İnsan Kendini Nasıl Değiştirir?

Kaan Karadeniz

26 yaşındayım. Yüksek lisans öğrenimini "Bilgi ve Belge Yönetimi" bölümünde sürdürmekteyim. İki farklı oyun sitesinde içerik yöneticiliği, bir sitede içerik danışmanlığı yapmaktayım. Başarının çaba ile doğru orantılı olduğuna inanırım.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

81 Cevaplar

 1. Özlem dedi ki:

  Teşekkür ederim biraz dahi olsa kendimi rahatlamış hissediyorum inşallah herşey gönlümüzce olur tekrardan teşekkür ederim.

 2. Özlem dedi ki:

  Sizin yorumlarınızı okudukça gerçekten ne yapmam gerektiğini çok iyi anlıyorum sevgilim kişiliğinden kısaca bahsedeyim size içine kapanık herşeyi içinde yaşayan dışarıya yansıtmayan ve yaşadığı acı olsun mutluluk olsun kimseyle paylaşmayan bir insan. Aşırı sinirli onu dinlememi ve değişmemi isteyen bir insan bu süre zarfında bende çok Yoruldum şuan o herşeyin boş olduğunu düşünüyo ve babasının olayından sonra ne yaşarsa yaşasın bidaha canının yanmayacağını düşünüyo bu durumda bende hırpalanıyorum bocalıyorum her zaman yanında ve destek olmaya çalışıyorum

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Genel olarak zaten bu tür travmalar içine kapanık kişileri bulur. Çünkü bu insanlar ne yaşıyorlarsa dışarıya çok fazla yansıtmazlar ama yakınında olan kişiler hal ve tavırlarından bir şeylerin değişmeye başladığını kolayca fark ederler. Aslında yaklaşımınız yanlış, karşıdaki kişi canının yanmayacağını düşünmüyor aksine canının yanacağını bilerek tüm bunları yapıyor. İstediği tek şey mevcut acısından daha şiddetli başka bir acı çünkü ancak bu şekilde mevcut acısından kurtulabileceğine inanıyor olabilir. Tabi bunların hepsi bir varsayım, hiçbir diyalog kurmadan ne düşündüğünü anlayabilmem mümkün değil.

   Kendimden örnek vereyim, ben çok yakınımdaki bir insanı kaybettikten sonra yaklaşık 1-1.5 yıl hissiz birisi gibi yaşadım. Bir kaplumbağa gibiydim, yavaş hareket ederdim ve en önemlisi dışarıya tamamen kapalıydım. Bunu ben kendim istemedim maalesef ruh halim beni bu yöne doğru itti. Zaman geçtikçe hayatın devam ettiğini anlama fırsatım oldu ama tabi bunu öğrenebilmek için sürekli okudum, yeni şeyler öğrenmeye çalıştım ve öğrendiklerim bana bunu bir nebze olsun aşıladı. Aslında kritik bir nokta var… Sevgiliniz olan kişinin bu noktayı görebilmesi önemli, babasının vefatı çok önemli bir durum evet ama… “Babası onun böyle birisi olmasını ister miydi?” bu soruya cevap vermeyi başardığı gün kendini özgür bırakmış olacak.

   Umarım ona yardımcı olmayı başarır ve onunla birlikte arzu ettiğin hayatı yaşamayı başarırsın. Bunlar dışında söyleyebilecek pek fazla bir şeyim yok, üzgünüm.

 3. SUAT dedi ki:

  merhaba :
  ben üni 1 sınıfım ve derslerim kötü yaşadığım şehir küçük ver hep aynı şeyleri yapmaktan bıktım yaşantımı herşeyimi değiştirmek ve başarılı olmak istiyorum kendime bir türlü inanamıyorum güvenemiyorum okuyacam diyorum birinci gün çalışıyom ama ikinci gün calışamıyorum yapamam ben okuyamam kafam basmıyor diyorum ve her seferinde es geciyorum lütfen yardım edin .

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba Suat,

   Seni anlıyorum ama şehrin küçük olmasını bir dert olmaktan çıkartıp motivasyon kaynağı haline dönüştürmeyi düşünmelisin. Derslerin kötü olursa ve çalışmamayı sürdürürsen belki ömrün boyunca yaşadığın şehir gibi bir yerde yaşamını sürdürmek zorunda kalabilirsin. Hep aynı şeyleri yapıyor olmaktan bıkıyor olman gayet doğal ama bir şeyleri farklılaştırmak senin elinde. Kitap okumayı düşünebilirsin mesela, farklı farklı hikayeler okuyarak farklı dünyalarda yolculuklara çıkabilirsin. Oyun oynayabilirsin -tabi ipin ucunu kaçırmamak kaydıyla- ve her seferinde aynı şeyleri yapmaktan kendini kurtarabilirsin. Önemli olan buna inanman, ayrıca derslerine çalışmadığın sürece kendini kurtarmanın bir yolu yok maalesef. Bence buna inanarak hareket edersen ihtiyaç duyduğun motivasyonu elde edebilirsin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ücretsiz e-Kitabını Almayı Unutma!

Zamanında Vazgeçmeli adını taşıyan e-Kitabımı ücretsiz olarak okuyabilirsin!