5 kolay adımda beden dilini okumak

Birçok insan oldukça basit bir biçimde beden dilini deşifre etme şansına sahiptir. Örneğin birisi gözlerini devirdiğinde nasıl hissettiği konusunda bir fikre sahip olursun. Bazen ise beden dilini anlamak zorlaşır. Burada yer alan ipuçları beden dilini anlama konusunda sana yardımcı olacaktır.

Sözlü iletişim genellikle basit bir biçimde işleyiş gösterir. Ağzını açıp ne söylemek istediğini dile getiriyorsun hepsi bu. Fakat iletişim sadece sözlü olarak gerçekleşen bir şey değildir. Konuşurken veya dinlerken beden dilinle duygu ve tepkilerini de ifade edersin.

Birçok insan oldukça basit bir biçimde beden dilini deşifre etme şansına sahiptir. Örneğin birisi gözlerini devirdiğinde nasıl hissettiği konusunda bir fikre sahip olursun. Bazen ise beden dilini anlamak zorlaşır. Burada yer alan ipuçları beden dilini anlama konusunda sana yardımcı olacaktır.

Beden dilinde farklılıklar

Beden dili bilgileri paylaşma konusunda bizi diğer insanlardan ayıran en önemli özelliklerin başında gelir. Fakat beden dili global bir anlayışa sahip değildir. Beden dili kültürel, gelişimsel ve psikolojik faktörler olmak üzere belirli durumlardan etkilenir bir şeydir.

 • Kültürel farklılıklar: Bir insanın kültürel geçmişi beden dilini nasıl kullandıkları konusunda büyük etkiye sahip olabilir. Örneğin, Batı kültürünün büyük bir kısmında göz teması açıklık ve ilgiyi gösterir. Doğu kültüründe ise daha saygılı olduğu düşünüldüğünden göz temasından kaçınılır.
 • Gelişimsel farklılıklar: Gelişimsel farklılıkları iyi anlamak önemlidir. Örneğin, bazı insanlar sıkıldıkları zaman kıpır kıpır olurlar. Bazı insanlar ise odaklanmayı artırmak, sinirlerini sakinleştirmek ve kendini yatıştırmak için kıpır kıpır olurlar.
 • Psikolojik farklılıklar: Bazı zihinsel sağlık koşullarının birinin beden dilini etkilemesi söz konusudur. Örneğin, sosyal kaygısı olan biri uzun süre bir başkasıyla göz teması kurma konusunda yetersiz kalacaktır. Başkalarına dokunmaktan kaçınmayı tercih edenlerin beden dili yine farklı olacaktır.

Beden dilinde ağız kodunu çözme

Birisinin gülümsemesi iyi bir işaret olabilir değil mi? Aslında değil. Çünkü Healthline’da belirtildiği gibi farklı gülümsemeler farklı şeyler ifade ederler. Aynı şey birinin dudaklarının pozisyonu için de geçerlidir. Beden dilini okumaya çalışırken buna dikkat etmelisin.

Gülümsemeler

 • Gerçek bir gülümseme söz konusu olduğunda ağzın köşeleri açılır. Bununla birlikte gözlerin köşeleri daralır ve kırışır.
 • Samimiyetsiz gülümsemeler söz konusu olduğunda gözlerde bir hareketlilik olmaz.
 • Hoşnutsuzluk veya hor görmenin mikro ifadesini izleyen bir sırıtış belirsizlik, küçümseme veya hoşlanmama anlamına gelebilir.
 • Uzun süreli göz teması, uzun bir bakış ve başın hafif eğimi şeklinde gülümseme cezbetme anlamına gelebilir.

Dudaklar

 • Sıkıştırılmış veya daralmış dudaklar rahatsız ifadesi olabilir.
 • Dudakları titretmek korku veya üzüntü anlamına gelir.
 • Sıkılmış dudaklar öfke veya anlaşmazlığı gösterebilir.
 • Açık, hafifçe ayrılmış dudaklar, birinin rahatlamış veya genellikle rahat hissettiği anlamına gelir.

Beden dilinde gözlerin durumu

Gözler birinin ruh hali ve ilgi düzeyi hakkında birçok bilgi aktarabilir. Bu nedenle beden dilini okuma konusunda sana en doğru ipuçlarını verecek nokta gözlerdir. Karşındaki insanı okumaya çalışırsan bu kısımda epey bir vakit harcaman gerekebileceğini bilmelisin.

Göz kırpma

İnsanlar bir tür stres altındayken hızla kırpılma eğilimindedir. Gözleri hızlı bir biçimde kırpmanın zaman zaman sahtekarlıkla ilgili olduğunu duymuş olabilirsin. Ancak bunun her zaman böyle olmadığını bilmelisin. Bazen farklı durumlar söz konusu olabilir:

 • İnsan zor problemle karşılaştığında gözünü hızlıca kırpma eğiliminde olabilir.
 • İnsan kendini rahatsız hissettiğinde gözün hızlıca kırpılması mümkün olabilir.
 • İnsan bir şeyden korktuğunda veya endişe ettiğinde gözlerini hızlıca kırpılması söz konusu olabilir.

