Okuma alışkanlığı nasıl kazanılır?

O

Okuma başarılı olmak için sahip olman gereken becerilerden biridir. Etkileyici adımlarla okuma alışkanlığı nasıl kazanmaya hazır mısın?

Bazı insanlar resmi eğitim hayatları sona erir ermez kitaplarla aralarına mesafe koyarlar. Bazı insanlar ise ömürlerinin sonuna kadar kitaplarla yaşamaya devam ederler. İkinci cümledeki insanlardan biri olmak ister misin?

Okuma alışkanlığı kazanma adımları

Aşağıdaki numaralı başlıklardan yararlanarak dilediğin kısma hızlıca geçiş yapabilirsin. Yazıyı baştan sona okursan daha faydalı olacağı kanaatindeydim. Ancak, vaktin sınırlıysa veya sadece ilgi duyduğun alana odaklanmak istiyorsan bu başlıklar sana yardımcı olacaktır.

 1. Zaman oluşturma
 2. Alan oluşturma
 3. İhtiyaçları belirleme
 4. İlgi alanlarını öğrenme
 5. Bilgiye odaklanma
 6. Eski kitapları inceleme
 7. Alışkanlığı geliştirme
 8. Meydan okuma

Okuma alışkanlığı neden önemlidir?

Kitap okumak farklı bir şeydir. Tanımı basittir ancak verdiği his, kazandırdığı katkılar ve sunduğu huzur anlatılamayacak değerdedir. Kitap okumak güzel bir alışkanlıktır.

Günlük belirli bir vaktini kitap okumaya ayıran kişileri kolayca fark edebilirsiniz. Kurdukları cümleler bile farklılık gösterir. Onlar konuşmalarında dile getirdikleri sözcüklerin yerine başka sözcükleri rahatlıkla koyabilirler.

Konuşurken akıcı olurlar, anlatmak istediklerini doğrudan sıkıntısız bir biçimde anlatabilirler. Okuma alışkanlığı kesinlikle zararsızdır. Yeni bilgiler edinmek, öğrenmek, kurguları düşünmek, bunların her biri size bir şeyler kazandırır.

1. Kendine zaman oluşturmalısın

Kitap okumak istiyorsan boş zamanın olmalıdır. Boş zamandan kastım günün tamamını veya yarısını kapsayacak şekilde bir boşluk değil. Günün belirli saatlerini kitap okumaya ayırabilirsin. 1 saat hatta 30 dakika bile yeterlidir.

Gün içerisinde kendine ayıracağın vakti belirledikten sonra okuma saatini belirlemelisin. Örneğin, gün içerisinde 1 saati kitap okumaya ayırmış olabilirsin. Bu 1 saati ne zaman değerlendireceksin? Kahvaltıdan hemen sonra mı? İşten veya okuldan eve geldiğin zaman mı? Uyumadan önce mi?

Genellikle düzenli olarak gerçekleştirilen faaliyetler alışkanlığa dönüşür. Kitap okumayı düzene oturtmak için kitap okuma işini her gün aynı vakitte gerçekleştirmen gerekir.

2. Kendine okuma alanı oluşturmalısın

Çalışma masan, balkon, evin en sessiz köşesi, kitaplığın yanı ve hatta yatağın bir okuma alanı olabilir. Önemli olan kendini nerede rahat hissettiğindir. Konsantre olabilmek için bunu değerlendirmelisin.

Kitap okuyacağın alanı seçerken aynı zamanda rahatsız edilme unsurunu düşünmelisin. En az rahatsız edileceğin yer senin için en ideal okuma alanlarından birisidir. Buna rağmen öncelik kendini rahat hissetmek olmalıdır.

3. İhtiyacın olanları yanına almalısın

Su, yiyecek bir şeyler, destek olması amacıyla yastık gibi unsurlar kitap okuma sırasında seni rahatsız edecek unsurlardır. Herhangi birini unutmuşsan, mutlaka ara vermeye çalışır ve unuttuğun şeyi gidip almaya çalışırsın. Peki bu doğru yaklaşım mı?

Maalesef değil. Çünkü bunların her birisi dikkat dağıtıcı nedenlerdir. Bunun yaşanmaması için önceden hazırlık yapmalı ve kitap okuma süren boyunca ihtiyaç duyacağın her şeyi yanına almalısın.

Her zaman yanımızda kitap taşıma fırsatına sahip olamayabiliriz. Birçoğumuz bu konuda şanssız durumdayızdır çünkü normal şartlarda bile dışarı çıkarken yanımıza cüzdanımız ve anahtarımız dışında bir şey almayız. Bazılarımız için ise durum biraz daha farklıdır.

Bu insanlar yanlarında kitap taşıma fırsatına sahip olurlar. Bu basılı kitap olabileceği gibi bir e-kitap da olabilir. Böyle biriysen kitap okumayı fırsata dönüştürebilirsin. Beklemek zorunda olduğun bazı anlarda kitabını kullanabilirsin.

Biliyorum, bazı insanlar sokak ortasında, kuyrukta ve hatta ulaşım araçlarında kitap okuyan insanları anlamak da zorlanabilirler. Onların seni anlamasına gerek yoktur. Sadece kitap okurken onlara rahatsızlık vermemeye çalışmalısın.

4. Hoşlandığın kitapları okumalısın

Kitap okumuş olmak için kitap okumaktan kaçınmalısın. Seni bilgilendirecek, seni mutlu edecek ve ihtiyaçlarını karşılayacak kitaplar okumalısın. Sırf bir kitap en çok satanlar listesinde yer alıyor diye onu okumaya çalışmamalısın.

En çok okunanlar listesinde yer alan kitaplar beklentini karşılamazsa hayal kırıklığı yaşarsın. Bu nedenle seçim yaparken dikkatli olmalısın. Gerekirse defalarca araştırma yapıp öyle satın alım kararı vermelisin.

Her kitabın birden fazla türü olabilir. Tarihsel roman, aynı zamanda bir aşk hikayesini anlatan bir roman olabilir. Sosyolojik bir kitap, siyasi bir kitap olabilir. Bu tür kitapları seçmeden önce araştırmaya vakit ayırmalısın.

Bir kitabı gerçekten çok sevmişsen, aynı yazarın başka kitabını okumaya çalışabilirsin. Bir kitaba benzer diğer kitap önerilerini inceleyebilirsin. Önemli olan sevdiğin ve hoşlandığın tarzda kitaplar okumaktır.

5. Bilgi dolu kitaplar okumalısın

Önemli olan seni besleyebilecek bir kitap seçmektir. Bir kitabı çok beğenmiş olabilirsin. Okumaya başladıktan sonra seni memnun etmediğini fark ettiğiniz anda ondan vazgeçerek yoluna başka bir kitapla devam etmelisin.

Okuma alışkanlığının temeli için bu çok önemlidir. Nitekim okuma alışkanlığına sahip olabilmek için iyi bir kitap seçmek ve seni memnun etmeyen kitaplardan uzaklaşmak yeterli değildir. Her zaman bilgi dolu kitapların peşinden gitmelisin.

6. Okuduğun eski kitapları unutmamalısın

Okuduğun kitaplar en az okumadığın kitaplar kadar önemlidir. Bunu rastgele söylediğimi düşünmemelisin. Geçmişte okuduğun kitapları bilmek gelecek zamanlarda okuyacağın kitapları belirlemek konusunda sana yardımcı olacaktır.

Bununla birlikte okumak istediğin kitapları liste haline getirdiğin bir tür not defterinin olmalıdır. Okuduğun kitaplar hakkında ufak notlar tutarak değerlendirme yapmalısın. Not alırken ise ufak bir detayı gözden kaçırmamalısın.

Çoğumuz artık dijital ortamda not tutmaya çalışırız ve olabildiğince kağıt kalemi az kullanırız. Kitaplar hakkındaki notlarını bu şekilde tutmamaya özen göstermelisin. Kağıt kalem kullanman durumunda aldığın notlar akılda daha kalıcı olacaktır.

Kayıt altına almış olduğun kitapları okumak konusunda zorluk çekiyorsan bir şeylerin eksik olduğunu bilmen gerekir. Bu eksiklik büyük olasılıkla hedef eksikliğidir. Kitapları aldığın halde onları okumak konusunda kendini ikna edebilmek için bir hedef seçmelisin.

Bu hedefi kararlı ama aynı zamanda iddialı rakamlardan oluşturmalısın. Yıl içerisinde 100 kitap okumak bir hedef olabilir. Yüksek bir hedeftir ve gerçekleştirilmesi için çok fazla zaman gerekebilir.

7. Okuma alışkanlığını geliştirmelisin

Birkaç basit ipucundan yararlanarak okuma alışkanlığını farklı bir boyuta taşıyabilirsin. Bu basit ipuçlarıyla okuma alışkanlığını güçlendirebilir ve daha bilgili, daha donanımlı ve daha keyifli bir insan olmayı başarabilirsin.

Yanında daima kitap olmalı

Devir ne devri diye soracak olsam birçok farklı cevap alacağımdan eminim. Bu soruyu gereksiz bulmuyorum ancak artık birçoğumuz cevabını biliyoruz. Devir bilgiye erişim konusunda hız devri.

Biz bu hıza ayak uydurmak konusunda sıkıntı yaşamayacak kadar akıllı olmak durumundayız. Yıllar boyu kitap ve e-kitap kıyaslanır durur ve aradan bir birinci çıkartılmaya çalışılır. Birincinin kim olduğunun aslında bir önemi yoktur.

