Kendi gidişatına bırakmak: Fark ettiğim değer

K

Kendi gidişatına bırakmak… Daha önce bu sözü sıkça duymuş olabilirsin. Bir işi kendi gidişatına bırakmak, bir işi akışına bırakmak, bir işi önemsememek gibi farklı anlamları vardır. Bazen insana fazlasıyla zarar verir bu fikir ama yeri geldiğinde stresten ve sıkıntıdan uzaklaşmanızı sağlayabilir. Kısacası uygun anlarda değerlendirildiğinde son derece kullanışlı olabilecek bir fikirdir.

Bildiğini sandığın her neyse üzerinde fazla düşünmeden kendi gidişatına bırakmayı denemelisin. Emin olduğun düşünce her ne ise üzerinde çok fazla düşünmeden kendi gidişatına bırak. Pek çok insanın yapmak istemeyeceği bu davranışını yapan kişi ol ve rahatlığın tadını çıkart.

Rahatlamak Adına Kendi Gidişatına Bırak

Bunu neden ve nasıl yapmalısın hepsini tek tek anlatacağım. Anlattıklarımdan sonra olayları kendi gidişatına bırakmanın değerini sen de öğrenmiş olacaksın. Fırsatını bulduğun an rahatlamak için bu yola başvuracaksın. Çünkü olayları gidişatına bırakmayı seçtiğin zaman yaşananlara farklı bir açıdan bakabilmeyi başaracaksın.

Neden: Stresten Uzaklaşmanın Tam Sırası

Fırsat bulduğunuz zaman olayları kendi gidişatına bırakmayı seçerseniz büyük bir stres yumağından kendini uzak tutmayı başarabilirsin. Bunun nedenlerini merak ediyor musun? Merak etmek en doğal hakkın ve bu merakını aşağıdaki maddelerle kolayca gidebilirsin.

Başkalarının davranışları seni rahatsız ettiğinde kendine hakim olamadan sinirleniyor musun? Olayları kendi gidişatına bırakmayı denemelisin. Çünkü seni sinirlendiren davranışın kontrolü sende değil karşıdaki kişidedir. Ne yaparsa yap, buna engel olmakta güçlük çekebilirsin. Kendini stresin içerisinde bulduğunda her şey için çok geç olabilir.

Bir şeylerin planladığınız gibi gidip gitmeyeceği kesin değilse endişeye kapılırsın öyle değil mi? Olayları kendi gidişatına bırakmayı denemelisin. Çünkü yapılan planların işlemesi için birçok farklı unsur bulunur. Her unsurda kontrol senin elinde değilse endişeye kapılmanın herhangi bir manası yoktur.

Her zaman cevapların sende olması gerekmez. Sende olması gereken sorulardır. Sorup sorguladıkça cevap bulabilirsin. Her şeye bir cevabının olmasından çok cebinizde her zaman sorular olmalıdır. Sorularla yoluna devam etmeli ve kendi gidişatına bıraktığın olayları takip etmelisin.

Hayatın boyunca stresten korkan değil ondan uzak durmayı başarabilen olmalısın. Neyin ne olacağını düşünmek belirsizliğe kafa tutmak gibidir. Hayatın kendisi tamamen belirsizlik olduğuna göre bunu yapmak sana hiçbir kazandırmayacaktır. Tamamen gelişen olaylardan elde ettiğin manevi kazanca odaklanmayı seçmelisin.

Neden: Dert Yanmanın Gereksizliği

Dert yanmak kolay olandır. Bir şeyler istediğin gibi gitmediği zaman hemen dert yanmaya başlayabilirsin. Bu işin kolayına kaçmaktır. Olması gereken durum ise dert yanmanın gereksizliğinin farkında olmaktır. Bunu başarabilecek misin? Başarmak ister misin?

