Motivasyon nedir? Motivasyonun 8 önemi

Gençliğinden bu yana yapmak istediğin en önemli şey bir araba sahibi olmak olsun. Bir arabaya sahip olmanın sana özgürlük kazandıracağına ve hayatına macera katacağına inanıyor olabilirsin. Bu belki doğru bir düşünce olabilir.

Gençliğinden bu yana yapmak istediğin en önemli şey bir araba sahibi olmak olsun. Bir arabaya sahip olmanın sana özgürlük kazandıracağına ve hayatına macera katacağına inanıyor olabilirsin. Bu belki doğru bir düşünce olabilir.

Peki tüm inancına rağmen bir ehliyet almayı başaramazsan? Seni bu noktada durduran şey para veya vakit değildir. Seni bu noktada durduran en önemli şey motivasyondur. Motivasyon eksikliği nedeniyle tıpkı bunun gibi hayatının pek çok alanında geri kalıyor olabilirsin.

1. Motivasyon nedir?

Motivasyon, hedefe yönelik davranışları başlatan, yönlendiren ve sürdüren süreçtir. Susuzluğu azaltmak için bir bardak su içmek veya bilgi edinmek için kitap okumak gibi harekete geçmene neden olan en önemli şey motivasyondur.

Motivasyon, davranışı harekete geçiren biyolojik, duygusal ve sosyal güçleri içerir. Günlük kullanımda motivasyon terimi, bir kişinin neden bir şey yaptığını tanımlamak için kullanılır. Çünkü motivasyon insan eylemlerinin arkasındaki itici güçtür.

Motivasyon sadece davranışları harekete geçiren faktörlere işaret etmez. Aynı zamanda bu amaca yönelik eylemleri yönlendiren ve sürdüren faktörleri de içerir. Diğer taraftan motivasyon iki farklı biçimde ele alınması gereken bir durumdur:

  • İçsel motivasyon: Yalnızca bir problemi çözmenin kişisel tatminini sağlamak gibi bireyin içinden ortaya çıkan motivasyonu ifade eder.
  • Dışsal motivasyon: Bireyin dışından kaynaklanan ve genellikle ödül, sosyal tanınma veya övgü içeren motivasyonu ifade eder.

2. Motivasyon ipuçları

Tüm insanlar motivasyonlarında ve iradelerinde dalgalanmalar yaşarlar. Bazen hedeflerine ulaşmak için kendini kıpır kıpır son derece istekli hissedebilirsin. Diğer zamanlarda ise kendini halsiz veya ne istediğini bilmeyen biri olarak görebilirsin.

Motivasyonun düşük olsa bile ilerlemene yardımcı olacak çok çeşitli adımlar vardır. Motivasyon edinme konusunda onlarca farklı şeylerden yararlanabilirsin. Motivasyon yazıları, motivasyon sözleri ve motivasyon hikayeleri bunlardan bazılarıdır.

  • Hedeflerini senin için gerçekten önemli olan şeylere odaklanacak şekilde ayarlamalısın.
  • Çok büyük veya çok zor olan bir şeyle uğraşman gerekiyorsa onu daha küçük adımlara böleli ve ilerlemeye odaklanarak hareket etmelisin.
  • Kendine olan güvenini geliştirmeye çalışmalısın.
  • Geçmişte neler başardığını ve güçlü yönlerinin neler olduğunu kendine hatırlatmalısın.
  • Kendini güvende hissetmediğin bir şeyler söz konusuysa, kendini daha becerikli ve yetenekli hissetmek için bu alanlarda kendini geliştirmeye çalışmalısın.

3. Motivasyon neden önemlidir?

Arzuladığın sonuca ulaşmak istiyorsan hiçbir zaman vazgeçmemeye çalışmalısın. Motivasyonun hayatta önemli olmasının nedeni budur. Çünkü soru sormayı bırakır ve seni hedeflerin doğrultusunda çalışmaya ve çabalamaya yönlendirir.

Hedefler, hayallerine doğru ilerleme bölümleridir. Bu yüzden onlara ulaşmak için seni onlara doğru itecek olan motivasyona ihtiyacın olacaktır. Motivasyon iyi bir düşünceyi anında eyleme dönüştüren belirleyici faktördür.

Motivasyon olmadan hiçbir şey başaramazsın. Amaçlanan hedefler ve çabalanacak hiçbir amaç ortada olmaz. Motivasyon önemli bir yaşam becerisidir. Önemli olmasının nedeni, bu dünyadaki her insanın benzersiz olması ve bir amacının olmasıdır.

Amacını iyi idare etmek için hayallerinin gerçeğe dönüşmesine yardımcı olan hedeflerine ulaşmak için motive olman gerekir. Sadece senin için değil başkalarının iyiliği için de gereklidir. Steve Jobs, Apple’ı büyütmek için motive olmasaydı bugün akıllı telefon kullanamıyor olabilirdik.

Motivasyonun sorunları çözdüğü ve ihtiyaç duyduğunda asla bilmediğin ürün ve hizmetler ürettiği bir dünyada yaşıyorsun. Motivasyon, kişisel olarak olabileceğin en iyi kişi olmana yardımcı olur. Böylece kendine güven ve ilişkiler üzerinde önemli bir etkisini görürsün.

1. Motivasyon bir hedefi açıklar

Motive olduğun zaman hayatını değiştirme arzun olur. Bu değişim arzusu sebebiyle hedeflerine doğru daha kolay hareket edersin. Çünkü motivasyon, değişim arzusu nedeniyle seni hedefine doğru iter. Motivasyon, hedefini netleştirmeye yardımcı olur. Böylece tam olarak ne için çalıştığını bilirsin.

Motivasyon hedef için bir kararlılık oluşturur. Başarılı olduğun zaman sonuçlarından kendini mutlu hissedersin. Dolayısıyla, kendini motive etmeye ve yeni hedefler koymaya devam edersin. Böylece her zaman kendini daha önce olduğundan daha mutlu hissedersin.

2. Motivasyon öncelikleri belirler

Hedefinin ne olduğunu öğrendikten sonra motivasyon hayatına öncelik vermene yardımcı olur. Amacın kitap yazmaksa, her hafta yazmak için zaman ayırman gerekir. Motivasyon, hedefine ulaşıldığını görmek için odaklanmaya ve taahhütte bulunmana yardımcı olur.

Herhangi bir şey yapmak için motive olduğunda göreve daha fazla bağlı olursun. Tüm çabalarını buna harcarsın. İyi bir iş yapmak için doğal olarak motive olduğunda yapacakların kulağa kolay gelir. Fakat motivasyonun düştüğünde tam tersi etkiyle karşı karşıya kalırsın.

3. Motivasyon itici güçtür

Başarıya giden her yolda bir aksilik olacaktır. Hayallerine ulaşmak için rüya gibi bir rota yoktur. Aksaklıklar, hedefinin çabaya değip değmeyeceğinden şüphe duymana neden olur. Ancak motivasyon devreye girer ve tekrar denemek için sana güç ve cesaret verir.

Motive olduğun zaman kendin için belirlediğin hedefleri tamamlamak için çaba gösterirsin. Bu vücuduna adrenalin pompalanması anlamına gelir. Böylece daha yüksek enerji seviyesine sahip olursun. Örneğin, bir proje üzerinde heyecanla çalıştığın zaman daha az yorulursun.

4. Motivasyon süreçte öğreticidir

Bu motivasyonun itici güç olmasına bağlı bir durumdur. Fakat motivasyon, aksilikler, denemeler ve korkularla başa çıkmana yardımcı olur. En büyük zayıflığımız çabuk pes etmektir. Başarılı olmanın en kesin yolu, her zaman yalnızca bir kez daha denemektir.

Motivasyon kesinlikle bulaşıcıdır. Aynı proje üzerinde çalıştığın arkadaşın motivasyon konusunda sıkıntı yaşıyorsa sen sahip olduğun motivasyon gücüyle onu kendine getirmeyi başarabilirsin. Bir kişi olumlu olduğu zaman diğerlerinin olumlu olma olasılığı her zaman daha yüksektir.

5. Motivasyon korkuyla savaşır

Başarısızlık korkusu çok yaygındır. Seni harekete geçmekten kolayca alıkoyabilir. Motivasyon korkuyu ortadan kaldırır çünkü ne olursa olsun bir şeyler yapmaya odaklanmak söz konusudur. Motive olmuş insanlar korkularının ötesini görmeye başarırlar.

Motivasyon, hayatın bize getirdiği zorlukları yönetmek ve bunu verimli bir şekilde yapmak için önemlidir. Korkuyla mücadele konusunda bu yüzden motivasyonun önemi büyüktür. Yüksek motivasyonlu insanlar daha kolay organize olurlar ve farklı görevlere daha kolay adapte olmayı başarırlar.

6. Motivasyon özgüven oluşturur

Hedefine ulaşmak için motive olduğunda, kendine güven bu hedefe ulaşıldığını görmek için atılan küçük adımların bir yan ürünüdür. Gerilemeleri ve korkuyu aştığında bir başarı duygusu vardır. Bu yeni bir şey denemek için işsel bir güven oluşturur.

Motive olmuş insanlar hareket halindeyken genelde birkaç aktif projeye sahip olurlar. Çünkü engelleri aşıp olumlu sonuçları görmeleri söz konusudur. Bu da onları yeni projeler başlatmak için ikna edecektir. Bir başka ifadeyle yeni şeyler denemek için motive edecektir.

7. Motivasyon başkalarına ilham verir

Motivasyon çekici bir özelliktir. Başkalarına kendi hayatlarında bir şeyler yapmaları için ilham verebilir. Kendi kendini motive eden biriyle daha önce tanışmış biriysen, anında her şeyi başarabileceğini hissedersin çünkü onun olumlu bakış açısından etkilenirsin.

Yanındaki kişinin olumlu bakış açısı kendi ruh halini yükseltir. Motive olmuş bir kişi aramak, kendi motivasyon seviyeni yükseltme konusunda sana yardımcı olabilir. Fakat motivasyon sürekli çalışılması gereken bir kas gibidir. Onu yeterince beslediğinden emin olmalısın.

8. Motivasyon gelişmene yardımcı olur

Motivasyon kişisel gelişim artırır. Kendine kişisel hedefler koyduğunda ve onlara ulaştıkça kendini daha ileriye götürmek için bir ilham kaynağı oluşturmuş olursun. Bu sayede motivasyonun daima aktif kalır ve sana olağan gücüyle yardım etmeye devam eder.

17 yaşında başarılı olan bir sanatçı aklına getirebilirsin. Bu şöhreti erken yakalamak anlamına gelir. Fakat bu kişinin daha sonra sayısız reklamda yer alması, kendi markalarını kurması ve ilerlemeye devam etmesi bir tesadüf değildir. Hepsi motivasyonun getirdiği bir kazançtır.

Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

Yorum yapıp katkı sağla...