Aşırı duygusallık ile nasıl baş edebilirim?

A

Aşırı duygusallık veya aşırı hassasiyet ile nasıl başa çıkabilirim? Aklındaki soru tam olarak buysa bugün sana yardımcı olmaya çalışacağım. Bunu sana hayal satarak değil uygulamayı başaracağın kolay yöntemlerle gerçekleştirmeyi deneyeceğim.

En az senin kadar duygusal ve aşırı hassas birisi olduğumu söylesem bana inanır mısın? Bana inanman için ortada hiçbir sebep olmadığını düşünmeye başlayabilirsin. Bu çok doğal bir durum ama bana inanmanın sana hiçbir şey kaybettirmeyeceğini aksine pek çok şey kazandırabileceğini unutmamalısın.

Aşırı duygusallık ile nasıl mücadele edebilirim?

Aşırı duygusallığın aslında sağlıklı bir şey olduğunu en başından kabul etmelisin. Fakat bu duygusallık artık kontrol edilemez boyutlara ulaşmaya başlamışsa işte o zaman harekete geçmen gerektiğini bilmelisin. Duyguların senin düşmanın değil, dostlarındır. Aşırı duygusallığın yeri geldiğinde seni hatalara sürüklediğini düşündüğün için artık bu tutumdan kurtulmak isteyebilirsin. İşte bunun için hassasiyetini dengeleme yoluna gitmeyi deneyebilirsin.

 1. Birinci adımda duygularını keşfetmelisin. Aşırı duygusallıktan kurtulmak için ortaya koyulacak planda ilk adımı yaşanan duyguları keşfetmeye ayırmayı deneyeceğiz. Bu sayede kiminle mücadele ettiğini, nasıl ortaya çıktıklarını ve ilerleyen adımlarda onlara karşı neler yapabileceğini öğrenmiş olacaksın.
 2. İkinci adımda keşfettiğin düşüncülerini derinlemesine incelemelisin. Aşırı duygusallıktan kurtulmak için oluşturulan planda ikinci adım keşfedilen duygulara yönelik düşüncelerini inceleyerek onları daha yakından tanımak olacaktır. Bu bize harekete geçmeden önce en doğru yolu takip edebilmemiz konusunda yardımcı olacaktır.
 3. Üçüncü adımda duygusal dengeyi sağlamak için harekete geçmelisin. Aşırı hassasiyetten kurtulmak, duygusal dengeyi yakalamak ve yaşamın geri kalanında duygusal anlamda daha dirençli olmak için oluşturulan planı uygulamayı denemelisin. Her işte olduğu gibi başlangıçta bu seni biraz yoracaktır ama pes etmezsen yolun sonu selamete çıkmaktadır.

Duygularımı nasıl keşfederim?

Duygularını keşfetme ve onları daha yakından tanımaya çalışma aşaması biraz uzun sürebilir. Bunun için kendine vakit ayırmayı denemek zorundasın. Aşırı hassasiyetin bir kazanım değil doğuştan gelen bir durum olduğunu kabul ederek yola çıkmak iyi bir fikir olabilir.

