Anasayfa » Okuma ve Kişisel Gelişim » İnsan Kendini Nasıl Geliştirir?

İnsan Kendini Nasıl Geliştirir?

Bazı faydalı alışkanlıklara sahip olup sağlam ve güçlü adımlar atarak insan kendini nasıl geliştirir sorusuna nitelikli cevaplar verebilirsiniz.

İnsan sürekli kendisini nasıl geliştirebileceğini düşünür durur. Birçok farklı yöntemi dener. Bazıları kısa süreli cevaplar verse bile uzun vadede yeterli olmayabilir. Bazıları ise başlangıçtan itibaren yetersiz girişimlerdir.

İnsanın kendini geliştirmesi için yapabilecekleri gerçekten çok çeşitlidir ama dediğim gibi her şeyin başarıya ulaşmasını beklemek pek akıllıca bir iş değildir. Daha önce insanın kendini nasıl değiştirebileceğine yönelik birkaç pratik yöntem paylaşmıştım. Bu yazıda ise gelişim ve sürekli olarak üzerine katarak hayatta ilerleme konusu üzerinde durmaya çalışacağım.

Siz kendinizi hangi yönde geliştirmek istiyorsunuz doğrudan fikir sahibi olamam ancak burada sizlerle paylaşacaklarım her yönden size katkı sağlayacak pratik ipuçlarından oluşacaktır. Paylaştığım ipuçlarının büyük bir bölümü doğrudan veya dolaylı olarak okuma ve yazma ile bağlantılı olacaktır. Evet, kendinizi geliştirmeniz için çok daha farklı yöntemleri deneyebilirsiniz. Benim ilgi alanım kitaplar ve bir şeyler karalamak üzerine olduğundan dolayı bunların üzerinde durabilmek benim için çok daha kıymetlidir.

 

Sözü daha fazla uzatmadan kendinizi geliştirmeniz için günlük olarak değerlendirebileceğiniz ve hayat boyu size yardımcı olacak ipuçlarını paylaşayım. Umarım yazdıklarım hoşunuza gider ve size yardımcı olabilir.

İnsan Kendini Nasıl Geliştirir?

Gelişim her insan açısından önemlidir. Çocukluktan gençliğe, gençlikten olgunluk dönemine, olgunluktan yaşlılığa kadar hayatın birçok evresinde kendimizi geliştirebiliriz. Bunun için ihtiyacımız olan ise doğru adımlar ve doğru ilişkilerdir.

 

1. Her Gün Kitap Okuyun

Kitaplarla aranız nasıl bilmiyorum. Onları sevebilirsiniz ve eğer yaklaşımınız buysa çok şanslısınız demektir. Onları sevmiyor olabilirsiniz ve yaklaşımınız buysa artık bazı alışkanlıklarınızı değiştirmeniz gerekecektir.

Kitaplar bilgi depolarıdır. Öyle doludurlar ki bir kitaptan birkaç kişi çok farklı biçimde faydalanabilir. Kitapların doğası bunu insana sunar. Sizin okuduğunuz metinleri en yakın arkadaşınız da okuyabilir ancak hiçbir zaman aynı deneyimi elde etme fırsatına sahip olmazsınız. Çünkü arkadaşınızın ile aranızda bulunan bilgi birikimi farkı okunanların zihinde yoğurulması durumunu farklı kılar. Sonuç olarak aynı kitabı okuyan iki kişi çok farklı hayat bilgisini hazinelerine kazandırmış olur.

Düzenli bir biçimde günlük olarak kitap okumanız durumunda gelişiminizi her geçen gün çok daha sürekli hale getirmiş olursunuz. Zihniniz yeni bilgilerle karşılaşır ve mutlu olmayı başarır. Karşılığında ise size çok daha mutlu ve yaratıcı bir hayat sunmayı kendisine hedef bilir.

Ne tür kitaplar okumalıyım diye merak ediyorsanız hayat boyunca mutlaka okumanız gereken kitaplarla dolu Kitap Tavsiyeleri kategorisine göz atabilirsiniz. Gün geçtikçe buradaki kitap sayısı artış gösterecektir çünkü ben de yeni bile olsa öğrendiğim her şeyi sizlerle paylaşmaya çalışmaktayım.

2. Yeni Alışkanlıklar Kazanın

Alışkanlıklar insanın başarıya giden yoldaki en önemli dostlarıdırlar. Bu alışkanlıklar ne kadar iyi ve güçlü olursa siz de o kadar güçlü olursunuz. Bu yüzden alışkanlıklarınızı belirlerken titiz davranmalısınız.

Kitap okumak bir alışkanlıktır. Günlük tutmak, blog yazarlığı yapmak, sabah yürüyüşlerine çıkmak gibi birçok faaliyet alışkanlık durumundadır. Bunlar sağlığınız ve gelişiminiz açısından oldukça faydalı alışkanlıklardır.

Diğer taraftan sürekli televizyon izlemek, bilgisayar başında uzun süre eğlence odaklı vakit geçirmek, geç yatıp erken kalkmak, geç yatıp geç kalkmak gibi durumlar da alışkanlıktır. Ancak bunlar sağlığınız ve gelişiminiz açısından faydalı alışkanlıklar değildirler.

Kısacası gelişiminiz açısından size destek olacak alışkanlıklara sahip olmalı ve sürekli olarak aralarına yeni alışkanlıklar dahil etmelisiniz. Bununla birlikte faydalı olmayan ve insanın hayatındaki en kıymetli unsurlardan birisi olan zamanı çalan alışkanlıklardan uzak durmalısınız.

3. Yeteneklerinizi Geliştirin

Bireysel olarak bir insan çok farklı yeteneklere sahip olabilir ama burada önemli olan sahip olunan yeteneklerin işlevsellik durumudur. Her konuda bilgi sahibi olduğunuz zaman çok daha iyi bir insan olacağınızı düşünüyor olabilirsiniz. Ancak bu çok sağlıklı bir düşünce değildir.

Yetenek çantanızda 20-30 tane kabiliyet olabilir ama aralarından bir tanesini bile en iyi şekilde gerçekleştirecek kadar becerikli değilseniz gelişim açısından bir anlamı olmayacaktır. Nicelik değil nitelik önemlidir düşüncesi aslında bu tür durumlar için dile getirilmektedir.

Sahip olduğunuz kabiliyetlerin sayısı 3 bile olsa siz bu konularda oldukça becerikliyseniz kendinizi çok daha iyi bir biçimde ileriye taşıyabilirsiniz. Çünkü ancak bu tür bir durumda diğerlerinden farklı olabilirsiniz.

4. Başkalarına Danışın

Size ilham veren ve destek olmaktan çekinmeyen insanların bilgilerine başvurmaya çalışın. Hayat kocaman bir dünyadır ve bu dünya içerisinde her şeyi tek başınıza yapabilecek kadar kabiliyetli olamayabilirsiniz. Başkalarına danışarak eksikliklerinizi tanımlayabilir ve kendinizi geliştirmek için çok daha iyi fırsatlara sahip olabilirsiniz.

Her insanın eksik yanları vardır. Bu eksik yanları insanın zaafı olarak görebilirsiniz. Aslında öyledir ama sürekli göz ardı edilen bir durum vardır. Bir insan eksik yanlarını tespit edip geliştirmek istediği zaman zaafları çok güçlü gelişim kaynakları haline dönüşür.

En yakın arkadaşlarınızdan, hayatta örnek kişi olarak gördüğünüz insanlardan, size destek olmak isteyen samimi kişilerden ve bunun gibi faydalı olabilecek insanlardan daima kendiniz hakkında bilgi edinmeye çalışın. Eksikliklerinizi öğrenin ve onları kapatmaya çalışarak kendinizi geliştirin.

5. Kişisel Gelişimi Önemseyin

Kişisel gelişim size ne tür bir anlam ifade ediyor pek emin değilim. Ama bu konuya yaklaşım tarzınızı iyileştirerek gelişim adına çok önemli bir adım atmış olursunuz.

Bu konu çerçevesinde benim sizden bir farkım yok. Ben sadece öğrendiklerimi kendi zihnimde tekrar yorumlayarak yazıya döküyorum ve sizlerle paylaşıyorum. Aslında bu alanın uzmanı, doktoru veya profesörü değilim. Sahip olduğum en önemli nitelik bilgiye aç olmam ve bilginin paylaşıldıkça güzel olduğunu düşünmem.

Hemen kendinize bir blog adresi açabilir ve kişisel gelişim konusunda fikirlerinizi yazıya dökebilirsiniz. Hatta yazacaklarınızı bununla sınırlı tutmayıp kişisel blog adresiniz üzerinden herhangi bir konuda düşüncelerinizi samimi bir dille paylaşabilirsiniz.

Her şeyi yazmak ile sınırlı tutmamalı ve birçok farklı kaynaktan kişisel gelişim konusunda yeni fikirler edinmeye çalışın. Bilgi dediğiniz şey beş harften oluşan bir sözcük olsa bile kocaman bir dünyadır. Okuduğunuz her yeni başlıkta diğerlerinde es geçilmiş bir bilgiyi bulabilirsiniz. Hepsini bir araya getirdiğiniz zaman ise envanterinizi dopdolu bilgilerle donatmış olursunuz.

İnsan kendini nasıl geliştirir sorusuna kendi ilgi alanlarım çerçevesinde verebileceğim cevaplar bunlardan ibaret. Daha fazlası için çok daha farklı kaynaklara göz atabilirsiniz. Önemli olan ihtiyacınız olan bilgiye ulaşmayı başarmak, hedeflerinizi yerine getirebilmek ve karşınıza çıkan zorlukların üstesinden gelebilmektir. Burada yer alan ipuçlarının size hayat boyunca destek olabileceğini düşünmekteyim.

Yararlanılan Kaynaklar

Bu yazı oluşturulurken Kaynakça kısmında belirtilen kaynaklar dışında herhangi bir kaynaktan yararlanılmamıştır. Yararlanılan kaynaklarla ilgili detaylar aşağıda belirtilmiştir.

 • Celestine Chua, 42 Practical Ways to Improve Yourself, Lifehack.org.

Kimim Ben?: Kaan Karadeniz

26 yaşındayım. Yüksek lisans öğrenimini "Bilgi ve Belge Yönetimi" bölümünde sürdürmekteyim. İki farklı oyun sitesinde içerik yöneticiliği, bir sitede içerik danışmanlığı yapmaktayım. Başarının çaba ile doğru orantılı olduğuna inanırım.

94 Yorum

 1. Benim dersimde matematigim iyi değil ama diğer derslerim iyi ben matematigimi nasıl duzeltmeliyim

  • Selam Selinay,

   Matematik ile aramın çok iyi olduğu söylenemez. Bu konuda sana söyleyebileceğim şeyler çok sınırlı. En azından, matematik bilen birisinin sana yardımcı olmaya çalışması çok daha doğru olacaktır.

   Matematiğini geliştirmek istiyorsan öncelikle matematik bir ezber olmadığını aksine ezbere karşı olduğunu bilmelisin. Formüllerin ezberlenmesi gibi sıkça duyabileceğin şeyler olacaktır ama bu formüllerin neden veya nasıl kullanıldığını bilmiyorsan formülü ezberlemek pek işine yaramayacaktır.

   Bu anlayışla hareket etmeyi başarman gerekir. Bunun yanında, matematik aktif olmayı gerektiren bir durumdur. Sürekli matematikle uğraşman gerekir, sürekli olarak matematik işlemi yapman gerekir. Pratik oldukça önemli bir unsurdur. Matematik söz konusu olduğu zaman pratik yapmak ve sorular çözmek son derece önemlidir.