Önemli olan her ikisinin de bizlere kazandırdıklarıdır. Okuma alışkanlığı açısından e-kitaplar bize bir fırsat sunarlar. Yanımızda daima bir kitap taşıma şansını elde ederiz. Böylece daima yanımızda okuyacak bir şeyler olur ve hız kesmeksizin bilgi depolamayı sürdürebiliriz.

Hedef belirlenmeli

Hedef belirlemek erişilebilir olan her şeyi çok daha kolay erişilebilir hale dönüştürür. Bu nedenle gerçekçi davranarak kendine bir hedef koymalısın. Okuma konusunda hedefin ayda iki kitap okuma olabilir.

Bunun ne önemi var diye düşünmemelisin. Bu önemlidir çünkü insanlar bir şeyi başardıkları zaman memnun olurlar. Hedefin ayda iki kitap okumaksa ve sen bu hedefi yerine getirirsen okuma alışkanlığı seni çok daha mutlu edecektir.

Her başarının sonunda bir ödül olması gerekir öyle değil mi? Burada da bir ödüle ihtiyacın var. Hedefi yerine getirdiğin zaman kendini ödüllendirerek yola devam etmelisin. Bu ödülün ne olacağına sen karar vermelisin.

Liste oluşturmalı

Daha önce yapılacaklar listesi diye bir şey duydun mu? Bu sihirli liste basit bir şeymiş gibi gözükür ancak faydaları çok fazladır. Gün içerisinde yapacaklarını bir liste haline getirerek onları unutmaktan kurtulabilirsin.

Yapılacaklar listesinin adını okunacaklar listesi olarak değiştirmeli ve okumak istediğin kitapları yazmalısın. Elindeki liste uzadıkça sonuna adım atmak için daha fazla çaba gösterirsin. Sonuç olarak kendine bir itici kuvvet kazandırmış olursun.

Teknolojiye mesafe koymalı

Kitap okurken yapılacak en büyük hata elektronik cihazların dibinde olmaktır. Bunun yanlış olduğunu düşünüyor olabilirsin ancak bunu doğrulamak için destekleyici örnekler sunabilirim. Bunun için okuma ortamını incelemek yeterlidir.

Bu yazıyı nereden okuduğunu bilmiyorum ancak mobil cihaz üzerinden okuduğunu düşünelim. İnternet açık ve bu yazıyı bir çırpıda okumak istiyorsun. Bunu üzülerek söylüyorum; bu yazıyı bir çırpıda okuyup anlatılanları anlamak senin için çok zor.

Facebook, Twitter, WhatsApp, Instagram ve diğer birçok uygulama telefonda veya tablette açıkken herhangi bir şeyi okumak konusunda sıkıntı yaşarsın. Gelen bildirimler aklını karıştırır, okuduğunu yanlış anlama ihtimalin oldukça yüksek olur.

Bu yazıyı örnek verdim ama onun yerine elinde kitabı düşünebilirsin. Gerçekten telefon, bilgisayar ve hatta televizyon gibi aletler açıkken verimli bir şekilde kitap okuyabileceğini düşünüyor musun? Hiç zannetmiyorum.

Kütüphanelere gitmeli

En son ne zaman kütüphaneye gittin? Acımasız bir soru ancak cevabı aydınlatıcıdır. Okuma alışkanlığının olduğuna inanan bir birey kütüphaneleri sıkça ziyaret edebilir. Onlar için kütüphaneler rahat nefes alabildikleri alanlardır.

Kütüphaneyi ziyaret ederek elindeki kitap listesini rahatlıkla güncelleme şansına sahip olursun. Kütüphaneciyle sohbet ederek kitaplar konusunda daha fazla şey öğrenebilirsin. Böylece okumaya hazırlandığın kitapları daha iyi tanıyabilirsin.

8. Kendine meydan okumalısın

Okuma alışkanlığı kazanmak için son adım kendine meydan okumak olmalıdır. Bunu başarmak için basit bir meydan okuma listesi hazırlayabilirsin. Dilersen benim önerdiğim aşağıdaki listeyi kullanabilirsin.

 • 500 sayfadan fazla 1 kitap
 • Bu yıl yayınlanmış 1 kitap
 • Bir günde bitireceğin 1 kitap
 • Dünya klasiklerinden 1 kitap
 • Yazarı genç isim olan 1 kitap
 • Yaşanmış olayı anlatan 1 kitap
 • Arkadaşının önerdiği 1 kitap
 • Yaşadığın şehri anlatan 1 kitap
 • Seri halinde olan 1 kitap
 • Bilim kurgu türünde 1 kitap
 • Kısa hikaye türünde 1 kitap
 • Aksiyon türünde 1 kitap
 • Macera türünde 1 kitap
 • 100 yıl önce yazılmış 1 kitap
 • Anı türünde 1 kitap
 • Araştırma türünde 1 kitap
 • Tiyatro türünde 1 kitap
 • Tarihi türde 1 kitap

Okuma alışkanlığı kazanmak için önerilerimden yararlanacağını umut ediyorum. Aklına takılan bir şeyler varsa bunları yorum olarak bana ulaştırabilirsin. Yazımı beğendiysen arkadaşlarınla paylaşabilir ve yazılarımdan haberdar olmak için aşağıdan ücretsiz abonelik gerçekleştirebilirsin.

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

6 Yorum

Yorum yapıp katkı sağla...

 • Selam. Yazınızda okuma vakti olarak yatmadan once olabilir yazmışsınız fakat bir yoruma verdiğiniz cevapta kesinlikle gece yatmadan önce olmasın yazmışsınız. Anlayamadim ? Ben kitap okumaya başladım ve en musait olduğum zaman gece yatmadan önce yatağıma uzanıp okuduğum vakit oluyor. Yanlış mi yapıyorum ?
  Teşekkürler.

  • Merhaba,

   Yazı içerisinde yatmadan önce kitap okunmasını tavsiye etmedim. Genel olarak insanlar bu tür eğilimde oldukları için bunu sorma yoluna gittim. Kitap okumak için en ideal saatler sabah saatleridir. Çünkü sabah saatlerinde okuduklarınızı anlama konusunda çok daha zor yorulmuş olursunuz. Gece yatmadan önce elbette kitap okuyabilirsiniz. Özellikle vaktiniz darsa ve size hiçbir vakit kalmıyorsa bunu yapabilirsiniz. Ancak kişisel olarak bunu tavsiye etmem.

   Sağlıcakla kalın. Dilediğiniz zaman yorum, e-posta, Facebook veya Twitter yoluyla iletişim kurarak bana ulaşabilirsiniz.

   E-posta: [email protected]
   Facebook: http://www.facebook.com/Grisayfalar
   Twitter: https://twitter.com/grisayfalarcom

 • Merhaba Hocam 25 yasindayim okumaya heves edip bir kitabı bitirememekten yana sıkıntı çekiyorum Kitabı açıp sonunu getiremeden onu okumak öyle bir zorlasıyorki baskasına kolay olup bana zor gelen durumdan nasıl kurtulabilirim yarım bırakmak istemiyorum artk kitapları .. Tsk ederim simdiden

  • Merhaba,

   Elinizdeki kitabı kaç günde okumak istiyorsunuz? Günde kaç sayfa kitap okuyorsunuz? Günün hangi vakitleri kitap okumaya çalışıyorsunuz? Kitabı dikkatiniz dağıldığı için mi yoksa içindekiler ilginizi çekmediği için mi yarım bırakıyorsunuz? Bu soruları cevaplarsanız size yardımcı olmaya çalışabilirim.

 • merhabalar kaan bey, oncelikle bu guzel paylasimlariniz icin cok tesekkur ederim. Okuma aliskanligi edinme konusunda cok sikinti yasayanlardan biriyim,cunku benim zaaflarimdan biri de tembellik. Evet tembel biriyim fakat rahatsiz olup her ay kendime kitap okuma aliskanligi edinmeye calisiyorum,bir haftayi gecmeden kendimi yine ayni bocalamada buluyorum 😞 bunu kitap tercihine baglayip yeni bir kitap aliyorum sonra o cok begenerek okumaya basladigim kitabimda yarim birakip yeni kitaplar bakiniyorum. dikkat ettim benim bu kisir dongu 2 senedir devam ediyor ve ben hâlâ cozum bulmus degilim 😐 sizce nerede hata yapiyorum?

  • Merhaba,

   Problem kararlılık ve plansızlık diyebilirim. Kitap okuma alışkanlığı kısa sürede elde edilebilecek bir şey değil maalesef. Biraz süre gerektirir ve bağlılık son derece önemlidir. Günün belirli saatlerini kitap okumaya ayırarak bir çözüm üretebilirsiniz ama bu asla gece yatmadan önce olmamalıdır. Günün herhangi bir saatini, yarım saat veya bir saat fark etmeden kitap okumaya ayırmalısın. Elindeki kitap bitmeden yeni bir kitap almamalısın. Belki kitap hoşuna gitmemiştir, ilgini çekmemiştir. Bu tip durumlarda kitabı yarıda bırakabilirsin ama onun dışında bitirmeden yeni kitap almak demek kendini daha fazla baskı altına sokmak demektir.

   Bir hafta veya iki hafta bu şekilde bir deneme yapmanı öneririm. Ben yine buralardayım, çözüm olmazsa farklı bir yöntem deneriz. Her şey gönlünce olsun, keyifli okumalar dilerim.