Hayatta her şeyde başarılı olmanı sağlayacak 10 öneri

Her şeyde başarılı olmak ister misin? Çok çaba göstermene rağmen bir türlü ulaşamadığın başarıyı işe yarar önerilerle elde etmek ister misin?

Her şeyde başarılı olmak ister misin? Çok çaba göstermene rağmen bir türlü ulaşamadığın başarıyı işe yarar önerilerle elde etmek ister misin?

Hayatta en azından bir alanda başarılı olmak istediğin için bu yazıyı okumaya başladığını tahmin ediyorum. Öncelikle başarının rastgele ortaya çıkan bir durum olmadığını kabul etmelisin. Başarı için çaba göstermelisin ama buradaki önerilerde bahsettiğim gibi doğru bir şekilde gerçekleştirmelisin.

1. Kurt Lewin’ın başarı formülü

Kurt Lewin kendi alanında başarılı ve zeki bir psikologdur. Ona göre başarının bir formülü vardır. Formülü uygulayan herkes başarıya ulaşma şansına sahiptir. Kurt Lewin başarılı formülünü en basit şekilde şöyle açıklar: “Davranış kişinin ve çevresinin bir işlevidir.”

Derinlemesine düşündüğün zaman bu formül veya bu söylem çok şey ifade eder. Çünkü nerede olduğumuz nasıl davranmanız gerektiğini belirler. Başarılı olmak istiyorsan kendini gerçekleştirmek istediğin davranışları yapabileceğin bir çevreye yerleştirmen gerekir. Örnek ister misin?

Dayanıklı, güçlü ve sağlıklı bir vücuda sahip olmak istersen spor yapmaya ideal olan yerlerde bulunman gerekir. Oturduğun yerde dayanıklı, güçlü ve sağlıklı olman mümkün değildir. Sadece bir noktaya kadar ilerleyebilirsin. Ne kadar adanmışlık gösterirsen göster devamı bir türlü gelmeyecektir.

2. Kendine ait başarı formülün olmalı

Uzmanların sunmuş olduğu formüller kimi zaman tek başına yeterli değildir. Bu durumda kendi başarı formülünü oluşturmak için çaba göstermelisin. Hayatında her zaman büyük hatalar yapabilirsin ama en büyük hata yola çıktığın zaman en ufak aksilikte geri dönmektir.

Başarının önündeki en büyük engellerden birisi belirlenen hedefte ilerlerken engellerle karşılaşılması durumunda ne yapılacağının bilinmemesidir. Bu seni gerçekten yorabilir ama tutulduğun dala tutunmaya devam etmen gerekir. Bulunduğun koşula odaklanarak en iyi formülü geliştirmen gerekir.

Bunu bir örnekle açıklamaya çalışayım. Ekonomik zorluklarla karşılaştığın bir dönemde tasarruf yapmak istiyorsan periyodik olarak harcamalarını kontrol etmen ve ne kadar tasarruf ettiğini görmen gerekir. Her ay %5-10 tasarruf hedefiyle yola çıkarsan çok daha başarılı olabilirsin. Oranlar senin için bir formüldür.

3. Davranışlarını incelemelisin

Davranışlar başarı konusunda en önemli kriterlerden birisidir. Bunu asla yabana atmamalısın çünkü davranışların ne yapacağını ve elde edeceğin sonuçları belirleyen etkendir. Üstelik insanın doğasında Keshav Bhatt‘ın bahsettiği gibi şöyle bir durum vardır: “Her davranışın arkasında pozitif bir amaç vardır.”

Bir şeyler yapmaya çalıştığımız zaman karşılığında bir şey elde etmek isteriz. Başarı yolunda çaba gösterirken senin yapman gereken attığın adımlar karşılığında elde etmek istediğini ortaya çıkarmak olmalıdır. Bunu yaparsan sana yardımcı olmayacak davranışlarını değiştirmeyi başarabilirsin.

Davranışlarını değiştirmenin en kolay yollarından birisi kendini geliştirme konusunda sana yardımcı olabilecek tarzda kitaplar okumaktır. Pek çok kişi kişisel gelişim tarzı kitapların işe yaramadığını düşünür. İşi teoride bıraktığın zaman bu çok doğrudur ama pratiğe dökersen kendini geliştirebilirsin.

