Nasıl başarılı olunur? Başarılı olmanın 20 yolu

Senin için başarı nedir? Nasıl başarılı olunur? Bazıları başarıyı düşündüklerinde büyük bir serveti hayal ederler. Bazıları güç isterler, bazıları ise dünya üzerinde olumlu bir etki yaratmaktan başka bir hayale sahip değildirler.

Senin için başarı nedir? Nasıl başarılı olunur? Bazıları başarıyı düşündüklerinde büyük bir serveti hayal ederler. Bazıları güç isterler, bazıları ise dünya üzerinde olumlu bir etki yaratmaktan başka bir hayale sahip değildirler.

Bunların hepsi başarı için geçerlidirler. Aslında başarı, farklı insanlar için farklı şeyler ifade eden bir kavramdır. Senin için başarı ne olursa olsun, onun kolayca gelmeyeceği ve elde edilemeyeceği açıktır. Bu yüzden başarı için çaba göstermek esastır.

Başarılı olmak ne demektir?

Hayatta başarı onu tanımladığın şeydir. Belki senin için finansal özgürlüğe veya esnek bir çalışma programına ulaşmak için nasıl başarılı olacağını belirlemek istiyor olabilirsin. Bazıları dünyayı dolaşmak isterken, bazıları sadece tutkularının peşinden gitmek isterler.

Başarılı olmak ille zengin olmak veya ödül kazanmakla ilgili değildir. Aynı zamanda kişisel tatminle ilgili de olabilir. Örneğin, mükemmel gününü tasarlamak isteseydin nasıl bir çözüm ortaya koymayı düşünürdün? Daha doğrusu nasıl bir gün tasarlamaya çalışırdın?

Bir gölün yanındaki bankta oturup en sevdiğin romanını tamamlamak mı isterdin? Çocuklarınla vakit geçirip zaman hiç bitmeyecek gibi onlarla oynamak mı isterdin? Uçsuz bucaksız bir deniz kıyısında en sevdiğin içeceği yudumlarken hayallere dalmak mı isterdin?

Hayatta başarılı olmayı istemenin sebebi tamamen sana özel olacaktır. Sevgilin, eşin, ailen ve arkadaşları kendi başarı tanımlarını yapabilirler. Fakat sana ait olan başarının tanımını yapamazlar. Seni mutlu hissettirecek şey her ne ise başarı için temel hedefin o olmalıdır.

Çoğu insan nasıl başarılı olunacağı konusunda takıntılıdır. Çünkü hepimiz önemli biriymişiz gibi hissetmek isteriz. Herhangi bir başarıya ulaşmadan, dünya üzerindeki etkimizin eksikliğinden kendimizi hayal kırıklığına uğramış gibi hissedebiliriz.

Daha büyük bir amaca ulaşmak için çabalamak, hayatta kalmak ve büyük için savaşmamızı sağlayan şeydir. Uluslararası bir başarı elde edememiş olsan bile hayatının başkaları üzerinde belirli bir etkiye sahip olacağını unutmaman gerekir.

Hayatta başarılı olmanın yolları

Gerçeği söylemek gerekirse muhtemelen asla başarılı olamayacak insanların arasında yer alabilirsin. En azından şimdilik, bu içeriği okumadan önce böyle olduğunu söyleyebilirim. İşin iyi yanı, bu içerik seni başarıya götürmeye yetecektir.

1. Sihirli değneği aramayı bırakmalısın

Başarılı olmak istiyorsan sihirli sözcükleri, sihirli ipuçlarını ve sihirli araçları aramayı bir kenara bırakmalısın. Çünkü tek bir sihirli araç vardır ve bu araç yıllarca her gün çaba göstermektir. Bundan başka sihirli bir yöntem yoktur.

Bana inanmayı tercih edebilirsin. Her zaman sihirli bir değneğin olduğunu düşünebilirsin. Neden? Çünkü işe koyulmak istemezsin. Bir gecede başarılı olmak istersin. Bunun mümkün olmadığını bilmen gerekir. Senin yerinde olsam artık farklı şeylere inanmaya başlardım.

