İnsan kişiliğini nasıl değiştirir?

insan kişiliğini nasıl değiştirir

İnsan kişiliğini nasıl değiştirir? Kişilik düşünceler, davranış ve duygular gibi farklı kalıpların bir araya gelmesiyle oluşur. Seni sen yapan aslında kişiliğindir. Düşüncelerini, davranışlarını ve duygularını değiştirebiliyorsan o halde kişiliğini de değiştirmeyi başarabilirsin.

Kişiliğini değiştirmen zaman alıcı bir uğraştır. Kısa sürede sonuç alınması mümkün olmayan bir durumdur. Kişiliğini değiştirebileceğin fikrine inanırsan bunu mümkün kılabilirsin. Ancak, her fırsatta eski kişiliğinden çeşitli tortular kalabileceğini unutmamalısın. Bunlar inançlar ve hayat tecrübelerinden elde ettiğin kazanımlarla ilgilidir.

İnsan kişiliğini nasıl değiştirebilir?

Belki biliyorsundur. Bugüne kadar yazmış olduğum iki tane önemli yazı vardır. Bunlardan birisi insan kendini nasıl değiştirir diğeri ise insan kendini nasıl geliştirir isimli yazıdır. Bu yazılarda aktardıklarım pek çok insanın bana ulaşıp çeşitli sorular sormasına neden oldu. Elimden geldiğince herkese yardımcı olmaya çalıştım.

Bana gelen sorulardan en önemlisi ise kişilikle ilgiliydi. Kişiliklerini beğenmeyen veya sevmeyen insanlara değişim yazısında çok fazla bilgi vermemiştim. Bunun sebebi o yazının davranış ve alışkanlık merkezli olmasıydı. Bu yazının hikayesi işte böyle başladı. Umut ediyorum bu yazı kişiliğini değiştirmek isteyenlere yardımcı olabilecek niteliktedir.

Kişilik değişimine nasıl zemin hazırlarım?

Kişiliğini değiştirmek istiyorsan atman gereken ilk adım elbette buna zemin hazırlamak olmalıdır. Planını en ince ayrıntısına oluşturmalı ve bunu bir kenara yazmalısın. Bu planın içerisinde değiştirmek istediğin şeylere ve değişim sonunda elde etmek istedik şeylere yer vermelisin. Değiştirmek istedikleri bilmiyorsan elde etmek istediklerini bilmek zorundasın.

Değişim hedefinden başkalarına söz etmelisin. Bu genelde en iyi arkadaşın veya arkadaşların olacaktır. Planından kimseye bahsetmek istemeyebilirsin ama bu seni vereceğin mücadelede zayıf kılacaktır. İhtiyaç duyduğun motivasyonu yakalayabilmek için arkadaşlarından veya mümkünse ailenden destek almaya çalışmalısın.

Kişiliğini değiştirmenin çok zor olacağına inanıyorsan ödül sistemini devreye sokabilirsin. Bir ödül sistemi oluşturmak baş koyduğun bu yolda devamlılığını sağlamak için gereklidir. Burada ödül olarak çok küçük şeyler seçebileceğin gibi büyük şeyler de seçebilirsin. İhtiyacın olan tek şey ödüllerin senin için değerli olmasını sağlamaktır.

Düşünce kalıplarını değiştirmeye ne dersin?

Düşünce kalıplarını değiştirmek aynı zamanda kişiliğinde ufak değişiklikler yapmak anlamına gelir. Başlangıç için en iyi yol kendini etiketleme gibi bir alışkanlıktan vazgeçmektir. Utangaç mısın? Böyle olsan bile bunu her seferinde kendine söylemene gerek yoktur. Söylersen sürekli kendine baskı kurmuş olursun ve dışarıdaki dünyanın farkına varamazsın.

Kişiliğini değiştirmek istiyorsan sabit düşüncelerden uzak durmalısın. Dünyanın siyah ile beyazdan ibaret olduğunu düşünmemelisin. Bir erkek/kadın seni aldattı diye her erkeğin/kadının seni aldatacağını düşünmek doğru değildir. Bunlar sabi düşüncelerdir ve bunlardan kurtularak zihnini gelişime açık bir hale getirmelisin.

Kendine bir iyilik yapıp olumsuz düşünceleri yıkıp geçmelisin. Evet, var gücünle bunları yıkmalısın. Zihnin en önemli yanı aslında istemediğin hiçbir şeyi yapmayacak olmasıdır. Bir zorlukla karşılaşınca hemen “yapamam” diye düşünmeyi aklına getirmekten kaçınmalısın. Bu olumsuz düşünceyi bir çöp poşetine koyup çöpe fırlatmayı denemelisin.

Duygu kalıplarını değiştirmeye ne dersin?

Kişiliğini değiştirmek istiyorsan ikinci durağın duygu kalıplarını değiştirmek olmalıdır. Başlangıç için en iyi yöntem yapana kadar yapıyormuş gibi göster şeklindedir. Bir insanın çok fazla kitap okuduğu için bilgili olduğunu düşünüyorsan ve onun gibi olmak istiyorsan sen de çok fazla kitap okumalısın. Zihnin her şeye adapte olabilecek güçte olduğundan bunu kullanmayı denemelisin.

Başka bir kimliğe bürünmeye hazırlanın. Herkesin her şeyi başlangıçtan itibaren en doğru bir biçimde yapacağının garantisi yoktur. Sadece denemelisin, duygu ve düşüncelerinin yardımıyla yeni bir kimlik oluşturmalı ve bu kimliğe uygun şekilde davranmalısın. Bu yeni kişilik henüz sen değilsin ama ileride sen olacaksın.

Değiştirmeye çalıştığın duygularını gün boyu yansıtabilme başarısına sahip olamazsın. Başlangıçta bu imkansıza yakın bir durumdur. Bu nedenle gün içerisinde belirli periyotlar belirlemelisin. Bu periyotların içerisinde yeni kişiliğindeki gibi davranmaya çalışarak kendini yeniliğe alıştırmayı denemelisin.

Davranış kalıplarını değiştirmeye ne dersin?

Kişiliğini değiştirmenin son aşamasında davranış kalıplarını değiştirmek vardır. Burada atman gereken ilk adım ise yeni çevrelere açılmaktır. Sürekli kendi rahatlık bölgende kalarak belirlemiş olduğun yeni kişiliğe alışmayı başaramazsın. Bu kişiliğe alışabilmek için onun aktif olarak devrede olduğu ortamlarda bulunmalısın.

Okuma Önerisi:  Ego problemi nasıl aşılır?

Bunu çoğu zaman hemen hemen pek çok alanda öneririm. Bir günlük tutmalısın. Kişiliğini değiştirmeye başladığın günden itibaren yaptıklarını kayıt altına almalısın. Böylece bugüne kadar göstermiş olduğun ilerlemenin farkına varabilir ve daha fazlasını yapabilmek için kendini etkili bir biçimde teşvik edebilirsin.

Hayır demek ile evet demek arasında büyük fark vardır. Her zaman evet dememeli ve her zaman hayır demekten kaçınmalısın. Karşına bir fırsat çıktığında peşin hükümlülükle ona hayır dememelisin. Gözden geçirmeli, değerlendirmeli, analiz etmeli ve değerli olduğuna inanıyorsan evet demelisin. Her zaman güvenilir adımlar atmaya çalışmalısın.

Kişiliğimi değiştirmek için daha farklı neler yapabilirim?

Kişiliğini değiştirmek istiyorsan yukarıda saydıklarımın hepsi senin için iyi bir başlangıç olacaktır. Ancak her şey bununla sınırlı değildir. Kişiliğini değiştirmene yardımcı olabilecek çeşitli farklı adımlar atmayı denemelisin. Örneğin, yeni kişiliğine uygun kıyafetler giyerek ilk adımı atabilirsin.

