelre buyudu hayattan koptum gecmiste yasadigim iyi olan hic bir seyi dusnmeme firsat vermiyor iyi olan en guzel gunm aklima gelse dahi. Onu kotuluyor ve bende daha 18 yasinda bir genc oldugm halde yasitlarim gibi dusunemiyorm herksi kendime hedef aliyorm dusmanmisz gibi felan filan abi anlatmakla bitmiyor….

  • Merhaba,

   Biraz karışık olmuş anladığım kadarıyla sürekli kendinizle kavga ediyorsunuz. Bunun en büyük sebeplerinden birisi strestir. Ailenizden, işinizden, arkadaşlarınızdan, borçlarınızdan veya daha farklı dış etkenlerden ötürü oluşan stres sizi baskı altında tuttuklarında bu tür bir probleme sebebiyet verebilir. Tabi stresin etken olduğu bu tür durumlar genellikle dönemsel olmaktadır. Eğer sürekli bu tür bir haldeyseniz mutlaka en kısa süre içerisinde bir psikiyatra giderek durumunuzu anlatmaya çalışın.

   Sağlıcakla kalın, acil şifalar dilerim. Dilediğiniz zaman yorum, e-posta, Facebook veya Twitter yoluyla iletişim kurarak bana ulaşabilirsin.

   E-posta: [email protected]
   Facebook: http://www.facebook.com/Grisayfalar
   Twitter: https://twitter.com/grisayfalarcom

  • Merhaba,

   Üşengeç olma durumu çözülebilir bir durum. Tabi bunun için biraz üstüne düşmeniz gerek. Öncelikle pek çok kişi sabah erken kalkmayı önerecektir. Yani alarm kurmalı ve erken saatte kalkıp günü başlatmanız gerekmekte. Daha sonra kendinize uygun olan kolayca elde edilebilir hedefler belirlemeniz gerek. Sahip olduğunuz tüm hedefleri bir liste halinde sürekli yanınızda bulundurmalısınız. Başarmış olduklarınızı listeden çıkarmalısınız.

   En önemlisi sürekli kendinize bir şeyler yapmanız gerektiğini hatırlatmalısınız. Kıyafetlerinizi ütülemelisiniz, egzersiz yapmalısınız ve giyim konusunda daha özenli olmaya çalışmalısınız. Böylece kendinizi bir düzene sokabilirsiniz. Tabi daha pek çok şey söylemek mümkün ama yorum üzerinden bu kadar ile sınırlı tutsam iyi olacak sanırım.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim. Dilediğiniz zaman yorum, e-posta, Facebook veya Twitter yoluyla iletişim kurarak bana ulaşabilirsiniz.

   E-posta: [email protected]
   Facebook: http://www.facebook.com/Grisayfalar
   Twitter: https://twitter.com/grisayfalarcom

 • Tesekkur ederim Kaan bey degerli goruslerinizi zaman ayırıp bildirdiginiz icin size ileti yazacagim mutlu gunler

 • Öncelikle teşekkur ederim cevap verdiğiniz icin sorunuzun cevabinı yanitlamaya çalışayim Gündelik hayatta pek gözlemlemedim..örnek verdiğinizi biliyorum ama yeni yerleri kendim kesfedeyim diye bir merakı yok kıyafet konusunda da öyle aynı seyleri giymekten rahatsız olmaz..cumbus ve ud’u biraktı ney üzerinde yogunlasti ve keman var bunlarin sayesinde dis gerceklikten uzaklastigini söyluyor belki de hepimizin yaptigi gibi..profesyonel calmak zorunda degilim beni mutlu ettigi kadar calayim yeter diyor..sizinle farkli bir adresten ozel konusma imkanimiz olur mu Kaan bey..

  • Merhaba,

   Bana e-posta ile ulaşabilirsiniz. [email protected] adresinden e-posta gönderebilirsiniz. E-posta gönderirken kısa bir biçimde konusunu hatırlatırsanız çok iyi olur.

   Tekrar konuya dönecek olursak, aslında iyi bir noktadan yakalamış durumdasınız. Bu çalışmaları profesyonel olarak yapmak yerine bir hobi olarak yapmayı tercih ediyor olabilir. Bu durumda çok fazla değişkenlik göstermesi gayet doğal. İyi gözlemlemek lazım, bu değişkenlikler belirli süreyle mi gerçekleşiyor? Yoksa rastgele bir davranış mı söz konusu? Her şeyi iyi görüp ona göre konuşmak gerek.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

 • Merhaba Kaan bey size tesadüfen denk geldim ve hemen ekledim..Çok sevdigim biri ile ilgili bir sey danışmak istiyorum.Arkadaşım müziği seviyor ve cesitli müzik aletleri var; cümbus,ud,piyano, gitar,ney,keman..onlarla uğrasmak hosuna gidiyor ancak notalarla bir sarki calmaktan ziyade kendi kafasina gore melodi cikarmaya calisiyor..cümbüş ile tanimistim ben onu sonra ud calmaya basladi onu birakti ney’e gecti..Ney’i sevdi ve uzerinde durdu kursa yazildi

  Hocası yetenekli oldugunu ancak calismasi gerektigini soyledi..Ney’i sevmesine arada eline almasına ragmen yeterince calismadigi icin hocasiyla problem yasiyor..
  Almanya’da dogmuş belli sure orda kalmışTürkiye’ye yerlesmisler Almancasi var birazda ingilizcesi gecenlerde bana rusca ögrenmek istedigini söyledi..diger dilleri neden gelistirmeyip baska bir dil ögrenmek istiyorsun ki dedim.Neden böyle yaptığını bilmedigini söyledi müzik aletlerinde olduğu gibi dil konusunda da ilerleyemiyor..Bunu bir sorun olarak görup bende odaklanamama sorunu mu var acaba diye söyledi..Sizce ne gibi bir sorunu var altta yatan nedir..Umarım mesajımı görüp yanıtlarsınız öyle sevinirim k

  • Merhaba,

   Dengesizlik veya odaklanma problemi, ikisinden birisi olabilir. Hangisi olduğunu belirlemek için kişinin yaşantısındaki diğer noktalar konusunda da bilgi sahibi olmak gerekir. Var olanı geliştirmek yerine yeni bir şeyler öğrenmek sadece yeteneklere ve kabiliyetlere yönelik bir şey mi? Yoksa gündelik hayatta örneğin kıyafet seçimi, bir yere gitme seçimi gibi şeylerde de geçerli mi? Durumu iyi okumak gerek.

   Kişisel olarak var olanın iyileştirilmesi ve sonradan yeni bir şeyler öğrenilmesi taraftarıyım. Her şeyi orta düzeyde bilmek ile birkaç şeyi iyi düzeyde bilmek arasındaki fark oldukça açıktır. Bir şeyi iyi bilirseniz ön plana çıkacak bir niteliğe sahip olursunuz. Bu her zaman çok daha iyi bir seçenektir.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

 • merhaba kaan bey
  Yazdıgınızı okudum yorumlarıda okudum cok guzel anlattınız bende annemın zorunuyla cocuk gelısım okudum ımam hatıp lısesıne gıttım eve yakın dıye ben son senemde acıga cıktım ve suan hala acıkdan kredımı tamamlamaya calsıyorum benım hedefım bellıydı ama annem kabul etmedı benım matematıgım cok ıyı ve sevıyorum hedefım dosyalarla ıs yapmak dı ama nasıp olmadı pedagolojı bolumu okudum kendım psıkoljım ıyı degılken cocukların psıkolojısı nasıl ılgılenebılıırm hayatım cok zor gectı bu yasıma kadar ve işitme cıhazı kullanıyorum kafam cok dolu hısedıyorum bı seye odaklanamıyorum kıtabı cok okurdum ama artık okudugumu anlayamıyorum sankı sayfa bos ben bakıyorum oylen boyle durum oldu ve usengeclık cok arttı zaman gectıkce yemek yemegı bıle usendım depresyonda oldugumu sanmıyorum desem bılmıyorum benım ne yapmam gerek bu durumda? kendımı degıstırmek zor oldu elbette karsına gecmıs zamandan bı sey cıkınca eskı halıne cabuk donuyrum 19 yasımdayım ve tek ıstegım kendı ıstegımle meslegı okumak ıs uzak olsun ıstemıyor yakın ıs yok bunu bılıyor kabul etmıyor ben aılemı nasıl ıkna edebılırım ?

  şimdiden tesekur ederım

  • Merhaba,

   Geçmişe dönüp baktığımda benzer durumu ben de yaşadım. Bir üniversitede akademisyen olarak işe başlama şansım vardı yani başvursaydım seçilecek kişi ben olacaktım. Ancak ailem “çok uzak” diyerek araya girdiler. Onları dinledim ve yaklaşık 3 yıl boyunca işsiz dolandım ortalıkta. Pişman mıyım?? Belki biraz var çünkü onları dinlememiş olsaydım şu an bambaşka bir noktada olabilirdim. Ama onları dinlemeseydim belki bunları yazamıyor olacaktım.

   Bu karar konusunda ailenle sıkı pazarlık etmen gerek. Eğriyi doğruyu önlerine sunup durumu anlatmalısın. Gerçekten direksiyonu kırmış olduğun mesleğin doğru olacağına inanıyorsan engel olmamalarını istemelisin. Sana engel olurlarsa gelecekte yaşayacağın her olumsuzlukta onları bahane edebilecek duruma geleceksin. Bu senin için hiç iyi bir şey değil çünkü anlamsız durumlarda dahi onları suçlayabilirsin. Ne yapıp edip bir orta yol bulmayı denemelisin.

   Alışkanlıkların konusuna gelince kitaplarla aranı açmanı önermem. Hayatındaki boşlukları onlarla doldurmayı başarabilirsin. Bu senin için fazlasıyla faydalı olacaktır.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

   • cevap verdıgınız ıcın tesekkur ederım aılem benım sozume cıddıye alsa hersey guzel olucak sadece kendı dusunesıne gore hareket ettırıyor ıkna edemıyorum ne yapsam olmuyor ben yakın ıstemıyorum sebebım var yabancı ortama gırmek ıstıyorum omrum boyunca hep tanıdık yerde olmucam elbette bı gun baska yerlerde ısım olucak ben aıleme baglı yasamak ıstemıyorum kendım uzerımde durmayı ogrenmem gerek elım ayagım tutuyor ama buna engel sankı 5 yasındayım oyle davranıs var bu yuzden herseye bahane edıyorum bazen kıtap okumayı cok severım sıırde okurum ama bu baskıdan dolayı anlayamaz oldum sankı beynım yıkanmıs bı sey bılmıyor halıne döndüm

    • Tekrardan merhaba,

     Bu problemi aşabilmek aileniz ile sizin aranızdaki iletişimle mümkün olabilecek bir şey. Buna benim yapabileceğim hiçbir şey yok. Sadece biraz daha sakin olmanızı ve biraz daha az düşünmenizi öneririm. Kendinize ne kadar fazla yüklenirseniz problemleri çözme şansınızı bir o kadar azaltmış olursunuz. Buna gerek olduğunu düşünmüyorum. Birkaç arkadaşım benzer problemlerle yaşadılar ama onlar üniversite sınavında farklı bir ili yazarak bir anlamda kaçıp gittiler, bir süre aileleriyle görüşmediler ama sonradan aileleriyle görüşmeye başladılar.

     Bu bir öneri değil, bir örnek. Bu şekilde hareket edip bir daha ömür boyu ailenizi göremeyebilecek durumuna gelebilirsiniz. Her insanın yaklaşımı, tutumu ve dünyaya bakış açısı farklıdır. Bu nedenle eğer çevrenizde güvendiğiniz ve sözünün yanlış olduğunu düşünmediğiniz birileri varsa onlardan destek almaya çalışmalısınız.

     Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

 • Merhaba,
  Öncelikle yazınızı çok beğendiğimi söylemeden geçemeyeceğim.17 yaşımdayım ve seneye beni bekleyen bir üniversite sınavı var.Hukuk okumayı düşünüyordum bugüne kadar fakat hayaller bir kenara bırakılıp ciddi bir biçimde düşünmeye başlayınca böyle bir bölümün benim hayalim olmadığını, bana göre bir fakülte olmadığını anladım.Ailem bu fakülteyi okursam mutlu olurdu ama ben uzun yıllar çalışacağım yere ayaklarımın geri gitmesini istemem. Üniversite sınavıma da hedefim olmadan çalışmayı pek arzu etmiyorum.Hedefimi bulmak için önce kendimi tanımam gerektiğini anladım.Fakat, kendimi tanımak için ne kadar uğraşsamda rahatlıkla evet işte bu meslek tam bana göredir diyemiyorum.Bu konu hakkında ne yapmamı önerirsiniz?
  (Teşekkür ederim.)

  • Merhaba,

   Bu konuda birkaç soruyu kendinize sormanız gerek. Bu sorulara vereceğiniz cevaplar kariyer seçiminizin ne olması gerektiğini belirleyecektir.

   1. İlgi alanlarım neler?
   2. Kabiliyetlerim neler?
   3. Güçlü yanlarım neler?
   4. Kişiliğimi nasıl tanımlarım?
   5. Değerlerim neler?
   6. İhtiyaç duyduğum eğitimler neler?
   7. Bu kariyer yolunda yeterli iş imkanı var mı?
   8. Ne kadar para kazanmak istiyorum?
   9. Nerede yaşamak istiyorum?
   10. Neden bu kariyeri tercih etmeliyim?

   Bu sorulara cevaplar bularak yapmak istediğin mesleğin ne olduğuna karar verebilirsin. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

 • Merhaba kaan bey onerilieriniz oldukça aydinlatici ben aslinda nerden baslicami bilemiyorum o kadar yorgun ve bitkinim ki yasim 29 ama içim sanki 70 kisa bi özet geçim bi yol gosterirsen ne mutlu bana ,yas 22 iken yabanci bi bayan ile tanistim 4 senem birlikte gecdi bi erkek çocuğum oldu falan tabi cahillikde var, kültür farki o bu bazi şeyler sebeb oldu biz ayrildik tabi çocuğumu da görmüyorum, her neyse gel zaman git zaman aradan 3 yil geçidi ben müslüman dinimden biriyle evlendim 2 ay oldu oda evlenip ayrilms çocuğu olan güzel saf kalpli bi insan ama şöyle birşey varki benim içimde insanlara karsi bi duygu falan kalmadi calisirken ne yüzüm gülüyor nede uzuldugum zaman kolay kolay aglayamiyorum yani o kadar durumum vahim ki nabicam bilmiyorum insanlar oyle bi bakiyorki bana acaba ben ne yaptim da bana boyle bakiolar cekingenlik keza muhabet kuramama musteri ile ne istedigini tekrar tekrar sorma
  cevrem yok öylesine arkadaşim yok öylesine ilacda kullaniyorum ama agir olduğu için birakiyorum anlayacaginiz kaan bey ben bile kendimden yoruldum sen bole isen millet sana nabsin diorum sohbet yok muhabbrt yok robot gibi yaşi yorum sadece is yaptigim zaman bunlari düşünecek firsatim olmadigi için biraz kendimi rahat his ediyorum ondada tabi yine gülmek çok zor hep diken ustindeymisim gibi acaba acaba acabaacabalar beynimden hic ayrilmiyor. tek siginagim allaha dua ediyorum bazen kendimi bulyorumbulyorum gibi ama yine yine yeniden ayni şeyleri tekrarlamakdan artik Yoruldum dicem ondan da Yoruldum,ev stresi is stresi ailem ile ayni evde yasiorum ben bakmakla yukumluyum onun stresi eski ben olabilmenin stresi onca yazdigim şeyin stresi bir yol göster Kaan bey inşallah yardimci olursun allah razi olsun derim sizden çok dua ederim kaan bey hayirli geceler

  • Merhaba,

   Tam olarak ne diyeceğimi bilmiyorum maalesef. Yani çok karışık durumlar. Hayatınızda bir şeylerin sizi frenlediği kesin ama bunun ne olduğunu bulabilme yetisine sahip değilim. Bir şekilde onu tespit edip onunla barışır veya onu yenmeyi başarırsanız çok daha rahat edersiniz. İlaç kullanmak yerine terapilere ağırlık vermeye çalışmalısınız. İlaç sizin için geçici bir çözüm olur. Bir şekilde kafanızı dağıtır, fazla düşünmeden hareket etmenizi sağlar. Stresli olsanız bile kendinizi stressiz hissedersiniz. İlacın olayı budur. Ancak siz beraberinde terapilere giderseniz ilacın faydasını tam anlamıyla görmüş olursunuz.

   Kendinizi güçsüz değil yardıma muhtaç hissetmelisiniz. Size bu konuda yardımcı olacak kişi ise maalesef ben değilim. Keşke elimden bir şey gelse ve yardımcı olabilsem. Bugüne kadar yaşadıklarınızı baştan sona anlatabileceğiniz bir terapiste gitmelisiniz. Her şeyin bir anda değişmesini beklememelisiniz ama zaman içerisinde hayatın sandığınız kadar sıradan olmadığını anlamaya başlarsınız.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

    • Merhaba,

     Pek bir şey yapamadım maalesef ama önerilerimi dikkate aldıktan sonra hayatınızda olumlu veya olumsuz bir gelişme olursa bunları tekrar benimle paylaşabilirsiniz. Bundan memnuniyet duyarım.

     Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

 • Merhabalar yazınızı okudum ve çok beğendim.Ben 35 yaşındayım ve biri 5 diğeri 1 yaşında 2 çocuğum var.ben üniversite okuyup psikolog olmak istiyorum.ama ders çalışırken çocuklarıma az zaman ayırdığım için kendimi çok suçlu hissediyorum akşamda eşim tüm zamanımı alıyor.ne zaman ders çalışmaya başlasam eşim yalnız kalmaktan şikayet ediyor beni yanına çağırıyor.ve eşimin ailesi sürekli bize geliyor ben hep hizmet etmek zorunda kalıyorum.bazen vazgeçiyorum ama hep gizlice ağlıyorum.esim okumani çok istediğini söylüyor ama desteğini hiç gormedim.simdi sınava 2 ay kaldı ama ben bir arpaboyu yol katedemedim. Vaz mı geçiyim ne yapiyim siz ne önerirsiniz. Çok teşekkürler.

  • Merhaba,

   Umarım çocuklarınız sağlıklı bir biçimde büyür ve ailenize, çevrenize ve ülkeye faydalı bireyler olmayı başarırlar. Probleminize gelince, zaman sıkıntısı olduğu aşikar. 2 ayın çok uzun bir süre olduğunu söyleyemem yani kendinize aşırı yüklenmeniz her şeyi çok daha kötü bir noktaya getirebilir. Size vazgeçin dersem sizi hayallerinizden koparmış olurum. Bu nedenle böyle bir öneride bulunmayacağım. Ancak, bir yıl sonra tekrar denemek isterseniz eşinizle anlaşmanız gerecektir. Evet, eşinize vakit ayırmanız evliliğiniz için gerekli bir şey ama eşinizin ailesinin sık sık ziyarete gelmesi kabul edilebilir bir şey değil. Bu konuda eşinizden destek istemelisiniz. Çünkü bu sizin adım atıp çözmeniz gereken bir durum değil.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

 • ben 18 yasındayım kişisel çizgimi oluşturamıyorum bir tiyatro sahnesindeki figüran gibi hissediyorum kendimi hayat sürekli akıyor ve benim birşeyleri yapmamak için sürekli bahanelerim var neye ihtiyacım olduğunu bile bilmiyorum kendime nasıl yardımcı olabilirim

  • Merhaba,

   Yorumunuz için çok teşekkür ederim. Bana çok iyi bir yazı önerisiyle geldiniz. Kısa süre içerisinde bu konuda bir şeyler yazacağım. Lütfen takipte kalın. Site için bildirimleri aktif etmeniz yeterlidir.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarıl dilerim.

 • Merhaba,Ben Azerbeycandan yazıyorum.Yazınız çok dikkatimi çekti.Sorun şu ki,ne edeceğimi bilmiyorum.Sorun yok ama var gibi.Kafa dinlemek falan istiyorum galiba.Kararlarımda zorlanıyorum.Karar bile veremiyorum.Bu yazınız çok iyi geldi.Kendimi tanımam için muhteşem tavsiyeler.Peki ya sizce kafa toplamak için ne yapa bilirim?

  • Merhaba,

   Her zaman olduğu gibi ilk olarak neden bu durumda olduğunuzu bulmanız gerek. Neden kafa dinlemek istiyorsunuz? Kafanızın neden dağınık olduğunu düşünüyorsunuz? Sizi buna iten duygular neler? Stres, depresyon, endişe veya kaygı artışı gibi durumlardan hangisine sahipsiniz? Bu sorulara cevap verdikten sonra gerekli adımları atabilirsiniz. Stres ise stres ile başa çıkmanın yollarını bulmalısınız. Depresyon ise onun karşısında neler yapmanız gerektiğini öğrenmelisiniz. Endişe veya kaygı ise atacağınız adımların neler olacağına karar vermelisiniz.

   Teşhisi doğru bir biçimde koyduktan sonra aşağıdaki yazılarıma göz atabilirsiniz. Problem çok ciddi ise elbette profesyonel destek almalısınız. Azerbaycan’a selamlar…

   https://www.grisayfalar.com/stresi-yenmek-icin-neler-yapabilirim/

   https://www.grisayfalar.com/endise-ve-kaygilardan-nasil-kurtulabilirim/

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

  • Merhaba,

   Size bu konuda yardımcı olabilmek için normal yaşantınızda neler yaptığınızı bilmem gerekir. Ancak yön göstermek açısından şu şekilde bir öneri sunabilirim. Hayatınızda yaptıklarınızı “fayda” durumunu göz önünde bulundurarak bir yere not etmelisiniz. Daha sonra en az fayda sağlayanı listeden çıkartıp kendinize zaman ayırmayı başarabilirsiniz.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

 • merhaba blogunuzu şu an keşfettim ve gerçekten çok iyi bir yazı olmuş ellerinize sağlık.
  son dönemlerde kendim hakkında başka insanlar tarafından yorumlar aldım.kendimi baştan aşağı değiştirme ihtiyacı hissediyorum. aklıma takılan şey kendi düşüncemi oluşturamamam ve insanlar içinde çok sessiz kalmam bu 6-7 aydır daha baskın kendimi “taklit” unsuru olarak görmeme yol açtı.Ama bu yalnız kalmak istemiyorum anlamına gelmesin.yalnızlıktanda çok zevk alıyorum ama böyle giderse çevremdede kimse olmamasından korkuyorum.bazen “neden” sorusuna verilen cevabı bile bulamıyorum.

  • Merhaba,

   Bu yorumlarda haklılık payı olduğunu düşünüyor musunuz? Yoksa size yöneltilen yorumların haksızlık olduğuna mı inanıyorsunuz? Değiştirmek istediğinizin ne olduğunu söylerseniz daha kolay yardımcı olabilirim. Kendi düşüncenizi oluşturamıyor olmanız dahi başlı başına içerisinde farklı değişkenlerin olduğunu gösterir. Bir konuyla ilgili bilginiz olduğu halde bunu dile getiremiyor musunuz? Yoksa o konuya karşı kendinizi tamamen yabancı mı hissediyorsunuz?

   Sessiz kalmanız çok kötü bir şey değil. Kendinizi farklı birine dönüştürmek için çaba gösteriyorsanız bu çok normal. Yeni bir yazı yayınladım, özellikle onu okumanızı öneririm.

   https://www.grisayfalar.com/insan-kisiligini-nasil-degistirir/

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

 • Merhaba 19 yasındayım ve kendimi hiç iyi hissetmiyorum bazen hiç bişeyden zevk almıyorum ve yapacak birşeyler bulamıyorum yaşamayı istemediğim anlar oluyor ve hiçbir hedefim olmadan işletme bölümünü okuyorum ve bir sebebim de yok yardımcı olabilirmisiniz

  • Merhaba,

   En yakın zamanda mutlaka doktora gitmeyi düşünün. Bu yaptığınız yorum üzerinden depresyonda olduğunuzu söyleyebilirim ancak doğru tanıyı veya teşhisi koyacak kişi ben değilim. Bir doktora gitmenizi öneririm.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

 • Kaan Bey merhabalar. Kaleminize, emeğinize sağlık. Size birkaç sorum olacak. Erkek arkadaşım iş hayatına başladıktan sonra çok değişti, ilgisizliği. Ona bunu defalarca anlattım. Ve evet şuan değiştiğini kabul etti. Şu sıralar beni haketmediğini, mutlu edemediğini ve kendini tanıyamadığından yakınıyor. Ben şuan arkadaşım bunu yaşadığı için, daha doğrusu benim yüzümden yaşadığını düşündüğüm için üzülüyorum. Onun için ne yapabilirim. Bu bunalımı atlatması için bana vereceğiniz tavsiyeler inanın çok değerli. Şimdiden teşekkür ediyorum.

  • Merhaba,

   Üzgünüm ancak çok komplike bir durum. Birçok varyasyon işin içerisine girdiği için çözümlemesi zor. Hem aşk gibi ikili ilişkiler benim için çok zor bir alan. Kendi deneyimim çok az. Bu nedenle çok fazla yardımcı olamayacağım. Erkek arkadaşınız kendisini işe kaptırdığı için bu durum olmuş olabilir. Belki dikkati başka yerdedir. Belki fiziksel ve zihinsel olarak artık kendisini size yakın hissetmiyordur. Belki hayat ona eskisi kadar ilgi çekici gelmiyordur. Daha pek çok şey sıralayabilirim ama doğru olanı saptamam çok zor. Hem ilişkinizin boyutunu bilmiyorum hem son derece tecrübesizim.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

 • geçen yıla göre insanların gözündeki dğerim azalmış hissediyorum ve başka insanların benim yerimi aldığını düşünüyorum bu yüzden saçma bi kısknaçlık oluştu bu şaçma düşüncelerden kurtulup kendimi iyi hissetmek istiyorum

  • Merhaba,

   Bu şekilde bir hisse kapılmanızın temel nedeni geçmişle alakalı. Geçmişte biri veya birileri tarafından bu şekilde bir muameleye maruz kalmış olabilirsiniz. Zihninizde oluşan bu kalıbı yıkmayı başaramadığınız sürece bu şekilde hissetmeye devam edeceksiniz. Bu zinciri nasıl kırabilirim diye düşünüyorsanız net bir cevabı yoktur.

   Sebebi ise bu noktaya nasıl geldiğinizin bilinmesinin gerekli olmasıdır. Birisi sizin üzerinizde aşırı baskı kurup sizi bu kalıba sokmuş olabilir. Tümden bir depresyonun içerisinde olabilirsiniz. Hayatınızı bugüne kadar hep başkalarından onay alacak derecede şekillendirmiş olabilirsiniz.

   Bunu benim doğrudan anlamam pek mümkün değil. Neler yaşadığınızı bilmiyorum çünkü. En kısa zamanda profesyonel destek almak adına doktora veya terapiste gitmenizi öneririm.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

 • En büyük sıkıntım başarısız olduğumu düşünmem.Hukuk fakültesi öğrencisiyim ve ilk iki senemi okula gitmeden çalışmadan gezerek geçirdim.Bundan çok pişmanlık duydum.3 senemde çalıştım ama başarılı olamadım 4 dersimi veremedim.Ama bu çalışma sisteminin yanlış ve kendim için değil ailem ve diğer laf söyleyen insanlar için olduğunu fark ettim.Yeni bir sayfa açıp kendim için ders çalışıp doğru ders çalışma yolunu bulmak istiyorum.Ve çok boş geçirdiğim günlerimi bir avukatın yanında staj yaparak doldurmak istiyorum.Ama başlangıç yaparken çok zorlanıyorum.Her şey gözümde büyüyor ve gene başarısız olursam korkusunu yaşıyorum.Bu yazının ciddi anlamda faydası oldu ama hala bu korkuları duyacağım lafları düşünüyorum.

  • Merhaba,

   Çok fazla başınızı ağrıtmadan çözümü söyleyeceğim. Korkular insanın pusulasıdır. Onları takip ederseniz başarılı olabilirsiniz. Korkularınızın üzerine gidin ama onları bir düşman olarak değil bir dost olarak görün. Onlarla yaşamaya çalışın. Her şey sizin için çok daha kolay olacaktır. Başlangıcı yapın, ders çalışın ama dersleri belirli zaman sürelerine ayırmayı deneyin. Mesela, günde 1 saat ders çalışın ama o aralıkta hiçbir şeyle ilgilenmeyin. Ardından bu süreyi belirli bir zaman sonra 1.5 saate çıkartın.

   Daha fazlasını yapmanız gerekiyorsa daha fazlasını yapın ama kendinizi baskı altında tutmak yerine kendinizi rahatlatmaya çalışmalısınız. Tek yapmanız gereken korkuları beraberinizde getirerek işinizi kolaylaştırmaktır. Onları uzakta tutmaya çalışırsanız onların esiri olursunuz.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

 • Merhaba yazınızı okudum gerçekten başarılı bir yazı. Ben tyt yks öğrencisiyim. Sorunum şu ki kendimi tanımaya vakit ayıramadıgım için belli bir hedefim yok yok demiyim belirsiz. birseyler basarmak istiyorum ama olmuyor yapamiyorum cumku dedigim gibi kendimi tam olarak tanimadigim icin hedefim belirsiz sanki var ama ne oldugu belli degil. Bu bana artik cok engel olmaya basladi cabaliyorum ama umutsuz ve mutsuzum bunun tek nedeni kendimi tanimamam . yazinizda sunu farkettim size destek olacak bir insan olsun diye benim yolumu duzeltecek bak yanlis yoldasin bu ypldan git diyen yok. Herkes ne yapmamamiz gerektigini soyluyor ama yapmamiz gerekenleri soylemiyorsinava kalmis 4-5 ay benim bunlari soylemem ne kadar komik dimi .daha da yazardim o derece dolu ve üzgünüm. Umarim anlatabilmisimdir. Bana yardimci olursaniz cok sevinirim…

  • Merhaba,

   Değerli görüşleriniz için teşekkür ederim. Buradaki ikilemin sebebi zamana karşı yarışıyor olmaktan kaynaklanmaktadır. Daha basit bir ifadeyle stres altında ne yapacağınızı tam olarak bilmiyorsunuz. Kendinizi tanımak hissediyorsanız her şeyi “söz” ile bırakmamalısınız. Bunları bir yere yazmalısınız. Hedefleriniz varsa hedeflerinizi de yazmalı ve onları tek tek değerlendirmelisiniz. Hangi hedefin sizin için ideal olduğuna karar vermelisiniz. Yakınınızda size yardımcı olabilecek birileri yoksa bunu kendi başınıza da yapabilirsiniz. Bunu çok fazla düşünmemelisiniz.

   Yapmanız gereken tek şey her şeye adım adım yaklaşmak. Hedef, gelişim, tanıma, ilerleme, doğrulama veya düzenleme gibi konulardan hangisini yapıyorsanız yapın ilk işiniz bunları detaylıca düşünmek için onları bir yere yazmaktır. Hepsini aynı anda değil hepsini tek tek inceleyerek sizin için, hayatınız için en önemli olanların neler olduğuna karar verebilirsiniz.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

 • ben hiç bişey anlamadım lütfen kendinizi güncelleyin ve insanların gözüne girmeye çalışmaktan vazgeçin yoksa çok şeyler kaybedersiniz

  • Merhaba,

   Değerli eleştiriniz için teşekkür ederim. Bu yazıya yapılmış onlarca yorum var ve bunlardan “hiçbir şey anlamadığını” söyleyen tek kişi sizsiniz. Bu konuda benim yapabileceğim bir şey yok maalesef. Yazı içeriği güncel olduğu gibi örneklendirme yoluyla tüm adımları doğru bir biçimde açıklamaya çalıştım. İnsanların gözüne girmek gibi bir hedefe sahip değilim. Tek hedefim çok az bile olsa insanlara yardımcı olabilmektir.

   Sormak istediğiniz ekstra bir şey olursa çekinmeden sorabilirsiniz. Hayatınızda başarılar dilerim.

 • Merhabalar yazınızı okudum gerçekten güzel ve etkileyici. Bu adımların çoğunu attım şimdi ye kadar fakat attığım gerbadim hep yarım kalmış onu farkettim su andada bende eksik olan oturmayan bir şeyler olduğunu hissediyorum yardımcı olmanızı rica ediyorum.

  • Merhaba,

   Memnuniyetle yardımcı olmaya çalışırım ama benden tam olarak ne istediğinizi anlamış değilim. Biraz daha açıklayıcı olabilir misiniz?

   • Bir karmaşa içinde gibi hissediyorum kendimi sürekli kararsız kalıyorum neredeyse her konuda bana uygun olanın ne olduğuna veya neyi secmem gerektiğine… Duygularimi ifade etmekte zorlanıyorum mesela bir konuda bir şey hissediyorum ama bunu anlatmaya bi cümle bi kelime bulamıyorum aynı şeyi hisseden ve bunu tanimalayan biri olduğunda hah bende aynen böyle hissettim ama ben neden bunu tanimlayamadim diyorum kendimi eksik hissediyorum özellikle özgüven konusunda

    • Merhaba,

     Öncelikle cevap verdiğiniz için teşekkürler. Sürekli kararsız kalmanızın asıl sebebi alacağınız kararın yanlış olma ihtimalinin bulunmasıdır. Diğer bir ifadeyle, aldığınız kararın kesinlikle doğru olduğunu bilirseniz kararsız kalmazsınız. Sizi zorlayan kısım burasıdır. Ancak, kararsızlığı her zaman kötü bir şey olarak görmemek lazım. Kararsızlık aceleyle verilecek hatalı kararların önüne geçebilen bir durumdur. Tabi keyifli bir şey değildir çünkü genellikle baş ağrıtır.

     Kararsız bir insan olduğunuzu bilmeniz güzel bir şey ama bunu değiştirebileceğinizi de bilmeniz gerekir. Kararlı olabilmek bir tür kabiliyettir. Her nasıl zaman içerisinde yemek yemeyi, çatal veya kaşık tutmayı öğrenmişsek kararlı olabilmeyi de bu şekilde öğrenebilme şansımız vardır. İlk olarak “kararın yanlış olabilmesi” korkusundan uzaklaşmaya çalışmalısınız. Bir karar alacaksanız o kararı alın, doğru veya yanlış düşünmeden o kararı uygulamaya koyun. Bu konuda zorlanıyorsanız eğer bir karar listesi oluşturun, daha sonra listeyi analiz ederek hangisinin sizin için doğru karar olduğunu saptamaya çalışın. Son olarak, en önemlisi elbette kendinize güvenin ve kendinize inanın.