2. Daha iyi hedefler oluşturmaya başlamalısın

“Amacım tonlarca para kazanmak…” diyorsan ve hala neden başarılı olamadığını merak ediyorsan ben sana söyleyeyim. Amacının eyleme dönüştürülebilir bir tarafı yoktur. Motive edici değildir. Para harika olsa bile ne kadar fazla olursa olsun seni tatmin etmeye yetmeyecektir.

Bunun için hayattaki büyük yaşam amacını düşünmelisin. Hedefin ne olursa olsun bir düşünmelisin. Hedefine ulaşmak için paraya ihtiyacın olabilir. İşte bu noktada parayı düşünmeye başlayabilirsin. Fakat öncesinde o büyük hedefin ne olduğuna karar vermelisin.

3. Onay almayı bırakmalısın

Hayatta başarılı olmanın yollarını arıyorsan bunu çevrendeki insanlarda bulamayacağını bilmelisin. Çevrendeki herkesin büyük başarılara sahip olması durumunda ise tam tersi geçerlidir. Fakat her birimiz bu kadar şanslı olamayabiliriz.

Annenin, babanın, en iyi arkadaşının, sevgilinin veya eşinin sana ait fikirleri onaylamasına gerek yoktur. İstediğin gibi yaşamalısın. Doğru yolda olduğunu doğrulamak için başkalarına bakmayı bırakın. Doğru yolda olup olmadığına kendin karar vermelisin.

Peki bunu nasıl yapacaksın? Kendine “İstediğim hayatı yaşıyor muyum?” diye sormalısın. Bu soruya vereceğin cevap ise doğru yoldasın demektir. Cevabın hayır ise yapman gereken bazı değişiklikler söz konusu demektir. Düşüncelerinin bulanmasına izin vermeden bir karar almalısın.

4. Hayallerini yaşamaya başlamalısın

Hayatta başarılı olmak her şeyin yerine oturduğu büyülü bir an demek değildir. Her şey hayatta yaşanan küçük anlarla ilgilidir. Mutlu olduğun anlar gerçekten onu hissettiğin anlardır. Bu yüzden 9’dan 5’e bir işte çalışıyor olsan bile mutlu olabilirsin.

İnternet üzerinden bir iş yürütmeye çalışıyorsan bunu akşamları veya hafta sonları yerine getirebilirsin. Belki dijital bir göçebe gibi çalışmak istersin. Uzaktan çalışma fikrine kendini ve patronunu alıştırmayı başarabilirsin.

Gerçek olan tek bir durum vardır. Adım atmadan başarıya ulaşmak mümkün değildir. Nasıl başarılı olacağına dair durmadan plan yapabilirsin. Ama harekete geçmediğin sürece yani hayallerini yaşamayı denemediğin sürece hiçbir zaman başarılı olamazsın.

5. Akıl hocası aramayı bırakmalısın

“Peki ne diye bu satırları yazıyorsun?” diye bana sorabilirsin. Ben sana akıl hocalığını yapmıyorum. Daha çok seni motive etmeye çalışıyorum. Ayrıca bir kariyer planı yapmak söz konusu olduğunda akıl hocalığının epey bir geçerli yeri olduğunu unutmamalısın.

Başarılı olmak tamamen sahiplenme ile ilgilidir. Bir akıl hocasıyla çalışman durumunda her şeyin denetlenmesine göz yummuş olursun. İşte bu noktada gerçekten özgürlüğünü kaybetmeye başlamış olursun. Özgürlüğün yoksa başarın da olmayacaktır.

6. Uzmanlık oluşturmalısın

İlk günden itibaren en iyisi olmak zorunda değilsin. Ama kendini geliştirmek zorundasın. Gelişimine yatırım yapmak için sürekli olarak her gün zaman ayırırsan, bir yıl sonra gösterdiğin gelişime hayran kalacağından emin olabilirsin.

Bunun için bir blog açmanı öneririm. Bir yıl boyunca alanında her gün yazı yazmaya çalışabilirsin. Bir yıl sonra sonuçların çok farklı olacağından emin olabilirsin. Uzmanlığını geliştirmek çaba gerektirir. Uzmanlık sayesinde “nasıl başarılı olunur” sorusuna bir cevap bulmuş olacaksın.

