İnsan Kendini Nasıl Geliştirir?

Kaan Karadeniz

26 yaşındayım. Yüksek lisans öğrenimini "Bilgi ve Belge Yönetimi" bölümünde sürdürmekteyim. İki farklı oyun sitesinde içerik yöneticiliği, bir sitede içerik danışmanlığı yapmaktayım. Başarının çaba ile doğru orantılı olduğuna inanırım.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

184 Cevaplar

 1. SEDA dedi ki:

  KAAN BEY MERHABA SİZİNLEEMAIL UZERINDE ULAŞABILIRMIYIM YAZIŞMALARINIZI OKUDUM GERCEKTEN AYDINLATICI FERAHLATICI BANA YARDIMCI OLURMSN?

 2. Liseli dedi ki:

  Merhaba kaan bey.
  Ben bir Sbl de okuyorum.Fakat hangi mesleği seçmem gerektiği hakkında kararsızım hukuk okuyup işsiz kalmaktan korkuyorum .her yer bakkal dükkanı gibi hukuk bürosu dolu. Psikoloji okusam diğer mail de anlattığım gibi küçük ve bir lise ortamında yaşayabilrcegim ergen olaylarında bile kendime çözüm yolu bulmakta ve kendime alternatif üretmek te zorlanıp bi de yetmiyor gibi en ufak şeyde moralimi bozan biriyim. Nasıl psikolog olacağım. Tıp okusam okul değiştirmem gerek sayısalcı yapabilecek miyim okula arkadaşlara alışma aslı da ben alışırım. Ama ne zaman okul değiştiriyim ve ya Sbl de kalsam mı kalıp ne okusam ya da 11 de değiştirip daha yüksek bir okulda daha iyi bir hukuk mu kazanmaya çalışsam aslında ben çok kitap okurum , yazmayı severim , gerekir se deli gibi çalışma azmim var ama bana bir yol lazım hangi yolda ilerlediğimi bilmezsem ben sıkıntılara katlanamam , zorlukları aşamam bu yüzden de mutlu olamam ben mutlu olmazsam hiç bir şey yapamam bana yolumu bulmada yardımcı olursanız beni yönlendirmekle kalmaz mutlu da edersiniz o zaman benim fikrim oluşmaya başlar ve ben mutlu olur.Her engelı aşarım ve siz de benim gibi bir.liseli ergeni geleçegin topluma faydalı bir genci olmamı sağlarsınız.
  Eğer çok konuşup sizi bunalttıysam kusura bakmayın. Fikirleriniz çok aydınlatıcı ve yol gösterici her şey için çok teşekkürler 😆😕😕😉😆😊😃😊☺

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba,

   Bir önceki mesajımda yazmış olduklarım bu mesajın için de geçerli. Sana benim yol göstermem pek mümkün değil çünkü seni çok yakından tanımıyorum. Mutlaka rehberlik öğretmeni ile iletişim kurmalısın. Eğer o yoksa ailene bu konuyu açmalısın veya varsa yakın gördüğün aile bireyleriyle -akrabalarla- bu konuyu masaya yatırmaya çalışmalısın. Henüz yolun başındasın, bu dönemlerde kafanın bu kadar dağınık olması ve kararsız kalman çok doğal bir durum. Erkenden bir hedef belirleyip onun peşinden gitmek istemen de güzel bir şey. Bunlara hiçbir şekilde itirazım olamaz ama benden istediğin yardım neredeyse imkansızı başarmam anlamına gelir. İletişim kurman gereken doğru kişileri söylediğimi zannediyorum. Farklı konularda yardıma ihtiyacın olursa her zaman buralardayım ama şimdilik elimden maalesef bu kadar.

 3. Liseli dedi ki:

  Merhaba kaan bey.
  Bu soruları burda sormam saçma oluyor mu bilmiyorum ama fikirleriniz gerçekten aydınlatıcı ve rahatlatıcı bu yüzden size danışmak istedim.
  Ben dediğim gibi bir Sbl de okuyorum ama hala bir meslek seçemiyorum. Sbl olduğu için hukuk olur veya psikoloji okurum diyorum ama hukuk okuyup işsiz kalmak istemiyorum.her yer bakkal dükkanı gibi hukuk bürosu dolu.psikoloji ise ben az öncede anlattığım gibi küçük bir olayda kendimi sıkan biriyim eğer psikoloji okursam en başta kendimin rahat kafalı biri olmam gerekmez mi? Okul değiştirip sayısaldan Tıp okudum desen sayısalı yapabilir miyim daha lise 1 de bile değilim hazırlığın bu yüzden hangi alanda iyiyim sayısal mi sözel mi bilemiyorum..Ama en önemlisi kaliteli insanların yanında iyi bir meslekle kaliteli ve elit bir hayat yaşamak istiyorum bu yüzden de çok kitap okuyup kendimi her alanda geliştirme ye çalışıyorum. Sbl ye gitmemin bir sebebi de ingilizce için bana meslek hayatımda nasıl bir yol çizmek gerektiği ve lise hayatımda nasıl davranmalı, nasıl kendimi geliştirmem hakkında bilgi verirseniz çok mutlu olurum.
  Eğer bu kadar uzun yazıp sizi sıktıysam kusura bakmayın.

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba,

   Meslek seçimi konusunda seni yönlendirebilecek doğru kişi değilim. Okulunda rehberlik öğretmeni varsa ona danışman gerekir. Tüm yazdıklarını bir araya getirirsem karşıma dağınık bir insan portresi çıktığını ifade edebilirim. Bunun doğruluk payı nedir veya ne değildir emin değilim ama öncelikle elindeki seçenekleri azaltmaya çalışmalısın. Sayısal, sözel, dil, eşit ağırlık artık hangisinde aradığın meslekler varsa ona yoğunlaşmak zorundasın. Fakat öncelikle rehberlik öğretmenine bu konuyu açmalı ve onun ailenle görüşmesini sağlayarak kendine bir yol haritası çizmelisin. Sonra devamı bir şekilde gelecektir.

 4. Liseli dedi ki:

  Merhaba kaan bey .
  Ben şuan da bir Sbl de hazırlık okuyorum.
  Kitap okuyorum , araştırma yapıyorum , arkadaşlarımla vakit geçirmeyi çok severim fakat ben kafa dengim bir insan bulamıyorum okula başladığım ilk zamanlar okul değiştirmeyi planladığım için arkadaşları pek önemsemedim hani zaten geçici şimdilik bir arkadaşın olsun gibi biriyle takıldım .ama ben aynı okulda kaldım ve o arkadaşım pek bana göre değil. Yeni bir grubum olsun istiyorum fakat herkes artık bütünleştin bir yere sonradan dahil olmakta pek olmuyor.aslında ortada pek büyük bir sorun yok sınıftaki herkesle çok iyi anlaşıyorum ama yanımdaki arkadaşımla eğlenmiyorum ve ya gülecek bir konu bulamıyorum onu kendimden uzaklaştırım diyorum başka biriyle takılıyım diyorum o başkasına gidebilir ve ben yalnız kalmaktan korkuyorum. Biraz da liseli olma ergen olma karar vermemi engelliyor kararsız kalıyorum. Ne yapmalıyım.

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba,

   Birisiyle arkadaş olmak istediğinde karşılık bulamaman durumunda ilerleme kaydetmeyi başaramazsın. Buna ek olarak pazardan meyve alır gibi arkadaş seçmen pek mümkün değildir. Şu an kendine uzak gördüğün arkadaş gruplarına dahil olarak onlarla vakit geçirmeyi düşünmen gerekir. Belki içlerinden birisi veya birkaçıyla konuşabileceğin ortak konulara sahip olabilir ve onlarla daha fazla iletişim kurarak arkadaşlık seviyeni güçlendirme fırsatını elde edersin.

   Bu konuyu bir sorun olarak görmüyor olabilirsin ama yalnız kalmaktan ürküyorsan bu senin için büyük bir problem demektir. Sana yakınlaşmaya çalışan kişilerle konuşacak bir şeylerin yoksa zaten onlarla arkadaşlık etmenin bir anlamı yok demektir. Yalnız kalmaktan korkuyor olsan dahi insanların vakitlerini almamalısın. Sen bir şekilde yol veririm diye düşündüğün kişiyi önemsemiyor olabilirsin ama bir de karşıdaki kişinin penceresinden olaya bakmalısın. O seni gereğinden fazla önemsiyor ve seni vazgeçilmez bir arkadaş olarak görüyor olabilir. Ben ona biraz zaman tanımanı öneririm ama yine olmuyorsa kendine farklı arkadaşlar edinmeye çalışman gerektiğini söyleyebilirim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ücretsiz e-Kitabını Almayı Unutma!

Zamanında Vazgeçmeli adını taşıyan e-Kitabımı ücretsiz olarak okuyabilirsin!