Okuma Önerisi:  Hayatımızı değiştirmenin tek bir yolu mu var?

Kişiliğini değiştirme serüveninde alışkanlıkların önemi büyük olacaktır. Yeni kişiliğinin neler yapacağını veya neler yapması gerektiğini belirlemelisin. Bu kişilik nasıl birisi olacak? Hangi alışkanlıklara sahip olacak? Tüm bunları düşünerek kendine faydalı alışkanlıklar bulmalısın.

Kişiliğini değiştirmek isteyen insanların yaptıkları en büyük hata belirli bir noktadan sonra vazgeçmektir. Bu büyük bir hatadır çünkü değişim aşamasında kendini olduğun gibi kabul etmelisin. En basit örnekle pişmiş bir yemek ile pişmemiş bir yemeğin aynı tada sahip olmadığını aklına getirmelisin.

Kişiliğini değiştirmek her zaman istediğin sonuçları vermez. Burada önemli olan değişime ihtiyaç duyma sebebinden başka bir şey değildir. Daha iyi bir insan olmak için mi kişiliğini değiştirmek istiyorsun? Başkası seni güçsüz gördüğü için mi bu değişime kalkıştın? Kişiliğin aslında çok iyiyken bambaşka bir hayalle yola çıktığında onu yıpratabileceğini unutmamalısın.

İnsan dilerse kişiliğini değiştirebilir. Önemli olan ne yapmak istediğini ve nasıl yapması gerektiğini bilmesidir. Kişiliğini değiştirmek istiyorsan ilk önce uygulanabilir sağlam bir plana sahip olman gerektiğini bilmelisin. Artık sahne senin, kişiliğini değiştirmeye hazır mısın?

Kaan Karadeniz

28 yaşındayım. Yüksek lisans öğrenimini "Bilgi ve Belge Yönetimi" bölümünde sürdürmekteyim. Psikolog veya terapist değil, araştırmacıyım. Başarının çaba ile doğru orantılı olduğuna inanlardanım.

You may also like...

18 Responses

 1. İrem dedi ki:

  Merhabalar;
  Ben 16 yaşında henüz lise öğrencisi bir kızım. Ailem ve arkadaşlarım -daha çok arkadaşlarım- Benim aşırı açık sözlü olmamdan şikayetçiler sık sık bundan dolayı çevremle sorun yaşıyorum ve etiketleniyorum. İstemeden insanların kalbini kırıp, yanlış anlaşılıyorum bu huyumdan vazgeçmeye çalışacağım,yazınız çok yardımcı oldu. Teşekkürler. 🙂

 2. ferda dedi ki:

  Merhaba Kaan Abi.. Ben 16 Yaşındayım Benim kişiliğim çok garip, böle anlatılabilecek kadar değil ben kişiliğimi değiştirmek istiyorum Böyle sakin çok konuşmayan soğuk kanlı biri olmak istiyorum bunun için ne yapabilirim ?

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba Ferda Hanım,

   Öncelikle iyi bir yazı konusu fikri sunduğunuz için teşekkür ederim. Soğukkanlı birisi olmak her zaman için iyi bir fikir olmayabilir çünkü kişiliğin ile örtüşmüyorsa hayatınızda problemler yaşayabilirsiniz. İlk olarak aşağıdaki bağlantıdan bir kişilik testi gerçekleştirmenizi öneririm. Ardından sonuçlarıyla bana ulaşırsanız size yardımcı olmaya çalışabilirim.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim. Dilediğiniz zaman yorum yaparak, e-posta veya Facebook yoluyla iletişim kurarak bana ulaşabilirsiniz.

