İnsan kendini nasıl tanır?

insan kendini nasıl tanır

İnsanın kendini tanıması, kendini bulması ve daha sonra kendini bulması anlamına gelir. Kendinizi tanımayı başladığınız zaman, hayatınız boyunca atıp atabileceğiniz en ihtişamlı adımlardan birini atmış olursunuz. Kendi kendinize yetmeye başlayabilirsiniz. Kendi işlerinizi daha kolay halledebilirsiniz. İnsanın kendini tanıması zordur ama bu yolda ortaya koyacağınız çaba kesinlikle kayda değerdir.

Kendini tanımak isteyen ama bunu bir türlü başaramayan biri misiniz? Endişelenmeyin. Bu yazıyı okumayı bitirdikten sonra bu yolda neler yapabileceğinizi öğrenebileceksiniz. Size basit adımlarla kendinizi tanıma konusunda neler yapabileceğinizi anlatacağım. Bu konuda başarılı olup olamayacağımı elbette bilemem ama daha önce “değişim” ve “gelişim” üzerine yazmış olduğum iki yazının ilgi çekici bulunduğunu söylersem sanırım biraz olsun içinizde okuma hissi uyandırmayı başarabilirim.

İnsan Kendini Nasıl Tanır?

İnsan kendini nasıl tanır sorusunu birkaç ana başlıkta ele alacağım. Bu ana başlıkların içerisinde size yardımcı olabilecek çeşitli alt başlıklar yer alacaktır. Eğer işinize yaramayacağını düşündüğünüz başlıklar olursa okumadan geçmeyi düşünebilirsiniz. Ancak emin olun birkaç dakikanızı ayırarak edineceğiniz bilgiler kendinizi tanıma konusunda size fazlasıyla yardımcı olabilir.

Okuma Önerisi:  İnsan kendini nasıl değiştirir?

Karşınıza çıkacak ilk başlık daha bilinçli olma” konusunda size yardımcı olabilecek pratik bilgilerden oluşacaktır. İkinci ana başlıkta “kendi dünyanızın derinliklerine inerek” kendinizi keşfetmeyi ve kazanmayı başarabileceksiniz. Üçüncü ana başlık “bakış açınızı değiştirme ve iyileştirme” odaklı bilgilerden oluşmaktadır. Son ana başlıkta ise “iyi ile yararlı olanı yakalama ve bu konuda ısrarcı olma” merkezli ipuçları yer almaktadır.

Yazının sonuna geldiğinizde kendinizi tanımaya başlayabilecek ve kendiniz için neyin iyi olduğuna daha iyi karar verebileceksiniz. İnsanın kendini tanıması gerçekten zordur. Dürüstlük, çaba, vakit, süreklilik ve vakit gerektirir. Bunların hepsi bir insan için en değerli nitelikler arasındadır. Kendinizi tanımaya hazırsanız okumaya devam edebilirsiniz.

Okuma Önerisi:  İnsan kendini nasıl geliştirir?

1. Bilinçlenme Aşaması

Bilinçlenme aşaması kendinizi daha iyi tanımanız için atmanız gereken ilk adımdır. Bu adım gayet basit ve anlaşılırdır. Yapmanız gereken kendinize yol göstermektir. Kendinizi daha iyi tanımak istiyorsanız atabileceğiniz daha farklı adımlar olabilir ama en iyisi bilinçlenme aşamasıyla başlamaktır.

Bugüne kadar yerine getirdiğiniz tüm hedeflerinizi aklınıza getirin ve bu hedefleri bir yere not edin. Ardından belirlemiş olduğunuz hedefleri not edin. Hedeflerinizi tam olarak ortaya koyduktan sonra hayatınızda yaşanmış olan son olayları düşünmeye başlayın. Bu olaylardan sizi en çok etkileyen ve davranışlarınızı şekillendiren olaylar neler ise bunları da not edin. Örnek için aşağıya göz atabilirsiniz.

 • Blog sahibi olmak gerçekleştirdiğim bir hedeftir.
 • Kitaplar, okuma, tarih ve kişisel gelişim üzerine kaliteli bir blog sahibi olmak gerçekleştirmek istediğim bir hedeftir.
 • Popüler bir oyun sitesinin alınan yanlış kararlar ile uçuruma yuvarlanması yakın zamanda yaşadığım ve blog yazarlığı üzerine takip ettiğim stratejileri değiştiren bir olaydır.