     Kendinize güveniniz çok düşük ise aşağıdaki yazımdan faydalanmanızı öneririm. Hayat boyu başarılar dilerim.

     https://www.grisayfalar.com/ozguven-nasil-kazanilir-gelistirilir/

     • Merhaba,
      Cevabınız için teşekkür ediyorum. Söyledikleriniz benim için gerçekten iç ferahlatıcı oldu bundan sonra söylediklerini uygulayacagim. Tavsiye ettiginiz yazı içinde ayrıca teşekkürler.

 • merhabalar yazınız beni çok etkilendirdi , fakat şöyle bir sıkıntı var hayata dair kararlar almak ve kendimi disipline etmek istiyorum , kalbime mi inanmalıyım yoksa beğnime mi bilemiyorum.içimden gelen hiçbirşey yok . Mutlu olmak için hayata dair kararlar vermeliyim . Ama kendimi nasıl buna ikna etmeliyim? kendimi yanlız bırakınca düşüncelerimde boğuluyorum…

  • Merhaba,

   Öncelikle kafanızda yer alan karışıklığa bir son vermelisiniz. Hayata dair alacağınız kararlar önceliğiniz ise bu konuda kendinize vakit ayırmanız gerekir. Önceliğiniz daha farklıysa o zaman bu kararları ertelemek zorundasınız. Mutlu olmak hemen isteyince ulaşabileceğiniz bir durum değil. Hayatınızda yer alan onlarca hatta yüzlerce farklı etkenin bir araya gelip bir koalisyon oluşturduğu noktadır. Kalbinize inanmak ile zihninize inanmak arasındaki farklılık sizin kişiliğinizle ilgilidir. Bazı insanların kalplerinden geçenlerden daha doğru olanlardır ama bazı insanlar ise zihinlerindeki düşüncelerle daha doğru hareket ederler.

   Şimdi tüm bunları nasıl anlayabilirim diye soracak olabilirsiniz. Sorunuzun cevabı çok basit. Geçmişte karar almak zorunda kaldığınız anları hatırlayıp bir liste oluşturmalısınız. Bu listede kararları nasıl verdiğinizi not etmeli ve sonucunda elde ettiklerinizi yazmalısınız. Örneğin, okulla ilgili bir karar vermiş olabilirsiniz. Bu kararı kalbinizi dinleyerek verdiğinizi ama sonucunun olumsuz olduğunu düşünün. Bu durumda kalbinizi dinlemek sizin için doğru bir seçenek değil demektir. Listede size olumlu sonuçlar sunan hareket yöntemi hangisiyse onu tercih etmeniz gerekmektedir.

  • Merhaba,

   Nasıl bir ikilemde kaldınız? Size daha fazla nasıl yardımcı olabilirim? Bu sorulara cevap verirseniz hem yazıyı iyileştirebilme fırsatını elde edebilirim hem de size aradığınız cevapları bulabilme konusunda yol gösterebilirim.

 • Hayat şartları izin vermez ki insan kendisine zaman ayırsın kendisini düşünsün tanısın herkesi silsin

  • Merhaba,

   Her insanın hayatındaki şartlar farklıdır. Bu şartları düşünmeden hareket edebilmek pek kolay değildir. Her ne bilgi ediniyorsanız edinin öncelikle kendi şartlarınızı düşünüp onları pratiğe dönüştürmeniz gerekmektedir. Burada verdiğim bilgiler, hayatın geri kalanında öğreneceğiniz bilgiler ve daha fazlası… Hepsi buna dahildir. Kendiniz için en iyi olanı yine en iyi siz bilirsiniz.

   Bir insanın hayatınızdan çıkması gerekiyorsa bunda tereddüt etmeden bunu başarmanız gerekir. Hayatın şartları çok zorlayıcı olabilir. Siz zaten hayatınızı bu şartlara göre şekillendirdiğiniz için bu zorlukları yaşarsınız. Öyleyse bir adım atmanız gerekiyorsa işe öncelikle şartları değiştirmekten başlamalısınız. Bol şans…

 • Merhaba Kaan bey yazınızı okudum gerçekten çok güzel bizleri böyle bilgilendirdiğiniz için bu güzel düşüncelerinizle aydınlattığınız için çok teşekkür ederim.
  Bende kendimi çok basit ve değersiz biri olarak görüyorum malesef özellikle kendime güvenim hiç yok diyebilirim bunu aşmayı çok istiyorum ama bir türlü beceremiyorum. Her zaman kendimi eksik hissediyorum karşımdaki insanlar benden herzaman daha bilgiler ve ben her zaman onlardan daha düşük seviyededir diye düşüncelere kapılıyorum düşüncelerimi ifade etmekte zorlaniyorum konuşursam sanki insan ne saçma konuşuyorsun dilekler diye korkuyorum çünkü ailem genelde hep böyle davranıyordu bu da benim hiç kimse tarafından sevilmediğimi begenilmedigimi hissettiriyor fikirlerinize ihtiyacım var şimdiden çok teşekkürler kendimi anlatabilmişimdir umarim

 • Merhaba kaan bey yazınızı büyük bir merakla okudum gerçekten çok faydalı oldu. Bu geçici biz gaza getirme yazısı değil gerçek anlamda bir bilinlendirme yazısı olmuş. Tebrik ederim.

 • Amacim basit insan hissetmemek kendimi tek duze yasamamak tek cabam bu bunun icin onerebileceginiz kitap dergi film veya düsüncelerinizi bana iletebilir misiniz rica etsem ??

  • Kendinizi fark etmelisiniz. Sizin tek çıkış yolunuz bu. Belirli yeteneklere sahip olan ve birçok şeyi iyi yapabilen bir insan onun kadar kabiliyetli olmayan birisini basitlik olmakla suçlar. Siz kendinizi neden basit olmakla suçluyorsunuz? Neyi yapmak isteyip yapamadınız? Hayatta var olan şey her insana tanınmış olan belirli meziyetlerdir. Sizin kabiliyetleriniz farklıyken, benim kabiliyetlerim sizinkiyle aynı olabilir veya sizden çok daha farklı olabilir. Önemli olan bunları bilmek, bunların üzerinde durmak ve kendinizi bu şekilde yansıtmaktır. Bunu başarabilirseniz kafanızdaki basitlik düşüncesinden kurtulabilirsiniz.

   Monotonluk yani düz yaşamak ise tamamen farklı bir şey. Hayatına renk katmak için mandalina soyup televizyon karşısında dizi izlemekten bir gece ansızın evin terasında partiler vermeye doğru evrilmek aklınıza gelmemeli. Ufak şeylerden mutlu olmaya çaba gösterirseniz eğer düz yaşamaktan kurtulabilirsiniz. Bir yaprakta yolunu bulmaya çalışan uğur böceğine yol göstererek dahi hayatına renk katabilirsiniz. Sadece düşüncelerinizi, memnuniyet çıtanızı ve hayattan beklentilerinizi yeniden gözden geçirmelisiniz.

 • Yazınız gerçekten çok güzel hiç sıkılmadan okudum,başarınızın devamını dilerim sn Kaan KARADENİZ

 • Merhabalar. Blogunuzla yeni tanıştım.Öncelikle okuduğum her yazınız için çok teşekkür ederim, hepsi birbirinden güzel.Benim için yol gösterici oldunuz.Hayat iyiyi ve kötüyü bir arada barındırır ve maalesef ki çoğunlukla mutluluk denen şekerin hayalini kuran çocuklar misali önümüzdeki taşları görmeyiz.Takılıp düştüğümüzde beklentimiz, düşüncemiz bu olmadığı için oradan nasıl kalkacağımızı bilemeyiz kısacası yaşantımıza hayallerimize sadece tebessümü değil hüznü de serpiştirmek gerektiğini unutuyor ve bu yüzden derin yaralar alıyoruz.Ben de herkes gibi temelini mutluluk ile attığım hayallerim vardı ve hala da var.Yaşadıklarım ile hayatımın altı üstüne, doğru bildiğim yanlışa döndü.Bir defa düştüm yere ve kalkmak için çabaladıkça daha da gömüldüm karanlığa.Mutsuzluk bir bataklıktan farksızmış.Bataklığa düşen bir insana bilmeden el uzatıp oradan çıkmasına yardımcı oldunuz.Nasıl kurtulacağımı, ne yapacağımı, ilk adımın ne olduğunu gösterdiğiniz için size minnettarım.Sözü dolandırıp değerli zamanınızı çaldığım için sizden özür dilerim.Yardımınız için teşekkür ederim, hayatınızın en güzel renklerle süslenmiş bir bahçe gibi olması dileğiyle…İyi günler.

  • Gerçekten ne diyeceğimi bilemiyorum… Bugüne kadar aldığım en iyi yorumlardan birisini yapmışsınız. Asıl ben size teşekkür ederim bana bu mutluluğu yaşattığınız için. Umarım hayatınız yoluna girer ve siz de aradığınız mutluluğa kavuşabilirsiniz.

 • Güzel bir yazı olmuş tebrik ediyorum. Yapabileceklerinizin daha fazlasına odaklanmanızı tavsiye ederim.

 • Merhaba Kaan bey yazınızı ikinci kez okuyorum ve şimdiden çok teşekkür ediyorum. kendimi bulmak istiyorum artık. Son bir iki aydır hatalar yapıyorum ve bu hatalardan biri daha önce yaptığım ve bir daha yapmayacağım dediğim bir şeydi ve bu yüzden bu hatayı tekrar yapmamdan dolayı kendime olan saygımı zedeledim.iradesiz ve güçsüz hissediyorum. Bu durumdan kurtulmanın tek yolu olarak yalnız kalıp tekrar kendime olan saygımı kazanmanın irademe olan güvenimi kazanmanın yollarını düşünüp uygulamak olarak görüyorum. Yaptığım hatayı düzelttim sayılır ama bu sefer de başka bir insanı kırdım. Kendi ruhsal bunalımım ve dengesiz ruh halimde verdiğim bir karar yüzünden bir ilişkiye başlamaktı benim hatam. Duygularımdan emin olduğumu düşündüm ama değilmişim yalnızlığın verdiği boşlukla sadece kendimi kandırmışım bunu fark edip hatadan döndüm ama yine de böyle bir hata yüzünden saygım zedelendi kendime. Yazdıklarınızı uygulamaya koyuldum bile umarım işe yarar. Cevabınızı bekliyorum

  • Merhaba Gül,

   Yazdıklarını okumaya başladıktan sonra yaptığın hatanın ne olduğunu az çok tahmin edebiliyordum. Bir ilişki uzmanı değilim ama bana kalırsa biraz nasıl denir acele etmişsin gibi görünüyor. Biraz kendine vakit ayır, zamanı iyi değerlendirmeye çalış ve yeni maceralara yelken açma. Kısacası suların durulmasını beklemeni öneririm. Zamanla ne istediğini ve istemediğini fark etmeye başlayacaksın, eğer kendini tanımaya çalışıyorsan bu cevapları bulabileceksin. Cevapları bulduktan sonra kendi yolunda daha kolay ilerleyebilirsin.

 • Merhaba kaan bey şuan kafam çok karışık ne yapmalıyım bilmiyorum üniversite sınavına çalışmam gerekiyor ama ben derslere kendimi veremiyorum sürekli bir düşünce içindeyim ve bu düşünceden uzaklasamıyorum derste sürekli aklıma geliyor bu durum beni artık çok rahatsız etmeye başladı ne yapmam gerekli ?

  • Merhaba Zeynep,

   Öncelikle başarılar diliyorum. Umarım hak ettiğin yeri kazanabilirsin. Şu an yaşadığın problem çok doğal bir durum ve halk arasında buna sınav stresi denmektedir. Psikolojik olarak sınav geçene kadar seni etkilemeye devam edecektir. Genelde sen onu ne kadar düşünür ve önemsersen kendini daha fazla göstermektedir. Bu durumda kafanı dağıtman gerekmektedir. Evet, sınav önemli ve hayatını şekillendirecek bir niteliğe sahip olabilir. Ders çalışırken kendini rahat bırakmayı seçmezsen bu fırsatı elinin tersiyle itmiş olacaksın.

   Demek istediğim gayet açık. Sınavı düşünmeyi bir kenara bırakıp elinden geldiğince çalışmalısın. Çalışmadan sınavı kazanmanın bir yolu yok ve zaman senin için çok değerli. O halde ders çalışırken sınavı değil elde edeceğin bilgiyi düşünmen gerekir. Belki çok uzun süre kendi içine kapanıp ders çalışma fırsatını elde edemiyor olabilirsin ama ne kadar çalışırsan o kadar avantajlı duruma geçeceğini kabullenirsen bunu aşmayı başarabilirsin. Sınavı veya onun sonucunu düşünmeyi bir kenara bırakıp hazır olup olmadığını düşünmelisin. Eğer çalışırsan hazır olursun ve bunu yapabilecek tek kişi sensin. Korkularını bir kenara bırakıp sınavı yenmek zorundasın.

 • merhabalar yazınız benim için çok faydalı oldu.Teşekkür ediyorum öncelikle.Kendimi tanımaya çalışsam da kararsız olmam benim nereden, başlayacağım neleri değiştirmek istediklerim, konusuna çıkmaza girmeme sebep oluyor.Kararsızlıkla nasıl mücadele edebilirim sizce ?

  • Merhaba Büşra, yorumun için teşekkür ederim. Bana iyi bir yazı konusu sunmuş oldun. Bu konuda enine boyuna biraz araştırma yapmaya başlayacağım. Şimdilik sana vereceğim bilgiler sınırlı olsa bile işine yarayabileceğini düşünüyorum.

   Kararsızlık aslında bir karardır. Önce bunu kabul etmelisin. Bir şeyleri yapma konusunda kendini biraz daha ikna etmen gerekir. Kararsız olmanı sağlayanların neler olduğunu senin hakkında çok fazla bir şey bilmeden söyleyemem. Fakat genel olarak insanları kararsızlığa iten düşündüğü şeyin yanlış olduğu fikri ve hata yapmaktan korkma hissiyatıdır. Bunlara sahip olduğunu düşünüyorsan öncelikle bunları ortadan kaldırmalısın. Bu problemleri aşabilmek için biraz zamana ihtiyacın olacaktır ama kararlı olmaya karar vermek ile işe başlayabilirsin. Hayatındaki öncelikleri tanımlayarak adımlarını ufak ufak atmaya başlamalısın. Yapmak istediklerin hakkında ne kadar fazla bilgi sahibi olursan karar verme konusunda o kadar az sıkıntı yaşarsın.

