Kariyerinde başarılı olmanı sağlayacak 10 beceri

Kariyerinde başarılı olmak için çaba gösteriyor musun? Gösterdiğin bu çabayı sonuç almanı sağlayacak becerilerle desteklemeye ne dersin?

Kariyerinde başarılı olmak için çaba gösteriyor musun? Gösterdiğin bu çabayı sonuç almanı sağlayacak becerilerle desteklemeye ne dersin?

Belirli bir işte uzun süredir çalışıyor olabilirsin. Zaman içerisinde kazanmış olduğun tecrübenin liderlik ve yöneticilik gibi pozisyonlar için yeterli olduğunu düşünmemelisin. Kariyerinde başarılı olabilmek için bu konuda seni destekleyecek en doğru becerilere sahip olmalısın.

1. Sorumluluk almak

Bir işin yapılması için gönüllük olmak ile onun başlatılmasına çaba göstermek arasında ciddi farklılıklar vardır. Bu noktada devreye giren beceri ise sorumluluktur. Yeri geldiğinde risklerine rağmen sorumluluk almayı beceremiyorsan çalışma ortamında başarılı olma şansın oldukça düşüktür.

Çalışma ortamlarında riskler her zaman vardır. Bir işin yerine getirilmesi için ondan elde edilecek sonuçların neler olduğunu açık bir biçimde görmene gerek yoktur. İleriye doğru bir adım atarak sorumluluk alabilmelisin. Böylece kariyerinde ilerlemek için önemli bir engeli ortadan kaldırabilirsin.

2. Uyumlu olmak

Kariyerinin çok parlak olacağını düşünsen bile zaman içerisinde her şeyin değişebileceğini kabul etmelisiniz. Değişim her insanın uzak durmaya çalıştığı durumlardan biridir. Ancak sen tam tersini yapmalı ve değişimi kucaklayarak başarı kapısını aralamayı denemelisin.

Bir şeyleri yapabilmek için eski yöntemlere veya eski kurallara bağlı kalmak kariyerinde ilerlemek için sana yardımcı olmazlar. Yeni yaklaşımlara ve yeni düşüncelere karşı açık olmalısın. Göstereceğin bu uyumluluk karşılaşacağın problemleri hızlı bir biçimde ortadan kaldırmanı sağlayacaktır.

3. Odaklanmak

Odaklanma verimli çalışma durumunu belirleyecek önemli bir beceridir. Çalışma alanında zamanını çalan çok fazla şey varsa odaklanma konusunda çok ciddi problemler yaşayabilirsin. Bu durumda sana daha eğlenceli gelen ama işleri yapmana engel olan bu etkenleri ortadan kaldırmalısın.

Odaklanma becerini kullanabileceğin bir diğer alan ise insanlarla kurduğun iletişimdir. İnsanların sana söylediği şeyleri konsantre olarak dinlemeli ve onların ne dediğini anlamaya çalışmalısın. Böylece bir karar alman gerektiğinde tamamen hislerine bağlı kalmadan mantığını kullanarak hareket edebilirsin.

[irp posts=”17161″ name=”Odaklanma sorunu nasıl çözülür?”]

4. Yenilikçi olmak

Verimli çalışabilmek için yenilikçi olman gerekir. Bunun en büyük nedeni ise teknolojinin her geçen gün çok daha yeni ve ilgi çekici şeyler ortaya koymasıdır. Bir işi yerine getirebilmek için daha hızlı ve sağlam çalışmanı sağlayacak bir araç varsa onu kullanmaya çalışmalısın.

Yenilikçi olmak aynı zamanda problemlere çözüm getirmek için kullanabileceğin bir beceridir. Doğru yerde ve doğru zamanda bulunmak, daha farklı insanlarla tanışmak ve daha güçlü bir birey olabilmek için buna ihtiyacın olacaktır. Kariyer hedefi yerinde saymayı kabul etmez, her zaman ilerlemen gerekir.

5. İnançlı olmak

Kendine olan inancın veya kendine olan güvenin ne kadar fazlaysa kariyerinde başarılı olma olasılığın bir o kadar yüksektir. İnanç ve güven bir araya geldiği zaman belirli hedefleri yerine getirme konusunda çok daha başarılı olabilirsin. Bu nedenle kendine güvenmeli ve kendine inanmalısın.

Geçmişteki başarıların rastgele ortaya çıkmış durumlar değillerdir. Onları sen inançlı olarak ve kendine güvenerek elde etmişsindir. Gelecekte aynı başarıyı sürdürebilmek istiyorsan kendine olan inancını asla kaybetmemelisin. En kötü dönemde bile “başarabilirim” deme cesaretini göstermelisin.

[irp posts=”12446″ name=”Özgüven nasıl kazanılır?”]

6. İletişimi önemsemek

Kariyer basamaklarını adım adım çıkmanı sağlayacak en önemli beceri iletişimdir. İletişimin ne kadar güçlüyse ulaşabileceğin en tepe nokta bir o kadar yüksek olacaktır. İletişim becerilerini yazılı veya sözlü olarak ayırarak düşünmemelisin. Çalışma ortamında her ikisine de ihtiyacın olacaktır.

İletişim ekip arkadaşlarınla daha verimli çalışma, beklentileri net bir biçimde ortaya koyma ve iş bitiş sürelerini daha tutarlı bir biçimde belirleme gibi konularda sana yardımcı olacaktır. Aynı ekipte yer alan iş arkadaşlarınla daha verimli çalışmak istiyorsan ilk olarak iletişim becerilerine güç katmalısın.

[irp posts=”17207″ name=”Dinleme becerini geliştirip güçlendirecek 10 öneri”]

7. Problem çözmek

Problem çözebilme becerisine sahipsen kariyerinde ilerlemen çok daha kolay olacaktır. Çalıştığın ortamda her zaman bir öncekinden daha çok ve daha zorlu problemlerle karşı karşıya kalabilirsin. Bu nedenle hızlı ve etkili bir biçimde problem çözebilme becerisine sahip olmalısın.

Ortaya çıkan problemleri çözme konusunda sorumluluk alan bir birey olursan herkesin gözüne girmeyi başarabilirsin. Kariyerinde ileriye doğru hızlı bir biçimde çok güçlü bir adım atmak istiyorsan ihtiyacın olacak en önemli beceriler problemleri çözmekle ilgilidir. Bunu asla görmezden gelmemelisin.

8. Ekip çalışmasına yatkın olmak

Sadece bir kişinin başarılı adımlarıyla yükselip büyümüş bir şirketin varlığından söz edebilmek mümkün değildir. Başarı birbirinden farklı insanların belirli bir hedef için bir araya gelmesiyle oluşan bir durumdur. Bu nedenle ekip arkadaşlarınla en iyi şekilde anlaşmanın yollarını bulmak zorundasın.

Bazı yöneticiler ekip çalışması yatkınlığı her şeyden önde tutarlar. Sürekli problem çıkaran insanlarla çalışmak istemezler. Bunun en büyük başarı için gerekli olan sinerjinin tüm çalışanlara ulaşmasını sağlamaktır. Ekip çalışmasına yatkınlık seni daha üst pozisyonlara ulaştıracak önemli bir anahtardır.

[irp posts=”17222″ name=”Başarılı liderlerin etkileyici 10 liderlik özelliği”]

9. İkna edici olmak

İkna edicilik kariyer başarısı için olmazsa olmaz durumlardan birisidir. İkna edici olabilme kabiliyetine sahipsen kariyerinde ilerlemen çok daha kolaydır. Casey Imafidon bunun sebebini şöyle açıklar: “Kariyerinde her zaman var olacak durum fikirlerini veya çalışmalarını başkalarına anlatmaktır.”

Fikirlerini aktarmak için oluşturmayı tercih edeceğin güçlü argümanların her birisinde bir parça olsun ikna edicilik bulunmalıdır. Örneğin, satış pazarlama işinde beklenen en önemli beceri ikna ediciliktir. Çünkü bu insanlar karşıdaki kişiyi ikna edebildikleri sürece ürün veya hizmet satabilmektedirler.

İkna ediciliği her zaman pazarlık becerin ile desteklemelisin. Böylece istediğini alma konusunda daha başarılı olabilirsin. Pazarlık becerisi sana hem çalıştığın yerde hem farklı yerlerde yardımcı olabilecektir. Pazarlık becerini kaliteli seviyeye çıkarman durumunda açılmaz denilen kapıları açabilirsin.

10. Sabırlı olmak

Stres ve karmaşa çalışma ortamlarından asla uzak olmazlar. Bu nedenle içinde çıkan fırtınaları dışarı yansıtmamak için sabırlı olmaya ihtiyacın vardır. İyi bir kariyere sahip olan hemen hemen tüm bireylerin hepsinin öne çıkan niteliklerinden birisi sabırlık olmaktır.

Sabır gerçekten geliştirilmesi zor olan becerilerden birisidir. Bu beceriyi geliştirmeye çalışırken kendine mutlaka zaman tanımalısın. Sabırsızlık sadece kariyerini değil aynı zamanda hayatını mahvedebilecek güce sahip bir durumdur. Sabırlı olma konusunda kendini geliştirmeye çalışmalısın.

Umarım bu bilgiler kariyerinde başarılı olmana yardımcı olabilecektir. Aklına takılan bir şeyler varsa bunları yorum olarak bana ulaştırabilirsin. Yazımı beğendiysen arkadaşlarınla paylaşabilir ve yazılarımdan haberdar olmak için aşağıdan ücretsiz abonelik gerçekleştirebilirsin.

Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

2 Comments

  • Merhaba,

   Çok teşekkür ederim bu eleştiri için. Bunların hiçbirisi yüzeysel olarak kalmayacak merak etmeyin. Bunları ileride yazacaklarıma birer ilk adım olarak görebilirsiniz. Takipte kalın lütfen.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim. Dilediğiniz zaman yorum yaparak, e-posta veya Facebook yoluyla iletişim kurarak bana ulaşabilirsiniz.

   E-posta: [email protected]
   Facebook: http://www.facebook.com/Grisayfalar

Yorum yapıp katkı sağla...