Not etmeniz gerekenleri bir kenara yazdıysanız şimdi en başından itibaren okumaya başlayın. Okurken mutlaka bir şeylerin farkına varacaksanız. Evet, hedefleriniz ve elde ettikleriniz dahil olmak üzere hayatta yaşanan her şey geleceğinizi, düşüncelerinizi ve davranışlarınızı etkilemektedir. Not ettiğiniz her şey aslında sizi oluşturan etkenlerdir.

Bilinçlenme aşaması sorunları ve durumları netleştirme aşamasıdır. Yaşadığınız olaylar sizin bir daha o yönde bir atılım yapmanıza engel olup kendinizden tam verim alabilmenize engel olabilir. Örneğin, yeni bir oyun sitesi kurup yola devam etmek bu blog adresini güncel tutmaktan daha basit olsa bile aynı sonuçla karşılaşmaktan çekindiğim için bu gerçekleştirmeyi düşünmüyorum.

Geçmişinizi netleştirmeniz için biraz vaktiniz olacaktır. Bu netleştirme gayretiniz sonuç verecek ve ufak bir şey olarak gözüken ama gerçekte sizi etkileyen olayları tespit edebilmenizi sağlayacaktır. Olumsuz olaylar konusunda ise onların sonuçlarına değil onlardan ne öğrendiğinize odaklanmanız gerekir. Herkes geçmişinde olumsuz bir takım olaylar yaşamış olabilir, bunları tamamen görmezden gelmek veya bunlara tamamen takılı kalmak size yardımcı olmayacaktır. Yapmanız gereken olumlu ve olumsuz tüm yaşadıklarınızdan ders çıkartmaktır.

2. Diğerlerinin düşüncesinden uzaklaşın

Bilinçlenme aşamasının ikinci evresinde ise kendinizi diğerlerinin düşüncelerinden uzaklaştırmalısınız. İnsanların büyük bir kısmı benzer yapıda hayata sahiptir. Okulu bitirmek, iş bulmak, evlenmek, çocuk sahibi olmak, torun sahibi olmak şeklinde devam eden bu yapı her bir kimse tarafından her bireye tavsiye edilir. Bu tavsiyeyi alan herkes hemen yapıya ayak uydurmaya çalışarak kendisini topluma kabul ettirmeye çalışır. Sonucunda ise toplumun/çevrenin istediği şekilde bir birey olabilirsiniz fakat kendiniz olamayabilirsiniz.

 • Çevrenizdeki insanların size ne söylediği değil sizin kendinizi nasıl hissettiğiniz önemlidir. Okulu bitirdikten sonra iş bulmuş olabilirsiniz ama bu sizin hemen evlenmeniz gerektiği anlamına gelmez. Bunu yapmadığınız sürece çevrenizdeki insanların üzerinizdeki baskısı artış gösterebilir. Onlara göre “istenmeyen”, “başarısız” ve “aykırı” bir birey olabilirsiniz. Önemli olan kendinizi nasıl hissettiğinizdir.
 • Başkalarının düşüncesine saygı duymanız gayet doğaldır. Fakat onların istediği gibi hareket etmek zorunda değilsiniz. Çevrenizdeki insanların size söylediklerine geçerli nedenlerle karşı çıkabiliyorsanız bu durumda onlardan farklı hareket edebilecek bir bireysiniz demektir. Bu size daha fazla şey öğrenme olanağı ve hedeflerinizi yakalama fırsatı sunar.

Kendinize güvenmeye ve inanmaya başlayın. Başkalarının size söylediklerine göre hareket ediyorsanız sorun bellidir. Sizin kendinize saygınız yok demektir. Önce bu sorunu ortadan kaldırmalısınız. Kendinize ve kendi hislerinize inanmanız gerekmektedir. Her şey zaman içerisinde yaşanacağı için biraz sabırlı olmanız gerekmektedir.

 • Geçmişten bugüne kadar getirdiğiniz sorunlarınıza artık veda etme zamanı gelmiş demektir. Bunu gerçekleştirmek kolay olmayacaktır ama yaptıktan sonra kendinize olan güveniniz artacaktır.
 • Yanlış bile olsa kendi düşüncelerinize ve düşünme biçiminize inanmalısınız. Herkesin hata yapabileceğini kabul ederek hareket etmelisiniz. Hayatta sorumluluk almaya başlamalısınız.
 • Plan yaparken detayları atlamadan ilerlemeli ve plan yaptığınız konuyu geniş bir biçimde ele almalısınız.

