İnsan kişiliğini nasıl değiştirir?

İ

İnsan kişiliğini nasıl değiştirir? Kişilik düşünceler, davranış ve duygular gibi farklı kalıpların bir araya gelmesiyle oluşur. Seni sen yapan aslında kişiliğindir. Düşüncelerini, davranışlarını ve duygularını değiştirebiliyorsan o halde kişiliğini de değiştirmeyi başarabilirsin.

Kişiliğini değiştirmen zaman alıcı bir uğraştır. Kısa sürede sonuç alınması mümkün olmayan bir durumdur. Kişiliğini değiştirebileceğin fikrine inanırsan bunu mümkün kılabilirsin. Ancak, her fırsatta eski kişiliğinden çeşitli tortular kalabileceğini unutmamalısın. Bunlar inançlar ve hayat tecrübelerinden elde ettiğin kazanımlarla ilgilidir.

İnsan kişiliğini nasıl değiştirebilir?

Belki biliyorsundur. Bugüne kadar yazmış olduğum iki tane önemli yazı vardır. Bunlardan birisi insan kendini nasıl değiştirir diğeri ise insan kendini nasıl geliştirir isimli yazıdır. Bu yazılarda aktardıklarım pek çok insanın bana ulaşıp çeşitli sorular sormasına neden oldu. Elimden geldiğince herkese yardımcı olmaya çalıştım.

Bana gelen sorulardan en önemlisi ise kişilikle ilgiliydi. Kişiliklerini beğenmeyen veya sevmeyen insanlara değişim yazısında çok fazla bilgi vermemiştim. Bunun sebebi o yazının davranış ve alışkanlık merkezli olmasıydı. Bu yazının hikayesi işte böyle başladı. Umut ediyorum bu yazı kişiliğini değiştirmek isteyenlere yardımcı olabilecek niteliktedir.

Kişilik değişimine nasıl zemin hazırlarım?

Kişiliğini değiştirmek istiyorsan atman gereken ilk adım elbette buna zemin hazırlamak olmalıdır. Planını en ince ayrıntısına oluşturmalı ve bunu bir kenara yazmalısın. Bu planın içerisinde değiştirmek istediğin şeylere ve değişim sonunda elde etmek istedik şeylere yer vermelisin. Değiştirmek istedikleri bilmiyorsan elde etmek istediklerini bilmek zorundasın.

Değişim hedefinden başkalarına söz etmelisin. Bu genelde en iyi arkadaşın veya arkadaşların olacaktır. Planından kimseye bahsetmek istemeyebilirsin ama bu seni vereceğin mücadelede zayıf kılacaktır. İhtiyaç duyduğun motivasyonu yakalayabilmek için arkadaşlarından veya mümkünse ailenden destek almaya çalışmalısın.

Kişiliğini değiştirmenin çok zor olacağına inanıyorsan ödül sistemini devreye sokabilirsin. Bir ödül sistemi oluşturmak baş koyduğun bu yolda devamlılığını sağlamak için gereklidir. Burada ödül olarak çok küçük şeyler seçebileceğin gibi büyük şeyler de seçebilirsin. İhtiyacın olan tek şey ödüllerin senin için değerli olmasını sağlamaktır.

Düşünce kalıplarını değiştirmeye ne dersin?

Düşünce kalıplarını değiştirmek aynı zamanda kişiliğinde ufak değişiklikler yapmak anlamına gelir. Başlangıç için en iyi yol kendini etiketleme gibi bir alışkanlıktan vazgeçmektir. Utangaç mısın? Böyle olsan bile bunu her seferinde kendine söylemene gerek yoktur. Söylersen sürekli kendine baskı kurmuş olursun ve dışarıdaki dünyanın farkına varamazsın.

Kişiliğini değiştirmek istiyorsan sabit düşüncelerden uzak durmalısın. Dünyanın siyah ile beyazdan ibaret olduğunu düşünmemelisin. Bir erkek/kadın seni aldattı diye her erkeğin/kadının seni aldatacağını düşünmek doğru değildir. Bunlar sabi düşüncelerdir ve bunlardan kurtularak zihnini gelişime açık bir hale getirmelisin.

Kendine bir iyilik yapıp olumsuz düşünceleri yıkıp geçmelisin. Evet, var gücünle bunları yıkmalısın. Zihnin en önemli yanı aslında istemediğin hiçbir şeyi yapmayacak olmasıdır. Bir zorlukla karşılaşınca hemen “yapamam” diye düşünmeyi aklına getirmekten kaçınmalısın. Bu olumsuz düşünceyi bir çöp poşetine koyup çöpe fırlatmayı denemelisin.

Duygu kalıplarını değiştirmeye ne dersin?

Kişiliğini değiştirmek istiyorsan ikinci durağın duygu kalıplarını değiştirmek olmalıdır. Başlangıç için en iyi yöntem yapana kadar yapıyormuş gibi göster şeklindedir. Bir insanın çok fazla kitap okuduğu için bilgili olduğunu düşünüyorsan ve onun gibi olmak istiyorsan sen de çok fazla kitap okumalısın. Zihnin her şeye adapte olabilecek güçte olduğundan bunu kullanmayı denemelisin.

Başka bir kimliğe bürünmeye hazırlanın. Herkesin her şeyi başlangıçtan itibaren en doğru bir biçimde yapacağının garantisi yoktur. Sadece denemelisin, duygu ve düşüncelerinin yardımıyla yeni bir kimlik oluşturmalı ve bu kimliğe uygun şekilde davranmalısın. Bu yeni kişilik henüz sen değilsin ama ileride sen olacaksın.

Değiştirmeye çalıştığın duygularını gün boyu yansıtabilme başarısına sahip olamazsın. Başlangıçta bu imkansıza yakın bir durumdur. Bu nedenle gün içerisinde belirli periyotlar belirlemelisin. Bu periyotların içerisinde yeni kişiliğindeki gibi davranmaya çalışarak kendini yeniliğe alıştırmayı denemelisin.

Davranış kalıplarını değiştirmeye ne dersin?

Kişiliğini değiştirmenin son aşamasında davranış kalıplarını değiştirmek vardır. Burada atman gereken ilk adım ise yeni çevrelere açılmaktır. Sürekli kendi rahatlık bölgende kalarak belirlemiş olduğun yeni kişiliğe alışmayı başaramazsın. Bu kişiliğe alışabilmek için onun aktif olarak devrede olduğu ortamlarda bulunmalısın.

Bunu çoğu zaman hemen hemen pek çok alanda öneririm. Bir günlük tutmalısın. Kişiliğini değiştirmeye başladığın günden itibaren yaptıklarını kayıt altına almalısın. Böylece bugüne kadar göstermiş olduğun ilerlemenin farkına varabilir ve daha fazlasını yapabilmek için kendini etkili bir biçimde teşvik edebilirsin.

Hayır demek ile evet demek arasında büyük fark vardır. Her zaman evet dememeli ve her zaman hayır demekten kaçınmalısın. Karşına bir fırsat çıktığında peşin hükümlülükle ona hayır dememelisin. Gözden geçirmeli, değerlendirmeli, analiz etmeli ve değerli olduğuna inanıyorsan evet demelisin. Her zaman güvenilir adımlar atmaya çalışmalısın.

Kişiliğimi değiştirmek için daha farklı neler yapabilirim?

Kişiliğini değiştirmek istiyorsan yukarıda saydıklarımın hepsi senin için iyi bir başlangıç olacaktır. Ancak her şey bununla sınırlı değildir. Kişiliğini değiştirmene yardımcı olabilecek çeşitli farklı adımlar atmayı denemelisin. Örneğin, yeni kişiliğine uygun kıyafetler giyerek ilk adımı atabilirsin.

Kişiliğini değiştirme serüveninde alışkanlıkların önemi büyük olacaktır. Yeni kişiliğinin neler yapacağını veya neler yapması gerektiğini belirlemelisin. Bu kişilik nasıl birisi olacak? Hangi alışkanlıklara sahip olacak? Tüm bunları düşünerek kendine faydalı alışkanlıklar bulmalısın.

Kişiliğini değiştirmek isteyen insanların yaptıkları en büyük hata belirli bir noktadan sonra vazgeçmektir. Bu büyük bir hatadır çünkü değişim aşamasında kendini olduğun gibi kabul etmelisin. En basit örnekle pişmiş bir yemek ile pişmemiş bir yemeğin aynı tada sahip olmadığını aklına getirmelisin.

Kişiliğini değiştirmek her zaman istediğin sonuçları vermez. Burada önemli olan değişime ihtiyaç duyma sebebinden başka bir şey değildir. Daha iyi bir insan olmak için mi kişiliğini değiştirmek istiyorsun? Başkası seni güçsüz gördüğü için mi bu değişime kalkıştın? Kişiliğin aslında çok iyiyken bambaşka bir hayalle yola çıktığında onu yıpratabileceğini unutmamalısın.

İnsan dilerse kişiliğini değiştirebilir. Önemli olan ne yapmak istediğini ve nasıl yapması gerektiğini bilmesidir. Kişiliğini değiştirmek istiyorsan ilk önce uygulanabilir sağlam bir plana sahip olman gerektiğini bilmelisin. Artık sahne senin, kişiliğini değiştirmeye hazır mısın?

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

34 Yorum

Yorum yapıp katkı sağla...

 • Öncelikle iyi akşamlar Kaan abi. Ben 17 yaşında bir kızım. Yetiştiğim ortam sebebi ile çabuk sinirlenen ve çabuk üzülen biriyim. Sevmek denen olayı yaşıyorum şu an. Az evvel erkek arkadaşım ile kavga ettik. Değişmem gerektiğini, ilerde beni bunun çok kötü etkileyeceği konusunda çok ağır konuştu. Ağır söylemleri hariç haklı olduğunu düşünüyorum. Oyun oynarken bile en ufak şeyde kafayı yiyorum veya çok çok küçük şeyler yüzünden üzülüyorum. Şu an berbat hissediyorum. Ne yapacağımı bilemiyorum.

