İnsan kendini nasıl geliştirir?

Kaan Karadeniz

26 yaşındayım. Yüksek lisans öğrenimini "Bilgi ve Belge Yönetimi" bölümünde sürdürmekteyim. İki farklı oyun sitesinde içerik yöneticiliği, bir sitede içerik danışmanlığı yapmaktayım. Başarının çaba ile doğru orantılı olduğuna inanırım.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

289 Cevaplar

 1. aslı dedi ki:

  öncelikle iyi günler. yazmak hiç aklımdan bile geçmezdi ama okudugum yorumlardan sonra gerçekten bunları yaşayan bir ben değilmişim diyerekten sebepsizce mutlu oldum hüzünlü bir şeye. bu durum insanı gerçekten sersemleştiriyor. üniversiteye bir sene geç başladım simdiyse ikinci sınıftayım. ve aklım basıma yeni geldi diyebilirim. benim en büyük arzum küçüklüğümden beri hep bir alanda yükselmekti. ve kendiminde daha çok yetenek konusunda hırslandırabiliyorum gerek spor olsun gerek resim. bunlara eğilimim küçüklükten beri var. fakat ailem bu alanlara yönelmemi istemeyince ve ben de o zaman nasılsa izin vermeyecekler diyerek istegimi tam olarak belli edememistim bile onlara. şimdi hayalim olmayan bir bölüm ve hayatı çok durağan olan bir şehirde ailemden uzakta okuyorum. yapabileceğim sınırlı faaliyetler var. yapacak bir şey bulamamaktan uyuduğum zamanları biliyorum. ve kaybettigim iki senem oldugunu düşünüyorum artık. daha önemli işlerle uğraşmak istiyorum fakat destekçi bulamadığım için yanımda da, kafamda bir plan oturtamıyorum. belki de bahanemdir bu destekci bulamamak ama önemli yerlere gelmek istiyorum önemli işlerle uğraşmak istiyorum yani hayatımın bos yere akıp geçmesini değil dolu insanlarla bir arada olmasını kendimi herkese ve en çok da kendime kanıtlamak istiyorum. ama yaptığın ne var desen hiçbir şey. nerden baslayacagımı bilmiyorum her gün kafama farklı bir plan yatıyor ona karar veriyorum ve ertesi gün bambaska. sürekli sevdigim kisilerden uzağım ailem sevgilim bunların olmayısı benim gücümü hep kırıyor. sürekli kafamı oyalıyor sıkıntılarıyla sorunumu tam olarak bulamıyorum ama hissettigim bir çemberin içinde bir başıma tıkalı kalmak gibi. yardımcı olabilirseniz iletişimde kalmak isterim

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba,

   Hayatta yaptığınız yanlış tercihlerin getirisiyle boğuşmakta olduğunuzu düşünüyorum. Üniversitede istediğiniz bir bölüme gitmemek gibi. Bu konuda sizi sorumlu tutmam doğru olmayacak çünkü her zamanki gibi aileler “biz en iyisini biliriz” diyerek size baskı kurmuşlardır. Şimdi onlardan uzakta yaşıyorken kendinizi daha özgür hissediyorsunuz ama yine alacağınız kararların onların süzgecinden geçemeyeceğini düşünüyorsunuz. Bunu düşünmeseniz sanırım çoktan harekete geçmiş olurdunuz. Sizin için en büyük engel yapacaklarınızın ailenizin onayından geçecek olmasıdır. Bunu yanlış bir şey olarak ifade etmiyorum. Elbette bir genç birey için ailesinden alacağı onay çok önemlidir. Sadece onlarla konuşup yapmak istediklerinizi anlatmalısınız. Aksi taktirde zaman aleyhinize işlemeye devam edecektir. Hiçbir şey için geç kalmış değilsiniz. Böyle bir düşünceye sahipseniz bunu kafanızdan silmeniz çok daha doğru olacaktır.

  • Anıl Karadağ dedi ki:

   Aynı sorunların daha ağır dönemlerini yaşadım.Yardımcı olmak isterim isterseniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir