İnsan kendini nasıl geliştirir?

kendini geliştirmek

İnsan kendini nasıl geliştirir? Hemen hemen her insan kendini geliştirmek için çabalar. Bunu başarıp hayat kaliteni yükseltmek ister misin?

Bazı faydalı alışkanlıklara sahip olup sağlam ve güçlü adımlar atarak insan kendini nasıl geliştirir sorusuna nitelikli cevaplar verebilirsin. İnsan sürekli kendisini nasıl geliştirebileceğini düşünür durur. Birçok farklı yöntemi dener. Bazıları kısa süreli cevaplar verse bile uzun vadede yeterli değildir.

Özet: Kendini geliştirmek için pratik yollar

Kişisel gelişim konusunda çok istekli olabilirsin. Ancak kendini geliştirmek istiyorsan doğru yolu takip ettiğinden emin olmalısın. Bu sayede belirlemiş olduğun gelişim hedefine ulaşabilirsin. Kendini geliştirip daha iyi ve daha becerikli bir insan olmak istiyorsan kısa bir yolculuğa hazırlanmalısın.

“Kendimi geliştirmek istiyorum ama nasıl yapacağımı bilmiyorum.”diyorsan aşağıdaki maddelere göz atabilirsin. Bu maddelerin her birisi özettir. Daha fazlasını öğrenmek istiyorsan yazıyı okumaya devam etmeni öneririm:

 1. Her gün kitap oku.
 2. Yeteneklerini geliştir.
 3. Yeni şeyler öğren.
 4. Korkularını aşmaya çalış.
 5. Sağlığına dikkat et.
 6. Eleştirilere açık ol.
 7. Güçlü ve zayıf yanlarını keşfet.
 8. Zaman sınırlı pratik yöntemleri uygula.

Kendini geliştirmek ister misin?

İnsanın kendini geliştirmesi için yapabilecekleri gerçekten çok çeşitlidir. Daha önce insanın kendini nasıl değiştirir isimli yazımda değişimle alakalı pratik bilgiler paylaşmıştım. Bu sefer ise gelişim ve sürekli üzerine ekleyerek hayatta ilerleme konusunda sana yardımcı olmaya çalışacağım.

Kendini hangi yönde geliştirmek istediğin konusunda doğrudan fikir sahibi olamam. Bu nedenle nokta atışı sayılabilecek nitelikte yöntemler paylaşmamın pek mümkün olmayacağını bilmelisin. Kendini geliştirmek için daha pek çok farklı ve iyi yöntemin olduğunu unutmamalısın.

1. Her gün kitap oku

Kitaplarla aran nasıl bilmiyorum. Onları seven insanlardan biri olabilirsin. Eğer öyleyse çok şanslısın demektir. Kitaplar bilgi depolarıdır. Bir kitaptan faydalanmanın sayısız yolu vardır. Henüz okuma alışkanlığın yoksa okuma alışkanlığı nasıl kazanılır isimli yazımı inceleyebilirsin.

Kitapların doğası insana inanılmaz bir gelişim olanağı sunar. Senin okuduğun bir kitabı senden sonra yakın bir arkadaşın okumuş olsa bile seninle aynı deneyimlere sahip olmayacaktır. Bilgi her ne kadar evrensel gibi gözükse bile bilgiyi işleme son derece öznel bir durumdur.

Alışkanlıklar insanın başarıya giden yoldaki en önemli dostudur. Alışkanlıkların iyiyse güçlü bir insan olursun. Bu nedenle alışkanlıklar konusunda titiz olmalısın. Örneğin, günlük tutmak bir alışkanlıktır. Bu alışkanlığın faydaları için günlük nasıl yazılır isimli yazıma bakabilirsin.

Diğer taraftan sürekli televizyon izlemek, bilgisayar başında uzun süre eğlence odaklı vakit geçirmek, geç yatıp geç kalkmak gibi durumlar birer alışkanlıktır. Bunlar sağlığın ve gelişimin için faydalı olmaktan ziyade zararlıdırlar. Her biriyle aranda bir miktar mesafe olması gerekir.

2. Yeteneklerini geliştir

Bireysel olarak bir insan çok farklı yeteneklere sahip olabilir ama burada önemli olan sahip olunan yeteneklerin işlevsellik durumudur. Her konuda bilgi sahibi olduğun zaman çok daha iyi bir insan olacağını düşünüyor olabilirsin. Ancak bu çok sağlıklı bir düşünce değildir.

Yetenek çantanda 20-30 tane kabiliyet olabilir ama aralarından bir tanesini bile en iyi şekilde gerçekleştirecek kadar becerikli değilsen gelişim açısından bir anlamı olmayacaktır. Miktarları değil niteliği düşünerek hareket edip yeteneklerini geliştirmeyi düşünmelisin.

3. Yeni şeyler öğren

Yabancı dil her alanda ihtiyaç duyabileceğin önemli gereksinimlerden birisidir. Bu hem farklı kültürleri anlamaya çalışmak hem de kariyerinde başarılı olmak için gereklidir. Bir yabancı dile sahipsen onu iyi seviyeye getirmeye çalışmalısın.

Bir yabancı dile sahip değilsen ilk işin İngilizce öğrenmek olmalıdır. İngilizce öğrenerek global olarak iletişim kurabilme becerisine sahip olabilirsin. İngilizce öğrenmeye başlamak istiyorsan ilk olarak ingilizce nasıl öğrenilir isimli yazımı inceleyebilirsin.

Yeni bilgi ve becerilere sahip olmanın en kolay yollarından birisi eğitim kurslarıdır. Eğitim kurslarına katılarak merak ettiğin bir konuda bilgi sahibi olabilirsin. Bu kursların aşırı uzun vadeli olmasına gerek yoktur. Önemli olan hayatına katkı sağlayabilecek niteliğe sahip olmasıdır.

Yeni kurslara katılırken önceliğin her zaman mutlaka fayda olmalıdır. Sırf kursa katılmak için bir kursa katılmayı düşünmemelisin. Mevcut becerilerin ile uyumlu olan ve onlara farklı bir boyut kazandıracak çeşitli kurslara katılarak kendini geliştirmenin yollarını bulmalısın.

4. Korkularını aşmaya çalış

Hepimizin bazı korkuları vardır. Belirsizlikte korkarız, toplum önünde konuşmaktan korkarız, risk almaktan korkarız. Bunların hepsine veya sadece birine sahip olabiliriz. Bunlar bizi bulunduğumuz konumda tutarlar ve ileriye doğru adım atmamıza engel olurlar.

Önce sahip olduğun korkuları tanımlamalı ardından gelişim için fırsatları ortaya çıkarmalısın. Bir şeyden korkuyorsan o alanda bilgi eksiliğine sahip olabilirsin. Korkularını aşmak için korkularla yüzleşmek isimli yazıma göz atabilirsin.

Her başarının ardında çok ciddi çalışma vardır. Çalışıp çaba göstermediğin müddetçe başarı elde etsen bile pek bir değeri olmayacaktır. Sürekli rahatlık bölgende kalırsan ve ileriye doğru adım atmayı göze alamazsan kendini geliştirmenin bir yolunu bulamazsın.

Rahatlık alanın hayatında zamanının büyük bir kısmını harcadığın alandır. Diğer insanların buraya çok fazla müdahale etmesini istemezsin. Yine diğer insanların müdahalelerini kısıtlayarak farklı şeyler yapmayı deneyebilirsin. Yeni şeylerle uğraşmak gelişimin için oldukça değerlidir.

