Gerçek dost bulma: Dost kazanarak yalnızlıktan kurtuluş

G

Gerçek dost… En başından kabul etmeliyim çok geniş kapsamlı bir konudur. Herkesin söyleyebilecek bir şeyi vardır ve hemen hemen herkes iyi bir dost edinme telaşındadır. İyi bir dost kazanmak kolay değildir, zaten çoğu zaman iki kişi arasındaki dostluk zamanla kendiliğinden oluşur.

Bu yazı fikrini son dönemlerde sıkça gelen mesajlarda yer alan yalnızlık durumlarından çıkardığımı ifade etmeliyim. İnsanlar çok yalnız, tek başlarına ne yapacaklarını bilmeden oradan oraya sürüklenmekteler. Yakınında olan kişileri ise dertlerini anlatacak kadar güvenilir bulmuyorlar. Hal böyle olunca gerçek dostluk kavramı tartışmaya açık hale geliyor. İnsan insana güvenemez olduğundan bu kavram sorgulandıkça sorgulanıyor.

Gerçek Dost: Kayboluşun Temsili

Dost nedir veya dost nasıl olmalıdır sorularını bana sorarsan sana bir cevap veremem. Güvenilir olmalı, doğruyu söylemeli, derdimi anlamalı, beni dinlemeli, zor günümde yanımda olmalı falan gibi onlarca şey sıralanabilir ama bunlar esasında klişeden başka bir şey değildir. Emin olun gerçek dost dediğiniz kişiler bunları umursamazlar çünkü umursadıkları tek şey sizin iyi olmanızdır.

Bana göre gerçek bir dost güvenilir olurken aynı dili konuşabildiğin birisi olmalıdır. Hayatında tanıdığın en güvenilir insanla tanışsan bile bu insanı dostun veya iyi arkadaşın olarak kabul etmek mümkün değildir. O kişiyle aynı dili konuşamadığın müddetçe arada daima engel olacaktır. Bu nedenle, bana göre gerçek dostluk güven ve anlaşma arasında bir kayboluşu temsil etmektedir.

Gerçek Dost Nasıl Bulunur?

Gerçek dost nasıl bulunur? Mükemmel bir soru öyle değil mi? Eğer bunun için buradaysan sana yardımcı olmak için elimden geleni yapacağım. Gerçek dostu arıyorsan tembel olmaman gerektiğini unutmamalısın. Bana göre gerçek dost güven ve anlaşma arasında kayboluşu temsil etse bile genel tanıma göre insanın gerçek dostu birlikte güldüğü, birlikte ağladığı, büyük fedakarlıklar yapabildiği kişilerdir.

 • Oturduğun yerden dostu bırak arkadaş dahi edinmen mümkün değil. Benim gibi kendini dışarıya tamamen kapatırsan hayatına yeni insan girmez ve elindekilerle yetinirsin. Bu durumda sahip olduğun arkadaşlıklar senin için yeterli demektir. Fakat yalnız olduğunu düşünüyorsan ve yeni arkadaşlara veya dostlara ihtiyacın varsa sosyalleşmeye çalışmak ilk işin olmalıdır.
 • Yeni birisiyle tanışmak başlangıçta aşırı hassasiyete sahip olman anlamına gelebilir. Yeni tanıştığın her insanı hayatında bir yere koymakla uğraşırsan yanlış yapıyorsun demektir. Çünkü o insanla iletişim kurmadan ve vakit geçirmeden ona hayatında yer veremezsin. Bu nedenle birileriyle ilk kez tanıştığında aşırı hassasiyet göstermen son derece gereksizdir.
 • Bazı insanlar karşıdaki kişi için “onun ne mal olduğunu ilk görüşte anlarım” deme yoluna giderler. Sezgileri çok güçlü olan kişiler için bu söylem biraz doğru olsa dahi bu söylemin hatalı olma olasılığı vardır. Bir insanla belirli bir süre geçirmeden onun nasıl birisi olduğunu anlamak mümkün değildir.
 • Gerçek dostu bulmak zaman alıcıdır. Zaman alıcı olan her işte olduğu gibi sabır epey önemlidir. Yapman gereken sabretmektir. Hayatın her anında gerçek bir dostla çalışma fırsatın olmayabilir.

Lise öğrenimim hazırlık dahil olmak üzere toplam 4 yıldır. Lisedeki arkadaşlarımla çok sık vakit geçirdim, hala vakit geçiriyorum. Liseden edindiğim arkadaşlarım belki ömrümün sonuna kadar en iyi arkadaşlarım ve dostlarım olarak kalacaklar. Çünkü hala onlarla muhabbetim var, hala onlarla gülüp onlarla ağlayabiliyorum, onlarla tartışıyorum, sakarlıklarım onlar için tahammül edilebilir, fevri çıkışlarım onlar için gelip geçicidir. Bugün aramız bozuksa, yarın can ciğer kuzu sarması olabilirim.

Bunları neden anlattım? Dost edinmenin zaman gerektiğini daha iyi anlaman için elbette. Gerçi bugünün lise arkadaşlıklarında benzer bağların olacağını düşünmüyorum. Muhtemelen birkaç yıl içerisinde liseli gençler ellerindeki arkadaşlık stoklarını eritip yeni arkadaşlar edinmeye çalışacaklar. Her şeyin eskiye göre çok daha hızlı bir biçimde akıp gitmesi bu sonuçları ortaya çıkaracaktır.

Gerçek Dost Bulma – İletişim Zamanı

Gerçek dost bulmak için yukarıdaki anlattıklarım işe yaradığını düşünüyorsan artık tanıştığın yeni kişilerle iletişim boyutunu güçlendirme yoluna gidebilirsin. Potansiyel olarak iyi arkadaşın olacağını düşündüğün kişilerle bol bol iletişim kurmalısın. Onların ilgi alanlarını öğrenmeli ve sürekli olarak yeni tartışma konuları bularak karşılıklı fikir alışverişinde bulunmalısın.

 • İletişim kanalını tek bir kanal ile sınırlı tutarsan yeni tanıştığın kişilerle iletişimini zayıf tutabilirsin. Bir kişinin sadece telefon numarasını almak iletişim için yeterli olmayabilir. Onun e-posta adresini almayı düşünebilir veya sosyal medya hesaplarından iletişim kurmayı düşünebilirsin.
 • Bazı insanlar sadece dijital ortamda iletişimi sürdürerek iyi arkadaş olabileceklerini düşünmektedirler. Bu istisnalar hariç çok mümkün değildir. Mutlaka zaman zaman birlikte vakit geçirmek için dışarı çıkmak ve sosyal faaliyetler gerçekleştirmek gerekir. Bunlar iletişim güçlenmesi için son derece önemlidir.
 • Dostluk bağları söz konusu olduğunda her zaman patron gibi davranmak işin çıkmaza girmesine neden olur. Birilerini davet ederek onların davetlere icazet etmesini beklemek doğru değildir. Çağrıldığın zaman gitmeli, sohbetlere veya sosyal faaliyetlere iştirak etmelisin.

Tekrar hatırlatmak gerekirse dostluk veya iyi arkadaşlık hemen bir günde ortaya çıkabilecek bir durum değildir. Arkadaşlığın oluşması vakit gerektirir. Ancak iletişimi güçlü tutman durumunda bunların hepsi kendiliğinden oluşacaktır. Sadece arkadaş edinmeye ve edindiğin arkadaşlarla vakit geçirmeye özen göstermelisin.

Gerçek Dost Bulma – Anlaşma Zamanı

Yalnızlıktan kurtulmak için arkadaş ve dost edinmeye çalışanların en sık hata yaptıkları noktalardan birisi bu kısımdır. Karşıdaki kişiyle anlaşamadığın sürece onunla dost olma olasılığın yoktur. Bunu kabul etmezsen her arkadaş edinme denemen başarısızlık ve hayal kırıklığıyla dolu olacaktır.

 • Gerçek dost iyi vakit geçirdiğin kişidir. Onunla vakit geçirirken gülüp eğlenebilir, ona derdini anlatabilir veya onu dinleyebilirsin. Gerçek dost sadece vakit geçirmek için seninle muhabbet eden kişi değildir. Zor anında yanında olan, sana yardımcı olmak için her türlü fedakarlığı yapmayı göze alan kişidir.
 • Gerçek dost seni asla karanlıkta bırakmaz. Sana daima yardımcı olmak için çaba gösterir. Sana karşı dürüsttür, seni yalan söyleyerek oyalamak yerine sana yol göstermek için çaba gösterir. Senin için en iyi olanı bulabilmek için başının etini yese bile hiç yılmadan görevini yerine getirmek için çaba gösterir.
 • Gerçek dost sadıktır. Arkadaşlık söz konusu olduğunda sadakatin ne demek olduğunu iyi bilir. Seninle aynı fikirde olmasa bile seni dinlemeye ve anlamaya çalışır. Gerçek dost için tartışmalarda galip yoktur, sadece anlaşma ve tartışmadan keyif almak vardır.
 • Gerçek dost güvenilir olmalıdır. Sır olarak aktardığın her şeyi kendisinde tutmayı başarmalıdır. Gerçek dost için sırlar saklanması gereken mücevherlerdir ve ortalığa saçılmaması gerekir. Bunun bilincinde olmayan kişiden gerçek bir dost olmasını bekleyemezsin.
 • Gerçek dost sorumluluktan kaçmaz. İhtiyaç duyduğun her an yanında olan kişi senin gerçek dostundur. Telefonlarına cevap vermeyen, seni askıda tutan ve ihtiyaç duyduğunda arayan kişinin gerçek dost olmasını beklemen yanlıştır. Gerçek dost yangını söndürmeye hazır itfaiye eri gibidir. Her an göreve hazırdır.

Tüm bunlara ek olarak gerçek dost destekleyicidir. Seni değiştirmekle uğraşmaz, seni ne olursa olsun destekler. Hatalarını göstermek için fırsat kollamaz aksine bu hataları en uygun biçimde sana göstererek düzeltmene yardımcı olur. Eğer gerçek bir dost arıyorsan tüm bu nitelikleri taşıyan kişiyi bulmaya çalışmalısın.

Kitap Tavsiyesi: Dostluk Ekmeği (Darien Gee)

Dostluk üzerine yazılmış ve keyifle okuyabileceğin bir kitapla yazıyı sonlandırmak istedim. Dostluk üzerine yazılmış sayısız eser bulunmaktadır ama Darien Gee tarafından yazılmış olan Dostluk Ekmeği romanı en etkili olanlardan birisidir. Keyifle okuyabileceğin bu eserle ilgili detaylara aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsin.

Arkadya Yayınları: Dostluk Ekmeği – Darien Gee

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

Yorum yap

Yorum yapıp katkı sağla...