Etkili ve güzel konuşmanı sağlayacak 10 diksiyon kitabı

Diksiyonunu geliştirmek için çeşitli kitaplardan destek almak mı istiyorsun? Bu listede yer alan diksiyon kitapları sana yardımcı olacaktır.

Diksiyonunu geliştirmek isteyenlerin uğradıkları ilk yer genelde bir diksiyon kursu olur. Diksiyon kursları konuşmanı geliştirmene yardımcı olacak yerlerdir. Gerek ekonomik gerek ise kararsızlık sebebiyle bazı kişiye bu kursları tercih etmek yerine kendi başlarına çözüm oluşturma yoluna giderler.

Diksiyonunu geliştirmeni sağlayacak diksiyon kitapları

Diksiyonunu kendi çabalarınla geliştirmek istiyorsan bu konuda destek alabileceğin çeşitli kitaplar vardır. Bu kitaplar sayesinde diksiyon geliştirme çalışmalarını kendi başına yapabilirsin. Senin için önemli olan doğru diksiyon kitaplarını seçerek gelişimini kolaylaştıracak tercihi yapmaktır.

Diksiyon geliştirme konusunda belki yüzlerce kitap bulabilirsin. Her birisinin içerisinde uygulamalı yöntemler ve bunları destekleyerek teorik bilgiler vardır. Bu listeyi oluşturma amacım diksiyon geliştirme konusunda sana yardımcı olacak diksiyon kitapları ile tanışmanı sağlamaktır.

Diksiyon: 10 Derste Güzel Konuşma Sanatı – Mehmet Kaplan

Diksiyon: 10 Derste Güzel Konuşma Sanatı isimli kitabın yazarı Mehmet Kaplan, diksiyonu bir beceri olarak tanımlar. İnsanların bu konuda bilinçli olduğunu ama kendini geliştirmek için herhangi bir çaba sarf etmediğinden yakınır. Doğru teknikler her insanın etkili konuşabileceğini belirtir.

Diksiyonun kelime anlamı ile başlayan dersler, alfabede yer alan sesleri tanıma, ruhsal-bedensel gevşeme, tekerlemelere çalışma yöntemleri, konuşma ve okuma, hızlı okuma, kolay ve ağır metinleri okuma gibi bölümlerden oluşur. Tüm bu bilgileri pratiğe dönüştürerek diksiyonunu geliştirebilirsin.

Çanakkale Kitaplığı: Diksiyon: 10 Derste Güzel Konuşma Sanatı (Mehmet Kaplan)

Söz ve Diksiyon Sanatı – Nüzhet Şenbay

Söz ve Diksiyon Sanatı, diksiyon konusunda yayınlanmış olan en popüler kitaplardan birisidir. Günlük konuşmaların yanında konferans, seminer, sohbet veya söyleşi gibi etkinliklere yönelik olan bu kitap konuşmanı bir sanata dönüştürme imkanı sunacaktır.

Kitap, konuşma üzerinde temel çalışmalar ve sözlü anlatımı sağlama gibi iki önemli bölüme sahiptir. Kitapta yer alan bilgilerin büyük bir kısmı bu alt başlıkların içerisinde bulunabilir. Diğer taraftan, kitabın sonunda yer alan söz ve diksiyon terimleri senin için iyi bir rehber olacaktır.

Yapı Kredi Yayınları: Söz ve Diksiyon Sanatı – Nüzhet Şenbay

Söz Söyleme ve Diksiyon: Konuşan İnsan – Can Gürzap

Söz Söyleme ve Diksiyon: Konuşan İnsan konuşma sorunlarından tutun, diksiyon ve toplum önünde konuşmaya kadar birçok farklı konuda bilgi bu kitapta yer alır. Türkçeyi düzgün ve güzel bir biçimde konuşmak isteyenler için önemlidir. Diksiyonunu geliştirmek isteyenler için iyi bir başlangıçtır.

Daha çok tiyatroyla ilgilenen kişilerin tercih ettiği bu kitap, öncelikli olarak dil ve insan üzerinde durur. Daha sonra konuşma, diksiyon, dinleme, toplum önünde konuşma ve söyleyişlerde yapılan genel yanlışlara değinir. Bunların ardından genel çalışmalar bölümüyle kapanışı gerçekleştirir.

