Özgüven nasıl kazanılır ve geliştirilir?

Özgüven eksikliği, kendisini yetkin görmeyen ve kendine saygısı olmayan insanların genel sıkıntısıdır. Belirli kabiliyetlere sahip olup hedeflerimizde başarıya ulaştığımız zaman kendimize olan saygımız artış gösterir. Hayatımızda yaşanan olaylardan mutluluk duydukça kendimize olan saygımız yükselir. Öyleyse becerilerimiz bize arzu ettiğimiz alanlarda yetkinlik sunarsa sahip olduğumuz özgüven problemini ortadan kaldırabiliriz.

Özgüven seviyemizi davranışlarımız ve beden dilimiz üzerinden kolayca öğrenebiliriz. Örneğin, diğer insanların ne söyleyeceğini umursamadan doğru olduğunu düşündüğümüz şeyi yapan biriyseniz özgüveniniz yüksek demektir. Diğer insanların söylediklerine kulak asıp hareket ediyor ve onların onayı olmadan adım atamıyorsanız, bu durum özgüven seviyenizin düşük olduğunu gösterir.

 • Risk almaktan kaçınıp sürekli kendi kabuğunda yaşayan birisi misiniz?
 • Hata yapmaktan korktuğunuz için hep aynı alanda mı hareket ediyorsunuz?
 • Hataları kimse görmeden ortadan kaldırmak için ekstra efor sarf ediyor musunuz?
 • Sahip olduğunuz meziyetleri sürekli över misiniz?
 • Başardığınız bir işin kolay olduğunu ve o işi herkesin yapabileceğini düşünüyor musunuz?

Basit Anlatımla Özgüven Kazanma ve Geliştirme

Yukarıdaki beş sorudan herhangi birisine “evet” cevabını verdiyseniz üzülerek söylüyorum özgüven eksikliğiniz var demektir. Bu tür bir probleminiz varsa asla aksatmamalı ve üzerine gitmelisiniz. Özgüveniniz düşük ise kendinize zihinsel anlamda zarar verme olasılığınız çok daha yüksektir. Sürekli olumsuz düşünmeye meyilli olursunuz ve hayattan keyif almayı bir kenara bırakırsınız.

En başından uyarımı yapmak durumundayım. Özgüven kazanma ve geliştirme konusunda hızlı bir çözüm bulunmamaktadır. Biliyorum, birçoğunuz sahip olduğunuz herhangi bir problemi hemen ortadan kaldırmak için can atıyorsunuz. Yamamak ile çözüm getirmek arasında farklılık olduğunu unutmamalısınız. Kendinizi kandırmak yerine sorunu kökten çözmeye odaklanmanızı öneririm.

Özgüven kazanmak için çıkacağınız uzun soluklu bu serüvende yola çıkmadan önce kendinizi iyi hazırlamalısınız. Hazır olduğunuzda yola çıkmalı ve emin adımlarla yolunuza devam etmelisiniz. Atmanız gereken adımların en basit tanımları bu şekildedir. Daha fazlasını öğrenmek için sabırsızlanıyorsanız adımları tek tek inceleyebilirsiniz.

1. Hazırlık Aşaması

Hazırlık aşaması kendinizi tanıma aşamasıdır. Ne durumda olduğunuzu ve ulaşmak istediğiniz hedeflerinizi bu aşamada ortaya koymalısınız. Hayatınızda sahip olduğunuz neler varsa bunları sıralamakla işe başlayabilirsiniz. Hazırladığınız listede “en iyi” gibi duran başarılarınızı bir kenara ayırmalısınız. En iyi başarılarınız yoğun çaba ortaya koyduğunuz ve en çok getiriyi sunan kazanımlardan oluşur.

İnsan kendini nasıl tanır?

Sahip olduğunuz güçlü yanlarınızı düşünün. Arkadaşlarınızla konuşarak güçlü ve zayıf noktalarınızı belirleme konusunda onlardan destek alın. Pek çok arkadaşınız zayıf noktalarınızı korkusuzca söyleyebilir. Moralinizi bozmayın, güçlü yanlarınızla gurur duyun ve onlara sahip olmanın keyfini çıkarın.

Hayatta sizin için neyin önemli olduğunu belirleyin. Hedeflerinizi tanımlamak için buna ihtiyacınız olacaktır. Hedeflerinizi yerine getirdiğinizde zaman içerisinde kendinize olan güveninizi kazanabilirsiniz. Belirlediğiniz hedefleri büyük parçalar halinde tutmamaya aksine ufak parçalar haline dönüştürerek “başarılabilir” hale dönüştürmeyi ihmal etmeyin.

Hazırlık aşamasının en kritik noktalarından birisi kendi zihninizi yola çıkmaya ikna etmektir. Bu yolculukta olumsuz düşüncelere kesinlikle yer yoktur. Onlardan kurtulmalı ve mümkün olduğunca uzaklaşmaya çalışmalısınız. Kendi kendinizle konuşmanın ve dövüşmenin anlamsız olduğunu kabul etmelisiniz.

Tüm bunları değerlendirdikten sonra yola çıkmaya hazır hale gelebilirsiniz. Lütfen buradaki bilgileri dikkatlice okuyup yerine getirmeden bir sonraki adıma geçmeyin.

2. Yolculuğa Başlangıç

Bu adıma başlamak için kendinizi hazır hissediyorsanız artık ileriye doğru bir adım daha atabilirsiniz. Yavaş veya hızlı ilerlemeye aldırış etmeden yolunuza devam etmeniz gerekir. Doğru işlerin altına imza atarak, ufak başarılar kazanarak kendinizi kolayca daha fazlasını yapmaya ikna edebilirsiniz. Sonuç olarak elde ettiğiniz başarılar özgüven geliştirme konusunda sizi mutlu edecektir.

Özgüven geliştirme yolculuğu uzun soluklu bir yolculuktur. Bu yolculukta hayatta kalmak istiyorsanız belirlediğiniz hedefler doğrultusunda yeterli bilgiye sahip olmalısınız. Bilgili olma açısından zayıf olduğunuzu düşünüyorsanız daha fazla kitap okumalı ve kitap okumaya daha fazla vakit ayırmalısınız.

Yolculuk sırasında mükemmeliyetçi olmaktan kaçının. Mükemmele değil yolculuğa devam etmenizi sağlayacak yakıta ihtiyacınız olacak. Basit işler yapın ama yapın. Hedeflerinizi olabildiğince ufak parçalara ayırın ve tek tek hepsini mideye indirin. Ne kadar lezzetli olduğunu tahmin dahi edemezsiniz!

Başarılar elde ettikçe özgüveniniz artış gösterecektir. Kendinizi değiştirme konusunda olumlu adımlar attığınızı hissetmeye başlarsınız. Değişimin getirdiği yepyeni enerji ruhunuza işlerken motivasyonunuzu en üst seviyede tutmaya özen göstererek sizi başarıya ulaştıracak bir sonraki adıma geçiş yapın.

İnsan kendini nasıl değiştirir?

3. Başarıya Ulaşma

Artık yeni başlayan birisi değilsiniz. Özgüven kazanma yolculuğunda bitiş çizgisine yaklaşmış durumdasınız. Bu aşamada artık hedeflerinizi biraz daha büyütmelisiniz. Ufak parçalarla uğraşmak yerine onları daha büyük parçalar halinde başarmaya çalışmalısınız. Sahip olduğunuz kabiliyetleri biraz daha geliştirmelisiniz. Sürekli olarak yeni bilgiler edinmeye özen göstermelisiniz. En önemlisi ise üzerine gittiğiniz zorlukları aşmak için daha korkusuz olmalısınız.

Bu noktada yaşayacağınız en büyük sıkıntı özgüven kazanmaya çalışırken aşırı özgüvene sahip olmaktır. Bunun olmasını istemiyorsanız kendinize belirli sınırlar çizmelisiniz. Aşırı özgüvenin düşük özgüven kadar sıkıntılı olduğunu bilmelisiniz. Sizin amacınız özgüven eksikliği konusunda yaşadığınız sorunları ortadan kaldırmaktır. Bunun için dengeli ilerlemeye ve dengeli hareket etmeye ekstra çaba göstermelisiniz.

4. Duyguları Yönetme

Özgüven sahibi olmaya başladığınız zaman duyguları yönetmenin zorunlu olduğunu anlamış olacaksınız. Yapmanız gereken başarıya doğru koşarken size engel olabilecek endişe veya korku gibi duygulardan kurtulmaktır. Özgüveni tavan yapmış birisi dahi pek çok şeyden korkabilir. Korku sadece özgüveni düşük olan kişilere özgü bir duygu değildir. Ancak özgüvenin kazanılmasında önemli bir engeldir.

Sabırlı olmak zorundasınız. Bir gece gözünüzü kapayıp sabah kalktığınızda her şeyin değişmesini beklememelisiniz. Yeni bir şeyler deneyip eskiye dönmek ve tekrar yeni bir şeyler denemek gibi aynı işi birkaç kez yapmak zorunda kalabilirsiniz. Elde ettiğiniz sonuçlar sizi memnun etmediğinde yaptıklarınızdan ders çıkartıp tekrar denemelisiniz.

Kıyaslamalar canınızı acıtır. Kıyaslamalardan olabildiğince kaçınmalısınız. Özgüven nasıl kazanılır sorusunun birkaç kelimeden oluşan gizli cevabı burada yatmaktadır. Özgüven kendinizi geliştirmek ile ilgilidir. Kendinizi başkalarıyla kıyaslamak için uğraşmak ve gelişmek sizi sadece kıyaslama yaptığınız kişilerin sahip olduğu nitelikler kadar geliştirir. Daha fazlasını istemeli ve bu yolda rakip belirlemekten uzak durmalısınız.

İnsan kendini nasıl geliştirir?

5. Basit Çözümleri Değerlendirme

Uzun soluklu özgüven kazanma yolculuğu içerisindeyken size destek olabilecek pek çok farklı unsur bulunmaktadır. Özgüven zaman içerisinde gelişebilen bir yapıya sahip olduğu için onu düzenli olarak beslemeniz gerekir. Bunu yapmak için aşağıda yer alan bilgili olma ve olumlu düşünme gibi fikirlerin yer aldığı basit çözümleri değerlendirmeyi düşünebilirsiniz.

 1. Bilgili olun. Kitaplardan, bloglardan veya videolardan sürekli olarak yeni şeyler öğrenmeye çalışın.
 2. Hata yapmaktan korkmayın. Hatalardan ders çıkarın ve bir sonraki denemede doğru adımı atın.
 3. Kıyafetlerinize dikkat edin. İyi giyinmek kendinizi daha rahat hissetmenizi sağlar.
 4. Olumlu düşünün. Herhangi bir konuda, olumsuz düşüncelerle ilerleme kaydetmeniz söz konusu bile olmayacaktır.
 5. Nazik olun. Nazik olduğunuz zaman duygusal olarak kendinizi daha iyi hissedersiniz.
 6. Yavaş konuşun. Yavaş konuşmak kendinizden emin olduğunuzun göstergesidir.
 7. Alışkanlıklarınızı değiştirin. Kitap okuma alışkanlığı bilgi ve becerilerinizi geliştirmek için önemli bir gereksinimdir.
 8. Çözüm odaklı olun. Sorunlara değil çözümlere odaklanarak sorumluk almaya özen gösterin.
 9. Gülümseyin. Gülmenin pozitif etkisinden olabildiğince faydalanın.
 10. Memnuniyet duyun. Hayatta her şeyden memnuniyet duymayabilirsiniz ama daha kötü durumda olmadığınız için şükretmelisiniz.

Okuma Alışkanlığının Faydaları

Özgüven eksikliği yaşıyor olsanız bile ümidinizi kaybetmemelisiniz. Bu sorun aşılabilir bir sorundur. Özgüven geliştirme konusunda neler yapmanız gerektiğini biliyorsanız ve biraz sabırlıysanız bu problemin üstesinden gelebilirsiniz. Bilginize bilgi katın, düzenli olarak kitap okuyun. Çabalayın ve elde ettiğiniz en ufak başarılardan dahi mutluluk duymaya kendinizi alıştırın. En ufak başarılar dahi kendinize olan güveninizin yükselmesini sağlayacak kadar değerlidir.Kaan Karadeniz

26 yaşındayım. Yüksek lisans öğrenimini “Bilgi ve Belge Yönetimi” bölümünde sürdürmekteyim. İki farklı oyun sitesinde içerik yöneticiliği, bir sitede içerik danışmanlığı yapmaktayım. Başarının çaba ile doğru orantılı olduğuna inanırım.

6 Cevaplar

 1. M.Murat Şahin dedi ki:

  Birçok yazı okudum.Ancak yazılarınız, nedenini bilemesem de, beni etkiledi.Teşekkürler.

 2. Saadet delier dedi ki:

  Dikkate aldığınız için teşekkürler yorumunuzu kızım lada paylaştım ve kendine bırakıyorum yazışırsa tatbiki sevinirim kendin tam olarak ifade edemediğini düşünüyorum kendiyle barışık değil sanırım geçmişe dayalı tedavi süreci devam ediyor ama mutsuz umarım bu yazdıklarınızı dikkate alır silkinir ve sizinle irtibata geçer önerilerinize katılıyorum

 3. Saadet delier dedi ki:

  Merhaba yazılarınızı dikkatle okuyorum öz güven hakandı benimde bir sorum olacak kızım hakkında sorunlu bir çocukluk dönemi geçirdi küçüklükten beri psikoloji olarak aile sorunları ortamından dolayı 78 doğumlu şu anda destek alıyor fakat o zamandan bu zamana süre gelen psikolojiyi bir türlü yenemedi burada benim değinmek istediğim bu rahatsızlığı kabullenmedi hiç bir çaba olmadığı gibi zaman zaman çöküntü içinde mutsuz ve öz-güveni olmayan yaptıklarından hoşnut olmayan bunun için nasıl bir yol çizmeliyiz yazılarınızdan yola çıkarak okuması için öneride bulun samda reddediyor önerilerin ne olur teşekkürler

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba,

   Durumu anlıyorum ama muhtemelen kendinde bir eksiklik hissettiği için kabullenmekte zorlanıyordur. Kendisi benimle iletişim kurabilirse onu daha iyi anlayabilirim. Bu şekilde bir şey söylemem doğru olmaz. [email protected] adresine e-posta atabilirse onunla konuşmaya çalışabilirim. Belki çevresindeki insanların yaklaşımlarından hoşlanmıyor olabilir, belki daha farklı bir problemi olabilir ama mutlaka kendini bu kadar geri çekmesini gerektirecek bir şey olmalı. Yoksa kimse daha iyi olabilecekken kendini bu iyilikten mahrum bırakmak istemez.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir