Etiket psikoloji

ruh sağlığı için terapistlerin önerileri

Terapistlerin 11 önerisiyle kendi kendine terapi

Ücretsiz terapiye ne dersin? Bugün işleri senin için biraz daha kolaylaştırma yoluna gideceğim. Yapacağım tek şey ünlü veya ünsüz binlerce terapistin/psikoloğun danışanlarına önerdikleri şeylerden söz etmek. Böylece kendi kendine bir terapist olmayı başarabileceksin ama bir yere kadar.
Read More
aidiyet ne demek

Aidiyet ne demek? Aidiyet duygusu nedir?

Aidiyet ne demek? Aidiyet duygusu nedir? Bu sorular zihnini kurcalıyor olabilir. Aidiyet kısaca ait olma durumudur. Bir başka ifadeyle bir yere veya bir kimseye bağlı olmak anlamına gelir. Örneğin, bir spor kulübünün taraftarı olduğun zaman kendini o kulübe ait görebilirsin.
Read More
sosyal zeka nasıl geliştirlilir

Sosyal zeka nedir? Onu geliştirmenin 6 yolu

Sosyal zekaya sahip bireyler, diğer insanların nasıl hissettiklerini hissedebilirler. Sosyal durumlarda sezgisel olarak ne söyleyeceklerini bilirler. Daha büyük bir kalabalıkta bile kendinden emin görünebilirler. Bu tür becerilerin tümü sosyal zeka becerisi olarak adlandırılır.
Read More
psikolojik dayanıklılık geliştirmenin yolları

Psikolojik dayanıklılık geliştirmenin 9 yolu

Psikolojide psikolojik dayanıklılık (resilience) anlamına gelen bir terim vardır. Bu, sıkıntı, travma, tehditler, ilişki sorunları, sağlık sorunları ve finansal faktörler gibi önemli stres kaynakları karşısındaki uyum sağlama sürecidir. Bir başka ifadeyle zor deneyimlerden "geri dönmek" anlamı taşır.
Read More
kolay adımlarla beden dilini okumak

5 kolay adımda beden dilini okumak

Birçok insan oldukça basit bir biçimde beden dilini deşifre etme şansına sahiptir. Örneğin birisi gözlerini devirdiğinde nasıl hissettiği konusunda bir fikre sahip olursun. Bazen ise beden dilini anlamak zorlaşır. Burada yer alan ipuçları beden dilini anlama konusunda sana yardımcı olacaktır.
Read More

Öz saygıyı yükseltmek için 20 etkili yol

Öz saygı, zaman zaman öz değer ve öz güven ile karıştırılır ama tıpkı diğerleri gibi başarının önemli bir parçasıdır. Öz saygının çok az olması insanları mutsuz ve umutsuz olmaya sevk eder. Ayrıca kötü seçimler gerçekleştirme ve yıkıcı ilişkilere girme konusunda insanlara baskı yapar.
Read More

Ne zaman ve neden teşekkür etmek gerekir?

Teşekkür etmek oldukça değerli bir alışkanlıktır. Ancak ben dahil birçoğumuz bu alışkanlıktan gerektiği kadar fayda sağlamayı beceremeyiz. "Teşekkürler" ifadesi pek çok durumda kullanılabilecek bir ifadedir. Hemen hemen her koşulda bir cevap olabilir. Ne zaman ve neden teşekkür etmek gerektiğini öğrenirsen bu kelimenin ve yaklaşımın gücünden daha iyi bir şekilde yararlanabilirsin.
Read More