Günlük nasıl yazılır?

Kaan Karadeniz

28 yaşındayım. Yüksek lisans öğrenimini "Bilgi ve Belge Yönetimi" bölümünde sürdürmekteyim. Psikolog veya terapist değil, araştırmacıyım. Başarının çaba ile doğru orantılı olduğuna inanlardanım.

14 Cevaplar

 1. pelin dedi ki:

  abi harika anlatmışsın çok işime yaradı hocamız günlük konusunu anlatmamızı istedi sana denk geldim dersi geçtim sayende abi çok saol

 2. Sena dedi ki:

  Ben şuan günlük türünde bir hikaye yazıyorum hocamız bize günlük yazmanız bitince günlügunuz hakkinda bilgi verin dedi benim günlük yazam bitti günlüğüm hakkında bilgi bölümüne ne gibi şeyler yazicam.?.

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba,

   O zaman yazdığınız günlükle ilgili yüzeysel bilgilere yer vermelisiniz. Nelerden bahsettiniz? Hangi aralıklarla yazdınız? Ne zaman yazmaya başladınız? Ne tür bir anlatım dili kullandınız? Bunun gibi sorulara cevap vererek hocanızın istediğinizi yapmış olursunuz.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

 3. Sena dedi ki:

  Ben Türkçeden proje ödevi aldım hocamız bize günlüğü yazıp günlük ile ilgili bilgi yazın dedi bilgi içinde neler yer aldirmaliy
  im

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba,

   Tam olarak sorunuzu anlayamadım maalesef. Günlüğün nasıl yazılacağıyla ilgili bilgi isteniyorsa buradaki bilgilerden faydalanabilirsiniz. Bunun dışında farklı bir sorunuz varsa net bir biçimde yazarsanız yardımcı olmaya çalışırım.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

 4. Nehir dedi ki:

  Bizim hocanız bize günlük yazma projesi verdi noktalama işaretlerine herşeye dikkat etmemizi söyledi birde dediki normal rutininiz yazmayın Yok sabah kalktım dişlerimi fırçaladım okula geldim gibi DEĞİl olay anlatacaksınız dedi ben neyspmalıyım

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba,

   Hocan senden günlük hayatınızda her zaman olanları değil daha farklı bir şeyi hikayeleştirerek anlatmanı istemiş. Mesela, bugün size misafir geldiyse onu anlatabilirsin. Bugün her zamankinden farklı bir yere gittiysen onu yazabilirsin. Günlük yaşantının bir parçası olmayan herhangi bir şeyi yazman yeterli olacaktır.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

 5. Hilal dedi ki:

  peki günlük tutarken başkaları okuya bilir mi ? bana hep oluyor da birde günlükte tarih şarttır o anıyı ne zaman yaşadığına dair Aytül NİŞLİ

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba,

   Ben günlük yazılırken bir başkasının okumasını çok doğru bulmam. Daha doğrusu günlüğün okunması için belirli bir tarih gerektiğine inanırım. Yazıldığı tarihten 10 yıl sonra, 5 yıl sonra gibi. Günlüğe tarihi veren sizsiniz, isterseniz her gün yazabilir isterseniz haftada bir yazabilirsiniz. Burada önemli olan yazmaktır.

   Sağlıcakla kalın, hayatınızda başarılar dilerim.

 6. Aytül Nişli dedi ki:

  Ben 5 yıldır günlük tutuyorum; bir defter bir kalem alıp günü gününe içinizi dökersiniz, bunun bir kaidesi, kuralı yoktur, kisi nasıl yazmak isterse öyle yazar. Günlük kişinin kendisine aittir,isterse bilgi vermez; isterse tarih atmaz, bunu siz belirleyemezsiniz, bırakın insanlar nasıl ne şekilde yazmak istiyorlarsa öyle yazsınlar.

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba,

   Değerli yorumunuz için teşekkür ederim. Yazı içeriğini yanlış anladığınızı düşünüyorum. Bu içerik tamamen insanlara günlük yazma alışkanlığını kazandırmaya yönelik bir içerik. Nasıl yazmaları gerektiğini söyleyen, bunu bir kompozisyon kurallarına indirgemek isteyen bir yazı değil. Yazı içeriğinde günlükle ilgili nasıl başlanılır, nasıl kararlı olunur, nasıl her gün yazmaya özen gösterilir gibi bilgiler yer almaktadır.

 7. Mehmet dedi ki:

  Günlük yazmak niçin bu kadar zor

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Süreklilik gerektiren bir iş olduğundan bağlı kalmak yorucu olduğundan insana zormuş gibi gelir. Alışkın değilseniz bunu yapamazsınız ama alışmak için ekstra çaba göstermeniz şarttır.

Yorum yapıp katkı sağla...