İnsan kişiliğini nasıl değiştirir?

insan kişiliğini nasıl değiştirir

Kaan Karadeniz

28 yaşındayım. Yüksek lisans öğrenimini "Bilgi ve Belge Yönetimi" bölümünde sürdürmekteyim. Psikolog veya terapist değil, araştırmacıyım. Başarının çaba ile doğru orantılı olduğuna inanlardanım.

6 Cevaplar

 1. Emine dedi ki:

  Merhaba,ben 37 yaşında bir bayanım.Çok neşeli sevecen,içten birisi olan ben yaşadığım ikili ilişkide ki sadakatsizlikler yüzünden yaşam sevincimi yitirdiğimi hissediyorum.Mutsuzum neden bunlar benim başıma geliyor diye de düşünmeden edemiyorum.Üniversite hayatım olsun çalışma yaşantımda olsun doğru bir insanla karşılaşmadım desem yeridir. Kendimi baştan aşağıya her şeyimle değiştirmek istiyorum,başaramıyorum.Duygusal yaklaşımımda hiç bir değişim olmuyor çeşitli spor faaliyetlerine katılıyorum bir nebze olsun atmak için ama başaramıyorum,çoğunlukla ağlamaklı geçen günlerime bir son vermek istiyorum bunun için neler yapabilirim

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba,

   Son dönemlerde “yaşam sevincimi yitirdim” şeklinde çok fazla yorum ve mesaj aldığımı belirtmeliyim. En iyisi bunu enine boyuna araştırıp bir şeyler yazmak olacak sanırım. Hayatınızda neler olduğunu bilmemekle beraber asıl problemin nerede olduğunu tahmin etmenin zor olduğunu söyleyebilirim. Hayatın karşınıza doğru insanı çıkartmamış olması sizin adınıza bir talihsizlik diyebilirim ama çıkmış olmasına rağmen bunu fark etmemiş dahi olabilirsiniz.

   Değişim konusunda başlamanız gereken nokta en hasarlı olduğunuz alan olmamalı. Bu sizin moralinizi kolayca yerle bir edebilecek bir yaklaşımdır. Daha basit şeylerden başlamalısınız. Daha ufak alışkanlıkları değiştirmeye çalışmalı ve ilk olarak “bunu yapabilirim” inancına sahip olmalısınız. Bu sayede ihtiyaç duyduğunuz moral ve motivasyonu toparlayarak daha büyük adımlara geçiş yapabilirsiniz. Unutmayın lütfen, önce ufak değişimleri ve ardından büyük değişimleri denemelisiniz.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

 2. M.Murat Şahin dedi ki:

  Bence, değiştirip değiştirememek değil mesele.Bunun için mücadele etmek, kedi sınırlarımızı zorlamak asıl olan.Bu yolda çaba sarf etmek, mutlaka güzel sonuçlar getirir.Teşekkürler Kaan Bey.

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba,

   Değerli yorumunuz için asıl ben teşekkür ederim. Söyledikleriniz çok doğru. Önemli olan kendiniz için bir şeyler yapabilmek için çaba göstermek. Bunu başardığınız zaman hayatınız her zaman çok daha iyi bir noktada olur.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

 3. Aziz dedi ki:

  Siz değiştirebildinizmi kişiliğinizi

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba,

   Sorunuzun cevabı çok çeşitlidir. Önceden çok daha öfkeli ve sabırsız bir insandım. Şu an ise kişiliğimin geneline sabır hakimdir. İlk değiştirmek istediğim bu oldu ve bunu başarıyla değiştirdim. Çünkü hayatımın böyle daha iyi ve kaliteli olacağına inandım. Uzun bir süreç oldu ama ortaya koyduğum tüm çabalar için minnettar olduğumu söyleyebilirim.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir