Olumsuz düşüncelerden kurtulmak için 15 yol

Olumsuz düşüncelerden nasıl kurtulurum? Olumsuz düşünceler enerjini tüketirler. Onlara ne kadar takılı kalırsan onları biraz daha güçlü hale getirirsin. Olumsuz düşünceleri dağıtmak ve olumlu düşüncelere merhaba demek için yapabileceğin bazı şeyler vardır.

Olumsuz düşünceler çözülmesi gereken basit problemler olarak görülebilirler. Aslında olan ise hedefe giden yolda karşına çıkan talihsizliklerin üst üste gelmesidir. Bu talihsizliklere hemen hemen her şeyi dahil edebilecek olduğundan bir anda kendini olumsuzluklar yumağının içerisinde bulursun.

Olumsuz düşüncelerden nasıl kurtulurum? Olumsuz düşünceler enerjini tüketirler. Onlara ne kadar takılı kalırsan onları biraz daha güçlü hale getirirsin. Olumsuz düşünceleri dağıtmak ve olumlu düşüncelere merhaba demek için yapabileceğin bazı şeyler vardır.

Olumsuz düşüncelerle başa çıkmak için 12 güçlü öneri

Her şey basit bir düşünce ve hisle başlar. Belki başka birinin konuştuğu bir cümle ile başlamıştır. Sonra seni yavaş yavaş aşağıya doğru çeker. Olumsuz düşüncelerin karakteristiği budur. Hızlı bir şekilde seni ele geçirirler. Bu durumdan kurtulmak mümkündür. Tek yapman gereken oyunu kuralına göre oynamaktır.

Neyin yararlı olduğunu düşünebilirsin

Bir aksilikle karşılaşmış olabilirsin. İşler gerçekten son derece kasvetli gidiyor olabilir. Bu nedenle olumsuz düşüncelerin ortaya çıktığını fark ediyorsan farklı bir bakış açısıyla onlardan kurtulabilirsin. Henrik Edberg‘in önerdiği gibi aşağıdaki soruları sormak işini kolaylaştıracaktır:

 • Bu durumdan çıkarılabilecek en iyi şey nedir?
 • Daha iyi bir sonuç elde etmek için bir sonraki denemede daha farklı neler yapabilirim?
 • Bundan öğrenebileceğim bir şey var mı?
 • En yakınımdaki insanlar bu durumda bana nasıl destek olurdu?

Bunun gibi, olumsuzluk yerine, olumsuz düşünceden olumlu sonuçlar çıkarmana yardımcı olacak sorular sorabilirsin. Bu sorularda temel nokta fayda olmalıdır. Önce sana neyin fayda getireceğini bilmeye çalışmalısın. Bu sayede olumsuz düşüncelerden uzaklaşmayı başarabilirsin.

İnsanları kafaya takmamalısın

İnsanların, yaptıkların veya söylediklerin ile ilgili bir şeyler düşüneceğini düşündüğün zaman olumsuz düşüncelere kapılmak çok ama çok kolaydır. Bu şekilde düşünce yapısına sahip olduğun zaman kendini bir yere saplamış olursun. Bir başka ifadeyle kendini analiz sarmalının içine hapsedersin.

Kafanın içinde bu denli düşüncelerin dolaşmasını sağlamak seni istediğin şeyden ve gerçeklikten uzaklaştıracaktır. Çünkü, insanlar yaptıklarını düşünecek veya konuşacak kadar bol zamana sahip değildirler. Her insanın kendi dünyasında uğraştığı belli başlı problemler vardır.

Bunu kendine hatırlattığın zaman kendi zihninde oluşturacak olduğun kısıtlamalardan kurtulmayı başarabilirsin. Böylece hayatında daha önemli olan yerlere doğru küçük veya büyük adımlar atmayı başarabilirsin. Kendini geliştirmek için ihtiyacın olan en önemli şeylerden biri budur.

Düşünceyi sorgulamalısın

Olumsuz düşünceler etrafımı sarmaya çalıştığı zaman genellikle yaptığım şey karşılaştığım düşünceleri sorgulamaktır. Basit bir şekilde düşünceye şu soru sorarım: Seni ciddiye almalı mıyım? Bu soruya evet veya hayır şeklinde cevap vermem gerekir. Ama en önemlisi dürüst olmam şarttır.

Fakat çoğu zaman dürüst olamazsın. Çünkü soru geldiğinde yorgun, aç ve enerjisi düşük bir biçimde olabilirsin. Zihnini bulanık hale getirecek pek çok etken söz konusu olduğunda hareket etmekte zorluk çekebilirsin. Bu noktada önerim olumlu olana odaklanmaktır.

Bu, kötümserlik yerine iyimserliği seçmek anlamına gelir. Olumsuz bir şey yaşandığı zaman sonuçlarının ömür boyunca olumsuz olduğunu düşünmemen gerekir. Teme olarak yukarıdaki soru sana gerçeklik kontrolü sunacaktır. Böylece farklı bakış açılarına açık hale gelerek olumsuz düşüncelerden kurtulabilirsin.

Olumsuzlukları değiştirebilirsin

Günlük yaşamında zihnine giriş izni tanıdığın hemen hemen her şey senin üzerinde büyük bir etkiye sahip olacaktır. O halde neye izin verdiğini sorgulamaya başlamalısın. Hayatındaki olumsuzluk kaynakları nelerdir? Haberler, gazeteler, televizyon, müzik vb. şeyler ise bunlarla daha az zaman geçirmelisin.

Özellikle bu etkenlerden kendine bir ilk üç oluşturmalısın. Örneğin haberler, gazeteler ve televizyon programları şeklinde bir üçlü oluşturalım. Bir hafta boyunca bu üçüyle her zamankinden daha az vakit geçirmeye çalışmalısın. Ama yapamıyorsan, sadece birine daha az vakit ayırmayı deneyebilirsin.

Bunu yaptığın zaman muhakkak zamandan tasarruf etmiş olacaksın. Bir başka ifadeyle kendine daha fazla vakit ayırabilme şansına sahip olabileceksin. Bunu iyi şekilde değerlendirmek için seni mutlu edecek alışkanlıklara sahip olmaya çalışmalısın. Böylece olumsuz düşüncelerle arana mesafe koymuş olacaksın.

Olayları büyütmemeye çalışmalısın

Genel olarak birçoğumuzun yaptığı en garip hatalardan birisi budur. Bir olay olduğu zaman onun sonuçlarını gereğinden fazla büyütürüz. Pire için yorgan yakmak deyimini hayata geçirmiş oluruz. Küçük bir olumsuz düşünce için tüm bunları yapmak pek mantıklı değildir.

Bunun yerine onunla erkenden yüzleşmeye çalışmalısın. Gelen düşünceyi ve fikri sorgulamalısın. Ona sorular sormalı (daha önce bahsettiğim gibi) ve onun önemini netleştirmeyi denemelisin. Gerçekten bu sonuç önündeki 3 yıl veya 3 hafta senin için önemli olacak mı? Olmayacaksa onu kafaya takmamak gerekir.

Başkalarıyla konuşmalısın

Zihnini karıştırmaya başlayan olumsuz düşünceleri bir şişenin içerisine kapatmaya çalışmak pek faydalı bir iş değildir. Onu gizli tutmak veya iç dünyanda çözmeye çalışmak yerine başkalarıyla konuşmayı denemelisin. Çünkü sana çok büyük bir olumsuzluk gibi görünen şey normalde öyle olmayabilir.

