Nasıl azimli biri olabilirim?

N

Azimli birisi olmak her zaman hedefinde olan bir şey miydi? Azimli olmak için çok çaba sarf etmiş ama henüz başarıya ulaşamamış olabilirsin. Ancak kesinlikle üzülmeni gerektirecek bir durum yok çünkü bunu başarabilecek seviyeye gelmek birazcık gayret ile mümkün olabilir.

Herkes ile aynı hizada olmak değil herkesten bir adım önde olmak seni daha hırslı ve azimli yapabilir. Bunu gerçekleştirmek içi envanterinde doğru araçların, notların ve bilgilerin olması gerekir. Hedeflerini yerine getirmek en iyi ideallerinden birisi olabilir ama bunu başarmak için gerçek anlamda potansiyelini hedeflerine yansıtmalısın.

Azimli birisi olmak için neler yapmalıyım?

Azimli birisi olmak istiyorsan eğer hayatında yer alan gerçek değerlerle barışık bir biçimde yaşamalısın. Azimli birisi olmak için burada öğreneceklerinin özeti aşağıdaki maddelerde yer almaktadır. Eğer tamamını okumak istemiyorsan bu özet bilgilerden faydalanmayı düşünebilirsin.

 1. Azimli olmak için aldığın kararı güçlendirmeye çalışmalısın. Bunun için ilk olarak ne yapman gerektiğini bilmelisin. Kendinden şüphe duymayı bir kenara bırakmalısın. Hayatına ait gerçek değerlerin neler olduğunu keşfetmelisin.
 2. Önüne çıkabilecek engellerle nasıl mücadele edeceğini bilmelisin. Önüne çıkan engellerin üstesinden gelebilmek istiyorsan gerçekçi olmalısın. Bir karar vermeden veya bir karar almadan önce mutlaka tüm seçenekleri gözden geçirmelisin. En önemlisi yaptığın hatalardan ders çıkartmayı öğrenmelisin.
 3. Takip ettiğin yolda dayanıklı ve dirayetli olmak için çaba göstermelisin. Vücudun ve zihnin her zaman zinde ve sağlıklı olmalıdır. Hayatında sana değer katacak faydalı alışkanlıklar bulunmalıdır. Gerektiğinde bakış açını değiştirebilme becerisine sahip olmalısın. Son olarak her ne olursa olsun bir başkası gibi davranmamalı ve kendine saygı duymalısın.

Aldığım kararları nasıl daha güçlü hale getirebilirim?

Hayatta her birimiz belirli kararlar alarak kendimize bir yön çizeriz. Takip ettiğimiz bu yön genellikle hedeflerimizle örtüşürler. Bu sefer hedefimiz daha azimli bir birey olmak olduğundan hedefe bağlılık adına daha az problem yaşamamız gerekir. Azimli birisi olabilmek için yapmamız gereken ilk iş aldığımız kararları destekleyebilmek adına düşüncelerimizi güçlendirmek olmalıdır.

 • Ne istediğine karar vermelisin. Azimli olmak iyi bir fikir ama ne için azimli olacağına karar vermelisin. Bu konu daha iyi insan olmak, daha iyi baba olmak, daha iyi anne olmak veya daha başarılı bir kariyere sahip olmak gibi genel hedeflerden olabileceği gibi bu yıl üniversite sınavını kazanmak gibi daha belirgin hedefler de olabilir. En başından itibaren bunu açık bir biçimde ortaya koyarsan takip edeceğin yolun çok daha temiz, açık ve engelsiz olmasını sağlayabilirsin.
 • Kendinden şüphe duymayı bir kenara bırakmalısın. Ulaşmak istediğin hedef konusunda kendini yetersiz bulabilir veya başarılı olmak adına kendinden şüphe duyabilirsin. Bunlar normal olsa bile bu şüphelerle hareket etmek çok doğru değildir. Kendine olan güvenini toplamalı, kendinden şüphe duymayı bir kenara bırakmalısın.

İnsan kendine güvenini nasıl kazanır?

 • Stresten etkilenmemeye çalışmalısın. Hayatında ne kadar az stres varsa hedeflerine ulaşabilmek senin için bir o kadar daha kolay olacaktır. Azimli bir insan olmanın en önemli kurallarından birisi seni stres altında tutabilecek ufak şeylerden kurtulma konusunda bir plana sahip olmaktır. Stres yaşatabilecek durumlarla karşı karşıya kaldığında sakin kalıp ileriye bakabilmeyi başarmalısın.
 • Seni aşağı çekmek isteyenlere izin vermemelisin. Her ne için daha azimli olmak istiyorsan iste hayatın belirli alanlarında seni aşağı çekmek isteyen, senden hoşlanmayan ve hatta senden nefret eden insanlarla karşılaşabilirsin. Bu tür insanların seni durdurmasına ve yavaşlatmasına izin vermemelisin.
 • Kendi hayat değerlerinin farkında olmalısın. Azimli bir insan olmak veya bir hedefe azimli bir biçimde ilerlemek için yapman gereken önemli işlerin başında hayatına ait değerleri keşfetmek gelir. Hayatının merkezinde yer alan değerlerin neler olduğunu bilmelisin.
 • Hayatından keyif alıp almadığını öğrenmelisin. Azimli olmak veya kararlı olmak demek bir işi saatlerce sıkılmadan, yılmadan veya bıkmadan gerçekleştirmek anlamına gelir. Hayatından keyif alıp almadığını öğrenmen bunun için gereklidir. Eğer azimli olmak uğruna ortaya koyduğun çaba seni mutlu edemiyorsa bu hedefinden kolayca vazgeçebileceğini unutmamalısın.

Önüme çıkan engellerle nasıl başa çıkabilirim?

Muazzam bir hayat geçirdiğini düşünsen bile mutlaka hayatın belirli bir döneminde büyük engellerle karşı karşıya kalmış olmalısın. Önüne çıkan engelleri aşmayı başarabildiğin sürece hedeflerine ulaşabileceğini aklından çıkarmamalısın. Bunu yapabilmek için düşünce yapını işine yarayabilecek şekilde değiştirmeyi deneyebilirsin.

 • Gerçekçi olmalı ve yüzleşmelisin. Önüne çıkan engellere karşı atabileceğin en basit adım onlardan kaçmaktır. Kaçarsan onların çok daha büyük bir engel haline dönüşmesine neden olursun. Bunun yerine her zaman yüzleşmeyi seçmeli ve cesaretli davranmaya alışmalısın.
 • Karar alırken mutlaka uzun uzun düşünmelisin. Bir engeli aşabilmek büyük bir kararın eşiğinde yer alıyorsan yapacağın en son şey ani karar vermek olmalıdır. Ani karar verirsen engeli aşmak yerine onu çok daha karmaşık bir yapıya büründürmüş olursun. Bir engeli her açıdan değerlendirme yoluna giderek onu çözmeye çalışmalısın.
 • Bazen vicdanının sesini dinlemen gerekebilir. Hayatın her zaman ne getireceğini bilemezsin ve kendi yaşantında belirli doğrulara sahipsindir. Vicdanın bu doğrulara karşı olabilecek bir şeyler yapmana engel olur. Eğer karşına çıkan engelle mücadele etmek için vicdanının reddedeceği yollar denemen gerekiyorsa bunu yapmamalısın. Yolunu değiştirmeli ve çıkış yolunu başka bir yerde aramalısın.
 • Engelleri aşmak için harekete geçmelisin. Gerçekten engelleri aşmak için muazzam bir planın olabilir ama bunu uygulamaya koymayı tercih etmiyorsan ne kadar muazzam olursa olsun bir önemi olmayacaktır. Eleştiriler, destekler ve yeni fikirlerle yüzleştikten sonra ayağa kalkıp harekete geçmelisin.
 • Hatalarından ders çıkarmalısın. Her zaman ilk denemede başarılı olmayabilirsin. Bunun doğru ve herkesin başına gelebilecek bir durum olduğunu kabul etmelisin. Önemli olan başarısız hamlelerinden çeşitli dersler çıkartıp tekrar denemek ama aynı hataları yapmamaktır. Bunu başarabilirsen önüne çıkan pek çok engeli aşma konusunda becerikli ve azimli olabilirsin.

Nasıl daha dirayetli ve dayanıklı olabilirim?

Azimli birisi olmak istiyorsan zihinsel ve fiziksel olarak sağlıklı durumda olman gerekir. Özellikle zihinsel anlamda yıpranmış biriysen azimli biri olmanın önündeki en büyük engelle baş başasın demektir. Mutlaka kendini toparlamalı, faydalı alışkanlıklarla hayatını zenginleştirmeli ve azimli birisi olmak için mücadele etmelisin.

 • Zihinsel ve fiziksel olarak sağlıklı olmalısın. Kafanın içerisinde sürekli düşünceler bulutu varsa, fiziksel olarak kendini hep yorgun hissediyorsan bırak hedeflerin için uğraşmayı sıradan işleri bile tam anlamıyla yapmayı başaramazsın. Her gün eskisinden çok daha sağlıklı olmak için çaba göstererek bu problemi ortadan kaldırmalısın.
 • Faydalı alışkanlıklara sahip olmalısın. Hayatta belirli bir hedefleri yerine getirmek için başarılı olmak istiyorsan hayatında yer alan alışkanlıkların kalitesinin yüksek olması gerekir. Düzenli egzersizler yapma, yürüyüşlere çıkma, ruh halini iyileştirebilecek müzikler dinleme ve kitap okuma gibi alışkanlıklar hayatına değer katacak alışkanlıklardır. Bunlardan birkaçına sahip olmak daha azimli olma konusunda sana yardımcı olacaktır.

Okuma alışkanlığının faydaları nelerdir?

 • Bakış açını genişletmeyi denemelisin. Sürekli günleri sayarak, bir şeylerin geçip gitmesini takip ederek hiçbir yere varamazsın. Karşına çıkan her ne olursa olsun mutlaka büyük bir cesaretle onu yaşamalısın. Küçük detaylarla anlamsız yere uğraşmak yerine büyük resme odaklanmalı ve yaşadığın her anın tadını çıkarmalısın.
 • Ruhunun dinlenmesine izin vermelisin. Bol bol koşuşturma ve devamında yorgunluğa teslim olma her gün başına gelen rutin bir iş olabilir. Bu zinciri kırmalı ve kendine vakit ayırmalısın. Doğa ile baş başa kalmayı deneyerek sessizlik ve huzur ile ruhunun dinlenmesine fırsat tanıyabilirsin.
 • Her şeye rağmen kendin olmalısın. Hayatına ait değerler her zaman varlıklarını sürdürürler. Azimli olmak için onları yakıp yıkmak yerine mütevazi bir biçimde değişmeyi göze almalısın. Değişerek kendine yeni hareket alanları belirlemeli ve azimli olma hedefini kovalamaya devam etmelisin.

İnsan kendini nasıl değiştirir?

Vazgeçmeyi düşünüyorum, devam etmek için ne yapmalıyım?

Aklında buna benzer bir soru varsa muhakkak çok yorulmuşsundur. Bir hedefine ulaşmak üzereyken ondan vazgeçmeyi düşünmen kendine yapacağın en büyük kötülüklerden birisidir. Bu konuda Cece ve Mark tarafından paylaşılmış olan önerileri dikkate alıp vazgeçme fikrini bir kenara bırakıp çabalamaya devam edebilirsin.

 • Gerçekçi ama iyimser olmalısın. Hayatta her zaman her şeyin senin planlarına ayak uydurması mümkün değildir. Karşına çıkan engeller hevesini kursağında bırakacak kadar çetin olabilirler. İşte bunların başına gelmesi seni mutsuz değil mutlu etmelidir. Çünkü önüne çıkan engellerin seni çok rahatsız etmesinin temel sebebi hayatı yaşamaya duyduğun bağlılıktır. Gerçekçi ama iyimser davranarak bu sorunu çözmeyi denemelisin.
 • Yaşanan aksilikleri benimsemeyi denemelisin. Hayatta başarılı olmuş olan her insanın karşısına mutlaka büyük bir aksilik çıkmıştır. Bu aksilikler sonrası hiçbirisi geri adım atmamış aksine ileriye doğru bir adım daha atarak aksiliklerin ardından daha fazla şey öğrenmeye çalışmışlardır. Benzer adımı senin de atman ve aksiliklere rağmen hedefini kovalamayı sürdürmen gerekir.
 • Bazen dinlenmen gerektiğini unutmamalısın. Bir hedefi yerine getirmek için harıl harıl çalışıyor veya çabalıyor olabilirsin. Ancak kendini tüketme noktasına gelmeden mutlaka bir es verip dinlenmeyi tercih etmelisin. Dinlenmeyi tercih etmen durumunda enerjini toplamak ve yeniden harekete geçmek adına gerekli güce sahip olmak için iyi bir fırsat elde edersin.
 • Olman gerektiği yerde olduğunu aklından çıkarmamalısın. Bir hedefin varsa ve onu yerine getirmek için çok azimli olmaya çalışıyorsan elbette bir şekilde vazgeçmek aklının ucuna gelecektir. Bunun gelmesi seni şaşırtmamalıdır çünkü ortaya koyduğun efor her geçen gün seni biraz daha yoracaktır. Her şeyden vazgeçmeyi düşünmek yerine bugün bulunduğun konumdan memnuniyet duymalısın.

Azimli insanlar başarılarını sürdürmek için neler yaparlar?

İnsanlar sürekli başarılı olmak için çaba gösterirler. Bu çabayı bir sürekliliğe dönüştürenler ise azimli hareket edip hedeflerinin peşinden büyük bir kararlılıkla ilerler. Bu tür insanların sahip oldukları azmi ve hırsı koruyabilmeleri için neler yaptıklarını merak ediyorsan Lee Colan tarafından yapılan önerileri uygulamayı düşünebilirsin.

 • Odaklanma kabiliyetinizi geliştirin. İzini sürdüğün hedef her zaman gözünün önünde olmalıdır. Onun gözden kaybolmasına asla izin vermemelisin. Endişeli olursan ve sürekli endişeleri düşünürsen odaklanma kabiliyetin büyük bir hasar görür. Bu nedenle endişe ve kaygılarından uzak durmayı başarmalısın. Bununla birlikte odaklanma problemi yaşamak istemiyorsan kesinlikle ama kesinlikle teknolojiyle arandaki mesafeyi korumalısın. Gerekli olmadığında bilgisayardan, telefondan ve televizyondan uzak durmayı başarmalısın.

Endişe ve kaygılardan nasıl kurtulabilirim?

 • Yeteneklerini geliştirmeyi denemelisin. Sahip olduğun azmin her zaman seninle birlikte olmasını istiyorsan hep bir adım sonrasını düşünerek hareket etmelisin. Zamanı en verimli şekilde değerlendirmeye çalışmalısın. Bunun için bir çalışma taslağı veya yapılacaklar listesi oluşturup her proje veya iş için benzer taslağı kullanarak zamandan tasarruf edebilirsin. Yeteneklerini geliştirmek için her zaman doğru soruları kullanman gerekir. Eğer yanlış sorularla doğru cevaplar bulmaya çalışıyorsan bu enerjini tüketecek çabadan başka bir şey olmayacaktır.
 • Tutku ateşinin sönmesine izin vermemelisin. Hayatta neyin doğru olduğunu düşünüyorsan onu gerçekleştirmek için çaba göstermelisin. Bu tutkunun sönüp gitmesine asla izin vermemelisin çünkü seni azimli yapan içindeki bu tutkudur. Her zaman olumlu işler yapmaya çalışmalısın. Hareket alanından “denemek” kavramını çıkarıp atmalısın. Bir şey yaparsın veya yapmazsın, eğer deneyeceğini düşünüyorsan en başından itibaren başarısız olmayı kabullenmiş olursun. Kararlı olmalısın ve bu kararlılığını tutku ve azimle bir araya getirmelisin.

Enerjim gerçekten çok düşük ama devam etmek istiyorum, bunu nasıl başarabilirim?

Vazgeçiyordum ama biraz daha direnmeye karar verdim. Bunu sıklıkla tekrar ederim ve bir şeyi hedef haline getirmişsem onu başarabilmek için sonuna kadar gitmek isterim. Enerjimin çok düşük olduğu zamanlarda devam etmeme gibi bir fikir gelse bile ben inadına devam ederim. Bunu nasıl başardığımı merak ediyor olabilirsin. İşin sırrı çok fazla olsa bile işe yarar yöntemlerin Jessica Stillman tarafından iyi bir biçimde özetlendiğini söyleyebilirim.

