Endişe ve kaygılardan nasıl kurtulabilirim?

endişe nasıl atlatılır

Endişe nasıl giderilir? Bu hislerden kurtulmak için pozitif olman ve olasılıklara değil mevcut duruma odaklanman gerekir. Yıllarca seni belirli bir alana hapsetmiş olan hissin ne olduğunu biliyor musun? Hareket alanını kısıtlamış ve kendi güvenli bölgenden çıkmana imkan tanımayan bu hislerin tamamı korku, endişe ve kaygılardan oluşur.

Bugün seni hapseden duvarları yıkmanın ve seni hareketsiz bırakan zincirlerden kurtulmanın mümkün olabileceğinden bahsedeceğim. Tüm bunlardan bahsederken en yakın arkadaşımız kitaplardan nasıl yararlanabileceğimizi göstereceğim. Böylece, endişe ve kaygılardan nasıl kurtulabilirim sorusuna hep birlikte cevap bulmaya çalışacağız.

Endişe nasıl ortaya çıkar?

Öncelikle endişe ve kaygılardan biraz bahsetmek istiyorum. Endişe doğal bir histir. Beynin mücadele edemeyeceğin kadar güçlü bir sinyal aldığı zaman bunu endişeye dönüştürür. Karanlık bir sokakta ilerlerken aniden önüne çıkabilecek bir kedi seni korkutabilir değil mi? Bu sorunun cevabı pek çok koşulda evet olur. Korkarsın çünkü aniden oluşan bu durum karşısında o an çaresiz durumda olursun.

Bu örnek endişe durumunun ortaya çıkmasına basit bir örnektir. Çok daha ciddi durumlarla karşı karşıya kalabilirsin. Kitaplığında bir kitap ararken kitapların bir anda yere yığılması esnasında endişe ve korku hissiyle baş başa kalırsın. Ağır çekimde kendini izleme fırsatı bulsan kitapların düşmeye başladığı andan itibaren vücudunun verdiği tepkiyi daha rahat gözlemleme şansına sahip olursun.

Düşüncelerin dışarıya yansıdığında ne olur biliyor musun?

Endişe ve kaygılar sadece anlık olarak yaşadığın olaylar neticesinde ortaya çıkmaz. Bu duygular aynı zamanda belirli bir unsur hakkında düşüncelerinin dışa yansıması gibidir. Daha basit bir ifadeyle, önceden planlanmış hislerdir. Zihninde yer alan düşüncelerin birer yansımasıdır.

Endişe ve kaygılar, anlık olaylar veya birikmiş düşünceler yoluyla ortaya çıkmayabilir. Bunun yerine ilerleyen zamanlarda yaşanabilecek olaylara ve meydana gelebilecek durumlara karşı da beslenebilirler. Bir konuda “hata” yapmışsan er ya da geç bu hatanın olumsuz geri dönüşüyle karşılaşacağını düşündüğün için endişe ve kaygılara sahip olabilirsin.

Okuma Önerisi:  Kitap okumaya nasıl başlamalı?

Bu tür endişelerde kendine hakim olmalısın. Geleceğin senin elinde olmadığını kabul etmeli ve kendini şimdiki zamanda kalmaya ikna ederek gelecekte yaşanabilecek durumlarla ilgili endişe ve kaygılarını azaltmayı denemelisin. En başta atacağın en etkili adım bu olacaktır.

Zihnini yeteri kadar kontrol edemiyorsan endişe ve kaygıların çok daha fazla olacaktır. Çünkü, zihnini kontrol etmeyi başaramayan insanlar kontrolü tamamen ona bırakmışlardır. Bu durumda zihnin neyi uygun görüyorsa onu yaşarsın. Yaşanan bir olay karşısında normal şartlarda korkman gerekse bile korkmama şansına sahipsindir.

Zihnin olası bir durum veya bir unsur hakkında fikrini sen onunla karşılaşmadan önce ortaya koyar. Yavaş yavaş endişe ve kaygıların kendini göstermeye başlar çünkü zihninin beklentisi bu yöndedir. Korkmama ve endişe duymama şansın olsa bile bu şansı baştan kaybetmiş olabilirsin. Bu nedenle yapman gereken düşüncelerinin üzerinde hakimiyet sahibi olmaya çalışmaktır.

Endişe ve kaygılara mesafe koymayı denedin mi?

Sahip olduğun korku, endişe ve kaygılar ile mücadele edebilmenin en iyi yolu bu hislerle aranda mesafe oluşturmaktır. Bir durumla karşı karşıya kalman ve sonucunda endişe hissine kapılman normal bir durumdur. Buna rağmen, pozitif düşüncelerle kendinizi ikna etmeyi başardığın sürece ilgili histen uzak durmayı başarabilirsin.