  • Merhaba,

   Öncelikle kendinizi toparlayın. Bir tartışma sonrasında bu kadar dağılmanız pek doğru olmaz. Tam olarak problemi tespit etmeye çalışmalısınız. Örneğin, erkek arkadaşınızın size söylediği ve sizin ona hak verdiğiniz şeyleri bir kağıda yazmayı deneyin. Daha sonra onlarla ilgili neler yapabileceğinizi kestirmeye çalışın. Elinizin altında bir plan olsun. İkinci mesele ağır konuşma kısmıyla ilgili. İlişkilerde kişisel arası diyaloglara fazla müdahale etmek istemem ama burada bir ikaz gerekiyor diyebilirim. Erkek arkadaşınıza hak vermiş olsanız bile onun anlatış veya söyleyiş biçiminden rahatsız olduğunuzu dile getirmelisiniz. 🙂

 • Merhaba Kaan Bey.37 yaşındayım 23 yıldır ağlıyorum.14 yaşındaydım ve sınıfın başarılı öğrencilerindendim.Başarılı öğrenci olduğum için ihtiyacım olmadığı halde üniversiteli bir kaç talebenin müdür yardımcısı vasıtasıyla bir dershanede ben ve birkaç sınıf arkadaşıma ücretsiz özel ders verme teklifini kabul etmemle hayatım olumsuz yönde şekillenmeye başladı.Şöyle ki ben bu insanlarla tanışmadan önce öğretmenlerim ve çevremden dört dörtlük,olgun biri olarak tanınır ve değer görürdüm.Birkaç hafta sonra arkadaşların çoğu ailesini bahane ederek ayrıldı.Yalnızca iki öğrenci kaldık ders gören.
  Bize namaz kıl derlerdi ben kılardım diğeri itiraz ederdi,abi dediğimiz insanlarla zıt giderdi,alkol alır,sigara içer,kızlarla gezerdi,ben ise ne derlerse yapar itaat ederdim.Hak ettigim değeri görmek yerine tam tersine arkadaşıma değer verdiler.Hem de o kadar olumsuz hal ve hareketleri olduğu halde.Ona sen aslında çok zekisin ama çalışmıyorsun dediler.Ben kendimi aşağılanmış hissettim.Kendimden nefret etmeye başladım o arkadaşıma özenmeye başladım.Doğruyu bıraktım yanlışa saptım.Kişiliğim değişti.Nerde kendim gibi bir insan görsem onu düşman gibi görüyorum.Nerde bana zıt kişilikte yani arkadaşım gibi insanlar görsem onlara muhabbet hissediyorum.Kişiliğim değişti.Normal bir insan kendine benzeyenlerden nefret etmez,benzemeyenlere sevgi beslemez.Sorunun burda olduğunu düşünüyorum ama çözüme ulaşamıyorum.Bana yardım edin lütfen kendime benzeyenleri nasıl sevebilirim ? Bilinçli olarak sevmeye çalışıyorum ama olmuyor kendim gibilerden nefret etmekten kendimi alamıyorum.

  • Merhaba,

   Az çok tahmin edebiliyorum neler yaşadığınızı. Şimdi buradaki yanlış bakış açınız. Onlar için siz zaten kazanılmış kişisiniz ancak arkadaşınız kazanılmamış kişidir. Dolayısıyla onun sırtını sıvazlamak, ona gaz vermek ve yeri geldiğinde onu diğerlerinden daha üstün göstermek onlar açısından alışılmış bir davranıştır. Aslında burada sizin hiçbir sorumluluğunuz yok. Yani şöyle söyleyebilirim. Gereksiz yere çok gereksiz bir sorumluluğu üstünüze almışsınız ve hayatınız onun altında ezilip kalmış.

   Her hatanın bir dönüm noktası vardır. Siz bu dönüm noktasını yıllar geçmiş olmasına rağmen hala göremediyseniz işte bu konuda kendinizi sorumlu tutabilirsiniz. Yapmanız gereken yüzleşmek, geçmişinizde olan bitenle yüzleşip “benim hiçbir sorumluluğum yoktu” diyebilmek. Siz o gün kötü bir insan olsaydınız, alkole, sigaraya veya daha farklı kötü alışkanlıklara batmış olsaydınız ve diğer arkadaşınız sizin tam tersi davranış sergileseydi yerleri değiştirmeniz mümkün olabilirdi.

   Kısacası, geçmişinize geri gidip sorumluluk aldığınız kısımlardaki sorumlulukla yüzleşmeli ve bugüne geri dönüp yolunuza bakmalısınız. Kendiniz gibi olan insanları sevmek, sevmemek, onlardan nefret etmek gibi duygular size karşı yapılmış ekstra seçici davranışın ve haksızlığın bir getirisidir. Kendinizi kontrol edebilirsiniz ama başkalarını kontrol edemezsiniz. Dolayısıyla başkalarının düşünceleriyle, yaptıklarıyla veya yapmaya çalıştıklarıyla çok fazla vakit kaybetmemelisiniz.