5. Sağlığına dikkat et

Gün içerisinde çok daha üretken olmak ve hayat kaliteni yükseltmek istiyorsan sabahları erken kalkmaya çalışmalısın. Erken kalktığın zaman zihnin gün içerisinde aktif kalmak için uğraşıp seni gelişime zorlayacaktır. Bundan faydalanıp gelişimine değer katabilirsin.

Yeni alışkanlıklar elde edebilmek için güne erken başlamak çok daha değerlidir. Böylece gün içerisinde yapman gerekenlerden pek fazla ödün vermeden yeni şeyler deneme fırsatını elde edebilirsin. Erken uyanmak aynı zamanda hayatını düzene sokmana yardımcı olacaktır.

Kendini geliştirmek ve hayatını bambaşka noktaya taşımak istiyorsan düzenli egzersiz yapmalısın. Bu egzersizler yardımıyla çok daha sağlıklı bir vücuda sahip olabileceğini unutmamalısın. Yapacağın her egzersiz zihinsel ve fiziksel olarak zinde kalmanı sağlayacaktır.

Egzersizler konusunda rutine bağlı kalmaya çalışmalısın. Ancak bu rutin yapacağın sporların çeşidiyle ilgili değil süresiyle ilgili olmalıdır. Bazen yüzme ve salon egzersizleri yaparken bazen salon egzersizleri ve doğada yürüyüş yapmayı düşünebilirsin.

6. Eleştirilere açık ol

Rekabetçi olmadığın zaman gelişimin yavaş olur. Bir rekabet ortamı oluşturmalı ve bu ortamda varlık gösterebilmek için tüm çabanı ortaya koymalısın. Kilo vermeye çalışabilirsin, günlük yirmi farklı hareket yapabilirsin, aylık harcadığın miktarı kısmanın yollarını arayabilirsin.

Rekabet edebilmek için belirlediğin hedef ne olursa olsun ona bağlı kalmaya çalışmalısın. Rekabet her daim gelişmene öncü olacaktır. Rekabet süreci içerisinde kendini geliştirmek için düşündüğünden çok daha fazla fırsata sahip olacağından emin olabilirsin.

Kendini geliştirmek istiyorsan en önemli yardımcıların sana gelen eleştiriler olacaktır. Eleştiriler saptamakta zorlandığın eksik yanlarını ortaya çıkarırlar. Bununla birlikte keşfetmekte zorlandığın kör noktaları eleştiriler yardımıyla açığa çıkarabilirsin.

Her insan eleştirilmekten çok hoşlanmaz. Ailenden, arkadaşlarından veya iş arkadaşlarından gelen eleştirilere karşı açık olmalısın. Eleştirilme korkusuna sahipsen eleştirilme korkusu nasıl aşılır isimli yazımı inceleyebilirsin.

7. Güçlü ve zayıf yanlarını keşfet

Kör noktalar bizimle ilgili olan ama bizim keşfetmeyi başaramadığımız yanlarımızdır. Bunlar olumlu olabilecekleri gibi olumsuz da olabileceklerdir. Kör noktaları keşfetmek gelişmek için yeni alanlar keşfetmek anlamına geldiğinden son derece önemlidir.

Kör noktaları keşfetmek için gün içerisinde seni sinirlendiren, sana ilginç gelen ve seni etkileyen olayları düşünebilirsin. Bunların hepsi kör noktalarda yer alırlar. Ancak bunları tanımlayabilmek için aynı zamanda bunları harekete geçiren durumları keşfetmen gerektiğini bilmelisin.

Herkesin bir kusuru vardır. Bir başka ifadeyle hiç kimse mükemmel değildir. Önemli olan bu kusurların farkında olmak, onları anlamak ve onları ortadan kaldırmaya çalışmaktır. Bunu yaparak kendini geliştirme konusunda epey anlamlı adımlar atabilirsin.

Kusurların her ne ise onları saptarken dürüst olmalısın. Kusurlar ve onları ortadan kaldırma konusunda sabırdan sonra en çok ihtiyacın olacak nitelik dürüstlüktür. Dürüst olmazsan kusurlarını göremezsin, kusurlarını göremezsen kendini geliştirme konusunda ileri doğru adım atamazsın.

8. Zaman sınırlı pratik yöntemleri uygula

Yukarıda yer alan pratik yöntemlerin birer çözüm olduğunu düşünmüyorsan çok daha kapsamlı ve kararlı adımlar atmayı düşünebilirsin. Bunun için bir kaç öneri sunacağım. Kendini geliştirmenin yolları hususunda arayışların sürüyorsa mutlaka aşağıdaki önerilere şöyle kısaca bir göz atmanı öneririm.

Aşağıda bahsetmiş olduğum kendini geliştirme yollarından bazıları yaşam stilinle uyumlu bazıları ise yaşam stiline uyumsuz olabilir. Bu nedenle seçici davranmalı ve sana fayda sağlayabilecek olanları seçmelisin. Unutmadan, bu yolların her birisini günde sadece 10 dakikada uygulayabileceğini bilmelisin.

Uygulama 1: Maksimum 10 dakikalık egzersiz

Samimi olmak gerekirse spor yapmaya saatlerini harcamak gerçekten yorucudur. Hem fiziksel hem zihinsel açıdan seni yoran bu egzersiz türünden vazgeçip daha kolay uygulanabilir bir şeyler seçmeyi düşünebilirsin. Böylece fiziksel olarak kendini geliştirmeye başlayabilirsin.

Elbette yapacağın egzersizi bir plana uygun hale getirmen gerekir. Bunun için cep telefonunda kullanabileceğin 7 Dakika Egzersiz uygulamasından faydalanabilirsin. Bu uygulamada yer alan kısa süreli egzersizleri düzenli olarak yaparak sağlıklı bir vücuda sahip olabilirsin.

Uygulama 2: Maksimum 10 dakikalık yürüyüş

Basit bir soru sormak istiyorum:: her gün aynı odada vakit geçirmekten sıkılmadın mı?? Cevabını ikimiz de biliyoruz. Tek yapman gereken yeşilliğin olduğu bir yer bulup orada kısa süreliğine yürüş yapmak ve doğanın tadını çıkarmaktır.

Doğanın içerisinde yer alırken vaktin çabuk geçtiğinin farkında bile olmazsın. Belki 10 dakika diye başladığın yürüyüşe 30 dakika sonra son verebilirsin. Vücudunun ve zihninin rahatlamaya ihtiyacı vardır ve 10 dakikayı ona çok görmemelisin.

Uygulama 3: Maksimum 3 dakikalık esneme hareketleri

Her gün bir masanın başında oturarak çalışan biriysen vücudunun hareket etme olanağının çok düşük olduğunu bilmelisin. Bu durumda onu rahatlatabilecek ufak detayları düşünmen gerekir. İşte bu 2-3 dakikalık ufak detaylar esneme hareketleridir.

Arada bir oturduğun sandalyeden kalkıp esneme hareketleri yaparak vücut kaslarını rahatlatmaya çalışmalısın. Böylece vücudunun sana daha iyi tepki vermesini sağlayabilirsin. Vücudundan aldığın tepki ne kadar kaliteli olursa konsantrasyon ve verimlilik açısından daha az sorun yaşarsın.

