Korkulardan arınmak: Okuyarak hayatın tadını çıkartmak

K

Korkulardan arınmak… Kulağınıza yabancı bir sözcük öbeği gibi mi geliyor? Bizi bir şeyler yapmaktan geri tutan korkularımız olmasaydı hayat nasıl olurdu? Yıllardır bir tutsak gibi yaşadığımız hayatta zincirleri kurup anın tadını çıkartmaya başlayabilirdik. İyilik düşüncelerinin her zaman bizimle olduğunu ama keşfedilmeyi beklediklerini fark edebiliriz. Belki her zaman yaşamak istediğimiz hayatı yaşamaya başlayabiliriz.

Korkularla yaşamak insanı olabildiğince kapalı kutu haline getirir. Kafayı pencereden dışarı uzatmayı bırak, güneş girsin diye pencereyi açmaya bile tenezzül edilmez. Bu bir çaresizlik değildir çünkü bunu yapan kişi neden yaptığının bilincindedir. Sadece korkuyordur; bilinmeyene gitmekten ve başarısız olmaktan ödü kopuyordur.

Kitap okumak neden önemlidir?

Kitap Okuyarak Korkulardan Arınmak

Kulağına saçma mı geldi? İlk okuduğunda “Hadi canım sende!” dediğini düşünüyorum. Kitap okuma alışkanlığı seni tamamen korkularından koparacak bir alışkanlık değildir. Kitap okumak, yaşadığın anın tadını çıkartmak konusunda bilinçli bir birey olmanı sağlar. Bu bilinç sayesinde korkuların çizdiği kırmızı çizginin ötesine ufak adımlarla olsa bile geçmeyi başarabilirsiniz.

https://www.grisayfalar.com/okuma-aliskanligi-nasil-gelistirilir/

Korkuya Dikkatle Yaklaşmak

Hepimizin bildiği bir gerçek var. Bu gerçek, korkularla yüzleşme konusunda çok girişken olmadığımızdır. Korkularımızdan olabildiğince kaçmaya çalışırız. Bir şeyle uğraşıyorken becerikli davranamayıp elimize yüzümüze bulaştırdığımızda sebebi korkularımız olmasa bile onları bahane ederiz. Hemen hemen her koşulda kontrollü hareket etmek ve kontrollü davranmak için fırsat kollarız.

Korkularımızın olduğunu kabullenmekten kaçındığımız anlar da olur. Korkuyu hissetmek için çaba göstermeyiz. Onu hissettiğimiz zaman ise üzerimize kaynar su dökülmüş gibi kaçacak yer ararız. Peki çözüm nedir? Çözüm aslında basit ama uygulanması zor bir adımdır. Kafamızda korkuyla yaşamayı değil onu hissetmeyi tercih etmeliyiz.

Korkunun bizde oluşturduğu duygunun seviyesini belirlemeliyiz. Onunla yaşayıp yaşamama konusunda kendimizi netleştirmeliyiz.

Faydanın Farkında Olmak

Daha önce kitap okumamış veya bunu kesintili olarak gerçekleştiren biriysen bu kısım sana biraz yabancı gelebilir. Kitap okumaya başladığımız zaman dışarıda olan bitenle ilgilenme seviyemizi düşürüp elimizde bulunan kitaba odaklanmayı tercih ederiz. Bu tercih, anı yaşamak için bize muazzam bir fırsat sunar çünkü kitap okuyarak geçirdiğimiz süre oldukça keyif vericidir.

Kalbimiz iyilikle doludur. Bazılarımız bunu kullanmayı reddederiz, bazılarımız ise onunla yaşamayı seçeriz. Fırsatını bulduğumuz ilk andan itibaren iyiliği yaşamak için can atarız. Kitap okumak bize bu imkanı sunar. Aşk, merhamet, iyilik, sevgi, saygı ve beraberinde sayabileceğim birçok iyi duyguyu bir şeyler okurken açığa çıkartabiliriz. Geriye kalan açığa çıkan duyguları takdirle karşılamak, güvende olduğumuzu hissetmek ve bilinmezlikten kurtulmaktır.

Bahsettiğim bu duygularla yaşamaya alıştığın zaman en zayıf anınızda dahi korkmadan ayakta durmayı başarabilirsin. Önemli olan duyguları açığa çıkaracak aracı bulmaktır.

Gerekçesiz, Hayatın Tadını Çıkartmak

Bilinmeyene doğru gitmek ürkütücüdür. Böyle bir fikrin varsa buna saygı duyarım. Gerekçelerin neler olursa olsun ayaklarının yere basmasını istersin. Belirsizlik değil belirginlik ve istikrar bizi mutlu eder. Şimdi sana bir sorum olacak, gerçekten hayatın bilinebilir olduğuna inanıyor musun?

Hayat bilinmeyenlerle, istikrarsızlıkla ve çaresizliklerle doludur. İşte tüm bunlar bizim korkmamıza neden olur. Belirsizliği unutmadan hayatın tadını çıkartmak ve istikrarsızlığın içerisinde en ufak parça bile olsa olumlu yanları görmeliyiz. Yarın ne olacağını bilemeyiz ve hatta birkaç saniye sonra bile bizi şaşırtan bir durumla karşılaşabiliriz.

Yaşadığımız her an kendimizi yeniden toparlama şansına sahip oluruz çünkü hayatta hiçbir zaman neyin ne olacağını bilemeyiz. Gerekçelere bağlı kalmadan hayatın tadını çıkartmaya inanarak yolumuza devam etmeliyiz.

Samimi bir itirafta bulunacağım, tüm bu okuduklarını hemencecik benimsemek oldukça güçtür. Ancak her denemede sonuca bir adım daha yaklaşabiliriz. Gün geçtikçe kendinden daha emin biri olabilir ve korkularından yavaş yavaş uzaklaşabilirsin. Yaşadığın korkulardan arınmak istiyorsan daha fazla vakit kaybetmeden hemen harekete geçmelisin.

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

Yorum yap

Yorum yapıp katkı sağla...