   Matematiğini iyileştirmek istiyorsan ilk önce bunları yapmayı dene derim. Ezberleme mantığından uzaklaşıp sürekli olarak sorular çözmeyi denemeni öneririm. Umarım matematiğin eskisinden çok daha iyi olur. Farklı soruların varsa bunları sormaktan lütfen çekinme, elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

 2. Bir birey karekterinin bazı yönlerini değiştirmek veya törpülemek isterse ya da.Var olan karektere bir şeyler daha katmak isterse ne yapmalıdır ne yapabilir sizce ?
  Karakterin oluşmasından öte,değişmesinin bir yaş sınırı olabilir mi ?Hani derlerya şu yaşdan sonra boy uzaması durur gibi vs..

  • Selam, adım adım ele alıp sorularınıza cevap vermeyi daha uygun görüyorum. Öncelikle, eğer geliştirmek istediğiniz bir özellik varsa önce bunun ne olduğunu belirlemeli ve buna yönelik neler yapabileceğinizi ortaya koymalısınız. Sadece örnek olması için söylüyorum, okuma alışkanlığı gibi bir alışkanlığınızı geliştirmek isterseniz benim gibi okuma alışkanlığı üzerine yazılar yazmış blog adreslerini takip etmeniz doğru olacaktır. Geliştirmek veya değiştirmek istediğiniz ne varsa özel olarak bu konuda bir şeyler okumaya çalışmalısınız.

   Öğrenmenin yaşı yoksa karakterin değişmesinin de bir yaşı yok demektir. İlerleyen yaşlarda karakterinize ait bir özelliğin değişmesi zor olabilir ama imkansız değildir. Ne kadar fazla bilgi sahibi olursanız işiniz bir o kadar kolaylaşır.

   Neyi değiştirmek veya geliştirmek istediğinizi söylerseniz bu konuda size bilgi verebilir veya bilgilenmenizi sağlayacak yazılar yazmaya çalışabilirim.

   • Ben 33 yaşında kasiyerim fakat kendimi geliştirmek istiyorum açıkçası başka bir alanda işte kısacası tatamameen farklı biri olmak istiyorum fakat nasıl nerden baslayacağımı bilmiyorum çok mu geç kaldım ben acaba kendim için

    • Selam, yorumunuz için teşekkürler.

     Hayatta hiçbir şey için geç kalmış sayılmazsınız. Yaşınız çok daha fazla bile olsa yeni bir başlangıç yapmak için her zaman fırsatınız olabilir. Önemli olan ne istediğinizi bilmektir. Kasiyerlik yaparak hayatınızı sürdürürken ne gibi bir değişiklik yaptığınızda farklı biri olacağınızı düşünüyorsunuz? Bir iş değiştirme durumunda gerçekten farklı biri olacak mısınız? Yoksa aynı işte devam ederken hayatınızda daha farklı değişiklikler yapıp farklı birisi olabilir misiniz? Önce bu soruları cevaplayarak iyi bir başlangıç yapmanızı öneririm.

 3. Bn şuan liseye geçeceğim ve istediğim liselere puanim yetmiyor büyük ihtimalle puanima yeten liselere gideceğim kendimi geliştirmek istiyorum ve mutlu olmak istiyorum ama malesef bir türlü mutlu olamıyorum sebebi ise şu istediğim liselere gidememek ve bu benim kendimi geliştimeme engel oluyo sizce ne yapmalıyım

  • Selam, öncelikle eğitim hayatında başarılar dilerim. Puanının düşük olmasının sorumluluğunu tamamen kendinize yüklediğiniz için mutsuzluğunuz biraz daha fazla olduğunu düşünüyorum. Sizin bilmeniz gereken durum ise şu hangi lisede okursanız okuyun önünüze mutlaka bir üniversite sınavı çıkacak. Bunun bilincinde olduğunuz zaman istemediğiniz bir liseye gitmek durumunda kalsanız dahi mutsuz olmamanız gerektiğini bilmelisiniz.

   Eğer hayalinizi süsleyen mesleği yapmak istiyorsanız en büyük hedefiniz hayalinizdeki mesleği hakkıyla yapmanızı sağlayacak bir üniversite kazanmak olmalıdır. Tekrar başarılar diliyorum. Mutsuzluğa kapılmayın, her zaman umutlu olmayı sürdürün.

  • Bende aynı senin gibi 9’a başladım bu yıl. Bursa’da oturuyorum ve puanım iyi olmasına rağmen benimde istediğim okullar tutmadı. Ama puanına denk bir okula gitmen senin gelişmeyeceğin anlamına gelmez ki. İnsan isterse en saçma şeylerden bile bir çok şey öğrenebilir. Benim gittiğim liseyle aramda 150 puan var. Sınıflar seviye sınıfı olduğh için işim daha kolay. Artı olarak 5 kardeşiz ve tek çalışan kişi babam. Babam hepimize yetişmeye çalışıyor onu zorlamadan elimden geldiğince kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Allah’a dua ediyorum cahillikten ve cahil insanlardan uzak durmak için. Kendi kendime dil öğrenmeye çalışıyordum. Tarih kitapları okuyordum. Bunun gibi bir çok şey daha. Sana da tavsiye ederim. Kendine inanman önemli.

 4. Merhaba ben su an üniversite tercihleri yapiyorum hepsini sosyoloji yaptım. Ama bununla sınırlı kalmak istemiyorum. Kendimi ne kadar ve nasıl gelistirebilirim

 5. Merhabalar Kaan Bey benim de en çok rahatsız olduğum şey dışarıda ifademin çok sert olması ve karşı cinsle rahat iletişime giremiyorum.çok heceli kendini beğenmiş görünmek istemiyorum nasıl degistirebilirim.Önerilerinizi bekliyorum.

  • Merhaba, hangi yaşta olduğunuzu bilmiyorum. İnsanların belirli yaşlarda iletişim konusunda sıkıntı yaşaması sıkça görülen bir şeydir. Eğer bu problemi aşmak istiyorsanız daha çok sosyalleşmeyi ön planda tutmalı, söyleşi ve sohbet gibi etkinliklere katılarak topluluk önünde konuşan insanların nasıl hareket ettiklerini ve hitap şekillerinin nasıl olduğunu gözlemleyebilirsiniz. Bu size fazlasıyla katkı sağlayacaktır. Eğer konuşma probleminizi zamanla çözemiyorsanız profesyonel bir destek almanızı tavsiye ederim.

 6. Merhaba kaan bey , ben kendimi geliştirmeyi seven birisiyim. 20 yaşındayım Üniversite sınavını kazanamadım ama ders çalışmaya devam ediyorum kitap okumayı da çok severim.Ama asıl konu şu ki annem ve babam 1 yıl önce ayrıldılar annem ile yaşıyorum gelecek korkum çok fazla çevrem iş bul çalış diyor ben sabırlı olup derslerimi tamamlamak ve gerçek bir garantim olsun istiyorum şuan çalışmayı seçsem kalıcı olmayacak diye düşünüyorum ama çevrenin etkisiyle kaygım daha çok artıyor sizce ne yapmalıyım sizin görüşleriniz neler olurdu? Şimdiden teşekkür ediyorum

  • Merhaba Melike Hanım, bu süreçte sabırlı olmanızı tavsiye ederim. Çevrenizdekilerin tavsiyesi bir iş bulup çalışmak yönünde olsa bile son tercihi sizin vermeniz gerekir. Yıllardır okuyan bir insan olaraken azından üniversite eğitimi almanızı tavsiye ederim. Bu size bir çok fırsat sunacaktır. İşin sizde bittiğini unutmayın. Kitap okumaya kaldığınız yerden devam.

 7. Merhaba Kaan bey Bn liseyi açık ögretim okudum şuan üniversite hazırlanıyorum 2yıllıl çalışma hayatım oldu o yüzden dersleri biraz boşladım dershaneye gitcem 1sene hazırlancam ama hiç gitmedim o yüzden korkum var yapabilirmiyim diye ben bide yapmadıktan sonra ah yapamadı demelerini istemiyorum.açık öğretimden kredim kaldı o kredilerinde bu sene bitirememe korkum var ne yapmam lazım aklım çok karışık

  • Merhaba, değerli yorumunuz için teşekkürler. Eğitim hayatında yaşadığınız bu sorunla karşılaşan çok kişi var. Bu sorunu çözmek konusunda izleyeceğiniz yol kapasitenize göre değişiklik gösterecektir. Ben lisenin son döneminde buna yakın bir durumdaydım. Hem zayıf derslerimi iyileştirip mezun olmalı hem de üniversiteyi kazanmalıydım. Benden beklenen buydu ama ben zayıf notlarımı iyileştirmeyi seçtim. Mezun olduğum yıl üniversite sınavını kazanamadım. Ertesi yıl sınavı kazanarak bir üniversiteye yerleşmeyi başardım.

   Eğer her ikisini bir arada götürme konusunda tereddütte kalıyorsanız ve kendinize bu konuda güvenmiyorsanız elbette önce lise mezuniyet diplomanızı elinize almalısınız. Üniversite planlarını daha sonra yapmalısınız. Bu benim size en kötü senaryoya uygun tavsiyemdir. Bunun dışında daha fazla şey söyleyebilmem pek mümkün olmayacaktır.

 8. İlk önce merhabalar.Ben liseye yeni geçtim hem de hayalimdeki 488 taban puanına sahip bi liseyi hic bi yardım eğitim almadan kazandım.Ama bazı korkularım var takdir edersiniz ki gideceğim lisede herkes son derece başarılı olacak ben de ailemi ve öğretmenlerimin yüzünü kara çıkarmamak için elimden geleni yapacağim ama bunda başarılı olamamaktan çok korkuyorum aklim karısık yani..Biraz uzun bi yazi oldu ama

  • Merhaba, benden nasıl bir yardım bekliyorsunuz anlamadım ama cevap vermeye çalışayım. Öncelikle sizi tebrik ediyorum. Hedefinizi gerçekleştirmiş olmanız büyük bir başarı. Artık lise sıralarında olacağınızı unutmamalısınız. İlkokul/Ortaokul seviyesinden Lise seviyesine geçiş sosyal anlamda biraz daha farklılaşmak anlamına gelir. Eğer birilerinin yüzünü kara çıkartmamak istiyorsanız arkadaş çevrenize dikkat etmelisiniz. Bulunacağınız arkadaşlık ortamı ilerleyen yıllarda nasıl bir insan olacağınızı önemli ölçüde şekillendirecektir.

   Başarılı olmak istiyorsanız kendinize güvenmeli, derslerinize sıkı çalışmalı, okulda popülerliği geri plana atarak lisenin üniversiteye geçiş için bir adım olduğuna inanmalısınız. Emin olun lise hayatınız boyunca sizi hedefinizden şaşırtabilecek yüzlerce durumla karşı karşıya kalacaksınız. Bunlara karşı koymak ve hedeflediğiniz yolda devam etmek alacağınız kararlara bağlı olacaktır. Yaşadığınız korku doğal bir korku ama ne yapmanız gerektiğini biliyorsanız bu korkuyu yenebilirsiniz.

 9. Kim olduğunu bilmeyen

  İçimde patlamaya hazr bi volkan var dşardan bakldğnda çok sakin bir breyim yada öyle görünüyormuşum kişiliğim çok çabuk değişiyor bedenimi çok yorgun hissediyorum son 4 yıl içinde bu hale gedin sanrm insanlar nazarndada olan itibarmi kaybetmeye başladm insanlardn nefret eder hale geldim hiç arkadaşm yok desem inanrmsnz önceden çok çevrem ve arkadaşlarm vardi hepsi birer birer gitti sadece bi dostum ve ben kaldım konuşmak istiyorum boğazma düğümleniyor biseyler çocukluğuma iniyorum sanki ve inanrmısınz bilmem farkida olmadan arada yalan konuşuyorum daha önceden hiç boyle bi alşkanlğm yoktu ben eski ben olmak istiyorum sakin temiz

  • Merhaba, öncelikle yorum yaptığınız için teşekkür ederim. Size bir danışman gibi yaklaşırsam yanlış olur çünkü bu benim boyumu aşar. Hiç profesyonel destek almayı düşündünüz mü? Profesyonel destek alıyor musunuz? Yaşadığınız sıkıntıların mutlaka bir nedeni olmalı. Sizi değişmeye zorlayan, sizi bu denli yorgun ve sinirli yapan bir şeyler. Profesyonel destek almanız durumunda uzmanlar size daha iyi yardımcı olacaklardır. Ben size sadece bilgi verebilirim. Bunun dışında maalesef bir şey yapamam.

