Etkili ve güzel konuşmanızı sağlayacak 8 diksiyon kitabı

Etkili ve güzel konuşmak isteyenlerin ilk uğraş noktası genelde bir diksiyon kursu olur. Diksiyon kursları kişinin konuşmasını düzeltmesine yardımcı olabilir. Fakat bazı kişiler bu kursları tercih etmek yerine konuşmalarını düzeltmek veya daha iyi hale getirmek için kendi çabalarına başvururlar. Önce diksiyon çalışmaları yapma kararı alırlar. Ardından ise onlara yardımcı olabilecek diksiyon kitaplarını incelerler.

Etkili ve güzel konuşma konusunda size yardımcı olabilecek kitaplar sayesinde diksiyon çalışmalarını kendi başınıza yapabilirsiniz. Kitapçılarda yer alan onlarca kitap arasından hangisini seçmeniz gerektiğine karar veremediyseniz bunu bir sorun haline getirmeyin çünkü bu liste size yardımcı olmak için hazırlanmıştır. İster tek başınıza ister bir kursun yardımıyla diksiyon çalışması yapmaya başlamış olun, hiç fark etmez, aşağıdaki kitaplardan faydalanarak çalışmanızın etkinliğini yükseltebilirsiniz.

Etkili Konuşmanızı Sağlayacak Diksiyon Kitapları

En başından klasik uyarıyı yapmış olayım. Burada yer alan kitapların içerisinde yoğun olarak teorik bilgi yer almaktadır. Bu teorik bilgiler kullanıldığı sürece etkileyici olabilmektedir. Eğer edindiğiniz bilgileri kullanmadan bir köşeye bırakırsanız bu kitapların en iyisi dahi size yardımcı olamayacaktır. Okuduğunuz kitap hangisi olursa olsun mutlaka elde ettiğiniz bilgileri kullanmaya çalışmalısınız.

1. Diksiyon 10 Derste Güzel Konuşma Sanatı

10-derste-guzel-konusma-sanati

Diksiyon 10 Derste Güzel Konuşma Sanatı isimli kitabın yazarı Mehmet Kaplan, diksiyonu bir beceri olarak tanımlar. İnsanların bu konuda bilinçli olduğunu ama kendini geliştirmek için herhangi bir çaba sarf etmediğinden yakınır. Doğru teknikler ve doğru pratiklerle her insanın etkili konuşabileceğini belirtir. İnsanların konuşmalarını geliştirmek için yaptıkları egzersizleri bir ömür boyu sürdürmesinin ise çok daha doğru olacağını ifade eder.

Diksiyonun kelime anlamı ile başlayan dersler, alfabede yer alan sesleri tanıma, ruhsal-bedensel gevşeme, tekerlemelere çalışma yöntemleri, konuşma ve okuma, hızlı okuma, kolay ve ağır metinleri okuma gibi bölümlerden oluşur. Kitapta bahsedilen yöntemlerin ve çalışmaların her birisi denenmiş ve test edilmiştir. Bu kitapta yer alanları pratiğe dökmeniz durumunda ondan çok şey öğrenebilirsiniz.

Kitapyurdu: Diksiyon: 10 Derste Güzel Konuşma Sanatı (Mehmet Kaplan)

2. Söz ve Diksiyon Sanatı

soz-ve-diksiyon-sanati

Söz ve Diksiyon Sanatı, Nüzhet Şenbay tarafından kaleme alınan bir kitaptır. Diksiyon konusunda yayınlanmış olan en popüler kitaplardan birisidir. Günlük konuşmaların yanında konferans, seminer, sohbet veya söyleşi gibi etkinliklere yönelik olan bu kitap size konuşmanızı bir sanata dönüştürme imkanı sunacaktır.

Kitap, konuşma üzerinde temel çalışmalar ve sözlü anlatımı sağlama gibi iki önemli bölüme sahiptir. Kitapta yer alan bilgilerin büyük bir kısmı bu alt başlıkların içerisinde bulunabilir. Diğer taraftan, kitabın sonunda yer alan söz ve diksiyon terimleri sözlüğü diksiyon çalışmalarınız boyunca size yardımcı olabilecek iyi bir rehberdir.

