Başarı için 6 adımlı yol haritası

Başarıya giden yol çeşitli engellerle doludur. Doğru adımları atmak ve doğru kazanımları elde etmek için bazen geçtiğin yollardan tekrar geçmen gerekebilir. Sabırlı olursan ve yolculuğunda gerekli değişimlere imza atarsan dilediğin boyutta bir başarı elde edebilirsin.

Başarı herkes için anlama gelir. Ama iki farklı bireyin aynı hedefe sahip olması mümkündür. Bir yol haritası oluşturduğun zaman gitmen gereken yola karar vermiş olursun. Bir yol haritası oluştururken özellikle başkalarının doğrularını kabullenmemeye özen göstermen gerekir.

Başarıya giden yol çeşitli engellerle doludur. Doğru adımları atmak ve doğru kazanımları elde etmek için bazen geçtiğin yollardan tekrar geçmen gerekebilir. Sabırlı olursan ve yolculuğunda gerekli değişimlere imza atarsan dilediğin boyutta bir başarı elde edebilirsin.

Başarının tanımını yap

Başarı yol haritasında ilk adımın başarının tanımını yapmak olmalıdır. Belirli bir miktar paraya sahip olmak mı yoksa aklının almayacağı derecede zengin olmak mı senin için başarı anlamına gelir? Paradan ziyade güzel bir ev ve güzel bir aile senin için çok daha değerli olabilir mi?

Başarıyı tanımlamak bu sorulardan ibaret değildir. Özellikle seni her koşulda destekleyebilen hayat arkadaşını düşünmek zorundasın. Sence birbirinizi yeteri kadar destekliyor musunuz? Bu sorunun cevabı ilişkinizin başarısını ortaya çıkaracaktır.

Başarıyı nasıl tanımlamış olduğuna dikkat etmen gerekir. Başarının tanımı tamamen sana ait olmalıdır. Doktor olmanı isteyen anne ve baban doktor olduğun zaman mutlu olurlar ama doktor olmak senin için bir başarı değilse bu durumdan mutlu olmazsın. Hedeflerin ve hayallerin senin olmalıdır.

Hayatta başarıyı maddi değerlere endeksleme yoluna gidersen sonunda kaybeden tarafta yer alırsın. Sürekli çalışır ve çabalarsın, çok paraya sahip olabilirsin ama kendini ruhsal bunalıma doğru sürüklemek kaçınılmaz son olabilir. Bu nedenle başarı tanımını maddiyattan uzak tutma gayretini göstermelisin.

Başarı özellikle akıl, iyi bir insan olma ve hayranlık oluşturma ile bağlantılı olmalıdır. Ancak, sadece akıllı olmayı bir başarı tanımlaması haline getiremezsin. Bu hayatının geri kalanı için tehlikeli bir durumdur. Çünkü genç yaşta sahip olduğun bilgelik ilerleyen yaşlarda daha farklı olabilecektir.

Başarı için yol haritası oluştururken hayat için belirlemiş olduğun hedeflere dikkat etmelisiniz. Başarı hayata veda etme durumuna geldiğinde hayal kırıklığı yaşamak istemiyorsan senin için her zaman somut olmayan durumları kapsamlıdır. Bu hayatın boyunca senin çok daha güçlü bir insan olmana yardımcı olacaktır.

Hayatının değerlendirmesini yap

Başarı yol haritasında ikinci adımın hayatın değerlendirmesi olmalıdır. Hayatında önemli olan alanları incelemelisin. Sadece değişiklik yapmak istediğin noktalara değil hemen hemen hepsine odaklanmalı ve önemli olan her noktayı gözden geçirmelisin.

İş hayatını, ilişkilerini, parasal durumunu, dinsel yaklaşımını, ruhsal gelişimini, akıl sağlığını ve senin için değerli olan her noktayı değerlendirmelisin. Hayatı daha yaşanabilir kılan durumları gözden geçirerek ruhunu zenginleştiren ögelerin neler olduğunu tespit etmelisin.

Özenle üzerinde durmuş olduğun bu alanlarda başarının nasıl bir şey olduğunu düşünmelisin. Hayatının temel değerlerine belirli puanlar vererek onları en değerli olandan en az değerli olana göre sıralama yoluna gitmelisin. Daha sonra belirli soruları sorarak aslında senin için en önemli olanı ortaya çıkarmaya çalışmalısın.

  1. Hayatın hangi alanını değerlendirmeye alıyorsan ilk olarak o alandaki mevcut memnuniyet durumunu sorgulamalısın.
  2. Daha sonra memnuniyet durumunun aslında nerede olması gerekiğine karar vermelisin.
  3. Ardından belirlemiş olduğun yeni memnuniyet seviyesiyle ilgili hislerine odaklanmalısın.
  4. Son olarak üzerinde düşündüğün alanın diğer alanlara göre önemine karar vermelisin.

Bu adımları takip etmen durumunda hayatta en fazla odaklanman gereken noktayı, kendini geliştirmen gereken alanı, fiziksel ve zihinsel olarak bulunman gereken seviyeyi tanımlamış olursun. Hedeflerine ulaşmak istiyorsan özellikle zihinsel ve fiziksel sağlığının yerinde olmasına dikkat etmelisin.

Ne istediğine karar ver

Başarı yol haritasında üçüncü adımın ne istediğine karar vermek olmalıdır. Hayatın için belirlemiş olduğun hedeflerin hepsinde aynı kuralı geçerli kılamazsın. Her hedefin yapısı, gidiş yolu, engelleri ve havası farklıdır. Bu nedenle önceliklere bağlı kalarak ne istediğine karar verme yoluna gitmen gerekir.

Bir önceki adımda hayatında önemli olan noktalara yönelik değerlendirmelerini hatırlamalısın. O değerlendirme notlarının yanına olmasını istediğin seviyelere yönelik notları eklemelisin. Periyodik olarak bu değerlendirmeleri gözden geçirerek düşüncelerini takip etmeli ve önemli olanın ne olduğuna karar vermelisin.

Diğerlerinden daha önemsiz olduğu ortaya çıkan noktalar konusunda boşlukta kalabilirsin. Bu boşluğu hissettiğin zaman kendini umutsuzluğa doğru yönlendirme yoluna gitmemen gerekir. Senin için hayatta daha fazla önemli olan noktalara odaklanmalı ve enerjini bu yönde tüketmeye çalışmalısın.

Bunu bir örnekle açıklama çalışayım. Para kazanmak ve finansal zenginlik sahibi olmak hayatında önemli bir hedef olsun. Eğer kazandığından daha fazlasını harcarsan, elindeki maddi gücü elverişsiz noktalarda değerlendirirsen davranışların hedefin ile uyuşmayan nitelikte olacaktır.

Hayatın için belirlemiş olduğun hedefler ve başarı değerlerinin birbiriyle uyuşmasına dikkat etmelisin. Gün içerisindeki davranışlarını gözden geçirmeli ve hedeflerine yönelik neler yapabileceğini düşünmelisin. Gerçekler biraz canını sıkacaktır ama değişim sonrası bir problem kalmayacaktır.

Destek al

Başarı yol haritasının dördüncü adımı destek bulmaya yöneliktir. Adımları tek tek takip ederek bu noktaya geldiysen kendini dalgalara karşı yüzerken bulabilirsin. Çünkü hayatında herhangi bir değere sahip olmayan hedefleri ortadan kaldırdığın zaman arkadaşlarından veya ailenden eskisi kadar destek bulamayabilirsin.

Bazı hedefleri kenara bıraktığın için arkadaşlarınla veya ailenle aran bozulabilecektir. Bu durumda önemli olan hedeflerin doğrultusunda kendine yeni destek noktaları bulmalısın. Yaşadığın problemlerde karşında değil yanında olabilecek insanlarla vakit geçirmelisin. Böylece dalgalara karşı yüzmekten kurtulmuş olursun.

Alışkanlıklarını gözden geçir

Başarı yol haritasının en önemli parçalarından birisi alışkanlıklardır. Alışkanlıklarını bilmediğin sürece hedeflerini yerine getirme konusunda çok büyük sıkıntı yaşarsın. Alışkanlıklarını anlamalı ve onların hedeflerine yönelik uyumlarına dikkat etmelisin.

Örneğin, günün çok daha verimli geçmesi için sabah 06:00’da kalkman gerektiği zaman ilk önce buna hazır olup olmadığını düşünmelisin. Uzun bir süredir öğleden önce 11:00’de uyanan biriysen 06:00’da kalkmak senin için zulüm olacaktır. İlk önce bu değişikliği yapabilmek için hayatını düzene sokman gerekir.

Neyin üzerinde çalışman gerektiğini bildiğin için artık çok daha rahat edebilirsin. Tıpkı Malachi Thompson‘ın belirttiği gibi “başarı için sahip olduğun alışkanlıkları güçlendirme ve onları ödüllendirme” yoluna gitmelisin. Buna ek olarak alışkanlıklarını daha başarılı olabilmek için değiştirmeye çalışmalısın.

Takip et, ödüllendir ve değiştir

Başarı için yol haritası oluşturmaya çalışırken yaşantında yapmış olduğun sonuç veren değişiklikleri ödüllendirme yoluna gitmelisin. Bir şeyleri başardıktan sonra mutlaka kendini ödüllendirmeli ve başarısız olduğunda kendini cezalandırmaktan uzak durmalısın.

Ceza her zaman için uygun bir harekete geçirme veya durdurma yöntemi değildir. Yeni alışkanlıklar ve yeni şeyler öğrenmeye çalışırken her daim ödüllendirme yolunu tercih etmen gerekir. Çünkü ödüllendirme zihninde çok daha olumlu mesajlar oluşturarak başarı maceranda sana daha fazla destek olacaktır.

Başarı yolculuğunu sürekli olarak takip etmeli ve değişim gerekiyorsa değişime yönelik adımlar atmalısın. Bu senin her zaman hareket halinde olmana yardımcı olacaktır. Alışkanlıklarını, davranışlarını ve düşüncelerini hedeflerin ile bağlantılı hale getirdiğin sürece başarı yolculuğuna devam edebilirsin.

Umarım bu bilgiler başarı için yol haritası oluşturma konusunda sana yardımcı olmuştur. Eklemek istediğin bir şeyler varsa hemen yorum yapabilir veya önerilerimi beğendiysen yazımı arkadaşlarınla paylaşabilirsin.

Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

4 Comments

  1. Güzel bir yazı olmuş. Bu konular genelde oldukça basit açıklamalara sahip olup uygulaması oldukça zor yöntemler içeriyorlar. Teşekkürler

Yorum yapıp katkı sağla...