Kova burcu erkeği ve öne çıkan 8 özelliği

Kova erkeği zeki, heyecan verici ve hızlı hareket eden biridir. Partnerinin geçmişiyle hiçbir sorunu olmayacaktır ve nadiren kıskanacaktır. Diğer taraftan Kova erkeği sinirli, gergin, inançlarında katı ve ilginç şekilde esnek olmayan biridir.

Kova erkeği birçok insanın merak ettiği türden birisidir. Fakat çok az insanın gerçekten anladığı biridir. Bu durumun çoğu, bu erkeklerin genellikle kendi zamanlarının ilerisinde olmasından ve yeni fikirlere sahip oldukları gerçeğinden kaynaklanır.

Kova burcu erkekleri genellikle toplumun çoğundan uzaklaştıklarını hissederler. Gelecekle ilgili epey bir farklı olan görüşlerini paylaşabilecekleri benzer düşünen birkaç kişi bulduklarında en iyi şekilde kendilerini geliştirmeyi başarırlar.

Kova burcunun genel özellikleri

 • Element: Hava
 • Nitelik: Sabit / Fixed
 • Renk: Açık Mavi, Gümüş
 • Gün: Cumartesi
 • Yönetici Gezegen: Uranüs, Satürn
 • Genel Uyumluluk: Aslan, Yay
 • Uğurlu Sayılar: 4, 7, 11, 22, 29

Kova erkeği zeki, heyecan verici ve hızlı hareket eden biridir. Partnerinin geçmişiyle hiçbir sorunu olmayacaktır ve nadiren kıskanacaktır. Diğer taraftan Kova erkeği sinirli, gergin, inançlarında katı ve ilginç şekilde esnek olmayan biridir.

Kova erkeğinin özellikleri

Zodyak’ın on birinci burcu olan Kova, aynı zamanda sabit bir hava burcudur. Yıldızların altında en belirgin ve benzersiz erkeklerden bazılarını onlar oluştururlar. Kova burcu erkekleri hiç kimseye benzemeyen kendi gerçeklik algısına sahiptirler. Bu nedenle genelde eksantrik ve tuhaf olarak görülürler.

 • Devrimcidir: Kova burcu erkeği, kendi ekseni etrafında dönmek yerine yörüngesinde dönen tek gezegen olan Uranüs tarafından yönetilir. Bu gezegen sosyal organizasyondaki devrimci değişimleri ve özgürlüğü, demokrasiyi ve eşitlik ideallerini temsil eder.
 • Süper zekidir: Sabit hava burcu olan Kova erkeği, birleşik kolektif zihnin genişliğini temsil eder. Bir Kova erkeğinin düşünceleri mümkün olan en büyük ölçeği işgal eder. Bu adam aslında zekidir. Muhtemelen bilim kurgu hayranıdır.
 • Düşman kişiliği vardır: Kova burcunun insanlığı sevdiği ama insanlardan nefret ettiği söylenir. Bunda bir gerçeklik vardır. İnsan potansiyelinin parlayan idealine aşıktır ve bireyler ile toplumun sürekli olarak buna yetişememesinden rahatsızdır. Kova erkeğinin öfkesi vardır ama bunu dışa dönük olarak ifade etmez.
 • Değiştirilebilir: İlişkiler Kova burcu adamı için bir meydan okumadır. Kalbinde mükemmel kadının imajını taşır eve hiçbir gerçek kadının onunla kıyaslanması mümkün değildir. Kalbi sevgi dolu olsa bile önceden haber verilmeksizin değiştirilmesi mümkündür.
 • Yalnızdır: Sıradan dünyaya bakan Kova erkeği kendini yalnız hissedebilir. Herhangi bir hava işareti kadar insan temasına ve samimiyete ihtiyacı vardır. Ancak uzaklaşması çok kolay ve ulaşması daha zordur. Dengeyi bulmak için gerçek sıcaklığını ve yaşamla kendiliğinden ilişki kurma yeteneğini bulmaya ihtiyacı vardır.
 • Altın kalplidir: Kova burcundaki bir erkeği biraz olsun kurcalamaya çalıştığında sıcak ve şefkatli bir kalbin ortaya çıktığını görürsün. O bir içe dönül değildir, kalabalıkları sever ama etkileşimden uzak durur. Bunun yerine gözlemci rolünü tercih eder. Yabancılara karşı cömert ve naziktir.
 • Açık görüşlüdür: Kova erkeği bireyselliği ifade etmenin farklı yollarını kabul eder ve kucaklar. Bir kişiyi yaşam tarzı, ırkı, etnik kökeni veya başka herhangi bir şey için yargılamaz. Bunun yerine, insanlığın çeşitliliği ifade ettiği sayısız benzersiz biçime hayran kalır.
 • Çoğunluğa zıttır: Kova burcu erkeği başka hiçbir insana benzemez. Bu nedenle onu tanımlamak kolay değildir. Kalabalık hangi yöne giderse gitsin o tam tersi yöne doğru gider. Kullanılmayan yolu görür ve onu alır ama sadece farklı olduğu için değildir. O başka kimsenin olmayacağı kişi olmaya mecburdur.

Kova erkeğinin diğer burçlarla uyumu

Kova erkeği genellikle Koç kadını, İkizler kadını, Terazi kadını ve Yay kadını gibi burçlarla oldukça uyumludur. Bunun sebebi, Kova burcu olan kişilerin ilginç şeylere ve gerçeklere önem vermesidir. Onlara her zaman yeni bir şey öğretebilecek birine ihtiyaçları vardır.