Göz bebeği büyümesi

Genel olarak göz bebeklerin bir şeye veya birisine karşı olumlu hissettiğinde büyür. Bu duygular romantik cazibe içerebilir ama her zaman durum böyle değildir. Aradaki ayrımı doğru şekilde yapmak çok ama çok önemlidir.

Göz bebeğinin büyümesi veya genişlemesi sinir sisteminin uyarılmasına yanıt olarak gerçekleşir. Bu nedenle biri öfkeli veya korkmuş olduğunda göz bebeklerinin büyüdüğünü görebilirsin. Ayrıca, bir şeyi sevmediğin zaman göz bebeklerin büzülür veya küçülür.

Bakış yönü

Gözlerin ilgisini çeken şeyleri takip etme eğilimindedir. Bu yüzden birinin bakışlarının bakış yönünün incelemek sana ruh hali hakkında bilgi edinebilirsin. Bunları örneklerle açıklamak oldukça kolaydır. Tek yapman gereken bakış yönünü doğru yakalamaktır.

Gözleri yemeğin hazırlandığı yere doğru bakan ve orada dolaşmaya meyilli olan biriyle konuşuyorsan yemeğe şu anda seninle konuşmaktan daha fazla ilgi duyduğunu bilmelisin. Çıkışa bakan biri ortamdan ayrılmak istiyor olabilecektir.

 • Bir insan zor problem üzerinde düşünüyorsa gözlerini aşağı veya farklı bir yöne doğru yönlendirebilecektir.
 • Bir insan bilgileri veya hatıraları hatırlamak istiyorsanız gözlerini farklı bir yöne doğru yönlendirmeyi tercih edebilecektir.
 • Bir insan zor bir şeyler hakkında düşündüğünde gözlerini aşağıya doğru odaklamayı tercih edebilecektir.

Gözü engelleme

Gözü engelleme genellikle bilinçsiz olarak yapılır. Fakat gerçekten neler hissettiğini anlatma konusunda çok önemli bir ipucudur. İnsanlar rahatsız olduklarında, üzüldüklerinde veya yapmak istemedikleri bir şeyle karşılaştıklarında gözlerini engellemeye çalışırlar.

 • Bir insan gözlerini eliyle örtebilir.
 • Bir insan gözlerini uzun bir göz kırpması gibi uzunca kapatabilir.
 • Bir insan gözlerini ovuşturmaya çalışabilir.
 • Bir insan gözlerini kısmaya çalışabilir.

Gözlerin engellenmesi yukarıdaki şekillerde gerçekleşebilir. Bunlar aynı zamanda anlaşmazlık veya isteksizlik iletebilirler. Örneğin, eşin evin iyi bir temizlemeye ihtiyacı olduğunda senden yardım istediğinde elin istemsizce gözüne doğru gidebilecektir.

Beden dilinde kollar ve bacaklar

İnsanlar genellikle kollarını ve bacaklarını istedikleri bir şeyi yerine getirmek için kullanma eğilimindedirler. Fakat bazı durumlarda daha içgüdüsel durumların ortaya çıkması söz konusu olabilecektir. Dolayısıyla kolların ve bacakların belirli duyguları ortaya çıkarması mümkündür.

Kollar

Genellikle insanlar savunmasız, endişeli ve başka bakış açısına kapalı olduklarında kollarını çapraz bir şekilde bağlarlar. İlginç bir şekilde bu hareketin güven önermesi de söz konusudur. Diğer taraftan birisi bunu gülümseyerek yaparken durumu kontrol altında tutmak istiyor demektir.

 • Göğsüne karşı bir şey tutmaya çalışmak.
 • Bir kolunu sandalyeye veya masaya koymak.
 • Mesafe oluşturmak için kolunu kullanmak.
 • Arka tarafta bir koluyla diğer kolunu tutmak.

Kollar aynı zamanda koruma içgüdüsünün harekete geçtiğinin bir habercisi olabilir. Bunun için çeşitli işaretlere göz atman önemlidir. Yukarıdaki durumlardan birisi yaşanırsa kişinin kendini korumaya meyilli olduğunu anlayabilirsin.

Bacaklar ve ayaklar

Ayakların ve bacakları belirli yollarla sinirlilik ve huzursuzluk göstermesi söz konusudur. Ayakları birbirine dokundurmak ve bacakları sallamak basit bir huzursuzluk göstergesidir. Ayrıca bacak bacak üstüne atmak birinin söylemek istediklerini duymak istememek anlamına gelebilir.

Ayakların daha fazla bilgiyi açığa çıkarabileceğini bilmelisin. Görüşme sırasında bir kişinin ayaklarının yönünü not edin. Ayakları uzağı işaret ederse, sohbete devam etmek istemediklerini anlayabilirsin. Ayakları sana doğru işaret ediyorsa muhtemelen konuşmadan keyif alıyor demektir.

