İnsan kendine güvenini nasıl kazanır?

İ

Güven konusu yanıltıcı olabilen bir durumdur. Kendinize olan güveninizi işinize geldiği durumlarda yeterli görebilirsiniz. Özellikle bir olay karşısında karar vermesi gereken taraf olduğunuzda yanıltıcı olma durumu bariz bir biçimde ortaya çıkmaktadır. Kötü olan durum bu olsa bile iyi olan taraf bu problemi çözebilecek olmanızdır. Gerçek anlamda kendinize güvenen birisi olabilirsiniz.

Kendine güvenen birisi olmak istiyorsanız bunun çok kolay olmadığınızı bilmeniz gerekir. Yaşantınızda meydana gelecek ufak kırılmalar dahi aylar veya yıllar boyunca geliştirmeye çalıştığınız güven duygusunu bir anda ortadan kaldırabilir. Bu nedenle kendinize olan güven duygusunu besleyebilmek için onu yaşam boyu öğrenme niteliği kapsamında görmelisiniz.

İnsan Kendine Güvenini Nasıl Kazanabilir?

Kendinize olan güveninizi yükseltmek adına çaba göstermek için buna uygun davranmaya özen göstermelisiniz. Bu kendinize olan güveninizi sağlamak için atacağınız ilk adımdır. Daha sonra ise kendinize güvenerek düşünmeye alışmalısınız. Bu konuda pratikler yapmalı, kendinize güvenerek hareket etmeyi alışkanlık haline dönüştürmeli ve hayatınızda doğru değişiklikler yaparak kendinize olan güveninizi yükseltmelisiniz.

1. Kendinden Emin Görünmeye Çalışmak

İlk aşamada kendinize olan güveninizi duruşunuz ve görüntünüzle ortaya koymalısınız. Silik bir görünüme sahipseniz nasıl dışarıdan kendinden emin birisi olarak görülebilirsiniz ki? Bunun mümkün olmayacağını benim gibi sizde biliyor olmalısınız. Bazen kendinizi aldatmanız söz konusu olabilir ama kendinize olan güveninizi sağlamak istiyorsanız günlük yaşantınızda belirli noktalara dikkat etmelisiniz.

Ufak Bir Adım: Kişisel hijyeninizi asla aksatmayın. Mümkünse her gün duş alın, saçlarınızın bakımını gerçekleştirin ve dişlerinizi fırçalamayı unutmayın. Bu ufak dokunuşlar sayesinde kendinize olan güveninizi yavaş yavaş sağlamaya başlayabilirsiniz. Benzer durum giyim konusunda da geçerlidir. Kendinizi nasıl rahat hissediyorsanız öyle giyinmelisiniz.

Kendinden emin birisi olmak istiyorsanız görüntünüzü duruşunuzla desteklemelisiniz. Daima dik durmalısınız, yürürken başınız öne eğik gitmemelisiniz. Bir yerlerde sohbet etmek için oturduğunuzda dik durmalı, omuzlarınızı arkaya doğru atmalısınız. Karşıdaki kişiyle göz teması kurduğunuz zaman karşıdaki kişinin sizi kendinden emin biri olarak görmesini bu şekilde sağlayabilirsiniz.

Ufak Bir Adım: Yürürken veya otururken vücudunuzun duruş şekli o an düşüncelerinize etki edebilir. Eğer kendinden emin bir biçimde dik durabiliyorsanız düşünceleriniz benzer şekilde gelişecektir. Bu konuda dikkatli davranmak kendinizi geliştirmek için size destek olabilir.

Gülümsemenin güven konusunda destekleyici olduğunu söylesem bana inanır mısınız? Karşınızda gülümseyen birisi varsa onun ruh halinin iyi olduğunu düşünebilirsiniz. Fakat aslında sizi bu düşünceye iten karşıdaki kişinin size verdiği güvendir. Etrafınızda gülümseyen kişiler varsa kendinizi daha rahat hissedersiniz.

İnsanlarla iletişim kurarken göz temasından kaçınmamaya çalışın. Göz teması iletişimde önemli bir unsurdur. Sizin nasıl biri olduğunuzu veya o an neler düşündüğünüzü anlatan en önemli nokta gözlerinizin verdiği tepkilerdir. Göz temasından kaçınmayarak konuşmaya özen gösterirseniz karşıdaki kişi sizin kendinden emin birisi olduğunuzu düşünecektir.

Sadece göz teması değil aynı zamanda vücut diliniz de düşünceleriniz hakkında belirli ipuçları verir. Ellerinizi bağlayıp oturmayı tercih etmeniz durumda kimse sizinle iletişim kurmaya yanaşmayacaktır. Ellerinizi önde tutmanız her zaman daha iyi olabilir. Bu sizin dışarıya açık birisi olduğunuzu gösterir. Aşağıda yer alan bağlantılara göz atarak beden dili konusunda eğlenceli yoldan biraz daha farklı fikirler elde edebilirsiniz.

2. Güvenli Düşünmeye Çalışmak

Güvenli düşünmeye çalışmak kolay bir iş değildir. Çok fazla çaba gerektirir ama bunu sağladığınız zaman önemli ölçüde kendinize olan güveninizi yükseltmiş olursunuz. Yapmanız gereken aslında kendinizi tanımaktır. Bunun için birazcık çaba sarf etmek işleri kolaylaştıracaktır. Kendinizi tanımak için iyi yanlarınızı ve becerikli olduğunuz alanları bir yere not etmeyi deneyebilirsiniz.

İnsan kendini nasıl tanır?

Ufak Bir Adım: Diğer insanların sizi eleştirmesini sağlayın. Kendi başınıza eleştiri yapmanızın gerekeceği durumlar olacaktır ama başkaları sizi daha iyi analiz edebileceğinden onlardan gelen eleştirilere açık olun. Gelen eleştirileri kabiliyetleriniz ve diğer nitelikleriniz ile aynı sepete koyarak değerlendirin. Geliştirmeniz gereken yönlerinizi tespit edin ve yola çıkmaya hazırlanın.

Hayat boyunca önünüze çeşitli engeller çıkacaktır. Bu engeller karşısında nasıl hareket ettiğiniz kendinize olan güveniniz konusunda size ipuçları verecektir. En ideal örneklerden birisi sınavlarla dolu eğitim hayatından verilebilir. Bir sınavdan başarısız olduktan sonra önünüzdeki diğer sınavlarda ister istemez kendinize olan güveniniz azalır. Fakat yeteri kadar çalıştıysanız o sınavlardan iyi notlar alabilirsiniz öyle değil mi? Dolayısıyla karşınıza çıkacak bu tür bir engeli zihninizde yok saymayı başarmalı ve kendinize güvenmelisiniz.

Her insanın kendine olan güven konusunda problem yaşayabileceğini asla aklınızdan çıkarmayın. İnsanlar mükemmel değildirler. Mükemmel olan insanlar olsaydı dünyanın çok daha başka bir yer olabilirdi. Herkesin belirli konularda eksiklikleri olabilir. Birileri sizi eleştirirken eksiklerinizi yüzünüze vurmaya çalışıyorsa sakin kalmaya çalışın. Kendi eksikliklerinizi kimse görmesin diye bu hırçın tavrı ortaya koyuyor olabilir.

Ufak Bir Adım: Kendinizi başkalarıyla kıyaslamayın. Bu kıyaslama işi kendinize yapabileceğiniz en büyük haksızlıklardan birisidir. Motivasyon konusunda en büyük düşmanınızdır. Bu aileler için de geçerli bir durumdur. Çocuklarınızı asla başkalarıyla kıyaslamaya çalışmamalısınız. Eğer bu davranışları gerçekleştirirseniz onun gelişimine katkı sağlamaktan çok onu frenlemiş olursunuz.

Kendinize olan güveninizi geliştirmeye çalışıyorsanız bunun bir süreç olduğunu en başından kabul etmelisiniz. Güven kazanmak tek seferde yapabileceğiniz bir iş değildir. Denemeye devam etmelisiniz, karşınıza hangi engeller çıkarsa çıksın onları aşmaya çalışmalısınız. Bir günde her şeyi öğrenebilir misiniz? Bir günde her şeyi unutabilir misiniz? Sanırım hepsine cevabınız hayır olacaktır. Öyleyse kendinize güveninizi bir günde kazanamayacağınızı da bilmelisiniz.

3. Güven Kazanmaya Başlamak

Artık son aşamada olduğumuzu belirtmeliyim. Bu aşama var olan niteliklerinizin biraz daha üzerine giderek güven kazanmaya başlamakla ilgilidir. Yani aslında yaptığınız ama daha çok yapmanız gereken belirli konularla ilgili bir durum söz konusudur. Sahip olduğunuz alışkanlıklarınızı geliştirmeli, kabiliyetlerinizi iyileştirmeli ve her türlü olumlu niteliğin üzerine katkı yaparak kendinize olan güveninizi kazanmalısınız.

Sahip olduğunuz nitelikleri daha önce bir yere not etmenizi söylemiştim. Şimdi ise sahip olduğunuz alışkanlıkları yazmaya başlayın. Bu alışkanlıkları tek tek gözden geçirin ve hangisinin gerçek manada size olumlu yönde katkı yaptığını tespit etmeye çalışın. Bir alışkanlığınızın sanılanın aksine size fayda sağlamak yerine zarar veriyor mu? O alışkanlıktan kurtulmaya çalışarak bir şeyleri başarabileceğinizi kendinize ispat etmelisiniz.

Kitap okumak, tiyatroya gitmek, sinemaya gitmek, spor yapmak veya buna benzer birçok alışkanlık aslında hobidir. Hobilerinizi düşünürken hangisinde kendinizi geliştirebileceğinizi tespit etmelisiniz. Çok sık kitap okuyan birisi misiniz? Öyleyse bir kitap blogu açarak okuduğunuz kitaplarla ilgili görüşlerinizi paylaşabilirsiniz. Benzer şeyi tiyatro ve sinema için de gerçekleştirebilirsiniz. Bu tür bir adım atmak sizin daha üretken ve kendine daha fazla güvenen birisi olmanızı sağlayacaktır.

https://www.grisayfalar.com/kitap-bloglari-onemleri-ve-nitelikleri/

Yeni insanlarla tanışın. Yeni insanlarla tanışmak size gereksiz gelebilir ama aslında tam tersidir. Kendinize olan güveninizi test etmek için en yakınınızda yer alan arkadaşlarınızla denemeler yapamazsınız. Mutlaka yakın çevrenizde bulunan arkadaşlarınızın arkadaşları olacaktır. Arada bir onlarla sohbet etmeye çalışarak kendinizi test edin. Her denemede bir adım daha ileriye gittiğinizi kendiniz de fark edebilirsiniz.

Güven kazanmaya başlamak için sizi sürekli eleştiren ve motivasyonunuzu düşüren arkadaşlarınızla aranıza mesafe koymayı düşünebilirsiniz. Bu size doğru bir adımmış gibi gelmeyebilir ama aslında doğru bir adımdır. Bu tür arkadaşlar size fayda sağlamazlar. Aksine sizi ileriye doğru götürmek yerine geriye doğru götürürler.

Kendinize güvenip güvenmediğinizi anlamanın en kolay yolu ise risk almaktır. Risk aldığınız sürece yeni bir şeyler denersiniz. Her denemede başarılı olamasanız bile kendinize güvendiğiniz için tekrar denemeler yapabilirsiniz. Hatalar veya yanlışlar her zaman olacaktır. Bu hatalardan ders çıkartmak ise daha iyi bir hayata sahip olabilmeniz için size katkı sağlayacaktır.

Kendinize güvenmek konusunda sıkıntılar yaşıyorsanız verdiğim bu bilgilerin size yardımcı olabileceğini düşünüyorum. İşin en nihayetinde sizde bittiğini unutmamalısınız. Burada belirttiklerim dışında faydalanacağınız çok daha farklı bilgiler ve kaynaklar olacaktır. Özellikle bu konuyla ilgili kitaplar okuyarak kendinizi geliştirebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

Yorum yap

Yorum yapıp katkı sağla...