Neden odaklanma sorunu yaşıyoruz?

Neden odaklanma sorunu yaşıyoruz? Bir süredir odaklanma konusuna kafayı takmış durumdaydım. Bu problemi çözme konusunda neler yapılabilir diye hep merak ettim durdum. Zaman zaman odaklanma sorunu yaşayan birisi olduğum için özellikle yoğun günlerde en azından bir süreliğine kendimi yapmam gereken işe geri dönme konusunda ikna edebilmenin yollarını aradım.

Sonucu merak ediyor olabilirsin. Hemen sonucu açıklayayım, odaklanma sorununu aşmanın birçok farklı ve etkili yolu bulunmaktadır. Bir kısmından fazlasıyla bahsedeceğim ama bir kısmını bu yazının konusu dahi yapmayacağım. Öncelikle neden odaklanma sorunu yaşadığımızı anlatmaya çalışacağım. Daha sonra odaklanma sorunun çözmek için kendi başına yapabileceklerinden söz edeceğim.

Hayatına amaç ve dikkat getirmeye hazır mısın?

Hayatımızın olmazsa olmazları arasında yer alan belirli şeyler vardır. Meşguliyet, dikkat dağınıklığı, erteleme, bildirimlere göz atma, mesajları inceleme, mesaj yazma, fotoğraf beğenme, fotoğraf paylaşma derken kendimizi büyük bir çukurun içinde buluruz. O anlarda hangi işle uğraşıyorsak uğraşalım odaklanma konusunda problem yaşarız.

Ben dahil olmak üzere birçoğumuz daha anlamlı, daha odaklı ve dikkatli bir hayata sahip olmak isteriz. Bunu biliyor olsak dahi gerekliliklere yerine getiremediğimiz için bunu başaramayız. Bu başarısızlığın ardındaki nedenler çok açık bir biçimde önümüzde dursa dahi görmek istemeyiz. Zaten bizi odaklanma sorunu yaşamaya iten sebeplerden en büyüğü bu görememezlik durumudur.

Neden odaklanma sorunu yaşıyoruz?

Kısa süreliğine arkana yaslanıp son birkaç günde yaptıklarını düşünür müsün? Yaptıklarının içerisinde her ne olursa olsun bol bol dikkatinin dağıldığını görebilirsin. Bu yetmezmiş gibi yine bol bol erteleme yapmış olabilirsin. Nihayetinde çok meşgul bir insansındır. Etrafında olup biten pek çok şeye cevap yetiştirirsin, birçok farklı karar alırsın ama tüm bu kaosun içerisinde bir türlü dikkatini toplayamazsın. Neden mi?

  • Kabullenmesi zor olsa bile odaklanmaktan korkarız. Odaklanmak istediğimiz her ne ise onun zorluğu, belirsizliği ve rahatsız ediciliği şeklinde üç farklı niteliği vardır. Odaklanmak istememize rağmen bunu es geçerek kendimizi belirsizliğin içerisine dalış yaparız. Odaklanmanın getirdiği rahatsızlık yerine dikkatimizi dağıtan şeyleri besleriz.
  • Basitlikten korkarız. Odaklanmak için dikkatimizi dağıtan her şeyden kurtulmamız gerekir. Sosyal medyaya, telefonlara, e-postalara veya televizyona güle güle demeden bunu başaramayız. İyi bir biçimde yapabildiğimiz basit şeylere kısa yoldan hayır cevabını veririz. Bu basitlik durumu pek çok insan için rahatsız edicidir ve yine tercih ettiğimiz yol dikkatimizi dağıtan şeyleri beslemektir.
  • İstemesek bile sürekli bir yerlere çekiliriz. Odaklanma sorunu yaşamadığın ve olabildiğince basitliğin yer aldığı bir alana doğru hareket etmek isteyebilirsin. Ancak ilgin kısa süre içerisinde başka tarafa doğru çekilir. Sürekli gelen mesajlar ve bildirimler deyim yerindeyse daldan dala atlamana neden olur. Bunu imkanı teknoloji sunar ama sen kabul edersin.
  • Gitmemiz gereken yola karar veremeyiz. Odaklanmamız gerektiğini biliriz ancak yapmamız gereken önemli bir işimiz vardır öyle değil mi? Yoksa yapmamız gereken önemli birkaç işimiz mi var? Gelen mesajları kontrol etmek çok daha önemli mi? Aslında cevaplar az çok belli ama hepimizde kaybetme korkusu olduğundan yanlış kararı verdiğimiz zaman kaybedeceğimizi düşünürüz. Sonuç olarak belirsizlik üzerimize yapışır ve sürekli olarak odak noktamızı değiştiririz.

Bu dört basit madde neden odaklanma problemi yaşadığımızı bize göstermektedir. Korku, belirsiz ve rahatsızlık gibi etkenler bu problemin temelinde yer almaktadır. Dilersek tüm bu etkenlere kafa tutup odaklanma problemini ortadan kaldırabilir miyiz? Gerçekçi olmak gerekirse bu mümkün ama başarılı olmak için çok çetin yollardan gitmemiz gerektiğini bilmeliyiz.

Odaklanma sorununu nasıl çözebilirim?

Sahip olduğun jokeri kullanma vakti geldi. Sahip olduğun joker bugüne kadar odaklanma konusunda edindiğin bilgilerdir. Artık neden odaklanma sorunu yaşadığını biliyor olmalısın. Bununla birlikte kendini dikkatle donatmak ve çalışmalara odaklanma konusunda daha dikkatli davranmak için pek çok fırsata sahip olduğunu hatırlamalısın.