Uygulama 4: 1 saniyelik gülümseme

Gülümsemenin çok farklı faydaları vardır ama en önemlisi güvenini ve mutluluk düzeyini artırmasıdır. Sadece bir saniyelik gülümsemeni kaydederek dahi başarılı bir iş yapmış olursun. Günde 1 kez gülümserken selfie çekmeli ve o an neler hissettiğini yazmalısın.

Selfie çektikten sonra onu kendine saklamalısın ve başkasıyla paylaşmayı düşünmemelisin. Bu sayede ihtiyaç duyduğun memnuniyeti kendi kendine bulmayı başarabilirsin. Kendini mutlu hissettiğinde ve kendine güvendiğinde gelişim açısından çok daha kararlı adımlar atacağından şüphe duymamalısın.

Uygulama 5: 3 duygusal düşmanla mücadele

Gün içerisinde seni en çok rahatsız edecek olan 3 önemli duygu vardır. Bunlardan ilki endişe, ikincisi kaygı ve üçüncüsü ise depresyondur. Her birisiyle mücadele konusunda yeterli bilgiye sahip olursan gün içerisinde kendini çok daha memnun hissedebilirsin.

Zihninin memnun olması gelişim açısından doğru ekipmanlara sahip olman anlamına gelir. Bu nedenle endişe, kaygı ve depresyonla mücadele etmenin yollarını keşfetmeye önem vermelisin. Endişelerin ile mücadele etmek istiyorsan endişe ve kaygılardan kurtulma konulu yazımı okuyabilirsin.

Uygulama 6: 10 dakikalık şekerleme

Öğleye doğru bastıran uykuna çözüm bulamazsan kendini geliştirme konusunda türlü türlü yollar denesen bile başarılı olamazsın. Bunun sebebi zihinsel olarak gelişime açık olmamaktır. Öğleye doğru yorgunluk çöküyorsa kahve içmeyi bir kenara bırakıp sadece 10 dakikalığına şekerleme yapmalısın.

Bu kısa süreli şekerleme etrafında olan biteni daha net görme, daha uyanık olma ve en önemlisi daha isabetli hareket etme konusunda sana yardımcı olur. Bu kısa süreli uykuyu küçümsersen gününün çok daha kötü geçeceğinden emin olabilirsin. Kendini geliştirmek için mutlaka sağlığını önemsemelisin.

Uygulama 7: Pozitif biriyle 10 dakika takılma

Etrafında ne kadar pozitif insan varsa kendi ruh halin bir o kadar iyi olur. Bu nedenle pozitif insanlarla arkadaşlık etmek çok daha doğrudur. Sana sürekli pozitif mesajlar veren, ruh halinin dengesiz hale bürünmesine engel olan ve motivasyonunu yükselten insanlarla vakit geçirmelisin.

Çalıştığın yerde veya ev ortamında bu şekilde insanlar varsa onlarla 10 dakikalığına sohbet etmen yeterlidir. Örneğin, kısa süreli yürüyüşe çıkmak istediğinde bu pozitif insana yürüyüş teklifini yapabilirsin. Bu tür bir insanla geçireceğin 10 dakika takılmak ruhunu besleyecektir.

Uygulama 8: Minimum 10 dakikalığına desteğe başvurma

Hayat gerçekten zorlayıcıdır. İnsanlar bunu kabul etmeyi pek istemezler ama koşullar düşünüldüğünde bunun ne denli doğru olduğu ortaya çıkar. Para konusunda sıkıntın varsa, arkadaşların destekleyici değilse ve çalıştığın iş ruhunu sömürüyorsa nefes dahi alamazsın.

Bunların herhangi birisi kendi gelişimine engel değilmiş gibi görünebilir. Ancak her birisi ileriye doğru adım atmanı engelleyen etkenlerdir. Kendini zor durumda hissediyorsan ve bulunduğun durumundan çıkmayı başaramıyorsan bir terapiste danışarak destek almayı düşünmelisin.

Uygulama 9: 10 dakikada kendini tanıma

Bilgi gelişimin en önemli destekçisidir. Kendin hakkında ne kadar fazla bilgiye sahip olursan senin için bir o kadar iyidir. Bu nedenle mutlaka kişiliğin konusunda bilgi sahibi olmalı ve kendini tanımaya çalışmalısın.

Bu konuda ilk önerim insan kendini nasıl tanır isimli yazıma göz atman olacaktır. İkincil olarak ise 16 Personalities adresindeki kapsamlı kişilik testini gerçekleştirmeni tavsiye ederim. Tüm bunlar sayesinde kendini çok daha yakından tanıma fırsatı elde edebilirsin.

Uygulama 10: 10 dakika gün doğumunu seyretme

Bazen hayatın en önemli anlarını yaşamak gerekir. Hayatında sürekli önemli gelişmelerin yaşanmasını beklememelisin. Bunun yerine anı oluşturmaya çalışmalı ve o anın tadını çıkarmak için elinden geleni yapmayı denemelisin.

Sadece 10 dakikalığına sabah erkenden uyanıp gün doğumunu seyretmek buna verilebilecek en ideal örneklerden biridir. Belki bunu sürekli yapamazsın ama gün doğumunu rahat rahat görebileceğin bir yerde kahvaltı yapmaya çalışabilirsin. Doğanın güzelliklerinden yararlanarak ruhuna değer katmalısın.

Uygulama 11: 10 dakika müzik dinleme

Endişe konusunda ciddi sıkıntıların varsa ve endişenin gelişimini engellediğini düşünüyorsan müzik dinleme alışkanlığına sahip olmalısın. Müzik dinleyerek yaşadığın endişenin bir kısmını üzerinden atabilirsin. Böylece gelişimine daha fazla önem verebilirsin.

Müzik dinlerken doğru müzik tercihlerini yapmayı ihmal etmemelisin. Ruh halini karamsarlığa sürükleyecek müzikler değil daha eğlenceli ve hareketli müzikler dinlemeyi tercih etmelisin. Sadece 1-2 şarkı yani 10 dakika müzik dinleyerek gelişimine destek olabilirsin.

Uygulama 12: 10 dakikalık gülme seansı

Gülmenin çok önemli olduğundan daha önce söz etmiştim. Bunu yinelemek istemiyorum ama kendini güldürmek için neler yapabileceğinden söz etmek istiyorum. Yakınımızdaki pek çok insanın telefonuna bakarken kahkahalar attığı anları hatırlıyor musun?

Bu kahkahaların sebebi muhtemelen izlenilen komik bir video veya okunan bir karikatürdür. Hangisini tercih edersen et kendine vakit ayırarak bir gülme seansı gerçekleştirmelisin. Böylece stresini azaltabilir ve zihninin daha potansiyelli bir biçimde çalışmasına yardımcı olabilirsin.

Uygulama 15: 10 dakikada kontrol

Kendini geliştirmek istiyorsan bunu kontrolsüz bir biçimde yapamazsın. Kendini geliştirmenin yolları konusunda ne kadar bilgili olursan ol kontrollü uygulama yoluna gitmezsen hiçbir verim alamazsın. Her zaman kendine “ne yapıyorum?” ve “doğru yolda mıyım?” sorularını sorma fırsatına sahip olmalısın.

Bu sorulara vereceğin cevapları not etmelisin. Doğru yolda yer aldığına inanıyorsan yaptığın şeyi yüksek sesle dile getirmelisin. Doğru yolda olduğuna inanmıyorsan “bunu değiştirmeliyim!” diye haykırarak farklı bir yöne doğru gitme cesaretini göstermelisin.

Uygulama 16: 5 dakikada duygusal zeka testi

Zeki olman durumunda hayatında yaşadığın problemlerin önemli bir kısmının üstesinden gelebilirsin. Ancak, bazen saf zeka bazı problemleri aşmak için pek yeterli değildir. Çünkü duygusal zekanı kullanman gerekebilir.

Duygusal insanlarla ilişkilerin ve iletişim becerilerin gibi çok farklı alanları derinden etkilemeyi başarabilir. Bunun için duygusal zekanın ne durumda olduğunu öğrenmeli ve onu geliştirmeye çalışmalısın. A Real Me adresindeki EQ testini çözerek duygusal zeka seviyeni öğrenmelisin.

Uygulamaya 17: 5 dakikada memnuniyet pratiği

Üzerine kara bulutlar çökmüş olsa dahi memnuniyet duyabileceğin bir şeylere sahipsindir. Doğu felsefesinin en iyi yanı bu tür öğretilerle dolu olmasıdır. Şimdi benzer yaklaşımı modern zamana uyarlayarak hayatından memnuniyet duymaya çalışmalısın.

Sadece 5 dakikanı ayırarak her gün hayatında yaşanan memnun edici durumları not etmelisin. Not ettiğin bu durumlar ruh halinin daha iyi olmasını sağlayacak ve sana gelişim açısından fırsat tanıyacaktır. Not alırken maddeleri üç ile sınırlı tutmalı ve aşırıya kaçmaktan kaçınmalısın.

Uygulama 18: 10 dakika mola

Modern hayatın en büyük getirisi insanı sürekli olarak meşguliyete yönlendirmedir. Modern hayatın sistemine giriş yaptığın zaman kendine çok fazla hareket alanı bulamazsın. Kendini bu tür bir kıskaçta hissettiğin zaman 10 dakika mola vermeli ve hiçbir şey yapmamalısın.

10 dakikalık mola sırasında genel işlerinden ve düşüncelerinden uzak durmalısın. Belki bu kısa süre içerisinde birkaç küçük oyun oynayabilirsin. Böylece zihninin şarj olmasını sağlayabilir ve geri döndüğünde daha verimli çalışarak öğrenmeye devam edebilirsin.

Uygulama 19: 10 dakika okuma

Her zaman söylediğim gibi okuma alışkanlığı kendini geliştirmen için son derece etkili bir yöntemdir. Belki hayatın koşuşturmasından buna vakit bulamayabilirsin. Kendini geliştirme yolları kapsamında ayıracağın 10 dakikalık sürede birkaç sayfa okumayı denemelisin.

Belki hızlı okuma konusunda kendini geliştirerek 10 dakikaya daha fazlasını sığdırmayı başarabilirsin. Seçim tamamen sana aittir. Sadece 10 dakikalığına bir şeyler okuyarak hayatına çok anlamlı katkılar yapabileceğini aklından çıkarmamalısın.

Uygulama 20: Yeni dil öğrenmeye 10 dakika ayırma

İkinci bir dile sahip olan insanın kendini geliştirme olasılığı tek dil bilen insandan çok daha fazladır. Bir dili profesyonel düzeyde öğrenmek ile gündelik düzeyde öğrenmek arasında çok büyük fark vardır. Gündelik düzey öğrenimi için günlük 10 dakikanı ayırman oldukça yeterlidir.

Yeni bir dil öğrenmek istiyorsan bunu eğlenceli bir biçimde gerçekleştirmelisin. Duolingo gibi uygulamalardan yararlanarak bunu kolayca yapabilirsin. Sadece 10 dakikada çeşitli testler çözerek yeni bir dil öğrenme adına kendini geliştirebilirsin.

Uygulama 21: Eğitim kurslarına 10 dakika ayırma

Hayatın boyunca sürekli öğrenmeye devam edebilirsin. Bunun için erişimi ücretsiz olan eğitim programlarını keşfetmen gerekir. Belki bir nebze olsun YouTube videolarından yardım almayı düşünebilirsin ama planlı olan içeriklerden yararlanmak çok daha doğrudur.

Kendi kendine öğrenmek ve bilgilerini geliştirmek istiyorsan yararlanabileceğin pek çok farklı platform vardır. ODTÜ tarafından sunulan Bilgeİş eğitimlerini, ücretsiz ve ücretli Udemy kurslarını ve yabancı dilin olması durumunda Academic Earth adresinden faydalanmayı deneyebilirsin.

Umarım bu bilgiler kendini geliştirme konusunda sana yardımcı olmuştur. Eklemek istediğin bir şeyler varsa hemen yorum yapabilir veya önerilerimi beğendiysen yazımı arkadaşlarınla paylaşabilirsin.

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

540 Responses

 1. Mert dedi ki:

  Şu soruların cevabı ile ilgili yazılarınız var mı ya da olacak mı; nasıl daha iyi öğrenebilirim? nasıl daha çok öğrenebilirim? okul hayatında hep başarısızdım ve odaklanma sorunum büyük hiç kitap okuyamıyorum okumak istediğimde ne okuyacağımı bilemiyorum kendimi geliştirmek istiyorum fakat nasıl yaparım nereden başlamam gerekiyor bilemiyorum…teşekkürler yazılar da mükemmel. 22 yaşındayım bu arada evdeyim hep genel olarak yalnızım açık lise bitirdim.

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba,

   Ne okumak istediğin kendini geliştirmek istediğin alana göre değişiklik gösterebilir. Bunun için ne konuda bilgi edinmek istediğini belirlemen gerek. Eğer bir okuma alışkanlığın yoksa ilk olarak bunu geliştirmeye çalışmalısın. Bunun için aşağıdaki yazımdan faydalanabilirsin. Öğrenme konusu ise bambaşka bir şey yani biraz vakit ayırıp araştırma yapmamı gerektiren bir durum. Şu an ne dersem hata yapmış olurum.

   https://www.grisayfalar.com/okuma-aliskanligi-nasil-gelistirilir/

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

 2. Yaren dedi ki:

  Merhaba, abi dikkat dağınıklığı çok yaşıyorum. Uzman olmadığını zaten söyledin ama sanırım intenetteki kalıplaşmış bilgiler dışında bir büyüğümden tavsiye niteliğinde bir şeyler dinlemek sorunlarımı çözmemde daha yardımcı bana.

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba,

   Hatırlıyorum bunu. Notlarım arasında da var. Şu an inanılmaz bir yoğunluk yaşadığım için pek bakamıyorum. Bana bununla ilgili bir e-posta atabilir misin?? En azından her zaman gözümün önünde olur. [email protected] adresine e-posta gönderebilirsin.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

 3. GÖKHAN dedi ki:

  Merhabalar Kaan Bey
  Sıkıntı yaşadığım bi konuyu sizinle paylaşmak istedim.Ben istanbulda ikamet etmekteyim ve sanırım yön duygum hiç gelişmemis defalarca gittiğim adresi bile bi sonraki sefer gittiğimde malesef bulamıyorum.Ne kadar çaba sarfetsemde Kendi kendime bi köşe bi market bi iz belirlesemde malesef aklımda kalmıyor.
  Çok can sıkıcı bi durum haline glemeye başladı.Sürekli bi ikilem içinde kalıyorum

  Normal yaşamda da özgüvensiz çekingen bir yapıya sahibim.Herhangi konu hakkında genel olarak olumsuz düşünürüm bir işe kalktığımda başarmayacağımı düşünerek hareket ederim.Bu durum çok canımı sıkmaya başladı aşağılık sendromuna doğru gitmekte durum malesef

  Bu konu hakkında bana yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum.Herhangi bir öneriniz varmı kişisel gelişim kitapları fayda getirir mi veya sizin önerebileceğiniz bir kitap var mı?
  Yardımcı olabilecek herhangi birşey ne yapabilirim bu konuda acaba.

  Teşekkür eder,Saygılar sunarım.

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba,

   Bu hatırlayamama durumu sadece yön ile mi ilgili? Önce bu konuyu netleştirmek gerek. Yoksa hayatın geri kalanında benzer bir probleme sahip misiniz? Bununla ilgili ilk defa bir şikayet gördüğüm için bir şey diyemiyorum. Biraz araştırma yaptıktan sonra belki bir şeyler yayınlayabilirim. Bu yazdıklarınızı bana e-posta gönderebilir misiniz? Mesajınızı [email protected] adresine e-posta atarsanız ben de bu konuyu unutmamış olurum.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

 4. Furkan dedi ki:

  Merhaba Kaan bey ben kendimi geliştiremedim hic kitap okuyamıyorum sürekli birşeyler yapamıyorum napmak gerek

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba,

   Problem sadece kitap okumayla mı sınırlı yoksa yapmaya çalıştığınız diğer işlerde de mevcut mu? Öncelikle bunu bir netleştirmeniz gerek. Eğer yaptığınız her işte bir kararsızlık veya dikkat bozukluğu varsa sorununuz belli demektir. Sizde maalesef dikkat eksikliği var. Eğer sadece kitap okuma alışkanlığıyla ilgili bu tür bir problem yaşıyorsanız bu durumda sizin dikkatinizi dağıtan veya sizi kitap okumaktan uzaklaştıran etkenlerin neler olduğunu bulmalısınız. Böylece çözüme doğru yol alabilirsiniz.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

 5. Ayşe dedi ki:

  Merhaba Kaan abi ben liseden çocuk gelişimi mezunuyum bölümümü çok seviyorum üniversiteye gitmek istemiyorum ama kendimi geliştirerek bir yerlere gelebileceğime inanıyorum bu yıl işaret dili diksiyon etkili iletişim beden dili alanlarında kurslara gidip sertifika aldım şuan da butik pasta kursuna gidiyorum Ramazan’dan sonra kreşlere CV bırakıp çalışmayı düşünüyorum kendimi daha fazla geliştirmek kanıtlamak istiyorum kurs dışında zamanlarım çok boş geçiyor bana yardımcı olur musunuz neler yapabilirim boş vakit geçirdiğim için psikolojimi de etkiliyor 3 aydın antidepresan kullanmaya başladım

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba,

   İlaçları bir uzmanın tavsiyesi üzerine mi kullanıyorsunuz yoksa kendi başınıza mı bu karara vardınız? İkincisi ise bundan vazgeçmenizi öneririm. Gelişim isteğinize gelince şu an çalışmak istediğiniz sektörde tam olarak nasıl bir süreç olduğunu bilmiyorum ancak üniversite mezunu olmadan iş bulunabiliyorsa doğru yolda ilerliyor olabilirsiniz.

   Boş geçirdiğiniz dönemleri ise faydalı alışkanlıklarla doldurmalısınız. Spor yapmalısınız, kitap okumalısınız ama özellikle kendi yapmak istediğiniz meslek konusunda size katkı sağlayacak olan kitapları okumaya çalışmalısınız. Bilgi haznenizi geliştirmeyi başaramazsanız mesleğinizde pek başarılı olamazsınız.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

 6. Osman dedi ki:

  İyi günler Kaan abi ben 15 yaşında bir gencim. Amacım ilerde [AYDIN, HERŞEYİN FARKINDA, BİLGİLİ, KÜLTÜRLÜ bir Yazılım ve Bilgisayar Mühendisi olmak istiyorum. 9.Sınıf beni gerçekten çok zorladı. Yazın ders olarak eksiklerimi kapatmanın yanında kendimi geliştirmek istiyorum.

  10 tane ingilizce kitap aldım seviyeli. Çeviri kitabı aldım. 121 videoluk bir ingilizce konu anlatım içeriği indirdim. TV+ sayesinde bu yaz ingilzce film veya dizi de izleyebileceğim.

  Bunun yanında kitap ta okumak istiyorum. Bu yaz asla ama asla boş kalmak istemiyorum. Asıl sıkıntım şu. Kitap okuma alışkanlığım olmadığı için kendimi geliştirecek hangi tür kitapları okumalıyım. Edebiyat mı ?
  Tarih mi ? Bilgilendirici beyin fırtınası kitapları mı ? Bana bu konuda yardımcı olur musunuz ?

  Ayrıca bu yaz python programa dilini az çok biliyordum onu da ilerleteceğim.

  Bana tavsiyeleriniz nelerdir. Dünyaya herkez gibi boş geldim ama boş gitmek istemiyorum bana başlangıçta bir fikir verir misiniz?

  Teşekkür ederim Şimdiden

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba,

   Okuma alışkanlığınız yoksa ve bunu geliştirmek istiyorsanız ilk olarak klasiklere bakmalısınız. Dünya klasikleri ve Türk klasiklerinden bir harman yaparak okuma alışkanlığını geliştirmeyi başarabilirsiniz. En başında kendinize çok fazla yüklenmemeye çalışmalısınız. Eğer kendinize çok fazla yüklenirseniz bu alışkanlığı geliştirmek yerine onu kaybedersiniz. Dediğim gibi klasiklerden başlarsanız çok daha rahat edersiniz.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

 7. Ahmet dedi ki:

  Mrb kan bey ben cok kitap okuyorum ama kendimi hala bilgisiz his ediyorum

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba,

   Okuduğunuz kitaplara örnek verebilir misiniz? Kitapların neler olduğunu öğrenebilirsem daha doğru yorum yapabilirim.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

 8. Onur dedi ki:

  Kaan bey 16 yasindayim ismim onur ben fiziksel olarak kendimi gelistirmek istiyorum fitness salonuna gitmek istiyorume tabi bunun icinde para lazim fakat maddi durumumuz hic iyi degil ne yapmaliyim bana yardimci olur musunuz?

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba,

   Sizi anlıyorum. Bu durumda alternatifler üretebilirsiniz. İki farklı alternatif mevcut. Parka gitmek veya evde spor yapmak. Her ikisi için de çok iyi eğitim programları mevcut. YouTube’ta arama yaparak videoları izlemenizi öneririm. Bir ara maddi sıkıntılar nedeniyle benim de kullanmış olduğum programlar vardı ama şu hangisiydi hatırlamıyorum. Ekstra bir alternatif ise mobil uygulamalar. Güvenilir ve işe yarayan egzersiz uygulamalarından birini indirip plan program dahilinde kendi başınıza spor yapabilirsiniz. Tabi bu yapabilmek için en önemli niteliğin kararlılık ve bağlılık olduğunu unutmamalısınız.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

  • Osman Altun dedi ki:

