Kendinden nefret etmeyi sonlandırmak ister misin?

K

Kendimden nefret ediyorum sözcükleri her gün aklına ve diline geliyor olabilir ama sen bunu sonlandırmak istemez misin? Hayatında pek çok şey yolunda gitmediği zaman hep suçlanacak birilerini ararsın ve genelde suçlamaya çalışacağın ilk kişi kendin olursun. Yeteri kadar iyi olamadığın için, yeteri kadar güçlü olamadığın için veya yeteri kadar güzel/yakışıklı olamadığın için kendinden nefret edersin. Artık buna bir son verme zamanı geldi.

Ufak bir çocukken dünyayı daha masum ve daha güzel görürsün. Fakat yavaş yavaş hayata gözlerini açmaya başladığında bir yerlerden olağan gücüyle gelen “yetersizsin” mesajlarına karşı gardını almaya çalışırsın. Medya araçları dahil olmak üzere çevrendeki insanlar bile sürekli bu mesajı bir yerden sana taşıyor olabilirler. Bu yalanlara kendimizi kaptırırız ve sonucunda kendimizden nefret etmeye ve kendimizi sevmemeye başlarız.

Kendinden nefret etmeye son vermek istemez misin?

Hayatta kendinden nefret etmeni gerektirecek pek az şey vardır. Başkalarına vereceğin büyük zararlar veya yaptığın büyük kötülüklerin arından kendinden nefret etmeye başlayabilirsin. Ama bugüne kadar bunların yakınından geçmemiş olmana rağmen kendine nefretle bakıyorsan büyük bir yanlışın ve büyük bir yalanın parçasısın demektir. Ama biliyor musun? Bundan kurtulmak, kendinden nefret etmeyi sonlandırmak mümkündür. Tek yapman gereken izleyeceğin doğru yolu keşfetmektir.

  1. Geçmişte veya gelecekte yaşamamalısın. Bu kısım başlangıç için epey önemlidir. Kendinden nefret ediyor olmamın en önemli nedeni geçmişte veya gelecekte yaşamaya çalışman olabilir. Bu durumdan kendini kurtarmak zorundasın.
  2. Herkesin yanlış yapabileceğini bilmelisin. Hayat yanlışlar ve hatalarla doludur. Bunlardan birkaçını sen yapmış olabilirsin ama bu dünyanın sonu değildir. Gerekli dersi çıkartıp bir daha aynı hatayı veya yanlışı yapmamak koşuluyla yoluna devam etmelisin.
  3. Kulağına fısıldanan kötülüklerle yüzleşmelisin. Her insanın aklına kötü fikirler ve düşünceler gelebilir ama bunları uygulamaya koymadığın sürece kötü bir insan olmazsın. Tek yapman gereken bu kötü davranış ve düşüncelere uygun şekilde yaklaşıp onları etkisiz bırakmanın yolunu bulmaktır.
  4. Düşüncelerini sorgulamalısın. Aklına gelen ve seni kendinden nefret ettirmeye teşvik eden her türlü düşünceyi sorgulamalısın. Bu sorgulamalara gerçekçi bir biçimde yaklaşıp gereksiz olanları ortadan kaldırmaya çalışıp kendinden nefret etmeyi bir kenara bırakmalısın.
  5. Şefkatli davranış ve düşünceleri benimsemeyi denemelisin. İyiyi düşünelim iyi olsun şeklindeki yaklaşımı hayata geçirmelisin. Çok büyük hatalar yaptığını düşünebilirsin ama aynı hatayı tekrar yapmıyorsan bu senin için büyük bir problem olmamalıdır.
  6. Hayatı akışına bırakmalısın. Kendinden nefret etmek için sayısız neden bulabilirsin ama hangi nedeni bulursan bul bu kendine haksızlık ettiğin gerçeğini değiştirmeyecektir. Hayatı akışına bırakmayı denemeli ve bunun için en sevdiğin şeylerden destek almalısın.
  7. Kıskançlıktan uzak durmalısın. Kıskançlık senin için denizin ortasında çıkan bir girdap gibidir. Kıskançlık ve kendini başkalarıyla kıyaslama gibi bir davranış içerisine girersen kendinden nefret etmen neredeyse kaçınılmazdır. Her insanın iyi ve eksik yanlarının olduğunu kabul etmelisin.
  8. İyi düşüncelere sahip çıkmalısın. Etrafında yer alan insanlar senin hakkında iyi şeyler söylediği zaman hemen onlara sahip çıkmalı ve sımsıkı sarılmalısın. Bu iyi düşünceler sayesinde kendin hakkında aklına gelebilecek düşünceleri etkisiz bırakmayı başarman mümkündür.

Geçmişte veya gelecekte yaşamamalısın

Samimi olacağım. Kendinden nefret ediyorsan anı yaşamayı başaramıyorsun demektir. Geçmişte yaptığın bir şeye fena halde takık olabilir veya gelecekte henüz yapmadığın bir şeyi yapmış gibi davranıyor olabilirsin. Anı yaşamaya odaklanırsan ve bunu başarmaya çalışırsan kendinden nefret etmeyi aklının ucuna dahi getirmezsin.

Geçmişe veya geleceğe takılı kalmak zihinsel anlamda kendini tuzağa düşürmek anlamına gelir. Bunlar hareket edebilmen için üzerindeki ağırlığı olabildiğince yükseltirler ve neredeyse hareket etmeni engellerler. Bu yükler varken bir adım bile olsa ileriye doğru gitmen mümkün olmayabilir. Yapman gereken tek şey geçmişten veya gelecekten kendini bugüne, bu zamana geri getirmektir.

Herkesin yanlış yapabileceğini bilmelisin

Biz insanlar mükemmel varlıklar değiliz ve hiçbir zaman olamayız. Mükemmellik peşinde koşmak bizim en amaçsız uğraşlarımız arasında yer alır ve bunu gerçekleştiremeyeceğimizi kabul etmekte zorlanırız. Hata yaparız ama kabullenmeyiz, yanlış yaparız ama söyleyemeyiz çünkü bizim doğamızda kusurlu olanı kabullenmek yanlış yapmak demektir.

Hayatta mutlaka bir kahramana sahipsindir. Bu belki bir politik figür, belki başarılı bir asker, belki iyi bir yazar, belki aile bireylerinden birisi olabilir. Bu kahramanı araştırmalısın, onun hakkında her şeyi öğrenmeye çalışmalısın. Göreceğin manzarayı ben sana şimdiden söyleyeyim. Kahraman olarak bildiğin insanlar dahi hayatlarında hata yapmışlardır ama onlar hata yaptıkları için kendilerinden nefret etmek yerine, yaptıkları hatalardan ders çıkarıp yollarına devam etmişlerdir.

Kötü düşüncelerle yüzleşmelisin

Dünyanın en şeytani düşünceleri dahi aklına gelse bunları uygulamadığın sürece onlardan sorumlu olmazsın. Hayatın en temel kurallarından birisi budur çünkü her insanın aklında bu tür kötü düşünceler vardır. İnsan için önemli olan bu kötü düşünceleri yönetme ve onları bertaraf etmektir.

Aklına gelen kötü düşünceleri bir çırpıda yok etmek istiyorsan eğer onlara arkadaş gibi yaklaşmalısın. Eğer kılıcını çekip doğrudan onların üstüne gidersen ortadan kaybolurlar ama şekil değiştirip yeniden gelirler. Buna izin vermek yerine kötü düşüncelerinle bir arkadaş gibi yüzleşip yeşerip büyümelerine izin vermeden onları ortadan kaldırmalısın.

Düşüncelerini sorgulamalısın

Kendimizden nefret etmemize neden olan en büyük etken zihnimizde beslediğimiz antik düşüncelerdir. Yıllar, yıllar ve hatta yıllar boyunca aynı şeyi düşünüp bunu yapamadığımız için kendimizden nefret ediyor olabiliriz. İşte bu noktada araya gerçekçi olmak gibi bir etkeni dahil edip kendimizi bu durumdan kurtarmalıyız.

Aklına gelen tüm düşünceleri bir bir not ederek onlara gerçekçi bir biçimde yaklaşmalısın. Mesela geçmişte bir şey oldu ve senin artık onu düzeltme şansın yoksa artık onu kendine sorun edinmeye çalışmamalısın. Çünkü Atlas gibi dünyanı sırtında taşıyacak güce sahip olsan dahi yaşananları değiştirme şansın yoktur. Tüm düşüncelerini bu şekilde sorgulamalı ve gerçekçi davranarak kendini bu kıskaçtan kurtarıp hayatına devam etmelisin.

Şefkatli düşünceleri benimsemeye çalışmalısın

Genellikle kendimizden nefret etmemiz bir şeyi yanlış veya hatalı yaptıktan sonra başlangıç gösterir. Belki bir gün içkiyi fazla kaçırıp bir sevgilin olduğunu unutmuş ve başkasıyla flört etmeye kalkışmış olabilirsin. Büyük bir hatadır hatta kabul edilemez bir davranıştır ama sonuçta “bir hata” olduğunu kabul etmen bile büyük bir adımdır. Yoluna devam edebilmen için gurur yapıp hatanın üstünü örtüp hiçbir şey olmamış gibi davranmamış olman daha önemlidir.

Tekrar belirtmeliyim, hata yapmak değil aynı hayatı tekrar yapmak yanlış olandır. Bir hatayı bir kez yapabilirsin ama aynı hatanın yeniden olmasına izin veriyorsan işte o zaman büyük bir kişilik sorununun olduğunu kabul edebilirsin. Bunun dışında tüm seçeneklerde kendini şefkatli davranış ve düşüncelere bırakmalısın.

Hayatı akışına bırakmalısın

Hayatta hiçbir şey kendinden nefret etmek kadar seni kapkaranlık bir hapishaneye mahkum edemez. Bu düşünceden kurtulmak için elinden geleni yapmaya çalışmalısın. Hayatı akışına bırakman durumunda kendine bir kaçış yolu bulabilirsin ama bunu yaparken bazı ufak detaylara dikkat etmelisin.

Hayatını akışına bırakmak istiyorsan izlemen gereken en garanti yol yapmaktan keyif aldığın ama seni zorlayacak şeylerle uğraşmaktır. Bunları yerine getirirken zamanın nasıl geçtiğinin farkında olmazsın ve hayatı akışına bıraktığın için kendinden nefret etmek gibi bir düşünceyle zihnini karamsarlığa sevk etmezsin. Gerçekten hayatı akışına bırakmak istiyorsan müzik dinlemek, dizi veya film izlemek, kitap okumak veya spor yapmak gibi sevdiğin hobilerinden yardım almayı deneyebilirsin.

Kıskançlıktan uzak durmalısın

Bazı durumlarda kendini birileriyle kıyasladığın için kıskançlıktan ötürü kendinden nefret ediyor olabilirsin. Sürekli ben bundan daha iyiyim, ben bundan daha güzelim, o benden daha başarılı, şu benden daha zeki gibi garip ve faydasız kıyaslamalar içerisine girerek kendini dolduruşa getiriyor olabilirsin. Bu tür kıskançlık belirtisi olan davranışlardan olabildiğince uzak durmalısın.

Herkesin kişisel düzeyde iyi olduğu bir nokta vardır. Benzer şekilde herkesin kişisel düzeyde yetersiz kalabileceği veya kötü olduğu alanlar vardır. Her şey kişinin bakış açısıyla ilgilidir. Eğer sen sürekli eksik yanlarını görmeye meyilli davranırsan onları görürsün ve iyi yanlarını aklına bile getirmezsin. Böylelikle kendine büyük bir haksızlık ederek kendinden nefret etmeyi haklı bir şeymiş gibi görürsün.

İyi düşüncelere sahip çıkmalısın

Hayatında herkesin senin kötülüğüne çalıştığını düşünüyorsan yanılıyorsun demektir. Etrafında senin iyiliğini düşünen ve senin için iyi şeyler söyleyen kişiler olacaktır. Bu kişilerin senin hakkında söyledikleri iyi şeyleri mutlaka not etmelisin. Senin hakkında söylenmiş olan bu iyi düşünceleri daha sonra gözden geçirerek aslında ne kadar değerli birisi olduğunu görebilirsin.

Genelde değersiz olduğunu ve bir işe yaramadığını düşünen insanlar kendinden nefret etmeye alışkındırlar. Sen böyle bir insan olmamalısın, en önemlisi senin hakkında söylenmiş olan iyi düşüncelerin farkında olan birisi olmalısın. Hayatta sadece kusurlarını, hatalarını ve eksikliklerini gören biriysen bu biraz zordur. Öyleyse bakış açını değiştirme konusunda kendine destek olmaya çalışmalısın.

Kendinden nefret etmeyi bir kenara bırakabilecek misin? Bunu tekrar sana soruyorum çünkü yukarıdaki adımlarla bunu yapabilmen gerçekten mümkündür. Önemli olan kararlı olmak, neden bu durumda olduğunu bilmek ve karşılığında neler yapabileceğinin bilincinde olmaktır. Hayat her şeye rağmen yaşamaya değer güzelliktedir. Kendinden nefret etmek yerine iyi yanlarını düşünüp kendinden memnun olmalı ve kendine sevgiyle yaklaşmalısın.

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

6 Yorum

Yorum yapıp katkı sağla...