Kendimi nasıl daha iyi ifade edebilirim?

K

İnsanlarla iletişim kurmakta zorlanan kişilerin aklında daima kendimi nasıl daha iyi ifade edebilirim sorusu vardır. Bu soruya cevap bulmaya çalışmak, bunun için ekstra çaba göstermek en doğru karar olsa bile insanların hepsinin bu konuda başarılı olabildiğini söylemek mümkün değildir. Kendini daha iyi ifade etmek isteyen genelde pratik yapma konusunda biraz eksik kalabilmektedirler.

Kendimi nasıl daha iyi ifade edebilirim sorusu benimle iletişim kuran insanların bana yönelttiği yaygın sorulardan birisidir. Bunun için biraz araştırma yapıp, ne tür önerilerde bulunabileceğimi bir görmek istedim. Tahmin edebileceğin gibi ortaya bu biraz uzun sayılabilecek yazı çıktı. Amacım iletişimi güçlendirecek ölçüde sana kendini ifade edebilme konusunda yardımcı olmaktır.

Kendimi nasıl daha iyi ifade ederim?

Kendini istediği gibi ifade edebilmeyi başarabilen insanlar hayatlarından daha memnun olabilmektedirler. Bu konuda yapılabilecek pek çok farklı şey olsa bile kendisiyle barışık olamayan insanlar kendilerini daha iyi ifade etme fırsatını elde edemezler. Temel kural kendinle barışık olmak ve iletişim kurarken daima doğruları dile getirmektir. Bu sayede konuşurken kendine inanabilir ve duygularını daha rahat aktarabilirsin.

 • İlk adımda kendini daha iyi ifade edebilmek için bir ön hazırlık aşamasından geçmen gerekmektedir.
 • Daha sonra kafandaki düşünceleri yazma yoluna giderek fikirlerini içeride tutmamayı dışa aktarmayı öğrenebilirsin.
 • Düşüncelerini yazarak dışa aktarmayı öğrendikten sonra aynı şeyi konuşarak yapmayı deneyebilirsin.
 • Son aşamada ise her zaman dile getirdiklerini daha yaratıcı ve özgün bir biçimde ifade etmeye çalışmalısın.

Bu dört madde yazının genel içeriğini oluşturacaktır. Hangi konuda bilgi almak hoşuna gidecekse doğrudan o başlığa geçiş yapabilirsin. Fakat bir konuda zorlanıyorsan her şeye en başından başlamak çok daha iyi olacaktır. Gerçekten kendini daha iyi ifade etmek istiyorsan ön hazırlık aşaması dahil tüm maddeleri okumanı öneririm.

Ön hazırlık aşamasında neler yapmalıyım?

Kendini daha iyi ifade edebilmek için ilk olarak bir ön hazırlık aşamasına ihtiyacın vardır. Bu ön hazırlık aşamasında kendini dinleyeceksin, duygularının farkında olacaksın ve kendini ifade ederken vücudunun verdiği tepkileri gözlemlemeye çalışacaksın. Bu üç basit adımda neler yapman gerektiğini anladıktan sonra bir sonraki başlığa geçiş yapabilirsin.

 • Kendini daha iyi ifade edebilmek istiyorsan öncelikle kendini dinlemelisin. Kendini dinlemek, kendini tanımak için en önemli faaliyetlerden birisidir. Duygularını ve düşüncelerini hiçbir engel olmadan dürüstçe dile getirmek istiyorsan kendini dinlemeye çalışmak yeterli olacaktır.
 • Duygularını tanımaya çalışmak kendini ifade edebilme konusunda en çok zorlanacağın adımların başında gelmektedir. Duygularını tanımadan başkalarıyla iletişim kurmaya çalıştığın zaman onları gizlemek veya farkında olmadan sürekli dışarıda tutmak gibi eğilimlere sahip olabilirsin. Bu iki davranış da kendini ifade etme konusunda sana engel olacak davranışlardır.
 • Kendini ifade ederken vücudunun verdiği tepkileri gözlemlemek iyi bir fikirdir. Bunu daha önce fark etmemiş olabilirsin ama mutlaka iletişim kurarken vücudun bir takım tepkiler verecektir. Aniden basan sıcaklık, terleme, aniden gelen üşüme, ellerinin titremesi, sesinin değişmeye başlaması gibi faktörlerin her birisi vücudunun iletişim esnasında verdiği tepkilerdir.

Düşüncelerini yazmaya başlamaya ne dersin?

Ön hazırlık aşamasını geçtikten sonra anında büyük bir değişim yaşaman söz konusu olmayabilir. Bunun için öncelikle düşüncelerini yazmaya başlayarak onları dışarı çıkartmaya çalışmalısın. Bir günlük tutabilir veya bir blog açabilirsin, duygularını olduğu gibi hiç gizlemeden yazmalısın ve kendini nasıl ifade etmek istediğini açık bir biçimde yazmalısın.

 • Düşüncelerini aktarabileceğin bir blog adresine sahip olmak veya bir günlük tutmak iyi bir fikirdir. Bir film izledikten sonra filmle ilgili duygu ve düşüncelerini yazmaya çalışmalısın. Hüzünlü bir sahnede neler yaptığını ve vücudunun ne tür bir tepki verdiğini gözlemlemeye çalışmalısın.
 • Yazarken duygularını olduğu gibi hiç gizlemeden yazmaya çalışmalısın. Bazı insanlar bu konuda yalan söyleme yoluna giderler çünkü kendilerini o şekilde ifade etmekten çekinirler. Fakat burada vücut dili devreye gireceği için duyguları gizlemenin pek önemsiz olduğu aşikardır.
 • Yazmış olduğun düşüncelerini başkalarıyla aktarırken nasıl davranman gerektiğini düşünmeye başlayabilirsin. Burada artık bir davranış ortaya koymak zorundasın çünkü bu düşünceleri sadece yazılı olarak açıklayamazsın. İletişimde konuşma fazlasıyla önemlidir ve bu nedenle kendini nasıl ifade edebileceğini önceden belirlemen aynı zamanda birçok iletişim biçimine hazırlıklı olman anlamına gelmektedir.

Konuşarak kendini ifade etmeyi denedin mi?

Duygu ve düşüncelerini yazılı olarak ifade etmeyi başardıktan sonra artık konuşarak onları aktarma yoluna gidebilirsin. Düşüncelerini konuşarak ifade etme konusunda temel prensip “başkalarını canının yakmamak” olmalıdır. Öncelikle kimseye zarar vermeden duygularını aktarma planı oluşturmalısın, daha sonra bu planı uygulamaya koymalısın ve son olarak iletişimin kaderini değiştirecek adımları atmalısın.

 • Konuşarak kendini ifade etmeye başlarken yazmış olduğun duyguları nasıl dışarı aktarabileceğini belirlemiş olacaksın. Burada kimseyi huzursuz etmemek veya kimsenin canını yakmamak önemlidir. Kendini ifade etmek isterken başkalarına zarar veriyorsan iletişim konusunda ciddi sıkıntıların olduğunu kabul etmelisin.
 • Kendini ifade etmek için bir plan oluşturduktan sonra o planı uygulamaya koymalısın. Uygulama aşamasında aktarmak istediğin duygu ve düşünceleri siyah ile beyaz gibi birbirinden ayırt etmeye çalışmamalısın. Duygularının farkında olup ne zaman konuşman ve ne zaman konuşmaman gerektiğini belirlemelisin. Bu sayede konuşman gerektiği yerde konuşan bir birey olmayı başarabilirsin.
 • İletişimin kaderini değiştirmek istiyorsan eğer her zaman “ben” diyebilmelisin. Birisi bir şey söylediğinde kendi düşünceni genelleştirerek değil “ben” diye başlayarak ifade etmelisin. Bu sayede sorumluluğun ve kontrolün sende olduğunu karşı tarafa iletmeyi başarabilirsin.
 • Tüm bunları yapabilmek elbette zaman gerektiğinden sık sık pratik yapmak zorundasın. Kendini daha iyi ifade etmeye çalışmak için aceleci davranmamalısın. Eğer aceleci davranırsan sadece günü kurtarabilirsin ve gelecekte yaşayacağın iletişim problemlerine çözüm bulmakta zorlanmak gibi bir sorunla karşılaşabilirsin.

Özgün bir yol keşfine ne dersin?

Bazı insanlar ne kadar çaba gösterirlerse göstersinler konuşarak iletişim kurma konusunda başarılı olamazlar. Burada farklı dinamikler devreye girmektedir. Bu tür insanlar düşüncelerini aktarmak için resim yapma, günlük tutma veya blog yazma gibi yöntemlere başvururlar. Bunun sebebi kendilerini bu şekilde daha rahat ifade ettiklerini düşünmeleridir.