Okuma Önerisi:  Yeniden başlamak için hazır mısın?

Korku, endişe veya kaygı konusunda aklına takılan bir şeylerin olmadığını düşünüyorum. Bu hislerin ortaya çıkmasıyla ilgili neredeyse mümkün olabilecek tüm olasılıkları ortaya koymuş durumdayım. Artık bu hislerle mücadeleye başlayabilirsin ama öncesinde ileriye doğru ufak bir adım atmalısın.

 • Birkaç dakikalığına yalnız kal. Seni rahatsız edebilecek hiçbir unsur olmasın. Telefon gibi rahatsızlık duymanı sağlayacak veya dikkatinin dağılmasına neden olacak etkenlerden uzaklaş ve düşünmeye başla. Düşünmeye başlar başlamaz aklına gelen her şeyi ezberlemeye çalış.
 • Birkaç dakika sonra gözlerini aç ve düşüncelerini tek tek not etmeye başla. Aklında kalan her şeyi not etmelisin. Ayrıntılar dahil olmak üzere birkaç dakika içerisinde aklından geçen her şey önünde kağıtta olmalıdır. Bu işlemi tamamladıktan sonra bir sonraki adıma geçiş yapabilirsin.
 • Orada mısın? Birkaç dakikalığına aklından geçen her şeyi not aldın değil mi? Bunu yaptıysan az önce aklından geçen tüm düşünceleri takip etmeyi başardın demektir. Senin dışında bu düşünceleri bilen birisi var mı? Etrafına iyice bakın, kimse yok öyle değil mi? Evet yok!
 • Bu adım bildiklerimizi gözden geçirme adımıdır. Tekrar ediyorum, düşüncelerini sadece sen takip edebilirsin. Zihnin kendi kendini takip edemez veya kafanın içinde yer alanları senden başkası bilemez. Dolayısıyla düşünürken düşüncelerini takip etmeni sağlayan bir etken söz konusudur. Bu etken bilinçli olmaktır.

Endişelere sebebiyet veren durum ise düşünceleri takip eden kişi ile gerçekte olan kişinin farklı kişiler olarak nitelendirilmesidir. Daha açıklayıcı ifade etmek gerekirse; düşüncelerini hafızanda tutmaya çalışan kişi ile dışarıda kalan kişinin farklı bireyler olduğunu düşünürsün. Bunu düşünmeye başladığın andan itibaren o an ne yapıyorsan onu bir tür döngüye sokmaya başlarsın ve her iki kişinin de kendin olduğundan emin olana kadar bunu sürdürürsün.

Bu durumdan kurtulmak için düşüncelerin ve düşünceleri ortaya çıkaran zihnin sen olmadığına inanman gerekir. Çünkü bu noktada sen dışarıda kalan bilinçli kişi olursun. Bilinçli kişi olmak ise sana mükemmel bir fırsat sunar. Düşüncelerini rahatsız edip onları değiştirebilir veya farklı noktalara yönlendirmeyi başarabilirsin.

Korku, endişe ve kaygılardan nasıl kurtulabilirim?

Korku, endişe ve kaygıların neler olduğundan bahsettim. Ardından kafanın içinde oluşan düşünceler ve bilinçli olma durumunun ne olduğu konusunda bilgi verdim. Bu noktadan sonra bahsedeceğim konu ise sürekli olarak karşına çıkan negatif düşünceleri pozitif düşüncelerle değiştirebilmek ve kendini şu an yaşanan noktada tutmayı başararak endişe ve kaygılardan kurtulabilmektir.

Mevcut durumunu olabildiğince açıklayıcı olacak şekilde ve detaylara yer vererek tanımlaman gerekir. Burada başkalarının örneklerinden değil tamamen kendi örneklerinden ilerlemen gerekir. Şimdi seni tekrardan düşünmeye bırakıyorum. Seni endişelendiren şu anda içinde bulunduğun durum mu? Yoksa bu durumdan dolayı ortaya çıkabilecek olası durumlar mı?

Okuma Önerisi:  Hafıza nasıl güçlendirilir?

Sana bir iyilik yapayım. Aslında şu andaki durumu kabullenmiş bir haldesin ama geleceğe yönelik planlar içerisinde olduğun için mevcut durum nedeniyle ortaya çıkması olası hemen hemen her şey hakkında endişe duyuyorsun. Bu endişelerin her birisi her koşulda sana olumsuz düşünce olarak geri döndüğünden her seferinde biraz daha kaygılanmaya başlıyorsun.

Olumsuz düşüncelerden pozitif düşüncelere doğru hareket edebilmek pek kolay değildir. Bunun için gerekli bilgilere ve kabiliyete sahip olmalısın. Bu konuda size kitapların nasıl yardımcı olabileceğinden birazdan bahsedeceğim ama şimdi hikayemizi yenileme konusunda bir adım atmalıyız. Yapman gereken en başta yazdığın hikayeyi olumsuz düşünceler olmadan tekrar yazmaktır.

Her nasıl düşünürsen düşün olumsuz olasılıklardan kurtulmak temel hedefin olmalıdır. Bunu yapabilmenin en iyi yolu ise şimdiki zamana yani şu an yaşanan soruna odaklanmaktır. Gelecekte ortaya çıkması muhtemel olan durumlar ile ilgili kafanı meşgul edip endişelerin ve kaygıların yaşanmasına yol açmamalısın.

Endişeli düşünceleri nasıl kabullenebilirim?

Bazı durumlarda endişenin ve kaygının yoğunluğuna göre ondan kurtulmak çok kolay olmayabilir. Bu tip durumlarla karşı karşıya kaldığını düşünüyorsan ilk yapman gereken endişeli düşünceleri kabullenmek olmalıdır. Endişeyi kabullenmeyi reddedersen onu yenmeyi veya endişeyi gidermeyi hiçbir şekilde başaramazsın.

 • Hiçbir zaman neden endişeli olduğunu tam olarak bilemeyeceğini kabullenmek zorundasın. Her koşulda önümüze çıkan problemi çözmek için çaba gösteririz. Fakat önümüze çıkan her problemin tek aşamalı olacağının garantisi yoktur. Seni endişeye iten düşünceler birden fazla faktörün bir araya gelmesiyle oluşmuşsa asıl sebebi bulabilmen çok güç olacaktır.
 • Endişenin tamamen zararlı veya tamamen yararlı olmadığını kabul etmelisin. Geniş açıdan bakacak olursan duyduğun endişenin sonucunun iyi veya kötü olacağını hiçbir zaman bilemezsin.
 • Herkesin bir tür endişeye sahip olabileceğini kabul etmelisin. Endişeli olduğun zaman kendini hep evrenin merkezinde hissedersin. Yaşadığın kaygıyı, endişeyi ve korkuyu kimsenin yaşamayacağını düşünürsün. Bu yaklaşım baştan aşağı yanlıştır. Dünya üzerinde yaşayan milyarlarca insanın bir kısmı senden daha fazla endişeli olma potansiyeline sahiptir.
 • Endişeye sahip olmama fikrini kafandan atmalısın. Her insan endişeye sahip olabilir ve aslına bakarsan endişe hayatın bir parçasıdır. Endişeli olmaktan değil hayat boyu herhangi bir endişeye sahip olmamış olmaktan korkmalısın. Bazı şeyleri çok daha iyi hale getirmek için zaman zaman endişe fazlasıyla işe yarayan bir harekete geçirici unsurdur.
 • Endişe ile mücadele ederken ondan bıktığını hissetmelisin. Bu bıkkınlığı hissetmezsen ondan kurtulman çok daha zor olur. “Endişe nasıl giderilir?” diye düşünmek yerine “endişeden nasıl bıkılır?” diye düşünmenin yollarını bulmalısın. Yaşadığın endişeden bıktığın gün ondan kurtulmak için ihtiyacın olan gücü keşfetmeyi başarabilirsin.

Endişelerden kurtulmak için hangi kitaplardan yardım alabilirim?

Kitaplar psikolojik açıdan en büyük destekçin olabilirler. Yeri geldiğinde kafa dinlemeni sağlayacak bir mekan olabilirler, yeri geldiğinde ise düşüncelerini farklılaştırma konusunda size destek olurlar. Birbirinden farklı karakterlerin hayat hikayeleriyle kendine yeni bir anlam arayışı sunabilirsin.

Okuma Önerisi:  Okunması gereken 26 kişisel gelişim kitabı

Kitapların gücünü hafife almamalısın. Kişisel gelişim kitaplarına başvurmayı deneyerek gelişimini sürdürebilirsin. Kurgusal olan ve edebiyat dünyasında yer edinmiş kitaplara göz atarak yazarların hayal gücüyle ortaya konmuş karakterlerin hayat hikayelerine misafirlik edebilirsin.

Bunların hepsi düşüncelerinin çok daha kararlı ve pozitif olmasını sağlayacaktır. Belirli sorunlarla yüzleşmeden önce bu sorunların benzeriyle karşılaşan karakterlerin hikayeleri sana yol gösterebilir ve yeri geldiğinde ilham verebilir. Endişe ve kaygı gibi sürekli peşinde olan duygusal sorunların varsa kendini farklı dünyalarda yapacağın yolculuklarla biraz olsun rahatlatabilirsin.

Endişe ve kaygılarınızdan kurtulmak konusunda ciddi sıkıntılar yaşıyor olabilirsiniz. Bu duygusal sorunlardan kurtulmak için yapmanız gereken pozitif düşünmeye özen göstermek ve mevcut duruma odaklanmaktır. Eğer pozitif düşünme konusunda etkin olamıyorsanız kitaplara başvurabilir ve daha iyi bir okuyucu olarak pozitif düşünme becerinizi geliştirebilirsiniz. Bunu başaramazsanız endişe ve kaygılarınızdan kurtulmanız söz konusu bile olmayacaktır.

Kaan Karadeniz

28 yaşındayım. Yüksek lisans öğrenimini "Bilgi ve Belge Yönetimi" bölümünde sürdürmekteyim. Psikolog veya terapist değil, araştırmacıyım. Başarının çaba ile doğru orantılı olduğuna inanlardanım.

73 Cevaplar

 1. Esra dedi ki:

  Benim 3 yaşında oğlum var eşim yada ailesinden biri dışarı cikarttiginda oğlum için çok endiseleniyorum acaba başına bir kaza yada olay gelirmi diye bu korkumu bir türlü yenemiyorum ve evde huzursuzluk çıkıyor yardimci olabilirmisiniz pozitif düşünmek istiyorum ama olmuyor

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba Esra Hanım,

   Öncelikle şunu söyleyeyim muhtemelen “helikopter ebeveyn” denilen gruba dahilsiniz. Bu konuda biraz araştırma yapmanızı öneririm. Ben çok bilgili olmadığım için ne söylesem eksik kalır veya yanlış olur. Bu nedenle araştırma yaparak bilgi edinmenizi tavsiye ederim. Edindiğiniz bilgilerden sonra aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz ama bunların bilgilendirme amaçlı olduğunu, detaylardan biraz uzak kaldığını unutmamalısınız.

   1. Bir şeyi yapmaları için çocuğunuza sadece bir kez hatırlatma yapmalısınız.
   2. Onu kontrollü bir biçimde kendi haline bırakmalı ve sorunlarla mücadele etmesini sağlamalısınız.
   3. Çocuğunuzun yaptığı her hatada sorumluluk almayı reddetmeyi denemelisiniz.
   4. Hata yapmalarını sağlamalı ve hata yaparak öğrenmelerine destek olmalısınız.

   Bunlar takip edilebilir basit adımlar ama siz endişe boyutunu epey abarttığınız için önce o kısmı çözmeyi denemelisiniz. Her zaman en kötü senaryoyu aklınıza getirdiğinizi düşünüyorum. Bu doğal ve yapmanız gereken bir şey ama her zaman en kötü senaryonun gerçekleşeceğine inanmamalısınız.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

 2. Esma dedi ki:

  Ben bi kaç ay önce bir uygulamadan tanıştığım biriyle korkularımı falan konuştum sonra bu kişi beni seviyo gibi geldi numarasını verdi bende arkadaşıma gizliden arattırdım beni sordurdum arkadaşımla kavga ettiler telefonda bana yazdı beni biri aradı şikayet etcem ben dedim benim arkadaşım falan yazma bana dedi sonra ben suçluluk hissedip instadan yazdım buna o dediki sana ödeticem bunu 5-10 yıl bekle sen intikam alıcam bende şimdi bunu düşünmeden duramıyorum ne yapabilirim aklımdaki korku ben şuan 18 yaşımda değilim acaba 18 yaşımda mı bişey yapcak savcılığamı vercek bana ne yapıcak karşkma çıkarmı beni bulabilirmi beni bi yetde rezil mi edicek korkum bu bana ne yapıcak aynı ilde yaşamıyoruz ama yinede aklım buna takılı lütfen bu yoruma cevap verin aklımdan çıkmıyo bunun yüzünden gelecek korkum başladı napsam bilemiyorum cevap verin lütfen

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba,

   Korkularınızın devam etmemesi için bu sorunun çözülmesi gerekir. Bir uygulama üzerinden insanlarla tanışma ve romantik ilişkide bulunmak yanlış bir tercihtir. Öncelikle bunu kafanızdan silip atmanızı öneririm. İkincisi söz konusu kişinin tehdidi konusunda ciddi olduğunu düşünüyorsanız en yakın zamanda polise gidip suç duyurusunda bulunmanızı tavsiye ederim. Böylece yaşadığınız duruma önlem aldığınız için korkularınız biraz olsun azalacaktır.

   Dürüst olmak gerekirse bu tür tehdit türü söylemleri pek takmamak gerek. Genelde insanlar o tür uygulamaları eğlencesine kullanmaktadırlar. Dolayısıyla dün ne yediğini hatırlamayan sürüyle insan bulabilmeniz mümkündür. Ben bu tehdit durumunun gerçeği yansıtmadığını ve ilgili kişinin 5-10 yıl sonra sizi aklına bile getireceğini düşünmüyorum. Ancak tedbiri elden bırakmamak gerektiğini de yineliyorum.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

 3. Ömer Zeyd dedi ki:

  Açıkçası birkaç ay önce bi blog okumaya başlamıştım “alfa erkek” tarzında bi blog sitenin adı “They Call Me Alpha” bu konu hakkında işin çoğu inceliğiyle beraber bilgiler veriyordu bende etkilendim açıkçası kim böyle bir profil olmak istemez ki şeklinde düşündüm kendime uyarladığım şekilde uygulamaya başladım birkaç bahsettiği şeyleri. Yani kişiliği betimlerken aralarından kendim için uygun gördüklerimi aldım ve uygulamaya başladım. Bu siteyede arkadaşımın bana bazı davranışlarımın bu profile benzediğini söylemesiyle başladım. Fakat gün geçtikçe kendimi blogda bahsedilen “Beta” karakterine benzetmeye başladım bu karakter tipinde ise biraz daha sorunların olduğu ve kabullenemeyeceğim pasif, basit, popülaritesi az olan özellikleri vardı biraz kendimi kandırdım aslında iki profile de uymama gerek olmadığını ve hayatında bunlardan ibaret olmadığını kavradım fakat sonrasında kendim için mutluluk kavramını değiştirdim. Motivasyon! Ve neredeyse tüm içtenliğimle buna inanarak kendimi motive edemediğimi, eski yeteneklerimin (insanlarla etkili iletişim, manipülasyon, neşe vb.) artık kendimde olmadığını ve bunları yitirdiğime inanmaya başladım sonrasında pes etmiş bir halde kendimi diğer insanlardan uzaklaştırdım “hayatta önemli olan tek bir kural var ve o da mükemmel hissetmek”diye düşünmeye başladım. Üstesinden gelemediği açıkçası gelmek içinde uğraşmadığım arzularım var mesela popüler olmak beğenilmek sevilmek ki bunlara normal standartlar çerçevesinde çoğu insandan fazla şekilde sahip olmama rağmen daha fazlasını istiyorum tabii bu da bir arzu. Toplumun kendilerine “işte bu! ” diye dayatmış olduğu tiplemeler için çabalıyorum kendimi o şekilde görmek istiyor ve çabalamadığım için başaramadığımı bildiğim için de kendime sorun ediyorum açıkçası sorunlarımın çoğuna çözüm bulabiliyorum fakat kendimi inandırdığım şeylerden vazgeçmek biraz zorluyor beni biraz yardımına ihtiyacım var umarım cevaplarsın.

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba,

   Aslında kendi cevabını kendin vermişsin. Bana pek bir şey kalmamış. “Mükemmel olmak” diye bir şey söz konusu değildir. Hiçbir insan mükemmel olamaz. Bu hayatta mutluluk arzun varsa beklentilerini elinde bulunanlara göre ayarlaman ve yeniden düşünmen gerekir. Bir başka ifadeyle bahçende elma ağacı varken armut ağacının gölgesinde uyumayı hayal etmemelisin. Biraz daha gerçekçi, biraz daha özverili düşünmeye çalışmalısın.

   Alfa ve beta gibi konulara ise hiç girmek istemiyorum. Erkeklerin son zamanlarda en büyük tutkusu alfa olmak ama nedense beta olmaya başladıklarını fark edince iş işten geçmiş oluyor. Alfa erkek olabilmek için tek başına kişiliğini ortaya koyamazsın. Kendini bu yöne doğru çektiğin zaman çevrenin de bununla uyumlu olmasını sağlamalısın veya çevren en başından alfa erkek statüsüne uygun olmalıdır. Bunlar olmadan bu hedefini yerine getirmen mümkün değil. Çok ama çok fazla değişim gerekir ve en önemlisi değişimlerin büyük bir kısmı kendi kontrolünün dışında olacağından elde edeceğin sonuç başarısızlık olur.

   Sana önerim mutluluk tanımını beklentilerini değiştirme yoluyla yeniden yapmaya çalışman olacaktır. Aksi halde bu hayatta mutluluğun peşinden giderken kendini hep çaresiz hissedebilirsin.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

 4. Arda Umut dedi ki:

  Merhaba benim bi zombi korkum var ve ben bu korkumu yenemiyorum okuldayken bi arkadaş diğer arkadaşa söyledi bende merak ettim baktım adam videoda ciddi ciddi anlatıyor arkadaşlarım bana şaka yaptı babam ve annemle paylaştım korkma filan diyor eskiden böyle bişey yoktu yeni başladı yaklaşık 2 aydır 18 kasım 2018 de zombi kıyameti olacak diyo isterseniz video linkini atayım.LÜTFEN BANA YARDIMCI OL KAAN ABİ YARDIMINA İHTİYACIM VAR SEN BENİM BÜYÜĞÜMSÜN YARDIM ET BANA ŞAKA YAPTIĞIM YOK TROLLEDİĞİMDE YOK LÜTFEN BANA YARDIMCI OL

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba,

   Bundan yaklaşık 6.5 yıl önce kopması gereken bir kıyamet vardı. Nereye göre? Maya takvimine göre. Mayalılar kendi medeniyetleri döneminde takvimi 21 Aralık 2012 tarihinde bitirmişlerdi. İnsanlar bunu kıyamet tarihi olarak yorumladılar ve “21 Aralık 2012” tarihinde kıyamet kopacak diye inanmaya başladılar. Sonuç olarak bugün 2018 yılında hayatımızı devam ettiriyoruz. Bu tür şeyleri okumanıza karışamam ama bu tür şeyleri çok ciddiye almanızı önermem.

   Diğer taraftan, zombiler dediğimiz kavram son dönemlerde çok popüler. YouTube kanalları her zaman popülerin peşinde olduğu için bu tür bir iddia atıp dikkat çekmek isteyebilmektedirler. Doğru veya yanlış demiyorum. Onların yaklaşımı bu şekildedir. Sana düşen şey bu tür videolardan uzak durup daha eğitici videolara yönelmektir. Senin için “korkma” demek elbette yeterli olmayacaktır. 18 Kasım 2018 tarihinde bana tekrar ulaşabilirsin. Böyle bir şeyin olmadığını göreceksin. Bilinçaltının bu gibi pek gerekli olmayan bilgilerle dolmasına izin vermemelisin.

   Sağlıca kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

 5. Salih dedi ki:

  Merhabalar ;
  Ben 17 yasındayim ailecek sorunumuz var,Benim anneannem 64 yaşında ve ailede kimse iste calismasini istemiyor ama anneannem hala konfeksiyoncuda iste calisiyor maddi durum gelir iyi dedemlerin felan ikiside emekli zaten ama anneannemin oglu fatih var suan hapishanede benim dayim oluyor ve dayim bir kac sene oncesinde hep icki icerdi icicidir tner felan hersey vardi ama simdi dedem onu iceri aldirtti ama fatih dayim kimseye zarar vermezdi, simdi suanda hicbirsey kullanmiyorum Allaha sukur.ama anneanemin sorunu ise evde kalmaya korkuyor psikolojik bir sorun gibi lutfen psikologa felan gidin demeyin rahatsuz felan degil, ne yapmamiz gerek onu soylerseniz cok seviniriz anneannemin olayi farkli yukarda bahsettigim gibi 64 yasinda kadin calismak istiyor aile felan akrabalar gondermiyor ama o hala gidiyor tek kalmaktan korkuyor misal evden cikarken evi ustten alttan kilitlerin hepsini kitliyor anahtari 3 kere felan ceviriyor normal insan kapiyi ceker cikar, veya 1 kere cevirir kitler. bu arada daha ölmeden kendine mezar aldi.
  Saygılar

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba,

   Öncelikle geçmiş olsun. Maalesef bir psikologa gitmenizi önereceğim çünkü anlattıklarınız bunu gerektiriyor. Son kısımdaki davranışın daha iyi incelenmesi gerek. Kapıyı kitleyip çıktıktan sonra tekrar dönüp kapıyı kontrol ediyor mu? Buna benzer davranışlar içerisinde yer alıyor mu? Bahsetmiş olduğunuz davranışların temelinde zaten korku var. Bu nedenle anneanneniz korkusunu bastırmak için kendi kendine çözümler üretme yoluna gitmiş. Çözümlerin yanlış veya doğru olması benim söyleyebileceğim bir şey değil maalesef. Bunun için bir psikologa danışmalısınız.

   Bu arada telefon numarası falan bırakmışsınız ancak bu şekilde iletişim kurmuyorum kimseyle üzgünüm.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

 6. Zeynep dedi ki:

  Merhaba yazıyı okudum uzun zamandır bununla mücadele ediyorum yıllardır diyebilirim fakat son zamanlarda bu durum fazlasıyla arttı içimde sürekli kaygı ve endişe hissediyorum bu benim yaşandımı oldukça zorlaştırıyo uyandığımda büyük bir korku ve endişeyle uyanıyorum sürekli hayatımda olumsuz bir şey olacakmış hissi var varım ama yokum gibi sürekli düşüncelerle boğuşuyorum bu beni çok yoruyo ve yoruldukça daha çok ümitsizliğe kapılıyorum hiç bir şeyden zevk alamaz hale geldim kötü düşünceler kalp çarpıntısı en çok istediğim bu durumu değiştirmek daha pozitif düşüncelere sahip bir birey olabilmek ..vereceğiniz her öneri benim için çok değerli teşekkürler şimdiden