   Onur bende 15 yaşındayım ve bu ay fitness e yazıldım. Bak emin ol gitmemek daha güzel. Açık park havasında ya da bahçede o miss gibi oksijeni içine çekerken bir yandan da kuş cıvıltılarını duymak yerine neden kulağı rahatsız edecek düzeyde kötü şarkılar çalan ve herkesin terli olduğu bir mekanda çalışmak istiyorsun. AMACIN havalı olmakmı YOKSA sağlıklı olmak mı?
   Fiziksel gelişim zorlu ve meşakkatli bir iştir. Kilon azsa diyetisyene gidip sporuna devam edebilirsin. Sabrın yoksa spor hocasına [ herhangi bir spor salonuna git ve protein tozu hakkında alabileceğin tüm bilgileri al dışarda spor yaptığını söyle onlar seni bilgilendireceklerdir ve bu ücresiz emin ol ] protein tozuna başla. Biraz pahalı ama ben sana protein tozunu kesinlikle önermiyorum. Metin ol zamanla gelişirsin

 9. nrcan dedi ki:

  merhaba 23 yasindayim diye basladim ne yazacagimi bilemedim kaan ben bayadir kendimi gelistrmek istiyorum ve bunu dusundukten sonra devamini getirmiyorum ve bunun bana zarar verdigini goruyorum kitap okumak istesem istegim yok baslamak istiyorum ama ilk bas kendimi cok guzel bir sekilde ifade edmenin cabalarini ariyorum etrafimdaki insanlara karsi kendimi yeterince duzgunce dile getremedigim icin belkide bu arayisim layloylom yasamayi birakmanin zamani geldigini dusundugum icin size yazmak istedim onceleri okul hayatimi belki fazla onemsemedim ama sanki suan birseylere adim atmam gerekmis gibi bir dusuncedeyim

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba,

   Öncelikle kendinizi iyi ifade etme konusunda aşağıdaki yazımı okumanızı öneririm. Diğer meseleye gelirsek, içinde bir şeyleri yapmaya karşı isteksizlik olsa dahi başlangıcı yapmalısınız. Başlangıç önemlidir. Hani bazı insanlar “adım atman yeterli” derler ya onun gibi bir şeydir. Belki durumdan çok hoşnut olmasanız dahi başlangıç adımını atarak devamını getirme isteğine sahip olabilirsiniz. Bunu nasıl yapacağınızı ben çözemem, kendin çözmelisin çünkü kendini benden daha iyi tanıyorsunuz.

   https://www.grisayfalar.com/kendimi-nasil-daha-iyi-ifade-edebilirim/

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

 10. Arifhan dedi ki:

  Merhaba ben Arifhan ben kişisel yaşamımda istemsiz olarak kendimi kanıtlama çabasındayım kendimi bulamıyorum kendim olamıyorum çok fazla konusuyorum bazen söylenenler karşısında çaresiz kalıyorum ne yapmalıyım bileniyorum.
  Yanıtlarsanız çok minnettar olurum.

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba,

   Kendini bulma çabası çok farklı bir durumdur yani bunun için biraz fazla çaba göstermeniz gerekir. Öncelikle etrafınızda olan biten her şeyi kabul etmelisiniz. Etrafınızda yer alan her şeyi yargılamak yerine öncelikle bu şekilde yola çıkmalısınız. Üstelik mükemmellikten olabildiğince uzak durmalısınız. Her şeyi mükemmel yapmaya çalışırsanız bir şekilde hata yaparsınız ve istediğiniz sonucu elde edemezsiniz. Son olarak sizin için ayna görevi görebilecek bir kişinin hayatınızda yer alması gerekir. Bu kişi sizin kim olduğunuzu yansıtacak ve bir anlamda kendinizi bulmanızı sağlayacaktır.

   Bu ufak adımlarla başlayabilirsiniz ama çözüm olmazsa bu durumda bir terapiste gitmenizi öneririm. Onlar sizi daha yakından tanıyarak çok daha yerinde öneriler sunacaklardır.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

 11. Makodistan dedi ki:

  İyi günler çok sinirli bir yapım var.
  Kendimi başarısız görüyorum her konuda ne olursa olsun çabuk pes ediyorum çok çalışsam bile sınavlardan çok düşük alıyorum diğerleri kopya çekip yüksek alıyor ve bu beni çok üzüyor eve geldiğimde annem sınavın nasıl geçti diyor kötü diyorum hemen söylenmeye başlıyor. Ben bir meddahım ve insanları güldürmek çok hoşuma gidiyor ama sevdiğim insanları bunu ilerletmek istiyorum ama nerden başlıycağımı bilemiyorum. Bir de seneye üniversite sınavı var ve ben napıcağımı bilmiyorum

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba,

   İlerlemek istediğiniz alanla ilgili bilgim yok denecek kadar az olduğu için bu konuda size öneri sunabilmem maalesef mümkündür. Kendinizi başarısız görmeniz durumuna gelince bundan vazgeçmeniz gerek. Çabuk pes eden bir yapınızın olması kararlılık seviyenizin düşük olduğu anlamına gelmektedir. Öncelikle söz konusu kararsızlık problemini çözmeye çalışmalısınız. Sınav notlarınızın düşük olması da bununla bağlantılı bir durum. Eğer yeteri kadar ders çalışmazsanız sınavdan yüksek not alamazsınız.

   Anlayacağınız ilk olarak çözmeniz gereken problem kararlılık olmalı. Bunu nasıl yapacağınız tamamen sizin yaşantınız, kişiliğiniz, hayata bakış açınıza göre değişir. Hayatın büyük bir kısmında kararsız yaşamaya alışırsanız yapmak istediğiniz hiçbir şeyi yapamazsınız ve yerinizde sayarsınız.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

 12. sule dedi ki:

  merhabalar ben 21 yaşındayım açık lise son sınıf bitti bu sene üniversite sınavına hazırlanıyorum fakat çok iyi hazırlandığım söylenemez.. bazı gelişen olaylardan dolayı ders çalışamadım uzun bir süre ve bu neden den dolayı iyi bir sonuca ulaşacığımı düşünmüyorum.. hırslıyım ve bazen işler yolunda gitmeyince ne yapacağımı bilmiyorum.. okul durumuna takmış durumdayımm sanki okumazsam değersiz hissediyorum bir halta yaramayacağımı hissediyorum ve çoğu zamanım evde geçiyor daha önce resme gidiyordum resim yapıyordum sınava hazırlandığımdan dolayı gitmiyorum kendimi iyi hissetmiyorum herşeyden sıkılmış hissediyorum.. bir öneriniz varsa söylerseniz sevirim farklı birşeyler yapıp kendime birşeyler katmak istiyorum öneriniz ne olur şimdiden teşekkür ederim kolay gelsin…

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba,

   Bunun için bir şey söyleyebilmem için daha detaylı bilgiye ihtiyacım var ancak bu sınav takvimine yetişememek sizde biraz stres oluşturmuş. Önce ondan kurtulmanız gerek. Ondan kurtulamadığınız müddetçe maalesef hiçbir şeyden memnuniyet duyamazsınız. Resim yapmak gibi faaliyetler sizi bu stresten biraz uzaklaştırabilir ama siz maalesef yanlış bir karar alarak bunu devre dışı bırakmışsınız.

   Şimdilik yapmanız gereken elinizden geldiği kadar sınava hazırlanmaya devam etmek. Başarısız olursanız bir sonraki seneye daha erkenden çalışmaya başlamalısınız. Hayatınızdaki öncelik bu olduğuna göre planınızı buna göre yapmanız daha doğru olacaktır. Fakat her ne olursa olsun önceliğiniz bu olsa bile çeşitli olumlu alışkanlıklara vakit ayırmalısınız. Yoksa bunalırsınız, bunaldıkça stres yaparsınız ve daha sonra belirlediğiniz hedeften koparsınız.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

 13. MINA dedi ki:

  MERHABA BEN KENDIM NE KADAR CALISKAN OLSAM DA DIGERLERININ RAHATLIKLA YAPTIKLARINI BEN MESALA DERS KONUSUNDA HER KESDEN COX OKUYORUM ANCAQ YINE DE ONLARDAN AYNIYIM ZAYIFIM 20 YASINDAYIM UNIVERSITE SON SINIFTAYIM LISANSA HAZIRLANIYORUM ,COX YORULUYORUM HAYAT SANKI BANA COX AGIR GELIYOR KENDIMI NE KADAR DEYISMEYE CALISAMDA BASARAMIYORUM

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba,

   Ders çalışmak için dahi doğru yöntem önemlidir. Başkalarına ait çalışma yöntemlerini deneseniz dahi onlar kadar verim alamazsınız. Önemli olan doğru yöntemle yeteri kadar çalışabilmektir. Siz sanırım doğru çalışma yöntemini kullanmıyorsunuz. Bunun etkisi olabilir. Hayatın ağır gelmesi ise basit bir depresyon belirtisi. O virajı dönmeden önce mutlaka dikkatli olmalısınız. Sınav hazırlık evrelerinde bunlar olabilecek şeylerdir. Hayatınızı değiştirmek yerine önceliği hayatınızı toparlamaya vermelisiniz.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

 14. hilmi dedi ki:

  Merhaba ben 19 yaşındayım üniversite okuyorum. Kendimi diksiyon konusunda geliştirmek istiyorum çünkü konuşurken saçmalarım korkarım 2 kelimeyi bir araya getiremem insanlar benim ne konuştuğumu anlamaz bu konu bana büyük derecede dert oluyor , diksiyon dediysem böyle ciddi konuşmak falan değil, rahat olmak aklımdakini güzel bir şekilde anlatmak kendimi dinletmek istiyorum ve nereden başlayacağımı bilmiyorum. Yardım ederseniz sevinirim 🙂

 15. hakan dedi ki:

  Hayatta kendimi çok yalnız hissediyorum hemde çok bunu kendimi geliştirmeme kitap okumamaya bagliyorum.Çünk konusurken çok kaba konuşuyorum kibar degilim ve sinirliyim kendimi değiştirip yeni yol haritası çizmek istiyorum neler önerirsiniz hocam*

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba,

   Hocam kelimesi fazla maalesef. Bunu hak ettiğimi düşünmüyorum. Sorununuza gelince bir yerden başlamanız gerek ama başlangıç noktasını en ortadan seçmemelisiniz. Adım adım gitmelisiniz. Kendinizi neden yalnız hissediyorsunuz mesela? Duygusal olarak mı yalnızsınız? Hayattaki ruh ikinizi bulma konusunda mı problem yaşıyorsunuz? Hiç arkadaşınız yok mu? Sosyalleşme konusunda mı problem yaşıyorsunuz? Bunların hepsi değişken şeyler ve hepsinin çözümü birbirinden farklıdır.

   Konuşma konusunda kibarlık durumu aslında çevrenizle alakalıdır. Çevrenizde size bu konuda yol gösterebilecek örnekler olmadıysa kibar konuşmak pek kolay değildir. Bu problemi aşmak için güzel konuşma konusunda çeşitli kaynaklardan yararlanabilirsiniz. Bu tarz kitaplar okuyarak hem kendi probleminizin nerede olduğunu anlayabilir hem de kendinizi geliştirmeyi başarabilirsiniz..

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

 16. Büşra dedi ki:

  Merhaba ben 25 yaşında nişanlı bir bayanım aralıkta nasip olursa düğünüm olacak nişanlım gayet sosyal konuşkan ve gezmeyi seven biri ben ise nişanlımın aksine suskun ve içine kapanık biriyim ve öyleki onunla oturduğumuzda konuşacak birşey bir konu bulamıyorum oda bundan baya bi muzdarip onun ne demek istediğini gayet iyi anlayabiliyorum fakat geçmişte yaşadığım bazı şeylerden dolayı bunun bana engel olduğunu ve onu kalbimle sevmediğim kanaatinde ben bu konu hakkında sizden düşüncelerinizi almak isterim kendimi ona nasıl açabilirim onunla oturduğumuzda nasıl diyaloğa girebilirim gittiğimiz mekanlarda kendimi nasıl rahat hissedebilirim onu seviyorum ama onunla konuşmaya utanıyorum onunla gelecek hakkında nasıl bir sohbet başlatabilirim umarım açıklayıcı olmuşumdur şimdiden teşekkür ederim

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba,

   Öncelikle mutlu ve mesut bir evlilik dilerim. Probleminize gelince cevabı zaten yazmışsınız. Ekstra bir şey yapmanıza aslında gerek yok. Geçmişte yaşanmış ve bir şekilde içinizde gizli tuttuğunuz olay veya olaylarla yüzleşmeniz gerek. Size engel oldukları doğru ve ileride de engel olmaya devam edeceklerdir. Bu nedenle yaşadıklarınızdan korkmayı bir kenara bırakmanız gerek. Size onları yok sayın diyemem ve hazırlıksız bir biçimde onların üstüne gidin demem de çok doğru olmaz.

   Genel olarak geçmişte yaşanmış olayların boyutu insanın hayatındaki yerini belli eder. Ufak bir şey yaşamış olsaydınız belki bu kadar problem olmazdı ama sizin bakış açınızla büyük bir şey yaşamış olmalısınız. Bunu çözmek istiyorsanız bana kalırsa bir terapiste gitmelisiniz. Kontrolsüz bir biçimde bunu gerçekleştirmeye çalışmak size faydadan çok zarar sağlayabilecektir.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

 17. İbrahim dedi ki:

  Ben sürekli hayatın her yerinde başarılı olmak istiyorum daha 16 yaşındaki olmama rağmen birçok yasitima göre daha fazla olgunun ve bircok kez başarmak için cabaliyorum başarıyorum da sonunda ancak bagzi zamanlar oluyor aynanın karşısına geçip ben kimim biz kimiz dediğim ve cewap bulamadığım birçok hayalim var ne olursa olsun bunları gerçekleştireceğim hayatımda gereksiz bircok şeyi sildim ailemden arkadaşlarımdan ve sevdiklerimden vazgeçmem gerektiğini biliyorum hayallerim için ama bir yardıma ihtiyacım var düştüğünde yeniden kalkmam için veya düşmemek için lütfen bana gmailden cewabini atabilirmsnz buna çok ihtiyacım var …

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba,

   E-posta ile cevap istiyorsanız lütfen e-posta gönderin. İletişim kısmından bana nasıl ulaşabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Söylediklerinize gelince böyle bir hayale sahip olmanızı asla önermem. Hayatın her alanında başarılı olmak mümkün değildir. Bunun için sahip olduğumuz ömür maalesef çok kısa. Mükemmeliyetçi olmak yerine fırsatçı yaşamanızı öneririm. Böylece başarıyı yakalamak için karşınıza çıkan her fırsatı değerlendirmeyi başarabilirsiniz.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılarım dilerim.

 18. DERYA dedi ki:

  Merhaba. Kendimi nasıl geliştirebilirim diye arama yaparken karşıma siz çıktınız.Yazdıklarınız gerçekten çok güzel doğru bilgiler öncelikle bize yararlı bilgiler sunduğunuz için çok teşekkür ederim. Ben derya 30 yaşında 2 üniversite bitirip kendi işimi yaparken şuanda istifa ettim ve çok alakasız bir iş olan çağrı merkezinde pazartesi yeni işe başlayacağım. Şu anki işten ayrılmamın sebebi de uğradığım haksızlık durumunda kendi görevimi yaparken sürgün edilmem 🙂 devamlı oradan oraya farklı bölümlerde çalıştırdılar.Mutsuz olduğum yerde daha fazla çalışmak istemedim. En sonunda dayanamayıp istifa ettim ve iyi mi yaptım kötümü yaptım bilmiyorum bunu ailemden gizli yaptım 🙂 yaşamak istediğim hayat bu değil kendimi geliştirip daha iyi olmak istiyorum ama hangi konuda bilmiyorum. Kitap okumayı çok seviyorum ama düzenli kitap okuyamıyorum. Başladığım kitabı max. 1 hafta içinde bitiriyorum.Sonra aylarca kitap okumuyorum biraz psikolojik sanki benim ki:) spora başladım faka 2 ay sonra spor salonu bizi dolandırıp kaçtı.Hevesim yarım kaldı.Tekrar bir spor salonuna yazılmak istemiyorum ama spor yapmam gerekiyor. Maddi açıdan da zorlaştı artık.Tekrar okul mu okusam başka kursa mı gitsem meslek mi değiştirsem vs. bilemedim artık. Yani öyle işte kafa karışıklığı ve yorgunluk..

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba,

   Bu kadar kafa karışıklığı varken yolunuzu bulmanız çok kolay olmayabilir. Yeni işinizde bol şans dilerim, umarım başarılı olursunuz. Eski iş ise maalesef iş dünyasının karanlık yüzlerinden birisi. Çok geçmiş olsun. Gelişim konusunda ne istediğini bilmeniz önemli. Neden gelişmek istediğiniz asıl önemli olan. Eğer gelişmek için bir neden belirlerseniz bu kadar kafa karışıklığı yaşamazsınız.

   Spor salonu için bir şey diyemem. Ben de denedim kısa süre önce ve bir ay sonra üyeliğimi yakınıma devrettim. Vakit ayırmak bir tarafa salonun yoğun olması dahi beni rahatsız etti. Açık alanda spor yapmayı deneyebilirsiniz. Tam olarak hangi şehirde yaşadığınızı bilmiyorum tabi ama hemen hemen her belediyenin bu yönde sunduğu imkanlar var. Bunlardan faydalanmayı düşünebilirsiniz. Ancak benim tavsiyem önce işin yoğunluğuna kendinizi alıştırmanız yönünde olacaktır. Ondan sonra size kalan vakitleri hesaplayarak bunları faydalı alışkanlıklara ayırmayı başarabilirsiniz.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

   • Derya dedi ki:

    İstanbul çok teşekkür ederim.Bilgili olmak ,mesleğim içinde iyi olmak kötü birşey degildir diye düşündüm

    • Kaan Karadeniz dedi ki:

     Merhaba,

     Elbette bu kötü bir şey değil ama zaman planlamasını iyi yapmazsanız bu sizi olumsuz etkiler. Bu nedenle önce zaman planınızı yapmalı, ne kadar zaman kalacağını belirlemeli ve ona göre hareket etmelisiniz. Planlı olursanız kendinizi daha iyi hissedersiniz ve bu hayatınızın her alanına yansır. İstanbul’da yaşıyorsanız etrafınızda pek çok park olacaktır. Bunlardan birisine gidip spor yapabilirsiniz. En azından yürüyüş, koşu gibi faaliyetleri gerçekleştirebilirsiniz.

     Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

 19. ibrahim dedi ki:

  Merhaba ben 32 yaşındayım bilgi ve birikimim fazla yeterli olmadığını düşünüyorum her hangi bir işle oğraşmıyorum bir mesleğim yok bu benim öz güvenim çok etkiliyor konuşmalarımda bile ş
  çekinerek konuşuyorum madi durumumda bir sıkıntı yok acaba bir şeylerlemi oğraşmam lazım yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler.

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba,

   Bir işle uğraşmamak, mesleğinizin olmaması bunlar tamamen hayatınıza bağlı olarak olumlu veya olumsuz görülebilecek şeylerdir. Hayatınızı bilmediğim için net yorum yapmam doğru değil. Çekinerek konuşmak, kendinize olan güvenin az olması gibi konular ise sosyal kaygı merkezli problemlerdir. Bunları aşabilmek için sosyalleşmeye çalışmalısınız. Gün içerisinde yaptıklarınız sosyal kaygınızı giderecek düzeyde olmadığı için böyle bir sorun yaşıyor olabilirsiniz. Bir diğer olasılık ise hayatta herhangi bir uğraşınızın olmaması buna yol açıyor olabilir.

   Şimdiden kendinize yeni hedefler belirleyerek bir şeyler yapmaya çalışmalısınız. Hedeflerin büyük olmasına gerek yoktur. Size bir şeyin peşinden koşma hissi uyandırmaları yeterlidir. Ancak genel olarak büyük bir hedef belirlemeniz ve o hedefe ulaşmak için küçük hedefler oluşturmanız çok daha doğru olacaktır. Ne tür hedefler belirleyeceğiniz ise tamamen hayatınıza göre değişecektir. Bu konuda daha zorlanmanız durumunda en kısa sürede bir terapiste danışmanızı öneririm.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

 20. Ahmetcan dedi ki:

  Merhaba ben Ahmetcan, Ben her işi yapmak istiyoum gibi geliyor bana sanki. Yani 3D max ile ugrasıyorum hiçbir bilgim olmamasına rağmen ne bileyim 3d den çizdiğim veya çizeceğim şeyleri önceden elimle çizmek istiyorum ama yanı zamandan çalıştığım işimde çok başarılı olmak istiyorum, ne bileyim spora gitmek ya da metronun bi kenarında bende kitap okumak evde kahvemi yudumlarken kitap okumak istiyorum, Elimde laptop çantası ile giderken araya sıkıştırılmış bi kitap taşımak istiyorum mesela, hareketlı bı hayat istiyorum koşuşturmacalı bi hayat. Tabi bu ne kadar iyi olur ne kadar bi sürede sıkılırım bilmiyorum. Çok kitap okumak istiyorum bütün işlerimin hepsinde kendımce başarılı olmak istiyorum ama 3d programına yoğunlaşırsam kendi işimden uzak oluyorum dolayılı ile bu benım negatif olmamı sağlıyor. Ya bana birisi akıl versin vallahi bak biraz yontun beni.. cevabınızı da mail olarak bekliyorum..

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba,

   Bu söylediğinizi gerçekleştirmek pek mümkün değil. Gün içerisinde kendimize kalan zamanı belirlemek kısmen bizim elimizde. Öncelikle yapmanız şart olan şeyleri yapmalısınız. Ardından kendi istediklerinizi yapmaya vakit ayırabilirsiniz. Bunun sizi kesin mutlu edeceğini söyleyemem ama bir denge oluşturursanız çok fazla şey yapmak isteme gibi bir düşünceye sahip olmazsınız. Çok fazla şey yapmanın sizi mutlu etmesini değil iyi şeyler yapmanın sizi mutlu etmesini sağlamalısınız. Aksi taktirde ilerleyen zamanlarda hayatınızı çıkmaza sokar ve hiçbir şeyden keyif alamaz hale gelirsiniz.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

Yorum yapıp katkı sağla...