9 kolay adımla genel kültür geliştirmek

genel kültür geliştirmek

Genel kültür insanın toplum ve medeniyetle alakalı bilgi sahibi olmasıdır. Uygulanabilir adımlarla genel kültür bilgini geliştirmeye hazırlan.

Genel kültür herkesin belirli düzeyde sahip olması gereken bilgiler bütünüdür. İnsanın hayatında yer alan aile, sağlık, sanat ve bilim gibi pek çok konu genel kültürün bir parçasıdır ve bunu geliştirmek için çeşitli becerilere sahip olman gerekir. Genel kültürünü geliştirmeye hazır mısın?

Özet: Genel kültürü geliştirmek

Genel kültür bilgini geliştirmek istiyorsan standart eğitiminden kafanı kaldırıp biraz etrafına bakmalısın. Farklı alanlarda bilgiler edinme çabası içerisine girmelisin. En önemlisi farklı alanlarda en hızlı ve en etkili biçimde nasıl bilgi edineceğini öğrenmelisin.

“Genel kültürümü geliştirmek istiyorum.” diyorsan aşağıdaki maddelere göz atabilirsin. Bu maddelerin her birisi özettir. Daha fazlasını öğrenmek istiyorsan yazıyı incelemeye devam etmelisin:

 1. Kitaplardan destek al.
 2. Okuyucu ol.
 3. Dinleyici ol.
 4. Teknolojiden faydalan.
 5. Spor yap.
 6. Çeşitliliği unutma.
 7. Duyuları güçlendir.
 8. Öncelikleri belirle.
 9. Yazmaya başla.

1. 2 kitapla yola çık

Genel kültürünü geliştirmek istiyorsan başlangıç için okuman gereken kitap “Zamanın Kısa Tarihi” isimli eserdir. Bu eser ünlü fizikçi ve bilim insanı Stephen Hawking tarafından kaleme alınmıştır. Her ne kadar çok karmaşık bir yapıya sahip olduğu düşünülse bile gerçekte bundan epey uzaktır.

İkinci kitap önerim “Hızlı ve Yavaş Düşünme” isimli eserdir. Bu kitap psikolog Daniel Kahneman tarafından kaleme alınmıştır. Bu eser ekonomik davranışların mantıksal karar alma ile bağlantısı irdeleyen bir yapıya sahiptir. Bu kitaba adını veren ise insanın karar alma biçimidir.

2. Okuyucu ol

Genel kültürünü geliştirme istiyorsan ilk durağın okumak olmalıdır. Genel kültürünü geliştirmek için kitap okuma alışkanlığına sahip olmalısın. Hangi kitabı okuduğunun bir önemi yoktur çünkü daha önce belirttiğim gibi genel kültür pek çok farklı konuda bilgili olmayı gerektirir.

Kitap okumayı günlük uğraşın haline getirmelisin. Kütüphaneleri ziyaret ederek ücretsiz olarak kitapları okumaya başlayabilirsin. Dilersen kitap satın alabilir ve kendi evinde mini bir kütüphane oluşturarak genel kültürünü zenginleştirmeye başlayabilirsin.

Okumak sadece kitaplarla ilgili değildir. Aynı zamanda gazete okuma alışkanlığına da sahip olmalısın. Pek çok gazete artık bir İnternet sitesine sahip olduğu için normal abonelik olmasa bile site aboneliği gerçekleştirmeyi düşünebilirsin.

Gazeteler politika, gündem, spor, magazin, moda, yemek ve ekonomi gibi pek çok alanda bilgileri güncel olarak insanlara ulaştırmaya çalışırlar. Bu bilgilerin her birisi genel kültürün için son derece değerlidir. Bu nedenle sürekli takip ettiğin bir veya iki gazete olmalıdır.

Okuma konusunda diğer bir alternatif ise dergilerdir. Ben her ne kadar sıkı bir dergi takipçisi olmasam bile belirli bir ilgi alanındaki bilgileri dergilerden öğrenebilirsin. Kendini geliştirmek için belirli bir alanda bilgiye ihtiyacın varsa mutlaka o alandaki en iyi dergiyi takip etmeye çalışmalısın

Genel kültürünü geliştirmek için okumak neden önemlidir? Bilgi edinmek için kullanabileceğin en az zahmet gerektiren faaliyet okumaktır. Çok fazla okumaya değil düzenli okumaya özen göstermeli ve bilgi akışı için bir süreklilik sağlamalısın.

3. Dinleyici ol

Genel kültürünü artırmak istiyorsan dostlarınla ve iş arkadaşlarınla daha fazla vakit geçirip sosyalleşmeye çalışmalısın. Ne kadar fazla insanla bağlantı kurarsan bir konuda bilgi sahibi olma olasılığın bir o kadar fazla olur. Her insan bilgilendirici tartışmalardan hoşlanır çünkü bu tartışmaya dahil olan herkesin yararınadır.

