Günlük nasıl yazılır?

Günlükler yaptıklarınızı kayıt altına almak ve takip etmek için ideal araçlardır. Günlük yazmak aynı zamanda geleceğinizi başarılı bir biçimde planlayabilmeniz anlamına gelir. Günlük tutan kişiler diğer bireylere göre duygularını daha rahat kontrol edebilirler.

Günlük yazmak aslında sıradan bir işmiş gibi gözükebilir. Elinize kağıdınızı ve kaleminizi alıp günlük yazmaya başlayabilirsiniz. Zor olan ise günlük yazmayı süreklilik haline getirmektir. Birkaç basit adımda bunu nasıl yapacağınızı size anlatmaya çalışacağım. Öncelikle az önce belirttiğim gibi ne tür bir günlük yazmak istediğinize karar vermelisiniz. Günlük yazmanın altın kuralı ise dürüst ve detaylı bilgiler sunmaktır.

Günlük Nasıl Yazılır?

Bu belirtmiş olduklarım günlük tutmanın faydalarından sadece bir kısmıdır. Günlük yazmaya karar vermeden önce günlük yazmanın faydaları neler bunlara göz atmayı isteyebilirsiniz. Detaylı bir yazı okuyacağınızdan emin olabilirsiniz.

Günlük tutmanın faydaları nelerdir?

Günlük tutmanın veya günlük yazmanın nasıl yapılacağını merak eden biriyseniz üzülmeyin çünkü size yardımcı olmaya çalışacağım. Günlük yazmaya başlamadan önce cevaplamanız gereken en önemli soru ne tür bir günlük yazmak istediğinizdir. Buna karar verdikten sonra günlük yazmaya başlayabilirsiniz.

1. Günlüğe Karar Verme

Yazmak istediğiniz günlük türüne karar verin. Yazacağınız günlüğün türü büyük ölçüde yazım stilinizle alakalıdır. Günlük haline dönüştüreceğiniz defteri satın almadan önce mutlaka yazmak istediğiniz günlük türünü belirlemelisiniz.

Yazım şeklinizi düşünün. El yazınızın boyutu küçük mü yoksa büyük mü? Eğer küçük bir biçimde yazıyorsanız bu durumda aşırı büyük defterler veya günlükler kullanmanıza gerek yok demektir. Eğer büyük yazıyorsanız tam tersini düşünmeli ve mutlaka büyük günlükler almalısınız. El yazınızın büyüklüğü aynı zamanda alacağınız günlüğün kalınlığını da hesaba katmanızı gerektirecektir.

Günlük alırken ucuza kaçıp kalitesiz markalardan günlükler almayı düşünebilirsiniz veya kullanmadığınız bir not defterini günlüğe dönüştürebilirsiniz. Burada karar günlüğün ne kadar dayanıklı olmasını istediğinize göre değişecektir. Kaliteli markaların ürünleri daima pahalı olacaktır. Bu pahalı ürünleri almaya değer bir adım mı atıyorsunuz bunu iyice düşünmelisiniz.

Tuttuğunuz günlüğü bir seyahatname gibi yazacaksanız bu durumda el yazınız büyük olsa bile cebinize veya çantanıza sığabilecek boyutlarda günlükler almalısınız. Bazı insanlar yaptıkları her şeyi not etmek isteyebilirler. Bunun için en ideal durum elbette cep boyutunda günlükler kullanmaktır.

Günlüğünüz ne tür bir günlük olduğuna karar verdikten sonra onu nerede saklayacağınızı düşünmelisiniz. Tek başınıza yaşıyorsanız saklama durumunu çok fazla kafaya takmayı düşünmeyebilirsiniz. Fakat, yaşadığınız evdeki aile bireylerinden yazdığınız günlüğü saklı tutmak istiyorsanız bu durumda, yazdığınız günlüğü başkalarının kolaylıkla tahmin edemeyeceği bir yere saklayabilirsiniz.