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba,

   Size yardımcı olabilmem için aklınıza gelen o korku, kaygı veya endişe gibi duyguların neler olduğunu öğrenmem gerek. O an neler hissediyorsunuz? Vücudunuz hislerinize nasıl tepki veriyor? O an içinizden neler yapmak geliyor? Tüm bu soruların önemi oldukça büyük. Ayrıca, eğer gerçekten bu kadar yoğun bir endişe, kaygı ve korkuya sahipseniz çözümü tek başınıza bulmaya çalışmak yerine profesyonel destek almanızı öneririm.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

 7. efsa dedi ki:

  Merhaba ben 12 sinif ogrencisiyim sinava girecegim icin cok kaygilaniyorum sinav hakkinda olmadik seyler aklima geliyor bi suru olumsuzluklar . Ders calismak istiyorum ama harekete gecemiyorum sankin2 kisiyim ben soyliyorum ama o yapmiyor. Bide surekli bir bilmedigim bir korku oluyor mesela bir telefon caliyor hemen sanki bir suc islemisim sanki benimle ilgiliymis gibi korkuyorum

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba,

   Sınav baskısı çok ağır geliyor olabilir veya geçmişte yaşadığınız bir olayın etkileri yoğun strese sahip olduğunuz bu dönemde sizi korkmaya ve endişelenmeye itiyor olabilir. En kısa sürede gerekirse ailenize danışarak bir psikologa gitmenizi öneririm. Onlar bu konuda size benden çok daha iyi yardım edeceklerdir.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

   • efsa dedi ki:

    Cevapladiginiz icin cok tesekkurler ama ailem psikologa gitmemim gerekli olmadigini dusunuyor bende kendi basima halletmeye calisiyorum ne kadar oluyorsa

    • Kaan Karadeniz dedi ki:

     Merhaba,

     Ailenizi ikna etmeye çalışın. Yoksa ileride çok daha büyük ve farklı problemlerle karşılaşabilirsin. Anlık korkular genelde panik atakla ilişkilendirilir. Ama bunun için net teşhis adına bir uzmana gidip ona danışman çok daha doğru olacaktır. Ailen neden buna yanaşmıyor? Bu konuda bilgi verebilirsen belki onları ikna edecek bir şeyler sunabilirim.

     Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

 8. Muhammed dedi ki:

  Merhaba efendim. 31 yaşındayım başımdan bir sürü olay geçti. En basiti kumar belasına bulaştım üniversiteyi bırakmak zorunda kaldım. Aslında bu durum 9 yıl önce gelişti hala bilen yok. Çünkü kendime bile anlatmaya korkuyorum. 9 yıl geçti silinmedi daha da birikti kaygı endişe ve streslerim. Ne yapmalıyım ne etmeliyim bilemiyorum. 7/24 mutsuzum. Başımdan geçen olayı ilk kez birisine yazıyorum rahatladım bunu şu an bile hissedebiliyorum, her ne kadarda sizi tanımasam. Teşekkür ederim ilginize.

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba,

   Öncelikle geçmiş olsun. Umarım bir daha aynı durumda kalmazsınız. Eğer isterseniz size yardımcı olmaya, en azından ufak bile olsa yol göstermeye çalışabilirim. Tam olarak endişeleriniz neler? Stresli olmanıza neden olan şeyler neler? Bunları paylaşırsanız elimden geleni yaparak size yardımcı olmayı deneyebilirim. Eğer daha rahat edecekseniz bana [email protected] adresinden e-posta göndererek durumunuzu anlatabilirsiniz.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

 9. Demet dedi ki:

  Merhaba hastaliklari nasil kabul edebiliriz? Ben surekli bisey olacak korkusuyla yasiyorum zaman zaman kendimi sakinlestirmeyi basarabiliyorum ama bu hastalik kalici bir hastalik oldugundan zihnimde surekli bana nasil bir tavsiyeniz olabilir?

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba,

   Bunu birkaç örnek verebilir misiniz?? Söz konusu rahatsızlık için daha önce herhangi bir doktora gittiniz mi? Bir teşhis konuldu mu? Bu konularda biraz bilgi verebilirseniz yardımcı olmaya çalışırım.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

 10. Abdurrahim Oruç dedi ki:

  Benim de bir korku sonucu kaygı bozukluğum oluştu ve zihnimdeki düşünceleri kontrol edemiyorum her an içimde sıkıntı var

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba,

   Bu durumda o korkuyla yüzleşmeniz gerek. Bunu tek başınıza yapmakta zorlanabilirsiniz. Profesyonel destek almanızı öneririm. Bazı korkularla başa çıkmak için kendi çabanız yeterli olmayabilir. Kendi ruh sağlığınızda daha fazla problem çıkmasını istemiyorsanız sizin için en iyi adım bu olacaktır.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

 11. Tr yl dedi ki:

  Merhaba bendede nedenini bilmediğim sürekli bir kaygı var birşey yapmaya kalkışsak arkadaşlar la aklma sürekli bir kaygı stres geliyir güzel birşey düşünmeye başlasam nedensiz,bir kaygı oluyur sabah uyandigimda sanki bir yere geç kalmışım gibi heyecanli stresli oluyorum kontrolumu kaybedecek gibi nasıl kurtulanilirim

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba,

   Kaygıyı tek düze bir tanım içine sokmak mümkün değil. Ne hissettiğinizi, vücudunuzun verdiği tepkileri, stresi ortaya çıkaran etkenleri iyi tanımlamak gerekir. Bunu ben doğrudan söyleyemem ama bir psikologa giderseniz size çok daha iyi bir biçimde yardımcı olacaktır. Vakit kaybetmeyin mutlaka profesyonel destek alın.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

 12. ayşe krtş dedi ki:

  Merhaba benim oğlum 9.5 yaşında aileden biri disariya gittiğinde hemen telefonla iletişime geçmek istiyor.sordugumda bi sesini duyayım diyor.yani fazla kaygılanıyor.kardesine bize bişey olacak diye korkuyor .ne tavsiye edersiniz.

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba,

   En yakın zamanda mutlaka bir psikologa gidin. Çok erken yaşta yaşamış olduğu bir olay bu tür durumlarda korkmasını tetikliyor olabilir. Yani zihninde ne oluştuğunu öğrenmek gerek. Bunu tek başınıza yapamazsınız. Bir profesyonel destek almalısınız.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

 13. İhsan Yıldırım dedi ki:

  Düzenli iş sahipliği sınavı olan kpss de 5 defa başarısız oldum 6 defa mülakatlı sınavlarda torpilsizlikten başarısız oldum.Özel sektörde devamlı bir maaş ve düzenli hayat söz konusu değilken ve anlatamadığım tonla aileme bakmakla yükümlü olduğum sorunum varken kitaplarda
  antidepresana rağmen bir işe yaramamışsa gelecek kaygısı endişesi atılamıyorsa ne yapılmalıdır?
  Yaşım gerekiyorsa net belirteyim Kaan Hocam yaşıtız :\

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba,

   Öncelikle hocam sözü biraz fazla olmuş çünkü ben bunu hak etmiyorum. Benzer yoldan geçmedim. 3 kez sınav başarısızlığı yaşadım, 3 kez mülakattan geçemedim. Bugün kendi bildiğim işi yapıyorum, az kazanıyorum ama mutluyum. Benim hayatımın özeti şu anda bu. Sizin de hayatınızın mutlaka bir özeti vardır. Belki zaman zaman fırsat tepmiş dahi olabilirsiniz. Değişen bir durum olmayacaktır. Maalesef şu an iş sektörünün geldiği nokta bu ve bunun bunalımını yaşamakla meşgulsünüz. Öneri yapabilecek doğru insan olduğumu düşünmüyorum. “Kelin merhemi olsa kendi başına sürermiş.” atasözü burada geçerli bir durum. Belki yeteneğiniz varsa bir alanda o alana doğru kayarak kendinize hareket alanı oluşturabilirsiniz.

   Antidepresan ilaçlarını kontrollü bir biçimde mi kullanıyorsunuz yoksa kontrolsüz mü? Bunu bir doktor mu verdi yoksa kafanıza göre mi aldınız? Bu kısım çok önemli bir detay. Eğer doktora gidebilme durumunuz varsa kendinizi rahatlatmak için sadece ilacın yeterli olmayacağını bilmeniz gerek. Kısacası birazcık yanlış yoldasınız. Endişe ve kaygıdan kurtulmak isterken hayatınızı biraz olsun risk atlına sokmuş oluyorsunuz.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

 14. Mehmet dedi ki:

  Slm İş yerinde çalışırken işe konsantre olamıyorum sürekli ev aklıma geliyor eve gelince iş yeri aklıma geliyor bazen uykularım kaçıyor bana yardımcı olursanız sevinirim

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Bu bir konsantrasyon sorunu. Henüz bu konuda yeteri kadar araştırma yapabilmiş değilim maalesef. Bu nedenle etkin öneriler sunabilmem mümkün değil, üzgünüm.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

Yorum yapıp katkı sağla...