Başkalarıyla konuştuğun zaman kendine alan açmış olursun. Bir başka ifadeyle daha rahat edersin çünkü içini sıkan düşünceden kurtulmuş olursun. Ama en önemlisi arkadaşının yardımı doğrultusunda kendin için, olumsuz düşüncelerle başa çıkmak için, bir eylem planı geliştirmeye başlayabilirsin.

Rahatlamaya çalışmalısın

Zihnini ve bedenini rahatlatacak bir şeyler yapmaya çalışabilirsin. Olumsuz düşünceler söz konusu olduğunda genellikle ne olduğunu veya ne olacağını düşünmeye başlarsın. Bazen her ikisini de düşünmeye çalışırsın. İşte bu noktada ruh halin darmadağın olmaya başlar.

Bu durumdan kurtulmak için dikkatini şu ana çekmen gerekir. Bunu çeşitli yollarla yapabilirsin. En bilindik yol meditasyon veya yoga gibi pratikler yapmaktır. Daha basit olan yol ise nefes egzersizleri geliştirmektir. Bu şekilde rahatlayarak zihnini meşgul edecek pek çok şeyden uzak durmayı başarabilirsin.

Egzersizler yapmalısın

Egzersiz yapmak pek çok olumsuz durumdan kurtulmana yardımcı olacak önemli bir adımdır. Egzersiz yaparken kendini olumsuz düşüncelerden arındırırsın. Bunun sebebi vücudunun gerilim gibi çeşitli unsurlardan uzaklaşmasıdır. Egzersiz yaptığın zaman aynı zamanda zihninin odaklanma problemine çözüm getirirsin.

Egzersiz yaparken yoğun kuvvet gerektiren egzersizler yapmak zorunda değilsin. Çok daha pratik egzersizler yaparak vücudundaki gerilimden kurtulabilirsin. Böylece bakış açının daha parlak olmasını sağlarsın. Sadece 15-20 dakikalık egzersizler ile olumsuz düşüncelere set çekmeyi başarabilirsin.

Korkulara izin vermemelisin

İnsanlar korkular söz konusu olduğunda bol bol hata yaparlar. Bir başka ifadeyle, insanlar korkuları karşısında aslında nasıl davranacaklarını bilemezler. Yaygın olarak yapılan tercih korkularından uzaklaşmak ve onlardan kaçmaya çalışmaktır. Fakat bu bir çözüm değil, yeni bir problem oluşturmak anlamına gelir.

Elbette korkular karşısında belirli bir dürtü hissetmek ve bundan kaçınmak istemek doğaldır. Ancak korkular belirsiz olduklarında gerçek anlamda korkutucu olmayı başarabilirler. Bu durumda kendine çok basit ama işlevsel bir soru sormalısın: Gerçekten bu durumda olabilecek en kötü şey nedir?

Bu soruyu sorduğun zaman korkuya bir zemin hazırlamış olursun. Artık ayakların yere basmaya başlar. En kötü durum senaryosunun gerçekleşme olasılığını azaltacak bir şeyler yapmaya çalışabilirsin. Böylece durumuna netlik kazandırmış ve korkunu biraz daha küçük hale getirmiş olursun.

Başka birine değer katmalısın

Olumsuz düşünceler arasında sıkıştığını hissedersen yapman gereken en net şey kendi hayatınla uğraşmak yerine bir başkasının hayatına ışık tutmak olmalıdır. Başka birine odaklandığın zaman kendi sıkıntılarından olabildiğince uzaklaşmış olursun. Bu durum seni biraz rahatlatır ve kendini daha iyi hissedersin.

 • Bir başkasına yardım edebilirsin. Yürüyen merdivende birine yol vermek, otobüste birine yer vermek veya bir sokak kedisini beslemek gibi basit şeyler yapabilirsin.
 • İnsanlara her zamankinden daha nazik davranabilirsin. Nezaket çok önemli ve kıymetli bir şeydir. Ne kadar nazik davranırsan kendini bir o kadar iyi hissedersin. Çünkü karşındaki kişiyi mutlu etme şansın daha yüksektir.
 • Sadece orada olmaya çalışabilirsin. Kahvesinden bir yudum alırken rahatlamaya çalışan ve sıkıntılarından uzaklaşmaya çalışan arkadaşının sohbet arkadaşı olabilirsin.

Her ne yaparsan yap iyilik için yapmalısın. Temel amacın her zaman iyilik olmalıdır. İyilikten kimseye zarar gelmeyeceğini kabul etmelisin. Gerçekten sıkıntılarından ve dertlerinden kurtulmak istiyorsan bir başkasına maddi veya manevi olarak bir iyilik yapmayı denemelisin.

Memnuniyet duymalısın

Hayatın sana sunduğu hemen hemen her şeyden memnuniyet duymalısın. Minnettar olmak olumlu şeyleri hatırlama konusunda sana yardımcı olur. Genel olarak olumsuz düşünceler söz konusu olduğunda hayattaki olumlu şeyleri unutmak çok kolaydır.

 • Günde üç öğün yemek yiyebiliyor musun? Memnun olmalısın.
 • Soğuk ve karlı bir havada başını sokabilecek bir evin var mı? Memnun olmalısın.
 • Kana kana içebileceğin miktarda temiz suya sahip misin? Memnun olmalısın.
 • Yardımsever arkadaşların var mı? Minnet duymalısın.

Şükretmek, hayatın her alanında değerli olan bir şeydir. Bugün sahip olduğun her şey için minnettar olmalısın. Hayat sana daha kötüsünü sunabilirdi. Sen hayatından memnun olduğun sürece şimdi kafanın içinde dolaşan olumsuz düşüncelerin yerinde biraz sonra yeller esecektir.

Olumlu başlangıç yapmalısın

Her şeyin olumsuz gittiği bir günü mü tamamladın? Artık uyku vakti. Şimdi kafanı yastığa koyup uyumayı düşünmelisin. Uyumak sana bir şeyleri unutturacak değildir. Sadece dinlenmeni sağlayacaktır. Ancak uyumadan önce yapman gereken çok önemli bir şey vardır. Yarına olumlu başlangıç yapmayı düşünmelisin.

Bir güne olumlu bir şekilde başlangıç yapmak istiyorsan kalktıktan sonra karşılaşacağın ilk şeylerin seni motive edici olması gerekir. Belki çok kısa olan motive edici bir konuşma seni memnun edebilecektir. Belki motive olmanı sağlayacak birkaç söz okuyabilirsin.

3 basit adımda olumsuzluklardan kurtulmak

Olumsuzluklardan kurtulmak için sana takip edebileceğin birkaç öneri sunacağım. Daha sonra ise olumsuzluk eğilimi adı verilen durumdan söz edeceğim. Her şeye bakış açını değiştirerek başlamalı ve son olarak seni zinde tutabilecek sağlıklı alışkanlıklar geliştirmeye çalışmalısın.

Bakış açısını değiştirmek

Olumsuzluklardan kurtulmak için bakış açını değiştirmek ilk adımın olmalıdır. Yaşadığın problemleri tanımlamalı, olumsuzlukların kaçınılmaz olduğunu kabul etmeli, kendine inanmalı, olumlu düşünmeye çalışmalı, hatalarından ders çıkartmalı ve geleceğe odaklanmalısın.

 • Yaşadığın problemleri tanımlamak iyi bir fikirdir. Olumsuzluklarla mücadele ederken en ufak hayal kırıklığı bile geriye doğru adım atmana yardımcı olabilir. İşte bu davranış her şeyin çok daha kötü olması anlamına gelmektedir. Bir hedefe doğru ilerlerken karşına çıkan gerçek engeller ile ufak hayal kırıklıkları arasındaki farkı bilmek zorundasın.
 • Olumsuzluklar ve sıkıntılar kaçınılmazdır. Bazı insanlar ardı ardına gelen olumsuzluklar neticesinde artık kendisini çıkmaz sokakta hissedebilir. Olumsuzlukları ve sıkıntıları hayatın bir parçası olarak kabul ederek çaresiz bir biçimde bekleyeceğin süreyi azaltabilirsin.
 • Her ne olursa olsun kendine inanmalısın. Hayatında ilk kez olumsuzluk ile karşılaşmış olamazsın aslında olumsuzluklara karşı daha önceden deneyimin var denilebilir. Bu noktaya gelene kadar sürekli destek olan kişileri artık yanında hissetmiyor olabilirsin ama kararlıysan mücadeleci ruhunu ortaya koyabilirsin.
 • Olumlu düşünmeye çalışmalısın. Olumsuzluklar dört bir yanını sardığında olumlu olan bir şeylere odaklanmaya çalışmalısın. Geleceğe baktığın zaman bir hedefi yerine getirmek istiyorsan bu yaklaşım hayat kurtarıcı olabilir. Olumlu düşünme konusunda daha fazla bilgiyi olumlu düşünmek konulu yazımda bulabilirsin.
 • Yaptığın hatalardan ders çıkarmalısın. Yaptığın hatalar geri dönüşü olmayan yanlışlıklar değildirler. Hatalarını bu şekilde görüyorsan eğer bir adım ileri dahi gidemezsin. Hatalarından ders çıkartmalı, aynı hatayı bir daha yapmamak için çaba göstererek bir sonraki adımda doğru olanı yapmayı düşünmelisin.
 • Geleceğe odaklanmalısın. Geçmişten ders çıkartıp, çıkarttığın bu dersi gelecekte öğreneceğin yeni şeylere dahil etmelisin. Geçmişi değiştirmen mümkün olmadığından geçmişe takılı kalıp umutsuzluklarla birlikte etrafını olumsuzluklarla doldurmamaya çalışmalısın.

Harekete geçmek

Bakış açını değiştirdiğine inanıyorsan öyleyse artık harekete geçebilirsin. Gerçekçi hedefler belirleyerek, hedeflerini takip ederek ve her koşulda bir alternatif plana veya alternatif planlara sahip olarak harekete geçme adımını başarıyla yerine getirebilirsin.

 • Gerçekçi hedefler belirlemelisin. Gerçekçi hedefler belirlemek zordur çünkü pek çok kişi büyük hedefleri belirleyip arkalarından el sallamakla yetinir. Hedefleri belirledikten sonra onları muhakkak kolayca yerine getirilebilir ufak parçalara bölüştürmeyi düşünmelisin. Bu şekilde hareket edersen her büyük hedefin üstesinden başarıyla gelebilirsin.
 • Hedeflerini her zaman takip etmelisin. Takip işini sözde bırakmamalı her zaman onları kayıt altına alarak hareket etmeye çalışmalısın. Enerjinin bir kısmını buraya ayırabilirsin çünkü hedefler gözünün önünde olmadığı sürece onları yerine getirebilmek pek kolay değildir.
 • Alternatif planların her zaman olmalıdır. Bir problem varsa her zaman birden fazla çözüm yolu bulmaya çalışmalısın. Elinde farklı seçenekler olması durumunda bir problemi daha kolay çözmeyi başarabilirsin. İlk adımda istediğin sonucu alamazsan alternatif adımı deneme fırsatını elde etmek gerçekten önemlidir.
 • Pes etmemelisin. Ben bunu kolay kolay tavsiye etmem ama söz konusu durum olumsuzluklarla başa çıkmak ise problemlerini çözene kadar pes etmemelisin. Hayatta her şey değişken nitelikte olduğundan her zaman yeni fırsatlarla karşılaşman mümkün olabilir. Öyleyse elindeki tüm seçenekler tükenene kadar mücadeleyi bırakmamalısın.
 • Profesyonel destek almayı düşünebilirsin. Başarısız olacağına inanıyorsan, olumsuzluklar artık çok fazla canını sıkıyorsa bu durumda profesyonel destek almak çok iyi bir fikirdir. Bu işin eğitimini almış olan kişiler seni daha iyi anlarlar ve sana daha iyi yol gösterebilirler. Eğer kendini gerçekten çok çaresiz hissediyorsan ilk işin bir doktora danışmak olmalıdır.

Sağlıklı alışkanlıklara sahip olmak

Olumsuzluklardan kurtulmak istiyorsan harekete geçmek yeterli değildir. Hayatının sağlıklı alışkanlıklarla dolu olması neredeyse şart gibi bir şeydir. Kendine ne kadar iyi bakarsan hayatının kalitesi bir o kadar yüksek olacaktır. Bunun için fiziksel ile zihinsel sağlığına kadar pek çok farklı adım atabilirsin.

 • Fiziksel sağlığına dikkat etmelisin. Düzenli olarak spor yapmalı, sağlıklı beslenmeli ve en önemlisi uyku düzenine dikkat etmelisin. Aşırı kilo, dayanıksızlık ve düşük öz güven gibi problemlerle uğraşmak zorunda kalmak istiyorsan işin başı sağlıklı bir hayata sahip olmaktan geçmektedir.
 • Bol bol kitap okumalı ve zihinsel olarak kendini geliştirmeye çalışmalısın. Günde sadece 30 dakikanı dahi ayırarak bu alışkanlığa sahip olabilir analitik düşünme ve stresten uzaklaşma gibi çeşitli konularda kendini desteklemeyi başarabilirsin.
 • Blog açmayı düşünebilirsin. Hayatında memnun olduğun her şey hakkında veya araştırma yaptığın konularda fikirlerini paylaşmak için bir blog açabilirsin. Kendini adını kullanmak zorunda değilsin, bir blog açıp düzenli olarak yazmak rahatlamalı ve geçmişte kalan olumlu şeyleri hatırlama konusunda sana yardımcı olacaktır.
 • İnsanlarla ilişkilerine dikkat etmelisin. Kendi içine kapanık birisi dahi olsan sohbet edecek ve yeri geldiğinde dertleşebilecek birileri hayatında mutlaka olmalıdır. Bu tür güvendiğin ve sohbet etmekten hoşlandığın insanlarla vakit geçirerek olumsuzluklarla mücadele konusunda seni destekleyecek birilerini bulabilirsin.

Umarım bu yazı olumsuz düşüncelerden kurtulma konusunda sana yardımcı olmuştur. Eklemek veya sormak istediğin bir şeyler varsa hemen yorum yapabilirsin. Ayrıca, yazımı beğendiysen onu arkadaşlarınla paylaşabilir misin?

Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

2 Comments

 1. İçerik güzel ve faydalı yaklaşık 7 aydır yazmış olduğunuz yöntemleri kullanıyorum ve gerçekten çok faydası oldu güzel ve etkili şeyler paylaşıyorsunuz kişisel gelişim adına olsun diğer konular özellikle fiziksel sağlık çok önemli bir önemli nokta daha uyku uyku uyku ve güzel bir motivasyon mektubu hazırlayın kendinize her gün o mektubu okuyun ve amaçlarınız gayenizi tekrarların gerçekten çok değiştim ve değişiyorum.

  • Değerli yorumun için çok teşekkür ederim. Yardımcı olabildiğimi görmek güzel. Aslında benim motivasyonum okuma alışkanlığını insanlara sevdirebilmek, bunun için araştırıyorum ve faydalarıyla birlikte insanlara yol göstermeye çalışıyorum. Değişmek için gösterdiğin çabaların karşılığını alıyor olman mükemmel bir şey. Umarım daha başarılı olabilir ve hayatını istediğin şekilde yönlendirme fırsatını elde edersin.

Yorum yapıp katkı sağla...