2. Günlüğü Yazmaya Başlama

Kullanacağınız günlüğün ne şekilde olacağına ve onu nerede saklayacağınıza karar verdikten sonra artık yazma aşamasına geçiş yapabilirsiniz. Günlük yazmanın çok çeşitli faydaları bulunmaktadır. Bu faydaların hepsine yazının hemen başlangıcında bahsettiğim farklı bir yazıda değinmiştim. Detaylı bilgi istiyorsanız o yazıya göz atabilirsiniz.

Birçok insan duygularını dışarı aktarma konusunda zorluk yaşayabilmektedir. Günlükler yaşanan bu zorluğun ortadan kaldırılabilmesi için ideal alanlardır. Kendinize karşı dürüst olmayı başardığınız sürece içinizdeki tüm duyguları günlüğünüze yazabilir ve psikolojik olarak kendinizi rahatlatabilirsiniz.

Günlükler ne akademik çalışmalardır, ne bunun gibi bir blog yazısıdır, ne de bir kitaptır. Günlükler yazım hatalarına, anlatım bozukluğuna ve sadece sizin anlayabileceğiniz tanımlamalara açık alanlardır. Bu nedenle yazarken rahat olun ve kendinizi nasıl daha huzurlu hissediyorsanız o şekilde yazmaya çalışın.

Günlük yazarken kendinizi tanımaya başlayacağınızı unutmayın. Yazdığınız her şeyi dürüst bir biçimde kaleme alırsanız kendinizle daha barışık olabilir ve asıl potansiyelinizin farkında olmayı başarabilirsiniz. Yazarken içten cümleler kurun, yapmacık ve doğruyu yansıtmayan söylemlerden uzak durun. Aksi taktirde kendinizi kandırmaktan başka bir şey yapmazsınız.

Günlüklerin aynı zamanda hatırat olabileceğini unutmayın. Bu nedenle yaşadığınız önemli olayları kayıt altına almayı düşünebilirsiniz. İlerleyen zamanlarda bunları hatırlamak daha kolay olacaktır. Bununla birlikte unutmanız durumunda günlüğünüze göz atıp neler yaşandığını kolayca hatırlayabilirsiniz. Yazarken olabildiğince detaylara yer vermek bu sebepten ötürü oldukça önemlidir.

Günlük yazma konusunda en çok sıkıntı yaşayacağınız durum sürekliliği veya kararlılığı sağlamaktır. Bunun için ajandanızda günlük yazmaya yer açmalı ve özellikle bu işe ayırabileceğiniz bir vakit belirlemelisiniz. Elbette bu günlüklerini seyahatname gibi her yaşadığını anında not eden kişiler için geçerli bir durum değildir. Dilerseniz günlüğü sabah kalktığınızda, dilerseniz akşam uyumadan önce doldurabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken unsur ise tutamayacağınız sözü vermemektir. Zamanı belirlerken uyum sağlayabileceğiniz bir zaman dilimini seçmeye çalışmalısınız.

Bazı durumlarda zamansal anlamda sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Zaman çok dar olduğu için günlüğü doldurmaya vakit ayıramayacak durumda olabilirsiniz. Bu tip durumlarda kısa kısa notlar alabilir ve daha sonra vakit bulduğunuzda günlüğü yazmaya devam edebilirsiniz.

Genel anlamda günlük yazmayı birer cümleyle özetlemek mümkündür. Bunun için belirli kurallara bağlı kalmak gerekir. Bu kuralları öğrenmek için aşağıdaki maddelere göz atabilirsiniz.

  • Yazdıklarınız kişisel düşüncelerinizi aktarmalıdır.
  • Günlüğün ilk sayfasında kendinizi anlatan bilgilere yer vermelisiniz.
  • Her sayfanın başında tarih olmasına dikkat etmelisiniz.
  • Günlüğe bir isim vermelisiniz.
  • Günlüğe her şeyi yazabilecek kadar cesaretli olmalısınız.
  • Günlüğü düzenli bir şekilde yazmaya çalışmalısınız.
  • Yazdıklarınızı periyodik olarak okumalısınız.
  • Günlüğü saklamayı başarmalısınız.

Bu maddelere bağlı kalarak günlük yazmayı başarabilir ve yazım konusunda süreklilik sağlayarak günlüğün faydalarından maksimum verim alabilirsiniz. Bir sonraki adım, günlük yazma konusunda son adım olacaktır. Dilerseniz devamını okumayabilirsiniz çünkü bir sonraki adımda bir günlüğün nasıl daha fazla kişisel olabileceğinden söz edilmiştir.

3. Günlüğü Kişiselleştirme

Günlükler sadece yaşadıklarınızı anlatabileceğiniz sayfalardan oluşmaz. Dilerseniz çeşitli ufak dokunuşlar ile yazdığınız günlüğü çok daha kişisel ve özel bir hale dönüştürebilirsiniz.

Kişiselleştirme tamamen isteğe bağlı bir durumdur. Örneğin, bir sayfada özel bir özneden bahsediyorsanız onu çizmeyi düşünebilirsiniz. Yeni bir arkadaş edinmişseniz çöp adam çizebilirsiniz veya baş harflerini yazabilirsiniz. Bir yeri ziyaret ettiyseniz aklınızda kaldığı kadarıyla gördüklerinizi çizebilirsiniz. Yeni bir evcil hayvanınız olduysa onu tasvir eden bir resim çizebilirsiniz. O gün önemli ne olduysa onu hatırlatacak bir şeyleri yazabilir veya çizebilirsiniz.

Günlüğü kişiselleştirmenin en kolay yollarından birisi kendi hayal gücünüzle tasarladığınız bir kapat tasarımı kullanmaktır. Eğer kendiliğinden desenli olmayan yani düz bir kapağa sahip günlük kullanıyorsanız üzerine bir şeyler çizebilir veya yazabilirsiniz. Böylece onu başarıyla kişiselleştirmiş olursunuz.

Postişler, yapışkan kağıtlar, ayraçlar kullanarak günlüğü renklendirebilirsiniz. Bunları özellikle önemli olayların yaşandığı günler için kullanabilirsiniz. Sadece yapışkan kağıtları veya postişleri yapıştırdığınız noktalara özen göstermeye çalışın ve yazdıklarınızın üstüne gelmemelerine dikkat edin.

Bu basit adımlarla size maksimum derecede katkı sağlayacak günlükler yazabilirsiniz. Günlüklerin faydalarından azami ölçüde yararlanmak istiyorsanız burada söylediklerimi dikkate almayı düşünmelisiniz. Günlük yazarken olabildiğince keyif almaya çalışmalısınız. Dürüst olmalısınız ve yaşadıklarınızı gerçekçi bir biçimde aktarmalısınız. Günlük yazmak için çok iyi bir yazım becerisine sahip olmanıza gerek yoktur. En azından günlüğü okuyacak tek kişi siz olduğunuz sürece bu önemsizdir.

Yazarın Notu: Burada yer alan bilgiler günlük nasıl yazılır, bu konuda size yardımcı oldu mu? Aradığınız sorulara cevaplar bulamadıysanız yorum yaparak bunları bana iletebilirsiniz. Eğer yazının faydalı bilgiler içerdiğini düşünüyorsanız lütfen yazıyı arkadaşlarınızla paylaşın.Kaan Karadeniz

26 yaşındayım. Yüksek lisans öğrenimini “Bilgi ve Belge Yönetimi” bölümünde sürdürmekteyim. İki farklı oyun sitesinde içerik yöneticiliği, bir sitede içerik danışmanlığı yapmaktayım. Başarının çaba ile doğru orantılı olduğuna inanırım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir