Kendimi nasıl daha iyi ifade edebilirim?

Kaan Karadeniz

28 yaşındayım. Yüksek lisans öğrenimini "Bilgi ve Belge Yönetimi" bölümünde sürdürmekteyim. Psikolog veya terapist değil, araştırmacıyım. Başarının çaba ile doğru orantılı olduğuna inanlardanım.

6 Cevaplar

 1. Sema dedi ki:

  Merhaba,
  Paylaşılarınız gerçekten çok faydalı. Emeğinize için teşekkür ederim. Eşim cocouklugunda çok kalabalık ve baskısı bir ailede yetistiginden kendini ifade etme firsati olmamis. Surekli bastirilmis. Ve suan 27 yaşında olmasina ragmen kendini ifade etme ve diksiyon konusunda biraz problem yaşıyor. Kendisi de bunun farkında, bir çözüm bulmak istiyoruz ama nereden baslamamiz gerektiğini bilmiyoruz. Güven eksikliği yaşadığının da farkindayim. Yani bir cozum bulsak bile kendisine faydası olmayacağını dusunuyor gibi.. Duygusal biri oldugu icin yardimci olayım derken istemeden kirmaktan da korkuyorum. Bu konuda bir oneriniz olursa çok sevinirim.

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba,

   Hassas durumları anlayışla karşılamak gerekir. Bu konunun bir problem olduğunu kendisi de kabul ederse işi çok daha kolay demektir. Aslında bu yazıyı okuyarak iyi bir başlangıç yapmış sayılırsınız. Bir de aşağıdaki yazıyı okumanızı öneririm. Size yardımcı olabilecek bir yazıdır.

   https://www.grisayfalar.com/diksiyon-nasil-gelistirilir/

   Bu yazıyı okuduktan sonra neler yapmanız gerektiğini az çok kavrayabilirsiniz. Daha sonra dilerseniz çeşitli kitaplardan yararlanabilirsiniz. Bu kitapları da aşağıdaki yazımda bulabilirsiniz:

   https://www.grisayfalar.com/etkili-guzel-konusmanizi-saglayacak-8-diksiyon-kitabi/

   Bu konuda bir şeye dikkat etmelisiniz. Kendini ifade etme konusunda zorluk yaşayan birisi her zaman yanında kendisine yardımcı olacak birisini ister. Bu kişi siz olabilirsiniz ama her ne kadar eşiniz bile olsa belirli bir çizgiyi geçmemeniz gerekir. Kendisini geliştirmek için yapacağı şeylerde hatalarını ona gösterebilirsiniz ancak hataları düzeltmekten kaçınmalısınız. Hataları siz düzeltirseniz bu sefer onda yetersizlik hissinin oluşmaya başlamasına neden olursunuz. Bu durumda gösterdiği tüm çabayı elinin tersiyle itebilir.

   Sağlıcakla kalın, hayatınızda başarılar dilerim.

   • Sema dedi ki:

    Değerli bilginizi ve zamanınızı ayırdığınız için çok teşekkür ederim. Tavsiyelerinizi uygulayıp sonucun ne olduğunu size iletecegim.

 2. Berrak P dedi ki:

  Kendini ifade etme konusunda bugüne dek okuduğum en ilham verici yazı idi. Teşekkürler

Yorum yapıp katkı sağla...