Android için en iyi 10 ofis uygulaması

Ofis uygulamaları hem bilgisayar hem de mobil cihazlarda üretkenliğin merkezi olmuşlardır. Bu uygulamaları belge taslağı hazırlamak, elektronik tablolar oluşturmak ve sunumlar planlamak için kullanabilirsin. Ofis uygulamalarının çok çeşitli kullanım alanları vardır. Ekstra üretkenlik için bu uygulamaların telefonunda yer almasını sağlamalısın.

Android için mevcut ofis uygulamalarının yıllar içinde büyük bir değişim gösterdiğini söyleyebilirim. Android için mevcut en iyi ofis uygulamalarına göz atmak istiyorsan önerilerimi inceleyebilirsin. Bu uygulamalar bir ofis uygulamasından ihtiyaç duyacağın hemen hemen her şeyi sana sunacaklardır.

1. Google Drive

google drive android ofis uygulamasıGoogle Drive, pek çok Android kullanıcısı için en kullanışlı ofis uygulamasıdır. PDF görüntüleme, Word dosyalarını, e-tabloları ve sunum dosyalarını açma ve düzenleme gibi pek çok farklı işleve sahiptir. Bu açıdan onu bir hizmet merkezi olarak görmek çok daha doğru olacaktır.

Bu uygulama aslında dosyaları görüntüleyebilecek, düzenleyebilecek ve yenilerini oluşturabilecek olduğun bir bulut depolama uygulamasıdır. Uygulama içerisinde herhangi bir uygulamayı açtığın zaman uygun fonksiyon otomatik olarak devreye girer. Üstelik, ekstra alan genişletmek zorunda kalmadığın sürece kullanımı ücretsizdir.

Google Drive uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

2. AndrOpen Office

andropen office android ofis uygulamasıAndrOpen Office, ofis uygulamaları denildiğinde akıllara gelen ilk masaüstü uygulamalardan biri olan OpenOffice’e olan yakınlığı ile bilinir. Bir kelime işlemci, bir elektronik tablo işlevi, bir sunum uygulaması ve birkaç başka şey dahil olmak üzere eksiksiz bir şekilde ofis uygulamalarına sahiptir.

Açıkçası uygulamanın tüm ofis ihtiyaçlarına cevap verdiğini söyleyebilirim. Muhtemelen hayatın boyunca karşılaşacağın çoğu dosya türüne olan desteği bu uygulamada bulabilecektir. Uygulamanın içerisinde yer alan araçlar son derece güçlüdür. Ayrıca tamamen açık kaynak kodlu ve ücretsizdir.

AndrOpen Office uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

3. OfficeSuite + PDF Editor

officesuite pdf editor android ofis uygulamasıOfficeSuite + PDF Editor birçok insan tarafından kullanılan favori ofis uygulamalarından biridir. Uygulama zaman içerisinde kendini olabildiğince geliştirmiş durumdadır. Geliştiricilerin bu ofis uygulamasını standart ofis uygulamasına dönüştürme konusunda çabası devam etmektedir. Bu açıdan iyi bir avantaj elde edebilirsin.

Uygulamanın ücretsiz sürümünde temel özelliklerin çoğu vardır. Ücretli sürüm PDF taramasına, Microsoft ile uyumlu bir yazı tipi paketine, bir yazım denetleyicisine ve ek belge desteğine izin verir. Baştan sonra sorunsuz bir biçimde çalışan en iyi ofis uygulamalarından biridir. Fakat ücretli sürümü birazcık pahalıdır.

OfficeSuite + PDF Editor uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

4. WPS Office

wps office android ofis uygulamasıWPS Office, Android platformunda yer alan en popüler ofis uygulamalarından biridir. PDF görüntüleme ve dönüştürme gibi özelliklere sahiptir. Ayrıca belgeler, elektronik tablolar, sunumlar gibi temel işlemleri ve daha fazlasını yerine getirir. Bu açıdan son derece kullanışlı bir uygulamadır.

Ayrıca kablosuz yazdırma desteği, Microsoft dosya türleri için destek ve 46 dil desteği ile birlikte gelir. WPS, en iyi ücretsiz ofis uygulamaları arasında yer alır. Bulut depolama gibi şeyleri içeren isteğe bağlı bir abonelik imkanı vardır. Fakat Google Drive veya buna benzer bir çözüm kullanıyorsan buna gerek olmadığını bilmelisin.

WPS Office uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

5. Polaris Office

polaris office android ofis uygulamasıPolaris Office diğer birçok ofis uygulamasına benzer bir yapıdadır. Çok eskiden basit bir ofis paketi olduğunu söyleyebilirim. Fakat uygulama artık eskisi kadar basit işlevlere sahip değildir. Not alma, belge arama, şifreleri dosyaları açma ve çeşitli dosya biçimleri dahil olmak üzere birçok özelliği destekler.