 • Hedefinin kayda değer olduğundan emin olmalısın. Bazen benim gibi aşırı inatçı olmayıp gerçekten çabalamayı bırakman gerekebilir. Azim gibi ivme yakalayarak kazanılan bir niteliği tekrar yakalamak çok kolay olmayabilir. Ancak hedefin sana kayda değer bir katkı sağlamayacaksa artık onun peşinden gitmenin bir anlamı yoktur. Hedefin senin için kritik öneme sahipse enerjin çok az olsa bile yavaş yavaş büyük bir kararlılıkla yoluna devam etmelisin.
 • Devamlılığı hatırlamalısın. Hayatın her alanında devamlılığın epey önemli olduğunu düşünürüm. Devamlılık bir işin başarısını kanıtlayan bir durumdur. Anlık kazanımlardan ziyade süreklilik sağlayan kazanımlar peşinde koşmak benim için çok daha doğrudur. Enerjinin dibi gördüğü zamanlarda her şeyi bırakıp gitmek veya vazgeçmek işin en kolayıdır. Buraya kadar büyük bir sabırla geldiğine göre bundan sonrasında da aynı sabrı göstermelisin.
 • Geride kaldığını hissetmekten vazgeçmelisin. İleriye doğru ufacık bir adım dahi atmayı düşünürsen kazancın çok büyük olur. Her şeyden umudunu kestiğin bir anda geriye doğru adım atmak çok kolaydır. Geldiğin yolu zaten biliyor olduğundan hiç zorlanmazsın. Ancak ileriye doğru adım atmak seni ürkütse bile bu korkuyu ufacık bir adımla üzerinden atabilirsin.
 • Bir anda hızlanıp tükenmek en basit hatadır. Söz konusu azim ile gelen başarı ise dikkat etmen gereken en önemli unsur aslında budur. Bir anda hızlanıp gidilmesi gereken onca yolu kısa sürede gitmeyi düşünebilirsin ama bu seni büyük bir yanılgıya düşürecektir. Sarf ettiğin enerji seni daha ileriye götürmeye yetmeyecektir. Mutlaka ama mutlaka bir ivme yakalayıp gidilmesi gereken yolu belirli bir hızda katetmeyi düşünmelisin.

Azimli olmak için bu önerilerime kulak asmanı tavsiye ederim. Bu bilgiler önce teorik olarak seni besleyecekler ardından ise öğrendiklerini pratiğe dönüştürmen konusunda sana yardımcı olacaktır. Azimli biri olmanın kararlılık, dirayet ve dayanıklılık gerektirdiğini aklından çıkarmamalısın. Bu konuda daha fazla bilgiye ihtiyacın varsa yorum yapıp bana ulaşabilirsin.

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

6 Yorum

Yorum yapıp katkı sağla...

  • Merhaba,

   Değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim. Takip etmeyi sürdürdüğünüz sürece hayatınızı güzelleştirecek daha pek çok şey öğrenebilirsiniz.

 • 22 yasindayim zor zamanlar gecirdim yanlislara dustum ozguvenimi azmimi kaybettim aylak aylak dolasiyordum 7 ay kadar once bu yaziya denk geldim okudum sonra ertesi gunde okudum bi sonraki gunde okudum ve gecmisle yasamayi biraktim iş buldum spora basladim suan yakin cevremin ornek gosterdigi biriyim bu kadar kisa surede nasil basardim bilemiyorum ama payiniz buyuk buna eminim cok tesekkurler be kaan abi..

  • Merhaba Eren,

   Düşüncelerini paylaştığın için asıl ben teşekkür ederim. Hayatının bir düzene girmesine sevindim gerçekten. Umarım hedeflerine ulaşıp çok daha iyi ve başarılı bir insan olabilirsin. Benim yaptığım sadece bir şeyleri aklına getirmekten ibaret. Asıl işi sen başardın, isteyerek ve inanarak hayatta bir şeyler yapabileceğini kanıtlamış oldun.

   Sağlıcakla kal, yorum yaptığın için teşekkür ederim. Dilediğin zaman yorum, e-posta, Facebook veya Twitter yoluyla iletişim kurarak bana ulaşabilirsin.

   E-posta: [email protected]
   Facebook: http://www.facebook.com/Grisayfalar
   Twitter: https://twitter.com/grisayfalarcom