7. Engelleri ortadan kaldırmalısın

Barikatlar, kötü günler, başarısızlıklar, erteleme gibi problemlerin bir ortak noktası vardır. Bunu tahmin edebiliyor musun? Bunların hepsi kafanın içinde olan şeylerdir. Bunlar birer engeldir. Bu engellere çözüm bulmak zorunda değilsin ama yeri geldiğinde onların üstünden atlayabilirsin.

Bir gününü kötü bir şekilde geçirmiş olabilirsin. Tek yapman gereken yarın biraz daha çaba göstermek ve kötü olan günü telafi etmektir. Bugün uykusuz kaldıysan gece biraz daha erken yatmalı ve ertesi gün için uykunu almalısın.

Her zaman geçici bir çözüm üretebilirsin. Bu çözüm neredeyse her zaman kafandaki zihinsel bir engeli kaldırmaktan gelir. Kendinle ilgili herhangi bir şeyi değiştirmen gerekirse bakış açını değiştirmeye çalışmalısın. Böylece her şeyin üstesinden daha kolay gelebilirsin.

Başarılı olmak için hayat değiştiren ipuçları

Başarılı olmak için sayısız yazı ve kitap okumuş olabilirsin. Bunun sebebi başarının kişisel ve her bireye özgü olmasıdır. Kitaplarda sunulan tavsiyeleri uyguladığında sonuç alamıyorsan her önerinin aslında bireysel olmasıdır. Bu nedenle tek bir tavsiyeye uymak pek doğru değildir.

1. Büyük düşünmelisin

Geçmişin büyük insanlarını düşünmeni öneririm. Bugün ölümlerinin ardından yüzyıllar geçmiş olmasına rağmen çalışmaları hala insanlara ilham verebilmektedir. Eserleri dünyaca ünlü olan insanlar vardır. Bu insanların hiçbir şey yapmak istemediğini düşünebiliyor musun?

Başarılı bir sanatçı olmak her zaman son derece zordur. İnsanın bu hırsından kolayca vazgeçtiğini düşünebiliyor musun? Çoğu zaman, insanlar daha gerçekçi bir şey için hayallerini bir kenara bırakmaya karar verirler. Bu tür bir bakış açısı başarı için her zaman bir tehlikedir.

2. Sevdiğin şeyi yapmalısın

Mevcut işinde mümkün olduğunca başarılı olduğunu hayal etmeni istiyorum. Nihayetinde muhtemelen kendini son derece sıkı çalışırken bulacaksın ve bu zamanının çoğunu alacaktır. Sevmediğin bir şey ise başarılı olmak senin için pek önemli olmayacaktır.

Bunun yerine sevdiğin bir işi yapmaya odaklanmalısın. Tutkulu olduğun şeyi bulduğunda seni harekete geçirecek motivasyona sahip olursun. Bunda başarı, hayallerinin gerçekleşmesi demektir. Tutkunun ne olduğunu bilmiyorsan önce bu konuda kendini keşfetmelisin.

3. Hayat dengesi oluşturmalısın

İnsanlar çoğu zaman başarılı olmak için başarıyı yaşamlarının bir parçası haline getirmeyi düşünürler. Bir kişi işinin kendisini başarıya götüreceğini düşünürse, o zaman her gün sayısız saatler boyunca çalışmayı düşünebilecektir.

Ancak bunun bedeli farklı şekillerde ortaya çıkar. Dinlenme fırsatı bulamazsın, sağlığından ödün verirsin ve keyifli bir yaşam süremezsin. İşinde tükenmeye başlayabilir ve başarılı olmanın bir hayal olarak kalmasına neden olabilirsin.

Başarı, güçlü bir sosyal hayata ve iyi bir arkadaş grubuna sahip olmaktan gelirse bu durumda işini boşlamak durumunda kalabilirsin. Bunun bir diğer anlamı işini kaybetmektir. Bu yüzden iş ve hayat arasındaki dengeyi iyi kurman gerekir.

4. Başarısızlıktan korkmamalısın

Thomas Edison ile ilgili gerçekliği pek bilinmeyen bir hikaye vardır. Edison, birkaç yüz başarısız girişimin ardından ampulü icat etmiştir. Bir röportajında “Tüm başarısız girişimlerinizden sonra kendinizi nasıl hissediyorsunuz?” sorusuyla karşılaşmıştır.

