Özgüven eksikliğini giderebilecek 8 özgüven kitabı

Özgüven kazanmak ve geliştirmek, özgüven eksikliği yaşayan bireylerin en çok istedikleri şeydir. Her şeyin bir an önce olup bitmesini arzu etseler bile özgüven kazanmak yoğun çaba gerektirir. Bu çabayı ortaya koyarken birçok farklı işin altına imza atabilirsiniz. Bazen yaptıklarınızdan memnuniyet duymayabilir, bazen ise bir sonuç almadığınızı düşünebilirsiniz. Tam olarak ne yapmanız gerektiğini biliyorsanız bu sorunla karşı karşıya kalmazsınız.

Özgüven geliştirme konusunda size destek olacak kitaplar sayesinde bu yolda ilerlerken ne yapmanız gerektiğini detaylı bir biçimde öğrenebilirsiniz. İster bir tanesini ister hepsini okuyun. Edindiğiniz tüm bilgiler size fazlasıyla katkı sağlayacaktır. Bir yandan kendinize olan saygınızı yükseltirken diğer yandan özgüven kazanacak ve sonunda yaşamış olduğunuz özgüven eksikliğinden kurtulabileceksiniz.

https://www.grisayfalar.com/ozguven-nasil-kazanilir-gelistirilir/

Özgüven Eksikliğini Giderebilecek Özgüven Kitapları

Kişisel gelişim kitaplarının genelinde olduğu gibi özüven eksikliği yaşayan bireylere yardımcı olabilecek bu kitapların hepsinde teorik bilgiler yer almaktadır. Bu teorik bilgileri edinip yaşantınızda uygulamaya koymayı başardığınız zaman kitaplardan daha fazla fayda sağlayabilirsiniz. Kitapları okumak ve öylece bırakmak yaşadığınız özgüven eksikliği probleminizi ortadan kaldırmakta yeterli olmayacaktır.

1. Özgüven Kazanma Yolları 1 & 2

ozguven-kazanma-yollari-dale-carnegie

Özgüven Kazanma Yolları 1 ve Özgüven Kazanma Yolları 2 şeklinde iki kitap olarak yayınlanan eserde sunulan bilgiler test edilmiştir. Birbirinden faydalı bilgilerin yer aldığı kitabın içeriği sadece özgüven kazanmak ile ilgili değildir. Kişisel gelişiminiz için ihtiyaç duyacağınız birçok iletişim becerisi hakkında size fikir vermektedir.

Kişisel gelişim ile özdeşleşmiş bir isim olan Dale Carnegie, bu kitaplarında, verdiği sözü başarıyla yerine getirmekte ve özgüven geliştirmek adına size yardımcı olmaktadır. Hafızanızı güçlendirmeniz, hayatı daha anlamlı bulmanız ve insanlarla daha rahat iletişim kurabilmeniz için faydalı bilgiler barından bu iki kitabı okuyarak özgüven geliştirme maceranıza renk katabilirsiniz.

Goa Yayıncılık: Özgüven Kazanma Yolları 1 – Dale Carnegie

Goa Yayıncılık: Özgüven Kazanma Yolları 2 – Dale Carnegie

2. Özgüven

ozguven-matthew-mckay-patrick-fanning

Matthew McKay ve Patrick Fanning ikilisinin hazırlamış olduğu bu kitapta özgüvenin göz ardı edilmemesi gereken bir nitelik olduğu belirtilmiştir. Kitapta özgüven hayatın merkezindedir. Diğer canlılara göre bilinçli olma vasfıyla ayrı bir yere sahip olan insanın özgüven olmadan herhangi bir başarıya ulaşamayacağı açıkla dile getirilmiştir.

Kişisel gelişim alanında sıkça başvurulan bir kitap olan Matthew McKay’ın bu eseri insanın kendi öz değerlerini tanımlayıp güçlendirmesini sağlamaya çalışmaktadır. İnsanların hedeflerinde başarıya ulaşması için gerekli olan bilgileri sunan bu kitabı okuyarak özgüveninizi geliştirebilir ve aynı zamanda hayatın tadını çıkarmaya kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Arkadaş Yayınevi: Özgüven – Matthew McKay

3. 30 Adımda Özgüven

30-adimda-ozguven-sam-horn-cesaret

Sam Horn‘un 30 Adımda Özgüven adını taşıyan bu kitabı diğer kitaplardan birazcık farklı bir yapıya sahiptir. Yazar size neler yapmanız gerektiğini adım adım göstermekte ve bunun için ortaya takip edilmesi gereken bir program koymaktadır. Yazarın belirlediği yolda ilerleyerek kitapta yer alan bilgileri özümsemeye çalışırsanız bundan oldukça fazla fayda sağlayabilirsiniz.

Kişisel gelişim kitapları arasında birçok kez karşılaşabileceğiniz bu özel biçimli kitaplarda genelde bilgiler belirli pratik teoriler üzerine kuruludur. Amacınız her neyse onu yerine getirebilmek için adımları takip etmeniz yeterli olur. Kendinizi geliştirmek, daha güçlü bir birey ve erdemli bir insan olmak istiyorsanız bu kitaba göz atmayı ihmal etmemelisiniz.

D&R: 30 Adımda Özgüven – Sam Horn

4. Özgüven Kazanmak

ozguven-kazanmak-ozcan-goknar

Özcan Göknar tarafından yazılmış olan Özgüven Kazanmak isimli eser aslında bu konuda kafalarda soru işareti olan hemen hemen tüm sorulara cevap vermektedir. Okuyucusuna doyurucu bilgiler sunmak adına örnek olaylar üzerinden bilgilerin aktarılması ise kitaba farklı bir anlam kazandırmış. Tüm bunlar düşünüldüğünde kitap “rehber” iddiasını başarılı bir biçimde yerine getirmektedir.

Özgüven konusunda yaşadığınız sıkıntının ne tür bir sıkıntı olduğunu öğrenmek ve bunun yanında bu konuda sorun yaşayanların nasıl çözümler bulduğunu bilmek istiyorsanız bu kitap fazlasıyla işinize yarayacaktır. Yazarın ifadesiyle, kitapta anlatılan tüm olaylar gerçektir. Siz bu gerçek olaylardan ders çıkartmak istemez misiniz? Özgüven eksikliğinden kurtulmak istiyorsanız istemeniz gerekir.

Arkadaş Yayınevi: Özgüven Kazanmak – Özcan Göknar

5. Potansiyelinizi Artırın – Özgüven ve Özsaygı Kazanmak

potansiyelinizi-artirin-ozguven-ve-ozsaygi-kazanmak-joseph-murphy

Joseph Murphy‘nin bu kitabı aslında oluşturmuş olduğu bir serinin üçüncü kitabıdır. Ünlü seri insanın bilinçaltını kullanarak yaşamış olduğu problemlerden sıyrılabileceğini anlatır. Haliyle bu kitap, bilinçaltının kullanımıyla özgüven ve özsaygı kazanmakla ilgilidir. Olumsuz düşüncelerden kurtulmanın özgüven eksikliğinden kurtulmak için değerli bir çözüm olduğuna değinen kitapta daha birçok farklı ve faydalı bilgi yer almaktadır.

Kitaba göre bunalımda ve her zaman endişeli olan insanların özgüvenleri çok daha zayıftır. Bu tür insanlar başkalarından onay almadan hareket etmeyi çok istemezler. Kitap bu fikri değiştirmeye çalışmaktadır. Kitap, insanın kendini kontrol edebilecek güce sahip olduğunu ortaya koyarak kendisiyle barışık olmasını ve özgüven probleminden kurtulmasına yardımcı olmaktadır.

D&R: Potansiyelinizi Artırın – Özgüven ve Özsaygı Kazanmak – Joseph Murphy

6. Cesaret: Korkunun Üstesinden Gelmek ve Özgüven Geliştirmek

cesaret-debbie-ford

Debbie Ford‘a göre cesaret hayatımızı değiştirebilecek en güçlü duygudur. Cesaret & Korkunun Üstesinden Gelmek ve Özgüven Geliştirmek gibi epey uzun bir isme sahip olan bu kitap, ilk cümlede belirttiğim düşünceden yola çıkarak insanın özgüvenini geri kazanabileceğini belirtmektedir.