   Hayatında her şeyin dilediğin gibi olmasını dilerim. Yeni soruların olursa yorum yapabilir ve bunları bana ulaştırabilirsin.

 • Merhabalar Kaan bey ben aslinda sizden oneri almak istiyorum cevaplarsaniz cok memnuniyet duyarim ben universiteye hazirlik donemindeyim ve bu hayatim boyunca cok az derslerle aram olmadi yani soyle diyim okulla ilgim zor oluyodu okumak icin okuyodum diyebiliriz. Simdi asil sorun su ki herkez deliler gibi ders vb calisiyo ama bana cok sacma geliyo ben ileride kendimin isletme konusunda basarili olucagima inaniyorum ailemin maddi durumu iyi diyebiliriz acaba bu yuzdenmi geliyor bu tembellik anlamiyorum ama maddi durum bana yansitilmiyorda yani oyle istedigim felan yapilmiyor orta halli ev gecimi saglaniyor gibi dusunun ben belkide bu sebebe guvenip nasil olsa is kurarlar gibisinden dusunup uni bile okumak dahi istemiyorum annem okumami istiyor iste sorun burda cikiyor mesela danistigim cogu kisi diyorum ki isletme ticaret kendi yerimi acicam ve burada calisicam herksz diyorki universite mezunlarina baska goz ile bakiliyor ve bu bana oldukca sacma geliyor hatta ogretmenlerin dedi gi sey su oyle bir bolume git diyolar ben ama ne test kitabi nede defter yuzu acan biriyim ama kendimi sadece okul yonunde basarili gormuyorum ne yapmaliyim ben okuyupda yine kendi kafama goremi davranmaliyim yoksa erken vazgecip bu okuma sureci icerisinde kendimi taniyip gelistirmelimiyim uzun kusuruma bakmayin 🙂

  • Merhaba Cihan, yorumun için teşekkürler. Kafanın karışık olması gayet normal. Bu ikileme düşüyor olman aslında karar alma aşamasında olduğunun bir göstergesi. Ailenin maddi açıdan durumunun iyi olması seni biraz rahat davranmaya itiyor olabilir. Tabi bu bir olasılık, bu konuda en doğru kararı annen ve baban verebilir. Bir işletmeci olmak sana hayatını sürdürebilmek için gerekli maddi kazancı sağlayabilir. Peki, entelektüel bilgi, üniversite tecrübesi, eğitim-öğretimin en üst kademelerinden birisinde vakit geçirmiş olmak gibi bir dizi niteliği nasıl kazanmayı düşünüyorsun?

   Üniversite okumadan bunların hiçbirisine sahip olamazsın. Sana tavsiyem üniversiteyi iyi bir üniversitede okumaya çalışman. Bu iş kitaplarla, testlerle ilgili değil. Bu iş tamamen seninle ilgili. Artık üniversiteye girmek eskisinden çok daha kolay. Üniversite okumuş adama sadece eskiler farklı gözlerle bakarlar. Yeni kuşakta böyle bir durumun olduğunu söyleyebilmek çok kolay değildir.

   Toparlamak gerekirse mutlaka bir üniversite okumanı tavsiye ederim. En azından kazanmayı dene, sonra denemedim diyerek kafayı taşlara vurmak yerine denemiş olmanın rahatlığına sahip ol. Baştan savma bir şekilde hazırlanma. Sen elinden geleni yap gerisini sınav anındaki kendine bırak. Bu düşünceler bir süre daha seni meşgul edecektir. Üniversiteye gidene kadar işletmeci olma idealin varken üniversite bittikten sonra hedefini büyütmüş birisi olabilirsin.

   Hakkında hayırlısı neyse o olsun. Eğitim hayatında başarılar dilerim.

 • Hissettigim ama kendime “şunu yapmalisin” diye birlestiremedigim kelimelerle yazmissiniz sanki…
  Okuyunca farkettim ki bende şu yok; motive edemiyorum kendimi, illaki bi davranis degisikligi meydana geliyor ve cevremi bu halime okadar alistirdim, potansiyelimi okadar azaltim ki gozlerinde..en ufak bi degisimime aldigim davranislardan kiriliyorum…onlarin tanidigi kisiyle asıl ben çok farkliyim..ikiyuzluluk olarak degil kisilik olarak..ya davranislarimdan farkli cikarimlar cikariyolar.ya da ben yanlis davraniyorum..kendimi tanimadan davranislarimi duzeltemem sanirim..tepkilerden korktugum icin sadece dusunuyorum harekete gecemiyorum..ve bu durum beynimi alt üst ediyor.
  Sıkıntım büyük ve ben kafamda hep ayni yere dönüyorum..
  İcimde kendimle olan sorunlarim yuzunden baska kimseye lafta edemiyorum..aşiri öz elestiri de zararli sanirim..
  Bilgilerinizi paylastiginiz icin tesekkur ederim..

  • Yorumunuz için teşekkürler. Yazdıklarınızdan çok şey anladığımı söyleyemem çünkü yaşadıklarınızla bir orantı söz konusu olduğunu düşünüyorum. Beni yanlış anlamayın ama biraz karmaşık buldum. Bana göre bu karmaşıklık sadece gönderdiğiniz yorumda yok. Öncelikle bunun üstesinden gelmelisiniz. Düşüncelerinizi biraz daha sadeleştirmeli, kafanızı dağıtmaya çalışmalı ve tek bir şeye odaklanmalısınız.

   Davranışlarınız başkasına komik, anlamsız veya itici geliyor olabilir. Gösterdiğiniz davranış sizi memnun ediyor mu? Bunu bir hedef uğruna mı gerçekleştiriyorsunuz? Bu sorular önemli cevaplar taşır. Ayrıca doğallık bir insanın en özgün yönüdür.

 • Sayın Karadeniz ; blogunuzla yeni tanıştım okuduğum ikinci yazınıza yorum yapıyorum. Ne zaman kendimi tanıma yolculuğuna çıksam ya bahaneler üretiyorum ya da bahaneler üretiyorum yazınızı okudum notlar da aldım listemi de çıkardım belki büyük adam olamam ama umarım yazınız hayal kurmamda ve hayallerimi yaşamamda bana yardımcı olur…

  • Merhaba, umarım hayallerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Burada söylediklerimin büyük bir kısmının teoride kalacağını unutmamalısınız. Her şey yine sizde bitiyor olacak. Bu bilgiler size yol gösterecektir ama sizi bir yere kadar götürecektir. Sıkıntı yaşadığınız konular olursa yorum yapmanız yeterli. Size elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım. Fakat ben ne bir kişisel gelişim uzmanıyım ne de yaşam koçu. Sadece değerli bulduğum bilgileri okumak isteyen kişilerle paylaşan araştırmacı bir insanım. Size de araştırmayı ve elde etmek istediğiniz bilgiden daha fazlasını elde etmenizi öneririm.