İnsan kişiliğini nasıl değiştirir?

İnsan kişiliğini nasıl değiştirir? Kişilik düşünceler, davranış ve duygular gibi farklı kalıpların bir araya gelmesiyle oluşur. Seni sen yapan aslında kişiliğindir. Düşüncelerini, davranışlarını ve duygularını değiştirebiliyorsan o halde kişiliğini de değiştirmeyi başarabilirsin.

Kişiliğini değiştirmen zaman alıcı bir uğraştır. Kısa sürede sonuç alınması mümkün olmayan bir durumdur. Kişiliğini değiştirebileceğin fikrine inanırsan bunu mümkün kılabilirsin. Ancak, her fırsatta eski kişiliğinden çeşitli tortular kalabileceğini unutmamalısın. Bunlar inançlar ve hayat tecrübelerinden elde ettiğin kazanımlarla ilgilidir.

İnsan kişiliğini nasıl değiştirebilir?

Belki biliyorsundur. Bugüne kadar yazmış olduğum iki tane önemli yazı vardır. Bunlardan birisi insan kendini nasıl değiştirir diğeri ise insan kendini nasıl geliştirir isimli yazıdır. Bu yazılarda aktardıklarım pek çok insanın bana ulaşıp çeşitli sorular sormasına neden oldu. Elimden geldiğince herkese yardımcı olmaya çalıştım.

Bana gelen sorulardan en önemlisi ise kişilikle ilgiliydi. Kişiliklerini beğenmeyen veya sevmeyen insanlara değişim yazısında çok fazla bilgi vermemiştim. Bunun sebebi o yazının davranış ve alışkanlık merkezli olmasıydı. Bu yazının hikayesi işte böyle başladı. Umut ediyorum bu yazı kişiliğini değiştirmek isteyenlere yardımcı olabilecek niteliktedir.

Kişilik değişimine nasıl zemin hazırlarım?

Kişiliğini değiştirmek istiyorsan atman gereken ilk adım elbette buna zemin hazırlamak olmalıdır. Planını en ince ayrıntısına oluşturmalı ve bunu bir kenara yazmalısın. Bu planın içerisinde değiştirmek istediğin şeylere ve değişim sonunda elde etmek istedik şeylere yer vermelisin. Değiştirmek istedikleri bilmiyorsan elde etmek istediklerini bilmek zorundasın.

Değişim hedefinden başkalarına söz etmelisin. Bu genelde en iyi arkadaşın veya arkadaşların olacaktır. Planından kimseye bahsetmek istemeyebilirsin ama bu seni vereceğin mücadelede zayıf kılacaktır. İhtiyaç duyduğun motivasyonu yakalayabilmek için arkadaşlarından veya mümkünse ailenden destek almaya çalışmalısın.

Kişiliğini değiştirmenin çok zor olacağına inanıyorsan ödül sistemini devreye sokabilirsin. Bir ödül sistemi oluşturmak baş koyduğun bu yolda devamlılığını sağlamak için gereklidir. Burada ödül olarak çok küçük şeyler seçebileceğin gibi büyük şeyler de seçebilirsin. İhtiyacın olan tek şey ödüllerin senin için değerli olmasını sağlamaktır.

Düşünce kalıplarını değiştirmeye ne dersin?

Düşünce kalıplarını değiştirmek aynı zamanda kişiliğinde ufak değişiklikler yapmak anlamına gelir. Başlangıç için en iyi yol kendini etiketleme gibi bir alışkanlıktan vazgeçmektir. Utangaç mısın? Böyle olsan bile bunu her seferinde kendine söylemene gerek yoktur. Söylersen sürekli kendine baskı kurmuş olursun ve dışarıdaki dünyanın farkına varamazsın.

Kişiliğini değiştirmek istiyorsan sabit düşüncelerden uzak durmalısın. Dünyanın siyah ile beyazdan ibaret olduğunu düşünmemelisin. Bir erkek/kadın seni aldattı diye her erkeğin/kadının seni aldatacağını düşünmek doğru değildir. Bunlar sabi düşüncelerdir ve bunlardan kurtularak zihnini gelişime açık bir hale getirmelisin.

Kendine bir iyilik yapıp olumsuz düşünceleri yıkıp geçmelisin. Evet, var gücünle bunları yıkmalısın. Zihnin en önemli yanı aslında istemediğin hiçbir şeyi yapmayacak olmasıdır. Bir zorlukla karşılaşınca hemen “yapamam” diye düşünmeyi aklına getirmekten kaçınmalısın. Bu olumsuz düşünceyi bir çöp poşetine koyup çöpe fırlatmayı denemelisin.

Duygu kalıplarını değiştirmeye ne dersin?

Kişiliğini değiştirmek istiyorsan ikinci durağın duygu kalıplarını değiştirmek olmalıdır. Başlangıç için en iyi yöntem yapana kadar yapıyormuş gibi göster şeklindedir. Bir insanın çok fazla kitap okuduğu için bilgili olduğunu düşünüyorsan ve onun gibi olmak istiyorsan sen de çok fazla kitap okumalısın. Zihnin her şeye adapte olabilecek güçte olduğundan bunu kullanmayı denemelisin.

Başka bir kimliğe bürünmeye hazırlanın. Herkesin her şeyi başlangıçtan itibaren en doğru bir biçimde yapacağının garantisi yoktur. Sadece denemelisin, duygu ve düşüncelerinin yardımıyla yeni bir kimlik oluşturmalı ve bu kimliğe uygun şekilde davranmalısın. Bu yeni kişilik henüz sen değilsin ama ileride sen olacaksın.

Değiştirmeye çalıştığın duygularını gün boyu yansıtabilme başarısına sahip olamazsın. Başlangıçta bu imkansıza yakın bir durumdur. Bu nedenle gün içerisinde belirli periyotlar belirlemelisin. Bu periyotların içerisinde yeni kişiliğindeki gibi davranmaya çalışarak kendini yeniliğe alıştırmayı denemelisin.

Davranış kalıplarını değiştirmeye ne dersin?

Kişiliğini değiştirmenin son aşamasında davranış kalıplarını değiştirmek vardır. Burada atman gereken ilk adım ise yeni çevrelere açılmaktır. Sürekli kendi rahatlık bölgende kalarak belirlemiş olduğun yeni kişiliğe alışmayı başaramazsın. Bu kişiliğe alışabilmek için onun aktif olarak devrede olduğu ortamlarda bulunmalısın.

Okuma Önerisi:  Okuma hızı nasıl artırılır?

Bunu çoğu zaman hemen hemen pek çok alanda öneririm. Bir günlük tutmalısın. Kişiliğini değiştirmeye başladığın günden itibaren yaptıklarını kayıt altına almalısın. Böylece bugüne kadar göstermiş olduğun ilerlemenin farkına varabilir ve daha fazlasını yapabilmek için kendini etkili bir biçimde teşvik edebilirsin.

Hayır demek ile evet demek arasında büyük fark vardır. Her zaman evet dememeli ve her zaman hayır demekten kaçınmalısın. Karşına bir fırsat çıktığında peşin hükümlülükle ona hayır dememelisin. Gözden geçirmeli, değerlendirmeli, analiz etmeli ve değerli olduğuna inanıyorsan evet demelisin. Her zaman güvenilir adımlar atmaya çalışmalısın.

Kişiliğimi değiştirmek için daha farklı neler yapabilirim?

Kişiliğini değiştirmek istiyorsan yukarıda saydıklarımın hepsi senin için iyi bir başlangıç olacaktır. Ancak her şey bununla sınırlı değildir. Kişiliğini değiştirmene yardımcı olabilecek çeşitli farklı adımlar atmayı denemelisin. Örneğin, yeni kişiliğine uygun kıyafetler giyerek ilk adımı atabilirsin.

Okuma Önerisi:  Geleceğin meslekleri nelerdir?

Kişiliğini değiştirme serüveninde alışkanlıkların önemi büyük olacaktır. Yeni kişiliğinin neler yapacağını veya neler yapması gerektiğini belirlemelisin. Bu kişilik nasıl birisi olacak? Hangi alışkanlıklara sahip olacak? Tüm bunları düşünerek kendine faydalı alışkanlıklar bulmalısın.

Kişiliğini değiştirmek isteyen insanların yaptıkları en büyük hata belirli bir noktadan sonra vazgeçmektir. Bu büyük bir hatadır çünkü değişim aşamasında kendini olduğun gibi kabul etmelisin. En basit örnekle pişmiş bir yemek ile pişmemiş bir yemeğin aynı tada sahip olmadığını aklına getirmelisin.

Kişiliğini değiştirmek her zaman istediğin sonuçları vermez. Burada önemli olan değişime ihtiyaç duyma sebebinden başka bir şey değildir. Daha iyi bir insan olmak için mi kişiliğini değiştirmek istiyorsun? Başkası seni güçsüz gördüğü için mi bu değişime kalkıştın? Kişiliğin aslında çok iyiyken bambaşka bir hayalle yola çıktığında onu yıpratabileceğini unutmamalısın.

İnsan dilerse kişiliğini değiştirebilir. Önemli olan ne yapmak istediğini ve nasıl yapması gerektiğini bilmesidir. Kişiliğini değiştirmek istiyorsan ilk önce uygulanabilir sağlam bir plana sahip olman gerektiğini bilmelisin. Artık sahne senin, kişiliğini değiştirmeye hazır mısın?

16 Comments

  1. ferda
  2. Iclal
  3. Büsra
  4. müjde
  5. Emine
  6. M.Murat Şahin
  7. Aziz
      • Esengül Çalık

Yorum yapıp katkı sağla...

Reklamlar engelli...

Bu blog yayın hayatını rahatsız edici konumlarda olmayan reklamlar sayesinde sürdürmektedir. Lütfen destek olmak adına bu blog için reklamlara izin vermeyi düşünün.

Refresh