   E-posta: [email protected]
   Facebook: http://www.facebook.com/Grisayfalar

 3. Iclal dedi ki:

  Merhaba kaan bey ben 34 yaşında bir bayanım. Ben cabuk öfkelenen ve sonra durulan ancak herşeyi kafamda döndürüp uykularımı kaciran ve fazlasıyla iyi niyetli biri olmamdan şikayetçiyim. Cunki dertlestigim insanların çoğu çok saf olduğunu insanlara çok guvenmemem gerektiğini ve herzaman hesaplı bi şekilde davranmami söylüyorlar. Isın kötüsü de ne biliyomusunuz eşimde benim gibi kendimizi hemen savunamıyoruz karşıdaki ya kırılırsa düşüncesi malesefki bizim kirilmamiza neden oluyor peki ben duzelebilirmiyim. Kızarsınız belki ama bende kurnaz olmak ve önce kendimi düşünmek istiyorum

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba,

   Problemi iyi saptayarak hareket etmelisiniz. En doğru seçimi ancak bu şekilde yapabilirsiniz. Yapacağınız değişikliklerin her birisi doğrudan kişiliğinizi etkileyecektir. Bunun için çok daha planlı ve programlı hareket etmeniz gerek. Biraz kurnaz olmak istiyorsanız yapabileceğiniz bazı şeyler var elbette. Aşağıda maddeler halinde yazıyorum bunları. Uygulayabilirseniz sonuç alabilirsiniz.

   – Her zaman bir konuyla ilgili daha fazla bilgi edinme çabası içerisinde olmalısınız.
   – Size iletilen bilgileri anında kabul etmeden hemen hemen her şeyi sorgulamalısınız.
   – Ufak detaylara sürekli dikkat etmelisiniz.
   – Enerjinizin sürekli yüksek olması gerek.
   – Durumlara her zaman dışarıdan bir göz gibi bakarak objektif yaklaşmalısınız.
   – İletişim halinde olduğunuz insanların güçlü ve güçsüz yanlarını saptamalısınız.

   Bunları dikkate alıp zaman içerisinde zekanızı biraz daha geliştirmeniz durumunda kurnaz bir insan olmayı başarabilirsiniz.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

 4. Büsra dedi ki:

  Slm kaan bey
  Ben ozumde kotu dusunelere sahip olmayan asiri duygusal cok fazla sabirsiz ve ofkeli bikiyim haksizliga ve yapilan kotuluge tahamul edemiyorum herseyi kafama takiyorum sanki dunyanin sonuymus gibi o bunu neden soyledidiye yer bituririm kendimi bu nedenden dolayida cevremde sevilmiyorum ve dislaniyorum. Kendimi kipir kipir neseli kimin ne soyledigini cokta umursamsyan hayatin keyfini cikarmaya calisan basarili oz gueni yuksek bi kisik olarak degistirmek istiyorum. Cunku ben en son soylenecek lafi ilk once soyleyen nabza gore serbet vermesini bilmeyen bi yapiya sahibim lutfen bana bi akil verin bi yardim edin ne kadar denediysem kendi basima basaramadim artik bitki veyorgun hisediyorum. Bu arada evli 26 yasinda1 cocuk sahibi biriyim.
  Simdiden tesekkurler…

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba,

   Hiçbir şey için geçmiş kalmış sayılmazsınız. Öfkeyi kontrol edebilirsiniz. Haksızlık konusunda hepimiz aynıyız, bazımız anında cevap verme yoluna giderken bazımız susmayı ve zamanı geldiğinde konuşmayı tercih ederiz. İkinci kısımda belirttiğim gibi bir insan olabilmek için belirli bir birikime sahip olmanız gerekir. Birikimden kastım yaşanmışlardan çıkardığınız derslerin olması gerek. Eğer siz sürekli öfkeleniyorsanız ve bu size zarar vermesine rağmen ertesi gün yine aynı davranışı gerçekleştiriyorsanız kişiliğinizi değiştirmeniz pek mümkün değildir.

   Hayatınızın merkezine hatalardan ders çıkarmayı eklemeniz gerek. Bir kez hata yapabilirsiniz, ikinci kez hata yapabilirsiniz ama üçüncüde bunun hatadan çıkıp alışkanlığa dönüştüğünü bilmelisiniz. Bu sadece davranışlarınız için değil hayata bakış açınız ile ilgili bir durumdur. Sizinle evli birisi varsa bunları onun da görmesi ve size yardımcı olması gerekir. Çevrenizdeki insanlardan kendinizle ilgili geri bildirim almaya çalışıp eksik yanlarınızı kapatmaya çalışmalısınız.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

 5. müjde dedi ki:

  Merhabalar ,Kaan bey ben 22 yaşında bir bayanım.4 yıllık bir ilişki içerisindeyim.Bazı sorunlar yaşıyoruz .Erkek arkadaşım çevresindeki bayanları görüp bana ben senin özgüvensiz ,güçsüz bir kadın olmamani bur ortama girince kendi düşüncelerini söyle istiyorum diyor bu benim zoruma gidiyor zaten gerektiği yerde nerde ne konuşacağımı biliyorum .eleştiri olarak anla yanlış anlama diyor ama kıyaslama yapıyor .Bu durum karşısında ne yapmam yada nasıl bir davranış sergilemem gerekiyor ?

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba,

   Erkek arkadaşınız çok büyük bir yanlış yapıyor. En başında bunu söyleyebilirim. Bir insana yapılabilecek en büyük hata tamamen aynı özelliklere sahip olunmayan birileriyle kıyaslanması ve farklı bir psikolojiye itilmesidir. Bunun ne denli yıpratıcı olduğunu tahmin dahi edemezsiniz. Gördüğüm kadarıyla zaten bunun etkisi altındasınız.

   Ne yapmanız gerektiğine gelince. İlk olarak bu durumu üstünlük kurma çabası içerisine girmeden erkek arkadaşınız ile konuşmalısınız. Bunun yanlış olduğunu, bir bakıma elma ile armudu kıyaslamamak gerektiğini ona anlatmalısınız. Bu konuda eskilerden beri masallara konu olmuş tavşan ve kaplumbağa hikayesi en büyük yardımcınız olacaktır. Tavşan hızlıdır ama kaplumbağa yavaştır, ikisini bir hız yarışında kıyaslamak yanlıştır. Tavşan savunmasızdır ama kaplumbağa savunması güçlü olan bir canlıdır, ikisini dayanıklılık açısından kıyaslamak yanlıştır.

   Sözün özü siz farklı bir kişisiniz, onlar farklı bir kişi. Sosyal uyumluluk için onlarla aynı dili konuşmaya çalışsanız bile bir süre sonra yetersiz kalacak veya bundan duyduğunuz sıkıntıyı çevrenize yansıtmaya başlayacaksınız. Tek yapacağınız kendiniz olmaktır. Başkalarına zarar vermeden, kendi yolunda ilerleyen bir birey olmalısınız.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

 6. Emine dedi ki:

  Merhaba,ben 37 yaşında bir bayanım.Çok neşeli sevecen,içten birisi olan ben yaşadığım ikili ilişkide ki sadakatsizlikler yüzünden yaşam sevincimi yitirdiğimi hissediyorum.Mutsuzum neden bunlar benim başıma geliyor diye de düşünmeden edemiyorum.Üniversite hayatım olsun çalışma yaşantımda olsun doğru bir insanla karşılaşmadım desem yeridir. Kendimi baştan aşağıya her şeyimle değiştirmek istiyorum,başaramıyorum.Duygusal yaklaşımımda hiç bir değişim olmuyor çeşitli spor faaliyetlerine katılıyorum bir nebze olsun atmak için ama başaramıyorum,çoğunlukla ağlamaklı geçen günlerime bir son vermek istiyorum bunun için neler yapabilirim

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba,

   Son dönemlerde “yaşam sevincimi yitirdim” şeklinde çok fazla yorum ve mesaj aldığımı belirtmeliyim. En iyisi bunu enine boyuna araştırıp bir şeyler yazmak olacak sanırım. Hayatınızda neler olduğunu bilmemekle beraber asıl problemin nerede olduğunu tahmin etmenin zor olduğunu söyleyebilirim. Hayatın karşınıza doğru insanı çıkartmamış olması sizin adınıza bir talihsizlik diyebilirim ama çıkmış olmasına rağmen bunu fark etmemiş dahi olabilirsiniz.

   Değişim konusunda başlamanız gereken nokta en hasarlı olduğunuz alan olmamalı. Bu sizin moralinizi kolayca yerle bir edebilecek bir yaklaşımdır. Daha basit şeylerden başlamalısınız. Daha ufak alışkanlıkları değiştirmeye çalışmalı ve ilk olarak “bunu yapabilirim” inancına sahip olmalısınız. Bu sayede ihtiyaç duyduğunuz moral ve motivasyonu toparlayarak daha büyük adımlara geçiş yapabilirsiniz. Unutmayın lütfen, önce ufak değişimleri ve ardından büyük değişimleri denemelisiniz.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

 7. M.Murat Şahin dedi ki:

  Bence, değiştirip değiştirememek değil mesele.Bunun için mücadele etmek, kedi sınırlarımızı zorlamak asıl olan.Bu yolda çaba sarf etmek, mutlaka güzel sonuçlar getirir.Teşekkürler Kaan Bey.

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba,

   Değerli yorumunuz için asıl ben teşekkür ederim. Söyledikleriniz çok doğru. Önemli olan kendiniz için bir şeyler yapabilmek için çaba göstermek. Bunu başardığınız zaman hayatınız her zaman çok daha iyi bir noktada olur.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

 8. Aziz dedi ki:

  Siz değiştirebildinizmi kişiliğinizi

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba,

   Sorunuzun cevabı çok çeşitlidir. Önceden çok daha öfkeli ve sabırsız bir insandım. Şu an ise kişiliğimin geneline sabır hakimdir. İlk değiştirmek istediğim bu oldu ve bunu başarıyla değiştirdim. Çünkü hayatımın böyle daha iyi ve kaliteli olacağına inandım. Uzun bir süreç oldu ama ortaya koyduğum tüm çabalar için minnettar olduğumu söyleyebilirim.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

   • Esengül Çalık dedi ki:

    Öfkeli ve sabırsız bir insanken nasıl değişebildiniz? Ben intiharın eşiğindeyim, umutsuzum, yetersizim, bütün bunlara sebep olan ise öfkeli sabırsız tahammülsüz ve dik kafalı olmam. Ben değişebileceğime inanmak istiyorum. Bununçin kendini yetiştirmiş değiştirmiş örnek alabileceğim insanlara ihtiyacım var. Etrafımda böyle biri yok ne yazıkki. Bana yardımcı olabilir misin?

    • Kaan Karadeniz dedi ki:

     Merhaba,

     Öncelikle umutsuzluk ve yetersizlik gibi kelimeleri ortadan kaldırmalısınız. Kendinizi böyle hissetmeniz için geçerli hiçbir neden yok inanın bana. Öfkeli olabilirsiniz, sabırsız ve tahammülsüz olabilirsiniz ama bunların hepsi aşılabilecek şeylerdir. Kendinize çeşitli sorular sormaya başlayarak ilk adımları atabilirsiniz.

     Şu an yaşadığınız bir hayat var ve bu hayatta bir yol alıyorsunuz öyle değil mi? Öfkeliyken mi hayat size daha fazla keyif verirdi yoksa sakin biriyken mi? Bunu bir düşünün derim ama düşünürken tüm boşlukları doldurmaya çalışmalısınız. Vereceğiniz cevap hangi yolda ilerlemeniz gerektiğini size gösterecektir. Kararınızı verdikten sonra bana tekrardan ulaşabilirsiniz. Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

     Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

Yorum yapıp katkı sağla...