   • Onu kazanmak için değil,öyle vasıfları olduğu için yani asi,başına buyruk,fevri hareket eden biri olduğu için değer verdiklerinden nerdeyse eminim.çünkü benzer vasıflara sahip başkalarına da o vasıfları taşıdığından ötürü zeki dediklerini biliyorum.Oysaki toplumdakiler bu tür insanlardan nefret ediyordu ama bunlar ne hikmetse bu tür vasıflarda olanlara değer verdiler.Fevri olmakla zeki olmayı esdeğer gören garip bi zeka anlayışları vardı.Bunların anlayışlarına göre dürtülerini denetlemekte geri korteksi gelişmemiş içgüdülerine göre hareket eden hayvani yönü ağır basan uzun vadede neyin faydalı neyin zararlı olduğunu ayırdedemeyen ilkel beyine sahip mağara dönemi insanları daha zeki varlıklar.Malesef yanlışa değer vererek benim de o yanlışı doğruymuş algılamama neden olup hayatımı yanlışlara göre dizayn etmeme sebep oldular.
    Esas merak ettiğim konu ise ben niye kendime benzeyenlerden(eski kendime,değişmeden önceki kendime) nefret ediyorum ? Bunu öğrenmeyi çok istiyorum.Bence çözümün anahtarı burada.Kendime benzeyenleri sevebildiğim an özbenliğime dönmüş olacağım.

    • Tekrardan merhaba,

     Bu zekilik kavramı sizde biraz takıntı yapmış sanırım. Olay zeki olmakla ilgili değil aslında. Sadece yönlendirilebilir olmakla ilgili. Sizin başına buyruk olarak nitelendirdiğiniz şey onlar için çok daha farklı bir durum diyebilirim. Sizin için talihsizlik söz konusu durumu çok ama çok farklı yorumlayıp kendinize göre çıkarım yapmanız. Bu söylediğiniz kişilerin yaklaşımı standart düzeyde olur. Çünkü sistematik ilerlerler ve bir yerde noksanlık olmasını pek kabul etmezler. Bu nedenle yaklaşımlarında kişiye göre değişim çok fazla yoktur. Sadece hangi kişiye nasıl yaklaşmaları gerektiği konusundaki adımları farklılık gösterir.

     Siz eski halinize benzeyen kişilerden nefret ediyorsunuz çünkü onu çok güçsüz bir imge olarak görüyorsunuz. Güçsüzlük size göre bir şey değil. En azından kendi iç dünyanızda bunu kabul edemeyecek kadar katı durumdasınız. Geçmişe olan öfkenizi canlandıran hemen hemen her şeyden nefret etmeniz mümkün. Bunun bir sınırı yok ama çözümü mevcut. Dediğim gibi olaylara bakış açınızı değiştirmek zorundasınız. Değersiz gördüğünüz şeyleri tekrardan yorumlamayı denemelisiniz. Kısacası yaşadıklarınızın bir kompleks oluşturmasına engel olmalısınız.

 • Merhaba Kaan Hocam,
  Bu saatte sizin yazınızı okuma ihtiyacı duymuşsam eğer bilin ki, değiştirmek istediğim bir kişiliğim var.. umarım başarabilirim bende
  Ben 35 yaşındayım bir Bayanım..
  7 yıl önce tanıdığım bir Erkek vardı, onu deliler gibi sevmeye başladım, onsuz nefes alamaz hale geldim, inanılmaz kıskanmaya başladım oda bunu fark edip benden uzaklaştı. Ayrıldık.. ama sürekli benim çabalarımla tekrar tekrar ayrılıp barıştık. Ben onun yüzünden çok farklı bir kişiliğe büründüm resmen, hakaret etmiyordum etmeye başladım, kimseyi takmıyordum ona mıknatıs gibi bağlandım, kötü söz etmiyordum beni takmadığı için etmediğim kötü söz kalmadı ona.. ve 7 yıldır hala onun peşinden bıkmadan usanmadan girmeye onu ikna etmeye devam ediyorum. Onun bana saygısını yitirdiğinin farkındayım, defalarca söz verip tutmadığım için artık söylediğim hiç bir şeye inanmıyor. Sürekli ona artık seni unutacağım deyip ertesi günü onun peşinden koşturup ona yalvarırken buluyorum kendimi. Bu ben değilim. Herşeyin farkındayım ama kendime sözüm geçmiyor asla. Lütfen bana yardımcı olun.
  Saygılar

  • Merhaba,

   Sizin kendinizi değiştirmekten çok ilişkinizin seyrini değiştirmeye ihtiyacınız var. Bir erkeğin peşinden koşmak kendi adınıza yaptığınız en büyük kötülük diyebilirim. Çünkü bu sayede ona sizi kontrol edebilme hakkını tanımış olursunuz. Artık duygularınız kötüye kullanılabilir durumdadır. Kolayca manipülasyonlara yem olabilirsiniz. Sizin hislerinizi yok sayar ve sizi dinlemek istemez. Böylece onun peşinden koşmanızı sağlar. O istediğini elde eder ama maalesef siz elde edemezsiniz.

   Peki ne yapmalısınız? Onu kovalamayı, onun peşinden koşmayı bırakmalısınız. Onun size gelmesini beklemelisiniz. Siz onun peşinden koşarken muhtemelen “artık peşimi bırak” gibi şeyler söyleyecektir. Buna aldırış etmeyin. En azından yalan söylediğini bilin. Bunu onu kovalamayı sürdürmeniz için söyler. Bunu yaptığınız zaman sizi kontrol edebilmek için farklı şeyler deneyecektir. Siz olduğunuz yerde kalarak onun size gelmesini beklemelisiniz. Böylece ilişkinizde yitirmiş olduğunuz kontrolün bir kısmını geri kazanabilirsiniz.

   Umarım yardımcı olabilmişimdir. Keyifli ve mutlu bir hayat dilerim.

 • Merhaba ben 19 yaşında bir kızım nereden başlayacağımı bilmiyorum. Doğduğumdan beri konuşamıyorum dilim dönmüyor denebilir nereye gitsek bir çare yok benim sorunum yok bu durumdan ama bahsen çok kötü oluyorum arkadaşlarım konuşamayan diye bahsediyor çok kötü oluyorum utançt biriyim içine kapanan bir kızım geceleri ağlıyorum hiç güvenli dostum yok. okulu bıraktım bunun yüzünden bu sıralar çok sinirliyim çok inatçıyım bir kafam tuttuğu sıralar yemek yemiyorum içine kapanmıyorum ağlıyorum ve bundan nefret ediyorum benim ellerimde değil ki hiç birşey yapmak istemiyorum evden hiç çıkmak istemiyorum mesela hiç kimse gelip sormuyor neyin var diye. Değişmek çok istiyorum bedenim çok yorgun yıpranmış gibiyim çabuk ağlayan biriyim işte😪

  • Merhaba,

   İki farklı adımla ilerleyebiliriz. İlki konuşma probleminiz üzerine, ikincisi ise potansiyel olarak depresyon halinde olmanız üzerine. İlkini ele alayım, aslında konuşmayan birisi olmanızda bir problem yok. Bazı insanlar pek az kelimeyle dertlerini anlatabilirler. Ancak insanlarla iletişim kurma konusunda probleminiz varsa, en basitinden erkek arkadaşınız veya babanız ile konuşmakta bile zorlanıyorsanız bu durumda güven eksikliği yaşıyor olabilirsiniz.

   Depresyon konusuna gelince, doktor olmadığım için bu konuda net yorum yapmaktan olabildiğince kaçınacağım. Ancak dilerseniz birkaç soru sorabilirim ve durumunuzu yorumlayabilirim. Eğer cevaplarınız doğrultusunda depresyonda olduğunuzu düşünürsem sizi bir psikologa gitme konusunda ikna etmek için çaba gösterebilirim. Elimden gelen bu maalesef, fazlasını yapabilecek durumda değilim. Cevabınızı bekliyor olacağım.

 • Merhaba kaan bey ben 24 yasindayim 1 68 boyum 80 kilom kilo bana çok sinir getirdi kilo vermek istediğimde şeker rahatsızlığım olduğunu öğrendim fakat şu an kendimi çok çirkin ise yaramaz biri gibi hissediyorum kendimi seviyorum ama kendim için hiç bir şey yapamıyorum hep duygusalım hep bir film izler ağlarım bir şarkı çalar ağlarım çok yanlız hissedip en kötü insan bilr en iyi görünür gözüme neden kaan bey ne yapmalıyım ben ben olmaktan çıkmak istiyorum artık

  • Merhaba,

   Öncelikle yorumunuz için teşekkürler. Ayrıca geçmiş olsun ve Allah acil şifalar versin diyorum. Buradan manzara basit bir depresyon evrenizde olduğunu gösteriyor. Kesin bir teşhis koyamam ama anlattıklarınız bunu işaret ediyor. Kendinizi sevdiğinizden bahsetmişsiniz. Bu konuda yanılıyorsunuz çünkü kendinizi sevseniz işe yarar olmadığınızı düşünmezsiniz. Bu konuda biraz pratik yapabilirsiniz. Aşağıdaki yazımı okuyarak başlamanızı öneririm, daha sonra ise depresyon ile mücadele konusunda bir şeyler öğrenmeye çalışmalısınız.

   https://www.grisayfalar.com/oz-saygi-nedir/

 • Merhaba abi benim ruhumdavranışımkişiliğim 8grenc ezik noob gerizekaliaptal kendini savunamayan herseye takintili cumle kuramayan arkafaslik kuramayan kendi yasitlari gibi olamayan sinirli bir insanim çok kötü yum şuan agliyom ruhumu niye degistiremiom ben nasil değiştiricem ve aglamaktan bogazim çok ağlıyor bundan boyle olmamin sebebi gecirdigim tramva dan dolayi psikiyatriste gidiyom ban Yardım et ruhumu naısl degistirmeliyim

  • Merhaba,

   Öncelikle kendine bu kadar haksızlık etmeni önermem. Bunu yaparsan kendini değiştirmek için en güçlü silahını kaybetmiş olursun. Artık kendini sevmeye başlamalısın. Seni anlıyorum, ne yaparsan yap hiçbir işe yaramayacağını düşünüyorsun ve bu nedenle hiçbir şey yapmıyorsun. Bir kez yapmayı denersen hayatın nasıl değiştiğini görürsün. Senin için önemli olan oluşturduğun kabuktan dışarı çıkıp nefes alabilmek. O kabuğu artık ve hayata daha inançlı bir şekilde bakmaya çalış.

 • Slm kaan bey ben 17 yaşındayım öz konya etli ekmekte calışıyorum ordaki abiler patronlar usta başları benim karaktersiz olduğumu söylüyor bu durumdan baya bi rahatsız olmaya başladım ne yapmam gerekiyo bana önerebileceğiniz kitap veya başka şeyler varmı lütfen yardımcı olun🙏 bu arada ben erkeğim aşçılığı okuyorum
  Bir de zekam da iyi değil anında okuduğum şeyi unutuyorum ne yapmam gerekiyo

  • Merhaba,

   Sırayla gidelim. Karaktersiz olduğunu söyleyenler neye göre seni karaktersiz olmakla itham ediyorlar? Bir başka ifadeyle karaktersiz yakıştırmasını alacak ne gibi davranışlarda bulundun ve bulunuyorsun? Sana doğru cevaplar verebilmek için bunların bilinmesi gerek. Genelde insanlar kendilerinden yaşça küçük olan kişilere bu tür ithamlarda bulunmayı severler. Burada önemli olan kendini bir başkası söylediği için karaktersiz hissedip hissetmediğin.

   İkinci kısma geleyim, eğer okuduğun şey kısa sürede aklından çıkıyorsa not olarak bir şeyler okuman gerek. Bir kitapta ilgini çeken alanları not etmeli ve not tutarken kitabın kapsamını iyi belirlemen gerek. Örneğin, elinde 100 sayfalık bir defter varsa şu an okuduğun kitaba o defterde 10 sayfa ayırabilirsin. Böylece o 10 sayfada sadece ilgili kitabın olmasını sağlarsın ve bir şeyleri unuttuğun zaman geri dönüp bakabilirsin.

   Umarım yardımcı olabilmişimdir. Sağlıklı ve mutlu bir hayat dilerim.

 • Merhabalar;
  Ben 16 yaşında henüz lise öğrencisi bir kızım. Ailem ve arkadaşlarım -daha çok arkadaşlarım- Benim aşırı açık sözlü olmamdan şikayetçiler sık sık bundan dolayı çevremle sorun yaşıyorum ve etiketleniyorum. İstemeden insanların kalbini kırıp, yanlış anlaşılıyorum bu huyumdan vazgeçmeye çalışacağım,yazınız çok yardımcı oldu. Teşekkürler. 🙂

 • Merhaba Kaan Abi.. Ben 16 Yaşındayım Benim kişiliğim çok garip, böle anlatılabilecek kadar değil ben kişiliğimi değiştirmek istiyorum Böyle sakin çok konuşmayan soğuk kanlı biri olmak istiyorum bunun için ne yapabilirim ?

  • Merhaba Ferda Hanım,

   Öncelikle iyi bir yazı konusu fikri sunduğunuz için teşekkür ederim. Soğukkanlı birisi olmak her zaman için iyi bir fikir olmayabilir çünkü kişiliğin ile örtüşmüyorsa hayatınızda problemler yaşayabilirsiniz. İlk olarak aşağıdaki bağlantıdan bir kişilik testi gerçekleştirmenizi öneririm. Ardından sonuçlarıyla bana ulaşırsanız size yardımcı olmaya çalışabilirim.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim. Dilediğiniz zaman yorum yaparak, e-posta veya Facebook yoluyla iletişim kurarak bana ulaşabilirsiniz.

   E-posta: [email protected]
   Facebook: http://www.facebook.com/Grisayfalar

 • Merhaba kaan bey ben 34 yaşında bir bayanım. Ben cabuk öfkelenen ve sonra durulan ancak herşeyi kafamda döndürüp uykularımı kaciran ve fazlasıyla iyi niyetli biri olmamdan şikayetçiyim. Cunki dertlestigim insanların çoğu çok saf olduğunu insanlara çok guvenmemem gerektiğini ve herzaman hesaplı bi şekilde davranmami söylüyorlar. Isın kötüsü de ne biliyomusunuz eşimde benim gibi kendimizi hemen savunamıyoruz karşıdaki ya kırılırsa düşüncesi malesefki bizim kirilmamiza neden oluyor peki ben duzelebilirmiyim. Kızarsınız belki ama bende kurnaz olmak ve önce kendimi düşünmek istiyorum

  • Merhaba,

   Problemi iyi saptayarak hareket etmelisiniz. En doğru seçimi ancak bu şekilde yapabilirsiniz. Yapacağınız değişikliklerin her birisi doğrudan kişiliğinizi etkileyecektir. Bunun için çok daha planlı ve programlı hareket etmeniz gerek. Biraz kurnaz olmak istiyorsanız yapabileceğiniz bazı şeyler var elbette. Aşağıda maddeler halinde yazıyorum bunları. Uygulayabilirseniz sonuç alabilirsiniz.