   • Kim olduğunu bilmeyen

    Evet çok düşündüm fakat maddi yetersizlk nedeniyle gidemedim malesef kişisel gelişim kitapları okudum yeterli gelmedi gerçekten sağlam dürüst bi arkadşla paylaşym dedim skntmi fakat bu durumumdan istifade edilmeye çalştılar suistimal edildim yada hakir görüldüm bu sebeplerden dolayi hiçbir işte başarılı olamıyorum ailemde malesef beni haksız görüyolar

    Sen sorunlusun diyerek sanırım bu durumu bana kabul ettirdiler kimle görüşebilirim kime gitsem bilmiyorum piskologmu piskiyatrmı inanın bilmiyorum tek bildiğim şuan kendimden etrafmdaki insanlardan nefret ediyorum

    • Merhaba, yeniden iletişim kurduğunuz için tekrardan teşekkürler. Sizi iyi anlıyorum dersem hata yaparım. Kişisel gelişim kitapları size bilgi verir, size bir yolu neden gitmeniz gerektiğini öğretirler ama o yolu nasıl gitmeniz gerektiği konusunda yetersizdirler. Dilediğiniz zaman bana bu şekilde ulaşıp sıkıntınızı paylaşabilirsiniz.

     Hakir görülmek insanı üzer, motivasyonunu düşürür. Yazdıklarınızdan ve yazış biçiminizden anladığım kadarıyla stres dolusunuz ve sakin değilsiniz. Panik yapmayın, panik yaptıkça hata yaparsınız. Etrafınızdaki insanlardan nefret ederek bir yaşam sürmeniz olası değildir. Her zaman başarısız, mutsuz, sinirli ve pişman hareket etmenize neden olur. İnsanlar size fazlalık gibi geliyorsa onlardan uzak durun. Ailenizde bu tür bireyler varsa onlarla aranıza çok olmamakla kaydıyla mesafe koyun çünkü bir konuda başarısız veya mutsuz olduğunuzda sığınacağız ilk limanlardan birisi onlardır. Tabi bunu ailenizi tanımadan söylüyorum. Belki hiçbir şekilde yıldızınızın barışmadığı bir aileniz var bilemem ama onlarla diyalog kurabiliyor olduğunuza göre böyle bir durum tam anlamıyla söz konusu değil demektir.

     Hedefiniz tam olarak nedir? Neyi başarmak istiyorsunuz ama bir türlü başarılı olamıyorsunuz bunu öğrenebilir miyim?

     • Kim olduğunu bilmeyen

      İlgilendiğiniz için öncelikle teşekkür ediyorum.Üç yıldır kreşte çalışıyorum çocukları çok seviyorum onlarla beraber olmak hoşu.a gidiyor fakat kendi içim de yaşadğm bu skntılar yüzünden istediğim verimi alamyorum bu durum bende ayrı stres yaratyor başlyorum neden niçin sorularna bide çalştğm insanlarn işine önem vermemesi söz konusu çocuklar olunca bende ayri bir tepki uyandryor bu yüzden çok sık okul değştryorum aslnda her konuda bu kadar titiz değilim etrafmdakilerinde en az benim gibi olmasını istiyorum ve çalştğm ortamda bukadar titiz olmam göze batyor sanrm başlyorum yine neden niçin bendemi var sorun die soylenmye

      Ve bu sıkıntlar yüzünden düzenli bi ilişkim yok maleseff aslnda bunları atlatmadan bi iliskiye başlayamyorum bu konda yaşmnda etkisi var sanrım

      • Tekrardan merhaba, üzülerek söylemeliyim ama problem birazcık sizde. Beni yanlış anlamayın. Problemli biri olduğunuzu söylemiyorum ama yaşantınızda olan bitenin hepsini kafaya takarak kendinize problem yaratıyorsunuz. İş hayatınızda her şeyi kontrol altında tutamazsınız. Bazı şeyler sizin kontrolünüz dışında gelişir ve bunlara ayak uydurmak zorunda olan sizsiniz. Çocuklara bakmakla ve onları eğitmekle ilgili sorumluluklarınızın olması sizde baskı oluşturan bir neden. Bu baskıyı ortadan kaldırmanın çözümü etrafınızdaki herkesin sizin gibi olmasını sağlamak değil. Bunu hiçbir şekilde yapamazsınız. Kendinize baskı kurdukça yine kendinizi içinden çıkılmaz bir duruma sokmuş olursunuz. Artık bunu kabullenmeli ve kontrol sahibi olmadığınız konularda kontrollü ve mükemmeliyetçi davranmaktan kaçınmalısınız. Tavsiyem ilk olarak buradan başlayın, şu an bir yerde çalışıyorsanız kendi sorumluluklarınıza bağlı kalıp diğerlerini düşünmeyi bir kenara bırakın. Kimse sizden sorumlu olmadığınız alanlarda olan bitenden dolayı hesap soramaz.

       Hayatınızda başarılar dilerim, sormak veya konuşmak istediğiniz başka bir şey olursa yine bana ulaşabilirsiniz.

 10. merhaba ben elektrik elektronik mühendisliği okuyan bir öğrenciyim kendimi nasıl geliştirebilirim yardımcı olur musunuz

  • Merhaba Gamze, kendini ne konuda geliştirmek istiyorsun? Kendi alanında mı yoksa kişilik olarak mı? Biraz daha açık bilgi verebilirsen sana yardımcı olmaya çalışabilirim.

   Eğitiminde başarılar dilerim.

 11. bünyamin kiper

  ben her konuda danışılacak bir uzman olmak istiyorum ne yapmalıyım?

  • Selam, bu hedefinizi başarıyla yerine getirmek neredeyse imkansıza yakındır. Her konuda danışılacak birisi olamazsınız. Kendinizi en çok ilgi duyduğunuz alana doğru yönlendirmeli ve o alanda uzman olmaya çalışmalısınız. Her alanda uzman olabilmeniz mümkün değildir. Bu şekilde bir hedefe sahipseniz sadece her alanda bilgi sahibi olan birisi olabilirsiniz.

 12. BilinmeyenAdam

  Merhabalar;
  Ben üniverste 1.sınıf ögrencisiyim
  Şuan bunu yazarken bile acaba biri görür benim oldugumu tahmin edermi diye düşünüyorum o yüzden çok bilgi vermek istemiyorum
  Herkes beni agır abi, efendi aklı başında biri olarak görüyor
  Bu çok güzel bişey ancak bi yerden sonra sıkmaya başlıyo
  İstedigim gibi gülemiyorum
  istedigim gibi davranamıyorum , hep bir kalıp içerisindeyim.
  Ben agır adam sözünün eri adam boş konuşmayan çok gülmeyen, herkes in danışabilecegi dost olarak tanılıyorum.
  Bu çok güzel bişey
  ANCAK;
  Hep bir sınırlama içerisinde yaşamaktan sıkıldım
  bende arkadaşlarla basketbol oynamak club’ta dans etmek istiyorum ama hep millet ne der diye düşünüyorum
  Süleyman çakırın club ta dans ettigini düşünsene 😉
  onun gibi bişey işte..

  Bunların yanında
  Dogup büyüdügüm şehirden ötürü hep bi geri kalmışlık var
  özellikle kitap okumak
  yaşı 20 ye dayanmış bi adamın daha 20 tane kitap okumadıgını söylüyorum size
  ama artık bu duvarları yıkıp aşmak istiyorum
  kendimi geliştirmek
  daha aktif bi birey olmak olmak istiyorum
  Burda size danışmam daki sebep
  NERDEN BAŞLAMALIYIM ?

  • Yorumun için teşekkür ederim. Gerçekten kendini geliştirmek istediğine inanıyorum. Fakat bu ağırbaşlılık ve ciddiyet gibi alışkanlıkları bir anda kendinden söküp atamazsın. Senin bir kişiliğin var BilinmeyenAdam ve hayat boyunca ne yaparsa yap o kişiliğe oturmuyorsa onu kabullenmeyi reddediyor olacaksın. Ağır ağabey tiplemesi bunu gerektirir öyle değil mi? Sen kim müzik çalarken sınıfın ortasında çıkıp iki hareket yapmak kim? Cesaretsiz olduğunu düşünme aslında cesaretin var ama o kişiliğine söz geçiremediğin için bunu yapabilecek durumda değilsin.

   Okumakla başlayalım, kitap okumak sonradan kazanılacak bir alışkanlıktır. Sana tavsiyem mizah kitapları okuman. Madem başkalarının yanında kolay kolay gülemiyorsun kendi başına kaldığında olabildiğince gül. Dışarıda kitap okumaya çalış ve komik gelen yerlerde gülmeyi ihmal etme. Korkma, kitap elindeyken bir şey okuyup güldüğünü anlarlar. Belki gelip sorarlar ve birileriyle diyalog kurmaya başlayabilirsin.

   Kendini güldür BilinmeyenAdam. Güldükçe hayatın daha farklı olduğunu göreceksin. Hayatı ciddiye almaya devam et ama kendini sıkacak kadar ciddiyetle meşgul olma. Dünya senin kontrolünde değil, her şeyi kontrol edemezsin ama kendini kontrol edebilirsin. Öyleyse kısa süreli dünya hayatının olabildiğince tadını çıkartmaya çalış. Çevremdekiler ne der diye düşünme, onların ne dediği değil senin ne hissettiğin önemli. Bak şu yazdıklarını bir daha oku, burada mutsuzluk var. Mutsuzluğu değil mutluluğu hissetmeyi seçmeni tavsiye ederim.

   • Sen çok kral adamsın Kaan KARADENİZ 🙂
    Yazdıkların çok güzel, gözlerim doldu desem inanmicaksın…

    • Merhaba BilinmeyenAdam,

     Yorumun için teşekkürler. Ne zaman bir şey sormak istersen bana danışabilirsin. Ömrüm yettiği sürece buralarda olacağım. Hayatında başarılar dilerim, umarım mutluluk ile tanışabilir ve ona ulaşmayı başarabilirsin.

 13. Merhabalar.. Ben Üniversite 1.sınıf öğrencisiyim ve bölümümden dolayı kendimi çok mutsuz hissediyorum. BESLENME VE DİYETETİK bölümü okuyorum ama benim hayalim hep bir şeyleri tasarlayıp çizip maketler yapmak istedim .. Herkes bölümün çok güzel mezun olduğunda önün çok açık olur diyorlar. Ve ben bunların hepsinin farkındayım ama bir insan istemediği bölümü ne kadar çok okursa okusun her türlü mutsuzum. Mimarlık bölümüne geçiş yapınca İnsanların özelliklede en başta ailemin salak demesinden korkuyorum. Kendi başıma karar veremiyorum çünkü kendime güvenim yok. Sankiyanlış yapıcakmışım gibi hissettiğim için hiç bir zaman ilerleyemiyorum.İnanırmısınız vize haftamdı bu hafta. Sınavlara çalıştım ama bugün içimden önüme koyulan sınav kağıdını çözmek istmedim direk aklıma gelenleri yaptım ve uğraşmadan çıktım. Ama neden böyleyim hiç bir fikrim yok. Uzun zamandır bir şey bilmez oldum. Kendimi tanıyamaz oldum. lütfen cevaplarsanız çok mutlu olurum. Sizin gibi birisinden bir şeyler duymak belki bana iyi gelir

  • Selam, değerli yorumunuz için teşekkürler. Öncelikle bu kadar umutsuz düşünmenize anlam veremiyorum. Herkesin kendini mutlu hissettiği bölümde okuduğunu mu düşünüyorsunuz? Eğitime devam etmek için kaç insanın arzu etmediği bölümü okumak zorunda kaldığından haberiniz var mı? Belirttiğiniz kararı alırsanız bu sorular yüzlerce kez karşınıza çıkacaktır. Ben bu kadar umutsuz durumda olduğunuzu düşünmüyorum çünkü yapabileceğiniz bazı şeyler var.

   Mesela, çift anadal yapmaya ne dersiniz? 2. sınıfın başında mimarlık bölümü için kontenjan açılırsa çift anadal başvurusu yapabilirsiniz. Bunun için 1. sınıfta derslerinizde epey başarılı olmalısınız. Başarılı bir öğrenci olursanız çift anadal başvurusu yapabilir ve büyük olasılıkla seçilirsiniz. Böylece hem beslenme ve diyetetik bölümünü okursunuz hem mimarlık. Süreç çok zor olabilir ama madem bu kadar çok istiyorsunuz bu zorlukları göze almalısınız.

   Bu yıl üniversite sınavına girmeyi de düşünün, mimarlık bölümünü kazanmaya çalışın. Hem kim dedi size diyetisyenlik mesleğinin mimarlık mesleğinden daha iyi olduğunu? Onu tam olarak anlayamadım. Mimarlık okuyabilecek kapasitede biriyseniz yani bu kadar çalışkan, becerikli ve azimli birisiyseniz bunu zaten yapmalısınız. Mimarlık gibi bir mesleği elinin tersiyle iten herhangi birisini görmedim şimdiye kadar.

 14. Öncelikle yazdıklarını okudum. Ben lise 3. sınıftayım. Aslında biraz tedirginim çünkü istediğim mesleğe ulaşamazsam korkusu var içimde. İstediğim meslek Diş Hekimliği. Düzenli çalışmak istiyorum ama şuan hangi yolu izleyeceğimi bilmiyorum. Hayatımda idol olarak gördüğüm biri var. Fakat nasıl bir çalışma düzeninin olduğunu bilmiyorum. o da bir diş hekimi. Bana ne tür bir yol önerirsiniz? söyliyeceklerinizi dikkate alacağımdan emin olabilirsiniz.

  • Yorumun için teşekkürler.

   Ben ilkokuldayken ne olmak istiyorsun sorusuna bilgisayar mühendisi cevabını veriyordum. Ortaokulda yine aynı cevabı veriyordum. Lisede asker olmak istiyorum diyordum. Üniversiteyi arşivcilik ve kütüphanecilik (kendi isteğimle) üzerine okudum. Şu an kütüphaneci veya arşivci değilim, ileride olabilir miyim onu da bilmiyorum.

   Bunları neden söyledim? İlkokuldayken etrafımda bir tane bile bilgisayar mühendisi yoktu. Lisedeyken tanıdığım hiç asker (meslek olarak) yoktu. Etrafımda bana yol gösterecek birileri olmadığı için beni gururlandıracak bir mesleği yapmak istediğimi söyledim hep ve benim için itibarı en yüksek meslekler o dönemler bunlar olmuştu.

   Şimdi diş hekimi olmak isteyen birisi var karşımda. Umarım olursun ve hayalindeki mesleğe kavuşabilirsin. Önünde zorlu bir üniversiteye giriş sınavı olacak ve bana kalırsa öncelikle bu köprüyü geçecek bir çalışma düzenine sahip olmalısın. Basitçe, önce üniversite sınavını kazanmayı hedef haline getirmeli ve bunun için çaba göstermelisin. Kendime örnek birisi buldum dediğin kişi yakınından birisiyse, üniversiteyi kazandıktan sonra ondan bilgi edinerek yoluna devam etmeni tavsiye ederim.

   • Zaten ilk hedefim tabiki de üniversite sınavını kazanmak. Benim için örnek olan insan çok ta yakınım değil ama üniversiteden sonra ne yapmam gerektiğini anlattı bana. Ama yinede tedirginim. Diş hekimi olmayı gerçekten çok istiyorum ve bunu hiçbir destek almadan kendi çabamla yapmak istiyorum. orta düzeyde bir öğrenciyim bu yüzden başaramamaktan korkuyorum. Bu düşünceyi de bir türlü atamıyorum aklımdan :/

    • Bir şeye korkarak yaklaşırsan onu başarma ihtimalini epey düşürmüş olursun. Elinden geleni yaptığın zaman zaten kendini mutlu hissedeceksin dolayısıyla korkacak bir şey yok. Bir hedefin olduğu için şanslısın, aslında yolun yarısını gitmiş durumdasın. Sen sınavına çalış, iyi hazırlan ve hayatını gereksiz şeylerle meşgul etme. Sonrası bir çorap söküğü gibi gelecektir.

     Hangi alanlarda bilgi eksikliğin varsa bunları kapatmaya çalış. Aynı anda birkaç konuya değil bir konuya çalış. Böylece hem çalışma hem hatırlama verimliliğini yükseltmiş olursun. Kendine vakit ayır, haftanın tüm günlerini ve günlerin tüm saatlerini ders çalışmaya ayırma. Bir denemeden yüksek aldığın zaman kendini sinemaya veya tiyatroya gitmekle ödüllendirmeyi düşün mesela. Ama en önemlisi kitap okumayı asla unutma, günde 5-10 dakika bile olsa bir kitap okumaya çalışıp anlama ve kavrama kabiliyetlerini geliştirmeye çalış.

     Üniversite sınavından korktuğun sürece bunların hiçbirini yapamazsın. Korkularınla yüzleşip onunla yaşamayı öğrenmeli veya onu aklından çıkarman gerekmektedir. Birinci denemede başarma şansın olmayabilir ama ikinci deneme için kendine bir şans tanımayı düşünebilirsin. Kabul ediyorum, biraz uygulaması zor bir şey söylüyor olabilirim ama ilk denemede başarırız olursan hayalinden vazgeçmeni asla tavsiye etmem.

 15. Ben yurtta kalıyorum üniversite 2.sınıf öğrencisiyim sürekli kendimi geliştirmek ve alanımda uzman olmayı ve sonrasında iyi bir yerlere gelme hedeflerim var. Ama bu hedeflerim düşüncelerim 1 ay devam ediyor sonra uçup gidiyor.Böyle olmasında yurttaki arkadaşlarımında etkisi var hepsini severim iyidirler ama 2 yıldır alışıla gelmiş bir durum olunca yani beni fazla ders çalışmayan biri olarak tanıdıkları için ders çalıştıgım zamanlar engelliyorlar (batak atalım okey oynayalım gezmeye gidelim) ben hayır deyince küsmeler konuşmamalar istemediğin için dersi bahane edip gelmemezlik yapma gibi tavırlar alıyorum. arkadaslıgımızıda bozmak istemiyorum ne yapmam gerektiği konusundada bir sonuca varamadım yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler.

  • Selam, öncelikle eğitim hayatında başarılar dilerim. Umarım istediğin yerlere gelirsin. Yaşadığın sorunu emin ol dünya üzerinde milyonlarca insan yaşıyordur. Abarttığımı düşünme, bu mutlaka böyledir ve öğrenciliğin kaidesi gibi bir şeydir. Fakat yurt meselesi durumu biraz farklılaştırır. Sana yalan söylemeyi tavsiye edecek değilim ama arkadaşlarına durumu izah etmeyi düşünebilirsin. Muhtemelen söylediklerinle alay edecekler veya seni küçük düşürmeye çalışacaklardır. Ne kadar iyi niyetli olursa olsunlar ellerine alay etme fırsatı geçtiklerinde bunu kaçırmayacaklarını düşündüğüm için söylüyorum bunu.

   Hayatta önceliğinin eğitimin ve kariyerin olduğunu anlatman gerekir. Bunu onların huylarına giderek yapabilmen mümkün mü? Bilmiyorum. Sonuçta üniversite ikinci sınıf öğrencisi olarak belirli bir yetişkinlik düzeyine ulaşmış olmaları gerekiyor. Üniversitenin tamamen eğlenceden ibaret olmadığını onlara anlatamayacak durumdaysan en iyisi onlardan biraz uzaklaşmaktır. Birkaç kez tekliflerini gerçeklerle reddettiğin zaman artık sana bir şey teklif etmeyi düşünmeyecekler veya nasıl olsa reddedeceğini bildikleri için pek bir beklentileri olmayacaktır.

   Arkadaşlarınla özellikle yurt arkadaşlarınla arayı çok fazla açmak veya onlara küsmek, bunlar doğrudan tavsiye edeceğim şeyler olamaz. Fakat kendin söylüyorsun, önceliğin kariyerin ve bunun için bazı fedakarlıklar yapmayı düşünebilirsin. Tabi bunları kimseyi incitmeden ve kırmadan gerçekleştirmelisiniz. İleride vicdan yapıp pişman olacağın şeyler yapmamalısın.

 16. merhaba ben 22 yasında tıytro daha yenı baslamıs bır ogrencıyım. cıft sese sahıbım ama cıft sesımı bas ve tiz olarak ayıramıyorum. kendımı bu alanda geliştırmek ve sarkı solemek ıstıyorm. ınternette arastırıyorum ama bulamıyorum. ne yapmalıyım ???

  • Selam, kariyerinde başarılar dilerim. Ben tiyatro eğitmeni olmadığım için bu konuda sana öneriler sunamam ama sana neler yapman gerektiğini öğretecek bir şeyler önerebilirim. İlk olarak tiyatro konusunda aktif paylaşım yapan ve bir kitlesi olan blog yazarları bulmalısın. Genelde tiyatro eğitimini sürdüren kişiler deneyimlerini paylaşmak için kendilerine blog açarlar. Eğer herhangi bir blog bulamazsam YouTube’ta arama yapıp videolar bulmaya çalışabilirsin.

   Öğrenim açısından kimi insan videoları metinlerden daha iyi kavrayabilmektedir ama edinilen bilgilerin muhafaza edilmesi konusunda metin içerikler her zaman daha değerlidir. Son olarak ise tiyatro eğitimi konusunda hazırlanmış kitaplar alıp onları okuyabilirsin. Bu sonuncusunu mutlaka gerçekleştirmelisin. Örneğin Yılmaz Arıkan’ın bu konuda sana yardımcı olabilecek sayısız eseri bulunmaktadır.

 17. Merhaba ben psikoloji 1.sınıf öğrencisiyim. Kendimi hem mesleki hem de kişilik anlamda geliştirmek istiyorum.Aynı zamanda da asosyal bir insanım . İnsanlarla iletişimi kolay kuramiyorum . Neler yapmalıyım öneriniz nedir?

  • Merhaba Beyza,

   Eğitim hayatında başarılar dilerim. Umarım kariyerin başarılarla dolu olur. İnsanlarla neden iletişim kuramadığını tespit ederek yola çıkabilirsin. Seni onlardan uzak tutan nedir? Neden onlarla iletişim kurmaktan çekiniyorsun? Asosyallik çoğu zaman bir seçim olmaktan farkında olmadan yakalanılan bir durumdur. Bunu aşmak için öncelikle kendini tanıman gerekir.

   İnsanlarla iletişiminin güçlü olmasını istiyorsan öncelikle okuma alışkanlığı geliştirmeyi düşünmelisin. İnsanlarla iletişim kurmadan önce kitaplarla iletişim kurarak çeşitli karakterler yani insanlarla tanışmış olursun. Böylece kendinde yer alan hantallığı kırmayı deneyebilirsin. İkincisi ise mutlaka çeşitli bloglarda veya topluluk sayfalarında aktif olmayı denemelisin. Yüz yüze yapılacak iletişimde yaşadığın sıkıntıların bu şekilde daha az gün yüzüne çıkmasını sağlayabilirsin.

   Bunları deneyerek kendine bir iletişim yolu açabilirsin ama problemlerin ortadan kalkmıyorsa en yakın zamanda profesyonel bir destek almayı düşünmelisin. Çünkü bu noktadan sonrası benim boyumu aşacaktır.

   • Cok teşekkür ederim Bu kucuklukten beri böyle olan bir şey. Bir grupla Beraber oldugumda onlar konuşurken ben daha pasif kalıyorum . Bundan dolayı . Peki mesleki anlamda şu andan itibaren neler yapabilirim?

    • Merhaba Beyza,

     Mesleki konuda sana öneriler sunabilecek doğru kişi ben değilim. Bildiğim tek şey mesleki anlamda şu andan itibaren bir şeyler yapmak istiyorsan iletişim problemini ortadan kaldırmanın senin için bir zorunluluk olduğudur. İletişim kurmayı başaramadığın sürece mesleki olarak bir noktaya gelemezsin. Bunun için iletişim kurmaya hevesli olmalısın. Mesela tek kişilik bir tiyatro oyununa giderek oyuncunun seyircilerle kurduğu iletişimi gözlemlemeyi deneyebilirsin. Çünkü bu tür oyuncuların iletişim kabiliyetleri fazlasıyla güçlüdür. Onlardan bir şeyler öğrenmeyi başarabilirsin.

     Bunun dışında iletişim problemini atlatmak istiyorsan düşüncelerini aktarma konusunda cesaretli olmalısın. Elbette bu iletişim için basit bir adımdır. Kendi yapın genelinde konuşmam gerekirse iyi bir dinleyici olabilirsin ve bu iyi dinleyiciliği yeri geldiğinde sözünü söyleyen bir kişi olabilmek için kullanabilirsin. Arkadaşlarının yanında suskun kalmana bir amaç yükleyip onu günlük hayatında değerli hale dönüştürmelisin. Daha fazla öneriye ihtiyaç duyuyorsan hocalarından ve üst sınıflardan, mezunlardan bilgi almayı deneyebilirsin.

 18. Ben 19 yaşındayım ve üniversite öğrencisiyim bölümümü de gerçekten çok seviyorum. ama okulumun bana çok fazla bir şey kattığını düşünmüyorum. kendimi geliştirmem için bir şeyler yapmalıyım bunun farkındayım sizin yazınızı okudum yeteneklerinizi geliştirin demişsin ve bu cümleyle her yerde karşılaşıyorum. Ama ben ne yapıp ne yapamayacağının hala farkında bilincinde olmayan bir bireyim ve maalesef bu düşünceden kurtulamıyorum. bir yeteneğim yok galiba ve boş yaşıyormus gibi hissediyorum. yaşlanınca çok fazla keşkemin olmasını istemiyorum 🙁 kendimi nasıl aşabilirim?

  • Merhaba Ceylan,

   Yorumun için teşekkürler. Okuduğun bölüm konusunda bilgi verebilirsen ilerideki potansiyel mesleklerine göre sana öneriler sunabilirim. Senin hakkında hiçbir bilgi sahibi olmadan ne tür yeteneklerin olduğunu maalesef bilemem. Bunu en iyi bilecek olan sensin, sonra çevrendeki insanlar. Onlardan yardım almayı denedin mi hiç? En azından fikir sahibi olmak için onlara sormuş olduğun soruyu sorabilirsin.

   • Çocuk gelişimi 2. sınıf lisans öğrencisiyim. (bu arada kitap okumaya yeni şeyler öğrenmeye ben de bayılıyoruum.)

    • Merhaba Ceylan,

     Verdiğin bilgi ve yorumun için teşekkür ederim. Güzel bir bölümde okuyorsun. Şu an okuduğun bölümü ve üniversiteyi isteyerek mi seçtin? Yoksa burası denk geldi ve zaman kaybı yaşamamak için bir an önce üniversiteye girme kararı mı aldın? Ne yalan söyleyeyim tam anlamıyla bunu net olarak anlayabilmiş değilim. Çocuk gelişimi bölümünde okuyan bir öğrenci olarak ileride sahip olman gereken belirli beceriler var. Etkili bir biçimde iletişim kuran bir birey olmak zorundasın çünkü çocukların eğitiminde rol alan birisi olacağın için hem onlarla hem de aileleriyle sürekli olarak iletişim halinde kalacaksın. Diğer taraftan, hoş tavırlara sahip birisi olmalısın. Kimse asabi, somurtkan ve memnuniyetsiz birisinden çocuk gelişimi konusunda yardım almayı düşünmeyecektir.

     Etkili iletişim ve hoş tavırlara ek olarak mutlaka sabırlı olmalısın. Baskı altında çalışabilmeyi ve baskı altında sakin kalmayı öğrenmelisin. Uğraşacağın bireylerin ruh hallerinin sık sık değişeceğini düşünecek olursan buna fazlasıyla ihtiyacın olacaktır. Son olarak yönetim becerinin olması gerekir. Sonuçta bir eğitmen olarak çocuklara yön gösterecek ve onların hayatlarına etki edeceksin. Dolayısıyla yönetim becerinin gerçekten iyi olması ve duruma göre esneklik gösterebilir olması gerekir.

     Bu önerileri ne kadar dikkate alırsın bilmiyorum ama benim önerilerim bunlar olacak. Bu alanda çalışmayı çok istiyorsan stresin sürekli yanında olacağını unutmamalısın ve bunun için kitap okumayı hiç bırakmamalısın. Onlarla kolayca stresten uzaklaşabilirsin. Eğitim hayatında ve kariyerinde başarılar diliyorum. Yeni soruların olursa bir yorum uzakta olacağım.

 19. merhaba

  ben 20 yaşındayım üniversite 2. sınıf tarih öğrencisiyim aynı zamanda bilgisayar kursuna gidiyorum ve bunun dışında kendimi daha fazla nasıl geliştirebilirim acaba?

  • Merhaba Ruveyda,

   Tarih öğrencisi olan birinin kendisini geliştirmesi için yöneleceği birkaç yol vardır. Halihazırda Osmanlı Türkçesi dersi görüyor olmalısın ama okulda gördüklerin senin için yeterli olmayacağından bu konuya biraz daha ağırlık vermeni öneririm. Bu yazı dilini öğrendiğin zaman araştırmalarını daha kapsamlı hale dönüştürebilirsin. Bir diğer önerim ise İngilizce öğrenmek olacak. Bir tarihçi adayı olarak yabancı dil biliyor olman yurt dışında yapılan araştırmaları yakından takip etmeni sağlayacaktır.

   Bunun dışında ilgi duyduğun tarih alanında yeni araştırmaları takip etmelisin. Kendi alanındaki bilimsel dergileri periyodik olarak takip etmeye çalış ve bu alanda yer alan kitapları mutlaka okumaya çalış. Hatta yazılanların yalan veya uydurma olduğunu söyleseler bile oku, böylece konu hakimiyeti konusunda kendini fazlasıyla geliştirmiş olursun.

   Umarım bu öneriler ihtiyaçlarını karşılar ve beklediğin cevaplardır. Yeni bir sorun olursa sormaktan çekinme lütfen, ömrüm yettiğince buralarda olacağım. Eğitim hayatında başarılar dilerim.

 20. merhaba
  3. sınıf maliye eğitimi görüyorum uludağ üniversitesinde. Kendimi çok boş biri olarak hissediyorum. oturduğum yerde müzik öğretmenliğinde okuyan arkadaşlarım var keman çalıyorlar piyano çalıyorlar ingilizce öğretmenliğindeki arkadaşlarım sunumlarla seviyelerini geliştirmekle uğraşıyor başka üniversitelerde okuyan arkadaşlarım var hep bir etkinliğe gidiyorlar çok aktifler. Birkaç arkadaşım sporla ilgileniyor Onlara gerçekten özeniyorum. Uğraştıkları başka insanlara gösterebilecekleri yada kendini geliştirebilecekleri bir şeyleri var. Bense evde yapacak birşey bulamıyorum kitap okumaya hevesleniyorum alıyorum okuyasım gelmiyor yabancı bir diziye başlayayım diyorum bir süre sonra sıkıyor. Dahil olduğum bir arkadaş grubum yok okuldaki birkaç arkadaşım vardı toplasanız şimdi onlarla da konuşmuyorum tek başıma derslere gidip geliyorum. Başka üniversitedeki arkadaşlarım 1 kişiyle tanışıyorsa kütüphaneye gidiyor ondan onun arkadaşı ondan ona bir sürü çevresi oluyor. Fakat bizim okulda kütüphane kültürü yok ve fakülteler uzak birbirine. Yada etkinlikler bizim okul etkinlikleri pek yok gibi bir şey. Biraz uzun yazıp sizi sıkmış olabilirim fakat kendimi ciddi anlamda boş hissediyorum ne yapabilirim bu benim büyük bir sorun. Bana bir tavsiye verebilir misiniz. İl
  gilerinize teşekkürler

  • Merhaba İrem,

   Yorumun için teşekkür ederim. Senden yaklaşık 20 dakika sonra aynı üniversitede ama “iktisat” okuyan bir öğrencinin de benzer problemlerle karşı karşıya olduğunu belirttiği bir mesaj geldi. Aynı kişiden gelen bir mesaj olarak yorumlamak istemem tabi… Mesajlara ayrı ayrı cevap verme yoluna gideceğim. 3. sınıfı okuyan bir maliye öğrencisiysen bu bölümünü artık tanımış olduğun anlamına gelir. Maliye okuyan bir kişinin çalışma alanları bellidir. Bu alanda ilerleyip ilerlemeyeceğine artık karar vermelisin. Örneklerini sıralamış olduğun kişiler mesleklerinin gereğini yerine getirmekteler. Bir müzik öğretmeninin piyano veya keman çalması şaşırılacak bir durum değildir.

   Kütüphane kültürünün durumu sizin üniversiteye özgü bir durum değil maalesef belirli üniversite kütüphaneleri dışında etkileşimli hizmet sunan çok fazla yer yok ülkemizde. Kütüphanecilik sıkıcı bir meslek olmamasına rağmen şu sıkıcılık yolunda emin adımlarla ilerlemektedir. Bu benim eleştiri yağmuru yapacağım bir alan değil çünkü hala bir kütüphaneci olabilmiş değilim. Bunun için senin yapabileceğin hiçbir şey yok maalesef. Kütüphaneye gidersin, kütüphaneden yararlanırsın ve o işlevsel bina senin için anlamını yitirmiş olur.

   Maliye bölümünü isteyerek seçip seçmediğini bilmiyorum ama sana bu konuda edindiğim bilgileri aktaracağım. Bankalar çalışan kişileri üniversitelerinin isimlerine göre seçebilmektedirler. Acımasızca gelebilir ama Marmara Üniversitesi ile Uludağ Üniversitesi mezunu iki kişiyi yan yana koyulduğu zaman maalesef Marmara Üniversitesi’nin logosuna sahip öğrencinin diploması daha değerli görülebilmektedir. Bu aşılabilir bir problem mi? Evet ama bunun için stajın dahil olmak üzere pek çok alanda kendini göstermen ve eşsiz olduğunu kanıtlaman gerekmektedir. Mülakatlarda bankacılık alanında yaşanan gelişmelerden, başvurduğun bankalara ait son gelişmelerden ve bunun gibi daha birçok şeyden haberdar olman seni bir adım öne çıkaracaktır. Tabi bunu özel sektördeki iş imkanların için söylüyorum, eğer özel sektörde çalışmak istiyorsan çalışmak istediğin yeri iyi tanımalısın.

   Kendi alanında tüm teknik bilgilere sahip olmalısın. Ben senin kendi alanında öğrenmiş olduğun birçok şeyi anlamayabilirim çünkü maliye benim alanım değil. Yapman gereken kendi alanında bilgi birikimini genişletmektir. Bunu istersen kitaplardan öğrenebilirsin ama onları okurken sıkılıyorsan önce bu problemi aşmaya çalışmalısın.

   Bunun dışında maalesef sana çeşitli öneriler sunamayacağım. Maliye benim için çok yabancı bir alan, elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışsam bile bu konuda yetersiz kalacağım aşikardır. Üniversite elbet bitecek ama onu bitirirken her türlü imkanından faydalanmaya çalışmalısın. Aksi taktirde 3. yılını okuduğun üniversiteyi yok yere okuduğunu düşünmeye başlayabilirsin ve bu seni fazlasıyla üzebilecek bir durumdur. Okul etkinlikleri yoksa farklı etkinliklere katılmayı düşün. Büyük bir şehirde yaşıyorsun ve bu konuda sıkıntı yaşayacağını pek sanmıyorum. Eğitim hayatında başarılar dilerim. Yeni soruların olursa bunları bana iletmekten çekinme lütfen.

 21. Merhaba…
  Uludağ Üniversitesi iktisat bölümü 2.sınıf öğrencisiyim. Okulumuzda öğrenci klupleri hiç aktif değil neredeyse okul bize hiçbir şey katmıyor diyebilirim.Okulda kendimi gerçekten geliştirebiliceğim etkinlikler yok. İngilizce seviyem çok iyi değil kursa gitmeye başladım. Yazın hem kursa gidip hem de staj yapmayı planlıyorum. 3.snıfta satjıma devam edip aynı zamanda ingilizcemi daha da ilerletmeyi düşünüyorum 3.sınıf bitince yurtdışına çıkıp ingilizcemi geliştirmeyi,4.sınıfta iş ingilizcesi ve ofis programalarını öğrenmeyi planlıyorum bu süreçte çalıştığım şirketten ayrılmayıp stajıma devam etmeyi düşünüyorum. Sizce kendimi daha da geliştirebilmek için neler yapmalıyım

  • Merhaba Miray,

   Değerli yorumun için teşekkürler. Öğrenci kulüplerinin aktiflik durumu üniversiteden üniversiteye hatta bölümden bölüme farklılık göstermektedir. İktisat öğrencisi biri olarak alanında neler yapman gerektiğini düşünmen gayet doğal bir durum. En azından iyi bir noktadan başladığını görmekteyim. İngilizceyi ve özellikle mesleki İngilizceyi öğrenmen durumunda rakiplerine göre çok daha iyi bir konumda olabilirsin. Sen zaten planını çoktan yapmışsın bana pek bir söz düşmen ancak bazı önerilerim olabilir.

   Üniversiteyi olabildiğince sömür. Bakma sen diğerlerinin ne dediğine, ekonominin göbeğinde olan bir insan olacaksın ve bu sömürmenin ne demek olduğunu iyi öğrenmen gerektiği anlamına gelmektedir. Faydalanmak zorundasın yani önüne çıkan her şeyden faydalanmayı bilmelisin. Başlangıçta kendi alanında düzenli olarak yayınlanan bilimsel dergileri tespit etmeye çalış ve onları takip et. Üniversitenin kütüphanesi araştırma yapmak isteyenler yardımcı olabilmek için bu bilimsel yayınlara aboneliklerini gerçekleştirirler ve emin ol bu epey maliyetlidir. Onları kullan, o kaynakları olabildiğince sömür. Verilen paranın bir değeri olsun ve sen de okuduğun okulun hakkını vermeye çalış.

   Matematikle aranı iyi tut hatta onu geliştirmek için ekstra çaba sarf et. İngilizceden sonra ilk hedefin bu olsun. Zehir gibi matematiği var denilen kişilerden birisi olmak için kolları sıva ve olabildiğince kendini geliştirmeye çalış. Bunu nasıl yapacağını bana sorma çünkü benim matematiğim çok iyi değil, kendime yetecek kadar. Ancak bir iktisat öğrencisinin matematiğinin her daim iyi olması gerekir. En az bir yabancı dil kadar iyi bir matematik bilgisi de gereklidir.

   Bunlar dışında sana pek önerim olamaz maalesef. İktisat çok farklı bir alan en azından eğitim gördüğümüz fakültenin farklı fakülteler bile olması aramızdaki farklı anlatmak için yeterli olur. Eğitim hayatında başarılar diliyorum. Ne zaman istersen bana dilediğin kadar soru sorabilirsin.

 22. Merhaba buna cevap verirmisiniz bilmiyorum yine yazmak istedim bundan önce kendinizi nasıl geliştirirm yazısında okudum ve cok beyendim benim sorum insan kendini yetersiz hissediyorsa kendini ben burda olmamliydim ben buraya ait değilim hissi icerisindeyse sürekli mutmayinsizlik ve beceriksizlikden korkuyorsa ne yapmali ve en kötüsü bir şeyi çok istiyor ama o yolda bir türlü gidemiyorsa ve gitmediği için ulasamadiginda farkındaysa ama hala harekete geçmiyirsa bir türlü gecemiyorsa ne yapmali

 23. merhaba ben yusuf her gencin yaptıgı bir hatayı yaptım birini sevdim ve beni reddedince bunalıma girdim haytım rüya gibi olmuştu fakat uyndıgımda 10. sınıfta gözlerimi açtıgımda sessiz içine sinmiş bir genç olarak uyandıgımı ve kendimi geç kalmış birisi olarak gördüm ne yapmam lazım acaba teşekkürler

  • Merhaba Yusuf,

   Öncelikle geçmiş olsun diyorum. Bu tür gönül meseleleri konusunda yorum yapmaktan olabildiğince kaçınırım çünkü tavsiye verebilecek doğru kişi değilim. Diğer taraftan bulunduğun durumun temel nedenleri acizlik, korku ve reddetmedir. Acizlik açısından kafaya takmana gerekecek bir şey yok, eğer yeteri kadar bilgiye sahip olursan hemen hemen her şeyi yapmayı başarabilirsin. Dolayısıyla kendini bu konuda ikna ederek ilk adımı atabilirsin. Korku biraz daha farklıdır, aşağıda korkular konusunda yazdığım iki farklı yazı yer almaktadır. O yazıları okuman senin için faydalı olacaktır.

   Son olarak reddetme meselesi, şu an senin durumun bunun için fazlasıyla müsait. Reddedildiğin için kendini reddediyorsun. Dolayısıyla hiçbir şey yapmak istemiyorsun veya yaptığın şeylerden keyif almıyorsun. Bunu aşmak için yeni denizlere yelken açmayı düşünmelisin. Birisi seni reddetti evet ama başkası seni kabul edebilir. İşte o kabul edecek kişiyi bulabilmek adına kendini toparlamalı ve tekrardan yola çıkmalısın.

   https://www.grisayfalar.com/korkularla-yuzlesmek-meydan-okumaya-hazirlan/

   https://www.grisayfalar.com/telas-stres-hissi-zihni-yipratan-aliskanliklar/

 24. Merhabalar. Ben anaokulunda yardımcı öğretmenim. Yeteri kadar deneyimim olmadığı için sınıf verilmedi henüz. Benim geliştirmem gereken yönlerim var. Yazılarınızın çoğunu okudum. Kısaca anlatayım. Benim ablam İstanbul da Mimar Sinan da felsefe okuyor. Hayatında her şeyi istediği gibi yaptı. Ama bana hiç bir zaman böyle bir fırsat verilmedi. Lise bitti iş hayatına atıldım. Kazancımı aileme getiriyorum. Bu durum benim zoruma gidiyor. Ailem okuyacaksan açıktan deyip önümü kestiler. İş hayatında ise bir öğretmen diplomayı marketten almış gibi hareket ediyor. Zor bir meslek seçtim evet ama çocuklarla ilgili değil. Yardımcı olduğum için her şeyi bana atan insanlarla meşgulüm. Sanırım yaşım gereği bir şey söyleyemiyorum. Bu durumdan çok sıkıldım ve kendimi bazen gerçekten zor tutuyorum. Erkek arkadaşım var. Geliri pek iyi sayılmaz. Lise okumuş ve iş hayatına atılmış. Onunla gelecek düşünüyorum fakat ailem bana sürekli mutsuz olacağımı, pişman olacağımı, üzüleceğimi ve çok çekeceğimi hatta gün yüzü görmeyeceğimi dile getiriyorlar. Bunu artık kaldıramıyorum. Erkek arkadaşım pek geri kafalı sayılmaz. Ama evlilik olduğu zaman onun değişeceğinden korkuyorum. Gerçekten pişman olmaktan.. Sorunlar üst üste geliyor ve ben bu kadar güçlü bir karakterde değilim henüz. Fikirlerinize ihtiyacım var. Hayatımı nasıl şekillendirmeliyim? Neler yapmalıyım? Gökyüzüne bakıp işte hayat bu demek yerine, ben sürekli bir yerlerde elimde tuğla taşıyarak kendime duvar örüyorum. İnanır mısınız ? Daha 18 yaşını yeni doldurmuş bir birey olarak kendimi çok yorulmuş hissediyorum.

  • Merhaba Esra, öncelikle yazılarımı okuduğun için ve yorum gönderdiğin için teşekkür ederim. Hayat bazen çekilmesi zor bir çile olabilmektedir ve sen bu çilenin tam göbeğinde yer alıyorsun. Seni oradan kurtaracak doğru kişi olamayabilirim ama elimden geldiğince düşüncelerimi paylaşacağım. Eğitimsiz olmaz Esra, hiçbir şekilde eğitimini yarıda bırakmamalısın. Bunu ailen ne için, nasıl istiyor bilemiyorum ama en az üniversite mezunu olmayı başarmalısın. Bunu basit bir diploma için söylemiyorum çünkü üniversite çok şey öğretiyor insana, sen öğrenmek istemesen bile öğreniyorsun böyle düşünebilirsin. Ne yapıp ne edip bir üniversiteye gitmelisin. Bu senin hayatın için fazlasıyla gerekli bir durum.

   Ailen seni yetiştirip büyütmüş ama yolunacak kaz ol diye büyütmüş olamaz. Bu davranışlarının arkasında farklı beklentiler yer alıyor olabilir ama emin değilim. Ablanın okuması ama senin bunu şimdilik başaramamış olman biraz garip geldi açıkçası… En azından onun araya girip aileni ikna etmesi gerekirdi. Neyse konu dağılmasın, ailenin senden tam olarak beklentilerini gerçekten öğrenmen gerekiyor. Ancak bu şekilde önünü tam anlamıyla görmeye başlayabilirsin.

   Erkek arkadaşın konusuna gelince… Aileler seçicidir Esra, erkek arkadaşında ne buldular veya ne bulamadılar bilmiyorum. Açıkçası kendisini tanımadığım için onun hakkında yorum da yapmayacağım. Ailenin erkek arkadaş konusunda sana telkinlerde bulunması aslında seni önemsediklerini gösterir.

   Benim bu konuda sana önerebileceğim en iyi tavsiye ablana danışmak olur. Bence ondan yardım almalı ve beraber bir çıkış yolu bulmalısınız. Dediğin gibi İstanbul gibi büyük bir şehirde okuyorsa şimdiden çok şey öğrenmiş olması gerekiyor… Tabi İstanbul’u görmek için orada okumuyorsa…

 25. Merhaba ben eczacılık 1.sınıf öğrencisiyim. Bu yaşıma kadar kendimi geliştiricek hiçbir şey yapmadım okuduğum kitaplar sürekli cinayet, polisiye vb. tarzı kitaplardı ve bana hiçbişey katmadıklarını bilmeme rağmen okudum. Üniversite sınavlarına hazırlanırken bile şu olmak istiyorum diyebilceğim bi meslek yoktu ne istediğini bile bilmeyen bi insanım. Üniversite 1.sınıfımın 1.dönemi şuana kadarki hayatım kadar boş geçti ve bu artık benim canımı çok sıkıyo. Üniversite klüplerine katılmak istiyorum fln ama çekiniyorum sanırım yada benimle katılacak bi arkadaşım olmadığı için bende geri çekiliyorum. Kendimi gerçekten geliştirmek istiyorum kendime güvenmek istiyorum birşeyleri bilmek istiyorum artık yazım kuralları için kusura bakmayın internete umutsuzca kendimi geliştirmek yazdım ve ilk açtığım sayfa bu oldu. Herkesi dikkate alıp güzel cevaplar vermişsiniz ve belki banada bi faydası olur diye yazmak istedim ilk defa bi sitede bir şeye yorum yapıyorum şuan. Yardımcı olabilcek bir şeyler söyleyebilir misiniz acaba bana?

  • Merhaba Nazlı, değerli yorumun için teşekkür ederim.

   Onca kitabın sana katkı yapmadığını düşünmek tam anlamıyla talihsizlik diyebilirim. Emin ol anlatılanları kavrama ve yorumlama konusunda sayısız katkısı vardır ama senin bunları fark edebilme niyetin yok gibi geldi bana. İstemediğin bir bölümü okumayı düşünmekten çok o bölümü istemeye başlamalısın. Eczacılık okuyan hemen hemen kimseyi tanımıyorum desem yeridir. Bu nedenle eğitimlerin düzeyini ve ileride potansiyel iş durumların konusunda en ufak fikrim yok. Seni bu kadar bunaltan sorunun bu olduğuna tam olarak emin misin?

   Kendini hangi alanda geliştirmek istediğini söyleseydin yardımcı olmaya çalışırdım ama şu an hangi konuda kendini geliştirmek istediğin hususunda bir fikre sahip değilim. Bu nedenle okuduğun bölüm genelinde önerilerde bulunacağım. İlk olarak mutlaka üst sınıflardan birileriyle irtibata geçmeni öneririm. Onlar senden daha tecrübeli olduklarından sana bu konuda daha fazla yardımcı olabilirler. Bu konuda çekinceli olmanı gerektirecek herhangi bir durum yok çünkü yeni bir öğrencisin ve bölümün hakkında bilgi edinmek senin en doğal hakkındır.

   Eczacılık okuyan bir öğrenci olarak zaman yönetimi konusunda kendini geliştirmen lazım. Zaman yönetimi konusunda doğru adımlar attığın zaman kariyerin için basamakları çok daha kolay çıkabilirsin. Zaman yönetimini yaparken öncelikli işlere karar verip onları ortadan kaldırmalı, günlük rutinin her neyse onu gözden geçirmelisin. Yaptığın her plan kampüs/üniversite içi ve dışı olmak üzere iki farklı şekilde olmalıdır. Her bir plan içerisinde öncelikleri belirlemeli ve öncelikler dışında kalanları mutlaka isteğe bağlı gerçekleştirme konusunda kendini alıştırmaya çalışmalısın.

   Son olarak hafıza konusunda sana önerim olabilir. Hafızanı geliştirebilir ve güçlü olmasını sağlayabilirsin. İşte bu noktada okuduğun kitaplar fazlasıyla işine yarayacaktır. Belki üst sınıflar sana bu öneriyi yapacaklardır ama bir de benden duymuş ol, her zaman yanında kendi eğitim alanına özgü bir sözlük bulundurmaya çalış.

   Eğitim hayatında ve kariyerinin geri kalanında sana başarılar dilerim. Yeni soruların olursa buralarda olacağım, yorum göndermen yeterli olacaktır.

 26. merhabalar ben 18 yaşındayım ve ilk okul 4t te maddi durumdan dolayı bırakmak zorunda kaldım şuan açık öğretimden baş vurdum ve her kes bana çok saf ve çook bilgisiz olduğumu söylerler çokta çekingen biriyim kişisel yönden kendimi nasıl geliştire bilirim açıktan okuyup daha başarılı ve bi meslek sahibi ola bilirmiyim çookk istiyorumm ama açıkcası bi o kadar hem kendime güenemiyorum ve korkuyorumm bana yardımcı olurmusunuz lütfen şimdiden teşekürler

  • Merhaba Dilan, değerli yorumun için teşekkür ederim.

   Doğruyu mu öğrenmek istiyorsun? Yoksa hayallerine bir tuğla da ben mi ekleyeyim? Hangisini seçeceğini bilmiyorum ama sanırım ben ikisini de sunabilirim. Hayatta hiçbir şey için geç kalmış sayılmazsın. Maddi yetersizlikten ötürü eğitimini tamamlayamamış olmana üzüldüm. Umarım en kısa sürede eğitimini tamamlayıp diplomanı alıp gönlünü ve zihnini rahatlatmayı başarabilirsin.

   Şimdi gelelim meslek edinme meselesine. Yakın bir arkadaşım var, kendisiyle olayların sonucu aynı yorumlarız ama hep farklı yollardan gideriz. Kendisi uzun zamandır hayalindeki mesleği yapmak için çaba göstermekte. Geçtiğimiz yıl öğretmenlik sınavına girdiğinde ise puanın yetmediğini söylemişti. Dahası, onunla hemen hemen aynı puana sahip bir kadının açıktan üniversiteyi bitirerek öğretmen olabildiğini ama kendisi üniversiteye gitmesine rağmen bunu yapamadığını söylediğinde epey tartışmıştık.

   Yukarıdaki anlattıklarım açıktan lise ve üniversiteyi bitirerek meslek sahibi olabileceğini sanırım özetler nitelikte. Bunu yapabilirsin ama öncelikle kendine olan güvenini kazanman şans. Bir şeylerden korkarak hareket edersen maalesef istediğin hedefe ulaşamazsın. Korkularından vazgeçmeye çalış, büyük hedefler seçme bunun yerine ufak ama gerçekleştirilebilir hedefler belirleyerek yoluna devam etmeye çalışmalısın.

   Başarılarla dolu bir ömür geçirmen dileğiyle, bol şans.

   • çok sağlun çookk teşekkür ederimm söylediklerinizii elbette uyguliycam ama kendimi en çok kişisel yönden geliştirmek istiyorumm her kesin beni salak saf bilmesin istiyorum kaan beyy ben de artık bi yerden beni ezmeye çalışanlara fırsat vermek istemiyorumm ve bunu nasıl yapıcam bilmiyorumm

    • Merhaba Dilan,

     Sorunun cevabı gayet basit. Okuyarak, araştırarak, kurcalayarak, yeni sorulara cevaplar bularak bunu başarabilirsin. Kimse kimseden üstün değildir bunu unutma, herkesin bir bildiği ama aynı zamanda bir bilmediği vardır. Bilmemek değil öğrenmemek ayıp demiş büyükler, bence çok güzel söylemişler.

     Umarım hedeflerine ulaşabilir ve mutlu bir insan olabilirsin, hayat boyu bol şans.

 27. Merhabalar.Öncelikle nasıl başlıcağımı bilmiyorum ama yorumlarınızı okudum gerçekten hepsi çok güzel. 19 yaşındayım ama hiç arkadaş çevrem yok düzgün ve en büyük sorunumda çekingen bir yapıya sahip olmam.
  Sorunlar bende olduğunu biliyorum ama nerden başlıcağımı hiç bilmiyorum.İletişim konusunda çok zayıfım.Birisini gördüğümde hemen diyolaga giremiyorum yada ne dicem diye düşünüyorum.Aklımdan geçen cümleleri karşı tarafa aktaramıyorum, ve bende kendimi geliştirmek için nerden başlıcağımıda bilmiyorum yardım edermisiniz.? 🙂

  • Merhaba Sessiz,

   İletişim konusunda ben de çok iyi olduğumu söyleyemem. Bu konuda ciddi sıkıntılarım var. En azından konuşma anlamında problem yaşadığımı söyleyebilirim. Bu problemi ortadan kaldırmak istiyorsan biraz daha cesaretli olup kelimelerden korkmadan karşındaki kişiye bir şeyler anlatmaya çalışmalısın. Bu çoğu zaman tanıdığın biri olmalı çünkü ancak onunla konuşurken daha rahat olabilirsin. İletişim konusunda sana detaylı bir biçimde yardımcı olamayacağım için üzgünüm. Gerçekten iletişim konusunda kendini geliştirmek istiyorsan bu konuda profesyonel destek almayı düşünebilirsin. Yine de başkasına bir şey anlatamıyorum kısmından daha çok yavaş olarak olsa bile cümleleri kurmayı denemen gerekir. En azından benim düşüncelerim bu şekilde.

 28. Merhaba öncelikle sunu söylemek isterim ki normolde böyle bloglarda hic yorum yazmam ama bütüün soruları enn içten şekilde cevaplaman beni inanılmaz etkiledi. Asıl meseleme gelecek olursak ben ygs ye hazırlanmaktayım yani sadece lafta hazırlanıyorum öyle ahım şahım bi ders çalışmam yok çünkü kendi işimi kurmak istiyorum genç bir girişimci olmak istiyorum ve bu durum beni inanılmaz ikilemde bırakıyor. Hani imkan verilse dünyayı titreteceğim gibi düşünür ve hayal ederim her zamaniçin. Konudan konuya atlıyorum ama en sonda toparlayacağım şimdi zeki olduğumu kendimde düşünürüm etrafımdaki insanlarda söyler ama sanki hiçbir vasfım yok gibi yeteneğim yok gibi hissediyorum hal böyle olunca ne iş hayatına yönelebiliyorum ne sınava hazırlanabiliyorum tabi bide maddi korku var bi işe atılmak istesem enn azında bile belli bi bütce gerekli bunu temin etme ihtimalim yok denecek kadar azdır. Velhasıl kelam sizce kendimi geliştirmek daha doğrusu yeteneklerimi ilgi alanlarımı keşfetmek için ne yapmalı nasıl çalışmalıyım şimdiden teşekkürlerrr 🙂

  • Merhaba İsimsiz,

   Değerli yorumun için teşekkür ederim. Şu sıralar senin gibi sınava hazırlanan çoğu kişide aynı fikirler vardır. Girişimci olmak istemen güzel bir şey ama girişimcilik için bir kabiliyetinin olması gerekli yani tek başına akıl veya sermaye yeterli olacak gibi durmuyor. En geç lise yıllarında aslında kabiliyetlerini keşfetmiş olman gerekirdi. Bunu yapabilmek için sayısız farklı yol deneyebilirsin ama hangisinin sana fayda sağlayacağını doğrudan söyleyebilecek birisi değilim. Profesyonel destek almayı düşünebilirsin.

   Benim sana bir önerim olabilir tabi bunu önce kendin kabul etmelisin. Sınava hazırlanmaya başla, geç kaldığını falan düşünme ve iyi bir üniversitede girişimcilik okumaya çalış. Böylece hayalindeki işin bölümünü okumuş ve en azından gelecek yıllarda geçmişe pişmanlıkla bakmaktan biraz bile olsa uzaklaşmayı başarabilirsin.

   • Bunu yapabilmek için sayısız farklı yol deneyebilirsin” demişsiniz biraz açarmısınız nasıl yollar anlayamadım ve inanılmaz merak ettim 🙂

    • Tekrardan merhaba,

     Kabiliyetlerini keşfetmek için birçok farklı yola başvurabilecek olman sende bir heyecan oluşturduysa bunun için hazır olduğunu düşünebilirsin. Girişimci olmak istiyorsan girişimcilik konusunda başarılı insanların hikayelerini okumakla yola çıkabilirsin. Kabiliyetlerimi bilmiyorum, kabiliyetlerimi nasıl öğrenirim diye düşünüyorsan özet mahiyetinde aşağıda yazdıklarımı okuyabilirsin.

     Bir insanın sahip olduğu yetenekleri uzmanlar genellikle teknik ve kişisel olarak iki farklı kategoride ele alırlar. Teknik kabiliyetler, bir işi yapmayı başarabilmek için sahip olduğun bilgi ve beceri olarak açıklanabilir. Konumuz girişimcilik olduğu için onun özelinde örnek verebilirim, girişimci olmak istiyorsan risk yönetimi konusunda becerinin olması gerekir.

     Diğer taraftan iş alanları arasında kolayca geçiş yapmanı sağlayacak çeşitli kabiliyetler vardır. Girişimcilik üzerinden örnek verecek olursam problem çözme becerin varsa planlama becerinin olduğunu, planlama becerin varsa liderlik becerin olduğunu düşünebilirsin. Tabi bunların her birisi fazlasıyla birbiriyle ilintili olduğundan genelde kağıt üzerinde bağlantı kurulması mümkündür.

     Kişisel becerilerin ise buradaki temel konumuz. Kişisel beceriler görev bildiğin işleri yaparken gösterdiğin yaklaşımla ilgilidir. En başında bir şey anlamadığından eminim o nedenle örnek vermem çok daha doğru olacaktır. Baskı altında çalışmaktan rahatsızlık duymuyorsan bu aslında bir kabiliyettir. Çalışırken güven ortamının oluşmasını istiyorsan bu yine kabiliyettir. Hızlı öğrenen ve işe adaptasyon konusunda sıkıntı çekmiyorsan bu da bir kabiliyettir. Bir işi yaparken sadakati önemsiyorsan bu da bir kabiliyettir.

     Bilgi benden, incelemesi senden. Bence dürüst olacağına güveniyorsan her şeyi bir kağıda dökmeyi düşünebilirsin. Ben dürüst olamam abartırım diyorsan o zaman yakınında yer alan birilerinden destek almalısın.

 29. Kaan Bey bu siteye ilk kez girip baştan ortalara kadar bütün yorumları okudum ve başta birkaç şeyi size bildirmek istiyorum:
  Eğer duygularınızı tam olarak yerinde kontrol edebiliyorsanız bu durumdan ayrılmamak için elinizden geleni ki zaten az şey lazımdır, yapmalısınız; bu noktaya gelene kadar birçok şey öğreneceksiniz ve duygularla âlâkalı söylediğim durumdaysanız istediğiniz bilgiyi öğrenebilirsiniz hâttâ bu durumdayken düşünceleriniz tarzınızı oluşturacaktır,düşünmenin özünü bulacaksınız eğer duygularınızı tam olarak kontrol edebiliyorsanız.İstediğiniz konuda bilgi almanızın yanısıra örnek vereyim ki şunu da başarabilirsiniz:
  Meselâ 50 yıldır hiç koşmuyorsunuz,somun gibi yaşamıyorsunuz fakat çok da hareket etmiyorsunuz;sonra ihtiyacınız oldu,mesela birisi kovalıyor,kaçacaksınız ve eğer duygu kontrolünüz mükemmel,eksiksizse sizi bile şaşırtacak hızda koşabilirsiniz.Bu insanın gücüdür.İnsan her konuda uzman olabilir.Gerçekte de benim matematiğim,fen derslerim ve sözel derslerim çok iyidir ayrıca yorumlama ve anlayış gösterme yeteneğimi görmeniz lâzım fakat bu durumdan kibirli biri olduğumu değil bir şeyi öğretmek için elinden geleni yapmaya çalışan biri olduğumu düşünün.
  Genel sorunlarımız galibâ öğrencilerin.Buradan onlara da ders çıkarabilirim:
  Eğer dersleriniz umduğunuz gibi değilse de bunu şimdilik unutun,yönetim sistemi size bunu söylemese de siz bunu yapın ki yaptığınıza asla pişmân olmaz ve hiçbir şeyi kaybetmezsiniz:
  Eğer öğrencilik hayatınızda derslerden yüksek not almaya çalıştığınız için öğreniyorsanız yanlış davranıyorsunuzdur.Kenidinizi kontrol edebilmeye çalışın,örneklerimi kesinlikle okuyun:
  Bir arkadaşım vardı her şeye sinirlenen ve sinirlendiğinde “Allah’ım sabır ver “diyip diyip duruyordu ama ne fayda!Siz böyle olmayın ve yalnızca içinizde çözüm bulmaya çalışın.Aslında dediklerimi yaşayanlar çok iyi anlar ama siz de anlamaya çalışıp uygulamaya çalışın.Bilimsel açıklama ne demek anlayacaksınız.Tarih dersim kötü,bunu uzunca açıklamak istemiyorum çünkü gereksiz ama dilerseniz yazarım.”Bilimsel açıklamanın ne demek olduğunu anlayacaksınız” demiştim, bilim kadarıyla materyalizm bununla karıştırılabilecek bir şey ve karıştırmanızı istemem.
  Öğrenci arkadaşlarım siz de dilerseniz istediğiniz derste nasıl gelişeceğinizi söyleyebilirim.

  • Merhaba,

   Yorumunuz için çok teşekkür ederim. Yardıma ihtiyaç olan herkese yardımcı olabilmek için sorumluluk aldığınız için ayrıca teşekkür ederim. Yazdıklarınız önemli ve umarım her okuyan kendisine ait mesajı içerisinden almayı başarabilir.

 30. merhaba ben birinci sınıf üniversite öğrencisiyim biraz tembelim bundan sonra kitap okumaya çalışacağım ama nasıl nerden başlıyabılırım acaba yadımcı olabılırmısınız

  • Merhaba abduulsettar,

   Bu tür bir soru yönelttiğin için teşekkür ederim. Sitede bu konuda sana yardımcı olabilecek sayısız içerik bulunmaktadır. Menüden Okumaya Teşvik kısmına giderek veya aşağıda vermiş olduğum bağlantıya göz atarak sitede yer alanları okuyarak başlayabilirsin. Kitap okuma alışkanlığı hemen geliştirilebilecek bir şey değildir. Zaman ve kararlılık gerektirir. Bunu unutmamalısın.

   https://www.grisayfalar.com/okumaya-tesvik-taktikleri/

 31. Kendimde Óz guven eksikligi hissediyorm ve bunu nasil ne sekilde yenecem bilmiyorum.Ve kendimi asmak bazi seylerin snirda kalmasni istemiyorm daha fazlasni yapmak geliyor icimden ama yapamiyorm bana yardimci olurmusunuz?

 32. Kuralsız Hatun

  Merhaba kaan bey öncelikle size verdiğiniz bilgi ve yonlendirmeye çalıştığınız samimi mükemmel bilgileri bize yardımcı olmaya calistiginizdan dolayı çookkk teşekkür ederim.. sizin yazdiklariniz hepsinden daha onem kazandı benim nazarımda cunki inanılmaz bir ışık ve ilham kaynağı oldunuz bana.. anlayamadığım bir umut verdiniz 😊 sıra geldi benim problemime.. bende insanın ve benimde içinde yasadigim birtakım sorunların var tabiki ama hep gecistirerek yada kendimi oyalayarak üstünü ört pas ettim ama artık sınıra yaklaştığımi düşündüğüm için korktum ve yazmaya karar verdim.. Ben 28 yasindayim ama etrafımdaki herkese enaz 5/6 yas daha erken doğumlu olduğumu söyleyen başta yaşım ile takıntılı ve kendimimde bildiği asıl olan yaş ile değil beyin ve kisilikle karakteriyle insanın ne kadar önemli bir birey olduğunu bilen ama yinede kendi yaşıma takıntılı bir bireyim… Ben 4/5 yildir ailemden ayrı yaşıyorum ve hayatımı elimden geldigi kadar elit cercevesi icerisinde elit escort olarak kazanıyorum bir sürede yapmak zorundayım (birkaç yil) çünkü belli bir vasfım yok (düzenli spor yapmak ve arada kitap okumak disinda) ama bu olmayacağı anlamına gelmez farkındaydim hep ve siz bana bir umut ışığı oldunuz.. orta okulu bile bitiremedim ailemin beni yonlendirememesi sebebeiyle 😔 yonlendirilseysim okurdum inanıyorum fakat o gunden beri okuldan nefret de ediyorum çünkü çok fazla yetersiz olduğumu biliyorum. Suan itibari ile ilk okul konularini bile anlamazken suan okul lise ve benim icin ruya olan universite konularıni hiç anlamacagimin farkındayım rezil olmak istemiyorum ama bu eksikliğimide gerçekten çok fazlasiyla tamamlamak istiyorum.. ıngilizce kursuna gitmek istedim geçen sene ve gittimde ama hoca ve arkadaşlar hiç türkçe konuşmadığı için ben sinifi terk etmek zorunda kaldım utancımdan 😢 lütfen bana yardım edin ben kendimi okul olarak tahsil açısından geliştirmek istiyorum ama aşırı derecede yetersizim benim gibi okul anlaminda kör cahil biri nasıl okuyabilir? Nasıl beynime bilgi sigdirabilirim? Yardım edin lütfen….

  • Merhaba Kuralsız Hatun,

   Zor bir soru sorduğunu kabul etmem lazım. Ancak iyi tarafından bakalım en azından bir şeyler öğrenmeye çalışmışsın birisin. Bunun dışında kitap okuyan bir bireysin. Bu öğrenmeye kapalı olmadığın anlamına gelir. Haddime değil ancak sanırım senin korkuların ve beraberinde erteleme problemin var. Korktuğun için bir şeyleri yapmaktan çekindiğini düşünüyorum. Seni bir profesyonel gibi yönlendiremem, diğer yorumlarımda görebileceğin gibi kişiyi en iyi bu alanda tam anlamıyla eğitim almış kişiler anlayabilirler. Eğer kendini gerçekten çok çaresiz hissediyorsan kendine bir danışan bulmanı öneririm.

   Bireysel olarak neler yapabilirsin? İlk olarak neden korktuğunu veya daha kibar bir tabirle neden çekindiğini bulman gerekli. Yazdıklarından yola çıkarak şu tahlili yapabilirim. Sen bir yerde bulunduğunda o yerin minimum şartlarını karşılamayı arzu ediyorsun ve kendini oraya ait görmüyorsun. Eğitimsiz olmaktan rahatsızlık duymanın genel nedenlerinden birisinin de bu olduğunu düşünüyorum. Bunların hepsi çözülebilecek problemler ama gerçekten seni en iyi şekilde yönlendirecek birisine ihtiyacın var.

   Eğitim seviyeni yükseltmek istiyorsan ilk adım olarak bunun için gönüllü olman gerekmektedir. Lise seviyesinde açıktan lise, üniversite seviyesinde açıktan üniversite okuyabilirsin. Bunu yapacağım ama geçmişe yönelik hiçbir bilgim yok diyorsan ilkokul ve ortaokul düzeyinde eğitim kitapları alıp okuyabilirsin. Ancak yeniden ifade etmem gerekirse kitaplardan aradığın yönlendirmeyi bulamama ihtimalin var. Sıfırdan matematik, sıfırdan Türkçe, sıfırdan tarih, sıfırdan coğrafya yani temel bilimler konusunda sana sıfırdan bilgileri sunabilecek her türlü kitabı değerlendirebilirsin.

   Bu konuda tavsiyem öncelikli ilerlemeye çalışmak olacaktır. İlk olarak Türkçe bilgini, daha sonra matematik bilgini, ardından tarih, sonra coğrafya, daha sonra fen bilimleri bilgilerinin temelini atmalısın. Başlangıçta aşırı düzeyde kendine yüklenirsen bu işin üstesinden gelemezsin. Yavaş yavaş, adım adım, öğrene öğrene ilerlemek temel prensibin olmalıdır.

   Umarım yazdıklarım sana yardımcı olabilecek düzeydedir. Ne zaman bilgi almak istersen yorum yapabilirsin. Hayatında başarılar dilerim.

   • Kuralsız Hatun

    Merhaba kaan bey öncelikle yine güzel bilgilerinizi benden esirgemediginiz icin çok teşekkürler 😌
    Yorumunuzu okurken
    “yok artık! Resmen beni tanıyor gibi” demedim desem yalan olur..
    Önerilerinizi büyük dikkatle dinleyip bugün kendim için sıfırdan eğitim alabilecegim kitaplar için ise koyulacagimi belirteyim..
    Parlak onerilerinizle büyük bir zaman diliminde ihtiyacım olucak ve sizi umarım sıkmadan biktirmadan kendim için nekadar ne yapabilirimi en iyi derecede uygularım.. iyi çalışmalar ☺

    • Merhaba Kuralsız Hatun,

     Umarım çabaların sonuç verir. Ömrüm yettiğince buralarda olacağım. Ne zaman istersen gelip bir şeyler sorabilirsin. Eğer yardım edebileceğim bir konu ise yardımcı olmaya çalışırım. Bol şans diliyorum, iyi ve çok çalışmalar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ücretsiz e-Kitabını Almayı Unutma!

Zamanında Vazgeçmeli adını taşıyan e-Kitabımı ücretsiz olarak okuyabilirsin!