Remzi Kitabevi: Söz Söyleme ve Diksiyon: Konuşan İnsan – Can Gürzap

Temel Konuşma Teknikleri – Diksiyon – Sırrı Er

Temel Konuşma Teknikleri – Diksiyon, güzel konuşmayı insanın aklını kullanabilme sanatı olarak tanımlar. Yazarın bu alanda bir eğitmen olması önemlidir. Yayıncılık, spikerlik ve oyunculuk gibi alanlarda çalışmak isteyen kişiler için bu kitap faydalı bir rehberdir.

Dil grupları konusunda bilgi vererek başlayan kitap içeriği, diksiyon ve solunum konusunda bilgi vererek devam eder. Solunum ve gevşeme alıştırmalarıyla okuyucularına pratik imkanı sunar. Sesin nitelikleri ve telaffuz konusunda sıkça yapılan yanlışların dile getirildiği bölüm oldukça ilgi çekicidir.

Hayat Yayınları: Temel Konuşma Teknikler – Diksiyon – Sırrı Er

Uygulamalı Diksiyon ve Güzel Konuşma – Ümit Kalkan

Uygulamalı Diksiyon ve Güzel Konuşma pratiğe dönük bir diksiyon kitabıdır. Kitabı benzerlerinden ayıran en büyük özellik ise CD hediyeli olmasıdır. Bununla birlikte diksiyon çalışmalarında henüz başlangıç aşamasında olan bireyler için oldukça faydalıdır.

Kitap, ses geliştirme teknikleri, vurgu, ses eğitimi, tonlama ve doğru nefes alıştırmaları konusunda başlangıç seviyesinde ideal bilgiler sunar. Kitapta yer alan uygulamalı yöntemlerle edindiğin bilgileri pratiğe dökmeyi başarabilirsin. Kitabın tek dezavantajı bilgileri biraz yüzeysel bırakmasıdır.

Karatay Akademi Yayınları: Uygulamalı Diksiyon ve Güzel Konuşma – Ümit Kalkan

Diksiyon: Söz Söyleme ve Konuşma Sanatı – Murat Şahin

Diksiyon: Söz Söyleme ve Konuşma Sanatı etkili konuşma alanında teorik bilgilerin yer aldığı bir kitaptır. Kitapta diksiyon konusunda ilgini çekebilecek birçok farklı bilgi vardır. Özellikle diksiyon çalışmalarına yeni başlayanların okuması gereken önemli bir eserlerden birisidir.

Kitap öncelikle iletişim konusunda bilgi verir. Dilin oluşumu ve dil bilgisi bölümlerinde dil alanında teknik sayılabilecek bilgiler yer alır. Diksiyon, vurgu, tonlama ve fonetik gibi alanlarda okuyucusuna teorik bilgiler ulaştıran kitap geriye kalan bölümlerde yardımcı yöntemlere değinir.

Avcıol Basım Yayım: Diksiyon: Söz Söyleme ve Konuşma Sanatı – Murat Şahin

Diksiyon ve Hitabet – Ali Selçuk

Diksiyon ve Hitabet konu anlatımlı ve uygulamalı bir kitaptır. Kitabın kapağında görebileceğin gibi hedef kitlesi lise öğrencileridir. Bu açıdan diğer kitaplardan farklı bir niteliğe sahiptir fakat içeriği ile öğrencilere destek olabilecek kapasitede bir kitaptır.

Güzel konuşmaya hazırlık aşamasıyla içeriğine giriş yapan kitap, nefes ve ses eğitimi, konuşma tekniği, ifadenin kuvvetlendirilmesi ve son olarak hitabet gibi ayrı bölümlere sahiptir. Kitabın her bölümünde detaylı bilgiler yer alır. Buna ek olarak edinilen bilgileri pratiğe dönüştürme şansı tanır.

Altın Anahtar: Diksiyon ve Hitabet – Ali Selçuk

Güzel ve Etkili Konuşma Sanatı: Diksiyon ve Hitabet – Önder Göçgün

Güzel ve Etkili Konuşma Sanatı: Diksiyon – Hitabet isimli eser Türk Edebiyatı alanında önemli çalışmaları olan Önder Göçgün tarafından kaleme alınmıştır. Kitabın teorik bilgiler açısından dopdolu olması en büyük artısıdır. Ancak, uygulama konusunda diğer kitaplara göre biraz hafif kalır.