   – Her zaman bir konuyla ilgili daha fazla bilgi edinme çabası içerisinde olmalısınız.
   – Size iletilen bilgileri anında kabul etmeden hemen hemen her şeyi sorgulamalısınız.
   – Ufak detaylara sürekli dikkat etmelisiniz.
   – Enerjinizin sürekli yüksek olması gerek.
   – Durumlara her zaman dışarıdan bir göz gibi bakarak objektif yaklaşmalısınız.
   – İletişim halinde olduğunuz insanların güçlü ve güçsüz yanlarını saptamalısınız.

   Bunları dikkate alıp zaman içerisinde zekanızı biraz daha geliştirmeniz durumunda kurnaz bir insan olmayı başarabilirsiniz.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

 • Slm kaan bey
  Ben ozumde kotu dusunelere sahip olmayan asiri duygusal cok fazla sabirsiz ve ofkeli bikiyim haksizliga ve yapilan kotuluge tahamul edemiyorum herseyi kafama takiyorum sanki dunyanin sonuymus gibi o bunu neden soyledidiye yer bituririm kendimi bu nedenden dolayida cevremde sevilmiyorum ve dislaniyorum. Kendimi kipir kipir neseli kimin ne soyledigini cokta umursamsyan hayatin keyfini cikarmaya calisan basarili oz gueni yuksek bi kisik olarak degistirmek istiyorum. Cunku ben en son soylenecek lafi ilk once soyleyen nabza gore serbet vermesini bilmeyen bi yapiya sahibim lutfen bana bi akil verin bi yardim edin ne kadar denediysem kendi basima basaramadim artik bitki veyorgun hisediyorum. Bu arada evli 26 yasinda1 cocuk sahibi biriyim.
  Simdiden tesekkurler…

  • Merhaba,

   Hiçbir şey için geçmiş kalmış sayılmazsınız. Öfkeyi kontrol edebilirsiniz. Haksızlık konusunda hepimiz aynıyız, bazımız anında cevap verme yoluna giderken bazımız susmayı ve zamanı geldiğinde konuşmayı tercih ederiz. İkinci kısımda belirttiğim gibi bir insan olabilmek için belirli bir birikime sahip olmanız gerekir. Birikimden kastım yaşanmışlardan çıkardığınız derslerin olması gerek. Eğer siz sürekli öfkeleniyorsanız ve bu size zarar vermesine rağmen ertesi gün yine aynı davranışı gerçekleştiriyorsanız kişiliğinizi değiştirmeniz pek mümkün değildir.

   Hayatınızın merkezine hatalardan ders çıkarmayı eklemeniz gerek. Bir kez hata yapabilirsiniz, ikinci kez hata yapabilirsiniz ama üçüncüde bunun hatadan çıkıp alışkanlığa dönüştüğünü bilmelisiniz. Bu sadece davranışlarınız için değil hayata bakış açınız ile ilgili bir durumdur. Sizinle evli birisi varsa bunları onun da görmesi ve size yardımcı olması gerekir. Çevrenizdeki insanlardan kendinizle ilgili geri bildirim almaya çalışıp eksik yanlarınızı kapatmaya çalışmalısınız.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

 • Merhabalar ,Kaan bey ben 22 yaşında bir bayanım.4 yıllık bir ilişki içerisindeyim.Bazı sorunlar yaşıyoruz .Erkek arkadaşım çevresindeki bayanları görüp bana ben senin özgüvensiz ,güçsüz bir kadın olmamani bur ortama girince kendi düşüncelerini söyle istiyorum diyor bu benim zoruma gidiyor zaten gerektiği yerde nerde ne konuşacağımı biliyorum .eleştiri olarak anla yanlış anlama diyor ama kıyaslama yapıyor .Bu durum karşısında ne yapmam yada nasıl bir davranış sergilemem gerekiyor ?

  • Merhaba,

   Erkek arkadaşınız çok büyük bir yanlış yapıyor. En başında bunu söyleyebilirim. Bir insana yapılabilecek en büyük hata tamamen aynı özelliklere sahip olunmayan birileriyle kıyaslanması ve farklı bir psikolojiye itilmesidir. Bunun ne denli yıpratıcı olduğunu tahmin dahi edemezsiniz. Gördüğüm kadarıyla zaten bunun etkisi altındasınız.

   Ne yapmanız gerektiğine gelince. İlk olarak bu durumu üstünlük kurma çabası içerisine girmeden erkek arkadaşınız ile konuşmalısınız. Bunun yanlış olduğunu, bir bakıma elma ile armudu kıyaslamamak gerektiğini ona anlatmalısınız. Bu konuda eskilerden beri masallara konu olmuş tavşan ve kaplumbağa hikayesi en büyük yardımcınız olacaktır. Tavşan hızlıdır ama kaplumbağa yavaştır, ikisini bir hız yarışında kıyaslamak yanlıştır. Tavşan savunmasızdır ama kaplumbağa savunması güçlü olan bir canlıdır, ikisini dayanıklılık açısından kıyaslamak yanlıştır.