 • Konuşma dışında bir şekilde kendini ifade etmek istiyorsan mutlaka resim yapmalısın. Resimden kastım elbette karalamak yapmak, bunun için pahalı envanterlere ihtiyacın yoktur. Kara kalem ile bile resim yapmayı deneyip bir şeyler çizmeye çalışmalısın. Çizdiğin her şey ruh halini yansıtacak olduğundan biriktirdiğin duyguların yükünü bu şekilde dışarıya atabilirsin.
 • Resim yapmak hoşuna gitmiyorsa yazmayı deneyebilirsin. Doğru okudun, herhangi bir engel olmadan her şeyi yazmaya çalışmalısın. Belki bir günlük tutma alışkanlığına sahip olmayı deneyebilir veya kendine bir blog açarak her şeyi orada paylaşmayı düşünebilirsin.

Kendimi nasıl daha iyi ifade edebilirim sorusuna artık bir cevap bulduğunu düşünmekteyim. Burada yer alan pratik bilgilerin her birisi sana bu konuda yardımcı olabilecektir. Fakat sadece okumak yeterli değildir, okuduğunu uygulamaya çalışmalı yani pratiğe dökmen gerekir. Kendini daha iyi ifade etmek istiyorsan altın kural duygularını anlayıp onları kontrol edebilecek bir biçimde hareket etmektir.

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

14 Yorum

Yorum yapıp katkı sağla...

 • Merhabalar adım meral 22 yaşındayım 4 yıllık evliyim iki tanede çocuğum benimde düşüncelerimi dile getirmekte sıkıntılarım var özellikle kayınvalideme karşı. onla birlikte yaşıyoruz büyük eltimde bizleydi şuan ayrı ve yeni evlenen eltimde bizle kalıyor. Bana haksızlik yaptığini beni sevmedigini ne yapsam yaranamadıgimi düsunuyorum ama bi türlü ona dile getiremiyorum ne yapmalığim bilmiyorum içim çok daralıyor bazen bi fikir verseniz yardımcı olsanız cok iyi olur teşekürler şimdiden😊😊

  • Merhaba,

   Baya zor bir durum. Geniş aile dediğimiz aile türünde bunlar çok sık görülür. Hatta birazcık kaçınılmazdır diyebilirim. Kendinizi ifade etme konusunda nasıl bir sıkıntı yaşıyorsunuz mesela? Rahat konuşamıyor musunuz? Rahat konuşmanıza rağmen istediklerinizi söyleyemiyor musunuz? Söyledikleriniz hiç etki etmiyor mu? Eşiniz size bu konuda ne söylüyor? Yardımcı mı oluyor yoksa annesini mi savunmaya çalışıyor?

   Cevaplamanız gereken birçok soru var. Cevaplarınıza göre bir yorum yapmaya çalışacağım. Keyifli, huzurlu ve sağlıklı bir hayat dilerim. 🙂

 • guzel bir yazi bana fikir verdi benimde iletisim konusunda sikintim var dusuncelerimi icimden gecenleri aktaramiyorum ozellikle topluluk icindeyken heyecan yapiyorum. donuyorum aklima hic birsey gelmuyor bazen de sacmaladigimi dusunuyorum.kendimi ifade etme konusunda cok sikinti yasiyorum.

  • Merhaba,

   Bunu pratik yaklaşımlarla aşabileceğinizi söyleyebilirim. En azından insanlarla konuşurken konuşurken heyecan yaptığınız zaman birkaç saniyeliğine durup derin nefes almalı ve kendinizi daha sakin bir ortamda hayal etmelisiniz. Bu biraz daha rahat olmanızı sağlayacaktır. Saçmaladığınızı düşünürseniz kendinizi ifade etme konusunda isteksiz olursunuz. Bu hem konuşma hem mimikler yoluyla istediklerinizi anlatamayacak hale gelmeniz anlamına gelir.

   Yaşadığınız problemleri daha detaylı anlatırsanız elimden geldiğince daha fazla yardımcı olmaya çalışabilirim. Keyifli, sağlıklı ve huzurlu bir hayat dilerim.

 • Merhabalar 22 yaşındayım ve ailesel sorunlarım olmadı her zaman rahat yetiştim ama insanlarla iletişim konusunda sorunlarım var uzun konuşmuyorum anlatamıyorum anladığımı anlatamıyorum ve bu beni hayli sıkıyor çalışma hayatına girdiğim de de bana zorluk katıcağını düşüyorum ve sosyal hayatımda beni soğuk ve hiçbirşeyini anlatmayan biri konumuna getirdi ne yapmam gerekiyor nasıl bir yol izlemeliyim

  • Merhaba,

   Yazıda anlattıklarım bu probleme ışık tutuyor zaten. Yetersiz kaldığını mı düşünüyorsunuz yoksa okumadan mı yorum yaptınız? Kendinizi ifade edebilmeniz bir gecede gerçekleşecek bir şey değil. Bunu zamana yayarak bol bol pratikle aşmaya çalışmalısınız.

  • Merhaba 18 yaşındayım ve evliyim,evliliğe erken adim attim ve iletişimsizlik konusunda baya sıkıntılarım var ve bu sıkıntılar nedeniyle huzursuzluk oluyor kendimi iyi ifade edemiyorum herşeyi içime atıyorum bir korku bir çekingenlik oluyo bu sorunumu çözmeyi gerçekten çok istiyorum nasıl davranmam gerek ve neler yapmalıyım buyuk bir destege ihtiyacim var 😔

   • Merhaba,

    Öncelikle mutlu ve huzurlu bir hayat dilerim. Problemin iletişim kaynaklı olduğunu görmeniz gerçekten önemli. En azından problem gerçekten buysa. Ancak burada tek başına kendini geliştirmek yerine daha çok bir çift olarak kendinizi geliştirmeniz gerekir. Son dönemlerde ilişkilerle ilgili pek çok yazı yazdım. Yazmaya devam edeceğim. Mutlu bir evliliğiniz olsun istiyorsan iletişime öncelik vermeniz gerekir. Örneğin, bir konu üzerinde tartışıyorsanız (bu sınırları aşmadığınız sürece anlamlı bir şeydir) ne zaman durmanız gerektiğini bilmeniz lazım. Siz artık evlisiniz, hayatı iki kişilik yaşamak için bir taahhüt ortaya koymuşsunuz. Dolayısıyla yeri geldiğinde iki kişilik düşünmek zorundasınız.

    https://www.grisayfalar.com/iliski-hedefleri/

    https://www.grisayfalar.com/mutlu-evlilik-sirlari/

    https://www.grisayfalar.com/iliski-problemlerine-cozum/

    Bu üç yazımı mutlaka okuyun. Size yol gösterecek birkaç bilgi mevcut. Sizin için her zaman en iyisini diliyorum. Esen kalın, umarım problemlerinizi çözersiniz. 🙂

 • Merhaba,
  Paylaşılarınız gerçekten çok faydalı. Emeğinize için teşekkür ederim. Eşim cocouklugunda çok kalabalık ve baskısı bir ailede yetistiginden kendini ifade etme firsati olmamis. Surekli bastirilmis. Ve suan 27 yaşında olmasina ragmen kendini ifade etme ve diksiyon konusunda biraz problem yaşıyor. Kendisi de bunun farkında, bir çözüm bulmak istiyoruz ama nereden baslamamiz gerektiğini bilmiyoruz. Güven eksikliği yaşadığının da farkindayim. Yani bir cozum bulsak bile kendisine faydası olmayacağını dusunuyor gibi.. Duygusal biri oldugu icin yardimci olayım derken istemeden kirmaktan da korkuyorum. Bu konuda bir oneriniz olursa çok sevinirim.

  • Merhaba,

   Hassas durumları anlayışla karşılamak gerekir. Bu konunun bir problem olduğunu kendisi de kabul ederse işi çok daha kolay demektir. Aslında bu yazıyı okuyarak iyi bir başlangıç yapmış sayılırsınız. Bir de aşağıdaki yazıyı okumanızı öneririm. Size yardımcı olabilecek bir yazıdır.

   https://www.grisayfalar.com/diksiyon-nasil-gelistirilir/

   Bu yazıyı okuduktan sonra neler yapmanız gerektiğini az çok kavrayabilirsiniz. Daha sonra dilerseniz çeşitli kitaplardan yararlanabilirsiniz. Bu kitapları da aşağıdaki yazımda bulabilirsiniz:

   https://www.grisayfalar.com/etkili-guzel-konusmanizi-saglayacak-8-diksiyon-kitabi/

   Bu konuda bir şeye dikkat etmelisiniz. Kendini ifade etme konusunda zorluk yaşayan birisi her zaman yanında kendisine yardımcı olacak birisini ister. Bu kişi siz olabilirsiniz ama her ne kadar eşiniz bile olsa belirli bir çizgiyi geçmemeniz gerekir. Kendisini geliştirmek için yapacağı şeylerde hatalarını ona gösterebilirsiniz ancak hataları düzeltmekten kaçınmalısınız. Hataları siz düzeltirseniz bu sefer onda yetersizlik hissinin oluşmaya başlamasına neden olursunuz. Bu durumda gösterdiği tüm çabayı elinin tersiyle itebilir.

   Sağlıcakla kalın, hayatınızda başarılar dilerim.

   • Değerli bilginizi ve zamanınızı ayırdığınız için çok teşekkür ederim. Tavsiyelerinizi uygulayıp sonucun ne olduğunu size iletecegim.