Neye ihtiyacım olduğunu ve ne istediğimi nasıl anlarım?

N

Ne istediğimi nasıl anlarım? Bugüne kadar yazmış olduğum sayısız yazıya yapılan yorumların tamamını bir araya getirsem ve hepsinin ortak paydasını bulmaya çalışsam önüme bu sorunun çıkacağından eminim. Zaman zaman birçoğumuz hayattan ne istediğimizi ve neye ihtiyacımız olduğunu düşünürüz. Fakat çok azımız bu soruya cevap bulmak için çaba gösteririz.

Hayatta ne istediğini ve neye ihtiyacı olduğunu bilen insanın diğerlerinden en önemli farkı bu soruya cevap verebilmiş olmaktır. Bu bencillik ile karıştırılmamalıdır. Bu soru kesinlikle bir bencillik ibaresi değildir. Aksine hayatı anlamlandırmak için en basit çabalardan bir tanesidir.

Ne istediğimi ve neye ihtiyacım olduğunu nasıl anlarım?

Üzerinde düşündüğün bu sorunun birden bire ortaya çıktığını düşünüyorsan elbette yanılıyorsun. Bir yerden sonra ne istediğimi nasıl anlarım, bulurum veya keşfederim diye kendine sorular soruyorsan artık bir şeylerden sıkılmış olmalısın. İşte bu sıkıldığın durum hayatını başkalarının beklentilerine göre şekillendirmekten başka bir şey değildir. Alexandra Baker tarafından sunulan ve uygulaması son derece basit olan adımlarla bu sorulara cevap bulabilirsin.

  1. Ne istediğini keşfetmelisin. Aslında bu keşif için çaba gösterdiğinin farkındayım ama bu seni yönlendirecek olan durumdur. Kendini bildiğin sürece başkasının seni yönlendirmesine izin vermezsin. Her zaman kendi duruşunu korumayı başarabilir ve istediğin şeyi elde etme için çaba gösterirsin.
  2. İsteklerini ön planda tutmalısın. Birisinden yaptıklarına saygı duymasını beklersen veya takdir edilmeyi istersen mutlu edilmeyi bekliyorsun demektir. Ancak onlara ne istediğini ve ne ihtiyacın olduğunu söylersen kendi kendini mutlu edebilirsin.
  3. Layık olduklarının değil isteklerinin sözünü dinlemelisin. Bu kritere bağlı kalmaya çalışırsan mükemmel bir değişim adımı atmış olursun. Hayatta layık oldukların ile uğraşmayı bir kenara bırakıp isteklerinin peşinden gitmeye çalışmalısın. Böylece hayatta ıskalamış olduğun mutluluğu daha kolay bir biçimde yakalayabilirsin.

Ne istediğini keşfetme zamanı

Bu kısım kafanı çok fazla karıştırmamalıdır. Hayatta ne istediğini bilmek ile rastgele yaşamak arasında büyük bir farklılık vardır. Ne istediğini bilirsen yönlendirmelere olabildiğince kapalı olursun ve yapmış olduğun planlar doğrultusunda hedefine doğru ilerlemek çok daha kolay olur. Bu nedenle ilk olarak ne istediğini ve neye ihtiyacın olduğunu belirlemeyi denemelisin.

Hayat boyunca zaman zaman benzer manzara ile karşı karşıya kalırsın. Aklında bir şey varken birisi çıkıp aklına girip fikrinin değişmesine neden olabilir. İşte bu noktada devreye isteğin ve ihtiyacın girmelidir. İsteklerin ve ihtiyaçların konusunda kendine hakimsen başkasının seni yönlendirmesi neredeyse imkansız bir hal alacaktır.

İsteklerini ön planda tutmalısın

Yaptıkların için başkalarından onay almaya ihtiyaç duyarsan başkası tarafından mutlu edilmek istiyorsun demektir. Ancak başkalarına yapacaklarından söz ediyorsan kendini mutlu etmek istiyorsun demektir. Bunu temel bir kural gibi görmeli ve isteklerini ön planda tutmaya çalışmalısın. Bir bakıma isteklerin ile iletişimini daha sıkı tutmalısın.

Bir arkadaşın ne kadar yakının olursa olsun senden bir şey istiyorsa ve sen yapmak istemiyorsan ona hayır diyebilmelisin. Belki arkadaşlığın yapısına ters gibi gözükebilir ama sırf o istiyor diye bir şeyi yapmayı kabul edersen hayat boyunca ne istediğini bilemezsin. Dolayısıyla ne istediğini bilen biri olmak senin için hayalden başka bir şey olmayacaktır.

İsteklerinin sesine kulak vermelisin

Bunu başardığın zaman gerçekten bu hayatta ne istediğini bilen bir insan olabilirsin. Çoğu zaman ne yaparsak yapalım layık olmadığımız sonucu aldığımızı düşünürüz. Bunun asıl sebebi rastgele yaşıyor olmamızdır. Eğer bir şeyi hedef haline getirip onu elde edersek söz konusu şeyin kendimize layık olmadığını düşünmemiz söz konusu olmayacaktır.

Genel olarak isteklerinin sesine kulak vermeden hareket eden kişiler ne yaparlarsa yapsınlar mutlu olmayı başaramazlar. Hep daha iyisine layık olduklarını düşünüp dururlar. İsteklerinin sesine kulak verirsen buna engel olmayı başarabilirsin. Üstelik bu tür düşüncelere sahip olmana neden olan öz güven problemini de aşman söz konusu olabilir.

https://www.grisayfalar.com/ozguven-nasil-kazanilir-gelistirilir/

Hayatta ne istediğini bilen birisi olabilmek gerçekten önemlidir. Bunu başarmak istiyorsan isteklerinin peşinden gidebilen bir insan olman gerekir. Başkalarının standartlarına ayak uydurmak için çaba göstermek yerine belirlediğin hedefler için çaba göstermeye çalışırsan senin için çok daha doğru olacaktır. Bu şekilde hareket etmen durumunda neye ihtiyacım olduğunu ve ne istediğimi nasıl anlarım sorusuna bir cevap bulabilirsin.

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

2 Yorum

Yorum yapıp katkı sağla...

  • Merhaba yazınızı kızımla beraber okuduk çok doğru umarım bu okuduklarımızla kendini keşfetmeyi ve nasıl bir yön çizeceğine kendisi karar verir sizin bu yazılarınızla kendini keşfedeceğine inanıyorum inşallah kendi de her şeyin farkına varır ve hayata dört elle sarılır çok güzel dile getirmişsiniz ellerinize sağlık insan kendini keşfetmeli derken mücadeleyi elden bırakmamalı çok teşekkürler bilinçlenmeye devam edeceğiz aydınlık günlere başarılar