Stres atmak için neler yapılabilir?

S

Stres ile hayatın her alanında karşılaşabilirsiniz. Stres atmak için yapılabilecekleri öğrenerek stresten uzaklaşabilir ve kendinizi rahatlatabilirsiniz. Stres hayatın her anında karşılaşabileceğimiz bazen kronik, bazen ise beklenmedik psikolojik bir problemdir. Ne kadar dikkatli olursak olalım stres bizi bulabilir. Stresi ne kadar göz ardı edersek ondan etkilenme olasılığımız bir o kadar yüksek olur. Stres altında kaldığımız zaman ise verimliliğimiz düşer ve sonucunda yapmak istediklerimizi tam anlamıyla gerçekleştiremeyiz.

Stresten uzak olmak istiyorsanız kendinize stresten uzak olma yöntemleri geliştirmelisiniz. Ancak bir şekilde stres sizi etkisi altına aldığında ise rahatlamak için mutlaka stres atmaya çalışmalısınız. Bu nedenle stres atmak için neler yapılabileceğini daima aklınızda bulundurmalısınız.

Stres Atmak İçin Yapılabilecekler

Stres atmak sanıldığı kadar zor değildir ama her zaman kolay olmayabilir. Bunun için bir düzen oluşturmayı düşünebilirsiniz veya kendinize bir program oluşturabilirsiniz. Programa sadık kalmak için ise mutlaka fırsatları değerlendirmeniz gerekir. Ancak daima böyle bir fırsata sahip olamayabilirsiniz. Aşağıda paylaşılmış olan stres atmak için yapılabilecekler ise belirli ortamlara uygun olarak değerlendirilebilecek yöntemlerden oluşmaktadır.

Bulunduğunuz ortamı havalandırın. Evde veya iş yerinde olabilirsiniz. Stres altında olduğunuzu hissettiğiniz zaman birkaç pencere açabilir ve bulunduğunuz ortamın hava almasını sağlayabilirsiniz. Bu sizi rahatlatacaktır. Eğer yeterli gelmediyse bazı eşyaların yerlerini değiştirmeyi deneyebilirsiniz. Farklı bakış açıları ve farklı görünümler sayesinde farklı düşüncelere ve ruh hallerine sahip olabilirsiniz.

Bulunduğunuz ortamı havalandırma şansınız yoksa dışarı çıkın ve hava alın. Temiz hava kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Hatta bunu bir adım öteye taşıyabilir ve belirli nefes alma tekniklerini kullanarak stresi atmaya ve stresi yenmeye çalışabilirsiniz.

Hava almak yeterli olmadıysa ufak egzersizler yapmayı deneyebilirsiniz. Vücudunuz hareketlendikçe içinizdeki stresi atma şansınız artış gösterir. Kalp atışlarınızın ve kan akışının hızlanması sayesinde daha fazla nefes alma ihtiyacı duyarsınız. Kafanızı bir süre bile olsa yapacağınız egzersizlere vermeniz sizi rahatlatacaktır.

Dışarı çıkıp hava alma şansınız veya ufak egzersizler yapma şansınız yoksa yaptığınız işe biraz ara verin ve bir şeyler atıştırmaya çalışın. Bazı durumlarda ortamdan ziyade işin yoğunluğu veya işin kendisi stresi ortaya çıkaran neden olabilir. Bu durumda ara vermek iyi bir fikirdir çünkü ihtiyacınız olan o işten veya işin yoğunluğundan uzaklaşmaktır.

İş yerinden ayrıldıktan sonra eve geldiğinizde stresi yanınızda getirmiş olabilirsiniz. Bu durumda yapabileceğiniz bazı basit şeylerle stres atabilirsiniz. Bunların başında kıyafetlerinizi değiştirmek gelir. Kıyafetlerinizi değiştirip daha ince ve rahat kıyafetler giyerek kendinizi daha hafif hissedebilirsiniz. Bu stresi üzerinizden atmanız konusunda size yardımcı olacaktır.

Kıyafetlerinizi değiştirmek rahatlamanız konusunda size yardımcı olmadıysa, o an yaşadığınız duyguları dışarı çıkarabilecek bir şeyler yapmalısınız. Bir şeyler yazmak, resim çizmek, müzik dinlemek veya şarkı söylemek bunlardan bazılarıdır. Önemli olan duygularınızın dışarıya çıkmasını sağlamaktır.

Bunlar yeterli olmadı mı? Bu durumda sevdiğiniz ve sizi eğlendiren alışkanlıkları gerçekleştirebilirsiniz. Hareketli müzikler dinleyebilirsiniz. Kitap okuyarak kitabın hikayesine odaklanıp stresten uzaklaşabilirsiniz. Oyun oynayarak odak noktanızı değiştirebilir ve stresten uzaklaşabilirsiniz. Yemek yapabilir, film izleyebilir veya çok daha farklı alışkanlıklarla meşgul olabilirsiniz. Sonuç olarak sevdiğiniz şeyleri yapmak sizi mutlu edecektir.

Stres atmak için siz ne tür şeyler yapıyorsunuz? Yaptığınız şeylerin veya burada paylaşılan yöntemlerin işe yaradığını düşünüyor musunuz? Düşüncelerinizi yorum yaparak dile getirebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

Yorum yap

Yorum yapıp katkı sağla...