Bir şeyler okumak sana göre değilse bu durumda dinlemeyi tercih edebilirsin. Sesli kitaplar dinleyebilir veya çeşitli video platformlarında eğitici videolara kulak verebilirsin. Bu sayede genel kültürünü düzenli olarak geliştirmeyi başarabilirsin.

Benzer yaklaşımı konferanslar, söyleşiler veya seminerler için söylemek mümkündür. Bir profesyonel kendi bilgilerini bir başkasına aktarmaya çalışması neticesinde elde edeceğin her bilgi genel kültürüne bir katkıdır. Bu tür etkinliklere katılmayı düşündüğün zaman mutlaka not alarak dinlemeye çalışmalısın.

Genel kültürünü geliştirmek için dinleyici olmak yeterli midir? Maalesef hayır. Sadece tek bir gelişim kanalından faydalanarak kendini geliştirmeye çalışmamalısın. Genel kültür içerisinde çok farklı konu başlıkları vardır ve bu konu başlıklarına ait bilgileri farklı kanallar aracılığıyla elde etmeyi düşünmelisin.

4. Teknolojiden faydalan

Genel kültürünü geliştirmek için daha eğlenceli adımlar arıyorsan teknolojiden faydalanmayı denemelisin. Teknolojinin bir getirisi olan televizyonlardan faydalanarak başlangıç yapabilirsin. Televizyonda bilgilendirici yayın yapan çok fazla kanal vardır ve bunları izleyerek genel kültürünü yükseltebilirsin.

Televizyon izleyerek genel kültürünü geliştirmeye çalışırken bir kurala dikkat etmelisin. Televizyon pasif öğrenme yöntemini kullanman anlamına gelir. Bu nedenle onun karşısında geçirdiğin vakit sınırlı olmalı ve aşırıya kaçmaktan kaçınmalısın.

Teknolojinin bir diğer getirisi bilgisayarlar, İnternet ve arama motorudur. Arama motorlarında çeşitli aramalar gerçekleştirerek aradığın sorulara cevaplar bulabilirsin. Üstelik burada yapacağın arama için herhangi bir sınır söz konusu olmadığından dilediğin konuda araştırma yapabilirsin.

Kendi bilgini test etmek için çeşitli bilgi yarışması sitelerini veya bilgi yarışması uygulamalarını kullanabilirsin. Bu tür uygulamalarda yanlış cevap verdiğin soru olsa bile doğru cevabı öğrenmiş olursun. Böylece bilgi hazineni genişletip genel kültürünü artırmayı başarabilirsin.

Teknolojiden faydalanarak genel kültürünü geliştirebileceğine inanıyor musun? Şu andan itibaren inanmaya başlasan çok daha iyi olur. Teknoloji pek çok dikkat dağıtıcı unsuru hayatımıza sokmuş olmasına rağmen onu doğru bir biçimde kullanmayı başarmalı ve kendini geliştirmek için çaba göstermelisin.

5. Spor yap

Çok ilginç gelebilir ama sebebini birazdan açıklayacağım. Spor yapmak, özellikle kardiyo çalışmak zihnin için kritik öneme sahiptir. Basit bir ifadeyle söz etmek gerekirse spor yaparak beyninin aktif kalmasını ve zihninin sağlıklı olmasını sağlayarak yeni bilgileri daha kararlı bir biçimde işleyebilirsin.

Sporu küçümsemek gibi bir hataya asla düşmemeli, spora hayatında yer vermelisin. Çok basit hareketler bile olsa spor yapmalı ve hareketli kalmalısın. Vücudun ve zihnin sağlıklı olmadığı sürece genel kültürünü geliştirmenin mümkün olmayacağını bilmelisin.

Genel kültürde spor neden önemlidir? Spor sadece genel kültürde değil genel yaşantında önemli bir yere sahip olmalıdır. Gün içerisinde yapacağın 15 dakikalık yürüyüşler bile hayatının daha farklı olmasını sağlayacaktır.

6. Çeşitliliği unutma

Okumanın genel kültürü geliştirme açısından önemli olduğundan daha önce söz ettim. Ancak ayrı bir başlık olarak çeşitliliğe değinmek istedim. Sürekli aynı tarz, aynı tür ve aynı düzende bir şeyler okursan genel kültürünün gelişme olasılığı çok yüksek değildir.

Çeşitliliğe her zaman önem vermelisin. Akademik okuma yapmak yerine bazen popüler okumalara yönelmelisiniz. Bazen blog sayfalarını takip etmeli, bazen gazetedeki köşe yazılarına göz atmalısın. Çeşitliliği ne kadar fazla hale getirirsen senin için bir o kadar iyi olacaktır.

Genel kültürü geliştirmek için çeşitlilik sağlarken nelere dikkat etmelisin? Karma yapıya ama dengeli olmasına dikkat etmelisin. Seçeceğin okuma materyalleri ne türde olursa olsun bir noktaya ağırlık vermemelisin.

7. Duyuları güçlendir

Genel kültür seviyenin iyi olmasını istiyorsan duyularının güçlü olmasını sağlamalısın. Bunun temel sebebi duyuların ile karşılaşacağın her şeyin beynin tarafından işlenebilecek olmasıdır. Beynini bir sünger ve duyularını su gibi düşünebilirsin.

Duyuların ile etkileşim kurduğun her şeyi bir bilgiye dönüştürüp onun işlenmesini sağlamalısın. Buna çiçeklerin kokusundan çikolatanın tadına, bir deniz manzarasından bir yerin sıcaklığına kadar hemen hemen her şey dahildir. Hayatta her şeye saygı duymalı ve attığın her adımda yeni bir bilgi olacağını unutmamalısın.

Duyuları güçlendirmek gerçekten çok önemli mi? Çok ama çok önemli olmasa bile yeni bilgileri yakalama konusunda bir gerekliliktir. Genel kültür seviyenin artması için sahip olduğun bilgiyi parçalara ayırmaya çalışmak yerine yeni bilgileri birer parçaya dönüştürmeye çalışmalısın.

8. Öncelikleri belirle

Genel kültür söz konusu olduğunda gelişim için etrafında olan bitenlerin farkında olmalısın. Etrafında çok fazla bilgi akışı olabilir ama sen hangisinin önceliğe sahip olduğunu belirleyerek hareket etmelisin. Bu sana ihtiyacın olan bilgileri elde etme ve geriye kalanları görmezden gelme konusunda yardımcı olacaktır.

Örnek vermem gerekirse, gazete okuyarak genel kültürünü yükseltmeye çalışabilirsin. Gazete bir alışkanlığına dönüştükten sonra haberleri artık farklı kaynaklardan takip etmeye başlamalısın. Bir haberi ne kadar fazla farklı kaynaktan öğrenirsen doğrusunu öğrenme konusunda bir o kadar şanslı olursun.

Öncelikleri belirlerken nelere dikkat edilmeli? İhtiyaç duyulan bilgiyi saptamaya dikkat etmelisin. Bunun için yapman gereken eksikliklerini bilmek yani kendini tanımak ve daha sonra gelişim yoluna devam etmektir.

9. Yazmaya başla

Bir şeyi hatırlamak istiyorsan onu yazmalısın. Bu çok önemli bir öğüttür ve muhtemelen eğitim-öğretim yollarından geçmiş olan pek çok kişi tarafından bilinen bir yöntemdir. Örneğin, ders çalışırken her zaman yazarak çalışmayı tercih edenlerin daha fazla şey hatırlaması bu öğütün önemini gösterir.

Gün içerisinde önemli gördüğün her şeyi not etmelisin. Ufak notlar dahi fazlasıyla işine yarayacaktır. Bir kitapta gördüğün ufak bir kısım, bir gazetedeki önemli bir haber, bir televizyon programındaki önemli bir tartışma gibi pek çok farklı noktalardan çeşitli bilgiler edinebilirsin. Hatırlamak için onları not etmelisin.

Yazmadan genel kültür gelişmez mi? Elbette gelişir ama yazmak işini önemli ölçüde kolaylaştırır. Senin amacın edindiğin bilgiyi ertesi gün unutmak değil edindiğin bilgiyi ihtiyaç duyduğun an cebinden çıkarmaktır.

Umarım bu bilgiler genel kültürünü geliştirme konusunda sana yardımcı olmuştur. Eklemek istediğin bir şeyler varsa hemen yorum yapabilir veya önerilerimi beğendiysen yazımı arkadaşlarınla paylaşabilirsin.

Takibe ne dersin?Beni takip edenlere her yeni yazıyla ÜCRETSİZ bülten ulaştırırım. Beni takip etmek ister misin?

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

4 Responses

 1. menekşe dedi ki:

  Merhaba Kaan Bey , Size [email protected] adresine mail attım.Geri dönüş olmadı acaba mail adresi mi hatalı ? Yardımcı olursanız sevinirim.

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba Menekşe Hanım,

   Hayır hatalı değil. Mesajınız elime ulaştı ama biraz geç cevap verebildim. Kusura bakmayın.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

 2. Zeynep dedi ki:

  Güzel bir yazı olmuş. En son cümle ayrı beğendim.ç. Ertesi gün unutmak değil ihtiyaç olduğunda cebinden çıkarmak.. Ve spora değinmeniz iyi oldu , zaten önemini yeni anladığım bu konunun genel kültür üzerine etkisini de okumuş oldum.

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba Zeynep Hanım,

   Düşünceleriniz için çok teşekkür ederim. Umarım diğer okuyucular da sizin gibi düşünürler.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

Yorum yapıp katkı sağla...