Edison bu soruya ilgi çekici bir yanıt vermiştir. Edison, “Başarısız olmadım, ampulü icat etmemek için yüzlerce yol öğrendim” der. Her başarısızlığı bir ders olarak görmüştür. Başarısız denemelerin her birisi onun için başarıya giden temel adım olmuştur.

5. Son derece kararlı olmalısın

Bu, birçok yönden başarısızlıklardan ders almakla ilgilidir. Bir başarısızlıktan vazgeçmek dünyadaki en kolay şeydir. Devam etmenin tek yolu, başarılı olmak, hedeflerden uzaklaşmamak veya vazgeçememek için gerçek arzuya sahip olmaktır.

Kendini gerçekten başarıya adamayı düşünmezsen her başarısızlık seni daha çok incitir. Her geri adım seni yavaşlatır. Başarı zordur. Başarmak için sarsılmaz arzu olmadan, bu zorluk aşılamaz görünebilir. Arzulu olduğun zaman sadece geçilmesi gereken bir engelle karşılaşmış olursunuz.

6. Harekete geçmeye hazır olmalısın

Her dönemin belirli büyük insanları olmuştur. Rönesans döneminin en büyük ismi Leonardo da Vinci ise bugünün en önemli isimleri Bill Gates ve Steve Jobs gibi kişilerdir. Bu insanlar bugünün yaşam tarzını etkilemişlerdir. Başarısız olsalar bugün çok daha farklı olabilirdi.

Bu yazıyı onların geliştirdikleri şirkete ait bir işletim sisteminden veya cihazdan okuyor olabilirsin. Tüm bu insanları diğerlerinden ayıran en önemli özellikle harekete geçme başarısını göstermiş olmalarıdır. İşleri farklı yapmanın yollarını bulmuşlardır.

7. Olumlu ilişkiler geliştirmeye çalışmalısın

En iyi liderler ve etkili kişiler etrafındaki insanlarla savaş halinde olan insanlar değillerdi. Onlar etrafındaki insanlara dostça davranan kişilerdir. İnsanlar onları sevdiler. Daha iyi şeyler yapmalarını istediler. Bu iyi liderliğin anahtarıdır.

Biri senden hoşlanırsa sana yardım etmek ister. Onlara bir öneride bulunursan memnuniyetle yerine getireceklerdir. Fakat biri senden hoşlanmıyorsa yardım etmeyi reddedebilecek veya sana engel olmaya çalışabilecektir.

Dahası, iyi ilişkiler geliştirmek her zaman iyi bir fikirdir. Kimin sana yardımcı olabileceğini, hatta iyi ve destekleyici bir arkadaş olabileceğini asla bilemezsin. Bu nedenle insanlara yardım etmelisin. Onlar da sana yardımcı olabilirler.

8. Yeni fikirlerden korkmamalısın

Ne kadar cesur bir fikre sahip olursan ol en başında elbette göz ardı edileceksin ve hatta yok sayılacaksın. Çoğumuza küçük yaşlardan itibaren herkese benzer şekilde düşünmek ve bir şeyler yapmak öğretilir. Bu, mevcut bir rolü doldurmak için harika bir seçenektir.

Fakat işleri gerçekten farklı yapmak için farklı düşünmen gerekir. Peki neden? Çünkü tüm başarılı insanlar farklı şeyler yapmışlardır. Yeni bir fikrin varsa, onu yeni farklı olduğu için görmezden gelmemelisin. Garip olan yeni fikrin seni bir gün başarıya götüren fikir olabilecektir.

9. Kendine güvenmelisin

Başarı, başardığını hayal edebileceğin bir şeyden gelir. Bu yüzden kendine güvenmelisin. Kapasitenin tam olduğundan emin olmalısın. Zaman zaman senden şüphe eden insanlarla karşılaşabilirsin. Bu durumda pes etmemeli ve kendi yolunda devam etmelisin.

Senden şüphe eden insanlarla karşılaştığın zaman tek yapman gereken onlardan biri olmamak için var gücünle dayanmaktır. Bu insanlardan biri olmamalısın çünkü inanmaktan ve hayal kurmaktan vazgeçmeyi düşündüğün an başarıdan vazgeçmiş olursun.

10. Olumlu bakış açısına sahip olmalısın

Başarılı olma yeteneğine her zaman güvenmen gerekir. Bu bir opsiyon değil bir gerekliliktir. Başarı için doğru bakış açısını geliştirmenin yolu tamamen budur. Bunun için ilk olarak olumsuz düşünceleri bir şekilde olumlu düşüncelerle değiştirmen gerekir.

Olumlu kalmayı başarırsan ve böyle düşünmeye alışırsan aksilikler seni çok fazla etkilemeyecektir. İnsanların şüphelerinden daha az etkilenir hale gelirsin. Bununla birlikte en büyük engelleri küçük sorunlar gibi görürsün. Olumsuz olursan en küçük engeli bile en büyük sorun olarak görebilirsin.

11. Cesaretli olmalısın

Cesaretsizliğin seni ele geçirmesine izin vermemelisin. Sonucunda başarılı olacağını bilmelisin. Bu, insan doğasının talihsiz gerçeklerinden biridir. Hepimiz bir şekilde kendimizden şüphe duyarız. Başkaları da bizden şüphe duymaya başladığında durum çok daha kötü bir hale gelebilir.

Kuşkularla çevrili olduğun zaman vazgeçmek aslında iyi bir fikir gibi görünebilir. Şüphelere pek aldırış etmemelisin. Cesaretin kırıldıysa onu görmezden gelmelisin. Bu cesaretsizlik zihnine gelirse ve kendinden şüphe etmeye başlarsan bunu da görmezden gelmen gerektiğini bilmelisin.

12. Çok çaba göstermelisin

Ortalama bir insanın kapasitesinin çok daha ötesine geçmen gerektiğini bilmen gerekir. Zirvede yer almak istiyorsan bunu yapmak zorundasın. Başarının %1’i ilham ise %99’u kesinlikle akıtılan ter yani çabadır. Ne olursa olsun bol çaba göstermen gerektiğini bilmelisin.

Hangi şekilde düşünmen gerektiğini bilmiyor olabilirsin. Gerçek başarı çalışmaktan gelir. Hayatta amacın için çalışmazsan ve onun için çaba göstermezsen asla başarılı olamazsın. Bu yüzden çok çalışmalı ve çok çaba göstermelisin.

13. Sezgini takip etmelisin

Mutlaka sezgini ve kalbini takip etmen gerektiğini bilmelisin. Bir şekilde gerçekten başarılı olmak istiyorsan buna ihtiyacın olacaktır. Kendini bilmek çok önemlidir. Hayatın en önemli öğütlerinden birisi budur. Bunun için kendini tanımak gerektiğinin farkında olmalısın.

Bir şeye şiddetle inanıyor ve onu şiddetle istiyorsan oraya nasıl gideceğin konusunda zaten bir fikrin var demektir. Aksi taktirde neyin sana yardımcı olacağını ve hangi şeylerin seni yavaşlatacağını doğal olarak biliyor olabilirsin.

Başarılı olmak için 7 adımlı eylem planı

Buraya kadar başarılı olmak için ihtiyaç duyacağın bakış açına ve birkaç ipucuna yer vermeye çalıştım. Şimdi ise seni harekete geçirebilecek eylem planını sunacağım. Bu adımları takip ettiğin zaman başarı yolunda emin adımlarla ilerlemiş olacaksın.

1. Bağlılığa odaklanmalısın

Başarılı olmak istiyorsun ama sadece istiyor musun? Yoksa hedefine yeteri kadar bağlı kalmayı başarabiliyor musun? Daha kısa bir şekilde sorayım; hedefine ne kadar bağlısın? Hedef senin için ne kadar önemli? Tüm bu sorulara bir cevap bulmalısın.

Hedefini yerine getirmek ve başarılı olmak için neyi feda etmen gerektiğini iyi düşünmelisin. Kendini tamamen adanmış bulursan motivasyon kendiliğinden gelecektir. Dolayısıyla bununla ilgili ekstra bir şey yapmana gerek kalmayacaktır.

2. Bilgiye odaklanmalısın

Başarı için çaba gösterirken her zaman sonuçlarla daha mutlu bir birey olabilirsin. Fakat bazı şeylerden beklediğin verimi alman söz konusu olmayabilir. Keşfetme, iyileştirme ve deneme gibi durumların heyecanına odaklanırsan motivasyonun kendiliğinden artmış olacaktır.