3. Hayatınızda beyaz bir sayfa açın

Bilinçlenme aşamasında son adıma geçmeden önce kendinize en büyük iyiliği yapın ve hayatınızda beyaz bir sayfa açın. Bu beyaz sayfanın kolayca karalanmasına izin vermeyin. Kötü alışkanlıklarınızdan vazgeçin.

 • Sigara, alkol, aşırı yemek yeme gibi alışkanlıklarınız varsa bunları bırakın. Alışkanlıklar insanın yaşayış şeklini belirlemektedir. Bu nedenle daha faydalı alışkanlıklar edinmeye çalışın.
 • Bazı bireyler için alışkanlıkları düzenlemek, kötü alışkanlıklardan kurtulup iyi alışkanlıklar edinmek zorlayıcı olabilir. Bunun için profesyonel destek almayı düşünebilirsiniz. Unutmayın, her şey kendinizi tanıyabilmeniz ve gerçek potansiyelinizi ortaya çıkarabilmek içindir.

Bilinçlenme aşamasının son adımında ise artık kendinize çeki düzen vermelisiniz. Yapmanız gereken güne erken başlayıp günü doğru vakitte bitirmek, bahanelere sığınmadan gün içerisinde yapmanız gerekenleri yapmaktır. Hayatınızı bir düzene oturttuğunuz zaman hedeflerinizi gerçekleştirme, kendinizi tanıyıp geliştirme konusunda daha fazla şansa sahip olabilirsiniz.

4. Kazanma Aşaması

Bilinçlenme aşamasından başarılı bir biçimde geçtiyseniz artık kendinizi tanımaya çok yakın olabilirsiniz. Hatta kendinizi tanımayı başarmış bile olabilirsiniz. Fakat kendinizi tanıdıktan sonra her şeyin bittiğini düşünmemelisiniz. Yeni hedefiniz kazanma aşamasına geçiştir. Kendinize değer katmalısınız.

Kazanma aşamasının ilk adımı gün içerisinde belirli süreyle tek başınıza kalmak ve düşünmektir. Yürüyüşe çıkıp hem spor yapıp hem de kendinize düşünme alanı oluşturabilirsiniz. Yapmanız gereken bellidir. Her zaman duyduğunuz seslerden, gürültülerden ve etkilerden uzak durmalısınız. Uzak durduğunuz bu süre zarfında ise planlarınızı yapmalısınız.

 • Her insanın yalnız kalmaya ihtiyacı vardır. İçine kapanık bir insansanız bu size oldukça doğal gelecektir çünkü gün içerisinde belirli bir zamanınızı zaten kendinizle geçirirsiniz. Bunu tümüyle yalnızlık olarak nitelendirmek doğru olmayacaktır. Belirli bir süre tek başınıza kalmanız düşünme ve yaratıcılığınızı konuşturmak için iyi bir fırsattır. Kalabalığın ve seslerin içerisinde odaklanmanız o kadar kolay olmayacaktır.

Bir şeyin güzel olduğunu düşünüyorsanız ve size olumlu katkıları olacaksa, başkaları ne düşünürse düşünsün bu şeyi gerçekleştirmelisiniz. Karşınıza çıkacak bu durum en fazla keyif aldığınız şey olacak ve hayatınızı büyük ölçüde etkileyerek sizde itici bir etken olarak görev alacaktır. Örneğin yazı yazmaktan hoşlanıyorsanız tüm vaktinizi buna ayırabilir ve kendinizi daha iyi yazmaya teşvik edebilirsiniz. Hayatınız artık yazmaktan ve yazarak kendinizi mutlu edip başkalarına değer kazandırmakla devam edecektir.

 • Burada yazı yazma örneğini verdim ama sizi memnun eden etkinlikler çok daha farklı şeyler olabilir. Sizi memnun edecek ve hayatınıza olumlu katkı sunacak herhangi bir şeyi tutkuyla gerçekleştirmeye çalışabilirsiniz. Seçeceğiniz bu etkinliğin/faaliyetin hayatınıza etki edeceğini unutmayın.

5. Destekleyici birilerini bulun

Kazanma aşamasında işinizi en çok kolaylaştıracak şey size destek olabilecek birilerini bulabilmektir. Bu profesyonel bir yardım (psikolog, yaşam koçu veya akıl hocası vb.) olabileceği gibi sizi yakından tanıyan bir kişi (iyi bir dost vb.) olabilir. Sürekli olarak danışabileceğiniz ve hatalar yaptığınızda size destek olup doğruyu gösterebilecek kişiler kendinizi tanıdıktan sonra kazanma aşamasında fazlasıyla size katkı sağlayacaktır.

 • Destek unsuru kişisel gelişimin en önemli katkı araçlarından birisidir. Pek çok insan takip ettiğiniz yolun ne olduğunu bilemeyecek durumda olsa bile akıl hocası veya danışman olarak nitelendirdiğiniz kişiler size bu konuda yeteri kadar destek olabilecektir.

Gerçek anlamda hayatınızın bir kazanının olmasını istiyorsanız sizi mutlu edecek bir iş sahibi olmalısınız. Bir işte çalışıyorsanız ama yeteri kadar mutlu veya memnun değilseniz o işi bırakmayı düşünebilirsiniz. Elbette hayat planınızı bu tür kararlara uygun şekilde ayarlamalısınız. Bir işi bırakıp mutlu olacağınız başka bir işe geçiş yapmak aradığınız fırsat olabilir ama bunu ekonomik durumunuzu zora sokarak gerçekleştirmekten kaçınmalısınız.

 • Kendinize zaman ayırın. Neleri yapmayı sevdiğinizi ve neleri sevmediğinizi ortaya koyun. Aklınıza gelen fikirleri daima not edin. Kendinize ayırdığınız süre dışında sizi en çok memnun edecek işin ne olduğuna karar verin ve kariyerinizi bu yöne doğru yönlendirin.
 • Gerçekten kendinizi memnun ve mutlu ederek bir işte çalışmak istiyorsanız ekonomik koşulları göz önünde bulundurmak durumundasınız. Kariyer tercihinize en uygun iş daha fazla çalışmanızı ve daha az kazanmanızı sağlayabilir veya daha fazla çalışıp aynı zamanda daha fazla kazanmanız anlamına gelebilir. Bunlara tür durumlara hazırlıklı olmalısınız.

Bilinçlenme aşamasının ardından kazanma aşamasına geçiş yaptıktan sonra artık yavaş yavaş kendinizi daha yakından tanımış, hayatınızı anlamış ve kariyer hedeflerinizi detaylı bir biçimde belirlemiş olmalısınız. Bir sonraki aşama bakış açınızı değiştirip gelişiminize ve ilerlemenize engel olacak etkenlerden kurtulmayı kapsamaktadır.

6. Bakış açısını değiştirme aşaması

Bakış açınızı değiştirmek sandığınız kadar kolay olmayabilir. Gerçekten uzun süre kendinizle dahi mücadele etmeniz gerekebilir. Fakat verdiğiniz mücadele sizi sonucunda doğru noktaya ulaştıracaktır. Hayatınızda yer alan her insanı sevmek ve onunla mutlaka yakın ilişki kurmak zorunda değilsiniz. Bunun farkında olup gerekli adımları atmalı ve size hiçbir değer katmadığı halde çok sevdiğiniz insanlarla aranıza mesafe koymayı başarmalısınız.

 • Bir insan alışkanlıklarını değiştirmeye başladığında karşıdaki kişiler bu durumdan pek hoşnut olmayabilirler. Kıskançlık ve çekince gibi hisler devreye girer. Kendinizi geliştirmiş olmanız ilişkilerinizde değişimler yaşamanız anlamına gelecektir. Karşınızdaki kişi bunun farkında olacağından ve size yetişmekte zorlanabileceğinden dolayı çekincelere sahip olabilir. Bu tür durumları anlayışla karşılamalısınız ve karşınızdaki insanlara bir fırsat tanıyarak bir süre size ayak uydurmalarını sağlamalısınız. Size ayak uydurmayı başaramıyorlarsa aranıza mesafe koymalı ve artık bu insanlarla yakın ilişki kurmamaya çalışmalısınız. Her ne kadar üzücü olsa bile sizin için en doğru karar bu olacaktır.

Bakış açınızı değiştirmek sadece ilişkilerinizi gözden geçirmekle alakalı değildir. Aynı zamanda mevcut ve yeni unsurlara olan bakış açınızı değiştirmelisiniz. Olumsuz düşünmekten mutlaka uzak durmalısınız. Olumsuzluk en büyük düşmanlarınızdan birisidir. Bunun temelinde iki farklı neden bulunmaktadır. Olumsuz düşündüğünüz zaman sizi mutlu edecek birçok şeyi kendinizden uzaklaştırmış olabilirsiniz. Benzer şekilde, olumsuz düşünceleriniz yoğunsa yeni şeyler öğrenmekten kaçınırsınız ve bu sizi daha mutlu olacağınız fırsatlarla tanışmaktan alıkoyar.

 • Düzenli olarak veya periyodik olarak bir şekilde yeni şeyler denemeye çalışın. Bu yeni şeylere karşı göstereceğiniz reaksiyonu takip edin. Yeni şeyleri denerken kendi güvenli alanınızın dışına çıkarsınız ve bu sayede potansiyelinizi, neleri yapabileceğinizi veya yapamayacağınızı daha net bir biçimde öğrenmiş olursunuz.

7. Kendinizi sorgulayın

Bakış açınızı değiştirmek için en etkili adım kendinizi sorgulamaktır. Kendinizi sorgulayın, zor ama etkileyici sorular sormaya çalışın. Sorulara vereceğiniz cevapları bir kenara not edin. Aynı soruyla tekrar karşılaştığınızda yeni cevaplar üretmek veya aynı cevabı yeniden vermek durumunda kalmaktan kurtulabilirsiniz.

 • Ekonomik sıkıntılarınız olmasa veya ekonomik olarak çok iyi durumda olsanız ne yapmak istersiniz? Bu soru aslında ne yapmak ve ne olmak istediğinizi size gösterir. Dünyayı gezmek, yazmaya devam etmek veya hangi işle uğraşıyorsanız onu yapmaya devam etmek gibi cevaplar verebilirsiniz. Sizin ruhunuz yapmak istediğiniz faaliyetle özdeşleşmiş demektir.
 • Geriye doğru baktığınızda nelerden pişmanlık duyardınız? Pişmanlık duyacağınız şeyler maddi veya manevi olarak nasıl ayırt edilebilir? Ağırlıklı olarak maddi olaylardan ötürü mü pişmanlık duyuyorsunuz yoksa manevi olaylardan mı? Hayattan beklentilerinizi ortaya çıkarabilecek bu soruyu cevaplamakta oldukça zorlanabilirsiniz.
 • Kendinizi tanımlamak için hangi sıfatları kullanırdınız? Maceracı, atılgan, girişimci, dürüst gibi olumlu sıfatların yanına hangi olumsuz sıfatları iliştirmeyi düşünürdünüz? Eğer bu soruya cevap verirken tamamen olumlu sıfatlar kullanma yoluna giderseniz “olmak istediğiniz kişiyi” ortaya koymuş olursunuz. Her insanın olumlu ve olumsuz yanları olacaktır. Soruyu cevaplarken olumsuz yanlarınızı gizlemeye çalışmayın. Çünkü bu kendinizi kandırmaktan başka bir işe yaramayacaktır.

Bakış açısını değiştirme aşamasının son kısmına geldik. Artık bahanelere yer vermeden kendinizi tam anlamıyla tanımış olmalısınız. Yukarıdaki sorular sabit sorular olmaya devam edeceklerdir. Ne zaman kendinize bu soruları sorsanız benzer ve birbirine yakın cevaplar sunarsınız. Kim olduğunuzu sorgulamayı ise hayatınız boyunca gerçekleştirerek doğru yolda ilerlediğiniz konusunda emin olmalısınız. Çekinmeyin, kendinizi sorgulayın ve kim olduğunuzu asla unutmayın.

8. Yola Çıkma Aşaması

Artık kendinizi tanıyorsunuz. Bu size yola çıkma konusunda yeterli bir neden sunmaktadır. Yola çıkıp yapmak istediklerinizi yapmaya başlamalısınız. Gezmek istiyorsanız gezmelisiniz, çalışmak istiyorsanız çalışmalısınız, değişim gerekliyse değişimi gerçekleştirmelisiniz. Sonuç olarak neyi yapmak istiyorsanız size katkı sağladığı müddetçe onu yapmalısınız.

 • Yola çıktığınızda karşınıza gelecek bazı basit bahaneler olacaktır. Zamanım yok, param yok, ailem izin vermiyor şeklinde sıralanıp gidecek bu bahanelerin hepsi birer engeldir. Zamanınız yoksa kendinize zaman oluşturmalısınız. Paranız yoksa para kazanmaya başlamalısınız. Aileniz izin vermiyorsa bir şekilde onları mutlu ve memnun edeceğinizi dile getirip izin almaya çalışmalısınız. Önünüze her zaman bir takım engeller çıkacaktır. Bunları aşmak için çaba göstermeniz gerekir.

Bahanelere sığınmak oldukça kolaydır. Bahanelerden uzak durmaya çalışmalısınız ve onları aşmak için mücadele etmelisiniz. Bahaneleri ortadan kaldırdıktan sonra yola çıkabilirsiniz. Fakat yola çıktığınızda her yolun açık olduğunu düşünmemelisiniz. Mutlaka çıkmaz sokaklarla veya sizi aynı yere yeniden getirecek yollarla karşılaşacaksınız. Bunun için hazırlıklı olmalısınız.

 • Kendinizi tanıma yolculuğu basit değildir. Zorluklarla karşılaşmanız normaldir. Her zorluk size yeni bir tecrübe kazandırır. Her kazandığınız tecrübe ise yeni fırsatları beraberinde getirebilir. Gerçek potansiyelinizi ortaya koyduğunuz zaman insanlar size daha fazla saygı gösterecektir. Sizi daha fazla takdir edeceklerdir. Takdire ve saygıya ihtiyacınız olmasa bile bunların hepsi doğru yolda olduğunuzun işaretidir.

Yolculuk esnasında tek başınıza olduğunuzu asla düşünmeyin. Tek başınıza olduğunuz zamanlar olacaktır ama siz bu dünyada yaşıyorsanız neden yaşadığınızın bilincinde olmalısınız. Kendinizi tanımaya çalışırken veya kendinizi tanıdıktan sonra mutlaka etrafınızdaki insanlara bir değer katmalısınız. Topluma faydalı bir birey olmaya çalışmalı, başarılarınızı bencillik yapıp kendinize saklamamalı ve yakın çevrenizdeki kişilerle paylaşmalısınız.

Umut ediyorum bu yazı kendinizi tanıma konusunda size destek olmuştur. Yazımı okuduğunuz için teşekkürler. Buradaki bilgilerin her birisini kendinize yardımcı bilgiler olarak değerlendirmeye çalışmalısınız. Eğer kendinizi tanıma konusunda daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız aşağıdaki kitap listesinden faydalanabilirsiniz.

Takibe ne dersin?Beni takip edenlere her yeni yazıyla ÜCRETSİZ bülten ulaştırırım. Beni takip etmek ister misin?

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

92 Responses

 1. emin kurt dedi ki:

  selmun aleyküm Kaan abi yazılarını okudum ve çok beğendim hayatıma çok katkıları oldu en çok
  üniversite sınavına hazırlanırken hatalarımı görüp kendimi düzeltmeme yardımcı oldu.Kaan abi ben senin yazılardan bazı yerleri kendi özel defterime not alıp sürekli okuyordum sınav zamanında beni motive ediyordu umarım yazılarından bazı yerleri not alıp okumam seni öfkelendirmemiştir dilersen yırtıp atabilirim.bu yazıları bizimle paylaşıp katkıda bulunduğun için teşekkürler sağlıcakla kalın ALLAHa emanet olun ( emin kurt /gaziantep)

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba,

   İnan beni epey mutlu ettin. Çok teşekkür ederim iyi dileklerin için. Yazılarımdan notlar alman inan hiç problem değil. Dilediğin gibi kullanabilirsin yazılarımı (tabi başka bir yerde yayınlayacak olursan kaynak göstermen gerek) bu beni fazlasıyla mutlu eder. Umut ediyorum iyi bir puanla dilediğin bölümü kazanma fırsatını elde edersin. Sen de Allah’a emanet ol inşallah, yolun bahtın açık olsun. 🙂

Yorum yapıp katkı sağla...