Ücretsiz sürümde gerçek anlamda can sıkıcı olabilecek reklamlar vardır. Reklamlardan hoşlanmıyorsan aylık abonelik gerçekleştirmeyi düşünebilirsin. Aylık abonelik ile ekstra bulut depolamaya sahip olabilirsin. Uygulamanın abonelik modellerinin harika olduğunu söyleyemem. Bu nedenle reklamlara dayanıp ücretsiz sürümü kullanmanı öneririm.

Polaris Office uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

6. Microsoft Office

microsoft office android ofis uygulamasıMicrosoft Office, meşhur ofis uygulamalarını mobil cihazlara getirme konusunda biraz gecikmiş olsa bile sonunda bunu yapmıştır. İlk kez yayın hayatına başladığından bu yana en iyi ofis uygulamaları arasında yer almayı başarmıştır. Bu açıdan dev firmanın bu girişimini iyi takip etmek gerekir.

Bu uygulama sayesinde Microsoft Word, Microsoft Excel ve Microsoft PowerPoint’i ücretsiz olarak indirebilirsin. İşlevlerin çoğunu tek bir kuruş ödemeden kullanabilme şansın vardır. Dosyaları açıp kaydedebilir, düzenleme araçlarını kullanabilir ve daha fazla şey yapabilirsin. Bazı ek özelliklerin kilidini açmak elbette ücretlidir.

Microsoft Office uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

7. Quip

quip android ofis uygulamasıQuip oldukça yenilikçi gibi görünen ofis uygulamalarından biridir. Uygulamanın kullanımı tamamen ücretsizdir. Küçük ama iyi bir dizi özelliğe sahip olduğunu söyleyebilir. Buna diğer insanlarla belgeler üzerinde işbirliği yapma yeteneği dahildir. Belgeleri düzenlerken insanlarla konuşmak için bir fırsat elde edersin.

Ayrıca e-tablolar, cihazlar arası senkronizasyon, çevrimdışı destek ve çeşitli dışa aktarma seçenekleri için destek elde edersin. Ayrıca bulut depolama desteğine sahip olduğunu unutmamak gerekir. Bu uygulama çok uzun vadeli bir geçmişe sahip değildir. Ama buna rağmen en az diğer uygulamalar kadar iyidir.

Quip uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

8. SmartOffice

smartoffice android ofis uygulamasıSmartOffice ücretsiz ofis uygulamalarından bir diğeridir. Uygulama daha önceden tamamen ücretliydi ama geliştirici ekip artık onu ücretsiz olarak sunmaya karar verdi. Kelime işlemcisi, elektronik tablolar ve sunumlar için destek de dahil olmak üzere beklediğiniz tüm temel özelliklerle birlikte gelir.

Ayrıca uygulamanın 2013 ve daha önceki Microsoft Office belgeleri için desteği vardır. Ayrıca uygulamayı PDF dosyalarını, bazı görüntü dosyalarını ve WMF ile EMF dosya türlerini görüntülemek için de kullanabilirsin. Uygulamanın temiz bir görünüme ve basit bir kullanıma sahip olduğunu özellikle belirtmem gerekir.

SmartOffice uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

9. Remote Desktop

remote desktop android ofis uygulamasıRemote Desktop temelde adından beklenecek işlevi yerine getirir. Windows işletim sisteminizi mobil cihazdan uzaktan kontrol etmeni sağlar. Kurulumunun biraz zaman alıcı olduğunu söylemeliyim. Bilgisayarını uzaktan erişime hazır hale getirmen ve ardından uygulama üzerinden bağlanman gerekir.

Peki bir uzaktan erişim uygulamasının ofis uygulaması ile bağlantısı nedir? Aslında çok basit. Bilgisayarında bir ofis uygulaması yüklüyse bilgisayarınıza uzaktan bağlanarak onu kontrol edebilir hale gelebilirsin. Bunun çok önemli bir çözüm olduğunu söylemem gerek. En azından harici bir ofis uygulaması arayışına son verebilirsin.

Remote Desktop uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

10. Docs to Go

docs to go android ofis uygulamasıDocs to Go, uzun bir süredir piyasada olan eski bir uygulamadır. Bu uygulama yeni özellikler ve güncellemeler almaya devam etmektedir. Kelime işlemcisi, elektronik tablo düzenleme ve sunum düzenleme gibi temel özelliklere sahiptir. Bu sayede temel düzeyde hemen hemen her şeyi yerine getirebilirsin.

Uygulamanın ücretli sürümü, parola kilitli olan dosyaların kilidini açar, bulut depolama hizmetlerine kaydetme ve oradan yükleme imkanı sunar. Ayrıca ücretli sürümü aldığın zaman masaüstüyle dosya senkronizasyonu elde etmiş olursun. Uygulamanın harika olduğunu söyleyemem ama şans verilmesi gereken uygulamalardan biridir.

Docs to Go uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

Yorum yapıp katkı sağla...