Telaş ve stres hissi: Zihni yıpratan alışkanlıklar

Telaş ve stres… Duygu menüsünün en janjanlı ve en güzel görünen ama aynı zamanda tadı en berbat gıdaları. Bunlar olmadan yaşayamayan insanlar var biliyor musun? Bu insanlar her gün aynı yemeği kaşıkla değil kepçeyle mideye indirmekten geri duramayacak kadar kontrolsüzler. Telaş ve stres sana da bu kadar güzel gözükse, sende onları mideye indirir miydin?

Neren geldiğini anlamadan seni etkisi altında bırakabilecek telaş, stres ve endişe edebilmek pek kolay olmayabilir. Bunları zihni yıpratan alışkanlıklar olarak adlandırabiliriz. Çünkü bu duyguların etkileri kendi alanlarıyla sınırlı değildir. Ne yaparsan yap bu duyguları tek başına bırakamazsın. Öyleyse onları bir çırpıda, gözlerinin yaşlarına bakmadan ortadan kaldırmalısın. Nasıl mı? Okudukça öğrenebilir ve hatta harekete geçerek bunu başarabilirsin.

Endişe, Telaş ve Stres: Uzaklaşma Zamanı

Telaş sana aceleciliği öğretir, onun etkisindeyken yavaş yavaş her işi bir çırpıda yapmaya çalışmak gibi acemice davranışlar içerisine girersin. Telaş aynı zamanda insanları sıkboğaz etmeni ve onlara baskı kurmaya çalışmanı telkin eder. Bu seni arkasından lanet okunacak kadar sevilmeyen bir insana dönüştürüverir.

Stres zaten başlı başına bir beladır. Stres, bunalımı getirir, o varken kendini boğuluyormuş gibi hissedersin, nefes alamazsın ve dahası, istemeden bile olsa kendini sürekli baskı altında tutarsın. Stresten kurtulmanın türlü yolları olsa bile onunla başa çıkabilmek pek kolay değildir.

Telaş ve stresi yaşıyorsan zaten endişeli olmak sana çok yabancı değildir. Bu duyguyu tek başına yaşaman pek mümkün değildir. Beraberinde mutlaka stresi getirir ama asıl önemlisi gün boyu huzursuz olmanı sağlayacak kadar gözü dönmüş bir duygu olmasıdır.

Artık rakiplerini yakından tanımış olman lazım. Pardon, benim gibi veya diğerleri gibi senin de onlarla başın fena halde dertte. Mücadele ruhuna güç katacak ve seni bir halk kahramanına dönüştürecek birkaç öneriye sahibim. Aşağıda bunları bulabilir ve hemen uygulamaya başlayabilirsin. Lütfen unutma, bunlar sihirli haplar değiller. Bir gecede her şeyin değişmesini beklememelisin.

Hislerin Farkında Ol

Hislerin farkında olmalısın, nasıl hissettiğini değil neler hissettiğini bilmelisin. Ne zaman telaşlı, endişeli veya stresli hissettiğinin farkına varmalısın. Gün içerisinde bu hisleri ne kadar erken tanırsan senin için o kadar iyi olacaktır. Erken teşhis hayat kurtarır öyle değil mi?

Her ne zaman telaşlı, endişeli veya stresli oluyorsan o anı yakalamaya çalış. Bu hislerin savunmanın arkasına sarkmasına izin vermemelisin. Savunmanın sert olmasına gerek yok uyanık olması yeterli olacaktır. Zihnini yıpratan alışkanlıklara dönüşmüş bu hisleri ne kadar erken yakalarsan senin için bir o kadar iyi olacaktır.

Telaşlanma, Duraksa

Kendini telaşlı hissetmeye başladığın an duraksa; evet, doğru duydun muhakkak duraksa. Zihninin sen daha bitiş çizgisine gelmeden bir sonraki yarışa başlamaya hazır olduğunu fark et. Zamanını bu kahrolası çemberin içerisine tıkıp bitirme ve kendine yazık etme.

Bu yarışı durdurduktan sonra öylece beklemen gerektiğini düşünüyorsan, yanılıyorsun. Henüz ilk hedefin için bitiş çizgisine gelmiş değilsin. Harekete geçip o işi bitirmeye çabalamak zorundasın. Acele etmeyi değil, işi tamamlamayı ve tamamlamanın mutluluğunu düşünmelisin.

Endişelenme, Duraksa

Kendini endişeli hissetmeye başladığın an duraksa; evet, yine duraksa. Endişenin seni huzursuzluğa doğru iteklediğini ve seni huzursuzluk halkasına hapsetmek istediğini fark et. Zamanını kendini hapsetmek için tüketemeyecek kadar kendini sevdiğini hatırla ve kendine gel.

Bir noktada duraksadıktan sonra orada öylece beklemek sana bir şey kazandırmaz. Harekete geç ve önündeki belirsizliğe ufacık bir merhaba de. Sanki ilk kez görmüş, ilk kez tanışıyormuş gibi karşıla onu. Belirsizliği kabullen ve mutlu olmaya çalış. Neden mi? Hayat zaten kocaman bir belirsizliktir, unuttun mu?

Strese Girme, Duraksa

Kendini stresli hissetmeye başladığın an duraksa; evet, yeniden duraksa. Stresin seni yapmak zorunda oldukların ile sarıp sarmalayıp sonunda boğacağını fark et. Zamanını bu karmaşaya yem edecek kadar kontrolden çıkmış değilsin, kendini toparla ve geleceğe doğru umutla bak.

Bir noktada duraksadıktan sonra öylece beklemeyeceksin elbette. Harekete geç ve yapmak zorunda olduklarından bir tanesini yerine getirmeye çalış ama sadece bir tanesini. Sonra bir diğerini, ardından diğerini… Aynı anda sadece tek bir işle meşgul ol, stresi başından def et ve mutluluğun tadını çıkart.

Faydalı Alışkanlıklarla Zihnini Besle

Endişe, telaş ve stres ile mücadele etmek istiyorsan, en azından zihninin bu üç silahşor ile kozlarını hakkaniyetli bir biçimde paylaşmasını istiyorsan faydalı alışkanlıklara sahip olmalısın. Bu faydalı alışkanlıkları kendine en uygun olanlar arasından dilediğin gibi seçebilirsin. Benim önerim ise kitap okuma alışkanlığı olacak çünkü zihnini besleyecek en güçlü alışkanlıklardan birisi budur.

Duraksa dediklerimin hepsini birer deneme ve pratik olduğunu unutmamalısın. Bazen başarısız olabilirsin, duraksamak yerine freni boşalmış kamyon gibi bayır aşağı dahi gidebilirsin. Bunu sorun etmeden yeniden denemelisin. Mücadele etmek istediğin hislerin çok güçlü olduğunu ama onlar kadar güçlü olabileceğini hiçbir zaman aklından çıkarmamalısın.

Kaan Karadeniz

28 yaşındayım. Yüksek lisans öğrenimini "Bilgi ve Belge Yönetimi" bölümünde sürdürmekteyim. Psikolog veya terapist değil, araştırmacıyım. Başarının çaba ile doğru orantılı olduğuna inanlardanım.

You may also like...

Yorum yapıp katkı sağla...