Eller

Birçok konuşma yaparken vurgulamak için mimikleri kullanırlar. PubMed Central’de yer alan bir araştırmaya göre, birisinin soru sorarken mimikleri kullanması durumunda daha hızlı cevap alabileceğini ortaya koymuştur. Bir başka ifadeyle mimik doğrudan faydalı olabilen bir durumdur.

Mimik ne kadar hevesli olursa birinin bir o kadar fazla heyecan duyması olasıdır. İnsanların özellikle kendini yakın hissettikleri birine istemeden bile olsa mimik yapması söz konusudur. Takip etmen gereken işaretler şu şekildedir:

 • Avuç içi yukarıda olan uzanmış eller açıklığın bilinçsiz bir yansıması olabilir.
 • Yumruk sıkma özellikle duyguları bastırmaya çalışan birinde öfke ve hayal kırıklığını öne çıkarabilir. Bu tür durumlarda yüz ifadelerinin nötr hatta rahat olduğunu fark edebilirsin.
 • İçgüdüsel olarak yanağa dokunmak, birinin bir şeyi dikkatlice düşündüğünü veya söylediklerinle çok ilgilendiğini gösterir.

Beden dilinde nefes alma ipuçları

Stres altındayken nefes alma durumun değişir. Yaşanan bu stresin pozitif veya negatif olması söz konusudur. Bu nedenle insanın hızlı bir şekilde nefes alması söz konusu olabilecektir. Bu durum onun endişeli, gergin veya kaygılı olduğunu gösteren bir durumdur.

Uzun ve derin bir nefes alma ise rahatlama, öfke ve yorgunluğun bir göstergesi olabilir. Yavaş nefes alma sakin veya düşünceli bir durumu gösterir. Sıradan nefes alışkanlıkları çok fazla göze çarpan bir şey değildir. Birinin kontrollü nefes alması bir duyguyu kontrol ettiğinin göstergesidir.

Beden dilinde vücut pozisyonları

Birinin nasıl durduğu veya oturduğu, nerede ne yaptığı sana karşı olan ilgisini gösterecek bazı ipuçları verebilecektir. Beden dilinde vücut pozisyonları ilk incelenmesi gereken durumlardan biridir. Dolayısıyla karşındaki kişide bu ipuçlarını aramaya başlayabilirsin.

Duruş

Duruşunu ve kendini tutma şeklini kontrol etmek her zaman kolay değildir. Bu durum beden dilini okumayı zorlaştırır. Özellikle bir kişinin genellikle kendini nakletme biçiminden farklı olduğu zaman bir fikir sunması söz konusudur.

 • Duvara veya bir başka desteğe yaslanmak can sıkıntı veya ilgisizlik anlamına gelir.
 • Bir sohbete veya birine doğru eğilmek, genellikle ilgi ve heyecan aktarır.
 • Düz bir biçimde durmak ve bazen eller kalça üzerindeyken durmak heyecan, heves ve güven anlamına gelebilir.
 • Eller yandayken düz bir biçimde durmak dinleme isteğini gösteren bir pozisyondur.
 • Bir elin kafaya konulması ilgiyi ortaya çıkarabilir. Her iki el kafaya gittiğinde ise sıkıntı ve yorgunluk anlamına gelir.
 • Başın veya gövdenin bir tarafa yatırılması ilgi ve konsantrasyonu gösterir.

Mesafe

Bir kişinin seninle konuşurken koruduğu fiziksel mesafe derecesi, bazen ruh hali ve duygular hakkında ipuçları verebilir. Birçok kişinin tanımadıkları kişilerle aradaki mesafeyi uzun tutmaya çalıştığını unutmamalısın.

Öte yandan bazı insanlar daha az kişisel alana alışık olabilirler. Bu nedenle karşıdaki insana daha yakın durabilirler veya çok yakın oturabilirler. Çünkü onları etkileşimleri bu şekilde gerçekleşir. Değerlendirme yapmadan önce bu detayları göz önünde bulundurman gerekir.

 • Düzenli olarak sana yakın duran veya oturan biri muhtemelen ona eşlik etmenden hoşlanıyor olabilir.
 • Bir adım ileri attığında bir adım geri adım atıyorsa muhtemelen aradaki mesafeyi korumak istiyor demektir.
 • Dokunmaya yeterince yakın oturmak veya özellikle bir gülümsemeyle bir sohbete başlamak genellikle fiziksel cazibe anlamına gelir.
 • Bir adım geri çekilirken bir el veya kol koymak genellikle fiziksel bir engel demektir ve daha fazla mesafenin istendiği anlamına gelir.

Umarım bu yazı beden dilini okuma konusunda sana yardımcı olmuştur. Eklemek veya sormak istediğin bir şeyler varsa hemen yorum yapabilirsin. Ayrıca, yazımı beğendiysen onu arkadaşlarınla paylaşabilir misin?

Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

Yorum yapıp katkı sağla...