Android için en iyi 10 ofis uygulaması

Ofis uygulamaları hem bilgisayar hem de mobil cihazlarda üretkenliğin merkezi olmuşlardır. Bu uygulamaları belge taslağı hazırlamak, elektronik tablolar oluşturmak ve sunumlar planlamak için kullanabilirsin. Ofis uygulamalarının çok çeşitli kullanım alanları vardır. Ekstra üretkenlik için bu uygulamaların telefonunda yer almasını sağlamalısın.

1. Google Drive

google drive android ofis uygulaması

Google Drive, pek çok Android kullanıcısı için en kullanışlı ofis uygulamasıdır. PDF görüntüleme, Word dosyalarını, e-tabloları ve sunum dosyalarını açma ve düzenleme gibi pek çok farklı işleve sahiptir. Bu açıdan onu bir hizmet merkezi olarak görmek çok daha doğru olacaktır.

Bu uygulama aslında dosyaları görüntüleyebilecek, düzenleyebilecek ve yenilerini oluşturabilecek olduğun bir bulut depolama uygulamasıdır. Uygulama içerisinde herhangi bir uygulamayı açtığın zaman uygun fonksiyon otomatik olarak devreye girer. Üstelik, ekstra alan genişletmek zorunda kalmadığın sürece kullanımı ücretsizdir.

Google Drive uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

Yorum yapıp katkı sağla...