 • Aşırı duygusallığın bir kazanım değil doğuştan gelen bir durum olduğunu kabul etmelisin. Birçok insanın düştüğü en büyük hatalardan birisi aşırı duygusallığın bir kazanım olduğunu düşünmektir. Genetik bir getiri olan aşırı duygusallık karşısında yapılabilecek en önemli şey bu durumu kabul edip onların etkisini azaltabilmektir.
 • Kendine vakit ayırıp kendini değerlendirmelisin. Bunu atlayıp duygusallık konusunda çaba gösteren herkes sonunda başarısız olacaktır. Kendini değerlendirmeden, aşırı duygusal olup olmadığını bilmeden hareket etmek seni hataya zorlayacağından bundan olabildiğince kaçınmalısın.
 • Duygu günlüğü tutarak yaşadığın tüm duyguları kayıt altında tutabilirsin. İşin yavaş yavaş pratiğe kaymasını sağlayan en önemli adımdır. Gün içerisinde yaşadığın duyguları anlık olarak kayıt altına almalısın. Böylece hangi duyguyu ne zaman ve hangi koşullarda yaşadığını kolayca tespit edebilirsin.
Oku:  Günlük nasıl yazılır?
 • Kendine olumlu veya olumsuz etiketler eklemekten vazgeçmelisin. Aşırı duygusal insanlar genellikle çevrelerinde yer alan insanlar tarafından belirli etiketlerle anılırlar. “Mızmız”, “sulu göz” gibi yakıştırmalarla daha önce sık sık karşılaşmış olabilirsin. Bu tür etiketlere kendini çok fazla kaptırmamalısın çünkü bunlar doğruları yansıtmazlar.
 • Duygularını harekete geçiren ögeleri ve durumları tespit etmelisin. Burası çok önemlidir çünkü duyguların durduk yere harekete geçmezler. Bir şeyler olduğunda veya bir şeylerle karşılaştığında aşırı hassasiyet sahibi olabilirsin. Bunun sebebi beyninin söz konusu durumlara otomatik cevaplar vermeye başlamasıdır. Bunun için bakış açını değiştirip farklı çerçeveden bakabilmeyi öğrenmelisin.
 • Aceleye yer vermeden yavaş yavaş ilerlemeye çalışmalısın. Duygusal konularla uğraşan biriysen mutlaka zamana ihtiyacın olacaktır. Hiçbir psikolojik sorun birkaç saatte veya bir gecede çözümlenemez. Bunun bilincinde olduğun sürece her şeyi hızlı bir biçimde çözebilmek için ekstra enerji tüketmekten uzak durabilirsin.
 • Duygularından kaçmadan onları yaşama cesaretini göstermelisin. Duygularını yaşamaktan kaçınmak aşırı hassasiyetten uzaklaşman anlamına gelmez. Aksine ne kadar kaçarsan onların sana verdiği zararı bir o kadar yükseltmiş olursun. Bu nedenle her zaman ortaya çıkan duyguyu yaşamaya çalışmalısın.

Düşüncelerimi nasıl incelerim?

Duygularını tanıyıp onların neler olduğunu keşfettikten sonra yapman gereken bu duygulara yönelik düşüncelerini incelemektir. Bunun sebebi duyguların tek başına bir anlam ifade etmemesi, onlara yönelik düşüncelerinin pek çok şeyi belirlemesidir. Düşüncelerini genel hatlarıyla inceledikten sonra uygulama aşamasına başarıyla geçiş yapabilirsin.

 • Seni aşırı duygusal yapan şeyler bilişle ilgili olabilir. Bilişle ilgili durumlar genellikle beynin zaman içerisinde öğrendiği ve belirli durumlara karşı verdiği otomatik cevaplarla alakalıdır. Bunlar kendiliğinden ortaya çıkmaz. Zaman içerisinde yaşadığın deneyimler doğrultusunda tüm kalıpları kendin oluşturursun. Bu kalıpları ortadan kaldırmak aşırı duygusallığın azalmasını sağlayabilir.
 • Kişiselleştirme ile mücadele etmelisin. Birisi bir şey anlattığında her şeyi kişisel algılayan biriysen aşırı hassas olman gayet doğaldır. Genelde pek çok meseleyi kişiselleştirerek algılama yoluna gitmek işin kolayıdır. Fakat anlatılanlar seninle ilgili değilse kişiselleştirme yapmanın gereksizliğinin farkında olmalısın.
 • Yakıştırılan etiketlerle mücadele edebilirsin. Başkalarının yakıştırdığı etiketlerden kurtulmak kolaydır ama kendi yakıştırdığın etiketler için aynı şeyi söylemek çok kolay değildir. Bu genelde kişiselleştirme boyutunu abartmakla ilgili bir durumdur. Genelleme yaparak kendini bir konuma yerleştirirsen devamında bir etiketin gelmesi garanti gibidir. Bundan olabildiğince kaçınmayı denemelisin.
 • Gereklilik durumlarına karşı mücadele edebilirsin. Bir şeylerde gereklilik standardını başkası belirlemişse bunlara karşı durmayı deneyebilirsin. Bir başkasının standardına ayak uydurmak demek onları atladığın zaman suçluluk ve pişmanlık ile boğuşman anlamına gelir. Sana mantıksız gelen tüm gereklilikleri elinin tersiyle itmeyi denemelisin.
 • Duygusal akıl yürütmeye karşı mücadele edebilirsin. Duygusal akıl yürütmenin sonucu gayet açıktır. Bir konuya karşı verdiğin duygusal tepkinin gerçek olduğunu düşünüp durursun. Duygusal akıl yürütme hemen hemen tüm insanlarda olan bir durumdur ama ona karşı mücadele etmek, onun sesini kısabilmek mümkündür. Yapman gereken olumsuz duygularının gerçekle olan ilişkisini irdelemektir.
 • Sonuçlara varmaktan kaçınmayı düşünebilirsin. Bazı insanlar bir olay karşısında arka planı öğrenmeden anında sonuçlara varmayı düşünürler. Bu tip durumlarda olumsuz duygu ve düşünceleri bertaraf edebilecek bilgilerden uzaklaşılır. Dinlemeden etmeden doğrudan sonuçlara varmak pek akıllıca bir iş olmadığından mutlaka bundan kaçınmalı hatta buna karşı ciddi şekilde savaşmaya çalışmalısın.

Harekete geçmeye ne dersin?

Duygularını tanımak ve duygularına yönelik düşüncelerini incelemek yapman gerekenleri öğrendiğin aşamalardır. Artık öğrendiklerini uygulamaya koyabileceğin bir plana ihtiyacın vardır. Bu planı hayata geçirmek istiyorsan öncelikle onu kendin için en uygulanabilir halde oluşturmaya çalışmalısın.

 • Faydalı alışkanlıklarla hayatını zenginleştirmeyi denemelisin. Hayatında yer alan alışkanlıklar senin için ne kadar faydalıysa yaşayacağın psikolojik problemleri atlatma olasılığın bir o kadar yüksektir. Spor yapmak, kitap okumak, meditasyon yapmak gibi faydalı alışkanlıklarla kendi sağlığını desteklemelisin.
Oku:  Okuma alışkanlığının faydaları nelerdir?
 • İletişim becerilerini güçlendirmeye çalışmalısın. İnsanlar zaman zaman yanlış biçimde kurdukları iletişimin ceremesini çekerler. Kendi duygu ve düşüncelerini karşıdakine aktarmakta zorluk çektikleri için aynı zamanda “hayır” diyebilme konusunda beceriksiz olurlar. Bu nedenle her zaman ama her zaman kendi ihtiyaçlarına ve duygularına yönelik iletişim kurmalısın.
 • Anlık kararlar vermekten kaçınıp sakinleştiğinde karar vermelisin. Belirli durumlara karşı göstereceğin tepkiler duyguların etkisi altındayken çok doğru olmazlar. Harekete geçme aşamasında böyle bir hataya düşmek istemiyorsan mutlaka önce sakinleşmeli ardından söz konusu duruma karşı ortaya koyacağın tepkinin nasıl olacağına karar vermelisin.
 • Başkalarına şefkatle yaklaşmayı öğrenmelisin. Aşırı hassasiyetinden ötürü insanlarla kurduğun ikili ilişkilerde çok fazla sorumluluk alma taraftarı olmayabilirsin. Yapacağın en ufak hatanın seni yerle bir edeceğini düşünüp dururken aslında hatanın yaşanmasını sağlarsın. Karşındaki kişiye sevgi ve şefkatle yaklaşıp aynı karşılığı alırsan yapılan hataları birlikte çözüme kavuşturmak çok daha kolay olacaktır.
 • Aşırı duygusal hassasiyet depresyona ve diğer psikolojik sorunlara yol açabilir. İnsanların duygusallıkları daha çok doğuştan gelen bir durum olsa bile bazı insanlar kendilerini yavaş yavaş aşırı duygusal bir insan haline dönüştürebilirler. Bunun getirisi ise aşırı duygusal hassasiyetin başka psikolojik sorunlara dönüşmesidir. Kendini yavaş yavaş bu yola girmiş gibi hissediyorsan bir şeylerin yolunda gitmediğinin farkında olmalısın.
 • Sabırlı olmayı öğrenmelisin. Duygusal olarak kendini geliştirmen, aşırı duygusallıktan kurtulman ve duygularını yönetebilme becerisine sahip olman zaman alıcı bir iştir. Bu nedenle olabildiğince sabırlı olmaya çalışmalısın. Bu süreçte karşına bolca engel çıkacaktır ama dirayetli olup bu engelleri aşabilmek yine senin elinde olacaktır.
 • Gerekliyse profesyonel destek almalısın. Her ne kadar burada yer alan bilgiler gibi sayısız bilgiyle kendini donatsan bile aşırı duygusallıkla başa çıkabilmek çok kolay olmayabilir. Bu tür bir konumda olduğunu hissediyorsan mutlaka ama mutlaka en kısa sürede profesyonel destek almayı düşünmelisin.

Aşırı duygusallıktan kurtulmak için hangi sorulara cevap bulmalıyım?

Aşırı duygusallıktan kurtulmak için yukarıda sunmuş olduğum adımlar sana yardımcı olduysa ve daha fazlasını öğrenmek istiyorsan okumaya devam edebilirsin. Aşırı duygusallığa sahip insanların sıkça aklına gelen ve cevaplandırması gereken bazı sorular vardır. Bu soruları Amy Morin en iyi şekilde özetlemiştir ve birlikte bu sorulara uygun cevaplar bularak oluşturduğun eylem planını güçlendirmeyi başarabilirsin.

 • Ne hissediyorum? Daha önceki başlıklarda belirtmiş olduğum bir öneriyi kapsayan sorudur. Aşırı duygusallığı yenebilmenin en doğru yolu hissettiklerini anlamaktan geçer. Bu şekilde ortaya çıkan duyguların ortaya çıkış nedenlerini saptamayı başarabilirsin.
 • Neden böyle hissediyorum? Hissettiğin duygunun nedenini belirlemek durumundasın. Bir beklentin varsa ve bu beklenti karşılanmamışsa üzgün olman gayet doğaldır. Fakat bazen boş yere oluşturulmuş olan beklentilerin getirileri baş edilemez derecede güçlü duygu yoğunlukları olabilir.
 • Bu probleme sahip arkadaşıma ne önerirdim? Pek çok insan için “kelin merhemi olsa kendi başına sürer” atasözü bir hayat felsefesi konumundadır. Ben bile okuyucularıma çok fazla şey önermeme rağmen yeri geldiğinde önerdiğim şeyleri kendim dahi gerçekleştiremem. Fakat bu önerileri bir başkasına sunuyormuş gibi değerlendirmeye alırsan onları gerçekleştirmek çok daha kolay olur.
 • Bu problemin üzerinde durmalı mıyım? Yaşadığın problemin üzerinde durma veya durmama konusunda bir karara varmalısın. Duygular çok ciddi problemlerden sonra ortaya çıkmışsa söz konusu problemin üzerinde durmak iyi bir fikir olabilir. Ancak önemsiz bir olaydan ötürü ortaya çıkan duygu yoğunluğunu kendi haline bırakmayı düşünmelisin.
 • Kendimi daha iyi hissedebilmem için neler yapabilirim? Aşırı hassas olan insanlar zor insanlardır. Düşünceleri pek çok şeyi yönlendirmeye yetecek kadar güçlüdür. Böyle bir insansan kendini daha iyi hissetmen için mutlaka ama mutlaka düşünce yönünü değiştirmen gerekir. Olaylara farklı bir bakış açısıyla yaklaşırsan aşırı hassasiyet zincirini kırmayı başarabilirsin.

Aşırı hassasiyete engel olabilecek belirli yöntemler var mı?

Aşırı duygusal ve aşırı hassas biriysen kendini kontrol etmek adına uygulamak isteyeceğin belirli yöntemler olabilir. Bu yöntemlerden en işlevsel yani kullanışlı olanları Lonerwolf yazarı Aletheia Luna bir araya getirerek paylaşmış. Eğer sende duygularını kontrol edip aşarı hassasiyetten uzaklaşmak istiyorsan aşağıda yer alan yöntemleri kullanmayı düşünebilirsin.

 • Sakinleşmek için kendine sakinleşecek bir alan bulabilirsin. Aşırı duygusal kişiler duygularını doruk noktasında yaşarlar. Duygusal anlamda baskıyı hissettiğin an kendi köşene çekilmeyi, sakinleşmeyi ve sessiz bir ortamda düşüncelerini toparlamayı düşünmelisin. Duygusal baskıyı oluşturan bir birey ise bu durumda bir süre ondan uzak durmalısın.
 • Seni mutlu edebilecek şeylere odaklanmayı düşünebilirsin. Son yaşanan olaylar sürekli olumsuz duyguları çekmene neden oluyorsa seni mutlu edebilecek şeylere odaklanmayı düşünebilirsin. Belki bugün ne yaparsan yap mutlu olamayabilirsin ama geçmişte yaptığın ve aşırı mutlu olduğun anı düşünerek benzer mutluluğa sahip olabilirsin.
 • Neşeli ve eğlenceli müzikler dinlemeyi veya benzer filmler izlemeyi deneyebilirsin. Daha önceki aşamalarda sana kitap okumayı önermiştim. Kitap okumak yerine farklı şekilde kendini toparlamayı düşünebilirsin. Eğer iyi bir müzik kulağına sahipsen neşeli ve eğlenceli müzikler dinleyebilirsin, eğer iyi bir izleyici olduğuna inanıyorsan neşeli ve eğlenceli filmler veya diziler izleyebilirsin.
 • Hayatın kısa, bu problemin de gelip geçici olduğunu düşünebilirsin. Bu düşünce seni pek çok duygusal yoğunluktan kurtarabilir. Hayat süregelen, devam eden ve devam ettikçe gelişen bir serüvendir. Bugün yaşadığın problem yarın olmayabilir. Bunun bilincinde olup anı yaşamaya çalışırsan hayattan daha fazla tat almayı başarabilirsin.

Aşırı duygusal birisiyim ama artık duyarsız olmak istiyorum, neler yapabilirim?

Duyarsız biri olmandan ziyade aşırı duygusal birisi olmanı yeğlerim. Duyarsızlık kontrol edilebilir değildir ve sorumsuzluk gibi ciddi problemlere yol açabilir. Yine de hayatında yaşanan her kötülüğü aşırı duygusallığa bağlayan biriysen duyarsızlık sana çözüm gibi gelebilir. Gerçekten istediğin duyarsız birisi olmak ise The Emotion Machine yazarı Steve Handler tarafından önerilenleri gözden geçirebilirsin.

 • Daha sessiz birisi olmaya çalışmalısın. İnsanların söylediği her şeye cevap vermek zorunda değilsin. Daha duyarsız olmanın veya daha duyarsız gibi gözükmenin en kolay yolu daha sessiz sakin birisi olmaktır. Bunu değerlendirmeyi düşünebilirsin.
 • Eleştirilere daha fazla açık olmalısın. Duyguların yıpranmasın diye bugüne kadar dışarıdan gelen eleştirilere tamamen kapalı bile olmuş olabilirsin. Kendi gelişimin için ve duygularının seni daha az yıpratması için artık eleştiri kabul edebilen bir birey olmalısın.
 • Kendi alanının dışarısına çıkmayı düşünmelisin. Aşırı duygusal insanların ortak özelliği bir kaplumbağa gibi dış etkenlere kapalı olmaktır. Artık yeni tatlara, yeni deneyimlere ve yeni etkinliklere açık olmalısın. Bugüne kadar hiç romantik komedi izlememiş olabilirsin ama en yakınındaki isim romantik komedi filmi izlemek istiyorsa bunu kabul ederek kendi alanının dışarısına çıkmayı göze almalısın.
 • Seni rahatsız eden fikirlere karşı düşünceni değiştirebilirsin. Bir olayın veya bir kişinin seni aşırı rahatsız ettiğini düşün. Yapmak istediğin ilk şey bu olaydan veya kişiden uzak durma olur. Bu durumun seni neden bu kadar alakadar ettiğini yeniden düşünerek uzaklaşmaya gerek kalmadan söz konusu olay veya kişileri önem listesinin dışarısına itmeyi başarabilirsin.
 • Derin düşünceleri azaltabilirsin. Aşırı duygusal insanlar genellikle yaşadıkları bir olayı derin derin düşünme yoluna giderler. Bu derin düşünme seansı onları daha hassas ve duyarlı hale dönüştürür. Yaşadığın her olayı derin derin düşünmekten vazgeçerek bu sorunu önemli ölçüde aşman söz konusu olabilir.
 • Duyarsız olmak istiyorsan kendine güvenmelisin. Başkasının onayına ihtiyaç duyarak hareket eden kişiler genelde daha hassas olurlar. Bu zinciri kırıp kendi kararlarına sadık kalmayı deneyebilirsin. Kendine güvenip kendi doğrularının peşinden gitmek seni aşırı duygusallıktan uzaklaştırabilir.

Aşırı duygusallıktan kurtulmak için bu bilgilerin işine yarayacağını umut ediyorum. Aşırı duygusallığın veya aşırı hassasiyetin çok kötü bir şey olmadığını bilmelisin. Yine de duygularını dengede tutmak hayatının daha kaliteli olmasını sağlamak için çok daha iyi bir tercih olacaktır. Bu konuda daha fazla bilgiye ihtiyacın varsa yorum yapıp bana ulaşabilirsin.

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

34 Yorum

Yorum yapıp katkı sağla...

 • Anlamadığım konu hem duygunun yaşanması öneriliyor hem de o duygu anında başka faaliyetlere yönelerek kitap okumak dizi izlemek vs. O duyguyu unutmak baskılamak öneriliyor. Yani o duygu geldiğinde ben dizi film izlesem duygularımı bastırmış olmam mı?

  • Merhaba,

   Değerli yorumunuz için teşekkür ediyorum. Sorunuzun cevabına gelince kademeli yaklaşımı öneriyorum. Bir duyguyu başa çıkamayacak kadar yoğun hissetmeniz durumunda onu yaşamak için direnirseniz başınız ağrır ve o duyguyla başa çıkma şansınızı düşürmüş olursunuz. Bunun için duygunun getirdiği yükü azaltmak adına o an dizi izlemek, kitap okumak, müzik dinlemek ve oyun izlemek gibi aktiviteleri yapmayı tercih edebilirsiniz. Sakinleştikten sonra o an yaşadığınız durumu daha verimli şekilde analiz edebileceksiniz. İşte bu noktada duygunuzu ele almanız ve sorunlara çözümler bulmanız gerekir.

   Umarım cevabım size yardımcı olmuştur. Keyifli, huzurlu ve mutlu bir hayat dilerim. 🙂

  • Merhaba, sanırım yazı için teşekkür ettiniz. Asıl ben vaktinizi ayırıp yorum bıraktığınız için teşekkür ediyorum. Sağlıklı ve huzurlu bir hayat dilerim. 🙂

 • Gercekten bu yazı icin cok tesekkur ederim psikolog veya yaşam koçu değilsiniz ama emin olun bir cok psikologdan ve yaşam koçundan daha guzel anlatmışsınız bu konu hakkında bana daha cok destek olursaniz cok severim

  • Merhaba,

   Size elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağım merak etmeyin. Değerli düşünceleriniz için çok teşekkür ediyorum. Önemli olan size yardımcı olabilmek. Keyifli ve mutlu bir hayat dilerim. 🙂

  • Merhaba ben gerçekten çok duygusalım yani böyle bir şey olduğu zaman yok ağlamak istemiyorum diyorum ama cidden olmuyor hemen gözyaşlarım dökülüyor ve yani her şeye karşı bir duygusallığım var hiç memnun değilim bu durumdan ama elimden bir şey gelmiyor ailemden uzakta okuyacağım daha okul başlamadı ailemi görünce ağlamaya başlıyorum veya işte okulda böyle yaparım falan dediğimde bile ağlamaya başlıyorum defalarca engel olmaya çalıştım ama olmuyor sizce herhangi bir desteğe ihtiyacım var mı yoksa kendim başarabilir miyim

   • Merhaba,

    Tavsiyem psikolojik destek almanız yönünde olacaktır. Her şeye karşı hassasiyet geliştirmiş olmanızdan dolayı söylüyorum bunu. En azından durumunuzun ne olduğunu öğrenmiş olursunuz. Hangi şehirde yaşıyorsunuz veya hangi şehirde okuyacaksınız. İstanbul ise sizi iyi yerlere yönlendirebilirim.

 • Merhaba.ben çok duygusal bir insanım.ve bu benim elimde olan bir şey değil.ne kadar güçlü görünmeye calissamda olmuyor.bir ay içeri sinde çok sevdiğim dört insanimi kaybettim ve en ufak bir hatıra bir anı bir hareket bir şarkı sözü bir resim yada bir nesne onları bana hatırlatıyor.sevdigim yanlarında olmak istediğim sevdiklerim bana çok uzak ve onların yanına gitmem imkansız.b u beni her geçen gün takatten dusuruyor.dusunmekten yoruldum.aglamaktan yoruldum.bazen aglamak bile gelmiyor artık içimden.napabilirim?

  • Merhaba,

   Bunun kolay bir durum olmadığı doğru ama olumsuz noktalarına odaklandığın sürece orada kalmaya devam edersiniz. Yapmanız gereken bu ayrılık durumunun biraz olumlu yönlerini araştırmaktır. Artık biraz daha özgür bir birey sayılırsınız. Onların önemini daha iyi anlayabilirsiniz, onlara bağlı olduğunuzu fark edebilirsiniz ve ayrı kaldığınız zaman ortaya çıkan en ufak detayların dahi farkına varabilirsiniz.

   Sevdiğiniz insanlardan uzakta kalmanız sizi duygusal boşluğa bırakır ve sürekli onları özlediğinizi düşünürseniz o boşluktan çıkamazsınız. Bu düşünceden kurtulmak kolay değil ama hayatınıza devam etmek zorundasınız. Onlarla geçirdiğiniz vakitlerin değeri elbette farklı olacaktır ama hayatın gerçekleriyle yüzleşmeniz gerek. Tek başınıza ayakta kalıp hayata tutunmanız gerekmektedir.

   Hayatın geri kalanında bir nebze olsun onlar yokmuş gibi davranmaya alışmalısınız. Bu sizi zorluyorsa, sürekli ağlamaya ihtiyaç duyuyorsanız veya kendinizi her geçen gün biraz daha kötü hissediyorsanız mutlaka psikolojik destek almalısınız. Bunun anlamı bulunduğunuz durumla tek başınıza mücadele edebilecek durumda değilsiniz demektir. Kendinizi yıpratmak yerine profesyonellere danışmalısınız.

   E-posta: [email protected]
   Facebook: http://www.facebook.com/Grisayfalar
   Twitter: https://twitter.com/grisayfalarcom

 • Merhaba Kaan bey, ben hayvanlara karşı çok aşırı duygusalım onlara en ufak bir zarar gelmesine dayanamıyorum hemen ağlıyorum insanların zalim davranışlarına isyan ediyorum ve çok yıpratıyorum kendimi. Bu en aşırı dayanılmaz olan. Onun dışında her an ağlamaya programlıymışım gibi en ufak olaylarda mutsuz olup kendimi kahrediyorum. Bu durum iş hayatımı da olumsuz etkiliyor en ufak olaylara karşı mücadele gücümün olmayışı olumsuz etkiliyor, özel hayatımda da çok alınganım her sorunu üzerime çekip karşımdaki insanı da çok fazla yorduğumu düşünüyorum. Yazınızı okudum çok etkili nokta atışları yapmışsınız teşekkürederim onun dışında bana tavsiyeniz ne olur? Şimdiden teşekkürederim.

  • Merhaba Melek Hanım,

   Öncelikle sürekli mutsuz gezmenizi irdelemeniz gerek. Duygusallığın sebebi mutsuzluk ve üzüntü sebebi olabilir. Bunun için zaman içerisinde gelişen pek çok farklı olaylar etkili olabilmektedir. Mutsuzluk veya üzüntü seviyenizi belirlemek için aşağıdaki sorulara cevap verebilirsiniz:

   – Arkadaşlarınız veya ailenizle eskisinden daha az mı görüşüyorsunuz?
   Kolayca sinirleniyor musunuz?
   Ortada hiçbir neden yokken ağlıyor veya duygusal oluyor musunuz?
   Daha önce ilgi duyduğunuz şeylere artık ilgi duymuyor musunuz?
   Eskisinden daha az veya daha fazla uyuma gibi bir alışkanlığa sahip misiniz?
   Eskisinden daha az veya daha az yemek yeme alışkanlığına sahip misiniz?
   Çalışma ortamında her şeyin daha öncelerden çok daha zor ve çetin olduğunu düşünüyor musunuz?

   Yazdıklarınızın içerisinde bu sorulara cevap verebilecek çeşitli aktarımlar mevcut. Bu nedenle hayatınızı mutsuzluk esir almış diyebilirim yani aşırı duygusallığa değil bu kısma odaklanmanız gerek. Bu durumun pek çok farklı yan etkisi vardır:

   – Sürekli stresli olabilirsiniz.
   – Sürekli başkalarıyla tartışmak isteyebilirsiniz.
   – Okulda veya işte problemlere sahip olabilirsiniz.
   – Hormonal değişiklikler yaşayabilirsiniz.

   Neler olup bittiğini öğrenebilmek için kendinizi yakından takip etmelisiniz. Yapmanız gereken güvendiğiniz birinden yardım almak, duygularınızı sürekli yazarak kaydetmek ve karşılaştığınız zorluklarla doğru zamanlarda yüzleşmek. Bunları yaparsanız hayatınızda yer alan mutsuzluk bulutlarını dağıtabilirsiniz.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim. Dilediğiniz zaman yorum yaparak, e-posta veya Facebook yoluyla iletişim kurarak bana ulaşabilirsiniz.

   E-posta: [email protected]
   Facebook: http://www.facebook.com/Grisayfalar

 • 1
 • 2