Anasayfa » Okuma ve Kişisel Gelişim » İnsan Kendini Nasıl Değiştirir?

İnsan Kendini Nasıl Değiştirir?

İnsan hayatı sürprizlerle dolu bir süreçtir. Beklenmedik gelişmeler, istenmeyen sonuçlar, istendiği halde yapılamayan şeyler, bekleneni elde edememek, zamana ayak uyduramamak ve daha nicesi. Bunların her biri insan hayatının sürprizlerle dolu olgularıdır. Bu sürprizler insanı değişime zorlar. Peki siz değişime hazır mısınız?

İnsan hayatında yaşadığı bu tür kendisine göre olumsuz sürprizlere karşı bir savunma veya karşılık mekanizması oluşturmak istemektedir. Bu çoğu zaman insanın kendisini değiştirmeye çalışması olur çünkü insan, sürprizlerin yaşanması konusunda kendisini sorumlu tutar.

Bu bir bakıma doğru bir durumdur ancak yaşanan sürprize göre değişiklik gösterir. İstenilen sonucu elde edememek, kişinin kendisinin ortaya çıkardığı bir sonuçtur. Kendisinden bekleneni verememek ve işten atılmak, kişinin kendi iradesi doğrultusunda gerçekleşen bir durumdur. Beklenmedik veya umulmadık gelişmeleri ise bu kapsama alamayabiliriz ancak planlı hareket eden bir kişi beklenmedik gelişmeleri daima hesaba katmak durumundadır.

 

İnsan Kendini Nasıl Değiştirir?

İnsanın veya daha doğru ifade ile kişinin kendisi yaşadığı olumsuz sürprizlere karşı kendisini değiştirmek ister. Buna ben ve hatta siz de dahilsiniz. Bir şeyi başaramazsak değişmek isteriz, değiştiğimiz zaman istediğimiz şeyi başaracağımızı düşünürüz. Bu alacağımız doğru bir karar olsa bile çoğu zaman değişmeyi bile başaramayız.

 

Değişmek isteyen insanlardan biriyseniz ve bunun için gerçekten geçerli sebepleriniz bulunuyorsa sadece üç adım ile kendinizi değişim maratonuna dahil edebilirsiniz. Birinci adım hedef, ikinci adım plan ve üçüncü adım beklenti unsurundan oluşmaktadır. Bu adımların güçlü ve kuvvetli olmasını sağlamak istiyorsanız tanımdan öteye geçmeniz gerektiğini unutmayın.

Okumanızı kolaylaştırmak için değişim aşamaları belirli alt başlıklara ayrılmıştır. Değişimi anlamak ve değişimin farkında olmak göz atacağınız ilk başlıktır. Daha sonraki alt başlıklar ise değişim hikayelerine göz atmak, uygulanabilir hedefler belirlemek ve yaşanan değişiklikleri biraz daha iyileştirmektir.

Değişimi Anlamak ve Değişimin Farkında Olmak

Değişmek istiyorsanız değişimi anlamak zorundasınız. Aklınıza gelebilecek en basit soruyu kendinize yöneltmelisiniz. “Gerçekten değişmek istiyor muyum?” sorusunu kendinize yöneltip kararlılığınızı ortaya koymalısınız. Kendinizi tamamen değiştirmeniz başlangıçta mümkün değildir. Bu nedenle değişimleri adım adım gerçekleştirmeli ve bir plana uyum sağlamalısınız.

Öncelikle, değiştirmek istediğiniz unsuru belirlemelisiniz. Değiştirmek istediğiniz unsur bir alışkanlık mı? Değiştirmek istediğiniz unsur bir çalışma yöntemi mi? Değiştirmek istediğiniz unsur yaşam tarzınız mı? Buna bir karar vermelisiniz. Kısacası hayatınıza yön verecek bir değişimi hedeflemek istiyorsanız ilk olarak onu anlamalı ve ardından aşağıdaki adımları atmalısınız.

1. Hedef Belirlemek

Hedef. Sanırım uzun cümlelerle anlatmaya pek gerek yok. Kendinizi değiştirmek istiyorsanız ilk olarak değişim hedefinizi belirlemelisiniz. Neden değişmek istiyorsunuz? Sizi değişime iten sebeplerin etkinlik durumu nedir? Bu sorulara vereceğiniz cevap çok önemlidir.

Hedef bir sonraki adımlar için geçerli neden durumundadır. Hedefi belirlemezseniz bir sonraki adıma asla geçemezsiniz ve dahası kendinizi teşvik edecek unsurlara sahip olmazsınız. Ne kadar iyi ve geçerli nedeniniz olursa olsun, bunları hedefe dönüştürmediğiniz sürece asla hareket geçme fikrini kendinize benimsetemezsiniz.

2. Plan Yapmak

Kendinizi değiştirmek için atmanız gereken ikinci adım plandır. Evet, değişmek istiyorsunuz, hedefleriniz belli, her şeyi hazırladınız ancak değişime doğru hareket etmek için mutlaka bir plana sahip olmalısınız.

Plan, düzen demektir. Başarı için gerekli unsurların düşünülmesi demektir. Siz sadece bu konuda değil, herhangi bir farklı konuda plan yapmadan, rastgele hareket ederek başarıya ulaşabileceğinizi düşünüyor musunuz? Şahsen ben düşünmüyorum. Birisi çıkıp, “Şans oyunları başarı değil midir?” diye sorabilir. Adı üstünde şans oyunudur, rastlantıdır. Hedefiniz olabilir ancak şans oyunlarından büyük ikramiyeyi kazanmak “şans” gerektirir.

Genç yaşta eğitim alanında iyi bir yere sahip olduğunuzu düşünün. Dersler ve sınavlar çok iyi, insanlarla iletişim ve etkileşim konusunda çok iyisiniz, anlatım kabiliyetiniz de iyi durumda. Çevrenizdeki kişilerin tavsiyelerine uyarak psikolog olmayı düşünmeye başladınız ve kendinizi buna inandırdınız. Kısacası hedefi belirlediniz.

Her şey bununla sınır kalmaz. Psikolog olmak için benim bu becerilerim var diyemezsiniz. Kendinizi geliştirmeye çalışırsınız, daha fazla şey öğrenmeye çalışırsınız, düzenli olarak kitaplar okursunuz ve kendinizi hedefiniz doğrultusunda bir planın içerisine yerleştirmiş olursunuz.

3. Beklentileri Düşünmek

Hedef ve plan belli. Geriye sadece değişim sonucunda elde edeceklerinizi düşünmek kaldı. Değişim sonucunda elde edeceğiniz şeyler sizin beklentiniz anlamına gelir. Beklentilerinizi düşünerek sizi harekete geçirici unsurları güçlendirmiş olursunuz.

Değişmek isteyen bir kişiyseniz hedef aşamasında belirleyeceğiniz unsurlar zaten sizin beklentiniz olur. Fakat, planlama aşamasında bunu biraz daha geri plana atarsınız ve artık yapacaklarınıza odaklanırsınız. Yaptıklarınız sonucunda elde edecekleriniz ilerleyeceğiniz yolda sizi daha çok hırslandırır ve heyecanlandırır. Bu nedenle gerçekçi bir biçimde beklentilerinizi düşünmeye başlamalısınız. Burada dikkat etmeniz gereken husus gerçekçi olmaktır. Beklentileriniz açısından gerçekçi olmadığınız zaman tüm çabalarınız hayal kırıklığına dönüşür.

insan kendini nasıl değiştirir

Kendinizi değiştirmek için ilk önce kendinizi buna ikna etmelisiniz. Bunun için hedef belirlemeli, plan yapmalı ve beklentileri düşünmelisiniz. Aksi taktirde daima olduğunuz yerde sayma ihtimalinizin bulunduğunu unutmayın. Değişime hazır olduğunuzu hissediyor musunuz?

Değişim Hikayelerini Okumak

Değişim konusunda kendinize en büyük yardımı başkalarının değişim hikayelerini okuyarak yapabilirsiniz. Bunun için yaş ayrımı gözetmeden kendinize bir insan modeli belirlemelisiniz. Hayatınızda “Bunun gibi birisi olsaydım?” dediğiniz birileri varsa o kişilerin hayat hikayelerini okumalısınız.

İnsanlar yaşayan insanlardan çok ömrünü tamamlamış insanların biyografilerini okumayı sevseler bile siz farklı bir yol çizerek hayatta olan kişilerin biyografilerini okumayı düşünebilirsiniz. Önemli olan kendinize bir “rol model” belirlemek ve o kişinin yaşayış hikayesini okumaktır. İyi ve güçlü bir insan olmak istiyorsanız bu bir gereksinimdir.

Rol model olarak belirlediğiniz insanların hayat hikayelerini öğrenebileceğiniz en önemli yollardan birisi biyografi kitapları veya otobiyografi kitapları olarak karşımıza çıkar. Yapmanız gereken örnek aldığınız insanın yaşayış tarzını öğrenmektir. Örnek aldığınız insan tanınmış birisi değilse onun geniş kapsamlı biyografisini okuma fırsatını elde edemeyebilirsiniz. Bu durumda örnek aldığınız kişi yaşıyorsa onunla birebir iletişim kurmayı düşünebilirsiniz. Bu mümkün değilse kendinize farklı bir rol model belirlemelisiniz.

Örneğin, bir anlamda akıllı telefonları hayatımıza sokan Steve Jobs’un biyografi kitabını okuyarak yenilikçilik ve yaratıcılık konusunda kendinize bir rol model belirleyebilirsiniz. Tarihe iyi veya kötü damga vurmuş isimlerin biyografilerini okuyarak sahip olduğunuz ideolojik düşüncelere yeni bir yön verebilirsiniz.

Değişim için değişim hikayelerini okumak yeterli değildir. Değişim konusunda size yardımcı olacak insanlarla arkadaşlık kurmalısınız. Örneğin, değiştirmek istediğiniz alışkanlığınız okumayla ilgiliyse sık sık kitap okuyan insanlarla arkadaşlık etmelisiniz. Değiştirmek istediğiniz unsur iş ile alakalıysa bu alanda yetenekli ve kabiliyetli olan kişilerle vakit geçirmelisiniz.

Elle Tutulur Küçük Hedefler Belirlemek

Değişimi anlamak ile ilgili alt başlıkta belirtildiği gibi hedefleriniz somut hedeflerden oluşmalıdır. Bunun için mutlaka kendinizi tanımanız gerekir. Değiştirmek istediğiniz şey ne olursa olsun bunu yerine getirebileceğiniz konusunda kendinizi ikna etmelisiniz.

Değişim büyük bir harekettir. Bu harekete saygı duymalısınız. Değişim sizin için iyi bir insan olmak anlamına gelmektedir. Büyük ve gerçek hedefiniz bu olabilir ama bu hedefe ulaşmak için daha küçük hedefler belirlemekten çekinmemelisiniz. Belirlediğiniz her hedef somut ve gerçekçi olmalıdır.

Örneğin, çok nazik ve iyi kalpli bir insan olacağım demek bir hedef değildir. Bunun yerine bir haftada bir miktar (bu kısmı hedefinize göre sayıyla belirtmelisiniz) iyilik yapacağım diyerek yola çıkmalısınız. Söz verdiğiniz gibi bu hedefi yerine getirmeli ve iyi bir insan olmak için yolunuza devam etmelisiniz.

Bazen hedefleri yerine getirmek konusunda zorlanabilirsiniz. Bu tür durumlarda hedefleri esnetmeyi düşünün. Örneğin, bir ayda 5 kitap okuyacağım diyebilirsiniz. Bunu gerçekleştirmek sizi zorluyorsa hedefi küçültmeli ve daha makul bir miktar yapmalısınız.

Yolunuza devam ederken elde edeceğiniz her başarı size motivasyon olarak geri dönüş yapacaktır. Motivasyonunuz ne kadar yüksek olursa değişim konusunda kendinizi mutlu hissetmeniz bir o kadar mümkün olacaktır. Bu nedenle küçük ama elle tutulur hedefler belirlemek size fazlasıyla yardımcı olacaktır.

Değişiklikleri İyileştirmek

Değişim sonunda her şeyin bittiğini düşünmeyin. Eğer belirlemiş olduğunuz ana hedefe ulaşmayı başarmışsanız elde ettiğiniz sonuçları iyileştirme yoluna gitmelisiniz. Bu iyileştirme çalışmaları elde ettiğiniz sonuçlardan daha iyi verim almanızı sağlayacaktır.

Bir hedefi yerine getirip değişmeyi başarmışsanız hemen ardından yeni bir hedef belirleyin. Elde ettiğiniz başarının etkisinin bir çırpıda ortadan kalkmasına izin vermeyin. Kendinize güvenin ve hemen yeni bir ana hedef belirleyerek yeni bir değişim serüvenine katılın.

Her yeni değişim serüveninizde rol modelinizi gözden geçirmeyi düşünebilirsiniz. Her yeni değişim serüveninizde size eşlik edecek insanlara yeniden karar vermeyi düşünmelisiniz. Çünkü değişim sizi farklılaştırır. Siz çok daha iyi bir insan olmak için değişmeye özen gösterirken, etrafınızdaki insanlar bu değişim adımlarından etkilenirler.

Değişimin Etkisi: İlişkiler

Değişme konusunda kararlıysanız karşınıza çıkacak engelleri aşma konusunda çok çaba göstermeniz gerekecektir. Değişimin önündeki en büyük engellerden birisi kişinin yaşadığı ilişkilerdir. Bu ilişkileri sadece duygusal bağ kurduğunuz sevgili ilişkileri olarak sınırlandırmayın. Arkadaşlarınız, dostlarınız ve aileniz ile kurduğunuz ilişkilerin tümü etki altında kalacaktır.

İnsanlarla kurduğunuz ilişkiler en başında “karşılıklı çıkar” ilişkisine dayalıdır. Bunu reddetmek size bir şey kazandırmayacaktır. Bir kişiyle durduk yere arkadaş olur musunuz? Yoldan çevirdiğiniz bir insana hadi gel arkadaş olalım diyebilir misiniz? Bunu yapsanız bile manasız olacaktır. Çünkü karşıdaki insanın vereceği tepki belirsizdir.

Arkadaşlarınızla kurduğunuz ilişkilerin temelinde güven vardır. Onlara güvendiğiniz için arkadaşınız durumundadırlar. Güvenmeseydiniz arkadaşlık kurmak gibi bir beklentiniz olmazdı. Burada bizi ilgilendiren durum ise söz konusu güven unsurunun zor kazanılan ama çabuk kaybedilen bir his olmasıdır.

Kendinizi değiştirmeye başladığınız zaman insanlara olan yaklaşımınız sizinle olan bağları ne olursa olsun değişmeye başlar. İlişkileriniz bambaşka boyutlara geçiş yapabilir. Sorunsuz arkadaşlıklarınız sorunlarla dolu olabilir. Seviyeli bir biçimde ilerleyen aşk ilişkiniz bir anda kopma noktasına gelebilir. Burada kilit unsur sadece siz olmazsınız çünkü değişmeye başladığınız zaman karşınızdaki kişiyi de değiştirmiş olursunuz.

Eğer bir sevgiliniz varsa ve değişmenin gerekli olduğuna inanıyorsanız bu konuda onunla birlikte hareket etmeye özen göstermelisiniz. Yaşadığınız ilişki gelip geçici değilse bu önemlidir. Karşınızdaki kişinin sizi anlaması, neden değişmeye çalıştığınız veya neleri değiştirmeye çalıştığınızı bilmesi gerekir.

Değişim yolunda ilerlerken çevrenizdeki insanlarla olan ilişkilerin değişeceğini aklınızdan çıkarmamalısınız. Planlama yaparken bu olasılığı göz önünde bulundurmalısınız.

Yazarın Notu: Siz hayatınızda hiç değişmeye çalıştınız mı? Davranışlarınızı değiştirmek istediğiniz zaman neler yaptınız? Bu konuda başarılı olabildiniz mi? Düşüncelerinizi yorum yaparak dile getirebilirsiniz.

Kimim Ben?: Kaan Karadeniz

26 yaşındayım. Yüksek lisans öğrenimini "Bilgi ve Belge Yönetimi" bölümünde sürdürmekteyim. İki farklı oyun sitesinde içerik yöneticiliği, bir sitede içerik danışmanlığı yapmaktayım. Başarının çaba ile doğru orantılı olduğuna inanırım.

21 Yorum

 1. gerçekden iyi anlatım ben sevdim

 2. Bence değişim bu kadar basit olamaz. Demek istediğim şu; buradaki yazdıklarınız genel anlamda bilinen şeyler. Bence eğer değişim konusunda yaşanmış bir tecrübeniz var ise bunun aşamalarını okuyucularınıza aktarmalısınız. Böylece deneyiminiz bizler için daha anlamlı ve kalıcı olacağını düşünüyorum. Yazınız için yine de teşekkür ederim.

  • Merhaba Mehtap Hanım,

   Son dönemlerde kendi davranış ve alışkanlıklarım ile ilgili çok etkileyici değişimlere gitmedim. Sadece var olan davranış ve alışkanlıklarımı geliştirmek için uğraştım. Bazılarının değişim olarak nitelendirilmesi mümkün, bu hikayeleri sizlerle paylaşmaktan memnuniyet duyarım.

   Nasıl bir durumda olduğum, değişim açısından önemli adım atarak nasıl bir hale dönüştüğüme yönelik izlenimlere sahip olabilirsiniz. Bunun için elimden geldiğince basit bir değişimi aktaracağım ve adım adım neler yaptığımı sizlerle paylaşacağım.

   Yorumunuz ve değerli düşünceleriniz için teşekkür ederim.

 3. teşekkürler bilgilerinizi bizimle paylaştığınız için

 4. Ben geçerli ve kişisel sebeplerden dolayı çok değişmeye çalıştım. Her değişim adımımda yara aldım. Pes etmedim,ama boşuna ayakta duruyorum şu an. Yürümem koşmam lazım ama ben sadece ayakta duruyorum. Yani bazen ayakta durmak bişeye yaramaz,siz çaba göstermedikçe. Gerçi ben hala çaba gösteriyorum ama olmuyor. Artık çok yoruldum. Hem kendimi,hem etrafımdakileri kırdım. Çok fazla özgüven eksikliği de yaşıyorum. Bataklıkta debeleniyorum. Aksini aklıma ikna ettirmeye çalıssam da ruhum biliyor,ruhum yorgun. Ve ben daha çok gencim. Birileriyle konuşmaya ihtiyacım var ama konuşmak da istemiyorum. Kendimle aynı dertten muzdarip insanlara ihtiyacım var ama derdimi bilmiyorum. Bazen kendimi çok küçük,ezik hissediyorum. Sonra kendime kızıyorum ‘çevrendekileri üzüyosun yok yere’ diye. Kendimle barışık değilim bi kere. Burcumu dahil değiştirmeye çalıştım ben. Sosyal ağlarda falan hep hayalimdeki kişiymişim gibi tanıttım olmayan kendimi. O hayalimdeki kıza ulaşmak için bir yola girdim,dönemiyorum.Bilmiyorum,bilemiyorum. Çok üzgünüm ben.

  • Öncelikle hayatınızda başarılar dilerim. Umarım hedeflerinize ulaşabilirsiniz. Eğer bu kadar yorulmuşsanız, bu kadar kendinizi çaresiz hissediyorsanız bence daha profesyonel bir desteğe ihtiyacınız var demektir. Ben size ne söylesem boş olabilir. Sizi yanlış yönlendirmek istemem. Bazen hedefe ulaşmayı başarmak güçtür. Mücadeleye devam etmek ve bırakmak arasındaki karar sizindir. Hayatınızın doğrularına göre hareket ederek bir karar vermeniz gerekir. Eğer doğru karar vazgeçmek olacak ise o zaman vazgeçmeyi bilmelisiniz.

 5. Merhaba öncelikle yazınız çok hoş, yol gösterici emek için teşekkürler 🙂 yorum yazmamın asıl sebebi ise Pınar hanımın yorumuydu ;kendimden bişeyler bulduğum için acizane bikaç şey söylemek istedim. Ben de aynı dönemlerden geçtim, özgüvensiz, bunalımlı bi insandım. Aynı şekilde tabirinizle bataklıkta debelendim ve daha birsürü şey…şöyle bir söz vardır ; sancılı olan incili olur. Sizde birtakım cevherler var ki bu tarz sorunlar yaşıyorsunuz.Öylesine yaşayan binlerce insan varken siz kendiniz için uğraşıyosunuz, değişmek gelişmek istiyorsunuz.. Ben acizane nasıl çıktım bu sorunların içinden ; öncelikle kendimi kabullenmek ve sevmekle başladım işe ; geçmişindeki herşeyi kabullendim zihnimde kendimle barıştım, her gün 15 dk güzel telkinlere ayırdım hala da yapıyorum bunu .İnanın o kadar çok faydasını gördüm ki… Sonra hayatımı masaya yatırdım.(Hayaller hedefler insana güç, yaşama sevgisi, mutluluk verir..) Neler yapmak istiyorum ; neleri nasıl yapabilirim yazdım. Bir anda değil ufak ufak bir kaç şeyle başladım (tabi ilk dönem böyle değildi bir anda çok yüklendim kendime ve sonuç çöktüm sonra anladım ki bir anda 10 -15 merdiven çıkılmaz.) mesela bir bırakılmak istenen alışkanlık bir de yerine güzel istediğim bir alışkanlık koydum. Bunu rayına oturtunca (yaklaşık 21 gün sürer) diğerine geçtim. Bunları yaparken de yaşarken dw keyif almaya baktım.. Sosyal ortamlara girdim, her gün mutlaka açık havada dolaştım..Sadece bir kaç tavsiyede bulunmak istedim yaşayan biri olarak. Eğer kendiniz yapamayacak gibiyseniz profesyonel birinden yardım almak en doğrusudur tabi.En önemlisi halledilmiycek problem yoktur yetr ki vazgeçmeyin, umudunuzu kaybetmeyin.. Umarım bunları atlatırsınız.. Çok mutlu günleriniz olsun 🙂

 6. Merhaba sonuna kadar okudumm o kadar guzel ki dogru ki cok tesekur ederimm bunu okuyan kisi kesin bi karar almiştir

 7. Selam
  Acaba değişmek yada degistirmek için gecmi kaldim? sizin gibi kelimeleri süsleyerek yazamiyabilirim.
  Ben 38yasinda iki çocuklu bir hanımın en büyük pismanligim işimi bırakmam çalışmıyor olmam beni fazlasiyla üzüyor . eşim bana kızdiginda sen kendini ne değiştirdin ne de gelistirdin dediğinde tabi bu sozleri çok ağırıma gidiyor beni anliyamiyorsun der. Oysa ki 18yildir maddi manevi bütün zorluklari beraber aştigimiza inaniyorum. Maddi kismina hic girmiyecem varlık içinde hep yokluk cektik. Kısacası değişmem ve gelismem icin onunda bana destek olmasi gerekmez miydi. üniversite ye başladım (aof) harç paramı ödemedi ehliyet aldım arabayı vermedi kendi zorumla öğrendim tabi. calismak istiyorum cocuklar var. Dediği tek şey sen yapamazsın. Beni iyi motive ediyor öyle değilmi? Ama bunlara rağmen hiç pes etmedim etmeyeceğim de. Acaba
  Hayatımdaki değişimi kendisiyle başlasam mı

  • Merhaba, benden çok zor bir soruya cevap vermemi istiyorsunuz. Bu soruya cevap verebilecek niteliklere sahip olduğumu düşünmüyorum. Eşinizin sizi frenlediğini düşünüyorsanız bence bir aile terapistiyle görüşmelisiniz. Size en iyi şekilde onlar yardımcı olabilir. Yazdıklarınızdan bir çıkarım yapmam doğru olmaz çünkü haddimi aşmış olurum.

 8. Ben de değişmek istoyorum. Çünkü yaptığım her şey hatadan ibaret. Hep yanlış yapıp pişman oluyorum. Ani bi sinirle kötü şeyler söylüyorum pişman oluyorum. Düsünmeden davranıyorum pişman oluyorum. Ben bu yüzden sevdigim çocugu kaybettim bugun de az kalsin en yakın arkadaşımı kaybediyordum. Sok nokta da bugün oldu zaten. Yeter dedim. Olmaz böyle. Kötü bi kız olarak kalmak istemiyorum ben kimsenin aklında. O yüzden değişeceğim ben inşallah. Hedeflerim belli beklentilerim belli planım belli. Artık hata yapmak istemiyorum. Artık kimseyi kaybetmek istemiyorum. Artık sakin biri olucam, her şeye karışmayacağım, alttan alacağım, yapmadan önce 3 kez düşüneceğim, kimseyle aramı bozmayacagım, her dusundugumu dışarıya vurmayacağım gibi. Daha böyle bir sürü sey daha. Peki ben değişeceğime inanıyorum sizce değişebilir miyim?

  • Selam Elif,

   Kendini değiştirmeye bu kadar kararlıysan elbette bunu başarabilirsin. Bak ne güzel söylüyorsun, her şeyi belirledim ve artık harekete geçeceğim diyebiliyorsun. Bu doğru yolda olduğunun ilk kanıtı. Kendini işe yarar şeylerle tanıştırmayı başarırsan sana bu yolda yardımcı olurlar. Hayatta birçok şey kaybetmiş olmana rağmen önünde duran yaşantında mislini kazanma şansına sahip olabilirsin. Önemli olan neyi yapman ve yapmaman gerektiğini iyi bilmendir.

 9. bence de değişmek isteyen ki ben de varım; ama benim sıkıntım etfafda o kadar kötü insan varki.. sanki sistem seni de içine almak istiyor … bütün yorumları okudum çok güzel bence değişim bir takıma sisteme uymak anlamınada geliyor benim için.. mesala insanlara doğru yu hakkı konuştuğunda seni kırabiliyorlar yani dürüst insanın işi zor biraz.. dedikodu yapman lazım, hak yemen lazım, yardım etmemen lazım, düzene uyman lazım…
  falan filan…. işte bu durumda olursak… ki kişiliğimiz kaybetmek olur.. yok yok ben değişmek istemiyorum ben iyi bir insanım sisteme boyun eğmiyeceğim… ALLAH ‘ A EMANET OLUN…

  • Merhaba Ayhan,

   Bu karmaşık bir durum değil. Sisteme ayak uydurmak ile burada sözü edilen değişim birbirine zıt kavramlardır. Daha basit ifadeyle dürüst kalmak, hak yememek, yardım etmeye gönüllü olmak senin için “doğru” ise bir şeylerden pay almak veya bir şeylerde kazanan olmak için bu niteliklerden vazgeçmeyi düşünmemelisin. Burada bahsi geçen değişim bu tür kötüye, iyi olmayana ve kusurlu olana doğru bir değişim değildir.

   Eğer sözünü ettiğin gibi bir insansan zaten değiştirmeni gereken bir durum yok demektir. Yaradan yolunu açık eylesin.

 10. İlginize Teşekkür ederim. Çok Menmun aldım bu arada sizi takip etmeye devam edecem inş. kitaplarınıza takip edecen en kısa zamanda almakta istiyorum… Allah Yar ve Yardımcınız olsun.. siz insanlara faydalı işler yapıyorsunuz……

  • Merhaba Ayhan,

   Değerli yorumunun için teşekkürler. Yazdığım kısa bir kitabım var ve bunu ücretsiz olarak alıp okuyabilirsin. İlerleyen günlerde daha dolu kitaplar yazmayı hedefliyorum. Umarım beğeneceğin türden bir şeyler yazmayı başarabilirim.

 11. Öncelikle merhaba kendimi değiştirmeye yönelik bi araştırmayla buraya attım ve sizlerle karşılaştım yazınızda ilham verici açıkçası benim hayat hikayem ise şöyle ilişkilerimde çok fevri ve sinirliyim bi tartışma anında çok yükselip telefonu suratına kapatma bitirme huyum var sonrası okadar pişman oluyorum ki bir türlü bu huyumdan vazgeçemiyorum okadar uyarsam da kendimi birdaha yapmıcam desemde bir türlü olmuyor tekrar yenik düşüyorum öfkeme aileme karşıda böyleyim bir anda yükseliyorum öfke kontorülü sorunum canımı yakmaya ve sıkmaya başladı önceleri daha fazlaydı ama ben bi türlü bu karekterimi törpüleyemiyorum burdaki yazışmalar da kişilerin dürüst olmaları açıkçası çok hoşuma gitti ama inanıyorum ki bu huyumda vazgeçicem yazınız için teşekkürler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ücretsiz e-Kitabını Almayı Unutma!

Zamanında Vazgeçmeli adını taşıyan e-Kitabımı ücretsiz olarak okuyabilirsin!