Sadece sonuçlara odaklanman durumunda motivasyonun hava durumu gibi olacaktır. Fırtınalı bir hava ortaya çıktığında tüm hayallerin suya düşecektir. Önemli olan hedefin kendisine değil daha çok yolculuğa odaklanmaktır.

3. Durağan düşüncelerden kurtulmalısın

Düşünceler duyguları etkiler ve duygular işini nasıl gördüğünü belirler. Kafanda pek çok düşünce vardır. Her zaman hangisine odaklanacağını belirleme konusunda sıkıntı yaşayabilirsin. Zaman zaman ise yanlış duygulara odaklanıp yerinde sayabilirsin.

Nedir bu yanlış duygular? Korkular ve şüpheler duygusal olarak takılıp kalmana neden olurlar. Bunlar yerine seni ileriye taşıyacak heyecan ve denemeler gibi şeylere odaklanmalısın. Böylece konfor bölgenin dışında hareket etmeyi başarabilirsin.

4. Hayal gücünü kullanmalısın

Olumsuz düşüncelerden kurtulduktan sonraki adım hayal gücünü kullanmaktır. İşler iyiye gittiğinde, pozitif enerjiyle dolu olursun ve zorluklar yaşadığında daha da enerjik olman gerekir. Bu durumda kendini yeniden değerlendirmen gerekebilir.

Her şey aslında hayal gücü meselesidir. En sıkıcı işte her zaman dünyanın en kötü patronundan bile öğrenecek bir şeyler bulabilirsin. Sadece birkaç günlüğüne olumlu şeyler düşünerek neleri değiştirebileceğini kendi gözlerinle görebilirsin.

5. Kendine meydan okumalısın

Motivasyon açıkça harekete geçmek anlamına gelir. Bazen harekete geçtiğin zaman istediğin sonuçları elde edemezsin. Bu yüzden kendine karşı iyi davranmayı ve kendini zor bir duruma sokmamayı tercih edebilirsin. Bu her ne kadar doğal olsa bile doğru yaptığın anlamına gelmez.

Çünkü genel olarak kendine meydan okuman gerekir. Çünkü durgunluk ile kendini bir arada bıraktığın zaman kısa sürede depresyona doğru ilerlemen söz konusu olabilecektir. Bir fırsat için mükemmel zamanlamayı beklemek yerine kendine meydan okumayı düşünmelisin.

6. Dikkat dağıtıcı şeylerden kurtulmalısın

Anlamsız şeyler, dikkat dağıtıcı şeyler ve gereksiz şeyler her zaman önünde olacaktır. Anlamlı projelere odaklanmak yerine bu tür şeyler kolayca seni cezbedecek ve ağına düşürecektir. Olağan şeyler her zaman önünde olsa bile onlara odaklanmayı başaramazsın.

Her zaman en önemli olana odaklanma konusunda kendini geliştirmen gerektiğini bilmelisin. Zaman kaybettiren şeylerin bir listesini oluşturmalısın. Bunları yapmamak için kendine sorumluluk yüklemeli ve buna uygun olarak hareket etmelisin.

7. Plan yapmalısın

Doğruyu söylemek gerekirse başarılı olmak istiyorsan rastgele hareket edemezsin. Her zaman birkaç adım ötesini düşünmen gerekir. Daha fazlasına ise ihtiyacın olmayacaktır. Haftalık olarak takvimini doldurmalısın.

Takvimini doldururken neleri nasıl ve ne zaman yapman gerektiğini belirlemelisin. Ne, nasıl ve ne zaman soruları takvimin için en önemli sorular olacaktır. Bununla birlikte her gününü gözden geçirmeli ve neleri geliştirebileceğini iyi düşünmelisin.

Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

2 Comments

  1. Makalelerinizi kitap olarak temin edebiliyormuyuz( kendimizi geliştirme yolları ile alakalı konular)

    • Merhaba,

      Şimdilik hayır maalesef. Ama ilerleyen dönemlerde böyle bir şey düşünüyorum. Yoğun olduğum için o yöne hiç vakit ayıramıyorum. Ama hatırlattığınız için çok teşekkür ederim. 🙂

Yorum yapıp katkı sağla...