Erteleme hastalığından nasıl kurtulabilirim?

E

Erteleme hastalığından nasıl kurtulabilirim diye düşünmeyi bir kenara bırakmalı ve işleri zamanında yapmak için hemen harekete geçmelisiniz! Erteleme hastalığı birçoğumuzun sürekli, birçoğumuzun ise zaman zaman karşılaştığı bir problemdir. Erteleme problemini aslında bir hastalık olarak adlandırmamak gerekir ama dilimizde bu şekilde kullanılmaktadır. Erteleme bir problemdir, bir tür olumsuz alışkanlıktır.

Her birimiz kısa sürede plan yapabiliriz. Yaptığımız planı anında hayata geçirebiliriz. Fakat hepimiz oluşturduğumuz plana sadık kalmayı başaramayız. Bir planı etkin kılmanın en zor yolu onu başlatmak değil yönetmektir. Erteleme hastalığı veya erteleme alışkanlığı dediğimiz bu olgu devreye girer girmez oluşturduğumuz planı işlevsiz hale dönüştürmeye başlar. Sonuç olarak her şeyden geri kalırız ve hiçbir istediğimiz gibi olmaz.

Erteleme Hastalığından Nasıl Kurtulabilirim?

İnsanların bir kısmı doğaları gereği tembeldir. Bu tembellik bitirilmemiş işleri bitirmemiz konusunda bize engel olur. Bu alışkanlıktan kurtulamadığımız sürece hiçbir işi tam olarak başaramayız. Bu yazımda “Erteleme hastalığından nasıl kurtulabilirim?” sorusuna cevap bulmaya çalıştım. Yazı içerisinde yer yer erteleme hastalığı konusunda söylenmiş önemli sözler yer alacaktır. Bu sözlerden etkilenerek erteleme hastalığını yenme konusunda kendinize yardımcı olabilirsiniz.

“Siz erteleyebilirsiniz ama zaman ertelemez.”Benjamin Franklin

Gerçek olan durumu kabul etmeliyiz. Hepimiz erteleriz. Hepimiz bir şeyleri erteleriz. Ertelemek bazen kötü bir şey değildir. Dikkatli olarak gerçekleştirildiğinde canımızı çok yakmaz. Hatta bize yardımcı olabilir. Fakat dikkat edilmediği zaman kötü bir alışkanlığa dönüşür ve hayatımızı neredeyse mahveder. Bunun bilincinde olduğumuz sürece kontrollü bir şekilde bir şeyleri erteleyebiliriz. Kontrol edemeyeceğimizi düşündüğümüz konularda asla erteleme yapmamalıyız. İpin ucu bir kez kaçtığı zaman neler olacağını hiçbirimiz tahmin edemeyiz.

1. Harekete Geçin!

Erteleme hastalığı konusunda kendimize yapacağımız en önemli iyilik harekete geçmektir. Bir şeyleri erteleme yoluna gidiyorsak o an mutlaka bir şeylerle uğraşıyoruz demektir. Uğraştığımız şeyleri bir kenara bırakıp harekete geçtiğimiz zaman erteleme sorunuyla mücadele etmek zorunda kalmayız.

Bu konuda en büyük sorumlular akıllı telefonlar, televizyon ve bilgisayardır. Bu teknolojik aletler vaktimizin büyük bir kısmını ele geçirirler. Bunlarla geçirdiğimiz her vakit yapmamız gereken işleri bir sonraki saate, bir sonraki güne ve hatta bir sonraki haftaya bırakmamıza neden olur.

Bu aletlerden uzaklaşın ve harekete geçin! Bitirmeniz gereken işle uğraşmayacak olsanız bile farklı şeylerle uğraşmaya çalışın. Başlangıçta yapmanız gereken vaktinizi tüketen alışkanlıklardan uzaklaşmaktır.

2. Üretime Geçin

Kağıttan uçak yapın. Dalga geçmiyorum, kağıttan uçak bile olsa her gün bir şeyler üretmeye çalışın. Ürettiğiniz her şey birbirinden farklı olmalıdır. Böylece kendi kendinize motivasyonunuzu yükseltmiş olursunuz. Motivasyon erteleme hastalığını yenme konusunda etkili bir unsurdur.

Bir şeyleri başardığınızı görmek size farklı hisler kazandıracaktır. Üretime geçtiğiniz zaman bir şeyler başarmış olursunuz. Kendinize erteleme konusunda ürettiğiniz her türlü bahaneyi yavaş yavaş unutmaya başlarsınız. Her gün yeni bir şeyler ortaya koymak için daha fazla çalışır ve çaba gösterirsiniz.

“Erteleme zaman kaybıdır, onu durdurun.”Charles Dickens

3. Erken Kalkın

Biyolojik saate ayak uydurun. Bugüne kadar sabaha kadar oturma alışkanlığına sahip olabilirsiniz. Erteleme problemini ortadan kaldırmak istiyorsanız sabahlara kadar oturma ve gündüz uyuma alışkanlığınızdan vazgeçmeniz şarttır. Bunu başaramadığınız sürece erteleme problemiyle mücadele etme şansınız yoktur.

Sabah kalktığınızda ilk olarak gün içerisinde yapacaklarınızı aklınıza getirirsiniz. Tek tek bunları yapmaya başladığınızda vaktin ne kadar hızlı aktığının farkında bile olmazsınız. Her ne kadar çok çalışsanız bile mutlaka kendinize ayıracağınız bir vaktiniz olacaktır. Bir şeyleri erteleyerek kendinize vakit ayırmaya çalışmazsınız.

4. Kendinize Zaman Ayırın

Sürekli çalışmak demek tükenmek demektir. Tükenmek demek ertesi gün bir şeyleri ertelemeye çalışacağınız anlamına gelir. Bu nedenle kendinize vakit ayırmanız şarttır. Bunu sağlamanın en kolay yolu erken yatıp, erken kalkmaktır. Yapılması gereken ne iş varsa gün içerisinde bunları yapmalısınız. Daha fazlasını pek düşünmemelisiniz.

Bir sonraki gün yapmanız gereken işi bugün yapmamalısınız. Bugün yapmanız gereken iş bugünün işidir ve bu işi de yarına bırakmamalısınız. Her şeyin bu kadar basit olmadığını biliyorum ama her şeyi zamanında yapıp kendinize vakit ayırmayı bir alışkanlık haline dönüştürdüğünüz zaman erteleme hastalığından daha kolay kurtulabilirsiniz.

“Bugünü geçiştirerek yarının sorumluluğundan kaçamazsınız.”Abraham Lincoln

5. Kendinizi Takip Edin

Erteleme hastalığı çoğunlukla zayıf yanlarınız nedeniyle ortaya çıkar. Zayıf yanlarınızı düzeltmek ve onlardan kurtulmak için öncelikle kendinizi takip etmelisiniz. Hangi işe ne kadar vakit ayırdığınızı takip etmeli ve kendinize bir zaman çizelgesi oluşturmalısınız. Bu zaman çizelgesini doldururken dürüst davranmayı ihmal etmemelisiniz.

Zayıf yanlarınızı açığa çıkarmaktan korkmamalısınız. Bunları tespit edip kendinizi geliştirmeye çalışmak sizi daha güçlü ve başarılı bir insan haline dönüştürecektir. Kendinizin farkında olduğunuz sürece erteleme alışkanlığınızdan kurtulma fırsatını elde edersiniz.

6. Korkularınızı Yenin

Ertelemelere başvurmamızın en etkin nedenlerden birisi korkularımızdır. Bir şeylerden korktuğumuz zaman erteleme yoluna başvururuz. Gün içerisinde sahip olduğumuz tüm zamanı iyi şekilde değerlendirmekten uzaklaşırız. Korkularımız bir şeyleri yerine getirme konusunda bize engel olurlar. Öncelikle korkularımızı yenmeye ve daha sonra işlerimizi gerçekleştirmeye çalışmalıyız.

Korkularımızı yenmek için çeşitli yöntemler deneyebiliriz. Denediğimiz yöntemlerin bizim için işe yarıyor olması önemlidir. Korkularımız olduğu sürece verimlilikten uzak kalırız ve en önemlisi yapmamız gereken işleri zamanında yapamayız.

“Başta direnmek, sonda direnmekten daha kolaydır.”Leonardo da Vinci

7. Mükemmellikten Kaçının

Mükemmellik size hiçbir kazandırmaz. Mükemmel olmayan çalışacaksanız size bu hayatta yer yoktur. Bir şeyleri yapmak için harekete geçtiğinizde o işin iyi olmasıyla ilgilenmelisiniz. O işi mükemmel yapmaya çalışmak vaktinizi yok yere harcamanız anlamına gelir.

Bir işi mükemmel yapmaya çalışmanız demek yapmanız gereken bir sonraki işlere daha az vakit ayırmanız demek veya o işleri sürekli ertelemeniz demektir. Ne zaman bir şeyi mükemmel bir biçimde yerine getirdiğinizi düşünüyorsanız o zaman duracağınız için vaktinizi fazlasıyla tüketmiş olacak ve yapmanız gereken diğer işleri ertelemek zorunda kalacaksınız.

8. Duyarlı ve Dikkatli Olun

Zamanı nasıl harcadığınıza dikkat edin. Bazen istemeden bile olsa dikkat dağınıklığı yaşayabilirsiniz. Bunun bir sonucu olarak maalesef bir şeyleri ertelemek zorunda kalabilirsiniz. Zamanı nasıl kullandığınız oldukça önemlidir. Verimli zaman kullanmak birçok problemi aşmanız anlamına gelmektedir.

Zamanı değerlendirirken duyarlı olmaya özen gösterin. Size hiçbir şey kazandırmayacak tartışmalardan ve yorumlardan uzak durun. Size bir şey kazandırmayacağını düşündüğünüz yazıları okumayın, videoları izlemeyin ve televizyon programları karşısında vaktinizi öldürmeyin. Bir şeyleri ertelemek istemiyorsanız zamana karşı duyarlı olmanız gerekmektedir.

“Bugünün işini yarına bırakma, mümkünse ertesi güne bırak.”Mark Twain

9. Faydalı Alışkanlıklara Sahip Olun

Ertelemeyi yenmek istiyorsanız alışkanlıklarınızı mutlaka faydalı alışkanlıklardan oluşturmalısınız. Film izlemek bir alışkanlık olabilir ama bunu nasıl ve ne zaman değerlendirdiğiniz önemlidir. İşlerinizi hallettikten sonra film izlemek, dizi izlemek, oyun oynamak gibi alışkanlıkların hepsi faydalı alışkanlıklar olarak görülebilir.

https://www.grisayfalar.com/okuma-aliskanligi-nasil-gelistirilir/

Tüm bu alışkanlıkların arasında sizi en çok keyiflendirecek alışkanlıklar neyse onlara yönelmelisiniz. Kitap okumayı, okuma alışkanlığı geliştirmeyi düşünebilirsiniz. Eğer bunu istiyorsanız erteleme hastalığı ve alışkanlığı konusunda yazılmış olan aşağıdaki kitaplardan herhangi birini okumanızı tavsiye ederim.

10. Vazgeçmeyin

Erteleme alışkanlığından kurtulmak kolay değildir. Erteleme hastalığını yenmeniz zaman gerektirir. Bunun için sabırlı olmalısınız. Tembel olabilirsiniz veya bu konuda başarıya ulaşamayabilirsiniz. Sadece deneyin, denemeye devam edin. Vazgeçmeyin, çabalayın ve kendinizi hemen bırakmayın.

Bir şeyler yolunda gitmediğinde, bir şeyler yerine gelmediğinde daha fazla vakit kaybetmemek için ondan vazgeçmeyi düşünebilirsiniz. Ancak erteleme alışkanlığı böyle bir durum değildir. Erteleme hastalığı hayatı sizi zindan edebilecek kadar kötü bir alışkanlıktır.

Erteleme hastalığından nasıl kurtulabilirim diye düşünmeyi artık bırakın. Harekete geçin, kötü alışkanlıklarınızdan kurtulun ve çözüme gitmeye çalışın. Her ne olursa olsun kendinize inanın ve bu konuda başarıya ulaşmadan vazgeçmeyi düşünmeyin.

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

2 Yorum

Yorum yapıp katkı sağla...

  • Arkadaşım güzel yazmışsın da ben bunları bir türlü hayata geçiremiyorum ne yapmam lazım 😊😊 bu konu da yardımcı olursanız çok sevinirim

    • Merhaba Kübra,

      Bu konuda benim yapabileceğim bir şey yok maalesef. Hayata geçirme konusunda kararlı olmalı ve kazanacaklarını fark etmelisin. Yaşadığın her anın bir önemi vardır ve bunları boş yere geçirdiğin sürece günün birinde geriye doğru bakıp pişman olabilirsin. Her zaman ilk adım önemlidir, ilk adımı attıktan sonra devamı bir şekilde gelecektir.