4. Gerektiğinde hayır diyebilmelisin

Başarı için heyecanlanır ama başarısızlıktan korkarız. Bu insanın yapısı gereği böyle olsa bile asla başarılı olmak için %100 verimlilik ile çalışmayı göze almayız. Bunun sebebi ise gerektiğinde hayır demeyerek alanımızı kısıtlamaktan başka bir şey değildir. Gerektiğinde hayır dersen başarı şansını yükseltirsin.

Örneğin, bir kitap okuyorsan ve hiç hoşuna gitmediyse kitabın kapağını kapatıp “bunu okumayacağım” deme cesaretini göstermelisin. Sevmediğin bir işte çalışıyorsan veya iş senin için çekilmez bir hale bürünmüşse “artık çalışmayacağım” diyebilmelisin. Bunları yapamazsan başarıya uzak kalırsın.

5. Zihnini güçlendirmeye çalışmalısın

Başarılı insanların en büyük sırrının ne olduğunu biliyor musun? Bilmiyorsan bile artık öğrenmiş olacaksın. Başarılı insanlar onları destekleyen danışmanlara, öğretmenlere, koçlara ve aile bireylerine sahiptirler. Genellikle tek başına hareket ederek başarı şansımızı düşürür ve ondan epey uzaklaşırız.

Yapman gereken etrafında senden daha zeki olan insanlara yer vermektir. Onlardan destek almalısın, onlardan güç almalısın. Zaman içerisinde zihnini güçlendirerek hayatının her alanında başarılı olabilecek adımlar atmalısın. Bu senin için bir gereklilikten ziyade bir zorunluluktur.

Örneğin, hayatındaki hedeflere ulaşabilmek için bir uzmandan destek alabilirsin. Böylece hedeflerine yönelik stratejilerini daha iyi bir biçimde oluşturabilirsin. Dil öğrenmeye çalıştığında etrafında o dili doğal bir şekilde konuşan kişilere yer vermeye çalışmalısın. Önce güçlenmeli sonra başarıyı yakalamalısın.

6. Doğru noktalara odaklanmalısın

Birçoğumuz hayatımızda belirgin bir hataya sahibizdir. Kendini incelemeye çalışırsan bunun ne olduğunu daha kolay bir biçimde görebilirsin. Sabit bir bakış açısıyla yaşarız ve etrafta yer alan potansiyel durumları kaçırırız. Bu nedenle gelişim odaklı bir zihne sahip olup doğru noktalara odaklanmalıyız.

Gelişim odaklı bir zihne sahip olmak becerilerini, yeteneklerini ve sahip olduğun kapasiteyi çok daha iyi bir biçimde kullanman anlamına gelecektir. Her zaman öğrenmeye çalışmalı, duygularını ise başarıya yönlendirerek hareket etmelisin. Bu durumda kimse seni durdurma şansına sahip olamayacaktır.

Örneğin, herkesin önünde konuşma yapmaktan korkan biriysen, korkuya değil daha çok bunu aşabilme konusunda göstereceğin çabaya odaklanmalısın. Neler yapabileceğini ve ne yapman gerektiğini bilmelisin. Benzer yaklaşımı kendine olan güven konusunda problem yaşarken kullanmalısın.

7. Bir plan geliştirmeye çalışmalısın

Başarının rastgele ortaya çıkan bir durum olmadığını en başından belirtmiştim. Bu nedenle net başarı planı oluşturan insanlar ile belirsiz başarı planı oluşturan insanlar arasında farklılıklar bulunur. Başarı planın net olmazsa ne yaptığını ve hangi durumda olduğunu bir türlü öğrenemezsin.

Bu sorunu ortadan kaldırmak için net bir başarı planı oluşturmalısın. Planda hedefini net şekilde ortaya koymalısın. Daha sonra o hedefe giden basamakları makul adımlara bağlı kalarak oluşturmalısın. Başarı uzun süreli bir iş olduğundan bu tür bir plan seni başarıya giden yolda tutmaya devam edecektir.

8. Başarı için yardımsever olmalısın

Hayatın en doğru yaklaşımı katkı sağlamaktır. Etrafında yer alan her şeye katkı sağlamanın bir yolunu bulmalısın. Hayatta yaşamak için ne kadar süren kaldığını asla bilemezsin. Bu nedenle fırsatın varken insanlara yardımcı olmaya çalışmalısın.

Bunun için kendine uygun bir yapılacaklar listesi oluşturabilirsin. Sahip olduğun yetenekleri ve bilgileri başkalarıyla paylaşmaya çalışabilirsin. Bir insana yardım ederek hayatının çok daha iyi olmasını sağlamak bile değerli bir yaklaşımdır. Başarının peşindeysen gerektiği zaman başkalarına destek olmalısın.

9. Verimli çalışmalısın

Çok çalışmak mı yoksa verimli çalışmak mı? Sence hangisi daha fazla işe yarar veya hangisi daha değerlidir?? Bu soruya vereceğin cevap aslında hayata bakış açını belirler. Başarıya giden yolda çok çalışmak değil zamanı iyi değerlendirip verimli çalışmak değerlidir.

Verimli çalışmanın altın kuralı her zaman çalışmayı eğlenceli hale dönüştürmektir. Her ne yaparsan yap ondan keyif almak için çaba göstermelisin. Örneğin, kilo vermek için yürüyüş yapman gerekebilir. Tek başına yürüyüş çok sıkıcı bir iştir. Yanında bir başkası varsa yürüyüş daha eğlenceli bir hale dönüşebilir.

10. Sonuca değil sürece odaklanmalısın

Hayatında her zaman başarılı olmak istiyorsan hedeflerinde sonuca değil sürece odaklanmalısın. Başarılı olmayı nasıl tanımlarsın?? Daha sağlıklı olmak, iş sahibi olmak, olumlu olmak ve hayatı dolu dolu yaşamak gibi durumlar senin için başarı kıstası olabilir. Ancak odaklanman gerekenler bunlar değildir.

Bunların her birisi seni mutlu eder ama başarının sunduğu gerçek değerler bunlar değildir. Sabit bir bakış açısına sahip olduğun zaman sadece bunları görürsün. Odaklanman gereken nokta yaptıklarının miktarı ve sana sunduğu diğer potansiyellerdir.

Umarım bu bilgiler hayatta başarılı olman için yardımcı olabilecektir. Aklına takılan bir şeyler varsa bunları yorum olarak bana ulaştırabilirsin. Yazımı beğendiysen arkadaşlarınla paylaşabilir ve yazılarımdan haberdar olmak için aşağıdan ücretsiz abonelik gerçekleştirebilirsin.

Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

6 Comments

 1. Merhaba. Benim deneyimlerime göre başarı ile çaba ve çalışmak arasında doğru değil ters orantı oluyor:)) Ne için çok çaba gösterdiysem zor oldu, neyi serbest bıraktıysam ve onun için çok çalışmadıysam o kolayca gerçeğe dönüştü.

  • Merhaba,

   Değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim. Bunlara örnek verebilir misiniz? Ne için çok çaba gösterdiniz olmadı ve bu konuda doğru hareket ettiğinizi düşünüyor musunuz? Ne için çok çaba göstermediniz ama başarılı oldunuz?

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim. Dilediğiniz zaman yorum yaparak, e-posta veya Facebook yoluyla iletişim kurarak bana ulaşabilirsiniz.

   E-posta: [email protected]
   Facebook: http://www.facebook.com/Grisayfalar

  • Merhaba,

   Değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim. Emeğimin karşılığı sizlerin okuması ve yazılarımdan faydalanmasıdır. Bunu başarabildiysem iyi bir iş yapmışım demektir.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim. Dilediğiniz zaman yorum yaparak, e-posta veya Facebook yoluyla iletişim kurarak bana ulaşabilirsiniz.

   E-posta: [email protected]
   Facebook: http://www.facebook.com/Grisayfalar

Yorum yapıp katkı sağla...