Etkili konuşmanı sağlayacak 11 diksiyon kitabı

Bu çözümlerden ilki ve en önemlisi diksiyon konusunda insana yardımcı olan kitaplardır. Bu kitaplardan destek alarak diksiyonunu geliştirmen mümkündür. Elbette en önemlisi sana bu konuda yardımcı olabilecek doğru kitapları bulmaktır.

Diksiyonunu geliştirmek isteyenlerin uğradıkları ilk yer genelde bir diksiyon kursu olur. Diksiyon kursları konuşmanı geliştirmene yardımcı olacak yerlerdir. Birçok sebepten ötürü bazı kişiler bu kursları tercih etmek yerine kendi başlarına çözüm oluşturma yoluna giderler.

Bu çözümlerden ilki ve en önemlisi diksiyon konusunda insana yardımcı olan kitaplardır. Bu kitaplardan destek alarak diksiyonunu geliştirmen mümkündür. Elbette en önemlisi sana bu konuda yardımcı olabilecek doğru kitapları bulmaktır.

1. Diksiyon: 10 Derste Güzel Konuşma Sanatı

diksiyon 10 derste güzel konuşma sanatı mehmet kaplan kitapDiksiyon: 10 Derste Güzel Konuşma Sanatı isimli kitabın yazarı Mehmet Kaplan, diksiyonu bir beceri olarak tanımlar. İnsanların bu konuda bilinçli olduğunu ama kendini geliştirmek için herhangi bir çaba sarf etmediğinden yakınır. Doğru teknikler her insanın etkili konuşabileceğini belirtir.

Diksiyonun kelime anlamı ile başlayan dersler, alfabede yer alan sesleri tanıma, ruhsal-bedensel gevşeme, tekerlemelere çalışma yöntemleri, konuşma ve okuma, hızlı okuma, kolay ve ağır metinleri okuma gibi bölümlerden oluşur.

2. Diksiyon: Türkçeyi Güzel, Doğru, Düzgün ve Etkili Konuşmak

diksiyon türkçeyi güzel, doğru, düzgün ve etkili konuşmak ebubekir erslan kitapDiksiyon: Türkçeyi Güzel, Doğru, Düzgün ve Etkili Konuşmak isimli kitabın yazarı Ebubekir Eraslan, karşındaki kişiyi etkileme olasılığını dili doğru bir şekilde kullanmak ile bir arada görür. Bu doğrultuda hazırlamış olduğu kitabıyla okuyucusunu bir adım ileri taşıma hedefine sahiptir.

Kitap öncelikle diksiyon konusunu ele alır. Ardından Türkçe dilinin genel özelliklerine yer verir. Bir başka ifadeyle öncelikle işin teknik boyutunu ele alır. Daha sonra kullanıcıyı çeşitli uygulamalarla baş başa bırakarak diksiyonunu geliştirmesine yardımcı olur.

3. Söz ve Diksiyon Sanatı

söz ve diksiyon sanatı nüzhet şenbay kitapSöz ve Diksiyon Sanatı, diksiyon konusunda yayınlanmış olan en popüler kitaplardan birisidir. Günlük konuşmaların yanında konferans, seminer, sohbet veya söyleşi gibi etkinliklere yönelik olan bu kitap konuşmanı bir sanata dönüştürme imkanı sunacaktır.

Kitap, konuşma üzerinde temel çalışmalar ve sözlü anlatımı sağlama gibi iki önemli bölüme sahiptir. Kitapta yer alan bilgilerin büyük bir kısmı bu alt başlıkların içerisinde bulunabilir. Diğer taraftan, kitabın sonunda yer alan söz ve diksiyon terimleri senin için iyi bir rehber olacaktır.

4. Söz Söyleme ve Diksiyon: Konuşan İnsan

söz söyleme ve diksiyon cem güzarp kitapSöz Söyleme ve Diksiyon: Konuşan İnsan konuşma sorunlarından tutun, diksiyon ve toplum önünde konuşmaya kadar birçok farklı konuda bilgi bu kitapta yer alır. Türkçeyi düzgün ve güzel bir biçimde konuşmak isteyenler için önemlidir. Diksiyonunu geliştirmek isteyenler için iyi bir başlangıçtır.