   Sözün özü siz farklı bir kişisiniz, onlar farklı bir kişi. Sosyal uyumluluk için onlarla aynı dili konuşmaya çalışsanız bile bir süre sonra yetersiz kalacak veya bundan duyduğunuz sıkıntıyı çevrenize yansıtmaya başlayacaksınız. Tek yapacağınız kendiniz olmaktır. Başkalarına zarar vermeden, kendi yolunda ilerleyen bir birey olmalısınız.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

 • Merhaba,ben 37 yaşında bir bayanım.Çok neşeli sevecen,içten birisi olan ben yaşadığım ikili ilişkide ki sadakatsizlikler yüzünden yaşam sevincimi yitirdiğimi hissediyorum.Mutsuzum neden bunlar benim başıma geliyor diye de düşünmeden edemiyorum.Üniversite hayatım olsun çalışma yaşantımda olsun doğru bir insanla karşılaşmadım desem yeridir. Kendimi baştan aşağıya her şeyimle değiştirmek istiyorum,başaramıyorum.Duygusal yaklaşımımda hiç bir değişim olmuyor çeşitli spor faaliyetlerine katılıyorum bir nebze olsun atmak için ama başaramıyorum,çoğunlukla ağlamaklı geçen günlerime bir son vermek istiyorum bunun için neler yapabilirim

  • Merhaba,

   Son dönemlerde “yaşam sevincimi yitirdim” şeklinde çok fazla yorum ve mesaj aldığımı belirtmeliyim. En iyisi bunu enine boyuna araştırıp bir şeyler yazmak olacak sanırım. Hayatınızda neler olduğunu bilmemekle beraber asıl problemin nerede olduğunu tahmin etmenin zor olduğunu söyleyebilirim. Hayatın karşınıza doğru insanı çıkartmamış olması sizin adınıza bir talihsizlik diyebilirim ama çıkmış olmasına rağmen bunu fark etmemiş dahi olabilirsiniz.

   Değişim konusunda başlamanız gereken nokta en hasarlı olduğunuz alan olmamalı. Bu sizin moralinizi kolayca yerle bir edebilecek bir yaklaşımdır. Daha basit şeylerden başlamalısınız. Daha ufak alışkanlıkları değiştirmeye çalışmalı ve ilk olarak “bunu yapabilirim” inancına sahip olmalısınız. Bu sayede ihtiyaç duyduğunuz moral ve motivasyonu toparlayarak daha büyük adımlara geçiş yapabilirsiniz. Unutmayın lütfen, önce ufak değişimleri ve ardından büyük değişimleri denemelisiniz.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

 • Bence, değiştirip değiştirememek değil mesele.Bunun için mücadele etmek, kedi sınırlarımızı zorlamak asıl olan.Bu yolda çaba sarf etmek, mutlaka güzel sonuçlar getirir.Teşekkürler Kaan Bey.

  • Merhaba,

   Değerli yorumunuz için asıl ben teşekkür ederim. Söyledikleriniz çok doğru. Önemli olan kendiniz için bir şeyler yapabilmek için çaba göstermek. Bunu başardığınız zaman hayatınız her zaman çok daha iyi bir noktada olur.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

  • Merhaba,

   Sorunuzun cevabı çok çeşitlidir. Önceden çok daha öfkeli ve sabırsız bir insandım. Şu an ise kişiliğimin geneline sabır hakimdir. İlk değiştirmek istediğim bu oldu ve bunu başarıyla değiştirdim. Çünkü hayatımın böyle daha iyi ve kaliteli olacağına inandım. Uzun bir süreç oldu ama ortaya koyduğum tüm çabalar için minnettar olduğumu söyleyebilirim.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

   • Öfkeli ve sabırsız bir insanken nasıl değişebildiniz? Ben intiharın eşiğindeyim, umutsuzum, yetersizim, bütün bunlara sebep olan ise öfkeli sabırsız tahammülsüz ve dik kafalı olmam. Ben değişebileceğime inanmak istiyorum. Bununçin kendini yetiştirmiş değiştirmiş örnek alabileceğim insanlara ihtiyacım var. Etrafımda böyle biri yok ne yazıkki. Bana yardımcı olabilir misin?

    • Merhaba,

     Öncelikle umutsuzluk ve yetersizlik gibi kelimeleri ortadan kaldırmalısınız. Kendinizi böyle hissetmeniz için geçerli hiçbir neden yok inanın bana. Öfkeli olabilirsiniz, sabırsız ve tahammülsüz olabilirsiniz ama bunların hepsi aşılabilecek şeylerdir. Kendinize çeşitli sorular sormaya başlayarak ilk adımları atabilirsiniz.

     Şu an yaşadığınız bir hayat var ve bu hayatta bir yol alıyorsunuz öyle değil mi? Öfkeliyken mi hayat size daha fazla keyif verirdi yoksa sakin biriyken mi? Bunu bir düşünün derim ama düşünürken tüm boşlukları doldurmaya çalışmalısınız. Vereceğiniz cevap hangi yolda ilerlemeniz gerektiğini size gösterecektir. Kararınızı verdikten sonra bana tekrardan ulaşabilirsiniz. Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

     Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.