Kitapta yazarın sunmuş olduğu yedi ilke bulunmaktadır. Bu ilkeleri takip eden okuyucuları korku, endişe ve güvensizlikten uzaklaştırmayı hedefleyen yazar, sonunda ortaya konan cesaret özgüvenin geliştirilmesini sağlamayı amaçlamaktadır. Özgüven geliştirme adına kendinize yol gösterici bir rehber kitap arıyorsanız bu kitabı okumayı düşünebilirsiniz.

D&R: Cesaret: Korkunun Üstesinden Gelmek ve Özgüven Geliştirmek – Debbie Ford

7. Yaratıcı Özgüven

yaratici-ozguven-tom-kelley

Tom Kelley ve David Kelley ikilisi tarafından yazılan Yaratıcı Özgüven kitabı, insanların sahip oldukları yaratıcılık ile sorunlarının üstesinden gelmesi fikrine dayalıdır. Onlara göre her insanın belirli yaratıcılık seviyesi bulunmaktadır. İnsanlar bunun farkında değildir. Eğer bunun farkında olurlarsa yaşadıkları sorunları çok daha kararlı bir biçimde çözmeye çalışabilirler.

Özgüven konusuna farklı bir yaklaşım getiren bu kitap, sahip olduğunuz yaratıcılığı açığa çıkararak size sorunları çözmek için yepyeni bir yöntem sunmaktadır. Yaratıcılık ve verimlilik sahibi olan insanların kariyerlerinde daha başarılı olduklarını hatırlarsanız bu kitap sahip olduğunuz değerleri tanımanız adına sizin için bir fırsat olabilir.

D&R: Yaratıcı Özgüven – Tom Kelley

8. Özsaygı: Özgüven, Cesaret ve Başarıya Giden Yol

ozsaygi-nathaniel-branden

Nathaniel Branden özgüven üzerine pek çok kitap yazmış olan bir yazardır. Dilimize çevrilen ve Özsaygı & Özgüven, Cesaret ve Başarıya Giden Yol isimli kitap bunlardan sadece bir tanesidir. Olumsuz düşünceleri kırmakla işe başlayan kitap, özsaygının liderliğinde özgüven probleminizi aşmanıza yardımcı olmaktadır.

Hayatınızdaki ilişkilerin pozitif yönde ilerlemesini ve insanlarla iletişiminizin daha güçlenmesini istiyorsanız bu kitap size yardımcı olacaktır. Bölüm sonlarında yer alan pratik alıştırmalar ise kitaptan öğrendiklerinizi pekiştirmek ve uygulamaya koymak için size önemli bir fırsat sunmaktadır.

D&R: Özsaygı: Özgüven, Cesaret ve Başarıya Giden Yol – Nathaniel Branden

Bu kişisel gelişim kitaplarını okurken elde ettiğiniz bilgileri uygulamaya geçirmeyi unutmayın. Bilgileri pratik bir biçimde kullanırsanız onlardan maksimum verim alabilirsiniz. Kişisel gelişim kitaplarının size fayda sağlamasını istiyorsanız bu önerimi lütfen dikkate alın.

Kaan Karadeniz

28 yaşındayım. Yüksek lisans öğrenimini "Bilgi ve Belge Yönetimi" bölümünde sürdürmekteyim. Psikolog veya terapist değil, araştırmacıyım. Başarının çaba ile doğru orantılı olduğuna inanlardanım.

You may also like...

4 Responses

 1. Hüseyin Güngör dedi ki:

  Kitap tavsiyeleriniz için çok teşekkürler.

 2. şahin dedi ki:

  kitapla olucak işler değil bunlar

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba,

   Kitaplar sadece size bu konuda destek olabilirler. Hiçbir zaman problemlere tamamen çözüm olamazlar. Yorumunuzu “tamamen çözüm” olarak değerlendirip yaptığınızı düşünüyorum. Tabi saygı duyuyorum ama yazının amacı maalesef bu değil.

Yorum yapıp katkı sağla...