Hava burcu olan Kova erkeğinin istikrarı kaldırması mümkün değildir. Bu nedenle Boğa kadını ve Akrep kadını ile uyumlu değildir. Kısacası toprak burçlarıyla iyi anlaşamaz. Kova burcunun uyumu kısmından diğer burçlarla uyumluluğu hakkında daha fazla bilgi edinebilirsin.

Aşkta Kova erkeği

Kova erkeği aşık olduğunda onu nasıl göstermesi gerektiğini tam olarak bilemeyecektir. Bir yandan tam olarak ne kadar heyecan verici ve inanılmaz olduğunu göstermek isteyecek, diğer yandan nasıl hissettiğini anlamakta zorlanacaktır.

Genel olarak Kova erkeği Satürn tarafından yönetilen bir burçtur. Bu gezegenin ne kadar bağımsız ve duygusuz olabileceği oldukça açıktır. Kova erkeği sevgisini ifade etmenin yollarını bulmak için bir iç güvenlik ve güven duygusu oluşturmalıdır.

Bu Satürn tarafından yönetilen bir burç için son derece zor olabilir. Kendi duygularına güvenmek istiyorsa, derine inmesi gerekir. Bu derine inme meselesi ise gerçek aşka gereksiz yere olumsuz ve biraz karanlık bir biçimde yaklaşmak anlamına gelebilir.

Aşık bir Kova erkeğini tutmak çok zordur. Duygularından ve ilişkinin ciddiyetinden çok emin olamaz. Aşık olduğunda özgür olmayı ve başından itibaren sevgilisine tam bir alan vermeyi sever. Kova burcu insanı özelliklerinde bencil olmak ve aşkı talep etmek yoktur. Uranüs tarafından yönetildikleri unutulmamalıdır.

İlişkilerde Kova erkeği

Bir Kova erkeğiyle birlikte olmak zor olabilir. Bir ilişkide olması demek yönetici gezegeninin zarar görmesi anlamına gelir. Bu onu her türlü soruna karşı savunmasız hale getirir ve bazen söylenen her şeyi kişisel olarak ele almasına neden olur.

Çok güçlü zihninden dolayı o kadar kolay incinmeyecektir. Fakat sürekli saygısızlık hissi, sanki birlikte olduğu kişinin kişiliğini anlamayı hak etmiyormuş gibi onu mesafeli ve tarafsız yapabilir. Partnerinin çok güçlü bir kişiliği olsa bile böylesi bir durumun yaşanılması kaçınılmazdır.

Kova erkeği güvenilir midir?

Çoğu durumda Kova erkeği kayıtsız şartsız güvenilebilecek bir adamdır. Fakat çoğu zaman burç dünyasının birçok belirtisini hayal kırıklığına uğratan biridir. Aynı zamanda ilişkilerde kendi genel güven eksikliklerini uyandıran bir şekidle erişilemez olacaktır.

Her ne kadar bu şekilde görünse bile bir hevese kapılıp yalan söyleme yoluna gitmeyecektir. Böyle yapmaya karar verdiği zaman ilişkisinde basit bir bilinçsiz aldatmadan veya birini hayal kırıklığına uğratmadan çok daha fazlası söz konusu demektir.

Kova erkeğiyle çıkmak

Kova erkeği muhtemelen ilk randevuya, ikinci randevuya veya üçüncü randevuya geç kalacaktır. Bir şekilde rezervasyonu dahi iptal etme yoluna gidip seni masada yalnız başına bırakma davranışını bile gösterebilecek. Böyle bir duruma karşı hazırlıklı olmak önemlidir.

Onunla buluştuğunda bile randevuda olup olmadığını anlayamazsın. Kendini tuhaf bir arkadaşla sohbet etmiş gibi hissedersin. Bir anlamda randevudan beklediğini alamadan eli boş dönen taraf sen olabilirsin. Her zaman böyle olmasa bile bu durumla karşılaşma olasılığın epey yüksektir.

Kova erkeğini anlamak

Kova erkeği yetenekli, idealist ve insancıl bir yapıdadır. İnançlarına sımsıkı bağlıdır ve ideallerini hayatı pahasına koruma eğilimindedir. Görevi, etrafındaki herkesi sinirlendirmek değil, onları yüzeysel davranış kurallarınan kurtarmaktır.

Onu anlamak kolay değildir. Çünkü içsel benliğini göstermek için olağan iletişim biçimlerini kullanmaz. Çoğu zaman zihninin güçlü yönlerine tutunacak ve yakınlığa yer bırakmayan mesafeli ve ağırbaşlı bir tavrı olacaktır. Temele inmeyi başarırsan kalbinde sakladıklarını görebilirsin.

Kova erkeğine hediye almak

Kova erkeğine hediye almak istiyorsan herhangi bir modern, parlak, teknik aleti hediye olarak almayı düşünebilirsin. Ona bir dizüstü bilgisayar veya telefon alırsan küçük bir çocuk gibi davranmayı düşünecektir. Bu lüks bir hediye olabileceği gibi onu fazlasıyla mutlu edebilecektir.

Kova erkeği deterjan şişesindeki etiketlerden bilim kurgu romanlarına kadar her şeyi okumayı sever. Bu, doğum gününü veya tatilleri pek umursamayan biriyle karşı karşıya olduğunu gösterir. Fakat bu erkek, ihtiyaç duyduğu bir şeyle karşılaştığında oldukça mutlu olacaktır.

Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

Yorum yapıp katkı sağla...