Kısa bir süre önce her şeyi kafaya takabilecek kadar sorunlu hale dönüşmüş bir insanın yazdığı satırları okuyorsun. Yavaş yavaş kabuğundan kafasını çıkartmaya çalışan bir kaplumbağa gibi olduğumu inkar edemem. Bu esaretten kurtulmamı sağlayan tek şey kontrolüm dışında olan şeyleri takmamaya başlamak ve dert yanmadan hayatı kendi akışına bırakmak oldu.

Biraz düşün, hayatta çok meşgul olduğun hatta başını kaşıyacak vaktinin olmadığı anlar oldu öyle değil mi? Bu tür anlarda sürekli meşgul olmaktan dert yanarak kendini paralamış olabilirsin. Eğer böyle ise senin adına üzüldüm çünkü yapman gereken işleri olan biteni kendi gidişatına bırakmaktı.

Nasıl: Bilgi ve Pratik Sayesinde

Bu yazının sonuna gelmek üzeresin. Yazının sonuna geldiğin zaman her şeyi birden bire akışına bırakmaya başlamak çok güç olacaktır. Ancak zaman içerisinde bunu dilediğin an yapmayı başarabilecek kapasiteye ulaşabilirsin. Yani henüz yolun başındasın. Eğer gerçekten olayları akışına bırakmayı öğrenmek istiyorsan bunu nasıl yapacağını öğrenmelisin.

 • Birisi beklenmedik bir şekilde karşınıza mı çıktı? Durumun nasıl olması gerektiğiyle uğraşmak yerine bakış açını değiştirmeli ve ortaya çıkan yeni durumu sorgulayarak bir çözüm bulmaya odaklanmalısın.
 • Birisi size bir konuda hayıflanıyor mu? Hayıflanmasına değil tamamen neden hayıflandığına bakmalısın. Böylece ortaya çıkan sorunu çözüme kavuşturmak konusunda sorumluluk almalısın.
 • Aşırı yoğun olduğun anlarda yoğunluğa sövüp saymayı mı düşünüyorsun? Doğal olarak aşırı yoğunluk seni bunaltacaktır ama önünde biriken işleri yoluna koyman gerektiğini fark etmek için yoğunluktan şikayetçi olmayı bırakmalısın.
 • Bir şeyler ters gittiği zaman düşündüğün tek şey yaptığın planların bozulması mı? Bu hepimizin yapabileceği bir şey olsa bile doğru olan durum kendi düşüncemize göre olması gerekeni beklemek değil yeni oluşan duruma karşı neler yapabileceğimizi düşünmemizdir.

Olayları kendi gidişatına bırakmak çok kolay bir iş değildir. Pratik gerektirir, çözüme gitmek için bilgi gerektirir. Aslında işin özü her şeyin istediğiniz gibi gitmeyeceği bir yaşantıya sahip olmamızdır. Bu nedenle keskin fikirler ortaya atmak yerine daima duruma göre hareket etmemiz çok daha doğru olacaktır. Bu sayede stresten, sıkıntıdan ve çözümsüzlükten olabildiğince uzaklaşmayı başarabiliriz.

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

6 Yorum

Yorum yapıp katkı sağla...

 • Çok güzel bir yazı olmuş. Ellerinize sağlık. Hayatta birçok gereksiz endişe taşıdığımı tekrar fark etmiş oldum sayenizde. Teşekkürler.

 • Yazınızı okudum ve bir çok şeyi fark etmemi daha doğrusu neleri yanlış yaptığımı görmemi sağladı sizi yazmış olduğunuz bu yazı için çok teşekkür ederim

  • Merhaba M. Ali Kazılcı,

   Değerli yorumun için teşekkür ederim. Yazdıklarımın katkı sağladığını görmek oldukça sevindirici. Hayatında başarılar dilerim.

  • Merhaba Müge,

   Yorumun için teşekkür ederim. Henüz seminer verebilecek seviyede olduğumu düşünmüyorum o nedenle tanışma konusunda söz veremem. Belki bir gün, nasip olursa, seminer verebilmeyi çok isterim elbette.