Olumsuzluklardan nasıl kurtulurum?

O

Olumsuzluklardan nasıl kurtulurum? Olumsuz düşünceler enerjini tüketirler. Onlara ne kadar takılı kalırsan bir o kadar güçlü olurlar. Olumsuz düşünceleri dağıtım olumlu düşüncelere merhaba demeye hazır mısın?

Olumsuzluklar çözülmesi gereken basit bir problem olarak görülebilir. Aslında olan ise hedefe giden yolda karşına çıkan talihsizliklerin üst üste gelmesidir. Bu talihsizliklere hemen hemen her şeyi dahil edebilecek olduğundan bir anda kendini olumsuzluklar yumağının içerisinde bulursun.

Olumsuzluklardan nasıl kurtulabilirim?

Olumsuzluklardan kurtulmak için sana takip edebileceğin birkaç öneri sunacağım. Daha sonra ise olumsuzluk eğilimi adı verilen durumdan söz edeceğim. Her şeye bakış açını değiştirerek başlamalı, ardından harekete geçmeli ve son olarak seni zinde tutabilecek sağlıklı alışkanlıklar geliştirmeye çalışmalısın.

Olumsuzluklardan kurtulmak için başlangıçta hızlı ilerleyemeyeceğini bilmelisin. Bunu göz önünde bulundurarak atacağın adımlar hayatına değer katacaktır. Olumsuzluklardan kurtulmak için ilk önceliğin her zaman bakış açını değiştirmek olmalıdır.

Bakış Açısını Değiştirmek

Olumsuzluklardan kurtulmak için bakış açını değiştirmek ilk adımın olmalıdır. Bunun için yapman gerekenler başlangıç için biraz yorucu olabilir ama ileride kaymağını yiyeceğinden emin olabilirsin. Yaşadığın problemleri tanımlamalı, olumsuzlukların kaçınılmaz olduğunu kabul etmeli, kendine inanmalı, olumlu düşünmeye çalışmalı, hatalarından ders çıkartmalı ve geleceğe odaklanmalısın.

 • Yaşadığın problemleri tanımlamak iyi bir fikirdir. Olumsuzluklarla mücadele ederken en ufak hayal kırıklığı bile geriye doğru adım atmana yardımcı olabilir. İşte bu davranış her şeyin çok daha kötü olması anlamına gelmektedir. Bir hedefe doğru ilerlerken karşına çıkan gerçek engeller ile ufak hayal kırıklıkları arasındaki farkı bilmek zorundasın.
 • Olumsuzluklar ve sıkıntılar kaçınılmazdır. Bazı insanlar ardı ardına gelen olumsuzluklar neticesinde artık kendisini çıkmaz sokakta hissedebilir. Olumsuzlukları ve sıkıntıları hayatın bir parçası olarak kabul ederek çaresiz bir biçimde bekleyeceğin süreyi azaltabilirsin.
 • Her ne olursa olsun kendine inanmalısın. Hayatında ilk kez olumsuzluk ile karşılaşmış olamazsın aslında olumsuzluklara karşı daha önceden deneyimin var denilebilir. Bu noktaya gelene kadar sürekli destek olan kişileri artık yanında hissetmiyor olabilirsin ama kararlıysan mücadeleci ruhunu ortaya koyabilirsin.
 • Olumlu düşünmeye çalışmalısın. Olumsuzluklar dört bir yanını sardığında olumlu olan bir şeylere odaklanmaya çalışmalısın. Geleceğe baktığın zaman bir hedefi yerine getirmek istiyorsan bu yaklaşım hayat kurtarıcı olabilir. Olumlu düşünme konusunda daha fazla bilgiyi insan nasıl olumlu düşünebilir isimli yazımda bulabilirsin.
 • Yaptığın hatalardan ders çıkarmalısın. Yaptığın hatalar geri dönüşü olmayan yanlışlıklar değildirler. Hatalarını bu şekilde görüyorsan eğer bir adım ileri dahi gidemezsin. Hatalarından ders çıkartmalı, aynı hatayı bir daha yapmamak için çaba göstererek bir sonraki adımda doğru olanı yapmayı düşünmelisin.
 • Geleceğe odaklanmalısın. Geçmişten ders çıkartıp, çıkarttığın bu dersi gelecekte öğreneceğin yeni şeylere dahil etmelisin. Geçmişi değiştirmen mümkün olmadığından geçmişe takılı kalıp umutsuzluklarla birlikte etrafını olumsuzluklarla doldurmamaya çalışmalısın.

Harekete Geçmek

Bakış açını değiştirdiğine inanıyorsan öyleyse artık harekete geçebilirsin. Gerçekçi hedefler belirleyerek, hedeflerini takip ederek ve her koşulda bir alternatif plana veya alternatif planlara sahip olarak harekete geçme adımını başarıyla yerine getirebilirsin. Başarısız olacağına inanıyorsan mutlaka profesyonel destek almayı düşünmelisin ama en önemlisi asla pes etmemeyi kafaya koymalısın.

 • Gerçekçi hedefler belirlemelisin. Gerçekçi hedefler belirlemek zordur çünkü pek çok kişi büyük hedefleri belirleyip arkalarından el sallamakla yetinir. Hedefleri belirledikten sonra onları muhakkak kolayca yerine getirilebilir ufak parçalara bölüştürmeyi düşünmelisin. Bu şekilde hareket edersen her büyük hedefin üstesinden başarıyla gelebilirsin.
 • Hedeflerini her zaman takip etmelisin. Takip işini sözde bırakmamalı her zaman onları kayıt altına alarak hareket etmeye çalışmalısın. Enerjinin bir kısmını buraya ayırabilirsin çünkü hedefler gözünün önünde olmadığı sürece onları yerine getirebilmek pek kolay değildir.
 • Alternatif planların her zaman olmalıdır. Bir problem varsa her zaman birden fazla çözüm yolu bulmaya çalışmalısın. Elinde farklı seçenekler olması durumunda bir problemi daha kolay çözmeyi başarabilirsin. İlk adımda istediğin sonucu alamazsan alternatif adımı deneme fırsatını elde etmek gerçekten önemlidir.
 • Pes etmemelisin. Ben bunu kolay kolay tavsiye etmem ama söz konusu durum olumsuzluklarla başa çıkmak ise problemlerini çözene kadar pes etmemelisin. Hayatta her şey değişken nitelikte olduğundan her zaman yeni fırsatlarla karşılaşman mümkün olabilir. Öyleyse elindeki tüm seçenekler tükenene kadar mücadeleyi bırakmamalısın.
 • Profesyonel destek almayı düşünebilirsin. Başarısız olacağına inanıyorsan, olumsuzluklar artık çok fazla canını sıkıyorsa bu durumda profesyonel destek almak çok iyi bir fikirdir. Bu işin eğitimini almış olan kişiler seni daha iyi anlarlar ve sana daha iyi yol gösterebilirler. Eğer kendini gerçekten çok çaresiz hissediyorsan ilk işin bir doktora danışmak olmalıdır.

Sağlıklı Alışkanlıklara Sahip Olmak

Olumsuzluklardan kurtulmak istiyorsan harekete geçmek yeterli değildir. Hayatının sağlıklı alışkanlıklarla dolu olması neredeyse şart gibi bir şeydir. Kendine ne kadar iyi bakarsan hayatının kalitesi bir o kadar yüksek olacaktır. Bunun için fiziksel sağlığından zihinsel sağlığına kadar pek çok farklı adım atabilirsin.

 • Fiziksel sağlığına dikkat etmelisin. Düzenli olarak spor yapmalı, sağlıklı beslenmeli ve en önemlisi uyku düzenine dikkat etmelisin. Aşırı kilo, dayanıksızlık ve düşük öz güven gibi problemlerle uğraşmak zorunda kalmak istiyorsan işin başı sağlıklı bir hayata sahip olmaktan geçmektedir.
 • Bol bol kitap okumalı ve zihinsel olarak kendini geliştirmeye çalışmalısın. Günde sadece 30 dakikanı dahi ayırarak bu alışkanlığa sahip olabilir analitik düşünme ve stresten uzaklaşma gibi çeşitli konularda kendini desteklemeyi başarabilirsin. Okumanın faydaları konusunda daha fazla bilgiyi okuma alışkanlığının faydaları isimli yazımda bulabilirsin.
 • Blog açmayı düşünebilirsin. Hayatında memnun olduğun her şey hakkında veya araştırma yaptığın konularda fikirlerini paylaşmak için bir blog açabilirsin. Kendini adını kullanmak zorunda değilsin, bir blog açıp düzenli olarak yazmak rahatlamalı ve geçmişte kalan olumlu şeyleri hatırlama konusunda sana yardımcı olacaktır.
 • İnsanlarla ilişkilerine dikkat etmelisin. Kendi içine kapanık birisi dahi olsan sohbet edecek ve yeri geldiğinde dertleşebilecek birileri hayatında mutlaka olmalıdır. Bu tür güvendiğin ve sohbet etmekten hoşlandığın insanlarla vakit geçirerek olumsuzluklarla mücadele konusunda seni destekleyecek birilerini bulabilirsin.

Olumsuzluklardan kurtulmak için neler yapabileceğini az bile olsa öğrenebildiğini düşünüyorum. Bunlar benim sana önerebileceğim basit adımlar ve bu basit adımlarla dahi çok büyük işler başarabilirsin. Artık sahne senin, olumsuzluklardan kurtulmaya hazır mısın?

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

2 Yorum

Yorum yapıp katkı sağla...

 • İçerik güzel ve faydalı yaklaşık 7 aydır yazmış olduğunuz yöntemleri kullanıyorum ve gerçekten çok faydası oldu güzel ve etkili şeyler paylaşıyorsunuz kişisel gelişim adına olsun diğer konular özellikle fiziksel sağlık çok önemli bir önemli nokta daha uyku uyku uyku ve güzel bir motivasyon mektubu hazırlayın kendinize her gün o mektubu okuyun ve amaçlarınız gayenizi tekrarların gerçekten çok değiştim ve değişiyorum.

  • Değerli yorumun için çok teşekkür ederim. Yardımcı olabildiğimi görmek güzel. Aslında benim motivasyonum okuma alışkanlığını insanlara sevdirebilmek, bunun için araştırıyorum ve faydalarıyla birlikte insanlara yol göstermeye çalışıyorum. Değişmek için gösterdiğin çabaların karşılığını alıyor olman mükemmel bir şey. Umarım daha başarılı olabilir ve hayatını istediğin şekilde yönlendirme fırsatını elde edersin.