Daha çok tiyatroyla ilgilenen kişilerin tercih ettiği bu kitap, öncelikli olarak dil ve insan üzerinde durur. Daha sonra konuşma, diksiyon, dinleme, toplum önünde konuşma ve söyleyişlerde yapılan genel yanlışlara değinir. Bunların ardından genel çalışmalar bölümüyle kapanışı gerçekleştirir.

5. Temel Konuşma Teknikleri: Diksiyon

temel konuşma teknikleri diksiyon sırrı er kitapTemel Konuşma Teknikleri – Diksiyon, güzel konuşmayı insanın aklını kullanabilme sanatı olarak tanımlar. Yazarın bu alanda bir eğitmen olması önemlidir. Yayıncılık, spikerlik ve oyunculuk gibi alanlarda çalışmak isteyen kişiler için bu kitap faydalı bir rehberdir.

Dil grupları konusunda bilgi vererek başlayan kitap içeriği, diksiyon ve solunum konusunda bilgi vererek devam eder. Solunum ve gevşeme alıştırmalarıyla okuyucularına pratik imkanı sunar. Telaffuz konusunda sıkça yapılan yanlışların dile getirildiği bölüm oldukça ilgi çekicidir.

6. Uygulamalı Diksiyon ve Güzel Konuşma

uygulamalı diksiyon ve güzel konuşma ümit kalkan kitapUygulamalı Diksiyon ve Güzel Konuşma pratiğe dönük bir diksiyon kitabıdır. Kitabı benzerlerinden ayıran en büyük özellik ise CD hediyeli olmasıdır. Bununla birlikte diksiyon çalışmalarında henüz başlangıç aşamasında olan bireyler için oldukça faydalıdır.

Kitap, ses geliştirme teknikleri, vurgu, ses eğitimi, tonlama ve doğru nefes alıştırmaları konusunda başlangıç seviyesinde ideal bilgiler sunar. Kitapta yer alan uygulamalı yöntemlerle edindiğin bilgileri pratiğe dökmeyi başarabilirsin. Kitabın tek dezavantajı bilgileri biraz yüzeysel bırakmasıdır.

7. Diksiyon: Söz Söyleme ve Konuşma Sanatı

diksiyon söz söyleme ve konuşma sanatı murat şahin kitapDiksiyon: Söz Söyleme ve Konuşma Sanatı etkili konuşma alanında teorik bilgilerin yer aldığı bir kitaptır. Kitapta diksiyon konusunda ilgini çekebilecek birçok farklı bilgi vardır. Özellikle diksiyon çalışmalarına yeni başlayanların okuması gereken önemli bir eserlerden birisidir.

Kitap öncelikle iletişim konusunda bilgi verir. Dilin oluşumu ve dil bilgisi bölümlerinde dil alanında teknik sayılabilecek bilgiler yer alır. Diksiyon, vurgu, tonlama ve fonetik gibi alanlarda okuyucusuna teorik bilgiler ulaştıran kitap geriye kalan bölümlerde yardımcı yöntemlere değinir.

8. Diksiyon ve Hitabet

diksiyon ve hitabet ali selçuk kitapDiksiyon ve Hitabet konu anlatımlı ve uygulamalı bir kitaptır. Kitabın kapağında görebileceğin gibi hedef kitlesi lise öğrencileridir. Bu açıdan diğer kitaplardan farklı bir niteliğe sahiptir fakat içeriği ile öğrencilere destek olabilecek kapasitede bir kitaptır.

Güzel konuşmaya hazırlık aşamasıyla içeriğine giriş yapan kitap, nefes ve ses eğitimi, konuşma tekniği, ifadenin kuvvetlendirilmesi ve son olarak hitabet gibi ayrı bölümlere sahiptir. Kitabın her bölümünde detaylı bilgiler yer alır. Buna ek olarak edinilen bilgileri pratiğe dönüştürme şansı tanır.

9. Güzel ve Etkili Konuşma Sanatı: Diksiyon ve Hitabet

güzel ve etkili konuşma sanatı diksiyon hitabet önder göçgün kitapGüzel ve Etkili Konuşma Sanatı: Diksiyon – Hitabet isimli eser Türk Edebiyatı alanında önemli çalışmaları olan Önder Göçgün tarafından kaleme alınmıştır. Kitabın teorik bilgiler açısından dopdolu olması en büyük artısıdır. Ancak, uygulama konusunda biraz hafif kalır.

Türkçe’nin doğru ve etkili kullanımı konusunda detaylı bilgilerin yer aldığı bu eser hece ve kelime tabanında bilgilerle ek bir alan oluşturur. Önemli metinlerle bu kitaptan elde ettiğin bilgileri pratiğe dönüştürebilirsin. Nitekim, uygulamaların biraz zayıf olduğunu unutmamalısın.

10. Diksiyon: Güzel ve Etkili Konuşma

diksiyon güzel ve etkili konuşma hamza uğurlu kitapDiksiyon: Güzel ve Etkili Konuşma konuşmanın püf noktalarına dayanarak okuyucusuna etkili konuşmayı öğretir. Daha çok konuşma üzerine sunduğu bilgilerle bu konuda çeşitli çözümler önerir. Diksiyonunu geliştirmek için bu kitap sana yardımcı olacaktır.

Kitabın içeriği hiyerarşiye bağlıdır. İçerisinde konuşmana engel olan etkenlerle ilgili bilgi bulabilirsin. Daha sonra ses ve konuşmayla ilgili genel bilgiler edinip başlangıç için ilk adımı atarsın. Tüm bu teknik adımların ardından kitap ikna edici üslup kullanma becerini geliştirmene destek olur.

11. 3K Tekniği ile Diksiyon

3k tekniği ile diksiyon nedim taktak kitap3K Tekniği ile Diksiyon, diksiyon konusunda en teknik bilgileri sunan kitaplardan birisidir. Kitap, kursa gitmek yerine kendi başına çalışıp diksiyonunu geliştirmek isteyenler dikkate alınarak hazırlanmıştır Her şeyin yerinde ve zamanında kullanılması kitabın genel prensibidir.

Kitap konuşma, solunum ve nefes, ses, konuşma teknikleri ve hitabet sanatı bölümlerine sahiptir. Her bölümde dopdolu bilgiler yer alır. Özellikle konuşma teknikleri bölümünden yararlanarak çeşitli pratikler gerçekleştirebilirsin.

Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

8 Comments

 1. Araştırıp bize yol gösterdiğiniz için sağolun. Kitap okuma alışkanlığı kazanmak istiyoruz ve farkettik ki kelime darcığımız azalmakta, akıcı konuşmamızı sağlayacak kitap önerinizi rica ediyoruz. Yaş yolun yarısını geçmekte 😥

  • Merhaba,

   Yaşınız ne olursa olsun kitap okuyabilirsiniz. Bundan yana sıkıntınız olmasın lütfen. Önemli olan kitap okumaya vakit ayıramayacak kadar meşgul olmamaktır. Kelime haznenizi geliştirmek istiyorsanız klasikleri okumalısınız. Akıcı konuşmanızı sağlamaları için size ayrıca destek olacaklardır. Geçenlerde bir liste yapmıştım ona göz atabilirsiniz: https://www.grisayfalar.com/dunya-klasikleri-listesi/

   • Ben link tıkladım ama sizin bahsettiğiniz kitaba ulaşamadım kelime dağarcığını açıcak akıcı konuşmamızı sağlayan zihnimi açan Bir kitap ismi çok rica ediyorum

    • Merhaba,

     Öncelikle akıcı konuşmak için yorum yaptığınız listede yer alan kitapların hepsi size yardımcı olacaktır. Kelime dağarcığınızı geliştirmek istiyorsanız dünya klasiklerini ve Türk edebiyatı klasiklerini okumanızı öneririm. Böylece kelime hazneniz günden güne iyileşecektir. Aklınızda takılan bir soru olursa sormaktan çekinmeyin lütfen.

 2. Kitaplar gerçekten çok etkileyici ve hepsi güncel eserler. Bu eserlerin hepsini bir arada sunmuş olduğunuz için teşekkür ederim. Diksiyon problemi olanlar bu kitaplardan faydalanmalılar.

  • Merhaba,

   Değerli yorumunuz için çok teşekkür ediyorum. Listeyi her zaman güncel tutmaya özen gösteriyorum. Elimden geldiğince yeni eserlere bakıyorum. Tabi bazen gözden kaçırdıklarım olmuyor değil. 🙂

Yorum yapıp katkı sağla...