Başarısızlık hissiyle nasıl başa çıkabilirim?

B

Başarısızlık hissiyle nasıl başa çıkabilirim? Soruyu doğru sorduğuma inanıyorum çünkü pek çok zaman her birey kendini bu tür bir çıkmazın içerisinde görebilir. Klasik olacak belki ama bu hisse sahip olmak işin en kolayıdır çünkü her insan hep gidebileceği en kolay yolu seçer. Bir işi başaramamış olmaktan sonra seçilecek olan en kolay yol da budur.

Çok fazla vaktini almak gibi bir niyetim yok. Sadece başarısızlık hissinin doğal bir durum olduğunu anlatmaya çalışacağım. Sonrasında kendiliğinden harekete geçmeye ikna olacağına inanıyorum. Buna ihtiyacın var çünkü başarısızlık hissiyle hayatını meşgul edip üstüne aynı hayattan verimlilik beklemek pek doğru değil.

Başarısızlık hissiyle nasıl mücadele edebilirim?

Başarısızlığın üstesinden gelmek için püf nokta yeniden başlamaktır. Yeniden başlamak için ise önce bulunduğun ruh halinden kurtulmalısın. Başarısızlık hissini bir kenara bırakmayı öğrenerek ilk adımı atabilirsin. Kabul, bir işte başarısız olmuşsan kendine yüklenmeyi tercih edebilirsin ama bu yüklenmeyi aşırıya kaçırdığın zaman eline geçecek tek şey bol bol başarısızlık korkusu olacaktır. Gerçekçi davranıp sonu başarısızlığa çıkmayacak bir plan oluşturmayı denemek zorundasın.

 1. Hayal kırıklığından sıyrılmayı denemelisin. Başarısız hissini yenmenin ilk yolu yaşadığın hayal kırıklığından kurtulmaktır. Kolay bir iş olmayacaktır ama aşağıda ilgili başlıkta paylaştığım bilgileri okuduktan sonra belki kendine doğru bir yol bulabilirsin.
 2. Başarısızlık dışında farklı şeyler düşünmeye çalışmalısın. Bir kez başarısız olduysan yine yeniden başarısız olacağını düşünüyor olabilirsin. Böyle bir şeyin söz konusu olmayacağını bilmeni isterim. Evet, bir kez başarısız oldun ama hatalarından ders çıkartıp yeniden denemeye çalışabilirsin.
 3. Yeniden denemeye başlamalısın. Bu başlıkta bulacağın bilgiler seni her neyi başarmak istiyorsan o konuda yeniden denemeye teşvik edecektir. Burada en önemli unsurun gerçekçi olmak olduğunu unutmamalısın. Yoksa sonuç yeniden hüsran olur.

Hayal kırıklıklarından nasıl sıyrılabilirim?

Başarısızlık hissini yenmek istiyorsan önerebileceğim ilk adımdır. Önce yaşadığın hayal kırıklığını üzerinden atmalısın ve sonra gerisini düşünmelisin. Çünkü bununla yaşamayı seçersen atacağın her yeni adımda aynı hayal kırıklığını yaşayacağını düşünür ve kendini geri çekersin. Bunun yaşanmasına izin vermemeni öneririm.

 • Başarısız olduğun zaman suda ortaya çıkan baloncuklar gibi pek çok olumsuz duygu ortaya çıkmaya başlar. Bunun sebebi duyduğun aşırı sorumluluktur. Korku, endişe, hayal kırıklığı, mutsuzluk ve umutsuzluk gibi pek çok duyguyla aynı anda başa çıkman gerekebilir. Zor olduğunu kabul ediyorum ama önceliğini her zaman bu duyguları anlamaya vermelisin. Onları anladıktan sonra yaşadığın olumsuz duyguları tek tek ortadan kaldırabilirsin.
 • Başarısızlık sonrası ortaya çıkan durumu kabullenmeyi denemelisin. Bu aslında herkesin aklına gelir fakat akıllara gelmeyen tek şey ilerlemek için kabullenmenin zorunlu olmasıdır. Yaşadıklarını kabullenmeyi tercih etmezsen sürekli olarak kendini veya bir başkasını suçlarsın. Hiçbir zaman ileriye doğru adım atamaz ve durmadan yerinde sayarsın.

Başarısızlık dışında nasıl farklı şeyler düşünebilirim?

Başarısız olduysan sürekli bunu düşünmek kendine yapacağın en büyük kötülüklerden birisidir. Başarısız olmuş olabilirsin ama günün sonunda kaybeden taraf olmayı seçmek doğru değildir. Daha fazla olumlu düşünmeye çalışmalı ve bu işin üstesinden gelebileceğine inanmalısın. Sonrası çorap söküğü gibi gelecektir.

 • Olumlu düşünmeye alışmalısın. Kişisel gelişimin yapı taşı olarak görülür ve pek çok kişi bu cümleden nefret eder. Herkesi bir nebze anlamak lazım çünkü sürekli aynı telkini duyup altının boş bırakılması buna sebebiyet vermiştir. Başarısızlık olumsuz bir düşüncedir ve tamamen olumlu hale dönüştürülemez ama bakış açısı değiştirilebilir. “Bu işi asla yapamam.” demek yerine “Hatalarımdan ders çıkartıp tekrar deneyip başarılı olabilirim.” demek gerekir.
 • Olumsuz düşünceleri imha etmelisin. Olumlu düşünmeye çalıştığın müddetçe karşına hep bir olumsuz düşünce çıkacaktır. İşte yapman gereken bu olumsuz düşünceleri imha etmektir. Kendini suçlamayı bir kenara bırakmalısın çünkü hiçbir faydası olmayacaktır. Kendini beceriksiz görmeyi bir kenara bırakmalısın çünkü hayatta öğrenecek çok daha fazla şey vardır. Daha pek çok şey sayabilirim ama beni anladığına inanıyorum.
 • Sürekli başarısızlığı düşünmemelisin. Başarısız olduğunda yapacağın ilk şeylerden birisidir. Her seferinde başarısız olduğunu düşünmek, tekrar düşünmek ve yeniden düşünmek. Hiç durmadan başarısızlığını düşünebilirsin. En kötü senaryoları hayal edebilirsin, en kötü anları gözünün önüne getirebilirsin. Ancak sonucu bu şekilde değiştiremeyeceğin aklına gelmez. Sonucu değiştirmenin tek yolu ayağa kalkıp yeniden denemektir.

Başarısız oldum ama yeniden denemek istiyorum, neler yapabilirim?

Bunu düşünmeye başladıysan eğer senin adına sevindim. Artık doğru yoldasın, ilerlemen için sadece biraz daha cesarete ve uygulanabilir bir plana ihtiyacın olacak. Başarısızlığı başarıya dönüştürmenin kıyısında olduğunu kabul etmeyi deneyebilirsin. Her şey yazdığım gibi basit olmayacak ama eğer doğru adımlar atarsan bu zorlu görevin üstesinden gelebilirsin.

 • Neyi başarmak istiyordun ve neden başarısız oldun bunu düşünmelisin. Bir yerde bir eksik, bir hata veya bir yanlış olmuş olmalı ki sen şu an başarısız olduğun için bu satırları okuyorsun. Öyleyse yeniden deneyebilmek için ilk iş seni başarısızlığa iten yaptığın hatayı veya yanlışı tespit etmek olmalıdır. Hatta bu konuda yakın dostlarından yardım dahi alabilirsin.
 • Gerçekçi hedeflerle yola çıkmalısın. Bu son cümleye çok iyi bak çünkü bunu yapmazsan yine hayal kırıklığı yaşarsın. Eğer başarısız olmanın nedeni bir işte yetersiz olman ise kendini geliştirmeden asla aynı işi yapmaya çalışmamalısın. Gerçekçi olmak zorundasın, gerçekçi ama uzun vadeli hedefler seçmelisin. Seçtiğin uzun vadeli hedeflerin altını kısa ve orta vadeli daha ufak hedeflerle doldurarak mükemmel bir yol haritasına sahip olabilirsin.
 • Hayal et, gerçekleşsin. Aslında her şey bu cümlede gizli. Gerçekçi hedefler seçebilirsin ama onların gerçekleştiğini hayal etmediğin sürece başarılı olamazsın. O hayal uğruna çabalarken bir anda kendini istediğin konumda, istediğin hedefi yerine getirmiş bir biçimde bulabilirsin. Bunun için yerine getirmek istediğin hedeflerin gerçek olduğunu hayal etmelisin.
 • Harekete geçmek için doğru yolu bulmaya çalışmalısın. Bir hedefe doğru ilerlemenin çeşitli yolları olabilir ama sen kendine en uygun olanı saptamayı ilke haline dönüştürmelisin. Yeni planını uygulamaya koyabilmek için yeterli enerjiye, motivasyona ve güce sahip olup olmadığını düşünmelisin.
 • Artık harekete geçebilirsin. Buraya kadar okuduğun her şeyi yapabileceğine inanıyorsan yeniden denemek için yola çıkabilirsin. Asla geriye doğru bakıp başarısız olduğunu aklına getirmemeli, her zaman ileriye bakıp başarılı olabileceğini hayal etmelisin. Buna fazlasıyla ihtiyacın olacaktır.

Başarısızlığı yenebilmek için hangi alışkanlıklara sahip olmam gerekir?

Başarısızlığı yenmek istiyorsan yukarıdakilere ek olarak aşağıda paylaştığım bilgilere dikkat etmeyi düşünebilirsin. Bu alışkanlıklar veya nitelikler Positivity Blog yazarı Henrik Edberg tarafından paylaşılan bilgileri kapsamaktadır. Önceki başlıklarda yer alan bilgileri tamamladıkları ve faydalı olduklarını düşündüğüm için ek olarak burada yer vermek istedim.

 • Başarısız olduğun zaman mutlaka bir aksilik olduğuna inanmalısın. Başarısız olabilirsin ama bu gelecekte yine başarısız olacağın anlamına gelmez. Sahip olman gereken en büyük alışkanlık her zaman ileriye doğru bakmaktır. Bugün başarısızsan bir sonraki denemede başarılı olabilirsin. Bu senin elinde olan bir şey ve bunu istersen yapabilirsin.
 • Yapıcı olmayı denemelisin. Her zaman, hayatının her alanında durumlara hep yapıcı yaklaşmalısın. Başarısız olduğunda öğrenebileceklerini düşünmelisin. Öğrenip kendine neler katabileceğini ve bir sonraki denemede aynı hataları yapmamak için nasıl bir çaba göstereceğini belirlemelisin. Böylece her şey çok daha güzel olacaktır.
 • Başarısızlık olmadan başarı olmaz. Mükemmel bir öneri ve sahip olunması gereken ideal bir düşüncedir. Hayatta hangi konuda çok başarısız olursan eninde sonunda o konuda başarılı olabilirsin. Tabi bunun için yaptıklarından hep ders çıkarmalısın, çaba göstermelisin ve gelişimine sadık kalmalısın.
 • Yaşadığın duyguları içinde tutmamayı öğrenmelisin. Başarısızlık durumunda çeşitli duygularla uğraşmak durumunda kalacağını daha önce ifade etmiştim. Bu duyguları içinde biriktirmeyi seçersen eğer hiçbir şekilde düz yolda dahi ilerlemeyi beceremezsin. Bunun sebebi ise duyguların üzerinde yapacağı ağırlıktır. Bu ağırlıklarla hareket etmenin kolay olmadığını tahmin ediyor olmalısın.
 • İletişimini her zaman güçlü tutmalısın. İletişim, hissiyatla gelen uğraşlarla mücadele etme konusunda paha biçilemez bir niteliktir. İletişimin güçlü olursa yaşadığın problemler konusunda başkalarından yardım alabilir, dertlerini onlarla paylaşabilirsin. Kendine motivasyon kaynağı bile bulabilirsin. Örneğin bu yazıyı yazmak bana nasip oldu ama okuduktan sonra başarılı olmak için ihtiyaç duyduğun motivasyonu elde edebilirsin.
 • Başarılı olmak için yeniden denemek istiyorsan kendine olan güvenini yükseltmelisin. Bu konuda yapabileceklerini kendine güven kazanmak ile ilgili yazdığım yazıdan daha detaylı bir biçimde inceleyebilirsin. Kendine güvenin yoksa eğer tekrar denemek için kendini ikna etmekte epey zor anlar yaşayabilirsin.

İnsan kendine güvenini nasıl kazanır?

Başarısız olduğumda neler öğrenebilirim?

İnsanları başarısız olduklarına üzülmeme konusunda ikna etmek çok güçtür. Başarısızlıkla sonuçlanan her olayın ardında aslında yeni başarılar gizlidir. Fakat başarısızlığı tattıktan sonra bunu görmek her insan için çok kolay olmaz. Becomming Minimalst yazarı Joshua Becker bu konuda yaptığı derlemede pek çok kazanıma yer vermiştir.

 • Başarısızlığın kaçınılmaz olduğunu öğrenirsin. Bir başarısızlıktan çıkaracağın en doğru derslerden birisi budur. Her ne yapıyorsan yap doğrusunu öğrenene kadar yanlış yapmaya devam edersin. Doğruyu öğrendiğinde ise başarısızlığı başarıya dönüştürebilirsin.
 • Başarısızlığın kaynağını uzakta aramaya son verirsin. Hayatında gerçekleşmiş olan her başarısızlığın bir sorumlusu vardır. Bu sorumlu senden başkası değildir. Yukarıda belirttiğim adımları takip etmen durumunda bunu kendin de öğrenebilirsin.
 • Eksikliklerini giderme fırsatını elde edersin. Hiç kuşkusuz başarısızlığın sana öğreteceği en önemli şeylerden birisidir. Başarısız olursan bir eksiğin veya bir yanlışın var demektir. Bunu saptamak için elde ettiğin bu fırsatı geri çevirmemelisin.
 • İletişim niteliğinin daha güçlü olması söz konusudur. Yapabileceğin en iyi şeylerden birisi kısmen budur. Başarısız olursan hissettiğin duyguyu başkasıyla paylaşırsın ve yardım istersin. Bazen bir arkadaşın yardımına koşar, bazen ailenden birisi, bazen ise hiç tanımadığın ama sözüne güvenmek istediğin birisi. Elbet hayat karşına bir yardımcı çıkaracaktır. Böylece iletişim niteliğini güçlendirmiş olacaksın.

Başarısızlık hissiyle başa çıkmak için bu bilgilerin işine yarayacağını umut ediyorum. Başarısız olsan bile kendinden umudu kesmen doğru değildir. Her zaman yeni bir fırsat elde edebilme şansın vardır. Önemli olan başarısızlığın doğal bir sonuç olduğunu kabul etmek ve ondan ders çıkartarak yoluna devam etmeyi göze alabilmektir. Daha fazla bilgiye ihtiyacın varsa yorum yapıp bana ulaşabilirsin.

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

2 Yorum

Yorum yapıp katkı sağla...