Kaynakça

Bu kaynakçanın oluşturulma amacı yazdığım yazıları ve blog adresimi hazırlarken kullandığım kaynakları herkese açık bir biçimde paylaşmaktır. Her zaman söylediğim gibi ben bir araştırmacıyım ve yazılarımı yazarken çeşitli kaynaklardan faydalanırım.

Eğer bir içerinden faydalandığımı düşünüyorsan ve bu kısımda web sitesi adresini göremiyorsan iletişim sayfasını kullanarak bana ulaşabilirsin. Fakat öncelikle burada yaygın bir biçimde kullandığım kaynakların olduğunu unutmamalısın.

Çalmak ile alıntı yapmak arasındaki fark nedir?

Google’da bir şey aradığında aynı konu hakkında yazan yüzlerce sayfa görebilirsin. Yüzlerce sayfayı bir araya getirip incelediğinde hemen hemen hepsinin aynı şeyden bahsettiklerini fark edersin. Peki, fark tam olarak nedir? Fark anlatım ve otoriteyle ilgilidir.

Bir blog yazısı yazmaya kalkışan herkes belirli kaynaklardan yararlanır. Kaynakları çevirip “benim” demekle kaynaklardan ilham almak arasında etik açıdan çok büyük farklılık vardır. İlham alınan yerin kaynak gösterilmesi ise karşıdaki kişiye duyulan saygıyla ilgilidir.

Yazıların hepsinde neden aktif bağlantı yok?

Aktif link kullanmak hem benim hem de içeriklerden yararlandığım web sitesi için iyi bir durumdur. Fakat bazı durumlarda bir web sitesinde yer alan birkaç içerikten yararlanırım. Söz konusu şartlarda her içeriğe bağlantı verebilmem Google nezdinde sıkıntı yaşatabilir.

Web sitemin teknik sağlığını düşünmek durumundayım. Genel olarak yaygın bir şekilde kullandığım kaynakları buraya eklerim. Sürekli aktif bağlantı kullanmamak benim tercihimdir. Fakat bu hiçbir yazıda aktif bağlantı kullanarak kaynak göstermediğim anlamına gelmez.

Çok nadiren bile olsa belirli bir kaynakta yer alan ifadeyi aynı şekilde kullanırım. Bir yazarın anlattıklarını ondan daha iyi anlatamadığıma karar verdiğimde aktif bağlantı vererek kaynaktan alıntı yaparım. Yazılarımda bunların minimum düzeyde kalmasını sağlamaya çalışırım.

Web sitemde içerik yazmaya devam ettiğim sürece bu kaynakçayı fırsat bulduğumda güncel tutmaya çalışacağım. Herhangi bir bilgi sıfırdan üretilmiş olmasa bile kaynak olarak kullandığım içerikleri yazan tüm diğer yazarlara teşekkürü borç bilirim.

Kaynakça

Yazıları hazırlanırken aşağıdaki kaynaklardan yararlandım ve yararlanmaya devam edeceğim. Uygun noktalarda yazarların isimlerine yer vermeye çalıştım. Yazılarıma ilham kaynağı oldukları ve bilgi paylaşımında bulundukları için onlara teşekkür ederim.

Eğer bir şekilde sana ait bir içeriği kullanmışsam ve kaynak göstermediğime inanıyorsan iletişim sayfasından bana ulaşabilirsin. Gerekli değerlendirmeler doğrultusunda ilgili içeriğe veya kaynakçaya web sitene ait bağlantıyı ekleyebilirim.