Yapı Kredi Yayınları: Söz ve Diksiyon Sanatı – Nüzhet Şenbay

3. Söz Söyleme ve Diksiyon / Konuşan İnsan

soz-soyleme-ve-diksiyon

Söz Söyleme ve Diksiyon / Konuşan İnsan adını taşıyan bu kitap, tiyatro alanında çalışmalar yapmış Can Gürzap tarafından yazılmıştır. Konuşma sorunlarından tutun, diksiyon ve toplum önünde konuşmaya kadar birçok farklı konuda bilgi bu kitapta yer almaktadır. Kısacası, Türkçeyi düzgün ve güzel bir biçimde konuşmak isteyen kişilerin değerlendirebileceği önemli bir kitaptır.

Daha çok tiyatroyla ilgilenen kişilerin tercih ettiği bu kitap, öncelikli olarak dil ve insan üzerinde durmakta daha sonra konuşma, diksiyon, dinleme, toplum önünde konuşma ve söyleyişlerde yapılan genel yanlışlara değinmektedir. Genel çalışmalar bölümüyle biten kitap, güzel ve etkili konuşma konusunda okuyucusuna ihtiyacı olan bilgiyi sunmaktadır.

Remzi Kitabevi: Söz Söyleme ve Diksiyon / Konuşan İnsan – Can Gürzap

4. Temel Konuşma Teknikleri – Diksiyon

temel-konusma-teknikleri

Temel Konuşma Teknikleri – Diksiyon, Sırrı Er tarafından kaleme alınmış bir eserdir. Güzel konuşmayı insanın aklını kullanabilme sanatı olarak tanımlar. Yazarının güzel konuşma eğitmeni olması kitabı ilgi çekici kılan önemli bir özelliktir. Bununla birlikte yazar yayıncılık kökenli bir isimdir. Dolayısıyla diksiyonun en kıymetli olduğu alanlardan birisi olan yayıncılık, spikerlik ve oyunculuk gibi alanlarda çalışmak isteyen kişiler için bu kitap faydalı bir rehberdir.

Dil grupları konusunda bilgi vererek başlayan kitap içeriği, diksiyon ve solunum konusunda bilgi vererek devam etmektedir. Solunum ve gevşeme alıştırmalarıyla okuyucularına pratik imkanı sunmaktadır. Sesin nitelikleri ve ses sağlığı gibi ayrı bölümlere sahip olan kitap telaffuz konusunda sıkça yapılan yanlışların dile getirildiği özel bir bölüme sahiptir. Bu kitap, diğer tüm diksiyon kitapları göz önünde bulundurulduğunda en geniş bölümlemeye sahip eserlerden birisidir.

Hayat Yayınları: Temel Konuşma Teknikler – Diksiyon – Sırrı Er

5. Uygulamalı Diksiyon ve Güzel Konuşma

uygulamali-diksiyon

Uygulamalı Diksiyon ve Güzel Konuşma, Ümit Kalkan tarafından yazılmış pratiğe dönük bir diksiyon kitabıdır. Kitabı benzerlerinden ayıran en büyük özelliği ise CD hediyeli olmasıdır. Bununla birlikte diksiyon çalışmalarında henüz başlangıç aşamasında olan bireyler için oldukça faydalıdır.

Ses geliştirme teknikleri, vurgu, ses eğitimi, tonlama ve doğru nefes alıştırmaları konusunda başlangıç seviyesinde ideal bilgilere sahip olan bu kitap, sunmuş olduğu uygulamalı yöntemlerle okuyucularına edindikleri bilgileri pratiğe dökme konusunda fırsat sunmaktadır. Kitabın tek eksik yanı ise bilgiler açısından fazla detaya inmemiş olmasıdır.

Kitapyurdu: Uygulamalı Diksiyon ve Güzel Konuşma – Ümit Kalkan

6. Diksiyon: Söz Söyleme ve Konuşma Sanatı

soz-soyleme-ve-konusma-sanati

Diksiyon: Söz Söyleme ve Konuşma Sanatı, Murat Şahin tarafından yazılan, etili konuşma alanında teorik bilgilerin yer aldığı bir kitaptır. Kitapta diksiyon konusunda ilginizi çekebilecek birçok farklı bilgi bulunmaktadır. Özellikle diksiyon çalışmalarına yeni başlayanların okuması gereken önemli bir eserdir.

Kitap öncelikle iletişim konusunda bilgi verir. Dilin oluşumu ve dil bilgisi bölümlerinde dil alanında teknik sayılabilecek bilgiler yer alır. Diksiyon, vurgu, tonlama ve fonetik gibi alanlarda okuyucusuna teorik bilgiler ulaştıran kitap geriye kalan bölümlerde yardımcı yöntemlere değinmektedir. Kitapta terazi yöntemi diye ayrılmış özel bir alanın olması ve şiir okuma tekniği konusunda ayrı bir bilgi sunulması ise kitabın içeriğine güç kazandırmıştır. Diksiyon çalışmalarında başlangıç seviyesinde olan okuyucuların faydalanması gereken bir eserdir.

Kitapyurdu: Diksiyon: Söz Söyleme ve Konuşma Sanatı – Murat Şahin

7. Diksiyon ve Hitabet

diksiyon-ve-hitabet

Diksiyon ve Hitabet, Ali Selçuk tarafından hazırlanmış konu anlatımlı ve uygulamalı bir kitaptır. Kitabın kapağında görebileceğiniz gibi hedef kitlesi lise öğrencileridir. Bu açıdan diğer kitaplardan farklı bir niteliğe sahiptir fakat içeriği ile öğrencilere destek olabilecek kapasitede bir kitaptır.

Güzel konuşmaya hazırlık aşamasıyla içeriğine giriş yapan kitap, nefes ve ses eğitimi, konuşma tekniği, ifadenin kuvvetlendirilmesi ve son olarak hitabet gibi ayrı bölümlere sahiptir. Her bölümde okuyucusuna yoğun bilgi sunan kitap uygulamalarıyla elde edilen bilgilerin pratiğe dönüştürülmesini sağlamaktadır.

Kitapyurdu: Diksiyon ve Hitabet – Ali Selçuk

8. Güzel ve Etkili Konuşma Sanatı: Diksiyon – Hitabet

guzel-ve-etkili-konusma-sanati

Güzel ve Etkili Konuşma Sanatı: Diksiyon – Hitabet isimli eser Türk Edebiyatı alanında önemli çalışmaları olan Önder Göçgün tarafından kaleme alınmıştır. Kitabın teorik bilgiler açısından dopdolu olması en büyük artısı ama uygulama konusunda diğer kitaplara göre biraz hafif kalmaktadır.

Türkçe’nin doğru ve etkili kullanımı konusunda detaylı bilgilerin yer aldığı bu eser hece ve kelime tabanında bilgilerle desteklenmiştir. Her ne kadar önemli metinlerle desteklenerek elde edilen bilginin pratiğe dönüştürülmesi sağlansa bile içeriğine göre uygulamaları biraz eksik olmuştur. Buna rağmen diksiyon ve hitabet alanında değerlendirilebilecek önemli kitaplardan birisidir.

Nisan Kitabevi: Güzel ve Etkili Konuşma Sanatı: Diksiyon – Hitabet – Önder Göçgün

Diksiyon, hitabet, güzel ve etkili konuşma alanında yazılmış bu eserlerin her birisi birbirinden değerlidir. İçerik anlamında benzer yanları olsa bile her kitap farklı bir yaklaşımla ele alınıp yazılmıştır. Teorik bilgilerle çok sık karşılaşacağınız için edindiğiniz bilgileri mutlaka kullanmaya özen göstermelisiniz. Aksi taktirde bu kitaplar vaktinizi almaktan başka bir işe yaramayacaktır. Kişisel gelişim kitaplarından verimli bir biçimde yararlanmak istiyorsanız uygulama ve pratik konusunda girişken olmaya çalışmalısınız.

Kaan Karadeniz

26 yaşındayım. Yüksek lisans öğrenimini "Bilgi ve Belge Yönetimi" bölümünde sürdürmekteyim. İki farklı oyun sitesinde içerik yöneticiliği, bir sitede içerik danışmanlığı yapmaktayım. Başarının çaba ile doğru orantılı olduğuna inanırım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir