Mükemmeliyetçilik nasıl yenilir?

M

Mükemmeliyetçi kişiliğimi nasıl yenebilirim? Mükemmeliyetçilik bazıları için aşılması gereken en önemli problemlerin başında gelmektedir. Bir işi yapıp onu yapmış olarak kabullenmek yerine o işi en mükemmel şekilde yapma isteği sayısız tekrarlar yapmak anlamına gelmektedir. Bu nedenle hayatın anlamını arayan mükemmeliyetçi insanlar kaybettikleri zamanın farkına vardıklarında oldukça şaşırmaktadırlar.

Daha önce paylaşmış olduğum kapsamlı kişisel testini incelersen benim de mükemmeliyetçi bir yapım olduğunu görebilirsin. Maalesef başım bu konuda dertte olsa bile kendimi kurtarma çabalarım her zaman olduğu gibi devam etmektedir. Bu çabalar içerisinde yer alanları seninle paylaşarak sana da yardımcı olmayı başarabilirim. Mükemmeliyetçi olmaktan kurtulmak istiyorsan aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsin.

Mükemmeliyetçilik nasıl aşılır?

Mükemmeli aramaya çalışmak aslında güzel bir şeydir. Fakat mükemmeli aramak ile mükemmeliyetçi olmak arasında iğne ipliği kadar ince fark bulunmaktadır. Mükemmeli aramak seni başarıya mükemmeliyetçi olmak ise seni sorunlara doğru yönlendirir. Kısa süre içerisinde tüm enerjini tüketirsin ve zamandan israf etmiş olursun. Kurtuluş yolu ise mükemmeli aramak ve mükemmeliyetçi olmak arasında bir denge kurmaktır.

İhtiyaçlara Odaklanmak

Mükemmeliyetçi olmaktan paçayı kurtarmak istiyorsan yapacağın ilk iş elbette ihtiyaçlara odaklanmaktır. Sen neye ihtiyacın varsa onları yaparak aslında yolunu çizmiş olursun yani mükemmeliyetçi olmaktan uzak durursun. Hedef belirlemek ve sonuçları aldığın kararlardan ayrı olarak ele almak atman gereken diğer adımlardır.

 • Eksiklikleri kabul etmeye çalışmalısın. Kimse mükemmel olamaz, herkesin güçlü ve zayıf yönleri vardır. Kendini geliştirmeye çalıştıkça eksikliklerini kapatabilirsin. Bir şeyler öğrenmeye çalışırken her zaman çaba gösterirsin ama zaten bildiğin şeyler konusunda bilgi arayışına girmek zaman kaybetmektir. Sadece bilmediğin konularda eksikliklerini gidererek yoluna devam etmeli ve bildiğin konularda yer alan eksikliklerin için kendini affetmeyi denemelisin.
 • Sadece ihtiyaçlarına odaklanmalısın. Mükemmel olmak veya mükemmel sonuç elde etmek hiçbir işine yaramaz çünkü bunu yapınca bir şey kazanmış olmazsın. Mükemmeliyetçi olmak zamanı iyi değerlendirememek ve oluşan belirsizlik durumunun getirisi olarak bir şeyleri ertelemek anlamına gelmektedir. İhtiyaçlarına odaklanırsan bu konu işini kolaylaştırmayı başarabilirsin.
 • Bir hedef belirlemek iyi bir fikir olabilir. Elde etmek istediğin başarının ne olduğunu bilirsen doğru yolda ilerlemen daha kolay olur. Bir hedefe sahip olman aynı zamanda nerede durman gerektiğini bilmen anlamına gelecektir.
 • Elde ettiğin sonuçları karar ve yargılardan ayrıştırmak zorundasın. Sonuç odaklı olmak her zaman daha iyidir çünkü böyle hareket edersen başkalarının karar ve yargılardan etkilenme olasılığını azaltmış olursun. Mükemmel olanı elde etmeye çalışmak yerine öğrenme konusunda kendini geliştirmeyi denemelisin.
 • Eleştirilerden üzerine düşen dersi almalısın. Eğer gerçekten sonuç odaklı olmak istiyorsan eleştiriler en büyük yardımcın olacaktır. Mükemmel olmaya çalışmak yerine eleştirilerden ders çıkartmaya çalışmalısın. Farklı eleştirilere açık olmayı başarırsan mükemmeliyetçi olmaktan kurtulman çok daha kolay olacaktır.
 • Bir şeyler okumayı seviyorsan iyi yazılmış olan hikayelerden faydalanabilirsin. Hikaye karakterlerinin her birisinin güçlü ve zayıf yanları vardır. Halk kahramanlarının dahi bir takım zayıf yönleri bulunmaktadır. Bunları kendine örnek alabilirsin. Kitaplar aynı zamanda yeni şeyler öğrenmen konusunda en büyük destekçin olacağından okuma alışkanlığına sahip olmayı düşünmelisin.

https://www.grisayfalar.com/okuma-aliskanligi-nasil-gelistirilir/

Kurtuluş Yolunda Harekete Geçmek

Mükemmeliyetçiliği yenmek istiyorsan hiç vakit kaybetmeden kurtuluş yolunda harekete geçmelisin. Yapman gerekenleri öğrendikten sonra her birisine şans vermeyi deneyebilirsin. Mükemmeliyetçiliği yenmeye çalışırken aslında işlerin çok da zor olmadığını senin için çok daha kolay olduğunu fark edebilirsin.

 • Kendinize bir zaman limiti koymalısın. Bazı işlerin sonu gelmez ve yaptıkça daha fazla vakit kaybedersin. Bu tür işlerde bir zaman limiti uygulamalı ve o sınıra sadık kalmalısın. Bunu kendi iyiliğin için gerçekleştirmelisin çünkü zaman limitine uymak demek mükemmel olmaya çalışmaya ara vermek anlamına gelecektir.
 • Kendine yeni şeyler öğrenmek için şans tanımalısın. Bu şansın içerisinde hatalar olmalıdır. Hata yapmamak için kendini zorlamaktan kaçınmalısın. Aksine hata yapmaya çalışmalı, tekrar denemeli ve mükemmeli ortaya koymadığın zaman da bir şeylerin iyi olabileceğini fark etmelisin.
 • Yeni şeyler denemelisin. Her ne olursa olsun başlangıçta yanlış adımlar atman söz konusu olabilecektir. Burada zihnine hatalardan ders çıkartmanın verimliliğini kabul ettirmen gerekir. Hatalardan ders çıkartmak yerine onlara söylenmeyi tercih edersen maalesef mükemmeliyetçi olmaktan kendini kurtaramazsın.
 • Doğru yol veya doğru cevap diye bir şey yoktur. Hiçbir zaman herkesi memnun etmek söz konusu olmayacaktır. Bir sunum gerçekleştirirken dahi herkesin memnun olmasını beklememelisin. Sen sadece hitap ettiğin kişilere yönelik elinden geleni yapmalı ve kendi stilini oluşturmayı denemelisin.
 • Hatalarından ders çıkartıp ilerlemek zorundasın çünkü hatalar göreceli olabilmektedir. Bir hata yapmışsan ondan ders çıkartmayı tercih ederek bir sonraki sefere sonucun istenildiği gibi olmasını sağlayabilirsin. Belirli hatalar yapmadan veya eksikliklerle tanışmadan bir şeyler öğrenme şansın olmayacaktır.
 • Başarılara odaklanmayı deneyebilirsin. Bazen sadece başarılarını düşünmek dahi mükemmeliyetçi olma fikrini aklından silip atmana yardımcı olabilecektir. Bir hedefi yerine getirmek senin için bir başarıdır. Beklentilerini karşılayabilmiş olmanın getirdiği memnuniyet ile daha fazlasını yapmayı düşünebilirsin. Bu nedenle elde ettiğin başarıları önemsemelisin.

Mükemmeliyetçilik nasıl yenilir sorusuna artık bir cevap bulabileceğine inanıyorum. Mükemmeli yakalamaya çalışmak düşündüğün kadar masum bir istek olmayabilir. Bu alışkanlıktan vazgeçmek gerçekten kolay olmayacaktır. Hayatının büyük bir kısmını hapsetmiş olan bu fikirden kurtulmayı başardığın zaman her şeyin çok daha güzel olduğunu fark edebilirsin.

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

Yorum yap

Yorum yapıp katkı sağla...