İlk bilmen gereken bir şeylerden korkmanın, kendini kolay işlerle ve dikkat dağıtan unsurlarla oyalamanın, belirsizliğe doğru yolculuk etmenin normal olduğudur. Her birimiz birer insan olduğumuza göre bunları yaşamamız gayet doğaldır. Tek ihtiyacımız olan şey odaklanma sorununu aşabilmek için hangi doğru adımları atabileceğimizi bilmektir.

Okuma Önerisi:  Tek bir işe nasıl odaklanılır?

Bir günümü nasıl yapılandırmam gerekir?

Bu soruyu soruyorsan hayatında şöyle rutin bir durum söz konusu olabilir: Mesajlaşma uygulamasını açma, mesajlara cevap verme, uygulamayı kapama. Diğer mesajlaşma uygulamasını açma, mesajlara cevap verme, kapama. Sosyal medyaya bakma, beğenme ve paylaşma, kapama. Böyle geçirilen bir günün ardından elinde hiçbir şey kalmayacaktır.

Bu tür bir döngüye sahipsen odaklanman gereken anlamlı işe odaklanmayı es geçmiş durumdasın. Harcadığın zamanı kontrol altında tutmalısın. Bunu başarabilirsen basitleştirme ve odaklanma niyetine sahip olmuş olursun. Elbette gün içerisinde mesajlarına, e-postaların veya bildirimlerine bakman gerekecektir. Niyetinde ısrarcı olman durumunda bunları tek seferde kontrol edip yoluna devam edebileceksin.

Neye odaklanmak istiyorum?

Açık söylemem gerekirse bu sürekli aklına gelmesi gereken bir soru değildir. Her günün başında bu soruyu düşünmeli ve gün içerisinde nelere odaklanman gerektiğini belirlemelisin. Böylece bir işi ne kadar hızlı yapman gerektiğini, bir işi ne zaman yapman gerektiğini ve odaklanma konusunda nelerde ısrarcı olman gerektiğini daha kolay biçimde belirlemeyi başarabilirsin.

Bunu başardığın zaman gün içerisinde karşına çıkacak yüzlerce dikkat dağıtıcı unsura hayır diyebileceksin. Yapman gereken işleri daha anlamlı bir biçimde yerine getireceksin. En önemlisi odaklanmayı başarabilecek ev daha dikkatli hareket edebileceksin.

Neden odaklanmıyorum?

Bir işi yerine getirmek için odaklanmayı tercih ettiysen şanslısın demektir. Ancak odaklanmayı tercih etmediysen aklına gelmesi gereken ilk soru bellidir. “Neden odaklanmıyorum?” bu soruyu merkezde tutarak sana neyin engel olduğunu bulmalısın. Korkuyor musun yoksa kendini rahat hissetmiyor musun?

Yaşadığın çekince veya korkudan kaçmak yerine bunu tanımlasın. Bu korkuya daha fazla yaklaşmalısın. Korkuyu hissetmelisin, onunla bir süre vakit geçirmelisin ve gerekirse arkadaş olmalısın. Bu sayede korkuyla dahi yaşamayı öğrenebilirsin. Bir iş senin için gerçekten önemliyse bu sorumluluğu almalısın. O işten kaçmak yerine o işi daha anlamlı ve dikkatli bir biçimde yerine getirmelisin.

Odaklanırken niyetim ne olmalıdır?

Bir şeye odaklanırken bunun belirli bir süreliğine geçerli olacağını unutmamalısın. Odaklanma sürecinde başlangıcın ve bitişin niyetine uygun şekilde olmasına özen göstermelisin. Başlangıçta ne yapacaksın? Belki üzerinde çalışacağın işe veya derse gülümsemeyi tercih edebilirsin ama en önemlisi bir niyetin olmalıdır.

Bir niyetin hedef olmadığını bilmelisin. Niyet basit bir biçimde yerine getirmek istediğin işi yapış şeklini belirlemek demektir. “Bu işi bitirmek istiyorum.” dediğin andan itibaren niyetini ortaya koymuş olursun. Odaklanma sürecinde her işi içinden geldiği gibi yapmaya özen göstermelisin.

Odaklanırken durgunluk hissediyorum ne yapmalıyım?

Odaklanma sürecinde durgunluk veya hareketsizlik hissediyorsan bir şeylerin farkındasın demektir. Neler hissediyorsun? Belirsizlik seni eskisi kadar rahatsız ediyor mu? Tüm bu sorulara cevaplar bulmaya çalışabilirsin. Bulacağın her cevap odaklanma süresinin daha uzun olmasına yardımcı olacaktır.

Bir şekilde dikkatin dağılmaya başladığında aklına hemen “Belirsizlikten kaçıyorum ama devam edersem neler olur?” sorusunu getirerek merakın devreye girmesini sağlamalısın. Merak çok güçlü bir hareket motivasyonudur. Devam etmen durumunda tam olarak neler olacağını bilmediğin için bunu öğrenmek için yoluna devam etmeyi tercih edebilirsin.

Odaklanma sorunu ile başa çıkma konusunda az bile olsa artık bazı bilgilere sahip değilsin. Artık her işini veya çalışmanı çok daha dikkatli bir biçimde yapabilirsin. Hayatında yer alan dikkat dağıtıcı unsurlarla arana mesafe koymayı başarabilirsin. Artık sahne senin, odaklanma sorununu ortadan kaldırmaya hazır mısın?

Takibe ne dersin?Beni takip edenlere her yeni yazıyla ÜCRETSİZ bülten ulaştırırım. Beni takip etmek ister misin?

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

Yorum yapıp katkı sağla...