Kaynakça

Gri Sayfalar’ın kaynakça bölümüne hoş geldiniz. Burada yazılarımı hazırlanırken kullandığım ve yararlandığım tüm kaynaklar yer almaktadır.

Bu kaynakça neden oluşturuldu?

Bu kaynakçanın oluşturulma amacı yazdığım yazıları hazırlarken kullandığım kaynakları açık bir biçimde okuyucuyla paylaşmak istememdir. Burada yer alan kaynaklar dışında kullandığım pek çok farklı kaynak olabilmektedir. Fakat genel olarak başvurduğum bir bilgi kaynağı değilse o kaynaklar burada yer almamaktadır.

Belirli durumlarda kişilere özgü atıflar yapmam gerekebilmektedir. Bu tür site adreslerini yine burada bulamayabilirsiniz. Burada yer alan kaynaklar bana ilham veren, yol gösteren ve faydalı bilgiler sunan kaynaklardır.

Kaynaklara neden yazılarda aktif link verilmiyor?

Tüm yazılarımda kullandığım kaynaklara değinmeye çalışmaktayım. Her birinin aktif bağlantısını kullanmak sitenin sağlığı açısından çok doğru olmadığı için epey sık kullandığım kaynaklara burada yer vermekteyim. Her kaynağı nasıl ve ne şekilde kullandığımı detaylı bir biçimde okuyucuyla paylaşmayı tercih etmekteyim.

Kaynakçada belirtilen yerlerden doğrudan bilgi kopyalaması oluyor mu?

Nadiren bu tür bir durumla karşılaşabilirsiniz. Bunun amacı bir yazar olarak farklı bir yazarın bilgisinin üzerine bilgi katmayı başaramayacak oluşumdur. Bu tür bilgilerin kaynağını açık bir biçimde yazı içlerinde belirtmeyi doğru bulmaktayım. Eşsiz bir bilgi sunan, yoğun bir araştırmanın sonucu olan bilgilere dokunmadan atıfla birlikte doğrudan paylaşmak çok daha etik bir yaklaşımdır.

Kaynakça sürekli güncel tutulacak mı?

Evet, kaynakça fırsat bulduğum sürece güncel tutacağım. Bu kısmın çok sık güncel tutulacağını düşünmemenizi tavsiye ederim. Çünkü burada kullandığım kaynaklar kitaplar konusunda en detaylı bilgilerin ulaşılabileceği alanlardan oluşmaktadır.

Yararlanılan Kaynaklar

Wikipedia.org

Wikipedia.org ansiklopedik bilgiler konusunda birçok kişinin başvurduğu adrestir. Wikipedia’dan yararlanma şeklim daha çok genel bilgiler edinmeye yöneliktir. Bu İnternet ansiklopedisinin sunduğu bilgileri hemen doğru olarak kabul etmek yerine farklı kaynaklardan gözden geçirerek teyit etmeye çalışmaktayım. Yazılarımın akademik nitelikler içermemesi nedeniyle buradan elde edilen genel bilgilerin bir sorun çıkaracağını düşünmüyorum.

Amazon.com

Amazon.com aslında bir e-ticaret sitesidir. Firma üretmiş olduğu Kindle elektronik kitap okuyucusu ve sahip olduğu geniş kitap portföyü sayesinde kitaplar konusunda başvurulacak bir adres olmayı başarmıştır. Her ne kadar ülkemize doğrudan satış yapmasa bile bilgi edinmek için önemli bir yerdir. Amazon’u dünya edebiyatında yer alan ve yabancı dilden dilimize çevrilmiş eserler hakkında kullanıcı görüşlerini gözden geçirmek için yoğun olarak kullanmaktayım.

Goodreads.com

Goodreads.com kitap tutkunlarının buluşma adreslerinden birisidir. Burası kitap bazlı bir sosyal ağ gibidir. Kullanıcılar kitaplar hakkında görüşlerini paylaşmaktadırlar. Kendi kitap raflarını ve okuma listelerini oluşturabilmektedir. Bu adresten yararlanırken özellikle kitaplara yapılan yorumlardan faydalanmayı tercih etmekteyim. Burada yer alan olumlu ya da olumsuz kullanıcı görüşleri yazılarımı oluştururken bana katkı sağlamaktadır.

Lifehack.org

Lifehack.org adresi kişisel gelişim konusunda çok farklı ve renkli yazıların yayınlandığı bir adrestir. Bu adreste yazılarını paylaşan yazarlar genelde misafir yazarlık adı verilen yazarlık şekliyle yazılarını paylaşırlar ve kendilerini farklı okuyuculara tanıtmaya çalışırlar. Kişisel gelişim konusunda yazı hazırlarken bu adreste yer alan yazıları incelemeyi ve yazılanlardan ilham almayı tercih etmekteyim.

idefix.com

idefix.com Türkiye’nin en büyük çevrimiçi kitap alışveriş sitelerinden birisidir. Belirlediğim kitaplar hakkında yazılar yazarken, bu adreste yer alan kullanıcı yorumlarını incelemekte ve kullanıcıların yorumlarına eleştirel yaklaşım olarak yazılarımda yer vermeyi tercih etmekteyim. Ek olarak kitaplar hakkında künye bilgilerine erişirken bu adresten yararlanmaktayım.

Kitapyurdu.com

Kitapyurdu.com Türkiye’nin en büyük çevrimiçi kitap alışveriş sitelerinden birisidir. Belirlediğim kitaplar hakkında yazılar yazarken, bu adreste yer alan kullanıcı yorumlarını dikkatlice incelemekteyim. Gerek duyduğum taktirde belirli bir husus üzerinde mutabakat sağlanmışsa bu yorumlarda belirtilen eleştirileri yazılarıma dahil etme yoluna gitmekteyim.

Babil.com

Babil.com Türkiye’nin önde gelen çevrimiçi kitap alışveriş sitelerinden birisidir. Buradan yararlanırken özellikle kampanyadaki kitaplar ve yeni çıkan kitaplar hakkında bilgiler almaktayım. Diğer alışveriş sitelerine göre tasarımı çok daha ferah olduğu için kitaplar hakkında genel bilgileri buradan edinmeyi tercih etmekteyim.