Türkçe’nin doğru ve etkili kullanımı konusunda detaylı bilgilerin yer aldığı bu eser hece ve kelime tabanında bilgilerle ek bir alan oluşturur. Önemli metinlerle bu kitaptan elde ettiğin bilgileri pratiğe dönüştürebilirsin. Nitekim, uygulamaların diğer kitaplara göre zayıf olduğunu unutmamalısın.

Nisan Kitabevi: Güzel ve Etkili Konuşma Sanatı: Diksiyon ve Hitabet – Önder Göçgün

Diksiyon: Güzel ve Etkili Konuşma – Hamza Uğurlu

Diksiyon: Güzel ve Etkili Konuşma konuşmanın püf noktalarına dayanarak okuyucusuna etkili konuşmayı öğretir. Daha çok konuşma üzerine sunduğu bilgilerle bu konuda çeşitli çözümler önerir. Diksiyonunu geliştirmek için kendi başına çabalamak istiyorsan bu kitap sana yardımcı olacaktır.

Kitabın içeriği hiyerarşiye bağlıdır. İçerisinde konuşmana engel olan etkenlerle ilgili bilgi bulabilirsin. Daha sonra ses ve konuşmayla ilgili genel bilgiler edinip başlangıç için ilk adımı atarsın. Tüm bu teknik adımların ardından kitap ikna edici üslup kullanma becerini geliştirmene destek olur.

Hayat Yayınları: Diksiyon: Güzel ve Etkili Konuşma – Hamza Uğurlu

3K Tekniği ile Diksiyon – Nedim Taktak

3K Tekniği ile Diksiyon, diksiyon konusunda en teknik bilgileri sunan kitaplardan birisidir. Kitap, kursa gitmek yerine kendi başına çalışıp diksiyonunu geliştirmek isteyenler dikkate alınarak hazırlanmıştır Her şeyin yerinde ve zamanında kullanılması prensibi kitabın genel prensibidir.

Kitap konuşma, solunum ve nefes, ses, konuşma teknikleri ve hitabet sanatı bölümlerine sahiptir. Her bölümde dopdolu bilgiler yer alır. Özellikle konuşma teknikleri bölümünden yararlanarak çeşitli pratikler gerçekleştirebilirsin.

Girdap Kitap: 3K Tekniği ile Diksiyon – Nedim Taktak

Okunması gereken diğer en iyi diksiyon kitapları

Diksiyon geliştirme konusunda ilk olarak göz atman gereken diksiyon kitapları yukarıdaki eserlerdir. Bunların dışında sana yardımcı olabilecek daha farklı eserler de vardır. Dilersen aşağıdaki kitaplardan faydalanmayı düşünebilir veya kendi önerini yorum olarak bana ulaştırabilirsin.

Tarihi roman denildiğinde ilk akıllara gelenler yukarıdaki eserlerdir. Bunlar dışında kalan ve okuma sırasına ekleyebileceğin daha farklı romanlar da mevcuttur. Dilersen aşağıdaki romanları okumayı düşünebilir veya kendi önerilerini yorum olarak bana ulaştırabilirsin.

Kitap Adı Yazar Yayıncı
İnsanı Okuma Sanatı Etkili İletişim Teknikleri Ahmet Alpaslan Arı Sanat Yayınevi
Diksiyon Ebubekir Eraslan Akademik Kitaplar
Alıştırmalı Diksiyon Dersleri İbrahim Kıbrıs Kriter Basım Yayın Dağıtım
Kar Çiçeği ve Sırlar Yelpazesi Lisa See Can Yayınları
Kalemsiz Diksiyon Miray Ankaoğlu Cinius Yayınları
Konuşma Sanatı: Diksiyon Yavuz Özdem Kariyer Yayıncılık
Diksiyon: Güzel ve Etkili Konuşma Sanatı Suna Okur Çalıkuşu Kitap
Diksiyon ve Konuşma Eğitimi Fulya Topçuoğlu Pegem Akademik Yayıncılık
Diksiyon ve Güzel Konuşma Sanatı Ömer Faruk Reca Tutku Yayınevi
Diksiyon: Dilinizin Rotası Gökhan Telkenar Beyaz Yayınları

Etkili ve güzel konuşma konusunda en iyi diksiyon kitapları bunlar diyebilirim. Bu listeye daha fazla kitap ekleyebilirdim. Bana bu konuda yardımcı olmak istiyorsan yorum yapabilir ve kitaplar işine yaradıysa bu listeyi başkalarıyla paylaşarak bana destek olabilirsin.

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

You may also like...

Yorum yapıp katkı sağla...